JULIANA Oranjes ondersteunen elkaar bij laatste gang Juliana Burgemeester Delft: Uitvaart was tot in de puntjes in orde Stijlvol, chique, respectvol en waardig' dwin de Roy ras niet welkom iFT - Edwin de Roy van Zuy- wijn was gisteren het enige I van de koninklijke familie e niet bij de uitvaart van prin- s Juliana aanwezig was. De htgenoot van prinses Marga- a was niet uitgenodigd. Mar- rita, die samen met haar man meer dan een jaar lang ruziet et de rest van de familie, eeg wel een invitatie. Zij liep men met haar tweelingbroer me naar de kerk. Anders dan 1 ar broers Carlos en Jaime en is Carolina had Margarita i en rol in de kerkdienst. erbazing rond »uplet Wilhelmus jiFT - Pieter van Vollenhoven, hp er een week uit het zieken- «is, was gisteren in de Nieuwe :rk een van de dragers van de issens met versierselen bij de 'aart van zijn schoonmoeder liana. Hij droeg daarbij zijn liform, met oranje sjerp, als ljudant in bijzondere dienst koningin Beatrix. eens prins eef toch thuis iiFT - Prins Henrik van Dene- :ken heeft gisteren op het itste moment afgezegd voor uitvaartdienst van prinses liana. Marokko daarentegen hurde naast de meestal als (oonprins optredende prins [oulay Rachid ook prins Mou- l2j Youssef naar Delft ten teken ui de groeiende vriendschaps inden tussen de Nederlandse -i Marokkaanse koningshui- jn. Behalve regerende vorsten, (de koningen Juan Carlos >anje), Albert (België) en Carl staf (Zweden), was er ook i aantal leden van voormali- vorstenhuizen aanwezig, ider hen vorst Wittekind van [aldeck-Pyrmont, een ver fa- lilielid van Juliana, en hertog van Beieren, hoofd van :t vroegere Beierse konings- lasten lunchten lp Noordeinde •en haag - Na afloop van de jitvaartdienst keerde de ko- [inklijke familie terug naar pa- eis Noordeinde in Den Haag. |aar gaf de familie - zonder jrins Bernhard - een dejeuner por zo'n driehonderd genodig- jen. Dat waren niet alleen de luitenlandse koninklijke gasten oaar vooral ook naaste vrien- en en bekenden van prinses iliana. Niet alleen aan het to- eelclubje van de prinses was pdacht, maar vooral ook aan Et personeel van paleis Soest- P'k dat tot het laatst voor haar Beft gezorgd. Ook in de kerk ïdden zij ereplaatsen. litvaart Juliana |oed bekeken lversum - De uitvaart van pnses Juliana wist gisteren iel televisiekijkers te boeien, jet 3.246.000 kijkers was de frkdienst, die vanaf 12.30 uur a Nederland 2 was te zien, het ieestbekeken onderdeel. Dat ijkt vandaag uit cijfers van de Ichting Kijkonderzoek. doemen blijven in de kerk !Og fin- - De Nieuwe Kerk gaat jjdag weer open voor het pu- ïek. Vandaag moet de toegang jt de koninklijke grafkelder irden afgesloten. De bloem- iiering blijft echter nog een dagen staan om het pu- iek de gelegenheid te geven te [men kijken. Na de uitvaart p prins Claus in 2002 werd al- meteen weggehaald. iiFT - De uitvaartdienst voor inses Juliana werd besloten et het vijftiende en laatste J mplet van het Wilhelmus. De kst daarvan is de meeste Ne- jrlanders onbekend. Vandaar iis dat iedereen, de koninklijke milie incluis, naar zijn pro- ammaboekje greep om het jtlied mee te zingen. Dat nu eer wekte verbazing bij de i litenlandse media, die de in- uk kregen dat geen enkele ederlander de tekst van het 1 >lkslied uit zijn hoofd kent. an de Rijksvoorlichtingsdienst e taak om uitleg te geven. Prins Bernhard en koningin.Beatrix verlaten de Nieuwe Kerk in Delft, na de bijzetting van prinses