Europa geeft Zalm koekje eigen deeg ijkshopKnaller 10 jaar vast BINNENLAND 1 Ross: 8500 opzeggingen in de thuiszorg Internationale bende overvallers geldauto's gepakt Kamer wil tekst en uitleg witwas-casino's Voor sommigen moet de klap nog komen Ontdekt en meteen gesloopt Werknemers betalen straks mee aan WAO Tekort boven EU-norm Elektronisch patiëntendossier kan er binnen twee jaar zijn Meerlingen en oude moeders oorzaken hoge babysterfte Meerderheid Kamer voor gaswinning Waddenzee De politie in Tilburg met de aanhouding van -jarige Joegoslaaf de op de prostituee Monica 1 te hebben opgelost. De 5 vorige week aangehou- I België. Engels werd 13 fiber vorig jaar levenloos boffen in een volkstuin in g-Noord. De politie heeft dachte kunnen aanhou- por telefoongesprekken af ten. Aanvankelijk be- 'de de politie de broer Joegoslaaf als hoofdver- liek betaalt itoffer |en - De Pompekliniek niek) in Nijmegen be- b.000 euro aan een 22-ja- ouw die door een tbs-pa- verkracht. De man ver- zich op 27 september i luiten de kliniek aan de a De dader was wegens ujen tot verkrachting in de ie opgenomen. De recht- Amhem veroordeelde 'a i voor de gewelddaad te- vrouw tot drie jaar cel en e vrouw en haar advocaat van mening dat het mis- j et had plaatsgehad, als hpekliniek voldoende e|it op de man had gehou- den haag/gpd - De Tweede Ka mer eist tekst en uitleg van mi nister Donner van justitie over mogelijke witwaspraktijken bij Holland Casino. Die praktijken worden vermeld in een uitge lekt politieonderzoek. Diverse partijen twijfelen er sterk aan of Donner de Kamer wel juist heeft ingelicht toen hij zei dat witwassen bij deze gokinstelling - die verspreid over het land twaalf vestigingen heeft - niet mogelijk is. Het OM studeert nog op de vraag of het casino over de schreef is In een reactie vanuit de VS sloot Donner gisteren niet lan ger uit dat er misschien iets mis is in Holland Casino. Hij sprak van 'voortschrijdend inzicht'. De minister moet nog voor zijn terugkeer per brief uitleg geven, vindt de Kamer. Groenlinks-Kamerlid Vendrik noemde de onthullingen over het recherche-onderzoek naar Holland Casino gisteren een 'buitengewoon ernstige zaak'. De eerdere uitspraken van Donner zijn volgens hem 'on volledig en wellicht onjuist'. Hij vroeg om een spoeddebat met Donner. Dat kan wegens diens verblijf in Amerika pas volgen de week plaatsvinden. PvdA-Kamerlid Wolfsen is niet verbaasd over de uitkomst van het rechercheonderzoek, waar uit blijkt dat witwassen toch mogelijk is. De minister van justitie moet alsnog ingrijpen, vindt Vendrik. „Holland Casino legt crimine len geen strobreed in de weg", zegt hij. „De bedrijfscultuur past niet bij een overheidsbe drijf." las palmas-amsterdam/anp - De Nederlanders die dinsdag betrokken waren bij een buson geval op Gran Canaria, zijn vooral aangedaan door het heli kopterongeluk waar ze getuige van waren. Daardoor kwamen een 25-jarige vrouw uit Fries land en een vrouw uit Noord- Holland om het leven. De bus met 33 Nederlandse toeristen en drie Spanjaarden raakte dinsdag op het Spaanse eiland van de weg en kantelde. (advertentie) Daarbij raakten 28 mensen ge wond. Twee van hen kwamen later om het leven toen de red dingshelikopter die hen naar het ziekenhuis zou brengen neerstortte. Ook de piloot, een arts en een verpleegkundige verloren het leven. Veel buspassagiers hebben de helikopter zien neerstorten. „Dat heeft veel mensen aange-. grepen. Ze reageren heel ver schillend. Voor sommigen moet de klap duidelijk nog komen", zei de Nederlander T. Smulders gistermiddag. Smulders werkt samen met het Nederlandse consulaat in Las Palmas en staat de gewonden bij in de Cli- nica Roca in San Agustin. Volgens de reisorganisaties TUI en Sudtours