Omroepen shoppen op tv-beurs Cannes MEDIA 'Ik dacht eerst aan 1 april grap' NPS diept schatten op uit de jazzkelder Rapport brengt kwaliteit omroep in kaart Linkse praatradio zet kaarten op satire TROS Icweekt levenslied-ster op REM-eiland donderdag 1 APRIL 2004 Aad van den Heuvel. Foto: Archief Hollands Diep bij Wereldomroep Hilversum - Vanaf 3 april zendt de Wereldomroep iedere zater dag van 8.00 tot 10.00 uur het nieuwe radioprogramma Hol lands Diep uit. Presentator Je roen Dirks praat aan de ontbijt tafel met verschillende gasten over hun visie op de Neder landse samenleving. Wekelijks wisselende columnisten zorgen voor een verrassende kijk op Nederland. Hollands Diep wordt via de korte golf uitge zonden in Europa en is via sa telliet en internet wereldwijd te beluisteren. Tijdens de eerste uitzending is Aad van den Heu vel de hoofdgast en bijt colum niste Ebru Umar het spits af. Joop van Tellingen deelt elke week de laatste Nederlandse roddels met de luisteraars. NOS presenteert dvd over Juliana Hilversum - Als eerbetoon aan koningin Juliana brengt Streng- holt MultiMedia in samenwer king met de NOS de dubbel- dvd Juliana gewoon bijzonder euit. Dit historisch document geeft een beeld van het veelbe wogen leven van de koningin. De eerste dvd 'Het levenswerk' omvat een overzicht van leven en werk van de vorstin. De tweede is opgebouwd rondom het veelgeprezen portret Juli ana, gewoon bijzonder. Daar naast bevat deze dubbel-dvd c,een vijftal aanvullende docu menten, een uitgebreid inter view met prinses Juliana en haar echtgenoot, alsmede een fotoalbum. hilversum/anp - Het nieuwe TROS-programma 'Een ster in 40 dagen' komt voor een deel vanaf het REM-eiland in de Noordzee, waar de oorsprong van deze omroep ligt. De weke lijkse show bestaat uit een ta lentenjacht onder zangers en zangeressen van het levenslied. Na een voorselectie krijgen acht jSterren in spe een intensieve ^training. De artiesten worden tijdens een verblijf op het eiland door mid del van masterclasses klaarge stoomd voor het grotere werk. Het programma is vanaf 7 mei elke vrijdagavond (20.27 uur) op Nederland 2 te zien. Wie het gaat presenteren is nog onbe kend. Het programma kent op 28 mei een ontknoping. De winnaar van de talentenjacht mag twee dagen later optreden in de Am sterdam ArenA, waar de TROS zijn veertigjarig jubileum viert met diverse artiesten, onder wie Frans Bauer, Marianne Weber, BZN, Lee Towers en Lionel Ri chie. Uiteindelijk bepalen een jury en het stemmende tv-pu- bliek wie de winnaar wordt. hilversum/anp - Hoe functio neren de publieke omroepen en voldoen zij aan hun wettelij ke taak? Die vragen heeft een commissie onder leiding van ING-topman Rinnooy Kan na onderzoek van ruim een jaar proberen te beantwoorden. Morgen presenteert deze zoge noemde visitatiecommissie haar rapport in Hilversum. Rinnooy Kan en zijn commis sieleden hebben zowel het ope reren van de afzonderlijke om roepen, als van het overkoepe lende orgaan Publieke Omroep (PO) onder de loep genomen. In de commissie zaten onder anderen nok media-hoogleraar Jo Bardoel, kunst-hoogleraar Paul Rutten en Christina von Wackerbarth. De laatste is een van de twee directeuren van de Vlaamse omroep VRT. Critici vinden dat de commissie een hoog 'grachtengordelgehalte' heeft. De Concessiewet uit 2000 regel de dat PO een uitzendlicentie voor tien jaar kreeg, maar dat wel na vijf jaar moest worden beoordeeld of de omroepen goed invulling geven aan hun zendmachtiging. Net als voor bijvoorbeeld onderwijsinstellin gen is daarvoor een visitatie commissie in het leven geroe pen. In formele zin moet de com missie een kwaliteitsoordeel door onze mediaredactie Hilversum - De AVRO heeft op de internationale televisiebeurs MIP in Cannes vier kostuumdra ma-serie gekocht van de BBC. Het gaat om de vierdelige series Charles II en North and South en de driedelige mini-reeksen Byron en Tipping the Velvet. Met de aankoop wil de omroep een nieuwe koers gaan varen op dramagebied, zo kondigt de AVRO aan. „Naast Amerikaanse series als ER en The Practice, die de komende jaren zeker worden gecontinueerd, wil de AVRO zich vanaf heden ook richten op modem Europees drama, waarbij kwaliteit en een groot publieksbereik voorwaar den zijn voor aankoop", aldus een woordvoerder. De series worden door de AVRO in het seizoen 2004/2005 op het scherm gebracht. North and South is een vierde lig Brits kostuumdrama naar het gelijknamige boek van Eli zabeth Gaskell, over een vurige en gepassioneerde liefdesge schiedenis in het Victoriaanse tijdperk. In de serie is een rol weggelegd voor Patrick Stewart (Captain Picard in Star Trek: The Next Generation). In het driedelige Tipping the velvet naar het gelijknamige boek van Sarah Waters heeft de lesbische Nan Ashley een harts tochtelijke verhouding met zangeres Kitty. Nadat deze lief desverhouding tot een eind is gekomen, komt Nan in het straatleven terecht, waar ze uit eindelijk in handen valt van de amorele weduwe Diana Letha- by. Al spoedig wordt Nan de seksslavin van Diana. Byron, drie delen, gaat over het bewogen leven van de contro versiële dichter Lord Byron, het boegbeeld van de zwarte ro mantiek. Byron gaat in op de levensloop van een complex man, die heden ten dage de sta tus van een rockster zou heb ben: zijn talloze omstreden lief desaffaires waaronder zijn in cestueuze relatie met zijn half zuster, zijn imago als seksgod, zijn energie, en zijn verlangen om bestaande conventies om ver te werpen. Charles II speelt zich af rond het leven van de charmante, doortrapte en extravagante ko ning Charles II, die uiteindelijk door Cromwell werd onthoofd. Charles II had maar liefst der tien buitenechtelijke kinderen en werd de laatste koning die regeerde zonder parlement. Ook de TROS heeft zaken ge daan in de zuid-Franse haven stad. De omroep heeft het for mat voor het programma Twee lingentest aangekocht, die in 2005 op de zaterdagavond te zien zal zijn. In het programma, geproduceerd door het Neder landse bedrijf Palazzina en ver moedelijk gepresenteerd door Caroline Tensen, wordt de meest identieke tweeling van Nederland gezocht middels een afvalrace. Met tests wordt geke ken welke tweelingen qua den ken en handelen het meest op elkaar lijken. In Engeland was het programma, daar Twins ge noemd, eerder een groot suc ces. Harry Potter SBS heeft in Cannes het be staande contract met Wamer Brothers verlengd. Daardoor hebben de zenders SBS 6, NET 5 en Veronica het recht om films en series als 'Harry Potter en de Gevangene van Azkaban', 'The Matrix Reloaded', The Last Samurai', 'Ocean's Twelve', 'Mystic River', 'Something's Gotta Give', 'Scooby Doo 2' op de buis te brengen. Ook behelst het contract be schikking over de filmarchieven van Warner Bros International Television met daarin onder ander de eerste twee Harry Pot ter films, Ocean's Eleven, The Perfect Storm, Miss Congeniali ty, Training Day, Swordfish, Space Cowboys, Lethal Weapon films, Police Academy films, Batman films, Executive Deci sion, en The Last Boy Scout door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Kan satiricus Al Franken de linkse Rush Lim- baugh worden? Investeerders in een nieuw Amerikaans radi onetwerk hopen van wel. Lim- baugh is de ongekroonde ko ning van 'praatradio', tot nu toe het domein van conserva tieve radiomakers in de VS. De mensen achter Air