KUNST CULTUUR 'Er zit een gat in ons collectieve geheugen' 'Klinghoffer' hee André Hazes kan de wereld weer aan Huygens in vier musea Knip- en plakwerk Raat wekt irritatie op Sociaal bewogenserieus en komisch Record expositie Koolhaas Rotterdam - Het eerste week einde van de Koolhaas-ten toonstelling in de Kunsthal Rot terdam is door 4612 mensen bezocht. Nooit eerder was de animo voor openingsdagen van een expositie in de Kunsthal zo groot. Het oude record stond op 4556 belangstellenden bij de opening van de Esscher-exposi tie in 1998. De tentoonstelling is nog tot en met 31 mei te zien. Prince opent muziekwinkel new york - Prince begint zijn eigen on line muziekwinkel, waar zijn nummers kunnen worden gedownload. Hij heeft de opening van de Musicology Download Store gisteren aan gekondigd op zijn website. Prince biedt recente nummers aan voor 99 dollarcent per stuk. Materiaal dat eigendom is van Wamer Brothers zijn niet be schikbaar op de nieuwe site. dinsdag 30 maart 2004 André Hazes bekende onomwonden 'een grote klootzak' te zijn geweest'. Foto: ANP/Rick Nederstigt André Hazes is alive and kic king! De Amsterdamse le venspopzanger (52) hield zich de afgelopen maanden zorgvul dig schuil, maar moest gister avond met de billen bloot, om dat in Ahoy' zijn eerste van twee inhaalbeurten op de rol stond. De ruim tienduizend trouwe fans werden vooral ge rustgesteld inzake de algehele conditie van de flink afgeslank te volksheld. „Het gaat weer goed tussen ons", waren de woorden waarmee 'De Haas' zelf ook al vrij snel aangaf dat aan zijn even slepende als spraakmakende huwelijkscrisis met Rachel (voorlopig) een po sitief einde is geknoopt. Vandaar dat hij, na onomwon den te hebben bekend dat hij 'een grote klootzak is geweest', weer in volle overtuiging hun lijflied 'Zij gelooft in mij' kon aanheffen. Naast de houvast van de herstelde relatie was er de vertrouwdheid van het Rot terdamse sportpaleis die Hazes binnen de kortste keren weer deden vlammen. Want of schoon onvervalste Mokummer met inmiddels geslaagde mega- optredens in het Olympische Stadion en de Amsterdam Are na op zijn conto, Ahoy" blijft toch de plek waar hij het best met zijn brede achterban com municeert. Daar ligt voor hem inmiddels meer dan twintig jaar concertgeschiedenis, daar vindt gevoelsmens Hazes telkens weer een intimiteit, die aan merkelijk magischer is dan op andere speelplaatsen. Dat voordeel aanvoelende weet hij ook dat hij zich wel enige gemakzucht kan permitteren. Met als gevolg dat in vergelij king met eerdere bezoeken en ondanks het (intussen vergeel de) etiket 'zilveren jubileum' Hazes verrassend weinig nieuws te melden had. Nadat vaste 'opwarmer' Sugar Lee Hooper de hele tent al behoor lijk aan het blèren had gekregen met haar 'carnavalsrepertoire', koos Dré zelf misschien wel na drukkelijker dan ooit voor een feest der herkenning middels onder meer 'Slingers aan de wand', 'Het is koud zonde 'Zeg maar niets meer', amor, amor', 'Bloed, z\ tranen' en 'De vlieger'. Ditmaal dus geen gew gast als Xander de Buison bij Hazes' vorige avondje in september 2002 (als b ger van partner Wend} Dijk) ternauwernood de concerten kon oversten In plaats daarvan een Ho se Tina Turner, met w gastheer niet verder kwaï een slappe versie van 'Een je verliefd'. Dergelijke minpuntjes (al de soli van diverse ledei showorkest Hollywood 1 vard) konden de pret niet drukken, blij