'Achterstandsleerlingen straks dupe van bezuinigingen LEIDEN REGIO Vuurtorenplein Noordwijk wordt toch geen kunstplein Lucht Leidse regio niet altijd gezond 'Geef Leidse gesneuvelde militairen een straat Rijnland zet 60 mille opzij voor naam or! hoofdkantooi! door Rody van der Pols leiden/regio - De lucht boven Leiden, Oegstgeest en Leider dorp bevat op verscheidene plekken een te hoge concentra tie stikstofdioxide en 'fijn stof. Met name langs de autowegen - zoals de A4 en A44 - wordt niet altijd voldaan aan de wettelijke luchtkwaliteitsnormen, blijkt uit de laatste rapportage over het jaar 2002. Deze gemeentes moeten daarom tijdig maatre gelen nemen om in 2010 te vol doen aan de nieuwe Europese wetgeving. Dat bleek tijdens een bijeen komst van de Zuid-Hollandse Milieufederatie over luchtkwali teit in de Leidse regio gister avond. Centraal stond het Be sluit Luchtkwaliteit (BLK) uit 2001, waarin is vastgelegd in welke mate een aantal voor de gezondheid gevaarlijke stoffen in de lucht mogen voorkomen. Jaarlijks overlijden er in Neder land circa vierduizend mensen als gevolg van luchtverontreini ging. Vooral kinderen, bejaar den en carapatiënten vormen risicogroepen. Omdat de uitstoot van dit soort stoffen niet van de ene op de andere dag kan worden terug gedrongen, geldt er voor ge meentes een overbruggingspe riode waarin ze daartoe maat regelen kunnen nemen. Zo moet 'fijn stof - een verzamel naam voor allerlei kleine deel tjes als woestijnzand en zout kristallen - voor 2005 onder de 'grenswaarde' zijn gezakt. Voor stikstofoxiden - voornamelijk geproduceerd door verkeer - hoeft dit pas in 2010. Volgens de huidige prognose hoeft in de Leidse regio echter nauwelijks ingegrepen te wor den om op tijd de gestelde 'grenswaarden' te halen. j. uitzondering daarop is de geving rond de A4 in Le dorp, waar maatregelen noodzakelijk zijn. Wel gaai ze voorspellingen er vanui er in de toekomst minder li verontreinigende stoffen den uitgestpten omdat ai steeds 'schoner' worden, teraf blijken deze progn vaak te optimistisch, voors den enkele aanwezigen. Dat de werkelijkheid vaak wi barstiger is dan de theorie i ook geïllustreerd door het laas van omwonenden van Fabriek voor Diastatische ducten aan de Rijndijk. Zij gen al jaren over onder mei stankoverlast die dit bedrijf oorzaakt. „De gezondheid omwonenden is hier ondf schikt aan economische bi gen", stelde een van de a voerders. Aan die situatie de Raad van State overigen paal en perk gesteld. V< week oordeelde zij namelij de gemeente Leiden op si van een fikse dwangsom nen vier maanden moet ui ken hoe groot het gevaar o{ stofexplosie in die fabriek Over één ding waren alle wezigen het wel eens: het keer is de grootste veroon van luchtverontreiniging. 1 hoe dit probleem dan i worden aangepakt, daal verschilden de menir „Waarom hebben we niei woon het lef om de hele nenstad autovrij te maken? iedereen zijn auto maar op parkeerplaats buiten de neerzetten", opperde discu leider Stef de Niet. „Tja, beer dat maar eens aai mensen uit te leggen", daarop het antwoord van raadslid Arjan Stoffels. donderdag 1 APRIL 2OO4 Wethouder verzet zich tegen voorgenomen rijksbeleid door Rody van der Pols leiden - Bezuinigen op de achterstanden bestrijding in het onderwijs is funest voor scholieren met een leer- achterstand. Succesvolle initiatieven als de kopklas en de opvangklas worden de nek omgedraaid als Leiden straks 700.000 euro - veertig procent - minder bud get hiervoor krijgt, aldus een bezorgde onderwijswet houder Ruud Hessing. „Daarmee tref je de meest kwetsbare groep. Dat kan niet de bedoeling zijn." Hessing reageert met zijn noodkreet op recente be zuinigingsplannen van minister Van der Hoeven van Onderwijs. Met ingang van het schooljaar 2005-2006 wil zij zeker honderd miljoen euro bezuinigen op de achterstandenbestrijding. Het gaat daarbij niet om het geld dat scholen direct krijgen voor leerlingen met een achterstand, maar om een korting op de subsidie die de gemeentes