Routinier en toch ook weer niet SPORT Amsterdam Swim Cup nu al sportief succes Risicoduel Waterpoloër Joachim de Ruysscher met De Zijl-LGB/Vivax op rand van play-offs BALLETJE MET Olympische kampioenen De Bruijn en Van den Hoogenband gratis te bewonderen Gelijkspel amateurelftal heerenveen - Het Nederlands amateurelftal heeft met 1-1 ge lijk gespeeld tegen Jong Hee renveen. Jeffrey Winter van FC Lisse stond gisteren in de basis van het elftal van bondscoach Paul Stijnen. Florencio Cornelia (Ter Leede) maakte in de twee de helft zijn opwachting. Voor Nederland maakte Kevin Dien der (DOS Kampen) in de 87ste minuut gelijk. Nederlaag Aspasia utrecht - De volleyballers van Aspasia hebben gisteravond een 3-1 nederlaag geleden te gen Protos. Daardoor is de ploeg uit Hazerswoude nog al tijd niet zeker van handhaving in de derde divisie. Tegen Pro tos was de derde set cruciaal, Aspasia verloor die (bij een 1-1 stand) met 25-23. „Winnen we die set, dan stomen we door naar 1-3", aldus trainer René Leeflang, die Hans Geerling met een knieblessure zag afhaken. Aspasia moet in zijn laatste duel in Boskoop tegen Agon twee punten halen om zich te handhaven. Amsterdam/ gpd - Met vier we reldrecordhouders te midden van een ongekend sterk deel nemersveld gaat vandaag de Amsterdam Swim Cup van stail:. De olympische kampioe nen Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband zijn in het Sloterparkbad de grootste publiekstrekkers, geflankeerd door onder anderen de Britten Mark Foster en Zoe Baker en de Zweedse Therese Alsham- mer. Aan de derde jaargang van de Swam Cup, georganiseerd door de profploeg van de Stichting Topzwemmen Amsterdam (TZA), doen heel wat interna tionale toppers mee. De sterke bezetting heeft alles te maken met de naderende Olympische Spelen. De zwemmers die in Athene willen presteren, krij gen in Amsterdam de kans nog eens te kijken waar ze staan ten opzichte van de concur rentie. Enige Nederlandse zwemmers - onder anderen De Bruijn, Ewout Holst, Johan Kenkhuis, Sander Ganzevles, en Chantal Groot - moeten zich in het Sloterparkbad nog kwalificeren voor de Spelen of vormbehoud tonen. Wat TZA ook hielp veel top zwemmers naar Amsterdam te halen, was het succes van de Swim Cup in 2003. „Zwem mers als Foster en Alshammer waren hier vorig jaar ook," zegt TZA-manager Michiel Bloem. „Zij hebben voor ons de betere mond-tot-mondreclame ge maakt." Zo maakte Paulus Wil- deboer, de Nederlandse zwem coach in dienst van het Cata laanse Sabadell, reclame in Spanje, met als gevolg dat de Spaanse nationale ploeg ook in Amsterdam is neergestreken. Om de topzwemmers naar Amsterdam te krijgen, heeft Bloem niet met een zak geld lopen zwaaien. Dat kon hij ook niet, aangezien het budget van de Swim Cup een dikke 100.000 euro is. „Alleen voor de toppers doen we natuurlijk iets extra's in de onkostens- feer", aldus Bloem. Met de organisatie van de Swim Cup neemt TZA de nodi ge financiële risico's: de stich ting heeft van te voren de be groting nog niet sluitend en moet afwachten of er genoeg sponsors zijn te vinden. „Maar zekerheid heb je pas in je graf," zegt Bloem. „We zijn er trots op dat we vanuit onze ei gen kracht zo'n evenement neerzetten, met behulp van de gemeente Amsterdam, Top sport Amsterdam en de nodige private sponsors." Wie denkt dat de nodige euro's binnenstromen door de recet te, heeft het mis: de Swim Cup is gratis te bezoeken. Kaarten zijn af te halen bij het