[0 L f 0 fl U te8en Amerikaans raketschild Polen krijgt saneerder als premier BUITENLAND 'Vote for Me' net als Idols, maar dan politiek Berlusconi:'Julliemoeten harder Bush verwelkomt nieuwe NAVO-leden rrj Rusland heeft nieuw wapen Leopold II, de Adolf Hitler van Congo Weggeteerde longen op pakje sigaretten schrikt af Een kus van de winnaar istuk van )aeda gedood abad - De Pakistaanse ge- e dienst denkt dat bij het te legeroffensief in Zuid- istan aan de grens met Af- stan Abdullah Ahmed Ab- ,h is gedood, het veronder- hoofd van de inlichtin- enst van de terreurorgani- 1 Al-Qaeda. Het lijk van Ab- jh is niet gevonden, maar I ood blijkt uit radioverkeer 1-Qaeda. Abdullah was iklaagd wegens betrok- eid bij de aanslagen in op de Amerikaanse am- 1 des in Dar es Salaam en bi, waarbij 234 mensen vamen. farin blijft i als premier 8 - De Franse president les Chirac handhaaft Jean- e Raffarin als premier, na verlies van centrum- s in de regionale verkiezin- an zondag. Dat heeft het dentiële paleis in een ver- ïg bekendgemaakt. Raf- diende vanmorgen zijn ag in, maar Chirac gaf hem icht een nieuwe regering men. Die wordt morgen ïdgemaakt. okverbod >d voor horeca' vork - In de tien maanden in cafés en restaurants in York niet meer gerookt worden zijn de belasting- nsten uit de horeca met liefst 9 procent gestegen. tadsbestuur stelt dat er het Ippen decennium nog zoveel werkgelegenheid is «jest in de horeca als nu. «aast steeg de uitgifte van den bij geweld Oezbekistan Ient - Bij een golf aan aan- i in Oezbekistan zijn sinds jag negentien doden en llen gewonden gevallen. Vanochtend waren er weer |agen. Volgens procureur - 1 Rashid Kadyrov zijn de lagen waarschijnlijk het f van moslimextremisten ;e in Oezbekistan verbo- poep Hizb-ut-Tahrir. suw Cyprusplan i Kofi Annan Secretaris-generaal nan van de Verenigde heeft een aangepast plan le hereniging van Cyprus fel gelegd bij onderhande delegaties in Zwitserland, voor 1 mei geen akkoord alleen het Griekse deel it eiland toetreden tot de lese Unie. In het nieuwe :ouden de Turks-Cyprio- ider gebied overhouden, mogen ook minder i-Cyprioten zich in het ie noorden vestigen. De :ekingen verkeren in de te fase. De VN willen op 20 jeen vredesakkoord voor- p»n aan de Griekse en de jse bevolking van het sinds verdeelde eiland. jm ioo.ooo jaatkinderen (ou - In Rusland zijn sinds dit jaar 109.000 kinderen le straat gehaald. Dat t het persbureau Itar-Tass, nderen zijn naar tehuizen ikenhuizen gebracht of, als wet hadden overtreden, jeugdinrichtingen. Inmid- zijn ongeveer 90.000 van weer thuis bij hun familie. dinsdag 30 maart 2004 door onze correspondent Esther Gotink londen - Geen mooie zangstem, maar wel grootse poli tieke ambities? De Britse televisiezender ITV denkt een slaatje te slaan uit de populaire formule van talenten show Pop Idol (in Nederland Idols), door een vergelijk bare competitie te beginnen voor toekomstige Lager huisleden. De winnaar krijgt de kans een verkiesbare plek te behalen bij de volgende parlementsverkiezin gen. De politieke versie van de ook in Groot-Brittannië ge liefde talentenwedstrijd is bedoeld om het publiek warm te krijgen voor het verkiezingsproces. Net als in Nederland is de opkomst van jongeren in verkiezings tijd vaak bedroevend, terwijl deze groep in groten geta le uitrukt als er gestemd moet worden in televisie shows. Tijdens de finale van de eerste Pop Idol in 2002 brach ten 8,7 miljoen kijkers hun stem uit. De show van 2003 zorgde voor een record aantal kiezers van 10,2 miljoen -een vijfde van de totale Britse bevolking. De verkiezin gen voor het Europese Parlement in 1999 kenden een opkomst van nog geen acht miljoen kiezers. Televisiemakers denken het politieke proces net zo aantrekkelijk te kunnen maken als de zangcompetitie. 