Dvd-seks nieuw gevaar op de weg GESPREK VAN DE DAG Vitamine E verkleint kans op kanker Prozac beïnvloedt ongeborene Toeristentroep verpest tropische paradijzen DAGELIJKS LEVEN ll< SLA OBElJ VROUWEN MENSELIJK De Amerikaanse zakenman GREGO RY OLSEN mag in april 2005 als RUIMTETOERIST mee naar het in ternationale ruimtestation ISS. Dat heeft het Amerikaanse bedrijf Space Adventures gisteren meegedeeld. Het bedrijf is verantwoordelijk voor de organisatie van het ruimtetoeris- me, samen met het Russische ruim tevaartagentschap Rosaviakosmos. Olsen zal 20 miljoen dollar betalen om in de Sojoez-capsule naar het ISS te worden vervoerd. Hij zal een week op het ruimtestation verblij ven. Olsen maakte zijn fortuin als fabrikant van optische instrumenten voor infrarood camera's. Hij neemt apparatuur mee om zijn eigen expe rimenten op het ISS te kunnen uit voeren. Space Adventures heeft al eerder ruimtelijke tripjes van twee andere mannen georganiseerd. De Amerikaan Dennis Tito en de Zuid- Afrikaan Mark Shuttleworth gingen Olsen al in 2001 en 2002 voor. Ook zij betaalden ongeveer 20 miljoen dollar voor de reis. Foto: AP In het kader van 1 april hebben pop ster MICHAEL JACKSON en zijn zus je JANET de twijfelachtige titel GEKSTE Amerikanen van 20Ö4' ver overd. Het was de tweede keer op rij dat de eer te beurt viel aan Michael Jackson in de jaarlijkse peiling in de Verenigde Staten. In een telefoni sche enquête onder ruim duizend Amerikanen noemde 77 procent 'Wacko Jacko' gek. Janet, die in fe bruari miljoenen televisiekijkers haar ontblote borst liet zien, kreeg dat predikaat van 70 procent van de on dervraagden. Ook president George Bush komt voor op de lijst van gekste Amerikanen. Foto: Reuters Herman Teirlinck Liever geschuwd om mijn waarheid dan gezocht om mijn schijn Een NOORSE NEONAZI heeft na het zien van de film THE PASSION OF THE CHRIST bekend dat hij medio jaren negentig tweemaal een bomaanslag op anarchistische krakers in Oslo heeft gepleegd. Door beide aanslagen kwam nie mand om het leven, maar de poli tie had tot dusver geen idee wie er achter zat. De 41-jarige wordt nu aangeklaagd voor brandstichting. Het was de tweede keer dat ie mand na het bekijken van de con troversiële film tot een bekentenis kwam. Eerder biechtte een Texaan op dat hij een vrouw had gedood die zwanger was van zijn kind. Een Venezolaanse vrouw kreeg afgelo pen zaterdag tijdens haar bezoek aan 'The Passion of the Christ' een hartaanval. Ze overleed ter plaatse. Het was voor zover bekend de der de keer dat iemand tijdens het kij ken naar de film stierf. Het gebeur de eerder in de Verenigde Staten en in Brazilië. Een FRANSMAN die rijke Ameri kanen minstens ANDERHALF MILJOEN DOLLAR lichter wist te maken door zich voor te doen als filmproducent, zakenman, telg uit de schatrijke familie Rockefeller of zoon van de filmster Sophia Loren, is in Los Angeles tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Na zijn strafte hebben uitgezeten moet hij vermoedelijk het land uit. De Fransman, de 36-jarige Christop her Rocancourt, beloofde zijn slachtoffers het geleende geld dubbel en dwars terug te betalen. In plaats daarvan gebruikte hij het ter bekostiging van zijn luxe le vensstijl, met snelle auto's, heli- koptervluchten en dure hotelover nachtingen. In 2001 werd hij ge arresteerd in Canada, waar hij zich voordeed als autocoureur. Als hij weer vrij man is, wil Rocancourt een filmcarrière beginnen. De Deense kroonprins FREDERIK en zijn Australische vriendin MARY ELIZABETH Donaldson zul len het tegen elkaar opnemen in een zeilwedstrijd, vijf dagen voor hun huwelijk op 14 mei. Het aan staande bruidspaar krijgt profes sionele steun tijdens de onderlinge strijd in de haven van Kopenha gen. De 32-jarige Donaldson zal worden bijgestaan door haar land genoot John Bertrand, een natio nale held in Australië nadat hij in 1983 de America's Cup won, 's werelds oudste zeilwedstrijd. De 35-jarige Frederik zal varen met Jesper Bank, de beroemdste schipper