REGIO WD kwaad over afwijzing Wethouder Molkenboer: Winst W4 groter dan verwacht Nieuwe voorzitter Leyhof na turbulente verkiezingsstrijd Brede School Leiderdorp staat centraal op nationaal congres Eisen kruiswegstatie voor Johannes de Meerdere 'Warmonds college moet opstappen' nagtekens aankoop watering R3 chtoffer stonfronteerd t overvaller lis gezocht =f beddenrace orp - De Oranjevereni- iderdorp is op zoek naar Z/e amateurteams voor ienrace op zaterdag 1 rei een afstand van 10 er kunnen zij meedoen cebandbedden,' ter be ng gesteld door de Oran- iging. Naast de amateur- rerschijnen er ook pro- yp\e teams uit het land jstart die een traject van neter afleggen. Start en an het parcours bevin- j h op de Van Diepenin- ya. De race begint om 'ur. Amateurteams kun- Ji tot 20 april melden bij gjkkert, telefoon: 071- of via e-mail: pe- jjikikkert.demon.nl. h VRIJDAG 2 APRIL 2004 door Janneke Dijke leiderdorp - Volgens wethouder Molkenboer wordt er op het Leiderdorpse W4-project veel meer winst gemaakt dan aanvankelijk ge dacht. Hij hield dit de politici deze week voor tijdens een besloten vergadering. Het gaat om miljoenen waarmee tal van nieuwe wegen in het dorp kunnen worden aangelegd. De fietsbrug over de snelweg, de verlegging van de Persant Snoepweg en de verplaatsing van de woonwagens kunnen uit het W4-plan betaald worden, stelt Molkenboer. De ko mende maanden komt hij met voorstellen naar de raad waaruit dat blijkt. W4 is het plan dat 18 miljoen euro moet opbrengen voor de verdiepte aanleg van rijksweg A4 dwars door Leiderdorp. De parallelweg langs de A4, die tussen de 9 en 10 miljoen euro kost, wil hij betalen van geld uit zandwinning bij de Doeshaven en winst uit W4. Molkenboer zegt dat hij nog 3 miljoen euro tekort komt. Dat bedrag moet uit de ge meentekas betaald worden. Waar hij dat geld vandaan wil halen, wil hij nog niet in de openbaarheid brengen. De raad krijgt dit voorstel binnen een paar maanden. Oud-wet houder Roest ageerde vorige week tegen het plan van Molkenboer om hiervoor geld uit de gemeentebegroting te gebruiken. Volgens Roest kan de weg beter niet aangelegd wor den. De Leiderdorpse politiek volgt de financiële onderbouwing van het W4-project kritisch, zo bleek tijdens de besloten vergadering. Daarin stond de integrale grondexploitatie voor het W4-gebied centraal, en de antwoorden op vragen die de WD eind vorig jaar stelde. Het gemeentebestuur vergadert hierover achter gesloten deuren om projectontwikkelaars niet in de kaart te spelen. Een meerderheid van de raad steunt Molkenboer, maar maakt daarbij de kanttekening dat de wethouder zijn aan names nog wel moet waarmaken. Alleen de WD keurt de manier waarop het project betaald wordt af. Ondanks de ant woorden van Molkenboer spreekt de WD nog steeds van 'boekhoudkundige trucjes'. De gemeenteraad heeft eerder al het zwem badterrein uit het W4-plan gehaald, en heeft besloten dat de parallelweg langs de A4 niet per se door de W4-opbrengsten hoeft te wor den betaald. De WD is hier tegen. ,,Je moet niet de ene keer er iets uit halen, en de andere keer er iets weer in plaatsen. Anders wordt het zo onduidelijk", zegt WD-fractievoorzit- ter Langenberg. „Wij snappen er pas na veel moeite wat van. Hoe moet dat dan voor de burgers zijn?" BBL vindt de kritiek van de WD wel terecht, maar ook te rechtlijnig. „Molkenboer kwam tijdens de beantwoording natuurlijk met een schitterend verhaal, maar het zijn allemaal aannames. Hij kan niet hard maken dat hij er zoveel mee verdient", zegt BBL-raadslid Wel- ler. Toch