'Vote for me' (Stem op mij) is de werktitel van de nieu we show, waarin kandidaten een pittig interview van een ervaren politiek verslaggever ondergaan en vragen uit het publiek moeten beantwoorden. Een jury van 'experts' beoordeelt of de deelnemers een sterk pro gramma hebben. De zwakste of minst geliefde kandi daten voor een zetel in het Lagerhuis kunnen door de kijkers worden weggestemd. „Dit is een serieus programma, geen stunt", reageert een ITV-woordvoerder. „Het is in elkaar gezet door on ze actualiteitenafdeling en gaat verder dan reality tv. Alle politici onderstrepen de noodzaak om meer jonge ren bij de politiek te betrekken. Dit is een oprechte po ging iemand te vinden die de komende verkiezingen het hoofd kan bieden." Op verzoek van Steve Anderson, hoofd van de actuali teitenprogramma's, zocht een jurist uit of de show bin nen de regels blijft van de Britse Kieswet. De kandidaat zal als onafhankelijke strijden voor een kamerzetel en mag daarbij zijn of haar eigen ambities invullen. Het kan dus zijn dat de deelname zich uitstrekt tot serieuze tegenkandidaten van premier Tony Blair en conserva tief leider Michael Howard. De audities van "Vote for me'zijn in april, het eerste po litiek idool wordt eind dit jaar of begin volgend jaar ge kozen. Washington - De Amerikaanse president Bush wandelt het grasveld bij het Witte Huis op voor de welkomstceremonie voor zeven nieuwe NAVO-leden. Sinds gisteren maken Estland, Letland, Litouwen, Bulgarije, Roemenië, Slowakije en Slovenië als „volwaardi ge en gelijkwaardige partners" deel uit van het bondgenootschap. Het Noord-Atlan tisch bondgenootschap telt nu 26 leden. Bush zei dat de zeven nieuwe lidstaten „ge vangenen van een imperium" waren toen de NAVO werd opgericht en „bittere tiran nie" hebben doorstaan. De nieuwe leden nemen vrijdag voor het eerst deel aan een NAVO-vergadering in Brussel. Bush zei dat de deur van de NAVO open blijft „totdat heel Europa verenigd is in vrijheid en vrede". Ook Albanië, Kroatië en Macedonië wil len tot het bondgenootschap toetreden. Alleen Rusland ziet de uitbreiding met lede ogen aan. Eerder traden de voormalige Warschaupactlanden Polen, Hongarije en Tsje chië al tot de NAVO toe. Foto: AP door onze correspondent Hans Geleijnse rome Het is Silvio Berlusconi weer ge lukt: een opmerking uit de losse pols en vriend en vijand klimmen in de gordij nen. Tijdens een economisch forum in Cernobbio bij Como beloofde de Itali aanse premier lagere belastingtarieven mits de Italianen harder gaan werken. Dat kan door een aantal nationale vrije dagen af te schaffen. Driekoningen (7 ja nuari) en Allerheiligen (1 november), twee van de in totaal tien feestdagen, zouden het meest voor de hand liggen. Uiteraard waren de vakbonden boos en sprak de centrumlinkse oppositie er schande van. Dit temeer omdat de voor gestelde 11-procentsverlaging van het toptarief van de inkomstenbelasting vooral leuk is voor de hogere inkomens. Maar bij de afwijzende reacties waren ook die van de Italiaanse Bisschoppen conferentie, vice-premier Fini en de re geringspartij Liga Noord. „Dit ligt heel gevoelig. De religieuze nationale feest dagen zijn overeengekomen in het Con cordaat van 1929 tussen Vaticaan en de Italiaanse staat", waarschuwde mgr. Be- tori, secretaris van de conferentie. Vice- premier Fini zette zijn baas te kijk met de opmerking dat het om een kwestie van minimaal belang ging. Berlusconi liet weten dat hij het niet zozeer op de vrije dagen zelf voorzien had als wel op de 'ponte' (brug), die de Italianen slaan door vrijaf te nemen tussen feestdag en weekend. Dat gebeurt vooral rond 7 ja nuari en 1 november, maar ook 25 april (Bevrijdingsdag) en 15 augustus (Maria Hemelvaart) zijn wat dat betreft popu lair. Welzij nsminister Maroni van de Li ga Noord vond het allemaal onzin. „De Italianen werken hard genoeg. Meer economisch effect sorteren belasting verlaging en vooral bestrijden van mis bruik van sociale voorzieningen, zoals met de invaliditeitspensioenen." Oppo sitioneel parlementariër Beppe Fioroni niet waar Berlusconi de