LEI DE Terrassen langer open in weekeinde REGIO Universiteit wil meedraaien in Europese toptien Nooit meer terug naar de automaat Viertal blijft in hechtenis voor poging tot doodslag ,eidse leerstoel cultuur en onderwijs Holman schaaft (huiskamer an techniek JN in Bona aan rggravenlaan in - In het bericht over de el United Nations (MUN) Bonaventuracollege is een fout geslopen. De van de vergadering van érenigde Naties heeft 2, 3 april niet plaats in de vesti- aan de Mariënpoelstraat aan de Burggravenlaan. ielzoekers poseren en - Bewoners van asielzoe- Nieuweroord ex- vanaf vrijdag hun Iderijen in het atelier van st Vliegwerk aan de Sint isteeg. Burgemeester Lenfe- opent de tentoonstelling, hebben een ei- atelier op de bovenste eta- an Nieuweroord, waar zij icen onder begeleiding van oedanese kunstenares Faw- Mamoun en Fieke Wei- De opening is om 16.30 De expositie is tot en met 9 te bezichtigen. inder inbraken woningen en - Het aantal inbraken in len is in 2003 gedaald. Er den er 12,5 procent minder dan in 2002. De politie dat dat onder andere door het project 'Wessie, Mensen die hun s beveiligen volgens de nor- (i van het Politie Keurmerk Wonen krijgen een ge Het 2000ste Wessie- üficaat is vanochtend uitge- aan een bewoner van de Luriestraat. ets voor lydtwijck jen - Een fiets voor rolstoe- i is het cadeau dat het Leidse Zuydtwijck van- kreeg overhandigd van Strand- ers (NSL). De atletiekvereni- g bestaat 35 jaar en besloot ens diverse hardloopevene- nten geld in te zamelen voor Veloplus fiets, is een fiets met een plateau oor waarop een rolstoel kan rden geplaatst. Met een fiet- kan een gehandicapte op manier tochten maken. Het om een dergelijke fiets ca- te doen kwam van een de leden van de club, die in ydtwijck werkt. akantie voor lantelzorgers den - Thuiszorg Groot Rijn- id houdt een bijeenkomst pr 'mantelzorg en vakantie' woensdag 7 april. Mensen iemand zorgen kun- tijdens hun vakantie wor st vervangen door een hulp- jrlener. Een andere mogelijk- fid is dat de zieke tijdelijk opgenomen in een ver- of verpleeghuis. De bij- begint om 19.00 uur zaal 'Bert's Hoek' in Ver- eeg- en Behandelcentrum /errhyn aan de Willem de 44. Meer inlichtin- jn: Ineke Kroon en Karin tel. 5161415. xtra geld oor STUV den - De gemeente Leiden 1 de Stichting Uitgeproce- erde Vluchtelingen Leiden, ttweg STUV, dit jaar een ex- subsidie geven van maxi- aal 50.000 euro. Het geld is doeld ter ondersteuning van ielzoekers die in Nederland beslissing van hun aanvraag or een verblijfsvergunning Jgen afwachten. Volgens bur- neester Lenferink heeft de ra subsidie geen gevolgen tr de begroting. woensdag 31 maart 2004 R1 door Timoteus Waarsenburg leiden - Als het aan burgemees ter en wethouders van Leiden ligt, blijven de terrassen in de stad in het vervolg gedurende het hele terrassenseizoen, van april tot oktober, elk weekeinde tot half twee 's nachts open. Dat maakte burgemeester Lenferink gistermiddag bekend. Een voor stel hiervoor wordt binnenkort aan de gemeenteraad voorge legd. De uitzondering van vorig jaar wordt daarmee regel. Tot vorig jaar mochten terras sen slechts tot middernacht open zijn. Maar omdat Neder land afgelopen zomer op een extreem goed 'terrasjaar' afste vende besloot de gemeente om bij wijze van proef in de maan den juli en augustus de slui tingstijden voor terrassen in de weekeinden te verruimen. En zo gebeurde het dat vorig jaar elke vrijdag- en zaterdagnacht tot half twee 's nachts buiten kon worden geborreld. Tot groot genoegen van zowel