LEIDEN REGIO Raad wil snel opheldering in DZB-debacle DZB: een steeds duurder blok aan het been Niet de ruimte in, maar naar Noorwegen Rabbae kwam moeilijk op gang in Leider, Drie bezwaren ovi kwestie 'Leidse cai vrijdag 2 APRIL 2OO4 door Marijn Kramp en Wilfred Simons leiden - De oppositiepartijen in de Leidse gemeenteraad willen zo snel mogelijk opheldering over de DZB-kwestie, die Groen- Links-wethouder Mohamed Rab- bae de kop kostte. Gesteund door andere partijen heeft de Christenunie een spoeddebat aangevraagd. De fracties vragen zich af waarom zij niet eerder zijn ingelicht en betwijfelen of er weer een GroenLinks-wethouder verantwoordelijk moet worden voor de voormalige sociale werk plaats. Eerder moest wethouder Jan Laurier, partijgenoot van Rabbae, weg vanwege een affai re rond De Zijl Bedrijven. Bij de aankondiging van zijn ontslag gisterochtend meldde Rabbae dat hij het afgelopen jaar ook niet op de hoogte is ge houden door zijn ambtenaren. In februari, toen de wethouder al ruim twee maanden afwezig was vanwege een open hart operatie, kwam zijn vervanger Wim de Boer erachter dat bij de sociale werkvoorziening ondui delijkheid was over de vraag of het ontslag van werknemers met een gesubsidieerde ar beidsplaats wel rechtmatig was. Bij hun ontslag is de gemeente ervan uitgegaan dat de oude Leidse cao niet meer geldig was voor deze groep langdurig werkzoekenden, de zogeheten WlW'ers (Wet Inschakeling Werkzoekenden). Het college- besluit om de Leidse cao ongel dig te maken, blijkt nooit uitge voerd te zijn. Deze cao was gunstiger voor de werknemers en duurder voor de gemeente. In mei vorig jaar besloot het Opvolgingsprocedure al begonnen Groen Links is al bezig met de selectie van een nieuwe wethou der. Afgelopen zondag werd fractievoorzitter Gerard van Hees door Mohamed Rabbae op de hoogte gesteld van diens besluit om zijn ontslag aan te bieden. De partij is toen onmiddellijk met de opvolgingsprocedure begonnen. Van Hees laat weten dat Groenlinks al nieuwe kandidaten op het oog heeft. Wim de Boer, die Rabbae de afgelopen maanden verving toen hij her stellende was van een hartoperatie, blijft voorlopig aan. „Hoe lang De Boer dat doet, weten we nog niet Hopelijk, maar ook wel waarschijnlijk, blijft hij totdat we een opvolger hebben." college dat wethouder Rabbae deze fout moest repareren. Dat dit wederom niet goed gebeur de, werd het college vorige maand duidelijk. Aangezien Rabbae toen herstellende was van zijn operatie hield het col lege dit binnenskamers. Wel werd een hoogleraar aan het werk gezet om de zaak te on derzoeken. Op zijn eerste werkdag gisteren heeft Rabbae vervolgens zijn ontslag ingediend. De fractievoorzitters Filip van As (ChristenUnie) en Wim Bleijie (CDA) vinden het vreemd dat de raad niet eerder in beslotenheid is ingelicht over deze ontwikkelingen. Helemaal omdat zich onlangs een prima gelegenheid voordeed. Twee weken geleden besprak een raadscommissie de noodzaak van het voortbestaan van een speciale DZB-subcommissie, in het leven geroepen vanwege de vele problemen bij DZB de af gelopen jaren. Aangezien dit al lemaal leek vlotgetrokken, vroe gen de raadsleden zich af of de commissie nog langer moest blijven bestaan. Toen hadden de gemeenteraadsleden best een hint mogen krijgen over wat er zich ondertussen alle maal achter de schermen af speelde, meent Van As. Ook willen raadsleden weten hoe het kan dat er wederom in formatie is achtergehouden in de ambtelijke organisatie. CDA- er Bleijie en zijn WD-collega Leendert de Lange verwijten dit DZB. Zij vinden het onbegrijpe lijk dat er zo weinig politiek be sef is bij de sociale werkvoor ziening. Bleijie: „Bij zo'n poli tiek gevoelig onderwerp moe ten er bij DZB toch allerlei lich ten gaan branden en bellen gaan rinkelen." Ook Van As is geschokt dat de gemeenteraad ACHTERGROND door Erna Straatsma leiden - De sociale werkvoorzie ning DZB is sinds 2000 een duur blok aan het been van de ge meente