moed vandaan haalde: „De man die de laatste vijf maanden 41 dagen vrijaf nam stelt dit aan de Italianen voor!" Het is on waarschijnlijk dat het tot afschaffing van religieuze vrije dagen komt. In 1976 wer den er tot ongenoegen van de kerk maar liefst vier geschrapt. Bovendien deugt het argument van Berlusconi niet. Eco nomen rekenden voor dat Italië op Eu ropees niveau in de lagere regionen ver keert met een totaal aantal van 30 vrije- en vakantiedagen. En volgens statistie ken van de OESO werken de Italianen met 1552 uur jaarlijks meer dan bijvoor beeld Fransen en Duitsers. (advertentie) moskou/ap - Rusland heeft een revolutionair nieuw wapen ont wikkeld dat het toekomstige Amerikaanse raketschild in één klap volledig nutteloos maakt. Dat heeft een ambtenaar van het Russische ministerie van defensie op voorwaarde van anonimiteit gezegd tegen de persbureaus Interfax en ITAR- Tass. Volgens de ambtenaar hebben de tests tijdens de militaire oe feningen vorige maand de filo sofie achter de ontwikkeling van de Russische nucleaire strijdkrachten dramatisch ver anderd. Als het nieuwe wapen daadwerkelijk in gebruik geno men zal worden, is ieder Ameri kaans raketschild niets meer waard, aldus de bron bij defen sie. Het wapen zou bovendien makkelijk en goedkoop te pro duceren zijn en zou daarmee „een asymmetrisch antwoord" op een Amerikaans antiraket systeem vormen. Militaire ana- brussel/ap - De Belgische minister van buiten landse zaken Louis Michel heeft gisteren gezegd dat hij „onthutst" is over een Britse documentai re die grootschalig misbruik in Congo door de Belgische koning Leopold II onthult. Hij noemde de documentaire partijdig en ongenuanceerd. In White King, Red Rubber, Black Death gebruikt re gisseur Peter Bate gedocumenteerde verslagen van gruweldaden om een fictieve rechtszaak te gen de koning te voeren. Leopold II wordt in de documentaire vergeleken met Adolf Hitier. Histo rici schatten dat ongeveer tien miljoen Congole- zen - de helft van de bevolking - het leven heb ben gelaten onder het bewind van Leopold. „Deze film toont de periode zonder rekening te hoyden met de historische, intellectu^Lp en cul- straatsburg/anp - Om mensen echt van het roken af te krijgen, zouden op pakjes sigaretten foto's moeten worden afgedrukt van weggeteerde rokerslongen of rottende tanden. De commis sie milieu en volksgezondheid van het Europees Parlement heeft maandag gezegd dat de Europese Commissie moet over wegen fabrikanten te verplichten dergelijke foto's op hun ver pakkingen te zetten. De kleurenplaatjes blijken in Canada 44 procent van de rokers te versterken in him wens te stoppen. „De Europese Commissie moet zo snel mogelijk de resultaten van deze onderzoeken pre senteren", aldus de WD-europarlementariër Maaten in een rapport dat gisteren is aangenomen. Landen van de Europese Unie zijn nu niet verplicht de plaatjes te laten afdrukken. Ook Nederland heeft vooralsnog geen plannen, aldus een woord voerder van het ministerie van volksgezondheid. De Europese Commissie werkt wel alvast aan een bestand met effectieve plaatjes van longen en tanden, onder het motto 'Een foto zegt meer dan duizend woorden'. Marek Belka voorgedragen warschau /anp-afp -Marek Bel ka lijkt de opvolger van de huidi ge premier Poolse premier Les- zek Miller te worden. President Aleksander Kwasniewski liet gis teren na overleg met verscheide ne fractieleiders weten dat hij de hoogste Poolse burgerfunctiona ris in Irak aan het parlement wil voordragen. „Marek Belka is een goede kan didaat, die een antwoord heeft op de uitdagingen waar Polen voor staat", zei Kwasniewski tij dens een persconferentie. Belka geldt als vertrouweling van de president. Op diens voordracht werd Belka vorig jaar benoemd tot hoofd van een commissie in Irak die verantwoordelijk is voor de uitvoering van het eco nomisch beleid onder de Ame rikaanse bewindvoerder Paul Bremer. Belka heeft gisteren in Bagdad