Rice toch openbaar verhoord BUITENLAND De euforie over presidentskandidaat John Kerry is voorbij Indiaanse boeren in protest Onduidelijkheid over positie van Nederlandse troepen in Afghanistan Genoeg spul voor een bom van 500 kilo Rijkswachter miste kooi Julie en Mélissa twee keer jte politieactie ;en kinderporno nhagen - De Deense poli- eeft 101 verdachten van erpomo opgepakt. De tikaanse autoriteiten had- Je namen van 119 mannen De verdachten de hand van hun cre- waarmee ze voor kinderporno betaald, achterhaald. Igische soldaten emelden jaren sel - De Belgische politie lacht legerofficieren en gearresteerd op ver van miljoenenfraude, ilang bestelden ze bij het massaal voor eigen gebruik verkoop aan derden. Ze bchten laptops, fietsen, feitjes en grasmaaiers. woensdag 31 maart 2004 mpel hxelf blaast op door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Eerst was hij op skivakantie, vandaag on dergaat hij een kleine operatie aan zijn schouder. De 'af wezige' John F. Kerry heeft geluk dat het Witte Huis van president George W. Bush zich moet verweren tegen de pijnlijke onthullingen van Richard Clarke over tekortko mingen inde strijd tegen al-Qaeda. Nu de euforie van de Democratische voorverkiezingen voorbij is, doet de De mocratische uitdager van Bush het slechter in de peilin gen. De negatieve stortvloed die de Republikeinen de laat ste tijd over hem hebben uitgestort blijkt te werken. Het vertrouwen van Amerikaanse kiezers in Kerry is gezakt, concludeert het Pew Research Center. Voor het eerst sinds de Democratische voorverkiezingen staat Bush in de peilingen weer boven Kerry, aldus marktonderzoeker Gallup. De verkiezingscampagne die begin maart na de uitverkiezing van Kerry is losgebarsten, is de meest inten sieve en negatieve campagne ooit. Dat wordt gezien als een bewuste keuze van George Bush, voor wie het door zijn val in de peilingen niet langer opportuun was de rol van boven de partijen staande president te blijven spelen. Hij en zijn vice-president Dick Cheney hebben gekozen voor een krachtige preventieve aanval. Het doel is om het beeld van John Kerry in negatieve zin te vormen nog voordat het gros van de Amerikanen zich echt een opinie over de Democraat heeft kunnen vormen. Tijdens de voorverkiezingen was er veel enthousiasme over Kerry, maar Gallup meldt dat kiezers nu minder 'betoverd' zijn. De waardering voor Kerry is gezakt van 60 naar 53 pro cent, terwijl de mening over Bush constant zijn gebleven. Wat opvalt is dat een groeiend aantal mensen Kerry als 'te progressief ziet en maar liefst 57 procent vindt hem een 'flip-flopper': iemand die om politieke redenen van me ning veranderd. Niet toevallig is dat het beeld dat de Re publikeinen graag schilderen. Op hun website pronkt de interactieve bokswedstrijd: Kerry versus Kerry. Volgens onderzoeker Pew zijn kiezers minder positief gaan den ken over Kerry inzake gezondheidszorg en banen, terwijl hij niet beter scoort inzake terrorisme, buitenlands beleid en crisismanagement. Hij heeft tot nu toe evenmin kun nen profiteren van de aanklacht van Clarke dat Bush al- Qaeda heeft verwaarloosd ten faveure van frak, een opinie die door Kerry wordt gedeeld. De afgelopen weken is Ker ry door de Republikeinse top afgeschilderd als iemand die ongeschikt is als opperbevelhebber, omdat hij zwak, be sluiteloos, wankelmoedig en inconsistent is. Verder is Kerry verweten dat hij in zijn eerste 100 dagen de belas tingen met 900 miljard dollar zou willen verhogen en in het verleden 350 maal stemde voor belastingverhogingen. Die beschuldigingen bleken niet op feiten gebaseerd, maar op aannamen en dubieuze tellingen. Maar