Leiden. Na Jan Laurier is ook wethouder Mohamed Rab bae gestruikeld over de hoofd pijnportefeuille. Keer op keer blijken de problemen groter dan verwacht. Lange tijd kon het niet op bij de Leidse sociale werkvoorziening. Van 870 werknemers in 1989 groeide de dienst naar 1600 in 1999. Een jaar daarvoor voerde wethouder Jan Laurier een unieke 'Leidse cao' in om Wl W'ers (wet inschakeling lang durig werklozen) aan betere ar beidsomstandigheden te hel pen. Het simpele onderkomen aan de Leiderdorpse Touwbaan werd verruild voor een prestigi eus en chic gebouw op Room burg. De verhuizing kostte 34 miljoen gulden en wethouder Jan Laurier glom van trots. De sociale werkvoorziening was zijn paradepaardje. Al met al was DZB een voorbeeld voor andere sociale werkplaatsen, vond minister Klaas de Vries (sociale zaken), die een onder zoek naar 'het geheim van Roomburg' begon. De ommekeer kwam een jaar later, toen vertrekkend direc teur Gerard Bovens enkele mil joenen guldens tekortkwam. Niets om je voor te schamen, meende Bovens: „De gemeente had al die jaren geen omkijken naar de sociale werkplaats." Veel stof deden het tekort en de opmerkingen van Bovens niet opwaaien. Pas in 2002 kwamen de tekor ten van DZB politiek echt ter sprake, toen accountantsbu reau Ernst Young een vernie tigend rapport presenteerde over jarenlang 'mismanage ment'. Het geconstateerde ge brek aan politieke sturing en kostenbeheersing leidde begin 2002 tot de val van Jan Laurier. Adriaan Klok, die in oktober 2002 het stokje van interim-di recteur Peter Anthonisse over nam, schrok bij zijn aantreden van de financiële situatie bij de DZB. „Misschien naïef van mij, maar ik dacht dat er ten tijde van de interim-directeur al heel De te dure hal van DZB. Archieffoto: Hielco Kuipers wat was gedaan om de tekorten terug te dringen." Klok consta teerde direct dat na het vertrek van Laurier helemaal niets was gebeurd om DZB uit de rode cijfers te halen. „Hele bergen nota's zijn geschreven, maar men is niet overgegaan tot de implementatie van maatrege len", aldus Klok in een inter view met deze krant. Hij pleitte voor een zeer snelle afschaffing van de Leidse cao: „Die heeft ertoe geleid dat wij ruim hon derd WTW'ers in vaste dienst hebben moeten nemen." Klok noemde dat een misstand, om dat langdurig werklozen eigen lijk niet thuishoren in een soci ale werkvoorziening. GroenLinks-wethouder Moha med Rabbae betwistte dat de gemeente nog niets had ge daan. Hij gaf Klok een uitbran der voor het doen van veront rustende uitspraken over tekor ten. „Voor mij zijn dit soort uit spraken in de categorie 'eens, maar nooit weer'. Dat de 'Leid se cao' een duur blok aan het been van de gemeente was, vond Rabbae overdreven. ,,De Leidse cao is al ingehaald door de landelijke regeling", aldus de wethouder, die wel aankondig de dat de aparte regeling zou verdwijnen. Rabbae beloofde ook met een rapport te komen over het 'perspectief voor DZB in de komende tijd'. In decem ber 2003 verdween hij echter van het toneel, wegens gezond heidsproblemen. Wim de Boer nam zijn portefeuille over. Het einde aan de misère was nog lang niet in zicht, zo bleek in januari van dit jaar. Gemeen- tescretaris Paul van den Wijn- gaart deed in opdracht van bur gemeester en wethouders een onderzoek en kwam tot de con clusie dat DZB fout op fout heeft gestapeld bij de bouw van een veel te dure productiehal voor chocolade. De productie hal viel 1,6 miljoen euro duur der uit dan was begroot. Ook de kwestie 'productiehal' was een lijk dat uit de kast viel. De bouw speelde zich af onder twee wethouders die Van den Wijngaart als hoofdschuldigen aanwijst: Rogier van der Sande (financiën/WD) en Jan Laurier. Laurier was toen al weg, voor Van der Sande had de affaire geen politieke gevolgen. Naar nu blijkt, heeft Rabbae de lijn van financiële blunders voortgezet door de 'Leidse cao' niet op deugdelijke wijze op te zeggen. Dat is aan het licht ge komen bij pogingen om een aantal WlW'ers te ontslaan, zo werd gisteren door het college meegedeeld. 