Op 24 april referendum over Cyprus BUITENLAND Gruwelen in de straten van FaUujah Nederland geeft Afghanistan 100 miljoen euro Britse imams komen in actie tegen terreur Zaak Dutroux naar kinderkooi Bot twijfelt aan Arafat als gesprekspartner Antisemitisme Annan legt partijen zijn wil op Karadzic ontsnapt weer aan soldaten van SFOR ^rnZT1"'1 Proces Dutroux Haider. Foto: AP ider weer >mier Karinthië enfurt - De omstreden enrijkse politicus Jörg Hai- zoals verwacht, herkozen remier van de Zuid-Oos- jkse provincie Karinthië. de derde keer al weer. ers FPÖ en de socialisti- SPÖ haddan twee weken len al afgesproken dat Hai- ree r Landeshauptman zou len. en huwelijk tse homo's en - De Britse regering een wetsvoorstel gepre- erd dat homoparen in t-Brittannië dezelfde wet- e status moet geven als ge- vde heteroparen. Woord- Iers haastten zich echter ïlijk te maken dat de Britse ing niet voor invoering van omohuwelijk is. Het wets- ;tel voorziet in een geregi- rd partnerschap, dat ho en lesbiennes onder meer echt geeft het huis van hun ler te erven, gebruik te ma an de uitkerings- en pen- voorzieningen van hun ier en de mogelijkheid om jvoogdij te krijgen over de :ren van hun wederhelft. Ift Spaanse linet is vrouw sid - Het kabinet van de edende Spaanse premier vlaria Zapatero zal voor de bestaan uit vrouwen. Voor ïrst in de geschiedenis Spanje een vrouwelijke vi- emier, Maria Teresa Fer- ez de La Vega. Zapatero it medio april de plaats in ftredend premier Aznar. uwhelmen in orkust roRK - Een voorhoede van militairen en vijf politie- en van de Verenigde Na- vanmorgen vanuit Ghana ikomen in Ivoorkust. Ze in het buurland getraind ie volledige vredesopera- formeel op 4 april begint, jiligheidsraad stemde eind ari unaniem in met het van 6240 blauwhelmen Ivoorkust. Ivoorkust is een poging tot een staats- in september 2002 in in gedeeld. Opstandelin- ebben het islamitische len in handen. Sinds een sakkoord van januari 2003 3n zij zitting in de rege naar het geweld is inmid- ireer opgelaaid. k-leden in gië gepakt el - In het Waalse St. fin bij Bergen zijn gisteren /ermoedeüjke leden van skische terroristische or atie ETA aangehouden, veetal werd aangehouden i gestolen auto met een rans kenteken. De ETA in de loop der jaren vaak ik gemaakt van onder- dressen in België. isheid over ideroddels tsburc - Europarlemen- 5 sjoemelen niet massaal resentiegeld. Voorzitter ax van het Europees Parle- heeft gisteren fel uitge- naar de Duitse en Oos- cse schandaalpers. Daarin dankbaar gebruikt ge- van de ffactieloze Oos- |:se europarlementariër Peter Martin, die er de van sprak dat tiental- iiitse collega's wel de pre- Jijst tekenden (en daar- ien vergoeding krijgen) vervolgens de vergaderin- jet uitzitten. Dit is echter benadrukte Cox. n niet verplicht de hele de zaal te zitten. r drukt hoog egegeld door in - Britse studenten zul- rs meer moeten gaan be- voor hun opleiding. Het hent stemde tegen een dement van een Lager- jl uit Blairs eigen Labour- pm de verhoging van het jegeld te schrappen uit de en voor het hoger onder eet collegegeld, nu 1.125 1(1690 euro) per jaar, mag |n verhoogd tot 3.000 |(4.500 euro) per jaar. donderdag 1 april 2004 Brussel/AP - Het aantal an tisemitische incidenten in Europa is fors toegenomen; vooral in Nederland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd EU-onderzoek. Volgens het onderzoek wordt 80 pro cent van de incidenten in Nederland gepleegd door blanke, extreem-rechtse jongeren, de rest veelal door (jonge) moslims. Op internationale donor-conferentie voor wederopbouw door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Nederland zal Afghanistan de ko mende drie jaar honderdmiljoen euro ter beschikking stellen voor de wederopbouw van het door oorlog verwoeste land. Dit maakte minister Van Ardenne van ontwik kelingssamenwerking