Villibrord in de knel door lastenstijging REGIO Leiderdorp leert van fouten Leyhof Muziekschool als jaarlijks discussiepunt kost Leiderdorp miljoenen ^eiderdorps sportplan oogst lof Kuipers met Oegstgeestse vindingen de ruimte in Vakantiehuizen-soap eindigt in anticlimax HDC 973 ethouder komt Zoeterwoudse woningbouwvereniging niet tegemoet woensdag 31 maart 2004 R3 Marieta Kroft erwoude - De financiële po- van woningbouwvereniging brord in Zoeterwoude ver- itert als gevolg van de forse instijgingen die de gemeen- ior dit jaar heeft doorge ef Volgens directeur Hans iers maakt de huurverho- de stijging van de ozb en de heffing lang niet goed. Hij het terecht vinden als de ge- j nte met een compensatie t de brug komt. 1 cers zegt dit in een reactie vragen die Pro- sief Zoeterwoude heeft ge- orJanneke Dijke ierdorp - Als het aan de derdorpse politiek ligt, volgend jaar geen en- pe Leiderdorper meer een nent om niet te spor- Alle drempels die men- 1 ervan weerhouden om te egen, moeten worden [slecht. De politiek staat irkant achter het rapport eiderdorpers bewegen te ian bewegen', zo bleek gis- favond tijdens de vergade- "ig van een raadscommis- i jt rapport werd geschreven lor een groep van elf men- n die zich bij de sport in liderdorp betrokken voe- 1fi. De werkgroep is aange door de gemeente en tal van aanbevelingen, je stuk voor stuk de goed- iejuring van de politiek kun- 4n wegdragen. In het ge waren de com- jfimentjes niet van de lucht. wordt een Servicepunt jort en Bewegen opgericht, it behalve voor Leiderdorp )k voor Zoeterwoude aan gaat. In dit service- ït, dat in een bijgebouw sportcomplex De Does telt, wordt alles op sport lied gecoördineerd. Wet- ÏUder Molkenboer: „Het is in spin in het web, een 1 >rt octopus." Sportvereni- ïgen en scholen kunnen '|er terecht met vragen, en "Ét personeel dat er werkt, irgt ervoor dat de plannen irden uitgevoerd die de jrkgroep heeft bedacht. Zo er in Leiderdorp een van tien kilo- Pjeter worden uitgezet over ^staande fiets- en wandel komt er een sport-o- teek waar groepen vrienden t buurtverenigingen sport- at|ateriaal kunnen huren, ko- ten er projecten voor scho rren en jongeren, een gtartinstuif voor ouderen en 3 fen maatjesproject voor ge- andicapten, zodat zij gezel- :hap krijgen van een vrij- jjlliger als ze willen sporten, 'oor dit alles is geld nodig. >e politici steunen het voor van wethouder Molken- êjoer om subsidie te vragen lij het ministerie van volks- ïzondheid, welzijn en >ort. Dat ministerie heeft ;ld beschikbaar voor pro pten waarmee een ge rente mensen in beweging jijgt en die onder de term reedtesport vallen. Leider- Jorp vraagt voor 2005 tot en einet 2008 in totaal 250.000 ro aan. De gemeente moet lurende vier jaar 285.000 ro bijbetalen, maar het >otste deel (ruim 200.000 uro) geeft de gemeente so wieso al uit aan zaken die bortaan onder dit project allen. Mocht in augustus lijken dat het ministerie ïen geld schenkt aan Lei- ;rdorp, dan gaan een paar jannetjes niet door. Als Lei- ierdorp hiermee na 2008 wil )orgaan, dan moet de ge- leente het helemaal zelf be- een aantal politici is :t sportproject geen luxe, aar werkt het preventief. _Jk heb dit geld er graag voor -^ver, want de problemen iet de jeugd worden mis- minder als ze goed eziggehouden worden", al ius GroenLinks-lid Vons. D66'er Louw is het als mensen op straat noorden uitgedaagd het op eïfen rennen te zetten. „We bijvoorbeeld in De mensen verlei- om meer te doen dan it te sukkelen." Teske van L vindt dat de gemeente wel de paden moet op lappen. „We kunnen wel rkjfen