Leidsch Élfe Dagblad Warmond 5eeft buren weinig hoop Blokjes en rare biertjes in de strijd om de terrastijger m Briefje van Büch aan Komrij voor 2500 euro Moordwapen Murat D. afkomstig uit politiebureau Trip Gran Canaria eindigt in tragedie woensdag 31 maart 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 agblad Toeristentroep verpest tropische paradijseilanden Oud-prof Marcel Valk weer terug bij UVS Improviseren in het tuinhuisje K>r Silvan Schoonhoven iden - Bij de eerste zonnestralen openen ca- 5 hun terrassen, zoals bloemen hun blaadjes, [aar is het goed toeven in de Leidse binnen- ad? Een kort overzicht. [at is een terras? Op het oog slechts wat ta kjes in de voorjaarszon. Maar een terras is leer. Want waarom stromen ze op de eerste zonnige dag van het jaar onverbiddelijk vol, zelfs al is de lucht nog snijdend koud? Omdat het terras staat voor zaken als 'Genieten' en 'Lente'. Het is de plaats waar bleke binnenzit- ters op kantoor naar hunkeren tijdens de eer ste mooie dagen. Zat ik maar op een terras, verzuchten ze daar tegen elkaar. De terraszit- ter laat ook aan de buitenwereld zien: ik ge niet. Zeker als er een glas witbier met een schijfje citroen voor hem staat. Dat is pas ge nieten. Vooral de Nieuwe Rijn bloeit op, nu de eerste zon door de wolken dringt. De noordelijke oever ervan is Leidens belangrijkste bolwerk van terrassen. Uitbaters moeten flink tegen elkaar opboksen om de gunst van de terrastij gers te winnen. Niet alleen aan de Rijn, maar in de hele binnenstad moeten cafés wapens inzetten als live-muziek, drijvende terrassen, raar abdijbier of terrasverwarming als de ge voelstemperatuur nog te laag ligt. Sommige cafés gooien er iets nieuws tegen aan dit seizoen. Bij Scarlatti bijvoorbeeld, daar komen speciale blokjes op tafel te staan. De klant draait die met de rode of de groene kant naar boven als hij geholpen dan wel met rust wil worden gelaten. Dat scheelt uitge strekte nekken en moeizaam wenken. Stadscafé Van der Werff trok vorig seizoen al de aandacht met het normen-en waarden bord, dat landelijke bekendheid verwierf. Het bord vermaant de bezoekers met geboden als 'wees aardig voor uw ober en serveerster'; 'voeten niet op de stoel'; 'liever niet fluiten' en 'om twaalf uur zonder mokken naar bin nen'. „Youp van 't Hek wijdde er zelfs een co lumn aan", vertelt mede-eigenaar Wouter van Leeuwen. „Het bord is een keer gestolen, maar hangt er weer. Ik wil gewoon niet dat ie dereen in zijn blote bastje op het terras zit. En ik wil er geen softdrugs." Pagina Ri: Op sommige terrassen verandert nooit iets IDA kan samenwerking nog redden ior Roza van der Veer armond/voorhout - De Sa- enwerking tussen Warmond, sorhout en Sassenheim hangt in een zijden draadje. De haar is in handen van de drie farmondse CDA-raadsleden. Zij laken uiterlijk vrijdagmiddag n vijf uur kenbaar of zij heil en in vrijwillige samenwerking issen de drie gemeenten waar- ij de ambtelijke afdelingen rorden samengevoegd, maar rie colleges en drie gemeente den blijven bestaan. De kans at het antwoord op die vraag lee' luidt, is groot. Warmondse CDA-woord- lerder Hoek wilde gisteravond deur naar de vrijwillige sa- lenwerking niet keihard dicht- loien. Ook al gaf hij aan dat et voor 95 procent zeker is dat st antwoord negatief is. „Deze imenwerking is een farce." Als et Warmondse CDA tegen de jorgestelde vrijwillige samen- advertentie) |'t is Woonsdag! Trek in korting Kom op Woonsdag avond in- alle en en winkelen. Het bedrag tussen 17-21.30 uur besteedt restaurant, krijg je terug ols korfing op je IKEA aankopen*. We zijn tot 22 uur open! o IKEA wwwwoonsdag.nl werking blijft, is er een meer derheid van 6 tegen 5 stemmen in de Warmondse gemeente raad tegen samenwerking. Want ook de fractie van War- monds @nders ziet niets in de voorstellen die gisteravond in het Voorhoutse gemeentehuis