Juliana. Foto: ANP/Robin Utrecht delft/anp - Burgemeester Hein van Oorschot toonde zich giste ren zeer tevreden over het ver loop van de uitvaart en bijzet ting van prinses Juliana. Vol gens hem hebben medewerkers van gemeente, politie en diver se vrijwilligers- en hulpdiensten ervoor gezorgd dat alles 'tot in de puntjes in orde was'. Behalve alle hulp van mensen handen speelde het 'spreek woordelijke oranjezonnetje' volgens de burgemeester een belangrijke rol op de voor Delft evenzo belangrijke dag. Onder de ongeveer 35.000 belangstel lenden die zich in de histori sche stad aandienden, is vrijwel alles rustig verlopen. Tpt op het laatste moment kon- den mensen naar de publieks- vakken worden geleid. Bij de uitvaart van prins Claus in ok tober 2002 werden veel mensen teleurgesteld, doordat de politie uit overdreven bezorgdheid de route 'vol' verklaarde. Gisteren was de route volgens de burge meester goed gevuld, 'maar ze ker niet vol'. De politie verrichtte gisteren toch nog zeven aanhoudingen. Drie personen volgden niet di rect een pplitiebevel op. Agen ten hielden verder vier meisjes aan die onrust onder het pu bliek veroorzaakten doordat zij in een vreemde taal dingen rie pen. „Waarschijnlijk in het Ara bisch", zei Van Oorschot, maar zekerheid bestaat daarover niet. S Deze vier aanhoudingen leiden niet automatisch tot vervolging, zei de burgemeester. Volgens hem zou het kunnen blijven bij een vermaning. De burgemeester noemde de uitvaart en bijzetting histori sche gebeurtenissen die indruk op hem hebben gemaakt en hem ontroerden. Bijzonder te vreden was hij met de wijzigin gen in de ceremonie rond de bijzetting in de koninklijke graf kelder van de Nieuwe Kerk, waarvan de Delftse burgervader sleutelhouder is. De bijzetting van Juliana verliep sneller dan die van Claus. „Ik was blij dat prins Bernhard er mede daar door aan kon deelnemen", al dus Van Oorschot. delft/anp - Iedereen was mooi en passend gekleed en precies volgens de wens van oud-ko ningin Juliana. „Ingetogen, stijlvol en'licht", zei de Neder landse couturier Monique Col- lignon gisteren. Koningin Bea trix, prinses Christina, prinses Margriet en prinses Irene waren tijdens de bijzetting van de oud-koningin gekleed in het wit met zwarte accenten. „De dochters zagen er prachtig uit in het ivoorwit. Stijlvol, vol met respect, chique en waar dig", reageert Collignon vanuit haar salon in Amsterdam. Zij hebben hier een statement mee gemaakt, wat hoort bij een ko ningshuis." Koningin Beatrix had een ivoor kleurig jasje aan met bijpassen de hoed. Als enige droeg zij hier een zwarte japon onder. Prinses Christina had een lang roomwit mantelpak met bijpassende lange mantel aan en klein hoedje. Prinses Irene had een roomwit mantelpak aan met bijpassende mantel met Brandenburgslui ting en een stijlvolle hoed met flap aan de voorkant. Prinses Margriet droeg een wit mantel pak met hooggesloten jasje met Mao-boord en een witte hoed met zwart-witte struisvogel veren. Door gehoor te geven aan de kledingwens is tevens een his torische traditie voortgezet. Vanaf de bijzetting van prins Hendrik is het gebruikelijk dat het vrouwelijke gedeelte van de directe familie van de overleden koning of koningin witte kle ding draagt. Dit was ook het ge val bij Juliana's moeder, konin gin Wilhelmina. Behalve de vier dochters van Juliana waren ook de klein dochters geheel in het wit ge kleed. Ook de met de familie gebrouilleerde