Rijk eist schone en stipte treinen BINNENLAND Actievoerders willen hulp passagiers bij stoppen uitzettingen Onderzoek naar mogelijke 'terreurcel' in Roermond 'Dader stak in een flits toe, zonder ruzie vooraf Hoogspanningsmast valt op spoor Kabinet moet miljard meer bezuinigen VOORDEEL SZ" Geen Q maar O jaar loon bi] ziekte? oempot en bank ilast op Vlieland eland - Bewoners van Vlie- d zijn dit jaar onaangenaam met 'bloempottenbelas- Overijverige ambtenaren in de gemeentewet dat asting geheven mag worden bloempotten en blikjes die voners op de openbare weg ten. Bewoners kregen reke- van 4 tot 8 euro. Burge- Van der Mark; „We niet dat die regel nog be nd anders hadden we die al- geschrapt. Dat gebeurt nu snel mogelijk." sen tot 14 jaar egens moord - Het openbaar mi- in Rotterdam verdenkt k 22-jarige vrouw ervan dat eind vorig jaar aan vier man- n opdracht gaf haar schoon- te liquideren. Het OM gisteren veertien jaar cel de vrouw. De 48-jarige werd op 27 december in hal van zijn woning neer loten. De vrouw vond het chtoffer 'lastig' en wilde van m af. Ze beloofde vier ken- isen ieder 20.000 euro en gs voor de klus inieken binden nderen vast echt - Nog steeds zijn er in derland psychiatrische kli- cen waar kinderen tot twaalf worden vastgebonden en irbij pijn lijden. Dat blijkt uit [evens van de Stichting Pati- envertrouwenspersonen P). Volgens de richtlijnen 1 de koepelorganisatie van •stelijke gezondheidsinstel- gen GGZ mag dat helemaal :t meer. De stichting kreeg ïg jaar 27 klachten binnen. \Z Nederland zegt in het vak- id Zorgvisie de signalen seri- b te nemen. ngst voor erlies cultuur jVERSUM - Ruim driekwart in alle Nederlanders vindt dat iderland een eigen cultuur jeft. Ruim 64 procent van de- {mensen is bang dat Neder- ïd zijn eigen cultuur aan het liezen is. Dat blijkt uit een [uête door TNS Nipo die iavond in het programma 10 Reporter wordt gepresen- -j>rd. Van de ondervraagden id 60 procent dat de Neder- Ise cultuur dwingend aan iwkomers moet worden op- ;d. Bijna de helft wil de :en sluiten voor immigran- talker belt S26 keer dningen - De 34-jarige man 1 het Drentse dorp Spier heeft n vrouw uit Vledderveen in 02 telefonisch zwaar geterro- eerd. De stalker belde haar ig en nacht, volgens politie en |titie in totaal 3626 keer. De an stond gisteren voor de Chtbank in Assen. Hij leerde vrouw kennen toen zij als ar- idsbemiddelaar een stage rats voor hem regelde. De kn belde in tien maanden tijd 117 keer naar de vaste telefoon jn het slachtoffer en 409 keer °lar haar mobiel. aar laat kinderen [dchter in Gambia sen - Een gezinsvoogd en een dewerker van het Bureau gdzorg Drenthe zijn onder- naar het West-Afrikaanse nbia om drie kinderen uit enthe op te halen, die er na ti vakantie zijn achtergelaten •or hun ouders. De kinderen 112 en 10 jaar) worden in nbia opgevangen door een djnsorganisatie. Die nam derhalve week geleden con- :t op met Buitenlandse Za- n. Jeugdzorg Drenthe kreeg 'racht de kinderen terug Nederland te brengen. J-Jarig meisje erkracht Imegen - Drie Nijmeegse jon- hs van 12 tot 14 jaar zijn op pakt op verdenking van ver achting van een 12-jarig eisje. Het delict vond vrijdag- ond 19 maart plaats. Diverse jigere kinderen hebben op jt politiebureau hun versie h het gebeuren toegelicht, jnvankelijk leek er sprake te p van aanranding. Volgens de ïitie staat nu vast dat het om rkrachting gaat. tan raapt 200 levietseieren {tten - Een 45-jarige man uit (tten is gisteravond aange- juden omdat hij in het bezit is van 41 kievietseieren. De o^tai had de eieren in de uren Qpr zijn aanhouding geraapt, —puis bleek hij nog eens 159 ei- 3èn te hebben. De man beken- ^lalle kievietseieren de afgelo- Zin dagen in weilanden