als iet was dat de grote kleine weer goed in zijn vel bit steken. Bernardo Bertolucci maakt film over revolutiejaar 1968 V V&V* UlllVCrSClc bctckcil door Pieter van Lierop venetië - Bernardo Bertolucci kan zich herinneren dat in het begin van de jaren zestig Itali aanse jongeren die zoenden in het openbaar, het risico liepen van een bekeuring. De fameuze cineast herinnert zich uit die tijd ook de benauwde mores van Amerikaanse films als het op seks aankwam. En als de dag van gisteren staat hem het revolutie jaar 1968 voor de geest, toen we reldwijd de jeugd in opstand kwam en alle vensters open gooiden. Over dit onderwerp maakte hij 'The Dreamers' (vanaf donderdag in de bioscoop), een film die hij beschouwt als een geschenk aan de jeugd van nu. Bertolucci (64) maakte in de ja ren zestig met 'La Comare Sec- ca' en 'Prima della Rivoluzione' naam als baanbrekend filmer en bereikte later het grote pu bliek met het schandaalsucces 'Last Tango In Paris' (1972) en onder meer 'Novecento' (1976), 'The Last Emperor' (1986) en 'Little Buddha' (1993). Met zijn nieuwste film keert hij terug naar de jaren die hem hebben gevormd als mens en als ci neast. 'The Dreamers' is een liefdesverklaring aan een tijd perk waarvan volgens Bertoluc ci de cultuurhistorische beteke nis sterk wordt onderschat. „Ik herinner me dat we in 1968 's nachts gingen slapen, in de wetenschap dat we niet de vol gende dag wakker zouden wor den maar in 'de toekomst'. We hadden de hoop dat heel snel de wereld er anders zou gaan uitzien en dat wij deel zouden uitmaken van die verandering. Het is een verwachtingsvol op timisme geweest dat bij me is gebleven tot eind jaren zeven- leiden - Ter gelegenheid van de 375ste geboortedag van weten schapper Christiaan Huygens presenteren vier musea in de streek waar hij woonde en werkte een tentoonstelling over hem. De exposities in het Huy- gensmuseum Hofwijck in Voor burg, Museum Boerhaave in Leiden, de Universiteitsbiblio theek in Leiden en Space Expo in Noordwijk duren van 8 april tot 31 mei. Van 13 tot 17 april vindt ook een congres bij ESA plaats, waar historici en weten schappers het verleden belich ten en vooruitblikken op de toekomst. Huygens besefte als eerste dat de 'oren' aan de pla neet Saturnus een ring vormen en ontdekte ook de grote maan van Saturnus: Titan. Twee winnaars Sonneveldprijs Amsterdam - De Dames voor na Vieren en Wouter Deprez hebben gisteravond tijdens het Amsterdams Kleinkunstfestival de Wim Sonneveldprijs in de wacht gesleept. De Dames voor na Vieren wonnen ook de pu blieksprijs. De juryleden kon den niet kiezen tussen de ont roering van de dames en het absurdisme van Wouter De prez, lieten zij in een verklaring weten. De Dames voor na Vie ren „knalden" van het toneel. „Vooral hun mimiek is ijzer- sterk", luidde het oordeel. Wouter Deprez kreeg het stem pel „charismatische theaterper soonlijkheid. tig, tot aan de moord op de po liticus Aldo Moro eigenlijk. Ik vind het spijtig voor de heden daagse jeugd dat zij een derge lijk verwachtingsvol gevoel moet ontberen. Ik zou willen dat, als zij deze film zien, ze worden aangestoken door het vermogen om weer te dro men." 