van Denemarken. Bank won als zeiler in 1992 en 2000 olympisch goud. Een RUZIE tussen IJSVERKO- PERS in de New-Yorkse wijk de Bronx is totaal uit de hand gelo pen. Twee ijscomannen hebben de vrouw van een concurrerende ijs verkoper aangevallen met een stuk pijp. Zij is in het ziekenhuis opge nomen met schedelbreuken en in terne bloedingen. De ruzie gaat tussen enerzijds Fernando Esparza en Librara Veron en anderzijds Luis Marrero en zijn vrouw Juana. Volgens de politie liggen de ijsver kopers al lange tijd met elkaar overhoop over wie met zijn ijsco wagen welke route mag rijden. De 64-jarige Juana Marrero verkeert nog in kritieke toestand. Esparza en Veron zijn opgepakt. Hen is po ging tot moord ten laste gelegd. Vitamine E beschermt tegen ten minste twee veel voorkomende vormen van kan ker, prostaat- en blaaskanker, zeggen Ame rikaanse wetenschappers. Maar het slikken van vitaminepillen is waarschijnlijk niet de beste manier om die binnen te krijgen. Twee studies toonden aan dat mensen die het meeste vitamine E binnenkrijgen via hun voedsel of de grootste hoeveelheid er van in hun bloed hebben, de kleinste kans op kanker hebben. De wetenschappers te kenen erbij aan dat er diverse soorten vita mine E bestaan en dat het zogeheten alpha tocopherol essentieel is. In voedingssupple menten komt dat niet voor, maar wel in voedsel als zonnebloempitten, spinazie, amandelen en paprika's. Uit onderzoek is gebleken dat mannen met de hoogste waar den alpha tocopherol in hun bloed 53 pro cent minder kans lopen prostaatkanker te krijgen. De kans op blaaskanker bij mensen met een hoge waarde alpha tocopherol neemt af met 42 procent. Door pillen met vitamine E in combinatie met via het voed sel opgenomen alpha tocopherol wordt de kans zelfs 44 procent kleiner, anp-rtr Zwangere vrouwen die Prozac of an dere middelen slikken om hun de pressie te bestrijden, zouden de her senen van hun ongeboren kind kun nen beschadigen. Daarvoor hebben wetenschappers van de Universiteit van North Carolina in de VS gewaar schuwd. Zij vergeleken baby's van vrouwen die tijdens de zwangerschap Prozac, Seroxat, Zoloft of Celexa had den gebruikt met die van vrouwen die geen serotonine verhogende mid delen hadden geslikt. Bij meer dan de helft van de baby's uit de eerste groep bleek het neurologische sys teem verstoord. Zo beefden de baby's veel en bleven ze vaak in één fase van f de slaap steken, in plaats van diverse fasen te doorlopen. Uit het onder zoek is niet gebleken of de serotonine blijvend van invloed is op de herse nen van de baby's of dat de pasgebo renen alleen maar 'aflack-verschijn- selen' hebben nadat ze die stof via de moeder hebben binnengekregen. Steeds meer Amerikaanse auto's worden voorzien van beeldschermpjes, aan het plafond, in het stuur, in de zonnekleppen of zoals hier iri de hoofdsteunen en het dashboard. Foto: Archief Een automobilist in Schenectady, in de staat New York, heeft de Ameri kaanse bevolking bewust gemaakt van een nieuw moreel gevaar van de technologische vooruitgang: seks op de weg. De 35-jarige bestuurder keek vori ge maand onder het autorijden op een schermpje in de uitgeklapte zonneklep naar een pornofilm en werd aangehouden door de poli tie. Sinds het incident de Ameri kaanse media haalde, is enige dis cussie op gang gekomen over de zedelijkheid ervan: mag je wel seksfiims afspelen in de auto? Het is tegenwoordig niet meer on gewoon om op de Amerikaanse snelwegen achter een grote ge zinswagen of gestroomlijnde ter reinwagen te zitten en het flikke rende licht van een beeldscherm te zien. De monitors zijn erg po pulair. Het gaat meestal om een scherm dat achter de voorbank aan het plafond of tegen de hoofdsteunen is gemonteerd zo dat de kinderen op de achterbank naar een tekenfilm op dvd kun nen kijken. Sommige automobi listen hebben schermpjes inge bouwd in stuur, dashboard of zonneklep aan de passagierskant, maar dat is in 38 van de 50 Ameri kaanse staten verboden. Zo onge veer iedereen is het