rond fitten te hebben geraapt. De uitie heeft de eieren in beslag uomen en de man na ver- or in vrijheid gesteld. woensdag 31 MAART 2004 door Richard Mooyman schiphol - Actievoerders willen op Schiphol vliegtuigpassagiers inscha kelen bij het verhinderen van uitzet tingen. De organisatie Autonoom Centrum roept reizigers op bezwaar te maken als er op hun vlucht een il legaal of uitgeprocedeerde asielzoe ker onvrijwillig wordt verwijderd. Passagiers kunnen de uitzetting vol gens het Autonoom Centrum een voudig verhinderen door in het vlieg tuig te weigeren de gordels om te doen, zodat de gezagvoerder niet kan vertrekken. Op diverse plekken in Nederland draaien activisten zich warm om uit zettingen te voorkomen. Maandag deed een groep demonstranten van zich spreken door het uitzetcentrum in aanbouw op Schiphol te bezetten. Het centrum zou volgens de actie voerders een 'mensonterende gevan genis' zijn. De komende tijd worden meer acties verwacht. De in Amsterdam gevestigde politieke actiegroep Autonoom Centrum roept op zijn website vrijwilligers op tot ac ties op Schiphol. Zelfs vlak voor ver trek van het vliegtuig zijn er volgens de club mogelijkheden om de gang van zaken op lijnvluchten met 'de portees' te verstoren. Activisten kun nen bij voorbeeld bij de incheckbalie proberen andere passagiers te mobi liseren. Dit in de hoop dat de gezag voerder besluit de vreemdeling niet mee te nemen omdat er te veel pro blemen ontstaan. In het vliegtuig kunnen meelevende passagiers uit protest weigeren om te gaan zitten en de gordels om te doen, suggereert het Autonoom Centrum. Volgens de organisatie werken zowel de KLM als Transavia en Martinair mee aan uitzettingen. Mochten de reizigers bij de balie geen zin hebben om op te komen voor de met uitzetting bedreigde vreemde ling, dan stelt het Autonoom Cen trum een andere strategie voor. „Wijs hen dan op hun eigen veiligheid: een deportee kan zich verzetten en de veüigheid van alle passagiers op het spel zetten." De marechaussee op Schiphol heeft volgens woordvoerder R. Stenacker nog niet meegemaakt dat een uitzet ting is verhinderd door protesterende passagiers. Wel komt het voor dat tij dens de vlucht reizigers - meestal landgenoten - zich spontaan begin nen te bemoeien met de uitzetting. „Dat gebeurt wel eens op vluchten naar Nigeria. Maar het gaat daarbij nooit om georganiseerd verzet." Volgens Stenacker komt het 'tiental len keren per jaar' voor dat de mare chaussee een uitzetting stopzet van wege extreem verzet door de bewuste vreemdeling. De marechaussee heeft vorig jaar per vliegtuig een record aantal van ruim 15.700 personen uit gezet. In bijna 1200 gevallen was er sprake van zodanig verzet, dat de ma rechaussee besloot handboeien of andere dwangmiddelen te gebruiken. Concessie gaat Rover niet ver genoeg den haag/anp - De Nederlandse Spoorwegen (NS) moeten de ko mende jaren aan strengere eisen voldoen. Treinen moeten vaker op tijd rijden, de kans op een zit plaats moet groter worden en de treinen moeten schoner en veili ger. De eisen staan in de voorlopige tienjarige concessie die staats secretaris Schultz (Verkeer) aan de NS wil geven. De NS moeten in een vervoersplan aangeven hoe ze vanaf 2005 deze uit gangspunten gaan waarmaken, aldus een woordvoerster. In de concepteisen staat bij voorbeeld, dat de vervoersorga nisatie in 2007 87 procent van de treinen op tijd moet laten rijden. Dit jaar was dat nog 84 procent. Om dat te bereiken mag de NS van de staatssecre taris onder voorwaarden meer treinen laten rijden op drukke lijnen ten koste van rustige rou tes. Verder moet de kans op een zit- Staatssecretaris Schultz. Foto: Dick Hogewoning plaats rond die tijd zijn geste gen