kraakt BBL de beantwoording niet af. „We geven hem het voordeel van de twij fel." BBL vindt het nog te vroeg om te conclu deren dat het misgaat met de financiën. De partij wil de financiële stukken afwachten die Molkenboer de komende maanden naar de raad stuurt. PvdA-raadslid McDaniel vindt het terecht dat BBL op die stukken wil wachten. „Het is lo gisch dat we over aannames praten, want we praten over een project dat van 2005 tot 2012 duurt. Je kunt nog niet alles weten." Hij ver wijt de WD dat die voor de vergadering al een standpunt innam, en niet reageerde op de presentatie van de wethouder. „Dat er sprake is van boekhoudkundige trucjes, heb ben ze niet hard gemaakt." Molkenboer: „De WD deelt een aantal fundamentele uitgangs punten niet. Het is niet anders. We kunnen niet tijdens de voetbalwedstrijd de spelregels veranderen." Volgens Molkenboer gaat het uiteindelijk maar om 3 miljoen euro voor de parallelweg die uit de gemeentelijke begroting wordt be taald. „Op een gemeentelijke omzet van bijna 40 miljoen tast je de weerstand van de ge meente daarmee niet aan. Dat was pas ge beurd als we aandelen van de Bank Neder landse Gemeenten en Nuon hadden ver kocht, maar dat doen we niet." Nihof - De aanwijzing gficiële ligplaatsen voor kan rekenen op U^ming van Zoeterwoudse cv. Een aantal raadsleden ^•gisteravond tijdens een •5ring wel weten waar de esite het geld vandaan 'or aankoop van een deel ej Meerburgerwatering in vvoude-Rijndijk. f water en in de Noord- ïvaart in Zoeterwoude- de gemeente officiële :sen aanwijzen. PZ-frac- zitter Ooijendijk vroeg j wat het voordeel is van e]ip van een stukje Meer- ^atering. s wethouder Van der t^eft dat voordeel niet zo- maken met de ligplaat- j wel met ontwikkelingen vgebied. Zo is er voor de i busbaan tussen Room- „an industrieterrein Grote j-een brug nodig over de jjrgerwatering. „Als ge- kun je het water dan 1 eigendom hebben. An- en je steeds afhankelijk "m ander." Ook bij de n voor de Meerburger- waar huizen en kanto men, is de Meerburger- T-ig betrokken. Zo moeten (entjes worden uitgegra- e bij een bepaald type l horen. dd voor de aankoop van Meerburgerwatering n pakweg het Balkenpad it Hoge Rijndijk - overweegt cehouder te halen uit de a or de ontwikkeling van leterburgerpolder. De kos ter hij later verwerken in de vensten voor booteigenaren eniks een vergunning moe- "jben voor een ligplaats, lbootjes liggen nu nog o der verspreid in Zoeter- e wateren. Aan die situa- de gemeente een eind Vermoedelijk nog voor van dit jaar wordt het /eren om buiten de officiële Wtsen aan te meren. i rmeente denkt aan drie isaillende typen aanleg- )ij tn. Voor twee daarvan is nodig, voor ahische ligplaatsen voor dagen' niet. Hoe de ge te vooral op dat laatste ty- volaats toezicht wil hou- b/eet wethouder Van der niet. „De 'handha- xacou een knelpunt kunnen :abi. We moeten al zo veel aven in deze gemeente." neAAG/WASSENAAR - De ei- an| van de Wassenaarse si- deaak Daily-shop had vorig va£n afgrijselijke kerst. De 'Srvoor maakte hij een or nerrie mee. In zijn siga- rork werd hij door een over- Demet een klauwhamer op en tegen zijn li- geslagen. Ook werd hij g8en met een mes. Het Vdffer liep ernstig hersen- dv>p en raakte hij verlamd ,eid rechterzijde van zijn li- rijd- Gisteren werd hij bij de 51® rechtbank tijdens een RGten pro forma-zitting jet eerst sinds die dag ge- lennteerd met zijn belager, kiachtoffer was niet alleen, en omarmd door reten, een medewerkster spiachtofferhulp en zijn ad- wachtte hij vol spanning wist al dat de zaak niet