zijn familieleden van beide omgekomen vrou wen gistermorgen naar Gran Canaria gevlogen. De vrouwen waren met hun partners op reis. De Noord-Hollandse was gewond, de vrouw uit Friesland was volgens Sudtours in shock. Daarom ging ook zij met de he likopter mee. Die raakte een hoogspanningskabel en stortte neer. Smulders kon nog niet zeggen wanneer de eerste Nederlan ders terugvliegen. „Een aantal van hen wil naar huis, maar er zijn ook mensen die direct zei den dat ze gewoon hun vakan tie willen afmaken." Amsterdam - Op het Oosterdokseiland in Amster dam is gisteren een meer dan honderd jaar oud verfwinkeltje gesloopt. Het gebouwtje werd pas dinsdag ontdekt toen een spoorbrug werd ge sloopt, die in de jaren zestig over het winkeltje heen was gebouwd. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/gpd - Werknemers zijn gemiddeld 130 euro per jaar kwijt aan premie als over twee jaar het nieuwe WAO-stel- sel wordt ingevoerd. Dat geld moeten zij betalen voor de re geling Werkhervatting Gedeel telijk Arbeidsgeschikten (WGA) die in de plaats komt van de WAO voor gedeeltelijk afge- keurden. Op dit moment beta len alleen de werkgevers WAO- premies. Dat blijkt uit vertrouwelijke be rekeningen die minister De Geus (sociale zaken) naar de vakbeweging en werkgeversor ganisaties heeft gestuurd. In to taal moeten de werknemers zo'n 0,9 miljard euro bijdragen. Vandaag praat De Geus met de Tweede Kamer over zijn plan nen voor het nieuwe WAO-stel- sel. De vakbonden zijn het niet eens met de voorstellen en ho pen dat de Kamer ze nog veran dert. Zo niet, dan heeft in ieder geval FNV Bouw al stakingen aangekondigd. Vanaf 1 januari 2006 komt er een nieuw WAO-stelsel. Alleen wie echt niet meer kan werken komt nog in aanmerking voor een uitkering. Deze gaat waar schijnlijk IVA heten (Inkomens voorziening Volledig Arbeids ongeschikten). Aluminium stoel Verstelbaar in 5 standen. Met hoofdkussen. Blauw gestreept. Art. nr. 103661 Uitgaven dit jaar 300 miljoen euro lager (advertentie) ZONDER VERKOPER Zonder verkoper sho^e goedkoper den haag/gpd - De hogere ei gen bijdrage voor de thuiszorg heeft in zes weken tijd geleid tot bijna 8500 opzeggingen. Daar mee heeft in totaal twee pro cent van de 430.000 mensen die van deze voorziening gebruik maakte, de thuishulp de deur uitgedaan. Dit blijkt uit een on derzoek in opdracht van staats secretaris Ross (volksgezond heid). De hogere eigen bijdrage geldt sinds 1 januari. De Tweede Kamer had op een onderzoek aangedrongen na berichten over een massale leegloop. Volgens staatssecreta ris Toss is er geen reden om haar beleid aan te passen, ook al omdat driekwart van de op zeggers een alternatieve oplos sing heeft gevonden. Familie, vrienden of vrijwilligers hebben volgens haar het werk van de thuiszorgers veelal overgeno men. In bijna alle gevallen is al leen de huishoudelijke hulp stopgezet en niet de persoonlij ke verzorging of verpleging. Uit het onderzoek blijkt dat het overgrote deel van de opzeg gers vrouw is en een lichamelij ke klacht heeft. Opmerkelijk is dat de gemiddelde opzegger 59 jaar is, een gezin heeft en meer vereent dan andere cliënten van de thuiszorg. Een kwart van de opzeggers heeft nog geen oplossing gevonden voor het wegvallen van de hulp. Tot woede van SP en Christen- Unie heeft Ross niet laten on derzoeken hoeveel cliënten hun thuiszorg gedeeltelijk hebben stopgezet. De partijen vinden dat nu nog steeds geen reëel beeld ontstaat van het aantal opzeggingen. De grootste op positiepartij PvdA zegt te zijn geschrokken van de cijfers. „Twee procent opzeggingen lijkt misschien weinig", aldus Kamerlid Smits, „maar we heb benriet over 8500 mensen die allemaal zorg nodig hebben." De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) heeft