PU erandering noraanpak elpt niets' IETS mm mi i m~r CDA Warmond blaast samenwerking 'Teylingen' op ^«Tp^slie Leidsch Dagblad |el: Geen extra organen Cor Middelkoop uit Leiden even de held van Lange Voorhout Verwarde vrouw claimt aanslag op Van Aartsen rereenstemming over (ionale woningmarkt commentaar Leidenaars murw na anderhalf uur geseling Wereld steunt Afghanistan vrijdag 2 APRIL 2OO4 SPRINTERS 0 Overdag droog Irtrgdl z 114/15° J3/4 Telefoon (Lv.m. controle nabezonjng) Wij gaan zoigvukig om mei persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere nfcxmatie a1 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is m$n tank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Or WERELD OM JE HEEN I etkg/gpd - Een verandering ^huidige registratiesys- nt>or orgaandonatie, levert ,ner organen op. De me- jaarbij iedereen na zijn ^nor is tenzij hij of zij n^en bezwaar maakt, leidt meer donoren omdat na rden altijd het laatste Rebben. Zeventig procent ^estaanden is absoluut In;eid dat recht op te ge- eil tje Ijjjkt uit een rapport van 'erzoeksinstituut voor de teidszorg Nivel. Tot nu 'peten mensen expliciet Riming geven voor or- r jnatie. Dat levert per jaar ler 200 organen op en 5 ie weinig: jaarlijks wach- re00 mensen op een or- e let Nivel heeft in samen- rfg met het Academisch >n;h Centrum (AMC) in Igdam onderzocht of het ïezwaarsysteem' meer :n zou opleveren. Onder- Roland Friele van het Nivel: „Het klinkt heel mooi, maar in de praktijk levert het nieuwe systeem geen extra do noren op. Nabestaanden heb ben altijd het laatste woord. En in de praktijk komt het regel matig voor dat zij tegen orgaan donatie zijn, ook al heeft de overledene aangegeven dat hij geen bezwaar heeft". Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van minister Hooger- vorst van volksgezondheid. Het gaat om een evaluatie van de wet op orgaandonatie die in 1998 is ingevoerd. Dat omringende landen als Bel- gie en Frankrijk meer donoren hebben, heeft niets te maken met het 'geen-bezwaarsyteem' dat in die landen wordt ge bruikt, zegt Friele. „Deze lan den hebben in vergelijking met Nederland veel meer verkeers slachtoffers en mensen die aan een beroerte overlijden. Dat zijn de belangrijkste bronnen voor orgaandonatie. Tachtig procent van de bruik bare organen is van deze over ledenen afkomstig." door Eric-Jan Berendsen leiden - Van 'gewone' Leidenaar tot bekende Ne derlander. Dat overkwam Cor Middelkoop gister middag toen hij op het Lange Voorhout getuige was van het omver rijden van WD-fractieleider Jozias van Aartsen door een auto, bestuurd door een 41-jarige wouw uit Enschede. Middelkoop slaagde erin de wouw achter het stuur vandaan te trekken toen zij verderop in het verkeer kwam vast te zitten en werd zo even de held van het Lange Voorhout. Nadat hij haar een minuut of tien vasthield, liet hij haar echter gaan. „Alle betrokkenen waren toen al weg en de poli tie was in geen velden of wegen te bekennen." Vervolgens was Middelkoop de rest van de dag prominent in beeld op de televisie om zijn ver haal te doen. De Leidenaar, werkzaam als chauffeur bij een Haags bouwbedrijf, vindt het onbegrijpelijk dat de politie zo lang op zich liet wachten. „De Amerikaanse ambassade is daar in de buurt, je zit vlak bij het Binnenhof en bij hotel Des In- des lopen de hoge pieten in en uit. Je zou toch verwachten dat het er op en top is beveiligd en er meteen politie op de been is. Uiteindelijk heb ik de wouw maar losgelaten want alle betrokkenen waren toen al verdwenen. Ik ben gaan schaften. Pas toen kwam de politie. En toen bij de agenten eenmaal duidelijk werd dat Van Aartsen was aan gereden, werd alles afgezet, hing er een helikop ter in de lucht en wemelde het van de politie." Gisteravond was Middelkoop weer 'gewone' Lei denaar toen hij bij voetbalvereniging Leiden de verrichtingen van zijn twee zoons gadesloeg. „Ik werd ook nog gebeld door Barend en-Van Dorp of ik in het programma wilde komen. Ik zou dan met een taxi worden opgehaald en 1500 euro krijgen. Maar dat bleek een 1 aprilgrap van mijn baas te zijn." Pagina