behandeld zou iseh. maar wilde de man die 55 ïo veel schrik en ellende d (jngejaagd een keer zien. onBrvaller pikte die dag bij- D0 euro en griste voor 450 telitan telefoonkaarten weg. 12 Jlachtoffer liet via zijn weten dat hij nog )p(hadeclaim indient.De zit- inhoudelijk behan- ooiP woensdag 28 april. Dan eei1 ook de rapportages die 3 o je verdachte zijn gemaakt ;i-g,pd. Het openbaar minis- er^eschuldigt de verdachte meer varr~pogtng tot door Eric de Jager vervolg van voorpagina warmond - WD-fractievoorzit- ter Van der Steur heeft geen goed woord over voor het chris tendemocratische 'nee' tegen sa menwerking met Voorhout en Sassenheim. „Het CDA verkwan selt de toekomst van Warmond. Van een fusie hadden we op kor te termijn geen voordelen ge had. Maar nu krijgen we hele maal niets terug, want reken maar dat Voorhout en Sassen heim pisnijdig zijn dat Warmond op deze manier over hun toe komst beslist." Van der Steur drong er dinsdag avond bij het CDA op aan om nog eens na te denken over het samenwerkingsplan. Dat heb ben de Warmondse CDA'ers gedaan, maar zonder het door Van der Steur gewenste resul taat. „Ik ben teleurgesteld. Er lagen hele goede kansen voor samenwerking in de regio. Maar als het CDA zijn woorden niet nakomt, dan houdt het op. Bij een herindeling hoeft War mond met 5.000 inwoners niet veel te verwachten. Volgens mij wilde het CDA fuseren, als er geen teken van samenwerking was. Dat is er nu. Maar ze heb ben geen vertrouwen in hun ei gen raad en college. Ik vind het ook opvallend dat ze alleen staan in de regio. In Voorhout en Sassenheim zijn de CDA'ers wel bereid tot samenwerking. Dit is een gemiste kans." De Sassenheimse CDA'er Den Hollander, medeopsteller van het samenwerkingsplan, is mil der dan Van der Steur. „Ik be grijp dat de situatie in War mond anders is dan in Sassen heim en Voorhout. In War mond ligt een acuut bestuurlijk probleem. En ik ben het met het Warmondse CDA eens, dat er van het plan niets terecht komt als alle energie gaat zitten in interne perikelen. Hoewel ik daar minder beducht voor ben. Ik geloof in dit plan, het geeft de kans gedurende een aantal jaren samen iets op te bouwen. Eigenlijk hadden we dit drie jaar geleden moeten doen, dan hadden we er nu de vruchten van kunnen plukken. Maar ge dwongen samenwerking be staat niet, dus als Warmond niet wil, dan komt die er niet. Het CDA Warmond is in elk ge val duidelijk, daar heb ik waar dering voor. Hun inschatting is dat hiermee de problemen van Warmond niet opgelost kunnen worden." Provinciebestuurder Norder was door werkbezoek niet in de gelegenheid te reageren, maar zijn woordvoerder betwijfelt of hij op dit moment wel iets wil zeggen over de perikelen in Warmond, Voorhout en Sas senheim. O De provincie moet Warmond bekend. Nu gooi* Vanavond onthulling en inzegening in parochiekerk door Marieta Kroft oude wetering - Dertien paro chianen hebben er met kunste nares Clara Odijk anderhalf jaar aan gewerkt. Nu, vlak voor de Goede Week waarin christenen de dood en de wederopstan ding van Jezus herdenken, heeft de rooms-katholieke kerk Jaco bus de Meerdere in Oude Wete ring eindelijk zijn eigen kruis wegstaties. Vanavond zijn de onthulling en inzegening van de kunstwerken die het lijdens verhaal van Jezus afbeelden. De veertien in paarse doeken gehulde staties van 65 bij 50 centimeter hangen al aan de muur van de kerk. Vanavond, bij de officiële onthulling zijn de werken pas te bewonderen. Sjaan van der Meer en Menna Bergenhengouwen, die het pro ject begeleidden, tillen voor zichtig