'Op dit moment vindt er onderzoek plaats wan neer, bij wie, op welke wijze, welke cao is toegepast en wat deze situatie betekent voor de huidige en vroegere WIW-werk- nemers', meldt een vrijgegeven persbericht. De omvang van de nieuwe tegenvaller is dus nog niet bekend. Rabbae zelf wil niet verder op de kwestie ingaan. Bij de DZB houden ze de mond ook stijf dicht. „Sorry, ik heb instructies gekregen dat ik journalisten met niemand mag doorverbin den", aldus de telefonist van de sociale werkvoorziening. Het 'geheim van Roomburg' heeft anno 2004 een heel andere be tekenis gekregen. Beatle is de tophit onder de honden. In elk geval in de ogen van baas René van Delft. De Leidenaar heeft er dan ook alle vertrouwen in dat zijn cockerspaniël op deze donder dagmorgen in Space Expo, het bezoekerscentrum van de Eu ropese ruimtevaart in Noord- wijk, zal worden uitgeroepen tot dé ruimtehond. En vervol gens met astronaut André Kui pers op 19 april de ruimte in mag. „Hij is lief, knuffelig, rustig als hij rustig moet zijn, niet te en thousiast en een mensen vriend", zo prijst Van Delft zijn zwarte Beatle aan. Die moet het opnemen tegen zo'n vijf tien andere honden. Waar schijnlijk waren het er vijftig geweest, maar 's morgens is de 1-aprilgrap uitgelekt in het Al gemeen Dagblad. Tot grote te leurstelling van Hans van der Lande, de bedenker van de mop. „Ik begrijp zoiets niet. Je neemt iemand in vertrouwen en dan wordt op deze manier alles onthuld. Dat heeft ons heel wat deelnemers ge scheeld." Van der Lande is voorlichter van Space Expo en heeft zich voor deze gelegenheid uitge roepen tot coördinator van de 'selectiecommissie ruimte hond'. De aankondiging van de ruimtehondwedstrijd door Wubbo Ockels in het televisie programma Man bijt hond De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Bcrendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 werd overigens niet door ieder een op de juiste waarde ge schat. Van der Lande: „Het Dierenbevrijdingsfront dreigde wat te doen tegen Ockels, die de oproep in dat programma deed. De Dierenbescherming informeerde wat we precies van plan waren. Het maakte meer los dan we hadden ge dacht. Op een gegeven mo ment waren we zo serieus met ons project ruimtehond bezig dat Ockels zei: we moeten er een écht experiment van ma ken. Nienke Endenburg, ge dragswetenschapper aan de universiteit van Utrecht, zei dat het eigenlijk best een goed idee van Ockels was. Het zou de stress van de astronauten ver minderen." Dat spreekt ook René van Delft aan. In gedachten ziet hij zijn Beatle al door de ruimte zwe ven. Precies zoals de Russische hond Laika, die in het begin van de ruimtevaart meevloog. Alleen, die overleefde het niet. „Ik ga er wel vanuit dat Beatle levend terugkomt. Drie weken kan ik 'm wel missen, maar niet langer." Endenburg, een van de vier professionele test- leiders die Space Expo deze dag heeft ingehuurd, wil weten waarom Beatle de geschikte hond is. Van Delft somt het he le rijtje goede eigenschappen van Beatle op. Aangevuld met zindelijkheid, een belangrijk vereiste. Mocht hij worden ge kozen, dan zal hij in het Inter national Space Station immers tijdig moeten aangeven naar het speciale hondentoilet te willen. „Raakt hij straks in pa niek als hij gewichtloos is?" Beatle voelt zich duidelijk niet op zijn gemak bij de astronaut en probeert zich onder toeziend oog van René van Delft los te rukken. Foto: Dick Hogewoning Van Delft: „Denk ik niet. Hij zwemt ook goed. dan is hij ook gewichtloos." Volgende vraag: „Kan hij vele uren rustig zitten? Antwoord: „Geen probleem. Ik neem 'm ook wel eens mee naar kantoor. Zit -ie lekker in z'n mand." Bij de dierenarts gaat het al be hoorlijk mis. Beatle wenst zich niet aan een onderzoek te laten onderwerpen. Bij de confron tatie met een astronaut in een ruimtepak loopt het helemaal uit de hand en tijdens de be hendigheidstest houdt