hardlooproute uitzetten, in [laar als we niet snel alle its- en voetpaden verbete- in regent het hier claims an allerlei brekebenen." .steld aan burgemeester en wet houders over de lastenverzwa ring. De woningbouwvereni ging mag van het rijk per 1 juli de huur niet verder verhogen dan met 2,9 procent. Reekers: „Als we de stijging van de ozb en de rioolheffing willen dek ken, zou er een extra verhoging van 3,7 procent moeten komen. Maar dat mag niet. Omgere kend in geld komen we hier door jaarlijks 130.000 euro te kort." Sommige woningbouw projecten moeten daardoor worden uitgesteld, aldus de di recteur. Hij is zich ervan bewust dat wo ningbouwcorporaties in andere gemeenten voor dezelfde pro blemen kunnen staan. „Maar ik weet van anderen in de omge ving dat ze geen leges voor bouwvergunningen hoeven te betalen. Wij moeten dat wel. Verder is het in Zoeterwoude geregeld dat de eigenaren van woningen rioolrechten moeten betalen. Als dit bij gebruikers zou worden neergelegd, zou dat ons alweer schelen." Reekers wordt nog niet 'paniekerig' van de lastenstijgingen, maar het was volgens hem beter geweest als de verhoging over meer ja ren was uitgesmeerd. Uit onderzoek van de Vereni ging Eigen Huis en de Consu mentenbond bleek onlangs al dat Zoeterwoude en Warmond in de top vijf van gemeenten staan waar de woonlasten het hardst stijgen. Een huishouden in Zoeterwoude betaalt dit jaar gemiddeld 250 euro meer. PZ had tijdens de begrotingsbe handeling in november al veel moeite met de stijging. Zo is de ozb met 22 procent omhoogge- gaan. Volgens de fractie zijn de gevolgen nu pas zichtbaar om dat iedereen vorige week een aanslag in de bus heeft gekre gen. „In individuele gevallen heeft het geleid tot een verho ging van meer dan 100 pro cent", aldus fractievoorzitter Wil Ooijendijk, Hij stelt het col lege vragen over de voorlichting aan inwoners over de bezwa renprocedures. Ook neemt hij het op voor Willibrord en vraagt hij de gemeente om de corpo ratie te compenseren. Wethouder Van der Kooi is niet van plan om met geld over de brug te komen. „Als we Willi brord tegemoet zouden komen, zou dat een precedent schep pen naar anderen." Om financiële problemen te voorkomen, vindt de wethou der dat de woningbouwvereni ging gebruik moet maken van de systematiek die de wet biedt. „De kale huur is aan een maxi mumverhoging gebonden. De servicekosten en de overheids- heffingen mag de verhuurder doorberekenen. Kennelijk bere kent Willibrord één huurprijs waarin alles is inbegrepen." Volgens de wethouder is de voorlichting aan inwoners over bezwarenprocedures goed. „Die staat op de achterkant van de aanslag." Er zijn tot nu toe in het gemeentehuis iets meer reacties over de aanslag bin nengekomen dan normaal. „We zitten nu op een dikke honderd. Maar onder hen be vinden zich ook mensen die in formatie willen over gespreide betalingen." Uitvinder Albert Holman uit Oegstgeest maakte een trilvest en speciale koelhuizen die astronaut André Kuipers binnenkort meeneemt de ruimte in. „De producten moeten feil loos werken, want in de ruimte kun je er niets meer aan doen." Foto: Mark Lamers Uitvinder Holman schaaft vanuit zijn huiskamer aan techniek door Eric de Jager oegstgeest - Als astronaut André Kuipers maandag 19 april de ruimte ingaat, dan neemt hij twee gedeeltelijk Oegstgeestse vindingen mee. Een trilvest, dat hem als een extra zintuig vertelt wat onder en boven is als hij ge wichtloos door het International Space Station (ISS) zweeft en koelhuizen die op intelligente wijze satellieten koelen en ver warmen