bestelauto's vervroegen ECONOMIE Overheid houdt gas- en elektriciteitsnetten in handen Bovag: APK 'Brussel' fluit Bolkestein terug over privacy van luchtreizigers Slimme Schiphol-topman ideale kandidaat voor VNO-NCW Klant wil verleid worden met weggevertje Chemie investeert in anti-terreur Topman Aegon verdiende 30 procent meer Shell-top wist in 2002 al van te grote reserves Spoorwegpersoneel in actie EMI schrapt 1500 banen FNV: voor iedereen ontslagvergoeding •men van een _en zonder werk ijk - Nooit meer te hoeven |;n is een droom voor bijna lerde van de Europese lemers. Dat blijkt uit een ;te in zeven Europese lan- ie de vacaturewebsite tone vandaag heeft gepu- ;rd. Nederlandse en Itali- t werknemers verlangen leest naar een leven zon- lerk. Duitsers (43 procent) .../eden (41 procent) zijn het ustigst. Aan de enquête en 3822 mensen mee. a wil ook open zaterdagavond !Rdam - De meubelbran- laakt zich op voor een ie slag: open op zaterdag- l. Meubelconcern Ikea gde gisteren als eerste in inche aan per 1 septem- deuren ook op zaterdag- I tot acht uur te openen, aee volgt het concern het marktwezen waar derge- peningstijden op de za- ;avond al jaren gemeen- cijn. Ikea wil hiermee zijn verhogen. „En dat is joed voor de werkgele- id", aldus de woordvoer- lips schrapt ;r 450 banen oven - Philips schrapt j ms 450 banen in Neder- ïr vervallen 100 banen bij jrojectors in Eindhoven I bij de ondersteunende en van de vier chipfabrie- Nijmegen. Of er ook ge- j »en ontslagen bij zijn, kon 5 jur Hendriks van Philips land gisteren niet zeggen, intprojectors in het Oos- ;se Wenen verdwijnen 5 |ns 120 productiebanen. d IC verkleint productie 3 i - De Organisatie van 0 icporterende Landen (OP- 1, zoals eerder aangekon- 5 le olieproductie in het kwartaal verkleinen. Het 5 tel had in februari beslo- 0 l zijn dagelijkse produc- 75 11 miljoen vaten te ver- 6 1 tot 23,5 miljoen (van 0 ;r) per dag. De laatste tijd y er stemmen opgegaan 0 besluit ongedaan te ma- 4 (zien het hoge prijsni- 7 an ruwe olie. 0 ïmelsch komt bier in plastic 10 Nederland krijgt de ko- 11 zomer te maken met plastic. Bierbrouwer In- y brengt Dommelsch in 5 van een halve liter op !o kt. Supermarktdeskun- i7 itte denkt dat het 'poten- ift. „Er zit geen statiegeld les. Het is makkelijk op ind en bij festivals." 1, dat al eerder een proef et een plastic bierfles, een reactie op korte ter- 'ien verdere plannen te irontvangst strie VSzwak 0 3 igton - De Amerikaanse je heeft in februari 0,3 0 t meer aan orders bin- 0 regen dan in de maand 5 zo heeft het Amerikaan- sterie van handel giste- endgemaakt. De toena- ïer klein. Analisten had- lening gehouden met S ei Vein de orderont- 10 /an 1,7 procent. Vergele- t februari vorig jaar was rontvangst 7,6 procent ;>nan weg l/essanen dam - Financieel top amer vertrekt bij het '3 [smiddelenconcern [j>en. Hij doet dat wegens bij de dochter Tree of of Life vond Wes- 59orig jaar fouten in de Sliding. Het ging vooral [orderingen en voorra- top had de fouten in de eerder moeten bestuursvoorzitter f in een reactie. Die ie was voor Kramer re- (e stappen. Kramer ;1 minder geld mee, om- ich verantwoordelijk pr de boekhoudfouten. er wil geld scheepsbouw iG - Minister Brinkhorst jiische zaken) gaat zich tiet kabinet sterk maken anks extra bezuinigin- l door te gaan met sub- ji de scheepsbouw. Vrij- ele Tweede Kamer zet- |6-bewindsman gisteren ruk om hiertoe over te idat Brinkhorst had ge- zijn eigen begroting jd meer te hebben. Bo- jvoelde de bewindsman g voor om bedrijven itig