America Radio menen dat er een markt is voor progressieve praatpro gramma's op de radio. Giste ren ging de eerste uitzending van start met een aflevering van de O'Franken Factor. „Air America is in de lucht", kondigde Franken aan „vanuit een ondergrondse bunker dui zend meter onder Dick Che ney's bunker." Franken en zijn collega's zien het als hun taak om voortdurend te zagen aan de poten van de regering Bush, en met humor een tegenwicht te bieden voor 'de rechtse rak kers die de radio domineren'. Conservatieven betogen al ja ren dat de meeste media in de VS behept zijn met een linkse inslag, en er daarom behoefte is aan hun soort 'objectieve' berichtgeving. Onder progres sieven is de laatste tijd juist kritiek te horen op de slaafse gezagsgetrouwheid van de 'doorsnee' media. Draak Al Franken is een van de me dewerkers van Saturday Night Live, een satirisch programma op de Amerikaanse tv, en schrijver van boeken waarin de draak wordt gestoken met rechts Amerika. De naam van zijn nieuwe radioprogramma is een zinspeling op het tv- programma van Bill O'Reilly op de zender Fox. Die even eens zeer bekende conserva tieve tv-persoonlijkheid span de een rechtszaak aan tegen Franken omdat hij het patent meende te hebben op de door de komiek in zijn boektitel ge kopieerde uitdrukking 'fair en evenwichtig'. O'Reilly verloor. Er was maar een reden voor de naam van zijn show, aldus Franken gisteren. „Bill O'Reilly irriteren en treiteren". Franken zal - niet toevallig - net als Rush Limbaugh elke werkdag tussen twaalf en drie te horen zijn op zes Ameri kaanse radiostations, en kan ook via het internet worden beluisterd (www.airamericara- dio.com). Humor De reikwijdte van de progres sieve radiozender is op dit mo ment nog beperkt, maar direc teur Mark Walsh van Air Ame rica Radio hoopt dat er nog meer stations bijkomen. Be halve Franken zijn onder an dere Janeane Garofalo (actrice en komiek), hiphopper Chuck D en radiopersoonlijkheid Randi Rhodes ingehuurd voor programma's. De nadruk ligt op humor, nieuws, interviews en stellige opinies. Het plan voor een progressief radionetwerk is ontwikkeld door een club rijke Democrati sche geldschieters. vellen over de programmering van de omroepen, het bereik dat ze hebben in de samenle ving en de organisatie van het omroepbestel. Over het bereik is de laatste tijd al heel wat te doen geweest. PO wenst zelf een kijktijdaandeel van 40 pro cent (in de avonduren), maar haalde in 2003 een aandeel van 37 procent. Dat was een daling van 1 procent ten opzichte van 2002, maar dat kwam onder meer door het ontberen van grote sportevenementen verle den jaar. De organisatie van het bestel ligt al enige tijd onder vuur en naar het oordeel van de com missie hierover wordt daarom door velen met belangstelling uitgekeken. De raad van be stuur Publieke Omroep onder leiding van voorzitter Harm Bruins Slot, gaf eerder al aan meer bevoegdheden bij de net ten (Ned. 1, 2 en 3) te willen neerleggen en de structuur van de raad van toezicht (omroep voorzitters en kroonleden) te willen veranderen. De omroep- bestuurders zijn benieuwd of ook Rinnooy Kan zich in die ge dachten kan vinden. Het onderzoekbureau McKin- sey keek vorig jaar al naar de fi nanciën van de omroep. 