er wel over eens dat tv-kijken en sturen niet samengaat en de verkeersveilig heid in gevaar brengt. Sinds die vermaledijde automobi list in het stadje ten noorden van Albany is aangehouden, duiken in de VS meer berichten op over lie den die in de auto naar pomo kij ken. Volgens een lokale tv-zender in Texarkana, Louisiana, zijn daar deze maand verschillende auto mobilisten betrapt met seks op de buis. Verontruste moeders getui gen in interviews van de traumati sche ervaring die zij en hun kin deren hebben ondergaan als ge volg van ongewilde seksbeelden die ze opvingen door de ruiten van een andere auto bij een stop licht of op een parkeerterrein. Ineens blijkt er een tot nu toe on opgemerkt voorstel van een parle mentariër, Mark Norris, te be staan om 'rijdende pornofilms' in zijn staat Tennessee te verbieden. En vorige maand opperde een ge meenteraadslid van Flint, Michi gan, het zichtbaar afspelen van een aanstootgevende film in de auto voortaan strafbaar (gewenste boete 500 dollar) te maken. Net als Norris werd zij op het idee gebracht na klachten van inwo ners, zegt deze Carolyn Sims die meldt dat haar initiatief met ar gusogen wordt gevolgd. Het blijkt namelijk nog niet zo eenvoudig om een goed verbod te maken. Als een auto verduistering heeft, hoeft er geen sprake te zijn van aanstootgevend gedrag. Op zich bestaat er in de VS geen wetge ving die het afspelen van porno films in de privacy van je auto verbiedt. „Maar je hebt als burger wel het recht om niet in het open- I baar geconfronteerd te worden g( met porno", zegt Sims desge vraagd. VE Al met al lijkt er sprake te zijn van[i a een groot onontgonnen conflict- [de gebied. Waar leg je de grens? Bij jeft porno of bij bloot? Kunnen extre- mi me geweldsfilms wel door de beu-ad gel voor vertoning in de auto? En tlie hoe zit het met draadloze laptops Iqu en mobiele telefoons? Die bieden ha' ook mogelijkheden om op publie-b ke plekken aanstootgevend mate-erd riaal af te spelen. Het is geen ge- kd makkelijke discussie, beaamt nds Sims. „Je hebt rekening te houdera met het recht op vrije meningsui-fleg ting." Ans Bouwmans De eilandstaten lozen bijna al hun afvalwater direct in zee. Foto: Archief Kleine eilandstaten in bijvoor beeld het Caribisch gebied en de Indische Oceaan hebben te kam pen met steeds grotere overschot ten aan vuilnis en afvalwater. De problemen worden veroorzaakt door toeristenindustrie, die de 'paradijsbestemmingen' over spoelt. Vaak hebben de arme ei landstaten niet de middelen om de afvalproblematiek aan te pak ken. Dat staat in een rapport van de Verenigde Naties dat gisteren is vrijgegeven op de tweede dag van een milieutop in het Zuid-Ko- reaanse Jeju. Sinds begin jaren '90 is de hoe veelheid van plastic afval op de ei landstaten vervijfvoudigd, aldus het rapport. De eilandstaten lozen bijna al hun afvalwater direct in zee. Wereldwijd wordt daardoor een op de twintig mensen die in de oceaan zwemmen ziek. De meeste vervuiling wordt ver oorzaakt door de bouw van toe- ristenverblijven en niet zozeer door de toeristen zelf, aldus de leider van het onderzoek, Veerle Vandeweed. Bij de bouw, veelal vlak langs de kwetsbare kusten van de eilanden, komen enorme hoeveelheden industrieel afval vrij. Als de trend zich voortzet dreigen p de eilanden het natuurschoon te verliezen waar nu juist toeristen op afkomen, stelt het rapport. Zo L, is de kustlijn van Nauru in de In- L dische Oceaan op satellietfoto's blauwgroen gekleurd, niet door het koraalrif, maar door gedump-^ j te bierblikjes. De vervuiling breng^ bovendien de komst van meer ratten met zich mee, en die dra- gen weer allerlei ziektes bij zich. 3 Milieuministers uit de hele werelcLi hebben zich verzameld in Jeju voor de driedaagse top. Ze spre- 5E ken er onder meer over drinkwa- tertekorten in de wereld. Volgens (,g de VN hebben 1,1 miljard mensenl geen toegang tot schoon drinkwa-^ ter en beschikken 2,4 miljard mensen niet over basale sanitaire C voorzieningen. Dagelijks sterven