gisteren bekend tij dens de donorconferentie voor Afghanistan in Berlijn. In vergelijking met toezeggingen van andere donorlanden, gaat het om een groot bedrag. Van Ardenne noemde de honderd miljoen, gezien de economische situatie in Nederland, 'niet mis'. Op de druk bezochte conferentie, waar be halve de Afghaanse president Karzai ook de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Powell, en vele honderden afgevaardig den uit tientallen andere landen aanwezig zijn, wordt over de toekomst van Afghanis tan gediscussieerd. Nederland doneerde de afgelopen drie jaar al 165 miljoen euro. Bo vendien is Nederland onderdeel van de in ternationale stabilisatiemacht Isaf. Deze week begint een nieuwe Nederlandse mis sie, ditmaal ondersteund door Apache-ge vechtshelikopters. Van de 100 miljoen euro, die tot en met 2006 beschikbaar komt, wordt 75 miljoen besteed via het Afghaanse Wederopbouw- fonds. De regering van president Karzai kan hieruit putten voor de kosten van het overheidsapparaat en voor wederopbouw- projecten. Van Ardenne stelt daarnaast nog eens 25 miljoen euro beschikbaar voor hu manitaire activiteiten. Voor de komende driejaar heeft de inter nationale gemeenschap 8,2 miljard dollar steun toegezegd. President Karzai laat grote partijen drugs verbranden. Hij wil dat de economie minder afhankelijk van drugs wordt. Foto: AP bürgenstock/anp-rtr-afp-dpa - VN-chef Kofi Annan wil dat de bevolking van Cyprus op 24 april in een referendum beslist over de hereniging van het Turkse en Griekse deel van het eiland. Dat heeft hij gisteravond bekendge maakt, nadat de leiders van de beide partijen er in Zwitserland niet uitkwamen. Als de bevolking van de beide delen van het sinds 1974 ver deelde eiland ermee instemt, kan heel Cyprus per 1 mei toe treden tot de EU. Als dat niet gebeurt, treedt alleen Grieks- Cyprus toe. Afgelopen nacht verliep het ultimatum dat An nan aan de onderhandelaars had gesteld. Gisteravond ont bood hij de Griekse en Turkse premiers voor spoedberaad, toen de onderhandelingen dreigden te mislukken. Tijdens een persconferentie na afloop van het beraad, liet Annan in het midden of de partijen het eens waren geworden over het plan. Hij riep hen alleen op „hun volk te informeren over het plan, waarover het zich met ja of nee moet uitspreken". De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan zei te hopen dat de Cyprioten voor het her enigingsplan zullen stemmen in de referenda, die afzonderlijk onder de Griekse en de Turkse gemeenschap worden gehou den. De Grieks-Cyprioten zijn fel te gen elementen uit het plan, zo als de handhaving van Turkse militaire aanwezigheid op het eiland en de beperking van het aantal Grieks-Cyprioten dat mag terugkeren naar huis in het deel dat sinds 1974 in Turkse handen is. De Griekse premier Karamanlis had er niettemin vertrouwen in dat de Grieks-Cypriotische poli tieke leiders hun volk positief zouden beïnvloeden voor het referendum. „Ik ben ervan overtuigd dat ze redelijk, ver antwoordelijk en met inzicht zullen handelen", zei hij. De Verenigde Staten hebben vanochtend vroeg de „uitvoeri ge regeling" voor de hereniging van Annan geprezen. Eerder zei Annan over zijn plan: „De keu ze gaat niet tussen dit plan en een magische oplossing. Het is een keuze tussen een oplossing en geen oplossing. Mijn plan voor een regeling biedt de best mogelijke kans op vrede, wel vaart en stabiliteit. Laten we de ze kans op vrede in de verenig de republiek Cyprus grijpen. door onze correspondent Esther Gotink londen - De Muslim Council, de grootste vertegenwoordiger van de moslimgemeenschap in Groot-Britannië, heeft gisteren imams in het hele land in een brief gevraagd te helpen bij de bestrijding van terrorisme, door elke verdachte omstandigheid te melden aan de politie. De waarschuwing volgt na de arrestatie van acht