Ri: 'Ze riep maar: Ze willen me dood maken' den haag/gpd - De 41-jarige wouw die gistermiddag in Den Haag inreed op WD-fractie- voorzitter Van Aartsen is gister avond aangehouden in haar woonplaats Enschede. Kort na het voorval ontving de redactie van het televisieprogramma Nova e-mails waarin de verwar de wouw de verantwoordelijk heid opeiste. Eerder al had zij Nova e-mails gestuurd waarin ze een aanslag aankondigde. De combinatie van aanrijding en e-mails zijn voor justitie nog geen aanleiding de conclusie te trekken dat er sprake was van een welbewuste aanslag. De wouw had haar auto voor hotel Des Indes geparkeerd. Daar liepen Van Aartsen en zijn voorlichter Gerald Rensink, in gezelschap van een fotograaf. Van Aartsen poseerde net toen de wouw vol gas met haar auto het gazon voor het hotel op reed. Van Aartsen en Rensink werden van achteren geraakt. Rensink raakte licht gewond. De wouw verklaarde later in een e-mail aan Nova dat ze be wust Van Aartsen heeft aange reden. „Ja, dit is exactly the tar get, zei ik net nadat ik voor Ho tel des Indes had geparkeerd en Van Aartsen voorbij liep over het gras. Overdag veel getuigen. U bent krankzinnig. Dat gewe tenloos tuig dat uw excuus moet zijn zal door mij afgestraft worden", schreef de wouw. Pagina Binnenland: Politici houden hoofd koel Stier Herman overleden leiden - Stier Herman, het eer ste genetisch veranderde rund ter wereld, is overleden. Die renartsen van de Faculteit der Diergeneeskunde van de Uni versiteit Utrecht hebben hem vanochtend laten inslapen. Het bestuur van de Stichting Stier Herman besloot tot euthanasie nadat bleek dat Herman te veel te lijden had van artrose. Her man verbleef de laatste jaren in een stal op het terrein van Na- turalis in Leiden Ford bestand tegen raketten Detroit - Ford springt in op het groeiende gevoel van onveilig heid bij de Amerikanen. De au tofabrikant introduceert deze maand een auto die niet alleen bestand is tegen machinege weervuur, maar ook tegen in slagen van lichte raketten. De Town Car van het merk Lincoln kost 120.000 euro. Nederlander krijgt topfunctie Corus londen - Staalconcern Corus heeft een Nederlander be noemd in de top van de onder neming. Rauke Henstra, tot nu toe vestigingsmanager in Ilmui- den, wordt de hoogste baas van de belangrijkste Corus-divisie, 'strip product' (platte produc ten). De divisie wordt geleid vanuit IJmuiden. De Bruijn zwemt olympische limiet Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV OPGERICHT 1 MAART 1860 Biertje? Eerst polsbandje iaten zién! Katwijk-spits steekt er bij FC Den Bosch bovenuit Floraband heeft veel in zijn marsmuziek door Roza van der Veer warmond/voorhout/sassen- heim - De samenwerking tussen Voorhout, Sassenheim en War mond is van de baan. Het War- mondse CDA heeft gisteravond besloten te kiezen voor herin deling. Volgens woordvoerder Hoek zien de Warmondse christendemocraten geen heil in niet-vrijblijvende samenwer king. „Dat is voor Warmond niet de beste oplossing." Het dinsdag besproken voorstel voor niet-vrijblijvende samen werking - waarbij ambtenaren korpsen zouden worden sa mengevoegd maar drie colleges en raden behouden blijven - is volgens Hoek duur en omslach tig. „Je krijgt heel veel overleg. Iedere keer wil iedereen zijn ei gen straatje schoonvegen. Dat heb je niet meer bij een fusie. Dan is er gewoon één bestuur." De CDA'er wijst erop dat bij sa menwerking toch geen sprake meer is van zelfstandigheid. „Dat geef je voor zestig procent op. Dan moet je de waag stel len of het zinvol is." Hoek wijst erop dat Warmond nu al vijf ambtenaren tekort komt 'om de boel draaiende te houden'. Geld om die vacatures in te vullen is er niet, terwijl Warmond, net als alle andere gemeenten in Nederland, steeds meer taken op zijn bord je krijgt. Daarbovenop spelen nog de bezuinigingen die in Warmond extra hard aantikken. „Wat voor Warmond 10.000 eu ro is, is in Voorhout 100.000 eu ro. Bovendien hebben wij een teruglopend inwonertal, heb ben een redelijk maximale on roerende zaakbelasting en aller lei accommodaties, zoals de