de terrasbezoekers als de horeca- exploitanten. Volgens Lenferink heeft de eva luatie van de proef van vorig jaar uitgewezen dat 'verruiming van de openingstijden van ter rassen duidelijk in een behoefte voorziet'. Uit waarnemingen van de politie en de onderne mers blijkt volgens de burge meester dat er vorig jaar niet meer overlast is geweest dan andere jaren. Maar een aantal vertegenwoordigers van wijk- verenigingen betwist deze con clusie. „Wij hebben daarom dit voor jaar ook nog een onderzoek la ten uitvoeren onder direct om wonenden van binnenstadster rassen", zegt Lenferink. „Daar uit bleek dat ruim driekwart van de ondervraagden weinig of geen overlast heeft onder vonden van de langere open stelling." Ook legde de gemeente deze binnenstadbewoners de vraag voor hoe ze de sluitingstijden van terrassen in de toekomst geregeld zouden willen zien. Volgens de gemeente, die het onderzoek heeft laten uitvoeren door twee studenten, toonde niet minder dan 81 procent van de direct omwonenden zich voorstander van ten minste lan gere openingstijden in de week einden. De Leidse afdeling van Konink lijke Horeca Nederland pleitte voor onbeperkte openstelling van de terrassen op alle dagen van de week. Volgens de ge meente leidt dat echter tot 'on- V-3" De noordkant van de Nieuwe Rijn, het Leidse bolwerk van terrassen, bloeit op nu de zon de wolken verdringt. Foto: Henk Bouwman aanvaardbare overlast voor om wonenden'. Volgens Lenferink ziet de ge meente streng toe op naleving van de regels. „Exploitanten zijn verplicht om hinder en overlast van op het terras aan wezige bezoekers te voorkomen of te beperken. Als blijkt dat on dernemers die toezichthouden de rol niet naar behoren vervul len, zal in overleg met de politie en de sector Stadstoezicht de handhaving worden aange scherpt. We hebben de moge lijkheid om ondernemers die zich niet aan de regels houden een vroeger sluitingsuur op te leggen of zelfs tot tijdelijke slui ting over te gaan." Bezwaarmakers hebben vier weken de tijd om him zienswij ze te geven. Daarna gaat het voorstel ter goedkeuring naar de gemeenteraad. De prijzen van twintig in het oog springende Leidse terrassen vergeleken Naam Scarlatti Van Engelen La Corona Stadthouder Einstein Meneer Jansen Koetshuis De Burcht Sociëteit de Burcht Barrera De Grote Beer De Kroeg De Waterlijn De Bijlen Stadscafé van der Werff De Bruine Boon d'UB Malle Babbe Annie's Verjaardag De Belastingdienst City Hall Prijzen van fluitjes, vaasjes c Straat Fluitje Vaasje Witbiertje Totaal Stille Mare 1.75 1.95 2,20 5.90 Nieuwe Rijn i,8o 2,00 2.30 6,10 Nieuwe Rijn 1,70 1,80 2,20 5.70 Nieuwe Rijn 1,65 1.85 2,40 5.90 Nieuwe Rijn 1,70 1,80 2,40 5.50 Nieuwe Rijn 1,60 1,80 2,00 540 vd Sterrepad X 1,80 2,30 Burgsteeg 1,80 1,90 2,10 5,8o Rapenburg 1,70 1,80 2,45 5.95 Rembrandtstraat 1,60 1.85 2,60 6,05 Kort Rapenburg 1,65 1.75 2,00 5.40 Prinsessekade X 1,80 2.30 Morsstraat 1,60 1.70 2,00 5.30 Steenstraat 1,80 1,90 2,60 6,30 Stationsweg 1,80 2,00 2,50 6,30 Beestenmarkt 1,60 1.85 2,25 5,70 Beestenmarkt 1,60 1.85 2,25 5.70 Hoogstraat 1.55 1,80 2,30 5,65 Doezastraat 1.75 1,90 2,50 6,15 Stadhuisplein 1,80 2,00 2,50 6,30 'Prachtige locatie voor stadswandelaars' 'Je kan hier goed mensen kijken' 'Alleen bier uit fles, A-locatie' 'Bij historische stadspoort' i witbiertjes zijn - door variërende inhoudsmaten en merken - niet altijd vergelijkbaar. Op sommige terrassen verandert nooit iets vervolg van voorpagina leiden - Sommige cafés heb ben helemaal geen speciale stunts