het komt wel aan. President Bush heeft twee grote voordelen bij zijn aanvallen op Kerry: hij heeft veel meer geld voor re clame en hij en zijn mensen hebben directe toegang tot de media. - Een voormalige mijn- heeft zich gisteren in hal van het parlementsge- van Bolivia opgeblazen. iens het hoofd van de poli- de man achterstallig engeld op. Duizenden ;rkers in Bolivia zijn in slopen jaren hun baan graakt bij de privatisering mijnbouw. Mijnwerkers lere groepen arbeiders 1 vorig jaar oktober het 3uw bij protesten die uit- lijk leidden tot de val van lent Sanchez de Losada. xaan ligt 36 uur rlamd op weg Jton - Een inwoner van de ikaanse staat Texas heeft ir met verlammingsver- nselen op een snelweg bij 'egen. Hij was be en geraakt bij een botsing j had daarop met de te- artij adressen uitgewisseld, dat de andere bestuur- vertrokken zakte de in elkaar tussen betonnen ken van de wegconstructie, ens The Houston Chronicle de 46-jarige zijn nek gebro- Hij werd uiteindelijk toe door een voorbijganger in en met spoed naar een inhuis gebracht. f Amerikanen dood in Irak iad - Bij een bomaanslag festen van Bagdad zijn aag vijf Amerikaanse mili- 1 omgekomen. De bom eplaatst op een weg in de ncie Anbar en ging af toen nerikanen langsreden. De sie deed zich voor in de :allujah, een bolwerk van ferzet tegen de Amerikaan- izettingsmacht. ropen. Foto: AP jheidsbeeld er toegankelijk york - Het wereldberoem- rijheidsbeeld gaat komen- omer weer open voor pu- :Het beeld in de monding ide haven van New York is Veiligheidsoverwegingen ge- ten voor het publiek sinds de 'agen van 11 september Br zijn nieuwe veilig- maatregelen genomen, iekers kunnen voortaan meer hoger dan het plat- op het granieten voetstuk meter) van het beeld. Voor mislagen brachten jaarlijks iveer zes miljoen mensen bezoek aan het in totaal 93 rhoge - ooit door Frank en de VS geschonken - ument. opese regeling I artengeld SEi - Alle Europese landen en verplicht om slachtof- 'an criminaliteit en terro- smartengeld uit te keren, irgoeding geldt zowel voor gen inwoners als buiten- ers, moet een voor eenie- elijk bedrag zijn en het erop moet in nationale eving worden vastgelegd, uropese ministers van jus- ijn het hierover eens ge en. De meeste EU-lidsta- ebben al een fonds voor itoffers van zware misdrij- Maar Italië en Griekenland m groot aantal toetredende in hebben dat niet. De [te van het smartengeld in de landen zelf vaststel- let maximumbedrag in rland is 31.800 euro. Zui- EU-lidstaten vinden dat it veel te hoog. Bush zwicht voor commissie 11/9 door onze correspondent Ans Bouwmans washington - De Amerikaanse president George Bush is gecapi tuleerd voor de druk van de on afhankelijke commissie die de aanslagen van 11 september 2001 onderzoekt. Zijn veiligheidsadvi seur Condoleezza Rice mag nu toch in het openbaar en onder ede worden verhoord. Ook heeft Bush ermee inge stemd om - samen met zijn vi ce-president Cheney, te ver schijnen voor de volledige tien koppige commissie. Achter ge sloten deuren weliswaar, maar aanvankelijk wilde hij niet ver der gaan dan een beglotën ge sprek met de twee voorzitters van de commissie. De koersver andering van het Witte Huis werd ingegeven door zorg dat verder verzet niet door de Ame rikaanse bevolking zou worden begrepen en de indruk begon te wekken dat de regering wat te verbergen heeft in dit gevoelige dossier. Er kwamen bijna drie duizend mensen om bij de ter- reuraanvallen in New York en Washington. „Ik vind het nood zakelijk een volledig beeld te krijgen van de maanden en ja ren die vooraf gingen aan de moord op onze medeburgers op 11 september 2001", zei Bush, en hij wees op het 