prinses Margari ta. „Zij zag er erg stijlvol uit. Het maakte het overigens extra bij zonder dat de kleindochters ook in het wit en ecru waren gekleed", voegt Collignon toe. Het geheel zwarte tenue van prins Bernhard sprak haar eveneens aan: „Hierdoor sta ken zijn witte anjer en witte po chet mooi af." De couturier was zeer te spre ken over de verschijning van prinses Maxima. Zij had een hooggesloten, zwarte japon i met een omhoog staande ru- cherand en -boorden van roomwit en een hoge zwarte hoed met satijnen band en een grote roomwitte roos. „Dat zag er fenomenaal uit. Wat dat be treft zit ze al helemaal in haar rol." Het was volgens Collignon een mooi beeld dat alle genodigden de officiële kleedaanwijzing, zwart met lichte accenten, had den gerespecteerd. „Dat vorm de een prachtig beeld. Koningin Noor van Jordanië zag er heel modern maar ook chique uit met een lange, soepele, zwarte leren jas met volants en een grote witte sjaal over haar kap sel gedrapeerd. En koningin Silvia van Zweden was heel stijlvol a la Jackie Ken nedy. Koningin Paola van Bel gië toonde zich subtiel met een prachtige witte sjaal. Maar ook de keus van de echtgenoot van premier Balkenende vond ik zeer stijlvol: helemaal in het zwart met kleine witte stiksels langs de zakjes en boorden van haar pakje." „Verrassend. Een ontroerend historisch rijm", aldus de reac tie van theologe Jacobina Geel in de live-uitzending van de NOS. Historicus Jan Bank zei in diezelfde uitzending dat een fa milietraditie zo toch in ere is gehouden. „De monarchie uit zich steeds meer in symboliek en dat is toch erg mooi." De kledingwensen van Juliana werden opgevolgd. Foto: GPD/Harmen de Jong )tO: ANP fan Vollenhoven net versierselen De kleinkinderen van Juliana hadden ook een rol tijdens de plechtigheid. Om beurten ontstaken zij een kaars en lazen een stukje tekst. Na afloop werden de kaarsen weer gedoofd. Foto: GPD/Phil Nijhuis Bij het passeren van de rouwkoets wordt een fietsende jongen geïnspireerd door marechaussee en politie. Foto: GPD/Joahn van Gurp door Hans Jacobs delft - Het ontroerendste mo ment in de uitvaartdienst van prinses Juliana kwam helemaal aan het einde. Ondersteund door zijn twee oudste dochters Beatrix en Irene vermande prins Bernhard zich voor de trappen naar de grafkelder in de Nieuwe Kerk. Dit was het moeilijkste ogen blik. Fysiek vanwege zijn broze gezondheid en emotioneel van wege de laatste gang achter de kist. Hier had Bernhard (92) zich dagen op voorbereid, maar ook had hij er enorm tegenop gezien. Bernhard gaf zijn bril aan Bea trix. Even leek hij te aarzelen. Eén van zijn benen zwabberde wat, dat maakte traplopen extra lastig. Hij wankelde. De kerk gangers, die via op alle pilaren aangebrachte televisies het ver loop van de plechtigheid kon den volgen, hielden hoorbaar hun adem in. Irene greep haar vader nog steviger vast en stap je voor stapje ging het vervol gens naar beneden. Zij werden gevolgd door de prinsessen Margriet en Christina en de net van een zware hernia operatie herstelde Pieter van Vollenho ven. Ook zij moesten elkaar hel pen en ondersteunen. Van afstand zagen de veertien kleinkinderen, onder wie ook de met haar familie in onmin levende prinses Margarita, hoe de burgemeester van Delft als sleutelbewaarder van de graf kelder het gordijntje dicht schoof. Vijf minuten lang kon het gezin van Juliana in eigen intieme kring bij de baar af scheid nemen terwijl de 1800 genodigden in de zonovergoten Nieuwe Kerk wachtten. Daarna begon de klim naar boven on der de optimistisch gestemde klanken van het lied 'Die winter is vergangen, ik zie des meien schijn'. Een lentelied, vol hoop en blijd schap en in overeenstemming met de wens van Juliana er geen treurdienst van te maken. 