daarvoor ontvangen. Vol gens de minister kan het geld op die manier veel ef fectiever uitgegeven worden. „En dat bestrijd ik", zegt Hessing boos. „De scholen moeten straks taken overnemen die de gemeente wegens geldgebrek niet meer kan uitvoeren. Zij krij gen dus wel de verantwoordelijkheid, maar niet het budget. Dat heeft niks met efficiëntie te maken. Dat is ordinair bezuinigen." Nu ontvangt de gemeente Leiden van het rijk nog jaarlijks 1,7 miljoen euro om te besteden aan de scholen met grote groepen leerlingen met een leer- achterstand. Vanaf 2005 is dat bedrag gekrompen tot 1 miljoen euro, waarmee de gemeente alleen de voor- en vroegschoolse educatie in stand kan hou den. Andere succesvolle initiatieven verdwijnen, zo als de kopklas, de opvangklas, twee schoolmaat- schappelijk werkers en speciale onderwijsprojecten en naschoolse activiteiten op de dertien basisscho len, veertien peuterspeelzalen en enkele middelbare scholen. Doodzonde, vindt de wethouder, vooral omdat er de afgelopen jaren goede resultaten zijn geboekt. „De cito-scores van de scholen waarop dit beleid zich richt, zijn vooruit gegaan. Daarnaast stromen in Lei den twee keer zoveel leerlingen met een leerachter- stand naar een hogere onderwijsvorm door dan lan delijk het geval is. Dat gooien we straks allemaal overboord." Niet alleen vindt Hessing het onverteerbaar dat een kabinet dat zich sterk maakt voor integratie uitgere kend bezuinigt op onderwijs aan leerlingen met een leerachterstand, onder wie veel allochtonen. Ook vindt hij dat de regering zich aan eerder gemaakte afspraken te houden heeft. „Die gelden voor di riode 2002-2006. Daar zitten we middenin." De D66-wethouder zal zich met alle mogelijke delen tegen de aangekondigde bezuinigingen te stellen, zegt hij. „Allereerst door dit aan te ka bij mijn fractie in de Tweede Kamer. Daarnaast 11 leg ik met de schoolbesturen welke mogelijke i zij - het liefst in landelijk verband - kunnen 01 nemen." Want één ding is zeker, zegt de wetho Leiden kan het financiële gat dat deze rijksbez ging valt niet uit eigen middelen dichten. „W< gen nu al geld toe op het achterstandenbeleid. a is echt niet mogelijk." leiden - Het bestuur va« het Hoogheemraadschap van Rijnland wil 60.000 eua ro uittrekken voor hit plaatsen van de eigot naam op het hoofdkantoor aan de Plesmanlaan. HM gaat om 1,20 meter hoftji neonletters. Volgens h* schap zorgen deze letti» voor duidelijkheid L zichtbaarheid, ook in lit] donker. L Tot nu toe ontbrak naam Hoogheemraad schap van Rijnland op Hi gebouw. De welstantL commissie wees een eenfe ontwerp af en daarna way er geen nieuw ontwerp (L maakt, omdat onduideF was hoe het schap zj gaan heten na de fusie ia| drie waterschappen ped. januari volgend jaar. l| middels is bekend dat if Hoogheemraadschap vP Rijnland zijn huidige na#1 behoudt en er is ook eP besluit gevallen over jl>| huisstijl. I De gemeentelijke wP' standscommissie moet nr wel het ontwerp goedkéP ren van aluminium, 'dorfj vormige' letters met daan^ neonverlichting. v Het hoogheemraadsch#1 wil verder 75.000 euro ujj trekken voor de aanleg v# tijdelijke parkeerplaats# voor zeventig auto's na# het hoofdkantoor. Er korf ook extra groen. Het scha1 kocht de grond waar nu <1 parkeerplaatsen koral om te zijner tijd een mogl lijkheid te hebben om 1# te breiden. Vooralsnog is jl geen behoefte aan mej werkplekken, maar wel af extra parkeerplaatsen. N de fusie wordt die behoefp nog groter omdat er dr meer mensen in het o, bouw langs de Plesma laan werken. Projectontwikkelaar Van de Putte doet niet mee door Jan Preenen noordwijk - Het Vuurtoren plein in Noordwijk wordt geen kunstplein. Willem van den Haak ziet af van het plan om de leegstaande panden in te rich ten als ateliers. De Noordwijker heeft geen akkoord kunnen be reiken met projectontwikkelaar R. van de Putte van de Munten- damsche Investeringsmaat schappij. „Van de Putte wil niets te ma ken hebben met de stichting die ik heb opgericht. Hij wil dat ik op