Sloter parkbad. De vrijdag is met 600 mensen al helemaal 'uitver kocht'. Zij zijn morgen onder meer getuige van de 200 meter vrije slag bij de mannen (met onder anderen Joris Keizer) en de 100 meter vlinderslag bij de vrouwen. In die race wil Inge de Bruijn vormbehoud tonen en ook wil TZA-zwemster Chantal Groot op die afstand aan de limiet te voldoen. Mor gen worden ook de Amster damse schoolzwemfinales ge houden. Joachim de Ruysscher: „Ik kan nu genieten van een verse bruine boterham, zonder boter, met slankie." Foto: Hielco Kuipers door Gertjan van Geen leiden - De waterpoloërs van startgemeenschap De Zijl- LGB/Vivax verbazen dit jaar meer nog zichzelf dan de tegen standers. Met enige moeite plaatste de ploeg van Jacob Spij ker zich voor de kampioenspou le. Met nog één wedstrijd voor de boeg gloort plaatsing voor de play-offs om het landskampi oenschap. Morgen moeten de Leidenaars een beter resultaat halen dan concurrent ZPB. Joa chim de Ruysscher ziet de moei lijkheid daarvan in. Hij laat zich dan ook niet gek maken. „Het zou geen grote teleurstelling zijn als we het niet halen." Met zijn 27 jaar zou hij een rou tinier zijn in het team, dat zo nadrukkelijk een kern van jonge talentvolle spelers heeft. Maar De Ruysscher zwemt er een beetje tussenin. Enerzijds om dat hij als voormalig jeugdinter- national vier jaar geen bal aan raakte, anderzijds omdat er een andere De Ruysscher in het wa ter ligt dan pakweg drie jaar ge leden. De Leidenaar verloor in de tussentijd vijftig kilogram aan lichaamsgewicht. „Ik heb me altijd goed gevoeld, maar ik merk nu dat ik beweeglijker ben. Daarvoor deed ik alles op kracht. Je bent ook sterker als je zwaarder bent. Ik speelde vaak midachter. Alleen als de tegen stander een zone-verdediging speelde of bij een man-meer-si- tuatie kwam ik mee naar voren. Nu lig ik wel eens midvoor, hoewel dat niet mijn ambitie is. Ik moet het van inzwemmen hebben. Dat is in mijn geval heel bijzonder." De Ruysscher begon op zijn zesde al met waterpolo bij de Leidse concurrent IZ 1886. Hij combineerde het met zwem men, maar daar miste hij regel matig een ochtendtraining. „Ik bleef nog wel eens in bed lig gen." Op zijn elfde vertrok hij naar De Zijl/LGB, simpelweg omdat er bij LZ weinig jeugd overbleef na het vertrek van trainer Otto Kolling. De Ruys scher doorliep alle nationale jeugdselecties, tot hij er vooraf gaand aan het Europees jeugd kampioenschap voor teams met spelers onder 17 jaar de brui aan gaf. „De bondscoach lag me niet zo en ik was het zat. Ik vond stappen toch iets leuker en om te stappen moest ik geld hebben. Ik ging werken." Hij liet waterpolo voor wat het was en kwam in de horeca te recht. Via het leerlingwezen werd hij opgeleid tot gastheer. De Ruysscher werkte in de 'be tere' restaurants van Leiden als de Engelbertha Hoeve, Fabers en het Prentenkabinet. Inmid dels is hij eerste hofnieester in de Julianakazerne, waar hij als burger de landmacht bedient. „Ik hoef nagenoeg nooit in het weekeinde te werken. Het is te combineren met waterpolo, ook al kan ik niet alle trainingen volgen. Het is daarom prettig dat ik in Jacob Spijker een trai ner heb die ik al langer ken en die al lang aan de club verbon den is." De Ruysscher werd min of meer toevallig terug naar het waterpolo gedreven. „Ik was al tijd al stevig, maar op een gege ven moment werd ik toch wel erg zwaar. Toen mijn vader overleed kwam ik in een dal te recht en daar wilde ik uitko