enkele doeken op. Te voorschijn komen werken uit gevoerd in stukjes linoleum die in grootte variëren van een hal ve tot twee centimeter. Op de eerste statie wordt Jezus ter dood veroordeeld, op het veer tiende werk wordt hij in het graf gelegd. De onthulling vanavond is niet toevallig. „We hebben ernaar toegewerkt dat ze voor de Goe de Week klaar zouden komen", zegt Van der Meer. „Volgende week, op Goede Vrijdag, kun nen we hier in de kerk voor het eerst een kruisweg lopen. Paro chianen komen rond drie uur, het tijdstip dat Jezus stierf, bij een en staan stil bij elke statie." Jacobus de Meerdere, die eind jaren zestig werd gebouwd, heeft nooit een kruisweg gehad. In de tijd van de bouw raakten de kruiswegstaties uit de mode. Uit sommige kerken werden ze zelfs verwijderd. Maar nu ko men ze weer in. „De laatste ja ren groeide ook bij onze 3.500 parochianen de behoefte om een eigen kruiswegstatie te hebben", zegt Sjaan van der Meer. „Het overnemen van tra ditionele staties uit kerken die werden gesloten, was voor ons geen optie. Onze kerk is strak en modem gebouwd. Daarin passen geen traditionele sta ties." Bij het kerkbestuur ontstond het idee om toenmalig parochi aan Clara Odijk (67) te vragen een kruisweg die past bij de kerk, te ontwerpen. Ze was af gestudeerd aan de Rotterdamse Academie voor beeldende kunst en had eerder voor een parochie in Rotterdam een kruisweg in koperdraad ont worpen. Op vrijwillige basis maakte de kunstzinnige paro chiaan, zoals Odijk zich om schrijft, een ontwerp. Vervol gens begeleidde ze anderhalf jaar dertien toegewijde vrijwilli gers bij het maken van de sta ties. Stukken linoleum werden verwarmd, in stukjes gesneden of geknipt, gelijmd en onder druk gedroogd. Gemiddeld werkten ze zo'n honderd uur aan een statie met tussen de 1.800 en 2.000 stukjes linoleum. Het materiaal werd betaald uit een nalatenschap van pastoor Mussert. Sjaan van der Meer en Menna Bergenhengouwen zijn trots op het resultaat dat voor en door de parochie is gemaakt. „Ik hoop dan ook dat de kerk van avond volstroomt", merkt Van der Meer op. Het tweetal zal de sfeer rond het maken van de staties mis sen. „En met ons zijn er meer. Ik weet het van twee vrouwen die met twee linkerhanden aan het werk begonnen. Zij zijn zo enthousiast geraakt dat ze, nu het allemaal afgelopen is, een enorme verbondenheid voelen met de wenende vrouwen die op één van de staties staan af gebeeld", zegt Bergenhengou wen lachend. Oud-parochiaan Clara Odijk en de club vrijwilligers die aan de staties hebben gewerkt ont hullen vanavond de kunstwer ken in de parochiekerk aan de Meerkreuk. Pastoor Broeders zegent de staties in. De aan vang is 20.00 uur. ledereen is welkom. De provincie moet Warmond verplichten om met Sassen heim en Voorhout te gaan sa menwerken. Dat is het stand punt van Van der Lubbe, frac tievoorzitter van Voorhouts Belang, de grootste partij van Voorhout en groot tegenstan der van een fusie. Van der Lubbe 'baalt' van het stand puntvan het CDA in War mond waardoor in de War mondse raad geen meerder heid is voor samenwerking. „Een stem in Warmond, de kleine gemeente van de drie, regeert nu de hele streek. Zij verplichten Voorhout en Sas senheim tot een fusie. Wat dat komt wel weer heel dichtbij. Laat de provincie Warmond nu maar eens opleggen dat ze over samenwerking moeten praten." Van der Lubbe heeft zijn collega-raadsleden al over zo'n brief naar de provincie gepeild. Totnogtoe zonder groot succes. „Maar toen was het CDA-standpunt nog niet bekend. Nu gooien ze in feite de