werden besproken/Dat maakte Warmond @nders-fractievoor- zitter Van der Vooren duidelijk. „Dit is een heilloze weg die niet is te verkopen aan de burgers. Die zijn meer gebaat bij een herindeling dan bij deze voor stellen. Als we samengaan, doe het dan gelijk in een keer goed." Van der Vooren wilde ook niet, op aandringen van de War mondse WD-fractievoorzitter Van der Steur, aangeven hoe voor Warmond @nders vrijwilli ge samenwerking wel accepta bel kon zijn. Met het gevolg dat Van der Steur de conclusie trok dat een meerderheid in de War mondse gemeenteraad 'de rest de das omdeed'. „De bijl is van avond gevallen", hield hij zijn mederaadsleden uit Warmond maar ook van Voorhout en Sas senheim voor. „Het CDA in Warmond heeft altijd gezegd dat het een teken van samen werking wil zien. Dat is er nu. Ik heb nog nooit meer bereidheid tot samenwerking gezien en vervolgens is dat niet genoeg. Waar zijn we dan mee bezig?" Die hartenkreet haalde CDA'er Hoek over om toch nog een keer met zijn achterban te over leggen over de vrijwillige sa menwerking en nog deze week met uitsluitsel te komen. Pagina R2: Voorhout blijft tegen gedwongen fusie COMMENTAAR NEDERLANDSE SPOORWEGEN Iteeds vaker gaan Nederlanders liet de auto naar hun werk. De- e trend is de belangrijkste oor- pak van het dichtslibben van de Utosnelwegen in de Randstad. Ik jaar worden de files langer, laar toch maken relatief steeds linder mensen gebruik van het Ipenbaar vervoer. Hoe onlo- isch deze ontwik wie staat er oor zijn lol in de fi- het is een hard jaren werken de éderlandse Spoorwegen (NS) een beter imago. Dat gaat je bij beetje. Na alle com- lotie over het 'rondje om de k' en de vierkante wielen van ieinstellen, is de rust een beetje jruggekeerd op het spoor. De [einen rijden vaker op tijd, laar ideaal is het nog lang niet. lieuwe afspraken tussen kabi- et, NS en spoorbeheerder Pro- ail moeten het vertrouwen van je consument in de trein her- lellen. (taatssecretaris Schultz van ver der en waterstaat legt de lat iet erg hoog. Haar belangrijk- te eis is dat de punctualiteit van p NS omhoog moet. Het per- Bntage treinen dat op tijd rijdt, moet omhoog van 83 naar 87. Gebrek aan ambitie blijkt ook uit de eis dat 80 procent van de reizigers in de spits een zitplaats heeft Die doelstelling geldt nu ook al. Schultz maakt het de NS en Pro- Rail niet heel erg moeilijk. Zij kiest voor haalbare doelstellin gen, zonder de NS-top tot grootse prestaties aan te moedigen. Dat is jammer, want de NS houden wel het mo nopolie op het hoofd- net. Door het ontbre ken van concurrentie behouden de NS een luxe positie, waar meer verplichtingen tegenover zouden mogen staan. Zo zou de frequentie en snelheid van treinen in de Randstad om hoog moeten, zodat het open baar vervoer beter kan concur reren met de auto. Vijftig pro cent van het vervoer tussen de vier grote steden gaat per spoor. Dat percentage moet, in het be lang van de leefbaarheid van de Randstad, omhoog. Het zou staatssecretaris Schultz sieren als zij het treinverkeer met het zelfde enthousiasme zou stimu leren als het vliegverkeer. Een geanimeerd gesprek op de Botermarkt tussen de j Museum. Foto: Mark Lamers rige Gerrit Komrij (6o), de Leidse dichter llja Pfeiffer (rechts) en Anton Korteweg (links)de directeur van het Letterkundig door Ad van Kaam leiden - Vroeger verdiende een schrijver in Nederland het zout in de pap niet, maar tegen woordig is dat anders. Sterker nog, je hoeft zelf bij wijze van spreken geen letter meer te schrijven: als andere auteurs maar aan jou schrijven, kun je daarvan nog lang genieten. Niet meer van de brief, maar wél van wat die opbrengt. Met een zwierige vulpen ge schreven annonces, getikte vel letjes vergeeld papier, ja, zelfs een vlug neergepende krabbel zijn geld waard. Voorwaarde is alleen dat er een naam of hand tekening van een bekende