men. Ik ging fitnessen, maar dat was niets voor mij, zo in mijn eentje. Ik kwam weer mensen van De Zijl tegen die me vroegen om in het buiten bad een balletje te gooien. Het was de bedoeling dat ik in he ren 3 zou gaan spelen." Toevallig kwam dat jaar ook Spijker terug als trainer. Binnen de kortste keren lag De Ruys scher bij heren 1 te trainen. Na vier jaar in de eerste klasse volgde het kampioenschap en de promotie naar de hoofdklas se. Voor De Ruysscher, die op zijn veertiende al kennis maak te met het hoogste niveau, een reden om er met behulp van een diëtiste nog harder aan te trekken. „Ik heb de knop omge zet. Afvallen gaat snel, zeker in het begin. Dan wordt het een uitdaging en een kick. De com binatie van juiste voeding en sport helpt. Ik kan nu genieten van een verse bniine boterham, zonder boter, met slankie. Bin nen acht maanden was ik vijftig kilo kwijt. Het is een overwin ning op mezelf en de mensen om me heen reageren ook posi tief. Ik kan in het water ook meer laten zien." Als team baart De Zijl-LGB/Vi vax opzien. Het is de ploeg die de meeste progressie heeft ge boekt. Vorig jaar stond in het teken van handhaving, dit sei zoen was gericht op een plaats bij de beste zes. „Het nieuwe doel was om een keer te stun ten en in de rest van de wed strijden niet afgeschoten te worden. En zo dat wel zou ge beuren, dan de gelederen ge sloten te houden. Maar we zijn gegroeid. Niemand had voor mogelijk gehouden dat het zo snel zou gaan." Er zijn aanwijsbare oorzaken. Het opgaan in een startge meenschap met Vivax heeft het team in de breedte sterker ge maakt, waardoor de trainingen zwaarder zijn en het gemiddel de niveau hoger. Daarbij plukt De Zijl de vruchten van de extra trainingsfaciliteiten, die de bond de jeugdspelers biedt. Roeland Spijker, Koen Plasmeij- er, Jurjen Menagie en Sebasti- aan Goed trainen veel in Zeist en spelen op vrijdag met het zogenaamde Jong Talenten Team in de eerste klasse. „Ik wilde op die leeftijd niet meer trainen", zegt De Ruysscher. „Ik heb er bewondering voor dat zij dat wel doen. Ze trainen het hele jaar door veel, terwijl wij ons drie maanden voor een toernooi gingen voorbereiden. En als ze uit Zeist komen, lig gen ze 's avonds nog een uur bij ons te ballen." De tijd is voorbij dat de oude ren het voor het zeggen hebben en de jonkies moeten luisteren, vindt hij. „Ze hebben ook best wat te vertellen, want ze heb ben zich bewezen. Veel tegen standers vergissen zich in onze junioren en ik vind het leuk om met hen te spelen. Je haalt er als team toch de meeste groei uit." Morgenavond moet De Zijl de uitwedstrijd bij Polar Bears winnen en zelfs dan is het nog afhankelijk van het resultaat van concurrent ZPB. Die ploeg speelt een dag later tegen Zian. „Natuurlijk denken we na over de vierde plaats. Als sporter wil je het hoogste bereiken. Maar het is niet reëel dat we het ha len. We hebben niets te verlie zen." SPORT EN SPEL Ingrid Kiljan en Ria van den Berk hebben tijdens het eerste speelweekeinde van de bondsklasse A slecht ge presteerd. De bridgester uit Leiden kwam met haar partner uit Haarlem in de vier zittingen niet verder dan een score van 43,84 procent, waarmee zij zestiende en laatste werden. Zij moeten in het afsluitende speel weekeinde op 17-18 april beter scoren, want de laatste vijf paren degraderen naar de bondsklasse B. De Engel/Van der Aart blijft de beste kaderploeg in de Leidsei regio. De formatie uit Lisse .nestelde zich vaster op de derde plaats door een afgetekende 6-0 zege op hekkensluiter BV Aalsmeer. Verdel Orchideeën (Lan- geraar) verdedigde zich tegen koploper Concordia be hoorlijk, maar moest zich toch met 2-4 gewonnen ge ven. De Sport/Music Mining (Weteringbrug) en Sport- lust/Van Diemen (Sassenheim) verloren met dezelfde cijfers tegen HWA/Swatch respectievelijk Groene Hart. Vooral voor de Sassenheimers was dat teleurstellend, want hun tegenstanders stonden op de voorlaatste plaats. POOLBILJART Dijkjes HWS/Cartex is weggevallen uit de top drie van de eerste divisie Noord. De Leidenaars verloren in de vijfde speelronde tegen Club 8 uit Amsterdam met 7-2 en kwamen tegen Time Out uit Oude Pekela niet ver der .clan 4-4. De gionale deelnemers konden in de finale van de distfyrtsbeker in poolcentrum 't Dijkjé te Leiden geen potten breken. Dijkjes Stickmen werd in de eerste ron de uitgeschakeld door Try Again. Dijkjes Predators ver sloeg eerst Shoot Astray met 4-1, maar verloor in de tweede ronde met 3-2 tegen Valkenburg. Daan Hoekstra is winnaar geworden van het 23ste toernooi om het Warmonds kampioenschap in snookercentrum Jumbo. Hij zegevierde in de finale met 2-1 over Marco Glorie, die ook op het voorgaande toernooi van deze wedstrijdreeks als verliezer eindigde. Hoekstra en Glorie hadden in de halve finales gewon nen van Lennon Starkey en Jurrien Kous. Florian Moe- derscheim werd in de kwartfinales door Starkey uitge schakeld, maar ffii blijft leider in het algemeen klasse ment. Klassement: 1. Kickers '69 7,8 w Koudekerk 7,8 3. Lugdunum 7,7 w Woubrugge 7,7 5. Hazerswoudse Boys 7,6 6. Bemardus 7,5 Foreholte 7,5 SJZ 7,5 w Woubrugge 7,5 10.KRV 7,4 11. Stompwijk '92 7,3 12. DOSR 7,2 Valken '68 7,2 14. GHC 7,1 Meerburg 7,1 w Oegstgeest 7,1 17. ASC 7,0 RCL 7;o TAW 7,0 Voorschoten '97 7,0 Warmunda 7,0 22. Alphia 6,8 MMO 6,8 24. w Alphen 6,7 w Leiden 6,7 FC Rijnland 6,7 27. Docos 6,4 28. GOL Sport 5,9 29. LSW '70 5,5 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 4 Hoewel centraal gelegen, is het park lastig te vinden voor een onbekende. 2. Parkeergelegenheid en en tree: 7 De eerste is enorm, de tweede ietwat smal. 3. Reclameborden: 8 Prachtige aanblik. 4. Velden: 8 In prima staat. 5. Strafschopstip en doelen: 8 Zonder noemenswaardige af wijking. 6. Vuilnisbakken: 7 Goed verspreid, maar slechts één bak voor de hele hoofdtri bune. 7. Scorebord en klok: 6 Verrekijker nodig voor de klok. 8. Dug-outs: 8 Feest om reserve te zijn. 'p De topdrie van: ma, trainer van ROAC '79 de beste 1. Quick Boys („Heeft ge woon alles.") 2. Die Haghe („In Den Haae Een soort Quick Boys in het klein. Ook in de duinen en helemaal ombost.") 3. Lugdunum („Een hoofd klasse-waardig complex.") de slechtste 3. FC Rijnland („Verschrikt lijkkiL") j 2. Boshuizerkade („Uitstra; ling van een industrieter- rein.") 1. Warmunda („Je krijgt he idee dat je midden in een weiland staat.") donderdag 1 APRIL 2004 (bij)zaken in de sport BELLETJE MET: MICHAEL DE ROODE l 'li Michael de Roode scheurde in sep tember alles af wat in zijn knie was af te scheuren. De voetballer ging net weer zijn eerste seizoen bij UVS in, na zijn terugkeer van Rijns- burgse Boys. Een half jaar en twee operaties later gaat het de goede kant op met De Roode. Hoe staat het met je re validatie? „Alles zit op schema. Ik doe duurloopjes, ik heb zelfs alweer een beetje balcontact. Maar alleen op korte afstand. Er is bij de laatste