laten weten dat hij naar Polen terugkeert, als de Sejm, het Poolse parlement, vandaag ak koord gaat met zijn benoeming: Belka wil dan snel mogelijk een nieuwe ministersploeg samen stellen. De verwachting is dat hij hard gaat bezuinigen om het enorme begrotingstekort te bestrijden en de kwakkelende Poolse eco nomie uit het slop te halen. De partijloze Belka nam twee jaar geleden ontslag als minister in Miller's regering, omdat colle ga-ministers niets voelden voor zijn strenge begrotingsbeleid. Miller zei vrijdag dat hij op 2 mei, een dag na de Poolse toe- Marek Belka. Foto: Reuters treding tot de Europese Unie, vertrekt. Zijn minderheidsrege ring verzwakte vrijdag verder, nadat zijn partij, de Democrati sche Linkse Alliantie (SLD), uit een viel; 27 parlementariërs stapten uit de partij en eisten het aftreden van Miller. De populariteit van de premier is met 10 procent op een diep tepunt beland, vooral door de slechte economische situatie. Verder worden belangrijke SLD-leden, onder wie Miller zelf, genoemd in verscheidene corruptieschandalen. Ook de steun van de regering aan het Amerikaanse Irak-beleid is niet populair. Miller, die ruim twee jaar premier is, trad drie weken geleden al af als voorzitter van de SLD. Hartpatiënten leven na operatie weer ongezond singapore/anp - Een jaar na een hartaanval leven negen van de tien slachtoffers weer net zo ongezond als daarvoor. Ze roken, eten te vet en bewegen weinig. In een Singaporese krant zegt cardioloog A. Johan van het Nationale Hart Centrum: „Ze voe len zich goed en denken dat ze zijn genezen. Sommigen denken dat de medicijnen alles voor ze doen, maar dat is niet zo." Een halfjaar na bijvoorbeeld een bypass-operatie houdt onge veer de helft van de patiënten de nodige veranderingen in zijn levensstijl nog vol. Na een jaar is dat nog maar ongeveer 10 pro cent, vertelde Johan. En dat terwijl hun is verteld dat ze na een hartaanval twee keer zo veel kans hebben er nog een te krijgen. Volgens de hartspecialist lopen ze drie tot vier keer zo veel ge vaar opnieuw een hartaanval te krijgen als ze hun gewoonten niet aanpassen. listen denken dat de revolutio naire wapens waar verschillen de Russische functionarissen al enige weken over spreken, ma- noeuvreerbare kernkoppen zijn of hypersone kruisraketten. Vi- ce-stafchef van het Russische leger kolonel-generaal Joeri Ba- loejevski heeft gezegd dat Rus land een hypersoon - meer dan twee keer zo snel als het geluid - 'vehikel' test dat op en neer zou kunnen vliegen tussen de ruimte en de atmosfeer. turele context", aldus Michel. De film doet geen recht aan „de positieve bijdragen die onze Con golese partners niet nalaten te erkennen". Het eerste deel van de documentaire wordt aanstaan de donderdag op Canvas uitgezonden. Vorige maand was de documentaire al op de Britse tele visie te zien. Congo was van 1885 tot 1908 het privé-bezit van Leopold II. Hij wist er een inter nationaal erkende vrijstaat van te maken, waarbij hij optrad als zaakwaarnemer. De koning ver gaarde een enorm fortuin met de export van rub ber en ivoor. Toen er steeds meer berichten over mishandeling en uitbuiting opdoken en de inte resse voor rubber afnam, besloot Leopold om Congo te laten annexeren door België, waarvoor hij maar liefst hondei^t miljoen frank opstreek. londen - lain Duncan Smith kust zijn vrouw Betsy. De vroegere lei der van de Britse conservatieven heeft zojuist gehoord dat hij door een parlementaire commissie is vrijgesproken van ongepast hande len. In zijn eerste jaar als partijleider had hij Betsy ingehuurd als se cretaresse. Maar ze kwam nauwelijks op kantoor en haar werk zou in geen verhouding hebben gestaan met het salaris dat ze ervoor kreeg. Volgens Betty werkte ze vaak thuis. Naar aanleiding van de affaire stapte Duncan Smith op als partijleider. Zijn plaats werd inge nomen door Michael Howard. Fot©: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7