REGIO Vergunning nodig voor een ligplaats Betrokken Warmonders slepen gemeente voor de rechter Struisvogels trekpleister in Stompwijk Muziekschool en wethouder maken elk een toekomstplan Nauwelijks verzet meer tegen verbreding A4 «uwe leider D Voorschoten veel dronken ~io euro voor landicapten mervragen over (antiehuizen R3 w rste paal oontorens iderdorp Nieuwe behandelmethode hesbreuken in Rijnland (schoten - De WD in rschoten heeft sinds giste- een nieuwe fractieleider, na Neppérus neemt het je over van fractieleider iwenburgh, die zich om ioonlijke redenen terug- L Leeuwenburgh bljift wel leenteraadslid voor de WD. ien aan den run - Van- fat is een 33-jarige Alphe- r door de politie opgepakt lat hij in zijn auto slinge- i over de weg reed. Even r twee uur werd hij in de destoelenwijk van zijn inplaats aangehouden. De stest wees uit dat hij ruim keer zoveel had gedronken is toegestaan. Hij kreeg een tes-verb aal en moest zijn Jjwijs inleveren. ij eest - Ruim vijftig huis lens in Oegstgeest hebben jaar samen 1.300 euro bij r gespaard voor Stichting tatie Gehandicapten Poel- Deze week kreeg voorzit- :es de Wit het bedrag uit len van Geert Klaver, frac- irzitter van Progressief itgeest (PrO), en raadslid ;rthe Papma. De families jten vorig jaar over op 'groe- iom', waarmee ze korting ;en op hun energieprijs. Zo den zij voor een goed De actie was een initiatief PrO. Ook dit jaar wordt er d voor een goed doel. 'esties kunnen doorgege- jworden via de website ww- igressiefoegstgeest.nL v emade - Al voordat de ge- »nte de procedure voor lega- E ing van de 74 vakantiewo- gen aan de Wijde Aa in wer- heeft gezet, ligt de kwestie vïet bordje van minister Dek- van Vrom. GroenLinks-ka- lid Duyvendak heeft over i, aak schriftelijke vragen ge- u 1. Hij vindt dat de vakantie ten moeten worden afge zien. Daarnaast wil hij weten u het verband is tussen het y. iek dat de minister vorig s( bracht aan de eigenaar van ia akantiewoningen en het m van de bemiddelingspo- ia en. Na het bezoek van de ster hebben de tegenstan- van de vakantiehuizen verzoeken meer gekregen net alle betrokkenen tot oplossing te komen. donderdag 1 april 2004 door Alette Snijders warmond - De Vereniging Be trokken Warmonders daagt de gemeente Warmond voor de rechter in een laatste poging de bouw van appartementen en een supermarkt op de kop van de Dorpsstraat tegen te hou den. De plannen zijn de vereni ging al langer een doorn in het oog, maar protesten hebben tot nu niets uitgehaald. Voorzitter Jan Sevensten „Ik vind het jam mer dat het zover is gekomen, maar wij zien dit als de enige oplossing." Volgens Sevenster lapt de ge meente alle bezwaren van zijn vereniging aan haar laars. Op de Kop van de Dorpsstraat moeten twee grote gebouwen komen. Een supermarkt met daarboven appartementen komt op de plek van het Meer- punt. De Vereniging Betrokken Warmonders vindt de gebou wen te massaal. De verkeers drukte die de supermarkt over zich afroept, kan Warmond vol gens Sevenster niet aan. „Zo'n supermarkt past helemaal niet in een dorp als Warmond. Alle middenstandwinkels, die zo kenmerkend zijn voor ons dorp, moeten dan verdwijnen." Volgens wethouder De Vroo- men worden de middenstand winkels niet getroffen. „De meeste van die winkels zijn al weg. De eigenaren zijn bijna al lemaal rond de zestig. Die heb ben meestal geen opvolgers en moeten de zaak sluiten." De wethouder zegt dat de gemeen te juist de inwoners helpt door een supermarkt te realiseren. „Dan kunnen inwoners hun boodschappen in Warmond blijven doen." „Het is een welles-nietesspelle- tje geworden" verzucht Se venster. Een juridische proce dure ziet hij als de enige weg om het dorpskarakter