overeind te hou- donderdag 1 april 2oo4 den haag/gpd - De Nederlandse energiebedrijven zul len op termijn allemaal worden overgenomen door grotere buitenlandse ondernemingen. Die voorspelling deed minister Brinkhorst (economische zaken) giste ren bij de presentatie van zijn plannen voor de toe komst van de energiemarkt. Voor het kabinet is dat de belangrijkste reden om de energiebedrijven verplicht op te splitsen. Ze mogen wel worden geprivatiseerd, maar moeten de lokale stroomnetten afstaan. Op dit moment zijn de aandelen van de energiebedrij ven in handen van gemeenten en provincies. Voor 1 ja nuari 2007 moeten ze worden opgesplitst, heeft het ka binet vorige week besloten. Het beheer van het regio nale netwerk (de stroomkabels) moet worden onderge bracht in een aparte holding. De gemeenten en provin cies mogen de aandelen hierin wel verkopen, mits ze maar in onafhankelijke handen blijven en niet in die van de energiebedrijven. „Nederlandse energiebedrijven zijn een maatje te klein in Europa", aldus Brinkhorst. „De vraag is niet of ze worden overgenomen door een groter bedrijf, maar in welke staat. De netwerken zijn in Nederland van hoge kwaliteit en zijn aangelegd met publiek geld. Ik wil niet dat die in handen komen van buitenlandse onderne mingen." Volgens de minister spelen bij zijn beslissing twee overwegingen mee: de concurrentie op de stroom- markt moet worden vergroot, evenals de kwaliteit van de netwerken. „Alleen zo kunnen we zorgen dat de prijs voor de consumenten zo laag mogelijk is en de le vering van energie gewaarborgd blijft." Als de netwerken in handen zouden blijven van de energiebedrijven, vreest Brinkhorst dat zij concurre rende bedrijven de toegang tot het net bemoeilijken. Ook is hij bang dat om financiële redenen het onder houd van het net wordt verwaarloosd. De energiebedrijven hebben altijd tegen een splitsing d. Zij vrezen dat ze een gemakkelijke prooi worden voor overnames als zij niet langer de netwer ken in beheer hebben. De elektriciteits- en gasleidin gen in Nederland vertegenwoordigen een waarde van zo'n 20 miljard euro. Daarnaast zijn ze bang niet langer te kunnen concurreren met buitenlandse bedrijven die wél een eigen netwerk hebben. Brinkhorst heeft daar geen boodschap aan. „Ik moet aan het belang van 16 miljoen Nederlanders denken. In Nederland lijden we vaak aan een misplaatst oranje gevoel en hebben we te weinig oog voor de realiteit. Neem Fokker. Dat kon ook niet overleven. Ook als de bedrijven het netwerk wel zouden mogen houden, zijn ze nog te klein om het in een geprivatiseerde Europese energiemarkt te overleven." De Tweede Kamer steunt Brinkhorst. Vooruitlopend op de privatisering in 2007 wordt de energiemarkt op 1 juli aanstaande al wel geliberaliseerd. Iedere consu ment kan dan kiezen van welk bedrijf hij of zij energie afneemt. den haag/anp - De financiële topman van Aegon Jos Streppel heeft in 2003 een flinke salaris verhoging gekregen. Zijn basis- loon steeg met ruim 30 procent in vergelijking met een jaar eer der. Dat bleek gisteren uit het jaarverslag van Aegon. De sala- rissprong kon niet voorkomen dat Streppel in totaal minder overhield. Vorig jaar kreeg de dec topman geen bonus omdat de nettowinst, van Aegon 35 procent lager uitviel. In 2002 kon hij nog op een extraatje van ruim 2 ton rekenen door een toename van het jaarresultaat. In dat jaar kwamen zijn totale verdiensten uit op 710.000 eu ro, tegen 652.000 euro in 2003. Grootverdiener in het bestuur van Aegon bleef topman Don Shepard. De Amerikaan