deur op slot." De Voorhouts Belanger en lid van de werkgroep die het voorstel voor de samenwer king heeft voorbereid, vindt de afwijzing van het samen werkingsplan ook 'dom'. „Voorhout blijft rich verzetten tegen een fusie tot de Tweede Kamer een beslissing heeft ge nomen. Dat betekent dat je pas in 2006 aan het werk gaat. Als de problemen in War mond zo nijpend zijn dat moeten ze beginnen met sa menwerken. Dan begin je nog dit jaar met een oplossing." Van der Lubbe gaat zelfs zo ver dat hij meent dat de twee collegepartijen in Warmond, het CDA en Warmond Anders, onmiddellijk moeten opstap pen. „Blijkbaar zijn deze par tijen niet capabel om de War mondse problemen op te los sen. Ik zie bij Progressief War mond en de WD heel wat meer daadkracht." door Janneke Dijke leiderdorp - De wijkvereniging Leyhof heeft een nieuwe voor zitter. Na een turbulent verlo pen verkiezingstijd trekt Randy Koo de kar. Hij volgt Egbert Sneller op, wiens termijn afliep. Koo is van plan als voorzitter op te komen voor de belangen van de wijkbewoners, en wil daarnaast enkele gezellige acti viteiten op poten te zetten. Hij is gekozen met een overwel digende meerderheid van stem men. Van de 280 leden brach ten er 135 hun stem uit. 114 van hen stemden op Koo, 21 leden kozen voor tegenkandidaat Jo lende Videler. Sneller vatte dit sportief op en heeft de voorzittershamer over gegeven aan Koo. „De verkie zing is verlopen volgens de re gels die we met elkaar hebben afgesproken", zegt Sneller. Toch zijn hij en een paar mede standers niet tevreden over de manier waarop het allemaal is gegaan, en dat verwijten ze Koo. Hij ging een dag voordat de stembus sloot de deuren langs om stemmen te werven en diende zo'n tachtig stem briefjes in bij de secretaris. „Al die mensen stemden op hem en het waren gekopieerde exemplaren uit De Leydraet", stelt Sneller. Hij vraagt zich af of al die mensen ook hadden gestemd als er niemand aan de deur was geweest, en wat er was gebeurd als Videler hetzelf de had gedaan. Koo is zich van geen kwaad be wust. „In de aanloop op de ver- kiering heeft Egbert Sneller zich negatief over mij uitgelaten." Hij doelt op de mededeling in de verkiezingsspecial van De Leydraet dat de secretaris er mee zou ophouden als Koo voorzitter werd. „Mensen zei den mij dat ze dat op stem mingmakerij vinden lijken. Het was in elk geval een verkapt stemadvies. Ik voelde me ge raakt in mijn trots. Een schei dend voorzitter hoort onpartij dig te zijn. Het enige wat ik kon doen was in de tegenaanval gaan en een persoonlijke ver kiezingscampagne houden." Sneller vindt de term 'stem mingmakerij' niet van toepas sing. „Het is objectieve voor lichting. Dan weten de mensen dat "de secretaris ook weggaat als ze op hem stemmen, en dat er dus nog steeds een vacature in het bestuur is. Per saldo schiet je daar weinig mee op. Een nieuwe secretaris mag for meel pas volgend jaar tijdens de algemene ledenvergadering benoemd worden." Koo heeft weinig zin meer om achterom te kijken. Hij gaat lie ver op volle kracht vooruit. Hij wil weer een actieve wijkvereni ging met een bestuur dat op komt voor de wijk. Het oude bestuur en tegenkandidaat Vi deler wilden meer de nadruk leggen op gezelligheid, omdat het de laatste tijd ontbreekt aan mankracht. Koo is het daarmee niet eens. „Er zijn nog genoeg zaken die van belang zijn voor de inwoners. De benzinepomp, wel of niet bouwen onder de hoogspanningsmasten, het ge brek aan parkeerplekken op sommige plaatsen, de verzak kingen, de armetierige groen voorziening en de herinrichting van de Boterhuispolder, om maar eens wat te noemen." Volgens Koo zijn er genoeg mensen die zich willen inzet ten.'