Beatle het al snel voor gezien. „Ik be gin een beetje bang te worden dat het niet helemaal goed gaat", stelt Van Delft gelaten vast. Dat Beatle als enige rustig blijft tijdens de akoestische stresstest doet er dan ook niet meer toe. De Rotterdamse me vrouw Koetzier wordt met haar herdershond tot winnaar uitge roepen. Alleen zit er geen ruimtevlucht voor haar hond in. Wel mag zij net als andere deelnemers op 19 april in Space Expo in alle vroegte de lancering vanaf het Russische Baikonoer meemaken. Van irritatie bij de deelnemers is geen sprake. Ook niet bij Delft en Beatle. „Het had me aan het denken moeten zetten dat deze test uitgerekend op 1 april was, maar het was zo pro fessioneel opgezet en zag er zo eerlijk en officieel uit dat ik er ingetrapt ben. Het blijft na tuurlijk wel jammer. Het had een leuke vakantie voor Beatle kunnen zijn. We gaan nu maar naar Noorwegen." Jan Preenen De twee wethouders van Groen- Links die struikelden over de Leid se sociale werkvoorzie ning. Links Jan Laurier, rechts Moha med Rabbae. Archieffoto: Mark Lamers wederom achter de feiten aan loopt. Voor Daan Sloos van Leefbaar Leiden is dit een reden om vraagtekens bij het functio neren van deze subcommissie te plaatsen. leiden - Mohamed Rabbae kwam als een vreemde, maar gaat zo niet weg. Zo typeert WD-ffactievoorzitter Leendert de Lange GroenLinks-wethou der Rabbae die gisteren zijn ontslag indiende. Een integer politicus, een fijne collega die zeer toegankelijk was, menen andere raadsleden. Maar wa penfeiten? Tja, dat is een lasti ge. Rabbae werd in april 2002 door Jan Laurier naar Leiden gehaald als zijn opvolger. Een troost prijs, werd gezegd, omdat hij na acht jaar in de Tweede Kamer te hebben gezeten door het partijbestuur van GroenLinks op een lage plaats op de kies lijst werd gezet. Maar zo zag Rabbae het zelf niet, en ook de Leidse gemeenteraadsfractie steunde zijn kandidatuur una niem. Rabbae werd in het nieu we college verantwoordelijk voor sociale zaken, personeel, milieu en grotestedenbeleid. Veel wapenfeiten heeft wethou der Mohamed Rabbae (63) in zijn twee Leidse jaren niet op zijn naam gezet. Hij stuntelde tot grote ergernis van de raad enorm met de nieuwe steden bandnota en de emancipatie nota. Hij heeft een lastige tijd gehad in Leiden, vindt Chris- tenUnie-fractievoorzitter Filip van As. „Het was moeilijk voor hem om het de raad naar de zin te maken." Na verloop van tijd, oordeelt SP'er Paul Day, vond Rabbae zijn draai in het Leidse. Maar concrete verdiensten zijn er niet. Dat, menen De Lange en Paul van Meenen (D66) komt ook door zijn portefeuille. Rabbae stapte in veel langlo pende kwesties zoals De Zijl Be drijven en het grotestedenbe leid waar je niet gemakkelijk snel resultaat boekt. En, CDA'er Wim Bleijie en V hij heeft wel degelijk eer dingen in de week gelegi zijn vervanger Wim de B langs heeft geoogst of de mende weken nog gaat c sten, bijvoorbeeld over h testedenbeleid. LWG/De Groenen-fracti zitter Jacques de Coo is a ning dat het gebrek aan1 feiten inherent is aan eei houder van buiten'. Best ders die Leiden niet kem hebben volgens De Coo langere inwerktijd nodig Leidenaars. Onder andei om is LWG/De Groenen tegen een wethouder var ten geweest. Ook Daan S zag de komst van Rabbai die reden niet zitten. „Ik hem ook maar moeilijk staan. Maar hij heeft mijl vriendschap gewonnen, secuur en correct, netjes, zich altijd aan zijn afspra De laatste tijd kon je wel ken dat hij ziek was, hij v minder energiek." CDA ChristenUnie waren evei sceptisch. Toch wist Rab' ook hen de afgelopen twi voor zich te winnen. Rabbae is een integer po die zeer toegankelijk is ei heeft ingezet voor de sta/ nen de meeste fractievod. ters. Zijn besluit om op ti pen valt veel raadsleden op het dak, maar het sief bae. Er is bewondering vj zijn moed om direct de c quenties te verbinden aa' nieuwste DZB-debacle. E on-Leids, oordeelt WD-f voorzitter De Lange. „Ov algemeen worden wetho' hier door