'Sterven is geen ondergang in vergetelheid of donkere duister nis, maar een overgang naar het licht', vond Juliana. Daarom droegen de vrouwelijke leden van de koninklijke familie ook geen rouwkleding, maar gingen zij in het 'hoopgevende' wit ge kleed, daarmee een oude fami lietraditie voortzettend. 'Het moet gaan over vrede en dat mensen niet bang moeten zijn Dominee Weimet Hudig aan het woord. Foto:ANP/Phil Nijhuis voor de dood' had Juliana aan haar vriendin, de remonstrant se dominee Weimet Hudig als boodschap voor de uitvaart dienst meegeven. 'Niet prijzen, niet loven' stond bovenaan het lijstje aanwijzin gen dat de prinses voor de dienst gaf, zo vertelde Hudig in haar overdenking. 'En voor de zekerheid onderaan: géén lof tuitingen'. „De meeste mensen willen niet gewoon zijn, ze wil len graag bijzonder gevonden worden. Bij prinses Juliana was dat anders: iedereen vond haar bijzonder, maar zij wilde graag gewoon zijn", verklaarde Hudig haar instructies. Het lied dat prinses Christina kort daarvoor had gezongen, 'Het is een gave om eenvoudig te zijn, het is een gave om vrij te zijn' paste daar bij. Het was de 'grote wens' van de oud-konin gin dat haar muzikaal begaafde jongste dochter zou zingen. Hudig vond het moedig dat de prinses onder deze 'emotioneel zware' omstandigheden aan die wens gehoor wilde geven. Juliana had een duidelijk bood schap voor haar nabestaanden. Het leek of zij via de overden king van Hudig nog één keer aan iedereen duidelijk wilde maken waarom ze met name aan het begin van de jaren vijf tig tegen alles en iedereen - niet in de laatste plaats tegen echt genoot Bernhard en het kabinet - was ingegaan om de vrede te prediken. „Uiteindelijk zou haar inzet voor wereldvrede haar grootste politieke strijd worden, een strijd die zij durfde aan te gaan: Vrede is geen asiel voor gemakzuchtigen. Vrede is de allerhoogste strijd, sprak zij. Maar deze strijd heeft haar ook veel teleurstellingen gebracht", aldus Hudig. De dominee die jarenlang acht tot tien keer per jaar een week einde naar paleis Soestdijk kwam om daar met de prinses over geloofszaken te praten en discussiëren: „Zij was trouw kerkgangster maar ging het liefst naar verschillende kerkge nootschappen. De bijbelspreuk 'onderzoekt alles en behoudt het goede' paste uitstekend bij haar. Zij bleef niet zitten in één heilig huisje, maar ging graag op ontdekkingstocht. Zij was ervan overtuigd dat vele wegen leiden naar die ené God. Of, zo als Jezus sprak: het huis van mijn Vader heeft vele wonin gen", vertelde Hudig. Dat verklaarde ook de veel be sproken en met name door kar dinaal Simonis sterk bekriti seerde gang van de van huis uit hervormde prinses naar de - rooms-katholieke— communie. Dat was bij het laatste openba re optreden van Juliana, de oe cumenische huwelijksdienst voor kleinzoon Maurits en Ma- rilène van den Broek. „Dat was niet een gril van een excentrieke oude dame. Com munie betekent letterlijk ge meenschap. En gemeenschap tussen mensen van verschillen de kerkgenootschappen was haar liefste wens", aldus Hudig.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5