jonge mos lims, die een bomaanslag op het Britse publiek zouden heb ben beraamd. Er werd vijfhon derd kilo kunstmest in beslag genomen, de grondstof die eer der is gebruikt voor zware aan slagen. De imams wordt gevraagd om morgen in hun moskee te pre ken dat terrorisme een beledi ging van de Islam is. Zij worden herinnerd aan een passage in de Koran dat de moord op één mens 'gelijkwaardig is aan het vermoorden van een volledig mensdom'. Moslimleiders in Luton, waar dinsdag enkele arrestaties plaatsvonden, beschuldigen groepen als al-Muhajiroun van het exploiteren van met name de jongeren in kansarme buur ten. Al-Muhajiron is een extre mistische organisatie die de ji had predikt. „Hun boodschap luidt dat het Westen schuld heeft aan alles", stelt Yasin Rehman, woordvoerder van de moskeeënraad in Luton. De dinsdag opgepakte acht zijn echter geen uit de gemeen schap verstoten mensen, maar behoorlijk opgeleide jongeren, die met beide benen in de Brit se maatschappij stonden. Het is die 'gewoonheid' die de Britse inlichtingendiensten juist be angstigt. De acht mannen werkten als taxichauffeur, vlieg veldcateraar en bouwvakker. Ze speelden cricket en waren be leefd tegen hun buren. Allen blijken Brits staatsburger van Pakistaanse afkomst. Sajjad Ah mad, de oom van een van de mannen, zei gisteren: „Het zijn gewone Engelse kerels, zo Brits als je ze maar kunt vinden." pale/anp-afp-rtr- Militairen van de door de NAVO geleide stabilisatiemacht SFOR in Bos nië hebben vanochtend op nieuw tevergeefs geprobeerd Radovan Karadzic te arresteren. Zij zochten de voormalige poli tieke leider van de Bosnische Serviërs in en rond een Servisch orthodoxe kerk in Pale. Karad zic is door het Joegoslavië-Tri- bunaal aangeklaagd wegens volkerenmoord en misdaden tegen de menselijkheid. Maan dag zullen vier voormalige Bos- nisch-Kroatische politici en mi litairen zich voor hun proces melden bij het tribunaal. Ze zijn aangeklaagd wegens oor logsmisdaden tegen moslims in Bosnië. Het gaat om Jadranko Prlic, destijds politiek leider van de Bosnische Kroaten, zijn mi nister van defensie, zijn militai re comandant en diens plaats- vervanger.Volgens de aankla gers hebben ze zich schuldig gemaakt aan het verdrijven van moslims, foltering en het opzet ten van concentratiekampen. In de zaak tegen Milosevic heb ben de twee overgebleven ma gistraten besloten het het pro ces voort te zetten met een ver vanger voor rechter-voorzitter Richard May, die door ziekte moest opstappen. Dat ondanks de weigering vorige week van Milosevic om in te stemmen met een vervanger van May. De voormalige Servische leider zei geen boodschap te hebben aan de administratieve problemen van een 'illegale rechtbank' aarlen - Het proces-Dutroux verplaatst zich eind april naar Marcinelle, waar jury, pers en publiek dan zelf een kijkje mo gen nemen in de kinderkooi onder het huis van Mare Dutroux. Ook Dutroux zelf en de drie andere medeverdachten zullen het huis bezoeken. Hier zaten onder anderen de achtja rige Luikse kinderen Julie en Mélissa negen maanden opge sloten. „Ik zou er mijn hond nog niet in zetten", verzuchtte de vader van Sabine Dardenne toen hij de kooi bezocht onder het gruwelhuis in Marcinelle, een grauwe voorstad van Char leroi, waar zijn dochter zat op gesloten. De toen dertienjarige Sabine hield het er tachtig da gen in vol. Grote vraag is of Ju- lie en Mélissa, die op 24 juni 1995 werden ontvoerd, negen maanden lang konden overle ven in de kooi van amper één bij anderhalve meter. De experts betwijfelen of de kinderen het maandenlang konden uithouden in een kooi, zonder daglicht, verwarming en voedsel.Een ding staat vast: het ontwerp van de kooi was 'geni aal', zo verklaarde architecte Monique Novis, die na het los barsten van de zaak-Dutroux diens huizen uitkamde op zoek naar verborgen ruimtes, giste