'The Dreamers' speelt in Parijs, in het voorjaar van 1968. Ach teraf is het onvoorstelbaar dat daar de studentenrevolutie los barstte met als eerste aanlei ding het sluiten van de Cinema- thèque Francaise, waar direc teur Henri Langlois een hele ge neratie filmgekken had opge kweekt door alles te vertonen wat er volgens hem van cine matografisch belang tot stand was gebracht, rijp en groen, goedgekeurd of verboden. Een jonge Amerikaan (Michael Pitt) ontmoet er een Franse broer en zus (Louis Garrel en Eva Green) en wordt uitgenodigd in hun huis te komen logeren, aange zien hun vader en moeder met vakantie zijn. Dat draait uit op een reeks emotionele en seksu ele experimenten, die bruusk worden verstoord als buiten op straat het oproer uitbreekt. Bertolucci verbleef in het revo lutiejaar in de Franse hoofdstad en hij zal niet ontkennen dat, ook al werd het scenario voor 'The Dreamers' geschreven door de Amerikaan Gilbert Adair, er veel autobiografische elementen in zijn film verwerkt zitten. „Niet zo zeer in het spe cifieke gedrag van deze adoles centen - ikzelf was al 27 jaar toen ik in Parijs terechtkwam - maar wel in hun dromen, inte resses en energie." Bertolucci was er verbaasd over dat, toen hij een jaar geleden een ruwe versie van The Dreamers liet zien aan jongeren in Londen en niemand in staat bleek de geciteerde fragmenten te herkennen. „Vrijwel elk be wustzijn van filmhistorie ont breekt. Je kunt zelfs geen refe rentie meer maken naar zo ie mand als Marlène Dietrich en erop vertrouwen dat jongeren van nu nog weten over wie je het hebt. En van wat er in 1968 allemaal in de wereld is ge beurd, daarvan hebben ze evenmin enige notie. Dat is voor mij dan ook een onderlig gend motief geweest om deze film te maken: iets teruggeven van wat ontstolen werd aan het collectief geheugen. Het besef dat het ging om een uniek tijds gewricht waar politiek engage ment, seks en popmuziek bij el kaar werden geschud in de gro te cocktailshaker van de cine ma. Het was een soort magie dat al die dingen en emoties toen bij elkaar kwamen. Maar ik heb niet het gevoel dat je nu bij 'The Dreamers' echt naar een periodefilm zit te kijken, eerder dat je met al je normale gevoe lens van vandaag de dag via een soort tijdmachine de kans krijgt drie dagen mee te beleven uit dat gedenkwaardig voorjaar van 1968." Aan het einde van The Dreamers horen we Piaf zingen: 'Non, Je Ne Regrette Rien'. Ber tolucci vindt over het algemeen dat spijt een zinloze emotie is. Maar eigenlijk is er iets dat hij wel degelijk betreurt: „Dat al die ouders die protagonisten zijn geweest in de jaren zestig, hun kinderen niet hebben ver teld waarom ze toen op de bar ricaden hebben gestaan. Dat hebben ze waarschijnlijk ver zuimd uit een soort schaamte, het gevoel dat het achteraf im mers een mislukking is geweest. Dat oordeel is evenwel zeer on rechtvaardig. Al die vrijheid die de jeugd nu heeft, is toen be vochten. Het sociaal gedrag is wel degelijk ingrijpend veran derd sinds 1968. Het is ook het moment geweest dat het femi nisme tot bloei kwam, een van de belangrijkste revoluties van de twintigste eeuw." Louis Garrel, Eva Green en Michael Pitt (van boven naar beneden) in 'The Dreamers'. Foto: Reuters theater recensie Aad van der Ven Voorstelling: 'The Death of Klinghoffer' van John Adams (muziek) en Alice Goodman (libretto) door Onafhankelijke Toneel en Rotterdams Philharmonisch Orkest. Gezien: 26/3, LuxorTheater, Rotterdam. Nog te zien aldaar: vanavond, 1/4 en 3/4. Het liefst had hij een authentiek cruiseschip gebruikt. Regisseur Gerrit Timmers, met zijn voor keur voor video in het theater, had