1 concludeerde dat de publi omroepen alleen al door eff enter (samen) te werken 60 100 miljoen euro op de c roepbegroting kunnen bes ren. Dat is veel meer dan de miljoen die de omroep in 2i van de overheid moet bezu gingen. In 2007 moet dat drag zijn opgelopen naar miljoen, maar daar wordt i de begroting van de Wereldc roep en die van het Muziekc trum voor de Omroep (c roeporkesten) onder geschae Humoristische horrorserie Angel onverwachts geschrapt door Bernice Breure los angeles - Laaghangende netten strijken in het gezicht, aan de muren hangen roestige wapens en in de hoek van de kerker staan een ijzeren korset en andere middeleeuws uit ziende martelwerktuigen. Uit gerekend in deze martelkamer, onderdeel van de set in Para mount Lot in Hollywood, kreeg de cast van Angel te horen dat de serie wordt geschrapt. Kort na de feestelijke uitzending van de honderdste aflevering. Televisiemaatschappij Fox be sloot half februari dat de bo vennatuurlijke serie, over de sexy vampier Angel die Los An geles moet zuiveren van het kwaad, geen vervolg krijgt. De acteurs hoorden het nieuws tij dens de opnamen van de laat ste afleveringen van het vijfde seizoen. „De koek was op", ver klaart een woordvoerder van Fox. En dat terwijl de kijkcijfers nog aanzienlijk waren, met elf procent van het Amerikaanse kijkerspubliek. Ook in het bui tenland heeft de serie een grote schare fans, vooral jongeren. Angel is een spin-off van de se rie Bufly the vampire slayer. De stopzetting van de humoristi sche horrorreeks is vooral een bittere pil voor hoofdrolspeler David Boreanaz. Als vertolker van Angel werd hij een van de populairste karakters in Bufly, en kreeg snel zijn eigen show. Niet slecht voor iemand die en kele jaren eerder als werkloze acteur nog zijn geld verdiende met het uitdelen van handdoe ken in een sportschool. Boreanaz schuift met onverho len tegenzin aan bij de pers. Het einde van Angel kwam als een schok. „Er is altijd een klei ne kans dat het gebeurt. Maar omdat we zo goed bezig waren, en er een duidelijke verhaallijn was, nam ik aan dat er min stens nog één nieuwe reeks zou komen. Een show met zo veel potentie zomaar stopzetten is gewoon fout. Bovendien had ik het gewaardeerd als dit aan het 'begin van het seizoen was mee gedeeld, en niet halverwege. Dat was een stuk netter ge weest." Vincent Karthelser, An gels zoon Connor in de serie, doet monter. „Mijn manager belde me en zei dat Angel wordt geschrapt. Daarna las ik weer verder in mijn boek Nee, daar is niets cynisch aan. Op een bepaald moment raak je gewend aan afwijzingen, afzeg gingen en projecten die op het laatste moment worden afge blazen en vervolgens toch weer doorgaan en heel succesvol blijken. Ik sta nergens meer van te kijken." J. August Richards, die de vampierjager Charles Gunn speelt, vertelt over de on heilstijding. „We kregen het in derdaad in deze kerker te ho ren. Enkele uren nadat hij het zelf wist, kwam producent Joss Whedon naar ons toe. Dat was De cast van de horrorserie Angel. Foto: GPD/Nigel Parry/The WB op zich goed, daardoor kregen we de kans snel nieuwe plan nen te maken." Door het aanhoudende succes van - veel goedkopere - reality- tv, heeft drama het in de VS be paald niet makkelijk. Mercedes McNab, die in de laatste reeks de secretaresse Harmony speelt, zegt nog in de ontken ningsfase te zijn. „Mijn eerste reactie was: 'Is het al 1 april?'. Dat ik geen flauw benul heb wat ik straks doe, is een angst aanjagend idee. Ik hou mezelf steeds voor: 'blijf niet op je luie kont zitten, ga op zoek naar an der werk'!" Auditie Amy Acker (Fred Burkle) heeft drie jaar geen auditie meer ge daan, en ziet daar huizenhoog tegenop. „Mijn man is ook ac teur. Stiekem hoop ik dat hij snel een grote klus krijgt, dan kan ik moeder worden." James Marsters was als Spike ook in het inmiddels geschrapte Bufly te zien. „Dit is Hollywood. Je redt het niet, als je hierdoor steeds je hart laat breken." Hij stipt als enige in de kerker een positief punt aan. „We werken twaalf tot vijftien uur per dag. Allemaal hebben we een be paalde fase van vermoeidheid bereikt waarbij je bijna