ren tijdens haar getuigenver hoor. Onder meer door het ventilatiesysteem zou het voor speurhonden ook onmogelijk zijn geweest de kooi of de aan wezigheid van mensen te rui ken. Volgens haar is het vol strekt logisch dat rijkswachter René Michaux de ruimte niet heeft gevonden. Michaux door zocht de woning - inclusief de kelder - tot twee keer toe toen Julie en Mélissa er zaten opge sloten. Op 23 juli kan de jury zelf een oordeel vellen tijdens een be zoek aan het huis aan de Route Philippeville in Marcinelle. Al zullen er eerst enkele prakti sche problemen opgelost moe ten worden. Bijvoorbeeld het vervoer per touringcar van Aar len naar Marcinelle. Bovendien moet worden nagegaan hoe veilig de woning is, die al sinds de arrestatie van Mare Dutroux op 12 augustus 1996 leegstaat. Irakezen vermoorden en verminken vier Amerikaanse aannemers fallujah/anp-rtr - Een razende menigte heeft gisteren in Fallu- jah, een soenitisch bolwerk ten westen van Bagdad, vier Ameri kaanse burgers vermoord, ver minkt en hun verbrande lijken aan een brug opgeknoopt. De vier slachtoffers van de ge- weldsorgie waren aannemers die voor de Amerikaanse strijd krachten werkten. In Amerika is met ontzetting op de moorden gereageerd. Het incident roept herinneringen op aan Somalië 1993, toen Somaliërs het lijk van een Amerikaanse soldaat door de hoofdstad Mogadishu sleepten. De beelden destijds leidden bij de Amerikanen tot woedende reacties en tot een discussie over de Amerikaanse aanwezigheid in het Afrikaanse land. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde in een eerste reactie dat Washing ton niet van zijn koers in het land zal afwijken en eind juni de macht zal overdragen. De grote Amerikaanse zenders zonden beelden uit van het ge weld in Fallujah, maar zonder de gruwelijkheden. Op het in ternet waren de schokkende opnamen wel te zien op websi tes van verscheidene grote kranten zoals The New York Ti mes en The Washington Post. Ook verscheidene grote Arabi sche zenders berichtten terug houdend, aldus The Sydney Morning Herald in de donder dageditie. Fallujah, bijna vijftig kilometer ten westen van Bagdad, geldt als een haard van verzet tegen de internationale coalitietroe pen in het Arabische land. Het viertal reed in twee terreinwa gens door de stad, toen onbe kenden handgranaten naar de voertuigen gooiden. Bij de aan val zou ook zijn geschoten. De wagens vlogen in brand. De verbrande lichamen werden uit de voertuigen getrokken, gesla gen en weggesleept. Sommigen in de uitzinnige me nigte maakten een vreugdedans en overwinningstekens. Enke len riepen Lang Leve Fallujah Uitzinnige Irakezen hingen de verbrande lijken van twee Amerikanen op aan een brug over de Eufraat. Foto: EPA en Allah Is Groot. „Dit is het lot van alle Amerikanen die naar Fallujah komen", riep een van de Iraki's. Behalve de vier medewerkers van de Amerikaanse bezettings macht, werden woensdag ook vijf Amerikaanse militairen het slachtoffer van het Iraakse ver zet. Net buiten Fallujah stierf het vijftal door een explosie langs de weg. Een bom ontplof te op het moment dat een kon vooi van het Amerikaanse leger langs reed. De aanslag geldt als de bloedigste op leden van de internationale troepenmacht in weken. Ten zuidwesten van de plaats Basra raakten zeker drie Britse militairen gewond door een vergelijkbare aanslag. Volgens de Britse strijdkrachten reden zij in een konvooi toen er een bom langs de weg afging. Nederlandse troepen De Britse regering heeft Nederland gisteren gevraagd langer in Irak te blijven. Minister Hoon van Defensie deed dat in een ge sprek met minister Kamp in Londen. De 1200 Nederlandse mili tairen in Irak vallen onder een Britse divisiecommandant. Hoon zei tegen Kamp dat het vanuit politiek en militair oogpunt bij zonder belangrijk is als Nederland in Irak blijft. Het