„Tijdens mijn rondje door de wijk heb ik tal van mensen Bezwaren vereniging Weg van de Snelweg verworpen Randy Koo. Archieffoto: Dick Hogewoning gesproken die iets willen doen. Zo zijn er mensen die zitting willen nemen in de werkgroep van de gemeente voor de her ontwikkeling van de Boterhuis polder." Een nieuwe redactie voor De Leydraet moet hij nog wel vinden. „De leden die ik heb gesproken, vinden infor matievoorziening belangrijk. Dat moet dus doorgaan." Tij dens de volgende ledenverga dering op 22 april presenteert hij bovendien een nieuwe se cretaris. „Ik zeg nog niet wie het is." Volgens Koo is het be langrijk dat veel nieuwe men sen actief worden. „Die hebben weer nieuwe ideeën. Anders krijg je steeds weer dezelfde stokpaardjes." leiderdorp - De bouw van de Brede School langs de snelweg in Leiderdorp staat op 15 april centraal tijdens het nationale congres Gezond Verkeer, een initiatief van de stichting Na tuur en Milieu en het Astma Fonds. Dit congres, dat in Utrecht gehouden wordt en waarbij staatssecretaris Van Geel aanwezig is, gaat onder meer over de gevaren van ver keer voor de volksgezondheid. De Leiderdorpse Brede School dient als voorbeeldcasus. Deze week bleek dat de gemeente raad de bezwaren tegen het voorbereidingsbesluit voor de Brede School aan de Ericalaan ongegrond verklaart. Volgens rapporten van TNO is het veilig om de school aan de Ericalaan te bouwen. De ge meente en het schoolbestuur delen die opvatting. Een groep ouders die verenigd is in Weg van de Snelweg, vreest echter voor de gezondheid van hun kinderen. Diverse deskundigen delen die angst. Eén van hen is Bert Brunekreef, verbonden aan de universiteit van Utrecht. Hij riep de Leiderdorpse politici vorig jaar tijdens een commis sievergadering op om een school op ten minste 300 meter van de A4 te bouwen. Brune kreef is op 15 april aanwezig, evenals diverse kamerleden. Ook vertegenwoordigers van de Leiderdorpse politiek en de GGD zijn uitgenodigd. De vereniging Weg van de Snel weg heeft begrip voor de ver werping van haar bezwaren. Tegen een voorbereidingsbe sluit kunnen juridisch gezien geen inhoudelijke bezwaren worden ingediend. De vereni ging had uitsluitend bezwaar gemaakt omdat de leden geen middel onbenut willen laten om te protesteren tegen de bouw van de school. De leden verwachten dat hun bezwaren wel hout snijden als ze in het gewe-er komen tegen het bouw- 1 plan. Vorig jaar stuurden 217 mensen een protestkaart naar de ge meente Leiderdorp om te mel den dat ze het belachelijk vin den dat er een basisschool pal naast de snelweg ygordt ge bouwd. De gemeentwaad stelt vast dat deze bezwaren niet gel dig zijn. Wie bezwaar wil ma ken tegen een voorbereidings besluit, moet direct belangheb bend zijn. Ouders rijn dat niet. De vereniging is dat wel, omdat die is opgericht met het doel de bouw van de school tegen te houden. De leden hebben kin deren op de Kastanjelaanschool ritten, die wordt gesloopt zodra de Brede School klaar is. De bouw daarvan moet nog dit jaar beginnen. Na de overhandiging van 217 kaarten aan wethouder Mol kenboer rijn er zo'n 800 nieuwe protestkaarten binnengekomen bij de vereniging. De vereniging overhandigde deze ansichten vorige week aan vertegen voor- digers van de provincie. De veertien kruiswegstaties in de kerk Jacobus de Meerdere in Oude Wetering zijn in stukjes linoleum uitgevoerd. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27