tot 80 procent. De prijs van een treinkaartje wordt opge hangen aan de inflatie plus 2 procent. In januari werd het treinkaartje gemiddeld 4 pro cent duurder. De voorlopige concessie wordt deze week voorgelegd aan con sumentenorganisaties, die zes weken de tijd krijgen om te rea geren. Reizigersorganisatie Rover vindt de 'stiptheidseis' van 87 procent teleurstellend. „Bij het vorige contract met de NS, in 1995, gold nog een eis van 95 procent. Dus de eis aan de ver voerder is niet strenger maar juist soepeler", stelt R. Spithorst van Rover. De reizi gersorganisatie vindt verder dat, wanneer NS zijn beloften niet waarmaakt, de boete of dwangsom onder reizigers ver deeld moet worden en niet naar het Rijk moet worden overge maakt. „Maak het kaartje goed koper. De reiziger is tenslotte de dupe. Gewoon minder prijs stijging." Eerder noemde spoorbeheerder ProRail al de doelstelling om zeker 87 procent van de treinen op tijd te laten rijden 'te opti mistisch'. beek/anp - Een hoogspanningsmast is gis termiddag bij Beek op de spoorbaan geval len. Brandweer en politie zetten een gebied rond de mast af en evacueerden bewoners van vijf huizen. Een deel van de mast kwam op een leiding terecht, waaruit kerosine lek te. De brandweer is bezig met het opruimen van de 50 tot 100 kubieke meter kerosine. Volgens de woordvoerder van de brandweer is de kerosine niet direct brandgevaarlijk. De vloeistof komt uit een leiding die Defensie gebruikt voor het transport van kerosine naar militaire vliegvelden. Medewerkers van energiebedrijf Essent stabiliseren de hoog spanningsmasten die naast de omgevallen mast staan. Door de val staan deze ook op omkiepen. Volgens een woordvoerder van Essent leidde de val niet tot stroomuitval, omdat de elektriciteit direct werd omgeleid. Medewerkers van Essent waren bezig met het vernieuwen van een van de posten van de mast toen die omviel. Het treinverkeer tussen Maastricht en Sittard werd stilgelegd. Foto: ANP/Marcel van Hoorn den haag/anp - Het kabinet moet dit jaar waarschijnlijk nog meer extra bezuinigingen door voeren dan de 2 miljard euro die al was voorzien. Volgens in gewijden kan daar nog eens cir ca 750 miljoen bijkomen. Uit nog vertrouwelijke cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het financie ringstekort over vorig jaar niet 3 procent was, zoals eerder ge dacht, maar 3,4 procent. De tegenvaller werkt dit jaar door, zodat ook het tekort over 2004 hoger uitkomt dan de eer der geraamde 3,3 procent. Dat betekent dat er dit jaar nog meer bezuinigingen nodig zijn om het tekort onder de Europe se grens van 3 procent te krij gen. Ook voor volgend jaar dreigen extra problemen. De nieuwe tegenvaller legt een extra druk op de begrotingsbe sprekingen die op dit moment binnen het kabinet worden ge voerd. Minister Zalm van finan ciën heeft de afgelopen dagen gesprekken gevoerd met alle bewindslieden om te bekijken hoeveel ze aan de bezuinigin gen kunnen bijdragen. Daarbij ging hij aanvankelijk nog uit van circa 2 miljard aan extra bezuinigingen, maar dat dreigt dus 2,75 miljard euro te wor den. Volgens ingewijden zijn in de discussie nog geen knopen doorgehakt. Wel is duidelijk dat minister Hoogervorst van volksgezondheid fors moet in leveren. Om tekorten in de AWBZ weg te werken, over weegt Hoogervorst een premie verhoging. Daarbij zou worden gedacht aan een kwart tot een half procent. Minister De Geus van Sociale Zaken heeft moeite met die premieverhoging, om dat die opnieuw de koopkracht van burgers zou aantasten. Behalve de verhoging van de AWBZ-premie overweegt Zalm geen lastenverzwaringen, zeg gen bronnen rond het kabinet. De rest van het te bezuinigen bedrag zal dus moeten worden gevonden door opnieuw te snoeien in de uitgaven voor de departementen. De meest betrokken bewinds lieden komen donderdag bijeen om over de bezuinigingen te praten. Vrijdag volgt er waar schijnlijk een bespreking in het kabinet. Ingewijden verwachten dat het nog enkele weken duurt voor er een akkoord is. Coalitiepartij D66 reageerde ge schrokken op de nieuwe tegen valler. D66-Kamerlid Bakker sprak van een 'buitengewoon zorgelijke situatie'. Coalitiegenoot CDA wilde nog niet reageren. De WD was on bereikbaar. 