waar dat nodig is. Het zijn hightech uitvindingen waar van het Oegstgeestse eenmans bedrijfje SensTech aan de basis stond. Die ene man achter Sens Tech is Albert Holman, die vanuit zijn huiskamer de techniek steeds een stapje verder wil brengen. „Ik wil me ook wel eens beroepsuitvinder noemen." Holman is sinds 1992 actief als zelfstandige 'uitvinder'. Hij maakte even een uitstapje bij Dutch Space in Leiden, maar pakte twee jaar geleden zijn ei gen zaak weer op. SensTech ontwikkelt elektronica en meet apparatuur voor bedrijven en instellingen, zoals de TU Delft en de ruimtevaartorganisaties NASA en ESA. Hoewel hij zijn precisiewerk verricht vanuit de anonimiteit van zijn woonka mer - waarvan een deel vol staat met computers, oscillo- scopen, printplaatjes, chips, weerstanden en koperdraad - leverde hij in samenwerking met Dutch Space twee in het oog springende producten aan ESA: de SUIT en de HEAT. Ze worden 19 april vanuit het Rus sische Sterrenstad in een baan om de aarde geschoten. De SUIT is een vest met 56 tac- tors - vergelijkbaar met de tril- motoren in mobiele telefoons - dat met de trilsignalen aan as tronaut Kuipers laat weten wat onder en boven is. Dat is be langrijk, omdat een astronaut in gewichtloze toestand zijn oriëntatie snel kwijt is, met als gevolg dat hij gemakkelijk tegen dure apparatuur stoot. Kuipers gaat het vest straks testen. Hol man ontwierp de elektronica die de trillers aanstuurt, de gy roscopen (sensoren die meten in welke positie Kuipers hangt) afleest en alle informatie weer geeft op een schermpje. Op zijn bureau ligt een prototype. „Het hele project moest in zes maan den afgerond zijn. Dat was kort dag. Het is geluld, maar het was een spannende race. De pro ducten moeten feilloos werken, want in de ruimte kun je er niets meer aan doen." Het andere project dat in het ISS getest wordt en waar de Oegstgeestenaar de hand in heeft gehad is HEAT. Zoge noemde 'heat pipes' transpor teren warmte van de ene kant van een satelliet naar de ande re. Dat is nodig, omdat het ver schil in temperatuur aan de zij de die op de aarde of de zon is gericht en de zijde die op het heelal is gericht een paar hon derd graden kan zijn. Voor de heat pipes ontwikkelde Sens- tech de elektronica, de senso- renuitlezing en de computer software. „En alles zo licht mo gelijk, want je betaalt op een ruimtereis per kilo. Elke kilo die de lucht in moet, vergt extra brandstof en grotere raketten." „Ik probeer steeds nieuwe din gen te ontwikkelen", zegt Hol man. „Techniek is bestaande kennis omzetten in iets nieuws, van losse onderdelen een nieuw geheel maken. Ik vind het leuk om iets te maken dat nog niet bestaat. Dat kan ik ook, want ik heb een aantal pa tenten op vindingen. Het inte ressantste is het zoeken naar een oplossing, het proces naar het eindpunt. Als een vinding eenmaal werkt, is het leuk, maar dan is het tijd voor iets nieuws." Holmans vernieuwingsdrang levert zijn bedrijf alleen niet veel geld op. „Het maken van prototypes is leuk, maar onze ker. Het zijn altijd eenmalige projecten en de vraag is vaak zelfs of je geen verlies draait." In het begin had Holman daar veel moeite mee: „Ik ben een techneut en geen verkoper." Maar inmiddels zoekt hij tussen de prestigeprojecten door naar manieren om geld te verdienen met zijn uitzonderlijke gave voor het meten van de kleinste verplaatsingen.Als je het fi nancieel goed wilt doen, heb je iets nodig wat in massaproduc tie kan. Sensoren in speelgoed, bijvoorbeeld." „Sensoren hebben de toe komst. Meten is weten, is de ge ijkte uitdrukking. Zonder