schrijver of persoon onder staat. Is die persoon beroemd en ook nog overleden, dan stijgt de prijs voor het artefact na venant. Gerrit Komrij bereikte gisteren de gezegende leeftijd van 60 jaar. De dichter des vaderlands woont al heel lang in Portugal en krijgt daar schijnbaar heel veel brieven van collega's. Niet alles hoeft de winnaar van de PC Hooftprijs zelf te houden; een deel van de brieven en ou de manuscripten bood hij voor de liefhebber bij het Leidse an tiquariaat AioloZ ter veiling aan. Het motto daarvan luidt: 'En daarvan wilde hij leven'. Als alle 350 kavels op 21 april ook daadwerkelijk zijn verkocht, moet dat wel gaan lukken. Komrij was zelf naar Leiden ge komen om het startschot voor de veiling te geven. Het woord voeren deed hij niet - het is met zijn zestigste verjaardag, een nieuw boek, een tentoonstel ling in het Letterkundig Muse um en al die optredens in den lande al druk genoeg rond zijn persoontje. Hij liet dat over aan de dichters Rob Schouten, Menno Wigman en llja Pfeiffer. Zelf nipte hij op het terras aan de Botermarkt aan een biertje. Binnen maakten de bibliofielen en verzamelaars hun keuze. Een krabbel Annie M.G Schmidt moet 50 euro opbren gen, een getikt briefje van Geer- ten Meijsing het tienvoudige en een in krulletters geschreven bedankje van Boudewijn Büch nog iets meer: 2500 euro. Eén van de duurste items (7500 eu ro) op de veiling was het hand geschreven manuscript De Al- lerzonderlijkste Avonturen van Primus Prilckebeen. Maar goed, dat staat dan ook op naam van Komrij zelf. Het is en blijft toch gemakkelijker om iets van een ander dan iets van je zelf weg te geven, nietwaar? den haag/gpd - Het pistool waarmee Murat D. docent Hans van Wieren van het Haagse Terra College doodschoot, is meegenomen uit een spreekkamer van een politiebureau in Den Haag. Dat heeft de 25-jarige man gezegd die ervan wordt verdacht het moordwapen aan Murat te hebben geleverd. Het openbaar ministerie in Den Haag acht de verkla ring geloofwaardig. De man heeft verklaard dat hij het pis tool op 27 december vond toen hij op het politiebureau aangifte deed van mis handeling. Het wapen zou in een spreekkamer op de grond onder een ta fel hebben gelegen. Persofficier van jus titie mr. A. Rijsdorp bevestigt dat de ver dachte deze verklaring tijdens politiever horen heeft afgelegd. Volgens haar is het goed mogelijk dat de verdachte de waarheid spreekt: „Er zijn op 27 december in de bewuste kamer veel mensen geweest. Het kan zijn dat iemand het pistool in zijn zak voelde branden en heeft achtergelaten. We we ten niet wanneer dat dan precies zou zijn gebeurd, maar degene die het heeft achtergelaten, gaat ons dat niet vertel len." Onderzoek heeft niet tot de herkomst van het wapen geleid, maar ook geen aanwijzingen opgeleverd dat de ver dachte liegt. „Een politiebureau is een openbare ruimte. Getuigen en aangevers die daar komen, worden niet gefouil leerd", zegt een woordvoerster van poli tie Haaglanden. De verdachte liet het door hem gevonden wapen, een klein damespistool, aan tal van vrienden zien. Zij bevestigen dat de 25-jarige vertelde dat hij het wapen op een politiebureau had gevonden. Op dinsdag 13 januari toonde de 25-jari- ge verdachte het pistool aan Murat D, toen zij samen in de auto zaten. Murat D. pakte het wapen af, rende de kantine van de school in en schoot Hans van Wieren neer. Politiek Alkemade voor legalisering alkemade - Met een nipte meerderheid van acht tegen ze ven stemmen is de gemeente raad van Alkemade gisteravond akkoord gegaan met legalise ring van de 74 vakantiewonin gen aan de Wijde Aa. Uiteinde lijke stemde alleen de fractie van Mooi Alkemade - in haar eentje goed voor een raadsmeerderheid - voor het voorstel. Dat betekent dat de gemeente nu een procedure begint om alleen voor de be staande woningen een vergun ning te regelen. Oppositiepartij en CDA en WD wilden het ou de bestemmingsplan repareren, waardoor de mogelijkheid zou ontstaan om nog eens vijftig va kantiewoningen extra neer te zetten. De tweekoppige PvdA- fractie is tegen iedere vorm van legalisering en wil de illegaal gebouwde huizen afbreken. Pagina R3 VNO lonkt naar Cerfontaine schiphol - Schiphol-topman Gerlach Cerfontaine maakt gro te kans om voorman van de werkgevers te worden. Hij geldt als belangrijkste kandidaat om voorzitter Jacques Schraven van VNO-NCW op te volgen. 