f bijna vijfduizend kinderen aan ziektes die veroorzaakt worden door vervuild drinkwater. De uitkomst van de gesprekken ii| Jeju vormt de basis voor de twaalfde vergadering van de VN- Commissie voor Duurzame Ont-1' wikkeling volgende maand in New York. Daar wordt bekeken of, er voldoende vooruitgang wordt l geboekt om de doelstellingen van"' de VN-millenniumtop op het ge- bied van milieu voor 2015 te ha- len. ap im Het potlood en de viltstift In Vlaanderen hebben leraren het rode potlood afge schaft bij het nakijken van proefwerk. Ze vonden dat corrigerende rood kwalijk voor de kinderziel. Rood was voor de leerlingen synoniem met falen. Dat werk te deprimerend. In het vervolg gebruikt de meester een groene viltstift. Je kunt als leerling nog wel een één krijgen maar het papier is voortaan volgekrast met groene in plaats van rode kruisen en strepen. Wist u dat wetenschappers hebben vastgesteld dat vissen kleuren anders ervaren dan mensen? Wat wij als rood zien, zien vissen als blauw en omgekeerd. Of vissen groen ook anders zien weet ik niet. Wel bestaat 'paling in het groen', een lekkernij van gestoofde aal met kervelsaus, toevallig ook uit Vlaanderland. Die beslissing van de Vlaamse leraren verbaast me. Onze zuiderburen staan pedagogisch niet als bijster overgevoelig te boek. Ik hoor altijd dat die scholen daar veel strenger zijn dan hier. Dat er daar gewoon geleerd wordt en dat de kinderen de leraren er nog met 'u' en 'gij' aanspreken en niet met de voornaam, Jan Kees ofWillemien. De kinderen gaan gekleed in schooluniform. Daartoe behoren voor de jongedames een keurige rok en kousen tot de knie maar geen hoofddoek. Wie brutaal is, moet in de hoek staan. In een dergelijk opvoedkundige klimaa t verwacht je geen softies die onbarmhartig rood potlood vervan gen door zachte groene viltstift. Zou het trouwens helpen? Kijk, vissen weten niet be ter. Die denken dus dat blauw rood is en rood blauw. Vissen gaan niet naar school, zeemeerminnen uiter aard wel, maar hoe het met h un kleurenkaart zit is mij onbekend. Wat ik wél weet is dat het leven uit af spraken bestaat. Stel je voor dat die Vlaamse onder wijzers het werk van pupillen altijd met een gróéne viltstift hadden bewerkt en vervolgens om pedagogi sche motieven op rood potlood waren overgegaan, omdat dat groen zo somber zou uitwerken op die kin deren. Dan had ik precies zo'n stuk kunnen schrijven als nu met alleen omgekeerde rollen voor het schrijf gerei. Zal dit Vlaamse initiatief helpen, herhaal ik daarom nog maar eens. In de kortste keren krijgen de jongens en meisjes even hard de pest aan groen als ze het al tijd aan rood hebben gehad. Een paar keer je repetitie terug, door betweterige leraren overgoten met strepen en krassen en je ontwikkelt voor je leven een fobie te gen alle groen, of het nu het van de natuur is of van de biobak. Met kleuren is het zoiets als met woorden. Neem het woord 'allochtoon'. Den Haag is de eerste gemeente die dat woord uit de officiële stukken bant. Ze vinden dat het woord geen bijdrage levert aan de integratie in de stad, eerder het tegendeel. Helaas, zo'n ver dwijntruc voor een woord betekent niet dat het be staande problemen oplost. Woorden raken door ge bruik beladen. Dat is niets nieuws. Neem de steeds andere woorden om enge ziekten mee aan te dui den. De beruchte longziekte heette eerst voluit 'tu berculose', toen werd het afgekort 'tbc', nog weer later was 'tb' voldoende. De redenering was ook hier: als het woord verdwijnt, verdwijnt de ziekte vanzelf. Andermaal helaas, tbc blijkt na jaren weer terug van weggeweest en er zal wel weer een nieuwe naam voor komen. Dood blijft dood of een mens nu vergaat in de aarde of mummificeert in een grafkelder. De Schilderswijk blijft een probleembuurt of er nu allochtonen wonen of Turkse Hagenaars. En zo blijft een fout een fout, of hij nou met rood of groen is onderstreept. Het zal uiteinde lijk de vissen een zorg wezen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2