streek in totaal 2,09 miljoen euro op, waarvan ruim 1,2 miljoen euro bestond uit bonussen. den haag/gpd - De top van Shell is vier jaar geleden al ge waarschuwd dat het bedrijf te hoge olie- en gasreserves had geboekt. Dat schrijft het Ameri kaanse dagblad The Wall Street Journal vandaag. De krant heeft inzage gehad in interne be- drijfsmemo's waarin deze waarschuwing wordt geuit. Het was al bekend dat Shell- topmannen in 2002 op de hoogte moeten zijn geweest van ernstige problemen met de reserve-rapportage. Deze affai re leidde begin vorige maand zelfs tot het ontslag van topman Watts en het hoofd van de afde ling Exploratie Produktie, Van de Vijver. De nieuw opgedoken memo's uit 2000 zijn volgens een bron van The Wall Steet Journal ook aan Watts gericht. De Shell-top zou daarom vier jaar geleden al op de hoogte zijn geweest van de situatie. Op 9 januari 2004 kwam Shell naar buiten met de mededeling dat het in totaal voor 3,9 mil jard vaten te veel aan bewezen reserves had geboekt. Aandeel houders gaan voor een groot deel af op deze reserves om de waarde van oliemaatschappij te bepalen. De memo's doken op het mo ment dat Shell in een hevige concurrentiestrijd was verwik keld om nieuwe gas- en olie voorraden te vinden om de re serves aan te kunnen vullen. bunnik/gpd - Bestelauto's wor den dermate intensief gebruikt, dat reeds ver voor de eerste ver plichte APK-keuring een groot aantal van deze auto's niet meer voldoet aan de veiligheidsnor men. De Tweede Kamer zou bij zijn eerstvolgende evaluatie van de APK moeten besluiten de keuring voor bestelauto's met één jaar te vervroegen. Dat is de reactie van de Bovag, organisatie van autobedrijven, op de brieven die minister Peijs (verkeer en waterstaat) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Bovag is blij dat de minister afziet van haar oorspronkelijke plan om de eerste verplichte APK-keuring een jaar later te houden (vier jaar na de aan schaf) dan nu. Peijs zag hiervan af, mede op instigatie van de ANWB. De nieuwe generatie personen- en bestelauto's is zo goed gefa briceerd dat het vervroegen van de APK-keuring niet nodig is, meende Peijs. Zij wil de zaak nu laten zoals die is: na drie jaar een eerste APK-keuring en ver volgens elk jaar opnieuw. Voor personenauto's vindt APK-specialist Hamel dit een verstandig voorstel. Maar voor bestelwagens wil hij liever een eerder keuringsmoment. Eigen onderzoek van de Bovag wijst uit dat 12,7 procent van de be stelauto's na drie jaar wordt af gekeurd. Bij personenauto's ligt het percentage afkeuringen be duidend lager: 8,4 procent. Hamel concludeert hieruit dat bestelauto's dusdanig intensief worden gebruikt - hij wil niet zeggen 'afgeragd' - dat de vei ligheid voor zowel inzittenden als andere verkeersdeelnemers na drie jaar sterk is afgenomen en in veel gevallen onder de mi nimumeisen van de APK duikt. De Bovag heeft zijn onderzoek met medewerking van de RDW (Rijksdienst voor het Wegver keer) uitgevoerd bij 300 garages onder 4500 voertuigen. Om een helder beeld te krijgen, werden de auto's gekeurd voordat on derhoud of reparaties werden uitgevoerd. Meestal wordt een APK gecom bineerd met een beurt, waar door het aantal afkeuringspun- ten lager ligt. Hamel: „Ons onderzoek geeft een heel duidelijk beeld van de feitelijke staat van de voertui gen na drie jaar. En wat bestel auto's betreft (rijbewijs B, maxi mum totaalgewicht 3500 kilo - red.) ziet het er dus veel slech ter uit." lille - Duizenden Europese medewerkers van de spoorwegen hebben gisteren in