sporthal en de nieuwe brand weerkazerne die in de toekomst moeilijk te betalen zijn. War mond heeft in het verleden een te grote broek aangetrokken." Door het standpunt van het Warmondse CDA is in de War mondse raad geen meerderheid voor samenwerking. Dat bete kent dat de drie gemeenten eind april met lege handen bij Gedeputeerde Staten staan. Pagina R3: WD kwaad over afwijzing Hilversum - De VARA stopt na één aflevering met SMSmee's Poessie, het nieuwe program ma van Paul de Leeuw. Zowel de VARA als De Leeuw is tot de conclusie gekomen dat 'door de korte voorbereidingstijd en de hoge productiedruk het pro gramma niet goed uit de verf is gekomen', meldde de omroep gisteren. Met SMSmee nam De Leeuw de dagelijkse tele foonspelletjes op de commerci ële zenders op de hak. Post vertraagd door komst nieuwe sorteermachine askia Buitelaar istreek/leiden - Wie in de ;en huur- of koopwoning [hoeft zich niet langer te ;en tot de eigen gemeen- hele gebied van de kust :terwoude en Alkemade toegankelijk voor men ie een huis zoeken in de sector (respectievelijk de 181.000 euro of 600 |huur per maand). De regio en de Duin- en itreek zijn het ook eens den over de nieuwe naam iet gebied: Holland Rijn- ~et voorstel wordt de ko- e weken in de verschillen- peenteraden besproken, aks dat er één woning- I is waar alle woningzoe- in dezelfde kansen heb- ■kunnen gemeenten hun huizen tijdelijk afscher- roor bewoners van andere Bnten. tan alleen als de kansen itijvoorbeeld starters of se nioren lokaal bijzonder slecht zijn of als de wachttijd voor een huis voor de gehele gemeente flink hoger is dan het regionale gemiddelde. De gemeenten, de woningcor poraties en de huurdersorgani saties gaan de komende maan den deze afspraken verder uit werken om te komen tot een regionale verordening voor de woonruimteverdeling. Dan wordt meer duidelijk over hoe de twee toewijzingssyste men van Holland Rijnland wor den samengesmolten tot één werkwijze: toewijzing volgens inschrijvingsduur, zoals in de Leidse regio al langer het geval is. Ook afspraken over bijvoor beeld bonuspunten voor oude ren die kleiner willen gaan wo nen, komen dan nog aan de or de. Hoewel de regionale fusie op 1 juli rond moet zijn, zal het zeker tot begin volgend jaar du ren voordat het nieuwe systeem kan gaan draaien, zo is de ver wachting. VAN AARTSEN inderlijke aanslag op WD- Jozias van Aartsen heeft :k Den Haag gisteren de op het lijf gejaagd. Een Lrd ogende vrouw reed de evoorzitter van de libera- ,an de sokken. Blijkens e- )es aan tv-programma No- 'p ze al langer rond met het 'een moordaanslag* te ple- jVlet de herinnering aan de iid op Pim Fortuyn in het xrhoofd, roept dat onge- [elijke vragen op over de (baarheid van on- itieke cultuur, itergronden van j, waarbij Aartsen en zijn lichter wonder n wonder redelijk deerd bleven, zijn onduide- Het heeft er tot nu toe alle van dat de inmiddels op- :e dader het niet per se op iraal persoonlijk had ge- Maar de aankondiging laanslag, zo kan het niet die per e-mail werd ver- I, maakt tevens duidelijk let geen ongelukje of opwel- was. In die zin verschilt de jlag op Van Aartsen funda- teel van de moord op For- 1, die door Volkert van der G. dwülig vlak voor de Kamer- iezingen van 2002 in Hilver sum werd neergeschoten. Na die moord zijn de veilig heidsmaatregelen rond politici enigszins aangescherpt Het ge bouw van de Tweede Kamer kreeg een strenger pasjessys teem, zodat niet meer iedereen in en uit kan lopen. En minis ters worden vaker vergezeld door lijfwachten, al worden ve len nog regelmatig onbekom merd kuierend in Den Haag ge signaleerd. Nog altijd koestert de Nederlandse politiek z'n in formele omgangsvor men. De vraag is hoe lang dat houdbaar blijft De aan slag op Van Aartsen is geen reden om in pa niek te raken, maar wel om eens goed na te denken over de agressie waaraan tal van wet houders, ambtenaren, agenten, raadsleden en andere dienaren van het algemeen belang bijna dagelijks bloot staan. Bedrei ging, verbaal en soms fysiek ge weld komen aan de balies van de sociale dienst, bij de parkeer- meter