operatie, in november, een pees door de knieschijf ge haald. Die zit goed vast, maar hij is een jaar na de operatie pas weer op zijn sterkst. Ik mag nog niet springen of lange ballen spelen, daarvoor is de knie nog te zwak. We rekenen erop dat ik in juni weer alles mag doen, dan kan ik de hele voorbereiding meema ken. Dan heb ik een heel seizoen gemist, pre cies volgens de verwachting." Heb je er ooit aan getivijfeld dat het weer goed zou komen? „Die momenten zijn er wel geweest. Als mijn vriendin aan het werk was en ik zat overdag in mijn eentje thuis, j begon ik wel eens te prakkiseren. Dan ga 41 je je allerlei rare din gen in je hoofd ha- 1 len." a e Hoe ben je opgevan- 1 gen door UVS? 8 „Ik heb een heleboel1 hulp gehad vanuit 1 de club. Michel 3 Jungschlager en c Walter de Kievit .P hebben dezelfde 3 blessure gehad, met 'f hen heb ik goed j kunnen praten. En UVS heeft een or- thopeed voor me ge- 1 regeld, en een fysio-'1' therapeut. En daar naast word ik drie keer per week be- handeld door de fy- f sio van de club. Ze steunen me heel 1 goed." Zit je elke week lang de lijn? „Nou en of. Ik doe 3 de laatste weken zelfs de warming-up ,1 mee, de loopoefeningen. Dan ga ik snel dou- chen en zitten kijken. Ze zeggen datje tussen je? zesentwintigste en je dertigste in de bloei van je carrière bent. Dan heb ik nog een paar jaar om 1 mooie dingen mee te maken. Hopelijk - zoals J het elftal nu draait zit dat er dik in - op het hoogste niveau." Archieffoto: Hielco Kuipers RONDJE LANGS DE VELDEN DOSR. Archieffoto: Hielco Kuipers De sportredactie van deze krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandig heden langs het speelterrein. Sportparken worden op tien onderdelen getest. Vandaag de resultaten van een bezoek aan DOSR in Roelofarends- 9. Clubgebouw binnen: Groot maar niet ongezellig. 10. Clubgebouw buiten: Fraai dat nieuwe terras. Ze keken er verlekkerd naar uit. Nooit schopten ze het tot profvoetballers, maar voor de wedstrijd Haarlem en Tel star zouden ze dan toch eens in een echt stadion spelen. Voetballers als Jacques van Oefelen, René de Kooker, Ri chard van der Wiel, Jankees Faas en Dolf Wubbe kwamen echter bedrogen uit. Op last van de KNVB mocht de voor- wedstrijd tussen business clubs van FC Lisse en Haar lem niet doorgaan. Een inspectie naar de beveili ging rond het beladen eerste- divisieduel gooide roet in het eten. Een 'risicoduel' tussen enkele welwillende amateurs komt dan niet gelegen. „Ei genlijk van de zotte", zegt FC Lisse-preses Rob Faas. „Wij zijn geen hooligans. Karei Drogtrop, bij Haarlem lid van de businessclub en de commerciële commissie, deelt de gevoelens van Faas. „Van de provincie kwamen ze met een aantal - ik noem ze altijd maar - hotemetoten kijken naar de veiligheidsmaatrege len rond het duel. De burge meester was aanwezig en mensen van de KNVB. Voor zulke bijeenkomsten is een speciaal draaiboek en zijn de eisen streng. Zo ging de kleedkamer alleen open voor de selecties en mocht er niet op de bijvelden worden ge voetbald. Anders hadden we voor de wedstrijd tussen de businessclubs nog naar het kunstgrasveld kunnen uitwij ken." Of dat noodscenario de bal kunstenaars uit Lisse gemaakt, was de vraag, spelen toch het liefste in een echt stadion. En die gelegenheid krijgen ze alsnog, belooft Drogtrop. duel wordt opnieuw op de agenda gezet. Nou maar ho pen dat die bobo's thuisblij ven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18