'uit zonderlijke' karakter van het onderzoek. Condoleezza Rice verscheen de afgelopen week zo ongeveer bij alle Amerikaanse tv-zenders om zichzelf en Bush te verdedigen tegen de aantijging van oud topambtenaar Richard Clarke dat Bush de strijd tegen al-Qae da had verwaarloosd omdat hij vooral bezig was met Irak. De mediacampagne van Rice had een ongewenst bijeffect. Waar om verschijnt ze wel op tv maar niet voor de commissie, begon iedereen in Washington en daarbuiten zich af te vragen. Rice zei meermaals dat ze - 'graag' wilde getuigen, maar hield op gezag van Bush tot gis teren vol dat het voor een advi seur van de president uit den boze is om voor de commissie te verschijnen, vanwege de 'scheiding der machten'. Minis ters moeten volgens het Witte Huis verantwoording afleggen omdat hun benoemingen door de Senaat wordén goedge keurd, maar dat zou niet gelden voor presidentiële adviseurs. De '11/9-commissie' is inge steld door het Congres. Voorzitter Thomas Kean, een Republikein, was blij met de toezegging van Bush. Volgens hem zal de getuigenis van Rice geen precedent scheppen. De commissie heeft moeten belo ven dat het bij Rice blijft en dat er geen andere presidentiële adviseurs in het openbaar zul len worden verhoord. De veiligheidsadviseur is al vier uur lang in beslotenheid onder vraagd, maar de commissie wil in het openbaar en onder ede opheldering over verschillen tussen haar getuigenis en het betoog van Clarke. Het rapport van de commissie moet eind juli klaar zijn. Guatemala stad- Duizenden woedende indiaanse boeren demonstreerden gisteren in de Guatamalteekse hoofdstad Guatamala Stad. Ze e ken aan de diepe crisis in de landbouw. Foto: EPA i maatregelen om een einde te ma- EU maant lidstaten over regels straatsburg/anp - De Europese Commissie heeft gisteren lid staten in 1400 gevallen gemaand om Europese regels beter om te zetten in nationale voorschriften. De commissie heeft bij voorbeeld Nederland en vijf andere landen gewaarschuwd over een richtlijn voor de belading van schepen. De lidstaten hadden de wetgeving voor augustus 2003 moeten goedkeuren, maar dat is nog niet gebeurd. De commissie dreigt naar het Europese Hof van Justitie te stappen als lidstaten hun ver plichtingen niet nakomen. 'Keuze voor inzet in Kunduz is nog niet gemaakt' Acht Britten van Pakistaanse afkomst verdacht van beramen aanslag londen/gpd - De Britse politie en veiligheidsdiensten hebben acht Britten van Pakistaanse af komst opgepakt die verdacht worden van het beramen van een terroristische aanslag. In een opslagruimte werd 500 kilo ammonium nitraat (kunstmest) gevonden: explosief materiaal waarmee een enorme bom te maken valt. Bij de actie waren 700 man betrokken. Er werden 24 panden doorzocht. De acht, tussen 17 en 32 jaar oud, kunnen twee dagen wor den vastgehouden. Die termijn kan tot twee weken worden ver lengd. De acht werden opge pakt in Londen en omgeving. Drie van de mannen woonden nabij Heathrow airport, vier an deren in de buurt van het vlieg veld Gatwick. Ammonium ni traat werd onder meer gebruikt bij de bomaanslag in Oklahoma (VS) in 1995. Daarbij vielen 168 doden. Ook bij de aanslag op Bali (Indonesië) in 2002 werd het spul gebruikt. Die klap kost te 202 mensen het leven waar onder vier Nederlanders. Naar verluidt zou ammonium nitraat ook benut zijn bij een aanslag op de Amerikaanse ambassade in Nairobi (Kenia) in 1998 en bij de aanslagen eind 2003 in Is tanbul (Turkije). Gebruik van ammonium nitraat - dat als kunstmest makkelijk te verkrijgen valt - voor een bom aanslag op een internationaal vliegveld of bijvoorbeeld in hartje Londen zou enorme ge volgen hebben