persoonlijke titel alle ver antwoordelijkheid, dus ook fi nancieel, op me neem. Maar dat weiger ik. Ik kan geen risi co's lopen", aldus Van den Haak. Voor hem is daarmee een 'droom' uitgelopen op een gro te teleurstelling. Vorig jaar rea geerde hij nog enthousiast op een aanbod van Van de Putte om het Vuurtorenplein nieuw leven in te blazen. Van den Haak mocht op zoek gaan naar kunstenaars. Van meet af aan genoot hij het volste vertrou wen van de projectontwikke laar, die in november vorig jaar nog over hem zei: „Die Van den Haak is een correcte vent. Ik heb hem in zijn ogen geke ken en ik kan zeggen: dat zit wel goed. Iedereen die meent te kunnen schilderen, mag er in. Dat bepaalt hij. Ik heb al leen met hem te maken." Van den Haak wist al snel 25 kunstenaars voor het plan te winnen, voor negentig procent afkomstig uit Noordwijk. De belangstelling was zo groot dat later een reservelijst met nog eens tien kunstenaars moest worden aangelegd. Van den Haak: „Wethouder Bamhoom zegde een startpremie toe, als wij tenminste het plein voor het komende seizoen een beter aanzien zouden kunnen geven. Een loodgieter wilde voor een hele dossier naar zijn advocaat had gestuurd. Dat was op 28 november 2003." Een antwoord bleef echter vol gens Van den Haak uit. Hij kreeg van de advocaat alleen te horen dat Van de Putte niet met een stichting in zee wilde. „De advocaat zegde mij telkens toe een contractje te sturen, maar dat deed hij niet." Na lang wachten hakte Van den Haak deze week de knoop door. „Waarschijnlijk is het te mooi om te realiseren", kijkt hij teleurgesteld terug. Van den Haak verbaast zich overigens over het 'dubbele' in de reactie van Van de Putte: „Hij zou alleen akkoord gaan als ik me als privé-persoon ver antwoordelijk wilde stellen. Maar dat raadde hij me tegelij kertijd zeer sterk af. Hij was ei genlijk blij dat ik ervan afzag, omdat hij mij de problemen die ongetwijfeld zouden ko men, niet gunde. Hij zou dan tenminste niet mij hoeven aan te pakken als het zover was. Afijn, hij deed zijn uiterste best om mij van alle op de loer lig gende gevaren te overtuigen. Maar dat had hij wat mij betreft wel achterwege kunnen laten, want ik had toch al geen zin meer." Van de Putte benadrukt dat hij alleen met Van den Haak zaken wil doen. „Ik heb 7 a 800.000 gulden betaald om iedereen uit die panden te krijgen. Er mo gen tijdelijk best kunstenaars inzitten, maar als ik wil dat die mensen er na een aanzegter mijn van drie maanden uit gaan, moet dat ook gebeuren. Dan wil ik niet afhankelijk zijn van een stichting, waarin be stuursleden van de ene op de andere dag kunnen wisselen. Daarom wil ik alleen te maken met Van den Haak. Hij wil pri vé echter niet tekenen en daar door is een patstelling ont staan." Willem van den Haak samen met enkele kunstenaars op het Vuurtorenplein in Noordwijk. Van links naar rechts: Kees Putman, Remco Mooijekind, Joke Bos, Els Bax, Willem van den Haak en Mandy Lankhorst. Foto: Dick Hogewoning heel mooi prijsje het kapotte leidingenwerk repareren en een schilder heeft een enorme partij restverf geschonken. Ie dereen die ik sprak, was vol lof over het initiatief." De werkloze Van den Haak richtte een stichting op 'als een soort verzekering' voor als er iets mis zou gaan. „Ik kan me niet veroorloven financiële risi co's te dragen. Daarnaast heb ik een contract opgesteld. Een bruikleenovereenkomst om goede afspraken tussen de stichting en de gebruikers vast te leggen. Dat contract wilde Van de Putte zien. Hij mailde dat hij het met een zinsnede niet eens was en dat hij mijn In de vroege ochtend van 10 mei 1940 wordt Nederland bij verassing vanuit het Westen overvallen door Duitsland, 's Nachts vliegen Duitse vliegtui gen over ons land richting En geland. De Duitse list slaagt, Nederland slaapt verder. Maar boven de Noordzee keert de luchtvloot plotseling om. De bedoeling van de Luftwaffe - de Duitse luchtmacht - is om onze vliegvelden en lucht macht in één klap uit te scha kelen en de