sen soren is de mens niets. We kij ken, ruiken, proeven, voelen en naar aanleiding van die sensori sche informatie ondernemen we actie. Je moet iets hebben om je actie op af te stemmen en dus moetje meten. Meten is de kennis, de actie is wat je doet met die meting." „Kijk naar auto's, die hebben parkeersensoren en ze zijn nu bezig met de herkenning van obstakels, zodat de auto auto matisch remt of gas terugneemt als er plotseling iemand over steekt." Meer toezicht door gemeente door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorp leunt nooit meer zo zwaar op een projectontwikkelaar als is ge beurd bij de aanleg van het tweede deel van de wijk Leyhof. Alle politieke partijen spraken dat voornemen gisteravond uit tijdens de commissievergade ring ruimtelijke ordening Het eerste bewijs dat de ge meente van de miskleun met Leyhof heeft geleerd is er: voor het W4-plan heeft Leiderdorp een ontwikkelingsbedrijf opge zet waarin projectontwikkelaar Bohemen en de gemeente een even groot belang hebben. Hoewel de gemeente sprak van een publiek-private samenwer king, gaf Leiderdorp de aanleg van de wijk Leyhof destijds vol ledig in handen van projectont wikkelaar Hopman-Interheem. Bewoners dachten dat ze met vragen over de aanleg van de wijk bij de gemeente terecht konden, maar die had alles uit besteed, inclusief de communi catie. Höpman-Interheem voerde veel taken niet naar be horen uit. Zo werden er bij de bouw van een aantal huizen fouten gemaakt, werden enkele wegen pas laat aangelegd en gaf de projectontwikkelaar geen antwoord op vragen van bewo ners. De Rekenkamer Leiderdorp be sloot vorig jaar, nadat het laat ste deel van de nieuwbouwwijk definitief was opgeleverd, om een onderzoek te doen naar de totstandkoming van Leyhof. Uit het onderzoek bleek dat de wijk geworden is wat de gemeente ervan verwacht had, maar dat de manier waarop dat is ge beurd allesbehalve vlekkeloos verlopen is. De belangrijkste ooizaak is dat alle verantwoor delijkheid bij Hopman-Inter heem lag. De raadscommissie was vol lof over het rapport. De politici waren het eens over de conclu sies en aanbevelingen. Bij een volgend project, zoals het W4- project of de woonwijk Driega- tenbrug, mag de gemeente de regie niet meer volledig uit han den geven. Ook moet er een planning gemaakt worden, zo dat de projectontwikkelaar op falen is aan te spreken. Dan kunnen er eventueel boetes worden opgelegd. Bij de aanleg van Leyhof kon dat niet, omdat er geen planning was. Wethouder Molkenboer gaf toe dat er veel fouten zijn gemaakt. De wijk werd aanbesteed voor dat hij wethouder was. „Meh heeft destijds de was de deur uit gedaan", zei hij. „Er is nooit aan gedacht dat er mensen in de wijk kwamen wonen die van alles wilden. De opdracht was: bouw 1.000 woningen binnen zoveel jaar." De rekenkamer had ook graag de projectontwikkelaar aan de tand willen voelen, maar dat lukte niet. PvdA-raadslid Mc- Daniel wilde weten waarom niet. Rekenkamer-voorzitter Marieke Ritzema antwoordde dat er op dit moment niemand meer bij Hopman-Interheem werkt die betrokken was bij de bouw van Leyhof. „Wilden ze die mensen dan niet opsporen? vroeg McDaniel. „Ik heb de indruk dat niet al die mensen in even goede verhouding vertrok ken zijn", was het antwoord. Wethouder Molkenboer voegde daaraan toe: „Als we al boetes hadden willen opleggen, zou ik niet weten met welke project leider we daarover hadden moeten praten, zoveel zijn er versleten." door Joris Rietbroek vervolg van voorpagina roelofarendsveen - Van tevo ren was al duidelijk dat Mooi