vergeet hoe het is om niet moe te zijn. Wanneer het einde van een sei zoen nadert, is er in het achter hoofd van elke acteur een klein stemmetje dat stiekem hoopt op stopzetting. Het is de stem die je negeert, de stem die je carrière zal njïneren. Het zegt: 'ik wil alleen nog maar rust'. Maar onder deze omstandighe den krijgt deze stem ruim baan." Inmiddels is op internet een petitie voor het behoud van An gel opgezet, die door bijna 80.000 kijkers wereldwijd is ge tekend. Overigens hebben Ne derlandse fans andere kopzor gen: het wispelturige Veronica. Nadat de zender vorig jaar de vierde reeks halverwege afbrak, wordt nu het tweede seizoen herhaald. Sinds enkele weken is Angel nu op zondag rond mid dernacht te zien. „Dat Angel een vampier is, wil niet zeggen dat zijn fans dat ook zijn", schrijft een kijker op internet. De laatste vijf afleveringen zijn vanaf 22 april op donderdag avond te zien. Vanaf september wordt de vijfde en dus laatste reeks van deze komische hor rorserie compleet uitgezonden. The O.C. maakt plaats voor Angel Veronica stopt na anderhc ve maand met de Ameri kaanse jongerenserie The O.C.. De serie, die in de Ve enigde Staten heel succest is, haalt hier te lage kijkcij fers. In de zomer probeert Veronica het opnieuw, in hoop dat het programma dan beter tot zijn récht ko Orange County draait om dubbellevens die rijke tie ners in dit deel van Zuid-(f lifornië leiden. Het wordt vaak gezien als een tweede Beverly Hills 90201. De show trok hier de donderdagavond, om kwart over negen, zo'n 125.000 kijkers. Veronica brengt nu vanaf april tot en met 20 mei op >1 tijdstip de laatste vijf aflev ringen van het vierde sei- zoen van Angel en lost da n mee een belofte aan de fafe in. Vanaf september is de complete vijfde reeks van deze komische horrorseri tv zien. Dat zijn tevens de la ste afleveringen. Saxofc nist Coleman Hawkins in do iocumentaire NPS Jazzkeldq Foto: GPD/NPS Hilversum - Contrabassist, muziekhisto ricus én radiomaker Hans Mantel kan werkelijk niet gelukkiger zijn dan in een kamertje met afspeelapparatuur, een slot op de deur, een grote pot koffie en een stapel nog uit te zoeken filmblikken. Vandaar dat hij zo heeft genoten van het graaf- en spitwerk voor Jazzkelder, een vijfdelige NPS-serie met oud materiaal, bij de stichting Beeld en Geluid. Vooral omdat het zo verrassend veel moois op leverde. Mantel zocht in de 'betonnen bergplaat sen' van de stichting die de omroepar- chieven beheert naar unieke opnamen van jazz-concerten. Het voelde als het uitpakken van een berg cadeautjes zon der te weten of er iets in zit dat op het verlanglijstje stond. De komende vijf weken vertoont NPS Jazz zo'n twintigtal oude fragmenten, al lemaal van vóór 1965 en dus nog in zwart-wit. „Het materiaal uit de jaren zeventig ziet er op een of andere manier nog gedateerder uit, met die grote afro- kapsels, wijde pijpen en puntoverhem- den. En het zwart-wit materiaal geeft meer authenticiteit, en voelt exclusie ver." Bovendien liepen de hoogtijdagen van jazz, waarin internationale sterren nog langs Nederlandse zalen toerden, dom weg halverwege de jaren zestig. „De reu zen liepen voor '65 nog op de aarde. Daarna bepaalden onder meer The Beatles dat muziek een hele andere kant opging. Jazz had niet meer^0 power en de impact van voorheen", doceert Man tel. De criteria - hoe uniek is het, hoe is de kwaliteit van beeld en geluiden wat is het gebodene - werden streng gehan teerd. „Als er ongelooflijk slecht werd gespeeld, zenden we het niet uit. Hoe uniek het materiaal ook is." Bij Beeld en Geluid stuitte Mantel in drie dagen al op veel meer dan hij kan gebruiken in deze serie. Bijzonder is vooral dat