het Noord-Franse Lille gedemonstreerd tegen de privatering van het spoorwegennet. Op de voorgrond een Franse spoorwegbeambte met achter zich enkele Britse collega's vlak voor het begin van een protestmars. Foto: AP/Michel Spingler londen/anp - De Britse muziekuitgever EMI Group wil 1500 banen schrappen. Als onderdeel van een grootscheepse reorganisatie wordt onder meer de productievestiging van cd's en dvd's in het Brabantse Uden afgestoten. Ook wil het concern de contracten van 350 van de 1600 artiesten ontbinden. EMI, bekend van onder anderen Robbie Williams, Norah Jones en de Rolling Stones, ver klaarde gisteren met de maatregelen de malaise in de muziekindu strie te willen bestrijden. Twee jaar geleden gingen om dezelfde re den al 1800 banen verloren en moesten honderden artiesten het concern verlaten. In Nederland heeft het concern onder anderen André Hazes, René Froger, Anouk, Blof en Di-rect onder contract. Overeenkomst met Amerikanen gaat te ver door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het Europees parle ment heeft eurocommissaris Bolkestein gisteren een flinke nederlaag bezorgd. Het parle ment neemt geen genoegen met de overeenkomst die de Europees Commissaris met veel moeite heeft gesloten met de Amerikanen, en waarin wordt geregeld wat de Amerikaanse autoriteiten mogen weten over vliegtuigpassagiers uit Europa. Bolkestein heeft zijn werk niet goed gedaan en beweert ten onrechte dat de privacy van de Europese burgers in de VS goed wordt beschermd, aldus het parlement. Een resolutie van deze strekking werd gisteren met een kleine meerderheid (229 tegen 202 stemmen)aange nomen. „Wij zijn niet tegen afspraken met de Amerikanen. Maar we willen niet dat privé-gegevens van Europese burgers voor lan ge tijd in Amerikaanse databan ken verdwijnen, zonder dat die burgers iets kunnen onderne men tegen misbruik", aldus D66-parlementariër Boogerd- Quaak, rapporteur voor het parlement in deze kwestie. De Amerikanen eisen dat Euro pese luchtvaartmaatschappijen een groot aantal privé-gegevens over hun passagiers afstaan, waaronder het creditcardnum mer, e-mailadres en adressen in de VS. Als ze dat niet doen, lopen ze kans op hoge boetes en dreigen ze hun landings rechten in de VS te verspelen. Onder aanvoering van Boogerd heeft het Europees parlement Bolkestein nauw op de huid ge zeten tijdens de onderhande lingen over het akkoord. Bolke stein kreeg voor elkaar dat er minder gegevens hoeven te worden afgestaan dan de Ame rikanen zouden willen, en dat ze minder lang in de VS worden bewaard. Maar het uiteindelijke resultaat gaat het parlement nog steeds veel te ver. Volgens Bolkestein, die ruim een jaar met de Amerikanen heeft onderhandeld, was een beter resultaat niet haalbaar. Een bijkomend probleem voor hem is dat Europese luchtvaart maatschappijen de gevraagde gegevens al doorspelen aan de Amerikanen uit vrees voor maatregelen. door Eva-Maria den Balvert utrecht - Als de klant bij een product een cadeautje krijgt, dan koopt 'ie het sneller. Grote bedrijven maken graag gebruik van die beproefde strategie. Ze lokken hun klanten met hebbedingetjes, weggevertjes, premiums. Marketingmedewer kers van allerlei Nederlandse bedrijven lopen tot en met van daag op Promz Event in de Utrechtse Jaarbeurs op zoek naar een succesvol weggevertje. De premium is een manier om reclame te maken, net als een advertentie of een televisiespot je. Kleine dingen zijn gratis, voor grotere cadeaus moeten klanten zelf ook iets doen of be talen. In de afgelopen jaren