een eigen onderzoek gehouden en telde sinds de verhoging van de eigen bijdrage zo'n 10.000 opzeggin gen. De vereniging komt naar eigen zeggen met een hoger cij fer omdat ze de opzeggingen over een langere periode on derzocht. De LVT zegt te ver wachten dat de uitgaven voor thuiszorg dit jaar met ongeveer 300 miljoen euro zullen dalen. Dit zou komen door de verho ging van de eigen bijdrage en de strengere regels voor toewij- zing? 47%* Lage hypotheekrente bij Fortis Bank met zekerheid voor lange tijd De bank van vandaag www.fortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 "FfSctieve rente 4,9%, rentewijzigingen voot ehouden. Vraag naar de voorwaarden ind in =fookjesbos donderdag 1 april 2004 iuizen - Directeur W. de ivan Sprookjeswonderland jkhuizen is gistermiddag jeen brand in zijn attractie gewond geraakt. Hij moest kdemhalingsproblemen pibulance naar het zieken- orden overgebracht. De op het sprookjespark, dat jks zo'n 250.000 bezoekers ontstond gistermiddag in ren van het zogenoemde |el van Violinde. De brand- tad het vuur snel onder ile. ider xtc Je markt |aag - Er komen steeds ir xtc-pillen op de markt, jns een woordvoerder van sterie slaagt Justitie er :r in om xtc-laboratoria op en. In 2003 nam Justitie Ijoen xtc-pillen in beslag, zes miljoen in 2002. De e hield 214 mensen aan op ninking van xtc-productie, - nël of andere betrokken- nlln 2002 waren dat er 105. ^grondstoffen nam Justitie rrjaar 11.453 liter in beslag. Itfas 652 liter meer dan in la til |ders verbergen deren ai c)ngen - De politie in Gro- :on is op zoek naar drie kin- ji( van 4, 5 en 14 jaar, die (jfrun ouders verborgen #n gehouden voor Bureau ïjzorg Groningen. De vader aie kinderen is enkele jaren iapn veroordeeld voor ver- jating van zijn nu 14-jarige ochter en is door de -bank ontzet uit de ouder nacht. Ook de moeder iet meer voor haar kinde- irgen. Bureau Jeugdzorg "ormeel het gezag over het maar kan ze sinds begin tri niet meer vinden. riniers hadden ;ram coke estad - De vier Neder- mariniers die twee we ieden op Aruba zijn aan- den voor overtreding van g iumwet hadden in totaal m cocaïne in bezit. De werden gevonden bij lekingen in woningen en igen. De vier mariniers Idasse in de leeftijd van 27 jaar werden op 17 gearresteerd. Twee van jn inmiddels naar Neder- estuurd, waar ze verdere ging of eventueel ontslag iten. uwe verdachte istuinmoord den haag/anp - Europees com missaris Solbes (monetair beleid) heeft minister Zalm van financi en gewaarschuwd dat het Ne derlandse financieringstekort dit jaar met 3,3 procent 'duidelijk boven' de EU-norm dreigt te ko men. Dat is pijnlijk voor Zalm. Hij tikte Duitsland en Frankrijk herhaaldelijk op de vingers om dat zij de Europese begrotingsaf spraken aan hun laars lapten. De minister ziet de brief van Solbes als 'een aansporing' om het tekort terug te dringen tot onder de EU-grens van 3 pro cent. De linkse oppositie pleitte er gisteren voor het tekort tijde lijk wat te laten oplopen om het herstel van de economie niet te schaden. De kwestie kwam in de Kamer aan de orde naar aanleiding van een nieuwe berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daaruit blijkt dat het financieringstekort in 2003 op 3,2 procent is uitgeko men. Zalm had verwacht dat het tekort over vorig jaar 3 pro cent zou bedragen. Het tegenvallende cijfer over vorig jaar wordt vooral veroor zaakt doordat de gemeenten meer geld hebben uitgegeven dan geraamd. Zalm noemde het 'heel vervelend' dat hij de tekorten niet in de hand heeft. Het hogere tekort van vorig jaar werkt ook dit jaar en volgend jaar door. Volgens ingewijden gaat Zalm er van uit dat er dit jaar 750 miljoen extra moet worden bezuinigd. Dat bedrag komt bovenop de