van War mond te behouden. „Dit is on ze laatste stap. De gemeente handelt in strijd met het be stemmingsplan. En dat mag niet" Sevenster benadrukt dat zijn vereniging niet tegen ont wikkelingen is aan de Kop van de Dorpsstraat „Er mag best gebouwd worden. Het moet al leen wel bij ons dorp passen." S;:7':C ,,vv j* Theo en Kristel van der Salm hebben sinds zeven jaar struisvogels in de wei. Foto: Hielco Kuipers irdorp - De heiwerkzaam- en zijn al een paar dagen de gang, maar pas op dins- wordt de eerste officiële I geslagen van de vier woon- ns aan de Laan van Ouder- in Leiderdorp. Om 15.30 slaan wethouder Molken en directeur Mol van vast- dbeheerder Vesteda samen feestpaaL Ook onthullen ze bouwbord. woontoren waarvan de w is begonnen, vlakbij win- entrum Santhorst, telt 24 u pappartementen. In de drie ere torenflats komen in to- 72 huurappartementen. De worden gebouwd op de ie kanten van de bestaande die ook eigendom zijn van [jeda. De laatste woontoren 2006 klaar. Het bouwpro- is het eerste onderdeel van Leiderdorpse centrumplan vordt uitgevoerd. 'Drie weken van de leg na kermis met vuurwerk' door Judy Nihof stompwijk - Een struisvogelmannetje is bezig met een paringsdans, maar de da mes zijn niet onder de indruk. Ze hebben meer interesse voor de mensen aan het twee meter hoge hek. „Struisvogels zijn ontzettend nieuwsgierig", zegt Kristel van der Salm, terwijl de dieren hun snavel door het gaas steken. De twaalf reuzen vogels zijn de grote publiekstrekker van boerderij NoJoSa in Stompwijk, dat zich steeds meer richt op het zogeheten agro- toerisme. Theo en Kristel van der Salm hebben sinds zeven jaar struisvogelsrondlopen. Het echtpaar begon medio jaren tachtig met een melkveehouderij. Maar het be drijf was te klein om het hoofd boven water te houden. Het stel stapte over op mestkalveren. Toen de regels voor deze dieren werden aangescherpt, hield het voor de familie Van der Salm op. „Er mochten op een bepaald moment min der kalveren in een box. Van de honderd kalveren konden we er nog maar zestig overhouden. Daar konden we geen in komen meer uithalen." Ze vonden allebei een baan buitenshuis. Ondertussen dachten ze na over de toe komst van de boerderij. „Wonen op een boerderij die helemaal leeg is, was ook niet wat we wilden." In 1997 besloot het echtpaar struisvogels te gaan houden. Struisvogelvlees was eind jaren negentig in opkomst Door ziektes als BSE moes ten mensen steeds minder hebben van rund- en varkensvlees. Met vallen en opstaan leerden de Stompwijkers de struisvogels te verzor gen. In tegenstelling tot echtgenoot Theo komt Kristel zo min mogelijk ach ter het hek. Hij voelt zich op zijn gemak tussen de dieren, zij niet „Struisvogels kunnen ontzettend hard trappen. Theo heeft ook wel eens een trap gehad. Te gen zijn schenen." Volgens Kristel heb ben de dieren een bijzondere gebruiks aanwijzing. Zo zijn ze gevoelig voor stress. „In juni is het in Stompwijk altijd kermis met vuurwerk na afloop. Eén van de vogels is daarna drie weken van de leg geweest Als ze iets mankeren of ze zich niet lekker voelen, is de kans zelfs groot dat ze stoppen met eten en zich doodhongeren." De Van der Salms begonnen met negen vogels. Destijds hadden ze nog het voor nemen om na verloop van tijd flink uit te breiden. Dat idee hebben ze inmid dels laten varen. Uitbreiding zou veel te duur zijn. Bovendien heeft de populari teit van Hollands struisvogelvlees niet zo'n hoge vlucht genomen als ze had den gedacht. In de boerderijwinkel verkopen de Van der Salms struisvogelbiefstuk uit de vrie zer. „In september zijn er twee struisvo gels geslacht. Dat vlees is direct ingevro ren." Zelf eten ze er ook regelmatig