gehad. Er zou den vele tientallen zo niet hon derden slachtoffers zijn geval len, verklaarden Britse anti-ter- rorisme experts. Het hoofd van de afdeling terrorisme bij Scot land Yard, Peter Clarke, - tevens nationaal veiligheidscoördina tor - zei dat de actie niets te maken heeft met de recente bomaanslagen in Madrid of ac tiviteiten van de Ira, het Ierse republikeinse leger. Naar ver luidt werden de betrokken per sonen en adressen al weken in de gaten gehouden. Clarke haastte zich te verklaren dat de operatie niet tegen de moslimgemeenschap in Groot- Brittannië is gericht. Hij zei dat de overgrote meerderheid van de moslims in het land zich aan de wet houden en alle vormen van geweld afwijzen. „Wij heb ben een verantwoordelijkheid naar alle bevolkingsgroepen dit soort zaken te onderzoeken", aldus Clarke. De actie van gisteren is de grootste die in Groot-Brittannië werd gehouden sinds 11 sep tember 2001 toen vliegtuigen zich in het World Trade Center in New York en het Pentagon in Washington boorden. Er zijn sindsdien in Groot-Brittannië wel veel arrestaties verricht maar de betrokkenen moesten steeds na kortere op langere tijd worden vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. door onze correspondent Harald Doornbos kabul - Terwijl drie Nederland se Apache-helikopters gisteren in de buik van een gigantisch Antonov transportvliegtuig arri veerden op de luchthaven van de Afghaanse hoofdstad Kabul, lijkt er nog altijd onduidelijk heid te bestaan over de mogelij ke stationering van Nederland se troepen in de noord Af ghaanse stad Kunduz. Het kabinet nam begin maart een principe besluit over de zending van 150 Nederlandse militairen naar Kunduz. Maar in Kabul ontkennen Nederland se militairen dat de keuze al vaststaat. „Ik heb geen idee of het Kunduz wordt", aldus over ste W. van de Borg, de hoogste Nederlandse militair aanwezig bij de aankomst van de heli kopters. „Het gerucht dat hier binnen de Navo rondzingt, is dat Kunduz primair Duits ge oriënteerd is." Volgens Van de Borg is het onduidelijk of en waar in Afghanistan de Neder landse troepen dan terecht zul len komen. „Ik heb geen idee, als ik het wist zou ik het zeg gen", aldus de overste. De Tweede Kamer zal later dit jaar beslissen of er toestemming wordt gegeven aan het kabi netsbesluit om troepen te stu ren naar Afghanistan. Nu zijn er 200 Duitse Navo-militairen in Kunduz. De Navo is sinds enkele maan den bezig met een uitbreiding van haar taken in Afghanistan. Tot voor kort waren troepen van de Isaf vredesmacht slechts actief in de hoofdstad. Hierdoor heerst er op dit moment rust en veiligheid in de hoofdstad. Maar de rest van het land is nog altijd in de ban van de anar chie. Er bestaan tientallen door krijgsheren geleidde privé-mili- ties die met grote regelmaat el kaar bevechten of burgers ver moorden. In het zuiden en oos ten van het land vormt de aan wezigheid van Taliban- en al- Qaeda-troepen nog een extra destabiliserende factor. De ver meende terroristen worden nu exclusief bevochten door coali tietroepen die voor het meren deel bestaan uit 13.000 Ameri kaanse soldaten. Om meer greep op het hele land te krijgen, is de Isaf on langs uitgebreid met Navo- troepen die in alle grotere ste den van Afghanistan een basis krijgen. Daar zetten ze zoge naamde provinciale recon structieteams op. Afgezien van het helpen bij het opbouwen van scholen en huizen, moet die aanwezigheid van meer bui tenlandse troepen leiden tot meer rust en veiligheid in het hele land. Ook de komst van in totaal 6 zes Nederlandse Apache-heli kopters - gisteren drie en mor gen vertrekken er nog eens drie - past in dat nieuwe