Alkemade de doorslag zou ge ven in de discussie over de 74 zomerhuizen aan de Wijde Aa. Tot gisteravond wist de partij namelijk nog niet wat te beslis sen: legaliseren of afbreken van het vakantiepark. De manier waarop die doorslag kwam had nog het meeste weg van een anticlimax: de volledige fractie - met acht raadsleden de absolu te meerderheid in de raad - stemde opeens in met legalisa tie van het vakantiepark en zet te zo PvdA, WD en CDA bui tenspel. Fractieleider Van Brussel pro beert aanvankelijk een compro mis tussen de politieke partijen te bereiken, het polderland schap te promoten en vrede te stichten tussen alle belangheb bende partijen. Als hij het woord krijgt gaat het publiek op de volle tribune van spanning even verzitten. „We bestrijden elkaar, maken ruzie, liggen er wakker van en gaan er aan on derdoor, maar het landschap wordt er niet mooier van", be toogt hij. Van Brussel probeert tevergeefs de rest van de raad te winnen voor legalisering van de bestaande woningen, in de hoop dat een unaniem raads besluit de strijdende partijen aan de onderhandelingstafel te krijgen. De PvdA wil hier echter niets van weten. De partij houdt vast aan haar principes: afbreken dat park, anders kunnen we el ders in de gemeente niet meer geloofwaardig 'handhaven'. „Bovendien zijn wij altijd van mening geweest dat het park niet in het bestemmingsplan past", aldus fractieleider Van Veen. „De rechtsgang heeft ons daarin gelijk gegeven." Van Brussel kan het slecht hebben dat Van Veen zich zo vast klampt aan principes. .Alleen achter je principes staan vind ijc zwak. Ik durf te wedden dat je die huizen hoe dan ook niet wegkrijgt." CDA en WD zien legalisering van de vakantiehuizen voorna melijk niet zitten, omdat dit weer ellenlange procedures met zich mee kan brengen. „En als die te lang duren, gaat eigenaar Jan van Ifijn op de fles", aldus Van Velzen (WD). „Laten we daarom snel de oorspronkelijke bedoeling van de raad in ge dachte houden en het bestem mingsplan herstellen." Overigens hekelen beide oppo sitiepartijen de enquêtes van de Vereniging Veenderpolder en Wijde Aa, de grootste tegen stander van de zomerwonin gen. „Die enquêtes zijn sugges tief opgesteld", aldus Uit den Boogaard. „De bewering dat het vorige college voor 125 va kantiehuizen koos is pertinent onjuist" De vereniging weet nog niet wat te doen na het be sluit van de raad. De familie Van Rijn, eigenaar van het va kantiepark, is 'hard toe aan rust' en wil niet reageren. ACHTERGROND leiderdorp - Wat er vanavond in de speciale commissieverga dering over de toekomst van de Leiderdorpse muziekschool ook wordt besloten, de begroting van de gemeente Leiderdorp wordt er niet rooskleuriger op. Alle varianten die zijn bedacht kosten veel geld. Dat is onaan genaam voor een college dat de handen vol heeft om een gat van ruim 2 miljoen op de be groting te dichten. En het tij zit al niet mee, want er moet ook nog naar veel geld worden ge zocht om de in gang gezette bouwplannen door de gemeen teraad te loodsen. Waarom is de streekmuziek- school in de ogen van de ge meente Leiderdorp al jaren een bodemloze put? Omdat be- stiiurders in een periode van zeker tien jaar alleen maar zwalkend beleid hebben ge voerd. Dat kost geld om mense lijke zwakheden te kunnen ver bergen. Vanaf 1994 is er bijna elk jaar discussie geweest over drie va rianten: sluiten, minder subsi die of een fusie met de Leidse muziekschool. Nooit werd er een knoop doorgehakt. Sterker nog, niemand maakte zich druk over dreigende taal van ambte naren en wethouders. Het was zo gewoon