'Bomaanslag op publiek verijdeld' londen - De acht Britten die gisteren zijn aangehouden op verdenking van terrorisme, zouden van plan zijn geweest een bomaanslag te plegen op het publiek. Dat meldt de inter netsite van de BBC vandaag. De politie legde tijdens een reeks huiszoekingen beslag op 500 ki lo ammoniumnitraat, een stof die de basis vormde voor de bommen die in oktober 2002 op Bali meer dan tweehonderd levens eisten. Pagina Buitenland Parkeren met gsm in Leiden leiden - Parkeerders in Leiden kunnen binnenkort betalen per mobiele telefoon. Per aange meld mobiel telefoonnummer ontvangt de klant één parkeer- kaart die achter de voorruit van de auto wordt bevestigd. Ver volgens belt de automobilist naar een computer om het par keren aan te kondigen. Afmel den gebeurt als de klant weer vertrekt. De kosten worden maandelijks per automatische incasso geïnd. Parkeercontrole gebeurt door het nummer van de parkeerkaart in te scannen. De parkeercontroleur kan dan zien of de parkeerder is aange meld in de database. Pagina R1 Corus-top gunt zich ruime bonus londen - De top van het verlies lijdende staalconcern Corus heeft zichzelf vorig jaar een bo nus van gemiddeld 21 procent toegekend boven hun toch al ri ante basissalaris. Dit blijkt uit het jaarverslag van het verlies lijdende concern. (advertentie) ai>)t tuinaarde 30 ltr. cp] Bemeste Tuinaarde Zak 30 liter, per stuk 1,39 ZAKKEN Schneider barcelona/gpd-anp - Twee Ne derlandse vrouwen zijn gisteren op Gran Canaria verongelukt in een helikopter waarmee ze na een busongeluk naar het zie kenhuis werden vervoerd. De helikopter kwam bij het opstij gen met zijn staart in aanraking met hoogspanningsdraden maar vloog aanvankelijk verder. Twee kilometer verderop stort te de helikopter neer. Ook de piloot en een meevliegende arts en verpleegster, alle drie Span jaarden, kwamen om het leven. Eén van de omgekomen vrou wen is een vrouw van middel bare leeftijd uit Noord-Holland. De andere is een 25-jarige vrouw uit Friesland. Hun iden titeit is nog niet vrijgeven. De inzittenden van de bus maak ten een dagtocht naar het berg achtige binnenland van Gran Canaria, met onder meer de be zichtiging van de Chira-stuw- dam. Bij het ongeval zijn in to taal 28 Nederlanders gewond geraakt, aldus een woordvoer der van het Nederlandse consu laat vanochtend in Las Palmas. De meeste verwondingen wa ren niet ernstig. Volgens de woordvoerder is de excursiebus bij slecht weer van de weg ge raakt en gekanteld. Mogelijk is een deel van het wegdek weg gezakt, toen de bus passeerde. In de bus zaten 33 Nederlandse toeristen en een aantal Span jaarden. De hulporganisatie SOS Inter national heeft een speciaal te lefoonnummer (0800-0990099) geopend. Vanochtend had de organisatie 'zeker tweehon derd' telefoontjes ontvangen vap. bezorgde bellers. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M||V s"»'maaia PostcodePlaats5 Telefoon(iv.m. controle nabezotgng) Wij gaan zoguukig om met pereoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rfonroSe aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement ""5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 automated* betaihg m*n Handtekening: 712141 '400114 PTTT i i ii n Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad I'I'I'IBMII

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1