'Vijf keer zo rijk als in 1900' utrecht/anp - De Nederlan der is vijf keer zo rijk als een eeuw geleden. Daarbij is re kening gehouden met prijs stijgingen en inflatie. Neder land telt drie keer zo veel in woners en zes keer zo veel huizen. Dat zei prof. dr. P. Schnabel gisteren in zijn oratie aan de Universiteit Utrecht. In vergelijking met 1900 rij den er in Nederland nu dui zend keer zo veel fietsen en zevenduizend keer zo veel auto's (8 miljoen) rond. Het spoorwegnet had begin 20e eeuw al ongeveer de om vang die het nu heeft, zei Schnabel. De treinen ver voerden toen 15 miljoen rei zigers per jaar; nu meer dan 300 miljoen. Het nationale inkomen is in euro's bijna 500 keer zo hoog geworden. Ruim dertig verdachte Noord-Afrikanen zijn zoek roermond/gpd - De gemeente Roermond heeft groot alarm geslagen over een groep van ruim dertig Noord-Afrikanen die zich, vermoedelijk gebruik makend van valse paspoorten, met criminele bedoelingen in de stad heeft willen vestigen. De vrees bestaat dat de man nen banden hebben met een terreurnetwerk. Roermond heeft instanties ge alarmeerd en wil dat de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (ATVD) een diep gaand onderzoek instelt naar de bedoelingen van de Noord- Afrikanen. „Mede gezien de re cente bomaanslagen in Madrid en de impact die deze hebben op het veiligheidsgevoel van de burger," aldus burgemeester en wethouders van Roermond. Een van de mannen, een Ma rokkaan, is onlangs nog geen 24 uur na zijn inschrijving in Roer mond op het station Gare du Nord in Parijs opgepakt wegens illegaal verblijf. De meeste Noord-Afrikanen die zich in Roermond hebben laten inschrijven (23 Egyptenaren en enkele Marokkanen, Tunesiërs en Algerijnen) zijn niet meer te traceren. Volgens burgemeester H. van Beers verbleven velen van hen binnen 48 uur al niet meer op het opgegeven adres. Waar de mannen nu zijn, zegt Van Beers niet te weten. Sinds eind januari hebben in totaal 35 Noord-Afrikanen bij de afdeling Burgerzaken van de gemeente Roermond een ver blijfsvergunning aangevraagd, achteraf gezien veelal met ge bruik van valse Egyptische pas poorten. Hoewel zij niet aan de eisen voor een vergunning vol deden werd hun verzoek toch in behandeling genomen. De mannen kregen allen een zoge heten aanmeldsticker in hun paspoort, waarmee ze in Ne derland het besluit over hun aanvraag tot verblijf kunnen af wachten. De 430 euro die zo'n sticker kost, werd in de meeste gevallen contant betaald. Roermond meent dat er sprake is van een lacune in de Vreem delingenwet, waarvan terroris ten gebruik zouden kunnen maken. Tweede-Kamerlid G. Wilders (WD) heeft de minis ters Remkes van binnenlandse zaken en Verdonk van vreem delingenzaken om opheldering gevraagd. Hij wil dat de regels onmiddellijk worden aanpast. Volgens B en W is gebleken dat de geldigheidsduur van de pas poorten die de mannen ge bruikten niet in overeenstem ming is met de Egyptische wet geving. De meeste paspoorten zouden zijn afgegeven door de Egyptische ambassades in Pa rijs en Rome. Opvallend is dat in de reisdocumenten geen in- reisstempels en visa voorkwa men. Burgemeester Van Beers zegt dat de Noord-Afrikanen zich bij de afdeling Burgerzaken