van. „Het is mals vlees. Ik ben geen biefstuk mens, maar dit vlees vind ik lekker." Ook de eieren zijn te koop: de lege voor hobbyisten die ze beschilderen of deco reren en de volle voor gerechten. Een struisvogelei heeft de inhoud van 25 kip peneieren. Kristel gebruikt de eieren om Als het aan de vereniging ligt komen er extra starterswonin- gen. „Daar is meer behoefte aan dan aan een supermarkt." De gemeente wil juist extra ap partementen voor senioren. „De eengezinswoningen waar ze nu in wonen, komen dan vrij. Die zijn weer geschikt voor starters", aldus wethouder De Vroomen. De doorstroming zou dan optimaal zijn. De wethou der geeft toe dat de plannen te- loe graag wil Leiden Leiderdorp hebben? ;t or Saskia Stoelinga iil derdorp - Nog geen keus, ,pil uitstel en tweemaal groen is fat voor de muziekschool in iderdorp. Zowel de ondeme- ngsraad van de streekmu- njkschool Rijnakkoord als thouder MacGillavry mag [ti een plan werken voor de jj ïkomst van de muziek- ïooL Als de Leiderdorpse ge el senteraad op 19 april ak- ord gaat met dit compromis, nnen de politici in juni de ipoop doorhakken: een priva- ering van Rijnakkoord of een u sie met de Leidse muziek- faool. aspeciale commissievergade- tig met als enige onderwerp toekomst van de muziek school, werd speciaal. Door een heftig eindvoorstel van PvdA- raadslid McDaniel ont stond er verwarring bij de op positie. Niet onder de college partijen, want die hadden hun spel aan het slot van de avond slim gespeeld. Op het laatste moment kon de ruim gedragen voorkeur voor privatisering worden afgewend door op twee sporen te gaan zitten. De kater was voor de WD, BBL en D66. En in feite voelde de on dernemingsraad van de mu ziekschool zich ook behoorlijk genomen. De personeelsleden moeten nu zonder enige hulp en kennis van buiten - tussen hun werk door - binnen ander halve maand met een flitsend commercieel plan komen, dat niet meer dan twee ton mag kosten. Ook wethouder MacGillavry - gisteravond vergezeld door drie hulpvaardige ambtenaren - mag maar 200.000 in plaats van de beoogde 250.000 euro voor de onderhandelingen met Lei den uittrekken. Met twee ton wordt bedoeld het bedrag dat de partijen jaarlijks willen uit trekken als subsidie voor mu ziekonderwijs. Of MacGillavry daarmee tevreden is, blijft de vraag. Hij heeft van de fracties een waslijst aan verplichtingen meegekregen. Zo mag het aan tal lesuren niet omlaag, moet er voldoende muziekaanbod plus de daarbij behorende ruimtes in Leiderdorp blijven, moeten de lesgelden worden vastgesteld naar draagkracht, mag er geen verdere wacht geldregeling voor docenten ko men en moet de kwaliteit wor den gegarandeerd. McDaniel vond dat MacGillavry hiermee de directeur van de Leidse mu ziekschool, Willem van Noort, zonder problemen onder druk kan zetten. „We kunnen nu zien hoe graag Leiden Leider dorp wil hebben." In de eerste termijn van het de bat lagen de kaarten totaal an ders. De voorkeur van de grote partijen (WD, CDA, PvdA, BBL) ging uit naar behoud van een zelfstandige muziekschool in Leiderdorp. In fusie met Lei den zagen de raadsleden niets, vanwege de ongewisse financi ële risico's en het verdwijnen van cultureel erfgoed uit het dorp. Alle betrokken politici verwachtten juist alle heil van het plan van de docenten die met een geprivatiseerde school zonder problemen verder den ken te kunnen. Het addertje onder het gras zat in de geko zen pensioenconstructie voor het personeel MacGillavry waarschuwde dat die construc tie niet aanvaardbaar is, omdat de gemeente dan altijd verant woordelijk blijft voor de af dracht van de pensioenen. Dat zou bij faillissement van de muziekschool desastreus zijn. Toen