hebben enkele bedrijven flink gescoord met premiums. De Unox-muts is een klassieker op het ijs, de oranje plastic kroon van de Staatsloterij bijna stan daarduitrusting op Koninginne dag. De makers van hebbedin gen hopen dat Nederland tij dens het komende EK voetbal en de Olympische Spelen rond loopt in een bloes-met-volks- lied en een Wilhelmuts. Ondanks dat ondernemers niet meer zo kwistig zijri met ca deautjes als een paar jaar gele den, klagen de leveranciers in de Jaarbeurs allerminst over hun nering. „We hebben de af- gelpen twee jaar alleen maar Een broodrooster als relatiegeschenk met een vrolijke smiley als re sultaat. Foto: GPD geplust", zegt directeur Flier van Repeat Sales Promotions in Amsterdam. Beursmanager Ho .gland merkt wel dat bedrij ven door hun beperkte marke tingbudgetten vaker kiezen voor een cadeautje waaraan de klai ook financieel wat bij draagt. Wat is het geheim van een suc cesvol weggevertje? Flier: „Maak iets dat mensen mooi vinden, kunnen gebruiken en dat te maken heeft met het merk. En plaats het logo niet te groot en op een delicate plek op het product. Als mensen het weggooien, is een premium de duurste actie die je maar kunt doen." De premiums kosten de onder nemer relatief weinig. De mees te weggevertjes kosten tussen de 50 cent en 2 euro per stuk. Voor 5 euro per stuk levert een fabrikant al een badhanddoek of een poloshirt. Komt allemaal rechtstreeks uit het Verre Oos ten en is soms door kinder handjes gemaakt.Als je leve rancier zegt dat hij het product in Pakistan laat maken, dan kun je er gevoeglijk van uitgaan dat er kinderarbeid aan te pas komt", waarschuwt zegsman Aafjes van leverancier PromAc- tion. Een trouwe afnemer van gad gets is de Postbank. Elke actie heeft zijn eigen cadeautje, vari ërend van een spaarpot voor kinderen tot een digitale came ra. „Premiums horen bij de Postbank", zegt woordvoerder Op het Veld. „Dat is al jaren zo. Mensen weten bijvoorbeeld dat ze bij de spaaractie in mei een prerpium krijgen en houden dagrekening mee." door Richard Mooyman schiphol - Gerlach Cerfontaine (57) staat hoog op de verlang lijst van de werkgeversorganisa tie VNO-NCW. Als opvolger van voorzitter Jacques Schraven lijkt de Schiphol-topman de ideale kandidaat. Het beoogde nieuwe boegbeeld van onder nemend Nederland weet de weg in politiek Den Haag, kent het spel van onderhandelen en kan omgaan met de media. Daarnaast hamert hij vanuit Schiphol al jaren op wat bij VNO-NCW zijn belangrijkste taak moet worden: het schep pen van een beter onderne mersklimaat. De in Limburg geboren Cerfon taine is intelligent en schuwt scherpe uitspraken niet. De medicus van oorsprong komt soms wat hooghartig over, maar weet ook mensen voor zich in te nemen. Een zaal vol woedende Spaarndammers ging vorig jaar tevreden naar huis nadat hij persoonlijk had beloofd dat een vliegroute bo ven het dorp zal worden ver- legd. Cerfontaine is getrouwd met tv- presentatrice Pia Dijkstra. On danks zijn hectische baan gaat hij soms vroeger naar huis om zijn drie kinderen van school te halen. De Schiphol-baas was nog even in beeld als minister van economische zaken voor Schiphol-directeur Cerfontaine. Foto: United Photos de Boer D66, maar hij bedankte. Hij vreesde dat zijn privéleven te veel in de knel zou komen. Zes jaar geleden was de verba zing groot toen de arts en psy chotherapeut werd benoemd als opvolger van Hans Smits. Na aan het roer te hebben ge staan bij het Academisch Zie kenhuis Utrecht werd hij zon der noemenswaardige kennis van de luchtvaart