extra bezui nigingen van 2 miljard euro die al waren gepland. In de Kamer betoogde Zalm dat de situatie waarvoor hij Duits land en Frankrijk bekritiseerde niet te vergelijken is met die van Nederland. Duitsland en Frankrijk lieten hun tekorten bewust oplopen. Nederland is 'per ongeluk door de 3 procent is geschoten', zoals de minister het noemde. Het is niet uitgesloten dat de Europese Commissie Neder land een gele kaart zal geven omdat het vorig jaar een te hoog tekort had. De woord voerder van eurocommissaris Solbes wilde daar gisteren nog niet op vooruitlopen. Morgen spreekt het kabinet over de tekorten. Vast staat al dat minister Hoogervorst van volksgezondheid moet inleve ren. Op zijn departement zijn de uitgaven fors hoger dan af gesproken. Hoogervorst over weegt onder meer de AWBZ- premie te verhogen. Het zou gaan om een kwart procent. leeuwarden/gpd - Alle Neder landers moeten uiterlijk op 1 ja nuari 2006 over een elektro nisch medisch dossier kunnen beschikken in de vorm van een zorgpas. Een elektronisch dos sier moet de overdracht van medische gegevens vergemak kelijken en fouten voorkomen. Dat zei directeur-generaal Mar tin van Rijn van het ministerie van volksgezondheid gisteren op een symposium over ICT in de zorg in Leeuwarden. Uit onderzoek is onlangs geble ken dat door foute medicatie jaarlijks 90.000 mensen in het ziekenhuis belanden. Volgens Van Rijn komt dit omdat zorg verleners niet van elkaar weten welke medicijnen ze verstrek ken. Een elektronisch dossier dat de patiënt bij zich kan dra gen en dat alle relevante medi sche informatie bevat, kan fou ten voorkomen. Een specialist kan dan zien wat de huisarts heeft voorgeschreven en an dersom. Alle zorgverleners kun nen, mits zij daartoe gerechtigd zijn, over alle voor hun relevan te informatie beschikken. breda/gpd - De politie in Ne derland, België en Frankrijk heeft de afgelopen maanden gevoelige klappen toegebracht aan een internationale bende die verantwoordelijk wordt ge houden voor veertien gewapen de overvallen op geldtranspor ten. Twee van die overvallen vonden in Breda plaats en één in Haarlemmerliede. Behalve de 33-jarige Belgische (hoofd)verdachte die onlangs in Brussel werd aangehouden en aan Nederland werd uitgele verd, zijn in België en Frankrijk nog drie overvallers gearres teerd. Daarbij kreeg de politie in beide landen hulp van gewa pende transportbewakers van Brinks Geldtransporten. Bij drie mislukte overvallen in decem ber vorig en januari van dit jaar in Lille en Parijs en het plaatsje Manage bij Charleroi schoten zij twee daders neer. Een derde overvaller werd klemgereden door een geldauto en viel ook in handen van de politie. Ver hoor van de drie gewonde gangsters zou de politie hebben geleid naar de in Brussel aange houden verdachte, die wordt beschouwd als leider. De daders maken volgens di recteur Van Werkhoven van Brinks Nederland deel uit van twee samenwerkende Joegosla vische en Marokkaanse cellen in België, uit wier kringen de overvalcommando's steeds zouden worden samengesteld. De 33-jarige man uit Brussel wordt vooralsnog alleen ver dacht van de overval op een Geldnetauto in Haarlemmerlie de. De overvallen op geldauto's, die de afgelopen twee jaar in Ne derland, België en Frankrijk plaatshadden, droegen hetzelf de commando achtige karakter. Altijd werden militaire snel vuurwapens gebruikt en soms hanteerden de overvallers gra naatwerpers of explosieven om de gepantserde geldwagens te openen. Overigens werd alleen bij een overval in Breda in april 2002 geld buitgemaakt utrecht/anp - Meer meerlingen en de relatief hoge leeftijd waarop vrouwen zwanger wor den zijn de voornaamste rede nen voor de babysterfte in Ne derland. Ook worden minder dan in andere Europese landen zwangerschappen afgebroken in verband met aangeboren af wijkingen en staken artsen eer der een speciale behandeling bij extreem vroeggeborenen. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting Perinatale Registratie in Nederland. De resultaten van het onderzoek, waaraan TNO en het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam hebben bijgedragen, werden vandaag in Utrecht gepresenteerd. Het onderzoek is verricht naar aanleiding van de opzienbaren de gegevens van Peristat, in no vember vorig jaar. Dat EU-on- derzoek meldde dat Nederland van alle Europese landen de hoogste babysterfte heeft. Van de duizend baby's sterven er 7,4 voor de geboorte. Dat is twee keer zo veel als in Duits land en Zweden. Volgens de onderzoekers zijn er verschillende oorzaken voor de hogere sterfte in Nederland. In Nederland worden meer meer lingen geboren dan elders. On derzoekers vermoeden dat dat komt door vruchtbaarheidsbe handelingen en de hoge leeftijd waarop vrouwen kinderen krij gen. Verder wordt er in Neder land alleen gespeurd naar aan geboren afwijkingen als er een sterk vermoeden is dat die wor den gevonden. Daardoor tref fen Nederlandse artsen die minder aan. Gynaecologen, huisartsen, kin derartsen en verloskundigen werken momenteel aan een landelijke opzet, waarin elk sterfgeval diepgaand wordt ge analyseerd. Actievoerders van Greenpeace protesteerden vanochtend tegen gaswinning in de Waddenzee. Foto: GPD den haag/gpd - CDA, WD en LPF zijn voor de gaswinning in de Waddenzee. De partijen rea geren daarmee op een advies van de commissie Meijer, die concludeert dat gaswinning in de Waddenzee kan plaatsvin den zonder dat de natuur scha de oploopt. D66 liet twee we ken gelden al weten niet op voorhand tegen te zijn. De Adviesgroep Waddenzeebe leid, zoals de commissie Meijer officieel heet, heeft haar advies 'Ruimte voor de Wadden' van ochtend aangeboden aan het kabinet. Volgens de Advies groep kan de natuur in het ge bied er zelfs op vooruitgaan, als een deel van de aardgasbaten worden gebruikt voor milieu investeringen. De schelpdier visserij dient beperkt te wor den. Zij beschadigt de natuur door het omwoelen van de bo dem. De Adviesgroep voelt er niet voor de vissers uit te kopen met de aardgasbaten. In opdracht van het kabinet on derzocht de adviesgroep welke economische activiteiten in het gebied mogelijk zijn zonder de natuur geweld aan te doen. Met het advies hoopt het kabinet een jarenlange impasse in het Waddenzeebeleid te kunnen doorbreken. Natuurgroeperin- gen willen dat het gebied met rust wordt gelaten, vissers wil len er hun gang gaan en olie- en gasmaatschappijen staan te trappelen om er meer gas te winnen dan zij nu doen. In het gebied wordt al gas ge wonnen, bijvoorbeeld bij Ame land-Oost en onder Vlieland. Maar de staat kan 2,5 miljard tot 9,5 miljard euro aan aard gasbaten binnenkrijgen als ze meer gaswinning toestaat, heeft Meijer berekend. Het hoogste bedrag wordt pas gehaald als de geschatte voorraden er ook daadwerkelijk blijken te liggen. De Adviesgroep wil 500 miljoen euro van die opbrengst steken in natuurverbetering en 300 miljoen in het verbeteren van de plaatselijke economie, met name het toerisme. Oliemaatschappijen hebben ja ren geleden al zo'n 300 miljoen euro geïnvesteerd om vanaf de vaste wal gas te gaan winnen. Het kabinet Kok verbood win ning echter in 1999 uit angst voor natuurschade. Vanuit economisch oogpunt vindt de Adviesgroep een stop 'niet wenselijk'. De installaties om gas te winnen uit kleine vel den staan er al. Als ze niet wor den gebruikt zijn ze binnen een paar jaar ongeschikt. De kans is groot dat het gas dan nooit meer gewonnen kan worden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3