geworden om er al leen maar over te praten. En als we het nog breder trekken, staat sinds het bestaan van de muziekschool (nu 31 jaar) het Leiderdorpse muziekonderwijs ter discussie. Discussies die nergens toe leidden, behalve da| muzikale samenwerkings verbanden met omliggende dorpen naar de knoppen gin gen. Ondertussen verschenen er in verslindende rapporten, waar over Jan en alleman hun zegje konden doen. Helaas, het lever de niets op. Er werden direc teuren naar huis gestuurd, mu zikale ambtenaren ingezet en dure managers aangetrokken, waarvan de gevolgen op de be groting van muziekschool tot op de dag van vandaag duide lijk zichtbaar zijn. Geen wet houder, die hierop ooit is aan gesproken. Geen raadslid dat in het openbaar hierover vragen stelde. En dat gemodder gaat maar door. Toen in 2000 de fusie met Lei- der^bijna rond was, moest de toenmalige directeur vertrek ken. Hij mocht zijn werk niet afmaken. Ambtenaar Van Win terswijk, die zich snel directeur noemde, kondigde op 26 sep tember 2002 na een problema tische periode de variant fusie alsnog aan. Het plan was voor de verandering weer eens uit de ijskast gehaald. In 2003-2004 zou de school samengaan met Leiden. „Wij onderzoeken el- kaars financiële situatie," sprak Van Winterswijk dit keer ferm. Voor de zoveelste keer. Nog geen jaar later wordt ook deze man van het project mu ziekschool gehaald en door de gemeente op een zijspoor ge zet. Een nieuwe kostbare ma nager wordt weer uit de hoge hoed gehaald en Van Winters wijk wordt door het personeel van de muziekschool via een achterdeur weer binnenge haald. Hij pleit nu voor verzelf standiging van de muziek school. Naar de kostbare mana ger wordt door het personeel absoluut niet geluisterd. Het accountantsbureau Deloitte Touche vaart er wel bij. In janu ari 2003 kom dit bureau weer met berekeningen. De meest vergaande, en in de ogen van wethouder Molkenboer ook meteen de beste oplossing, is volledige liquidatie van de school. Dat komt op een slordi ge 3,5 miljoen euro. En dan hebben we het nog niet over jaarlijks terugkerende wacht geldregelingen en de extra pro cedures die de op non-actief gezette docenten zeker gaan aanspannen. Hoe staat het inmiddels met de fusie? Net zover als in alle voor gaande jaren. Door burgemees ter en wethouders is inmiddels weer de wens uitgesproken om samen te gaan met Leiden. In de voorstellen aan de commis sie staat met veel tussenzinnen te lezen: 'onderhandelingen te openen voor mogelijke aanslui ting bij Leiden'. Wethouder MacGülavry wil daar jaarlijks een bedrag van 248.000 euro voor op tafel leggen. Pikant de tail: in 2002 vroeg de muziek school Leiden nog 350.000 eu ro. Verder daarover geen uitleg. Het voorstel heeft weinig van een doorwrocht stuk. Geen dui delijke tijdsplanning en geen harde afspraken over plaatsen en regelingen. Om over het wel en v?ee van 500 leerlingen maar niet te spreken. Het collegevoorstel ademt de sfeer van prille gedachtevor ming over toekomstig muziek onderwijs in Leiderdorp. Ama teuristisch bijna. Dat staat in schril contrast met de opstel ling van wethouder MacGilvary die op protestbijeenkomsten doet alsof hij dagelijks met de directeur van de Leidse mu ziekschool om de tafel zit. Niets is minder waar. Als de betrokken raadsleden vanavond geen helder stand punt innemen, blijft de muziek school suddervlees. Het is niet moeilijk te voorspellen welke drie varianten in 2005 weer uit de kast worden gehaald. Mis schien zijn het er dan wel vier. Saskia Stoelinga

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15