en op inspraakavonden veel te vaak voor. Het wordt min of meer geaccepteerd als risico van het vak. Daar komen onge lukken van. Peter de Vries Amsterdam - Zwemster Inge de Bruijn heeft vanochtend bij de series van de 100 meter vlinder slag voldaan aan de limiet voor de Olympische Spelen. De Ba- rendrechtse tikte bij de Swim Cup in Amsterdam aan na 58,99 seconden. Er was een tijd van 59,67 gevraagd. Veel hardrijders in woonwijken The Passion of the Christ: Mooie film, maar boek was beter door Bas de Rue leiden - In Amerika biechtte een moordenaar zijn daad op na het zien van Mel Gibsons nieuwe film, The Passion of the Christ. De Jezusfilm bezorgde een Amerikaan en een Brazili aan een hartaanval. Tijdens de Leidse première, gisteravond in het Trianontheater, ging Hol landse nuchterheid hand in hand met lichte afkeer: „Zon der het bloederige geweld was de film nooit zo groot gewor den." Beduusd en zwijgzaam strom pelen de Leidse bioscoopgan- gers het Trianontheater uit, murw gebeukt door anderhalf uur zweepslagen en afranselin gen. Mel Gibsons werk, dat be gint met de omineuze woorden 'zijn striemen brachten ons ge nezing', heeft indruk gemaakt. „Een beetje té", verzucht de Leidse Irene Peters. „De film is The Passion of the Christ in Lei den. Foto: Taco van der Eb enorm bloederig. Echt jammer. De boodschap van het verhaal gaat in de geselingen ten onder. Al dat geweld slaat je gevoel he lemaal dood." De Leidse vindt dat de film het geloof geen goed doet.Als ik als gelovige de film zie, dan denk ik: 'Hier wil ik he lemaal niet bijhoren'. Je zou je geloof er bijna voor opgeven." Haar vriendin Trudy Erades sluit zich daarbij aan: „Overrea- listisch en opgeklopt. Gibson slaat de plank volledig mis." Niet iedereen heeft moeite met de orgie van geweld. „Gruwe lijk, maar niet walgelijk. Zo zal het in de oudheid wel gegaan zijn. De stokslagen en geselin gen staan in de bijbel", zegt Ewoud Jonker. „Als christen ken je het verhaal, maar deze verfilming maakt extra indruk. Gibson windt er geen doekjes om." Teleurgestelde reacties klonken gisteravond ook over Gibsons weergave van het bijbelverhaal. „Het verhaal is slecht, incom pleet", moppert Mark Bleichert. ,Als je geen bijbelles hebt ge had, zijn veel scènes niet te vol gen. Bovendien zet ik m'n vraagtekens bij de juistheid van Gibsons vertelling. Er komen foutjes ih voor." Het^ vermeende antisemitsme in de film ziet de Leidenaar ner gens terug. 'Onzin', vinden ook andere bioscoopgangers. Hoe wel Gibson de joodse hoge priesters afschildert als geme ne, achterbakse oude mannen en hij 'de joden' vooral opvoert als een bloeddorstig scanderen de massa, maakt de scène op de Via Dolorosa alles weer goed. „De jood Simon die Jezus helpt het kruis te dragen, komt uitgebreid in beeld. Dat de film anti-joods zou zijn, klopt niet." Er hebben ook mensen onbe kommerd van de film genoten. „Indrukwekkend, erg Ameri kaans, maar prachtig gefilmd", meent een bioscoopganger. „Ik heb zelf ook de op de Via Dolo rosa gelopen. Je kunt je voor stellen wat een lijdensweg dat moet zijn geweest." Hij lacht: „Zelf had ik alleen een rugzakje om hoor." Een andere bezoeker sluit zich hierbij aan: „Mooie film, maar het boek was beter." Berlijn - Afghaanse kinderen vermaken zich bij hun woningen in een open riool in Kabul. In tegenstelling tot de rest van Afghanistan is de hoofdstad Kabul veilig. President Hamid Karzai is „zeer tevreden" met de 8,2 miljard dollar die hij op een donorconferentie in Berlijn heeft opgehaald. Karzai zei naar huis te kunnen met de boodschap dat de we reld Afghanistan steunt. Foto: AP Groningen - In woonwijken waar een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur geldt, rijdt meer dan 85 procent van de automobilisten te hard. Dat blijkt uit een onderzoek van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO in vijf Groningse gemeen ten. Driekwart van de hardrij ders rijdt tussen de 36 en 55 ki lometer per uur. Het onderzoek in Groningen maakt deel uit van een landelijk onderzoek.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1