het overgrote deel van de concertregistraties in Neder land is opgenomen. „In de eerste afleve ring zie je Dexter Gordon gewoon door een straat in Amersfoort lopen, naar een café dat al lang niet meer bestaat. En vervolgens treedt hij op voor een Neder lands publiek met al die brillen uit 1963. Geweldig." Heel blij was Mantel ook met een stukje film van Roland Kirk, tevens in Amersfoort. „Dat is een unieke muzi kant waarvan nog beelden bestonden van Nederlandse optredens." Ook smult de radiomaker van registra ties van de beroemde nachtconcerten in het Concertgebouw in Amsterdam. „Zo'n Ella Fitzgerald uit 1958 in een enorme jurk." In de omroeparchieven bevinden zich ook de Polygoonjour naals. Dat leverde Mantel en consorten nog een juweeltje op. „Een beeldfrag ment van Coleman Hawkins met Leo de la Fuente uit 1933. Vreselijk leuk Ze wa ren in Nederland om met The Ramblers te spelen." Wat deden al die helden van weleer ei genlijk in godsnaam in Nederland? „We waren erg populair bij Amerikanen van wege de ingebakken vrijheden. Neder land is verder altijd een enorm rijke voe dingsbodem geweest voor jazzmuziek. En ze hielden het niet alleen bij Amster dam, ze gaven concerten door heel Ne derland. Neem zo'n veilinghal in Blok ker, daar hebben niet alleen The Beatles gespeeld, maar laat jaren vijftig ook Louis Armstrong." Ook van dat concert is er materiaal. Natuurlijk werd Hans Mantel ook teleur gesteld tijdens zijn speurtocht. „Billie Holiday heeft in 1954 opgetreden in Den Haag. Ik heb er foto's van gezien, maar ik kan me niet voorstellen dat er niet ook is gefilmd. Toch is er niets gevonden." Hij heeft 'alle respect' voor de mensen van Beeld en Geluid, benadrukt Mantel. „Ruim een halve eeuw televisiegeschie denis, ga dat maar eens archiveren, ca talogiseren, beschrijven en wegzetten. Maar dat is wat betreft jazz nog niet zo goed gedaan. Je hebt kennis nodig om bepaalde stukken zó weg te leggen dat je ze ook weer kunt vinden." Zo struikelde hij bijna over een uniek stukje met Stan Getz, Donald Byrd en bassist Doug Watkins uit 1957. „In die samenstelling hebben ze nooit een plaat gemaakt. Maar ze hadden opgetreden voor de Duitse tv, en ik heb een filmpje gevonden waarin er in het Nederlands door het Duitse commentaar heen ge sproken wordt. Maar ik was eigenlijk op zoek naar heel iets anders." Ook vond ij een 'heel leuk stukje' Wes Montgomery met het trio van Pirn J n cobs, waarin de muzikanten tussen 0 stukken door gewoon even praten, plaat die ze destijds hebben opgencfc' men, wordt nu internationaal gezot h door liefhebbers, maar daar blijkt n dus zelfs een hele film van te zijn!" In de jaren zestig en zeventig werde veel filmpjes omgezet op een betere kwaliteit, maar bij dat proces is veel» loren gegaan. Zo is de oorspronkelijk' band van Miles Davis in het Kurhaqc wist, vertelt Mantel. „'Ach jazz, wis ine maar uit' riepen de jongens toen. E(S vreselijk veel weggegooid." Geluidsj sen gingen 'economisch' met hun t om, heet dat. Mantel: „Dan vond ik filmpje waar drie acts opstaan. Dat een half uurtje The Mounties, een H uur een hele jonge Adèle Bloemend en dan opeens zit er nog een stukjeDl tussen." 10 Hans Mantel, die met Aldith Hunker8' fragmenten aan elkaar praat, heeft j)|i niet het gevoel dat hij te laat is gebao r „Natuurlijk had ik die mensen graa 'el levende lijve mee willen maken. Ik graag geweten wat ik nu weet, in di Maar dat zeggen ook de generaties ons en dat zullen de generaties na ook nog zeggen. Dus het is een eve mantische als nutteloze notie. En o L ze manier kan ik er toch bij." Bernice Breure N^S Jazzkelder, Nederland 3,23.47

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10