bleek pas dat de college partijen eigenlijk helemaal niet wilden afwijken van het colle gestandpunt: fusie met Leiden. WD'er Joosten was woedend over zoveel gekonkel en ge draai. Als een duveltje uit een doosje kwam toen de oplossing van PvdA'er McDaniel: twee partijen gaan aan twee varian ten werken. Hij meende dat de commissie gerechtigd was deze opdracht te verstrekken. Daar stak het CDA echter weer een stokje voor. „Dit besluit", zo stelde voorzitter Stevers, „moet door de raad worden geno men." Zo geschiedde, maar niet voordat wethouder Mac Gillavry had uitgesproken dat hij het nodig achtte dat de uit gewerkte variant van het perso neel van de muziekschool straks door een onafhankelijk onderzoeksbureau onder de loep wordt genomen. En ook daar kwam toestemming voor. gen het bestemmingsplan zijn. „Het plan wordt aangepast Er is een lange procedure aan voorafgegaan. We hebben er dus goed over nagedacht" De wethouder betreurt het dat Vereniging Betrokken Warmon ders een zaak tegen de gemeen te wil aanspannen. „Ik hoop dat we de vereniging alsnog kunnen overtuigen van onze plannen. We kunnen helaas niet iedereen tevredenstellen." Zoeterwoude legt aanmeren aan banden door Judy Nihof zoeterwoude - Wie in Zoeter woude zijn boot wil aanmeren, moet voortaan op zoek naar een officiële ligplaats. De gemeente wil zulke plekken aanwijzen aan de Meerburgerwatering ter hoogte van Zoeterwoude-Rijn- dijk en de Noordbuurtsevaart in Zoeterwoude-Dorp. Bij de Meer burgerwatering bekijkt de ge meente kijken of zij een deel van dit water kan aankopen. Nu is het nog zo dat booteige naren overal kunnen aanme ren. Daardoor liggen plezier- bootjes her en der verspreid in de Zoeterwoudse wateren. Ook al jaren niet gebruikte boten en half gezonken boten nemen plaatsen in. Omdat regels ontbreken, kan de gemeente weinig aan deze situatie doen. Nog dit jaar wil de gemeente ht aanlegbeleid verscherpen. Dan wordt het verboden om aan te meren bui ten de ligplaatsen die door bur gemeester en wethouders zijn aangewezen. De gemeente wil drie verschil lende typen ligplaatsen aanwij zen: toeristische ligplaatsen voor enkele dagen waarvoor geen vergunning nodig is, vaste vergunningplichtige ligplaatsen voor aanwonenden en vaste al gemeen beschikbare ligplaatsen waarvoor een vergunning nodig is. Bij dit laatste type ligplaats krijgen inwoners van Zoeter woude voorrang. Wie aanmeert aan zijn eigendom, heeft geen vergunning nodig. De gemeente wil kostendek kend werken. Zo zitten in het bedrag voor de vergunning on der meer de kosten die de ge meente maakt aan toezicht op naleving van de regels. De kos ten van de ligplaats zitten daar niet bij. Het idee is om vergun ninghouders een steiger en/of loopplank te laten maken. Daarbij moeten zij zich houden aan de richtlijnen van de ge meente. Het ligplaatsenbeleid wordt vanavond behandeld in de commissie voor grondgebied. cakes en omeletten te bakken. De cakes komen op tafel bij kinderpar tijtjes en andere groepsbijeenkomsten die de familie Van der Salm op de boer derij organiseert De kinderfeestjes val len volgens Kristel bij de jeugd in de smaak. Vooral bij mooi weet, want dan is het buiten feest „In een weiland lo pen, vinden kinderen al leuk. Als ze dan ook kunnen meedoen aan het zaklopen en ander oud-Hollandse spelletjes, vin den ze het helemaal geweldig." Alle groepen krijgen steevast een rond leiding over de boerderij. Het is Kristel opgevallen dat volwassenen nog meer gefascineerd zijn door de struisvogels dan kinderen. Veel kinderen vinden de geitjes leuker. „Volwassenen willen altijd alles weten over de struisvogels. Wij vin den het ook heel leuk om over de struis vogels te vertellen