beleid. Want afgezien van 135 Neder landse militairen die de heli kopters vergezellen zullen de toestellen waarschijnlijk ook buiten Kabul worden ingezet. „Hoe meer Navo-troepen bui ten de hoofdstad gaan opereren hoe meer ze gaan samenwer ken met de Amerikaanse mili tairen", aldus een Amerikaanse defensiespecialist in Kabul. „Eén ding is duidelijk, Apaches gebruik je niet om schooltjes mee te bouwen." door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - „Elke dag zie ik mezelf in de spiegel en moet ik met mezelf leven. Met de weten schap dat ik de kooi waarin Ju lie en Mélissa zaten opgesloten, niet heb ontdekt. Dat ik hen niet heb kunnen redden." René Michaux, de rijkswachter die in december 1995 twee keer het huis van Mare Dutroux door zocht en twee keer langs kin- derkooi keek, kwam op het pro ces-Dutroux zwaar onder vuur te liggen tijdens zijn urenlange verhoor. Met krakende stem deed Michaux voor de Aarlense rechtbank zijn relaas. Hoe hij op 13 december 1995 het huis van Dutroux doorzocht in de hoop een spoor te vinden van Proces Dutroux. Julie en Mélissa, de twee achtja rige kinderen, die op 24 juni van dat jaar spoorloos waren verdwenen. Opeens meende Michaux kinderstemmen te ho ren. „Zwijg", beet hij zijn colle ga toe. Op straat zag hij de buurvrouw van Dutroux en haar kinderen. Hij ging ervan uit dat hij hen hoorde. In de kelder bleef het doodstil. „Waarom heeft u hun namen niet geroepen. Julie en Mélissa, zijn jullie daar", vroeg een jury lid. Michaux: „Sorry, maar die reflex had ik op dat moment niet." René Michaux (50) werd na het losbarsten van de zaak- Dutroux symbool voor het falen van politie en justitie. Zijn col lega's zijn het daar niet mee eens. 'Hij heeft het tenminste geprobeerd', zeggen zij. Hij was de enige die de link met Dutroux serieus nam. Dat hij de meisjes niet vond, is niet zijn schuld. De kooi was te goed verstopt. Michaux zelf stortte na de vondst van de lichamen van Julie en Mélissa in. Hij had zelfmoordneigingen en werd ziek. Hij kreeg tong- en keelkanker en is nog steeds niet aan het werk. „Op 13 augustus 1996, twee da gen voordat Sabine Dardenne en Laetitia Delhez levend gered konden worden uit de kooi, on derzochten we het huis met acht man en een hond. En ook toen hebben we de kooi niet gevonden", benadrukte een wanhopige Michaux keer op keer. De vader van Julie is een andere mening toegedaan. Vol gens hem had Michaux verder moeten kijken dan zijn neus lang is. „Uw werkwijze veront rust mij", beet hij Michaux toe. Julie en Mélissa zaten volgens de verklaringen van Michelle Martin, de ex-vrouw van Dutroux, bijna negen maanden in de kooi opgesloten. Begin 1996 zouden ze van honger zijn omgekomen. Michaux is één van de 500 mensen die de komende maan den door de jury worden ge hoord: van een toevallige voor bijganger die zag hoe Julie en Mélissa vanaf een brug over de autosnelweg naar passerende auto's stonden te zwaaien tot de ex-minnares van Dutroux, allemaal komen ze aan het woord. Duidelijk is al dat hun verkla ringen lang niet allemaal stro ken met hetgeen de speurders de voorbije weken hebben ver klaard. Zo beweert de leider van het onderzoek, Jacques Langlois, dat Julie en Mélissa door Dutroux en zijn Franse handlanger Weinstein werden ontvoerd. Twee getuigen hou den echter vol dat ze medebe- klaagde Michel Lelièvre ook za gen rondhangen. De vele vra gen over de ontvoeringen en moorden zijn na een maand proces nog lang niet beant woord. De rechtszaak zal nog tot eind juni duren. René Michaux, de man die tot twee keer toe de kooi van Julie en Mé lissa niet wist te vinden. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7