of gimmicks nodig om klanten te trekken. Koffiehuis 't Suppiershuysinghe heeft een terras aan 't Gerecht te genover het Gravensteen: een van de mooiste plekken van de stad. Er verandert daarom eigenlijk 'nooit iets', aldus ei genaar Teuning. Het interieur niet, en de klanten zijn voor het grootste deel stamgasten. Sjaak Veringa van De Water lijn hoeft ook niet te stunten om klanten te werven. „Als je in een achterafstraatje zit, ja, dan móet je wel wat verzin nen. Maar hier gebeurt alles al vanzelf', wijst hij met een breed armgebaar over het wa ter rondom zijn drijvend pa viljoen. Nou goed, De Water lijn heeft toch een specialiteit. Veringa schenkt namelijk al leen bier uit fles. Dat is 'stijl voller' en 'in het buitenland zie je dat overal'. Sommige kroegen onder scheiden zich door wat ze niet hebben. Meneer Jansen aan de Nieuwe Rijn heeft geen ter rasbediening en gaat daar prat op, want dat houdt de prijzen lager. „Je hoeft ook niet de aandacht te trekken van de bediening", zegt bedrijfsleider Hans Lardee. Ook De Bruine Boon is behal ve op de pils die ze schenken ('alleen Hertog Jan') trots op wat ze niet serveren. „Dit is een zaak zonder Breezertjes of andere shit", verkondigt me de-eigenaar Joost Scharloo. „We houden rekening met de jeugd. Ook schenken we voor twaalf uur 's middags geen al cohol en zeggen we ook wel eens 'nee' als een klant al te veel heeft gehad. Ja, we heb ben een opvoedkundige func tie." De eigenaar van restaurant De Bijlen wil juist liever dat klan ten wél een tweede biertje be stellen. Daarom zijn de prij zen ook de laagste van alle on derzochte terrassen. „Het hoeft niet duurder te zijn", zegt Bert Wildervanck. „Twee euro tien vind ik gewoon een beetje veel voor een biertje." Oud-politieman Verzijden (87) overleden door Eric-Jan Berendsen leiden - Op 87-jarige leeftijd is maandag in het Diaconessen- huis D.J. Verzijden overleden. Dirk Johan Verzijden was van 1943 tot 1976 werkzaam bij de Leidse politie. Eerst als hoofd van de geüniformeerde dienst en vanaf 1967 als chef van de recherche. In die hoedanigheid loste hij een aantal moorden op in Leiden. Hoofdinspecteur Verzijden was bij het publiek echter vooral bekend als baas van de politiepost Steen en de Weg, in politiejargon ook wel Posthuis A genoemd. Het ge bouwtje aan de Steenstraat dat nu als kassahuis van het Rijks museum voor Volkenkunde dienst doet, was vanaf 1932 tot de jaren zeventig in gebruik als politiepost met vier cellen. Het huisje deed in de jaren vijftig en zestig bij noodgevallen dienst als 'wijkbureau'. Vooral dronk aards en baldadige jongeren maakten kennis met het interi eur. Het was de tijd dat de Steen straat en de Stationsweg in de volksmond de Stijfselbaan wer den genoemd. Op de Stijfsel baan was het verboden stil te staan omdat er een samenscho lingsverbod gold. De straten kregen hun naam omdat men sen er stijf gearmd liepen in keurig gesteven kleding met het haar strak van de lak of de bril lantine. Bekende zaken op en Nieuwe poging om fondsen te werven bij oud-studenten Foto: archief rond de Stijfselbaan waren Rutecks, restaurant Hecks, Li berty, Schuttershof, Zomerzorg, Eigenzorg, café De Valk, Belle- vue, Het Karrewiel en snackbar Mullens. Overtreders van het samen scholingsverbod werden door de politie 'een handje gehol pen'. Verzijden keek met plezier terug op die tijd, zo zei hij in een interview met deze krant in de zomer van 1998. „Ik kende mijn pappenheimers en zij mij. Ook al was ik de tegenpartij, ik heb er nooit