en vragen te beant woorden. Het is nooit saai, want je krijgt steeds weer andere vragen. Soms weet je even niet of je het goed hebt gehoord. Zo was er laatst iemand die wilde weten hoe jonge struisvogels drinken bij hun moeder" door Jeroen Bordewijk leiderdorp/regio - De tijd van verhitte discussies en protesten tegen de inpassing van de ver brede rijksweg A4 is voorbij. Het project W4, waarin betrok ken overheden samenwerken om de bredere snelweg zo gun stig mogelijk in te passen in het landschap, lijkt succesvoL Zelfs de Belangenvereniging A4, ja renlang kritisch volger van de plannen, is overwegend posi tief. Dat bleek gisteravond tij dens een drukbezochte hoorzit ting van rijkswaterstaat over het Ontwerp Tracébesluit (OTB) van de A4 tussen Leiden en Burgerveen, in het AC Restau rant in Leiderdorp. De samenwerking tussen de ge meenten Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, de provincie Zuid-Holland en rijkswaterstaat rond de verbreding van de A4 werd gisteravond de hemel in geprezen door de wethouders Molkenboer van Leiderdorp en Ates van Zoeterwoude. Ates, die bovendien sprak namens haar Leidse collega Hillebrand, noemde de verdiepte aanleg van de weg in een lange tunnel- bak, een 'enorme verbetering' ten opzichte van de oorspron kelijke plannen. Molkenboer gaf zijn complimenten aan de Belangenvereniging A4, met wie volgens hem eveneens goed werd samengewerkt in de afge lopen jaren. Toch heeft de belangenvereni ging nog wel kritiek. Nog altijd teveel huizen in Leiderdorp krijgen te maken met een over schrijding van de geluidsnorm, vindt voorzitter Noé. „Rijkswa terstaat heeft in de plannen nog te veel ontheffingen nodig, zo als voor woningen in de Rese dastraat en aan de Mauritssin- gel", zei hij. Noé noemde het jammer dat de weg niet direct wordt verbreed tot twee keer vier rijbanen. „Dat gebeurt in de toekomst toch wel, dus je bespaart een hoop tijd door het in één keer te doen. Denk bij voorbeeld aan de extra geluid- werende maatregelen die dan nodig zijn." Medewerker Vos van rijkswaterstaat zei gister avond dat de effecten van een verdere verbreding nog worden onderzocht, maar dat daar wel degelijk ruimte voor is uitge spaard. Noé zei verder dat niet Leider dorp, maar het rijk had moeten opdraaien voor de kosten om de herrie van voorbij racende auto's tegen te gaan. „Het is alsof je naast een kroeg woont en moet meebetalen aan de ge- luidwerende voorzieningen." Molkenboer denkt daar anders over. „De omgeving wordt er beter van. Dat is het geld waard." Voor een deel wordt dat geld te rugverdiend door de bouwpro jecten die vanaf 2006 aan weerszijden van de weg zullen verrijzen. Wonen en werken staan daarin centraal, in har monie met het water en de we gen rond de A4, vandaar W4'. Tot 28 april kunnen belangheb benden schriftelijk inspreken over het tracébesluit, dat naar verwachting eind dit jaar defi nitief wordt vastgesteld. leiderdorp - Patiënten met een liesbreuk worden in het Rijnland Ziekenhuis voortaan onder plaatselijke verdoving behandeld. Tot voor kort was behandeling alleen mogelijk met een ruggenprik of algehele verdoving. De nieuwe werkwijze heeft zowel voor het ziekenhuis als de pa tiënt voordelen. Het ziekenhuis is geen tijd meer kwijt aan speciale voorbereidingen voor een operatie. De patiënt kan een uur na de ingreep alweer lopen en zelfstandig naar het toilet. Met de nieuwe behandelmethode voldoet Rijnland aan de in 2003 verschenen landelijke richtlijn 'Behandeling van een liesbreuk'. De nieuwe techniek wordt beschouwd als de veiligste en meest patiëntvrien delijke behandeling bij eenvoudige liesbreuken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15