daarop willen filmen om de beelden te integreren in de pro ductie van 'The Death of Kling hoffer', John Adams' opera over de kaping van de Achüle Lauro in 1985. Maar er was geen schip beschikbaar, zodat dit snufje locatietheater aan zijn en onze neus voorbijging. Dat bleek evenwel geen pro bleem te zijn, want het nieuwe Rotterdamse Luxor Theater is op zichzelf al een cruiseschip, gesitueerd als het is op de WU- helminakade, waar grote ramen uitkijken op het water en waar ook het interieur zo oogt, dat de bezoeker zich op een oceaan stomer waant. En lag hier in de buurt niet ooit de machtige Willem Ruys aangemeerd, het schip dat later - andere eige naar, andere vlag - Achille Lau ro zou gaan heten. Kortom, de kust van Alexandrië, waar de kaping zich afspeelde, mag dan ver weg zijn, iets 'levensechts' omgeeft deze productie wel. Wat er gebeurde in oktober 1985 staat centraal, maar de opera reikt verder. Terwijl Adams' muziek zich in al haar expressieve rijkdom ontvouwt, verleent de tekst van Alice Goodman, met haar poëtische metaforen, de tragische gebeur tenissen een historische dimen sie en een universele geldig heid. In deze productie worden die kwaliteiten zichtba; doorvoelbaar gemaakt, z dat er een vorm van esotei vaagheid is ontstaan. Zwarte gordijnen omringt toneel. In de eerste actt stukje kajuit en een reling, tweede acte even een ai doek dat woestijnzand s reert. Soms wordt een tekst opgeroepen beeld onderstreept doordat monitors omlaag komei bijvoorbeeld een vogel rots of water. En wanneer cS in een lange aria terugkij zijn leven, zien we het 1 lair dat hij beschrijft aan i wiegen boven zijn hoofd. Vooral hier is het de eenvc de beeldentaal die in sa hang met de navrante tel de fascinerende, mystei muziek een diepe maakt. De opera is niet vr muzikale monotonie, ma. ze aria van Klinghoffer be samen met die van twee k tot de hoogtepunten. Dat in nog sterkere mate voi koorepisodes. Waar het c tief zijn stem verheft geef als een alwetende geest, h( derwerp een mythische Daar ook is John Adams 0 best. Het koor in alle opzichtei tengewoon bewonderens dig, zoals ook het Rotter Philharmonisch Orkest mate behendig met partituur omgaat. Onder listen vallen vooral Scott I ricks (kapitein), Vivian Ti (Zwitserse grootmoeder) Ruby Philogene (Omar) 0 j net Collins als Marilyn hoffer valt een beetje Haar slotmonoloog behoo de zwakste episodes vai werk, zodat deze opera ir zikaal opzicht als een kaars uitgaat. IN MEMORIAM beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Cold Sweat", werk van Thomas Raat Prijzen: 225 t/m 4.000 euro. Te zien: t/m 24/4, wo t/m za 12-17 uur, Goede Vrijdag (9 april) gesloten, Centrum Beeldende Kunst, Hooglandsekerkgracht 19-21, Leiden. Lege huizen, lege tenten en lege kamers. De tentoonstelling van Thomas Raat bij het Leidse Centrum Beeldende Kunst gaat vooral over wat er niet is. Hoe wel hij zichzelf een schilder vindt en op die titel vorig jaar de Koninklijke Prijs voor Vrije Schilderkunst won, komt aan zijn werk geen verf of penseel te pas. Raat beperkt zich tot teke nen en het beplakken van grote vellen papier met plakplastic. In het persbericht bij de ten toonstelling zegt hij daarover: „Schilderen is het rangschikken van kleur. Ik rangschik met de tape ook de kleur. Het nadeel van het schilderen is dat de mogelijkheden oneindig zijn. Met het gebruik van tape leg ik mezelf een beperking op. Ik