heb ben gemeld met de opmerking: 'Ik wil een sticker' en met de mededeling dat ze in Roer mond een shoarmazaak wilden openen. Niemand snapt reden steekpartij Heerenveense school (advertenties) heerenveen/gpd - Het zeven tienjarige slachtoffer van de steekpartij op de school voor praktijkonderwijs De Compag nie in Heerenveen is buiten le vensgevaar. De jongen is in Zwolle geopereerd aan een steekwond in de borst. De veer tienjarige verdachte is opgeslo ten en wordt verhoord. Op de school voor moeilijk le rende kinderen heerst versla genheid. De vermoedelijke da der is direct na het incident door een leerkracht aangehou den. Die pakte het mes af en bracht hem naar een kamer waar de komst van de politie werd afgewacht. Die begon meteen met het verhoren van De politie heeft zes recher cheurs op de zaak gezet. Zij on derzoeken onder meer of het wapen waarmee gestoken is uit de keuken van de school komt, zoals door sommige leerlingen is beweerd. Het onderzoek wordt bemoeilijkt, omdat aan de steekpartij geen ruzie vooraf ging. Het plein werd na het incident meteen hermetisch afgesloten, leerlingen mochten na Leerlingen van De Compagnie waren hevig overstuur van de steek partij. Foto: ANP/Jacob van Essen twaalf uur de school in groepjes verlaten. Zij werden opgewacht door de massaal toegestroomde media, maar hadden een spreekverbod gekregen. Vol gens directeur Peter de Jong halen de 'kwetsbare' kinderen na hevige emoties fictie en waarheid door elkaar. Da directeur is verbijsterd dat eeii dergelijk zwaar gewelds misdrijf op zijn school kon ge beuren. De school telt 147 leer lingen tussen 12 en 18 jaar en 23 leraren. De moeilijk lerende kinderen, die uit de verre om trek van Heerenveen naar De Compagnie komen, krijgen zeer intensieve individuele begelei ding van de leraren, een maat schappelijk werker, een school- arf§ en schoolpsycholoog. „Er Een verbijsterde directeur Peter de Jong. Foto: GPD/Jan de Vries is een hechte band tussen de leerlingen en het personeel." Ook zijn collega's staan volgens De Jong versteld van het inci dent. Nog vorige week kreeg de school een enquête van het Rijk over geweld op school, naar aanleiding van het schietinci dent op het Terra College in Den Haag. „Toen riep een do cent nog: deze vragen staan zó ver van ons vandaan", aldus De Jong. „Natuurlijk doen zich wel eens dingen voor, maar wij vin den diefstal van een gsm of ver ilizing van een fiets al een zwaar vergrijp." Door de huidi ge verbouwing van de school namen deze kleine incidenten toe. Daarom besloot de leerlin- genraad onlangs dat er meer toezicht op het plein moest ko men. De Jong stelt dat steekpartijen als deze niet te voorkomen zijn. De beide jongens zitten niet bij elkaar in de klas en hadden geen ruzie met elkaar. „Dit is in een flits gebeurd." Met detec tiepoortjes creëer je volgens hem een schijnveiligheid. In de leslokalen ligt bijvoorbeeld al lerlei scherp gereedschap. „Haal je die weg dan amputeer je het beroepsonderwijs." Door de steekpartij op De Com pagnie raakten de overige leer lingen op het plein hevig over stuur. Vanwege de pauze waren er zo'n zeventig scholieren bui ten. Sommigen huilden of rea geerden de spanningen op el kaar af. Zij werden in groepen naar binnen geleid, waar de schoolpsycholoog en slachtof ferhulp hen opvingen. De leerlingen waren vandaag vrij. Morgenavond is er een in formatiebijeenkomst voor ou- der±en verzorgenden. Van 1 tot 12 april tot €250,- korting op al onze fauteuils CHAIRS+CI I AIRS LEIDERDORP Meubelplein 10, Telefoon 071 - 5899249 HAZERSWOUDE Rijndijk 2c (schuin achter Montèl), Rijneke Boulevard - Hazerswoude, Telefoon 071 - 3412117 op

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3