topman bij Schiphol. Maar Cerfontaine werkte zich snel in en bouwde het overheidsbedrijf om tot een zeer commercieel ingestelde onderneming. Als ondernemer heeft VNO- NCW een goede aan Cerfontai ne. Hij slaat regelmatig alarm over de bestuurlijke stroperig heid in Nederland. Het ont breekt in zijn ogen aan daad kracht en leiderschap. De Schiphol-regio en de rest van de Randstad raakt volgens hem door een gebrek aan investerin gen in bereikbaarheid en ken nisinfrastructuur achter bij an dere Europese regio's. Dat is in zijn visie fnuikend omdat de komst van grote buitenlandse ondernemingen voor werkgele genheid en economische groei zorgen. Een grote frustratie van Cerfontaine is dat hij nog steeds geen groen licht heeft om de luchthaven te privatise ren. Zekerheid dat Cerfontaine in de loop van het jaar daadwerkelijk overstapt naar VNO-NCW be staat er niet. De organisatie moet daarover formeel nog een besluit nemen. Cerfontaine zal Schiphol ook ongaarne verlaten voordat de vurig gewenste beursgang geregeld is. Verder zal hij zich achter de oren krab ben over de financiële gevol gen. Als werkgeversvoorman gaat hij aanzienlijk minder ver dienen. Vorig jaar bedroeg zijn salaris 345.000 euro, waarbij hij het recht behaalde op bonus sen van circa 190.000 euro. Een deel van die bonussen raakt hij kwijt als hij Schiphol voortijdig verlaat. den haag/gpd - De chemische industrie moet de komende jaren miljoenen euro's investeren om te voorkomen dat op zichzelf onschuldige stoffen in terroristische handen komen. Veel van die producten namelijk zijn om te bouwen tot bom. De industrie moet bedrijfsterreinen beveiligen en precies in beeld hebben wat er met de stoffen ge beurd in het traject tussen fabrikant en afnemer. Wie niet voldoet aan dergelijke nieuwe veilig heidseisen, mag niet meer leveren aan de VS. Dat zegt manager veiligheid Van Damme bij kunstmestfabrikant Yara in Sluiskil in reactie op de vondst van een tank met een halve ton am moniumnitraat (kunstmest), eerder deze week in Engeland. Ammoniumnitraat is als bestanddeel onder meer gebruikt bij de aanslagen op Bali (2002), op de Amerikaanse ambassade in Nairobi (1998) en in Oklahoma (1995). In Nederland zijn er naast Yara nog twee bedrij ven die deze kunstmest maken: Zuid CBfemie in Sas van Gent en DSM op de locatie in IJmuiden. Het ministerie van volksgezondheid en milieu (VROM) schat dat er zo'n 170 bedrijven zijn die ammoniumnitraat behandelen, opslaan en/of gebruiken. Het gaat dan vooral om de landbouw sector. den haag/gpd - Iedereen moet een ontslagvergoeding krijgen, of dat ontslag nu loopt via ar beidsbureau of kantonrechter. Dat bepleit FNV-voorzitter De Waal. Óp dit moment is er al leen een vergoeding voor werk nemers van wie de rechter het ontslag onbillijk vindt. De Waal wijst op rechtsongelijkheid: werkgevers brengen het ontslag van laag- of ongeschoold perso neel vrijwel nooit voor de rech ter. De Waal reageerde gisteren tij dens een studiedag van de Raad voor de Rechtspraak op pogingen van minister De Geus (sociale zaken) de kantonrech- tersformule te beperken. Vol gens deze formule krijgen werk- nen3ers die hun ontslag aan vechten voor elk jaar dat ze in dienst zijn geweest een maand salaris vergoeding. De vergoe ding wordt hoger naarmate de werkgever meer te verwijten valt, en lager als de werknemer verwijtbaar handelde. De Geus vindt deze regeling te duur. Hij wil de standaardvergoeding mi nimaal halveren en aan een maximum binden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9