de raad wegge-J stuurd." leiden - Drie DZB'ers hebben bezwaar aangetekend tegen het niet verlengen van hun contract als WTW'er (Wet Inschakeling Werkzoekenden). Twee van hen hebben inmiddels alsnog een vast contract gekregen. Eén be zwaarschrift moet nog behan deld worden door de gemeen telijke commissie beroep- en bezwaarschriften. Volgens wethouder Wim de Boer, de vervanger van Moha med Rabbae, betreft de ondui delijkheid over de geldigheid van de 'Leidse cao' 26 WlW'ers. Zij kregen in mei 2003 van de gemeente te horen dat hun contract niet verlengd zou wor den. Het college ging er toen van uit dat de groep viel onder een landelijke cao, die niet voorziet in de mogelijkheid van een contract voor onbepaalde tijd. Inmiddels is duidelijk dat de 'Leidse cao' nooit echt is op gezegd. De WlW'ers kunnen daarom alsnog aanspraak ma ken op een vast contract. De Boer hoopt nu dat 1] zeggen van de Leidse ce juli 2004 rond is. Na met de vakbonden moeti nister van sociale zakei voor toestemming geve» moeten kijken of eern gangsregeling nodig is"» de Boer. Rabbae zegde lt lege vorig jaar al toe o overgangsregeling te e maar heeft dat plan nooi voerd. De vervanger van Rabbau de pas in november over< zwaarschriften van Wt „Ze hebben maanden rr zworven in de organisaü 20 februari lagen ze bij ;i tafel. Toen ik ervan hoon ken twee van de drie ahj dienst te zijn bij de DZB. het mis is gegaan weet <g houder niet. De Boer vo niet uitlaten over zijn bit baarheid voor het wethi schap. „Het is aan de fra«c een opvolger voor Rabi vinden." a AGENDA t Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks ti( 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land verzorgt excursies in de duinen. De eerste is zaterdag 24 april met het thema 'Water, een bron van leven'. Meer in formatie en aanmelding bij het bezoekerscentrum Meijendel aan de Meijendelseweg 40 in Wassenaar, telefoon 5117276, e-mail: bezoekerscentrum@ dzh.nl. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den is zondag om 13.30 uur Bingo Binnendijks. Om het roeien extra bekend heid te geven houdt roeivereni ging Die Leythe zondag 4 april een korte baanwedstrijd op het Galgewater, de Tulpenrace. De ze baanwedstrijd over een af stand van 400 meter is vooral bestemd voor roeiers die het af gelopen jaar begonnen zijn. De Tulpenrace begint om 10.00 uur bij Die Leythe, Morsweg 148 in Leiden. De PvdA-ffactie in Leiden wil weten wat de inwoners van Lei den vinden van de bezuinigin gen op het onderwijs. Mensen met vragen, suggesties en klachten over dit onderwerp worden uitgenodigd naar het spreekuur van de PvdA te ko men op maandag 5 april van 19.00 tot 19.45 uur in buurthuis De Kooi aan de Driftstraat 49 en in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 in Leiden. Op vrijdag 9 april is er spreekuur van 13.00 tot 14.00 uur op Bree straat 70. De Leiden Road RunneA verzorgt in samenwerkini Sportbedrijf Leiden en dea KNAU vrijdag 16 april vaf' tot 12.00 uur een clinic 'St wandelen', bedoeld voorn nende en enigszins gevork sportieve wandelaars. Den wordt gegeven in het clulc van de Leiden Road Rum aan de Voorschoterweg 8e Leiden. Kosten 3 euro. Vg>1 gave en informatie: Aad v>] Luit van Sportbedrijf Leid maandag tot en met vrijd- 9.00 tot 10.00 uur, tel. 51(? of Jan Karstens van LRRCt 5234350. e Mensen die meer willen" ten over Franse wijnen kft< op maandag 5 en 26 apritt mei naai" workshops in re" rant City Hall, StadhuispB< in Leiden. De workshops t nen om 18.30 uur, de kos1 voor deelname zijn 27,50i< Liefhebbers kunnen resefl bij City Hall, tel. 5144055 wijnhandel Cave Grand 0" Hogewoerd 132, telefoon^ 5122354. D( De Hans Anders winkelia de Haarlemmerstraat 42 den houdt van dinsdag 6i" met zaterdag 10 april Op& gen Hoortoestellen. Bezo^o kunnen daar terecht vooiP gratis gehoortest door eei1 hoortoestelspecialist. Oofe hij adviezen over de vergP< gen van de zorgverzekeraN

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26