complete rege ring, legertop en de koninklij ke familie gevangen te nemen. Om de Zuid-Hollandse vlieg velden wordt dan ook verbe ten gestreden. Zo ook om vliegveld Ypenburg, waar veel militairen uit de Leidse kazer ne aan de Morspoort gelegerd zijn. Als Nederland vijf dagen later capituleert, zijn er op en rond Ypenburg 95 Nederlandse mi litairen gesneuveld. Zes van hen komen uit Leiden. „De gemeente Rijswijk heeft in 2001 47 straatnamen in de nieuwe woonwijk die op het voormalige vliegveld is ge bouwd, vernoemd naar daar gesneuvelde militairen", zegt Leidenaar A. Abcouwer. „Ik zou graag zien dat Leiden haar gevallenen eert door zes stra ten in de stad naar de Leidse gesneuvelden te vernoemen." „Rond Valkenburg, Ypenburg, Ockenburg en Zestienhoven is verschrikkelijk hard gevoch ten", weet Abcouwer. Deze voormalig verzetsman is na de oorlog jarenlang commandant van Vliegveld Ypenburg ge weest Ook is hij betrokken bij de oprichting van stichting Ypenburg 1940. Die heeft als doelstelling 'de herinnering aan de verbitterde strijd om het behoud van het vliegveld Ypenburg ten tijde van de Duitse invasie levend te hou den, in het bijzonder aan hen die voor dat doel hun leven offerden'. In 2000 onthulde de stichting een gedenkteken bij Ypenburg. Abcouwer: „In de vroege mor gen van die tiende mei, wordt Ypenburg, dichtbij het rege ringscentrum in Den Haag, gebombardeerd en daarna aangevallen door Duitse para chutisten. Deze elitetroepen zijn aanvankelijk veel te sterk voor de slecht geoefende, vaak nog maar net onder de wa pens geroepen Nederlandse soldaten." Aan het einde van de dag is Ypenburg in Duitse handen. Het vliegveld is dan achter na genoeg onbruikbaar vanwege vele vliegtuigwrakken. „Alleen al bij Ypenburg zijn op de eer ste dag zo'n 350 vijandige vliegtuigen verloren gegaan. In geen enkel ander land heeft de Duitse luchtmacht zoveel verliezen geleden als tijdens de strijd om Nederland." Nederlandse militairen weten de Duitse opmars naar Den Haag met succes tegen te houden en in de avond van die eerste oorlogsdag slagen Nederlandse militairen er zelfs in het vliegveld weer te her overen op de Duitsers. „Mede door dit succes hebben de ko ninklijke familie en het kabi net op 13 mei 1940 kunnen uitwijken naar Engeland", al dus Abcouwer. Toen op 14 mei 1940 de bin nenstad van Rotterdam door Duitse bommenwerpers werd platgegooid en de Duitsers bovendien dreigden dat Utrecht hetzelfde stond te wachten, besloot opperbevel hebber Winkelman te capitu leren. Het ongeoefende Ne derlandse leger had met leeu wenmoed gevochten, maar moest de ongelijke strijd na vijf dagen staken. Abcouwer: „De verovering van Nederland was vooral bedoeld als op stapje voor 'operatie Seelöwe'. De Duitsers wilden namelijk direct oversteken naar Enge land, maar daarvoor was het wel van belang dat de Duitse Luftwaffe het luchtruim zou beheersen. Mede door de enorme verliezen in Neder land moest deze operatie uit gesteld worden." Kortom, dankzij de inspan ningen en offers van het Ne derlandse leger is de konink lijke familie niet in handen van de Duitsers gevallen en is de Duitse luchtmacht een flin ke slag toegebracht met alle gevolgen van dien. „En daar hebben zes Leidse militairen de hoogst mogelijke prijs voor betaald. Eer die mensen", al dus Abcouwer. De gemeente laat weten dat Abcouwer moet beginnen met het indienen van een schrifte lijk verzoek bij het college van burgemeester en wethouders. „En dat is nog niet gebeurd. De straatnamenadviescom- missie buigt zich over alle bin nengekomen verzoeken. Als zij een verzoek honoreren, is het volgende probleem: de straten. In dit geval zou er eerst een blokje van zes stra ten naam vrij zou moeten zijn, want de gemeente wil alleen gegroepeerd straten vernoe men. Het aantal goedgekeur de verzoeken is echter groter dan het aantal beschikbare straten. Nieuwe straatnamen belanden dus voorlopig op de reservelijst." Timoteus Waarsenburg De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14