kabinet neemt in april of mei een besluit over verlenging van de missie en dat daarna het parlement zich er nog over moet uitspreken. Hoon zei dat de Britten zo lang als nodig in Irak zullen blijven. Minister van buitenlandse zaken in Israël op bezoek bij premier Sharon door onze correspondent Ad Bloemendaal Jeruzalem - Het ziet er niet naar uit dat Ne derland straks als voorzitter van de Europe se Unie zaken zal doen met de Palestijnse president Yasser Arafat. „Ik heb mijn twij fels over Arafat als partner", zei minister van buitenlandse zaken Ben Bot gister avond, aan het eind van een eendaags ori- entatiebezoek aan Israël. Bot zal in de na bije toekomst naar de Palestijnse gebieden reizen voor gesprekken met vertegenwoor digers van het Palestijnse Bestuur. Of Arafat daar bij zal zijn kon hij gisteravond nog niet met zekerheid zeggen, maar waar schijnlijk lijkt het niet. Bot zei dat hij gesprekken met Arafat niet definitief wil uitsluiten. Dat zowel Israël als de Verenigde Staten Arafat boycotten bete kent echter dat je 'als verstandig diplomaat' moet uitkijken naar een alternatief. Volgens Bot zijn er heus wel goede Palestijnse ge sprekspartners, alleen niet zo veel. Bot heeft gisteren in Israël gesproken met premier Ariel Sharon, president Moshe Katsav, minister van buitenlandse zaken Silvan Shalom en minister van justitie Josef Lapid. Zijn onderhoud met Sharon om schreef hij als 'buitengewoon prettig'. De tegenstellingen tussen Europa en Israël zijn vooral in het gesprek met zijn collega Shalom aan de orde gekomen. Bot verwees enkele malen naar de vriendschappelijke banden tussen Nederland en de joodse staat, maar verbloemde niet dat Shalom en hij beiden vonden dat ze het op sommige punten niet eens konden worden. Neder land en de Europese Unie hebben kritiek op het verloop van de barrière die Israël bouwt op de Westelijke Jordaanoever. Flin ke delen Palestijns gebied komen aan de westelijke kant te liggen. De verzekering van Shalom en Sharon dat het niet gaat om een definitieve grens kon Bot niet geheel overtuigen. De Nederlandse minister uitte ook zijn on genoegen over de liquidaties die het Israëli sche leger uitvoert in de Palestijnse gebie den, zoals vorige week tegen Hamas-leider sjeik Achmed Yassin. Shalom verklaarde na zijn gesprek met Bot die Europese kritiek niet te begrijpen.Aan de ene kant zet de EU Harnas op de zwarte lijst van terreuror ganisaties, maar aan de andere kant willen de Europeanen niet dat we die organisaties bestrijden", zei hij. Bot vindt het belangrijk dat Europa zicht achter het 'losmakings- plan'van Sharon stelt, waarvan een terug trekking uit de Gazastrook het kernpunt is, omdat 'er dan tenminste iets gebeurt'. Of Europa iets kan bijdragen aan de uitvoe ring van het plan, bleef onduidelijk. Gister avond is Bot naar Damascus gevlogen, waar hij vandaag spreekt met president Bashar Assad. De boodschap van Israël luidde: 'zeg Assad dat we bereid zijn te on derhandelen, maar dat er eerst een eind moet komen aan het terrorisme'. Meer aanslagen DEN HAAG/GPD - Als WeSteU- ropese landen niet beginnen het Palestijnse - 'dus islami tische' - terrorisme serieus te nemen en keihard te bestrij den, zullen de gevolgen cata strofaal zijn. Dan zullen er nog veel meer en ergere bomaanslagen als die in Ma drid plaatsvinden. Ook blijft het dan niet bij een bus of trein, maar zullen hele ste den getroffen worden. Dat zegt de Israëlische minister van financiën en ex-premier Benjamin Netanyahu, die in Nederland op bezoek is. Hij veroordeelt de Europese po litici die denken dat er met de Palestijnen te praten valt en dat het terrorisme zal op houden als zij tegemoet ge komen worden. Volgens Ne tanyahu wil Europa hiermee een onderscheid maken tus sen 'goede' en 'slechte' ter roristen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7