narigheid van on dervonden. Er was toen meer respect voor de politie. Messen en pistolen waren een uitzon dering. Natuurlijk werd er wel eens geknokt maar dan wel met de blote vuisten. En de politie deelde af en toe ook flinke meppen uit." D.J. Verzijden wordt maandag 5 april om 14.00 uur gecremeerd op Rhijnhof. door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden gaat streven naar 'academisch leiderschap'. Niet alleen wil de universiteit de nummer één van Nederland blijven, zij wil ook meedraaien in de Europese toptien en zich op onderdelen zelfs meten met Amerikaanse topuniversiteiten. Dat blijkt uit het 'strategisch document' Kie zen voor Talent, dat het beleid voor de komende tien jaar be paalt. Academisch leiderschap wil de universiteit bereiken door 'in ternationaal toptalent' aan te nemen als de kans zich voor doet. Dat kan alleen door 'slag vaardig te handelen' en dat be tekent dat dit schaarse talent zelfs een baan moet krijgen als er geen vacatures zijn. Een spe ciaal fonds is aangelegd om de salarissen van zulke toponder zoekers uit te betalen. Een an der deel van het geld moet ko men van het Leids Universiteits Fonds (LUF). Om extra middelen te krijgen, gaan de universiteit en het LUF ook de 'Campagne voor Leiden' nieuw leven inblazen. Dit initi atief om oud-studenten en in stellingen ertoe over te halen om in de universiteit te investe ren, wilde de afgelopen jaren niet erg lukken. Voorzitter Kist van de Universiteit en zijn col lege Van Tets van het LUF wil len de Campagne voor Leiden professionaliseren. Zij gaan on der meer een beroep doen op de verenigingen van oud-leden van studie- en studentenvereni gingen. Om zowel Nederlandse als in ternationale studenten te lok ken, gaat de universiteit ook weer investeren in faciliteiten. Het Kamerlingh Onnes Labora torium voor de Rechtenfaculteit nadert zijn voltooiing en ook het Lipsiusgebouw heeft on langs een opknapbeurt gehad. Het Pieter de la Courtgebouw van de faculteit Sociale Weten schappen krijgt mogelijk een extra etage. Een heet hangijzer is de nieuwe huisvesting van de faculteit der Wiskunde en Natuurweten schappen. Het ziet er naar uit dat het Sylvius Laboratorium aan de Wassenaarseweg wordt De onderzoekers die daar wer ken, moeten naar het Gorlaeus Lab. De laboratoria, collegeza len en bibliotheken daar moe ten na renovatie aan de hoogste eisen voldoen. Plannen voor herinrichting zijn nog niet openbaar gemaakt, maar vol gens Kist heeft dit deel van Lei den over tien jaar 'een com pleet ander aanzien'. De universiteit gaat ook werken aan een andere manier van on derwijs. Er komt een 'tutor'- systeem, waarbij groepjes stu denten een docent of hoogle raar krijgen toegewezen. De 'tu tors' geven een deel van het for mele onderwijs, maar gaan ook een rol spelen in het sociale, in formele leven van studenten. Goede studenten moeten in dit systeem de ruimte krijgen, min der goede worden geprikkeld tot betere prestaties. Daarnaast gaat ook meer onderwijs via de computer. Om ervoor te zorgen dat meer letteren-aio's promo veren, wordt het onderzoek daar, net als in de bètahoek, in gericht volgens onderzoeks scholen waarin meerdere aio's samenwerken. 'Mobiel parkeerder' betaalt precies genoeg den - Pedagoog Paul Vedder Jenoemd tot bijzonder hoog- aar 'leren en ontwikkeling in multiculturele samenleving' i de Universiteit Leiden. Aan voeding en onderwijs wordt i hoofdrol toegedicht bij het bewerkstelligen van integratie, sociale samenhang en bij het bevorderen van een democrati sche samenleving. Vedder on derzoekt welke cultuurgebon den processen een rol spelen bij het leren en het gedrag van scholieren op school en wat do centen en ouders kunnen doen om achterstanden van allochto ne leerlingen weg te werken. Vedder is de eerste hoogleraar in Nederland die integratie be nadert vanuit het onderwijs. door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - Het parkeren met de mobiele telefoon wordt in Lei den geïntroduceerd door het Haagse bedrijf Park-line. Vol gens het bedrijf gaan steeds meer steden over op chip only parkeren en kan er dus niet meer met muntgeld worden be taald. Aangezien veel mensen geen chipper of chipknip heb ben of deze simpelweg nooit gebruiken, is mobiel parkeren een goed alternatief, denkt Park-lme. Voordeel voor de consument is dat er geen gepast kleingeld meer nodig is, dat er alleen wordt betaald voor de werkelij ke parkeertijd en dat de par keerder niet meer terug hoeft naar de automaat om extra geld in te werpen. Gsm-parkeren kan al in Haar lem, Groningen, Den Haag, Rotterdam, Delft, Deventer en Enimen. Met deze gemeenten heeft het bedrijf contracten van 5 tot 10 jaar. Park-fine hoopt binnen 3 jaar de 20 grootste steden aan het gsm-parkeren te krijgen. Het risico dat een klant vergeet zich af te melden bij Park-fine kan door de abonnee worden afgedekt door tegen betaling gebruik te maken van een servi ce. Daarbij ontvangt de klant na een bepaalde tijd van Park-line een sms'je met de mededeling dat hij of zij nog steeds staat aangemeld. In Leiden kon tot ongeveer een jaar geleden elektronisch wor den betaald voor parkeren via het systeem Triffiq. Die proef duurde maar een half jaar en werd gestaakt omdat het bedrijf dat Triffiq op de markt bracht het systeem te beperkt vond. Ongeveer 450 Leidenaars maakten gebruik van Triffiq. Sindsdien is de gemeente op zoek geweest naar een vervan gend systeem. Het gsm-parkeren heeft geen consequenties voor vergun ninghouders. Parkeerders zon der vergunning kunnen met een dagkaart wel blijven parke ren op parkeerplaatsen voor vergunninghouders en die dag kaart kunnen ze oök met hun mobiel betalen, 24 uur per dag. den haag/leiden - Twee man nen uit Leiden (40 en 33) en een 20- en 22-jarige man uit Oegstgeest blijven voorlopig in hechtenis in afwachting van hun rechtszaak op 21 juni. Dat heeft de Haagse rechtbank be sloten. Het viertal wordt ver dacht van poging tot doodslag op een 25-Leidenaar in de nacht van 20 op 21 december vorig jaar. Het slachtoffer werd toen in een woning aan de Bifitonstraat in De Kooi langdurig geslagen met allerlei voorwerpen en ge schopt. Tevens werd hij door de keuken gesleept, kreeg hij een gasslang in zijn mond geduwd en werd er een vogelkooi over zijn hoofd getrokken. Een ruzie om geld zou de aanleiding zijn voor de mishandeling. Het viertal wordt binnenkort in het Pieler Baan Centrum in Utrecht door psychiaters on derzocht. Kort na de geweldpleging wer den al drie verdachten gearres teerd. De jongste verdachte kreeg de politie op 28 december te pakken. Hij wordt ook ver dacht, samen met de 22-jarige man uit Oegstgeest, van de mis handeling van een Leidenaar (20) op zondagavond 21 de cember. Daarnaast worden de twee Oegstgeestenaren ver dacht van diverse inbraken in 2002 in de voormalige studen tenbarakken aan de Oude Rijnsburgerweg in hun woon plaats en van een mishande ling. Bij een van die inbraken zou de 22-jarige met een pistool hebben gedreigd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13