ben gebonden aan de eigen schappen van het materiaal." Voor een kunstenaar is dat een opmerkelijke uitspraak. Veel kunstenaars kiezen immers juist voor maximale vrijheid. Ze gebruiken materiaal waarmee ze zoveel mogelijk kanten op kunnen. Raat ziet daar bewust van af. De vraag is wat de ach terliggende reden is. Lukte het schilderen misschien niet goed genoeg? Is het knip- en plak werk bedoeld als een experi ment? Of ziet hij het als de eni ge manier om uit te drukken Wat moetje met al die dingen die alleen maar zijn en niets willen overbrengen? Publiciteitsfoto wat hij wil overbrengen? Maar wat wil hij dan zeggen? In een van zijn landschappen zien we bijvoorbeeld het dak van een enorme tent. Her en der staan ladders tegen de pa len. Kennelijk is men bezig de tent op te bouwen of af te bre ken, en zijn de mensen die dat moeten doen vertrokken. Ach ter de tent loopt een hek, links en rechts staan vlaggenmasten. De gebruikte kleuren zijn hard van toon. In het dak van de tent is het roze zelfs fluorescerend. Daardoor ontbreekt elke nuan ce. De tent, de ladders, de vlag genmasten, het hek, de lucht en de grond zijn slechts dingen die afstandelijk en gevoelloos zijn weergegeven. Hetzelfde geldt voor de andere tentoongestelde werken. Of het nu gaat om een hoog op een berg gelegen huis, een kamer met een leeg ziekenhuisbed, of om twee mensen in witte ont- smettingspakken die iets on duidelijks staan te doen. Alles is vlak en zonder emotie afge beeld. Een andere kunstenaar zou van zo'n onderwerp mis schien iets onheilspellends of angstaanjagends hebben ge maakt. Zo niet Raat. Het is net alsof niets in zijn voorstellingen van enige betekenis is. Alsof hij alle inspiratie, iedere subjectie ve gedachte, al het leven er uit filtert. Een leeg huis is een leeg huis, en dat is het dan. Op den duur wekt dat een gevoel van irritatie op. Wat moet je met al die dingen die alleen maar zijn en niets willen overbrengen? Een rare gewaarwording. Niet elk werk op de tentoonstelling heeft dat even sterk, maar toch is het bijzonder dat Raat met een aantal dit effect weet te be reiken. Peter Ustinov, de Britse filmac teur met twee Oscars, produ cent, regisseur, auteur, histori cus, filosoof, commentator, meertalig imitator, filantroop en goodwill-ambassadeur van de Verenigde Naties is in de nacht van zondag op maandag in een kliniek in Zwitserland overleden. Ustinov woonde al tientallen jaren in het dorpje Bursins bij Genève. Hij zou op 16 april 83 jaar zijn geworden. Hoewel zijn naam anders doet vermoeden was de in Engeland opgegroeide Ustinov maar voor een kwart Russisch. Zijn vader Jona was half Russisch, half Duits en werd ook nog in Jaffa geboren. Zijn moeder Nadia was Frans met een flinke hoe veelheid Ethiopisch bloed. Zelf beschouwde Ustinov zich als een 'Eurorus'. „Ik ben in St. Petersburg op stapel gezet en in Londen geboren." Tijdens de oorlog diende Ustinov in het Britse leger en schreef hij ook zijn eerste toneelstukken, waar onder 'Fishing for Shadows'. Op 19-jarige leeftijd had hij al zijn eerste van 35 filmrollen te pakken in de Engelse productie 'Mein Kampf„Daarin speelde ik Marinus van der Lubbe, die tragische Hollandse anarchist die volgens Hitier de Rijksdag in brand had gestoken en daar voor werd onthoofd. Bij zijn proces zweeg Van der Lubbe in alle talen, dus in die film hoefde ik ook niets te zeggen." Ustinovs carrière als acteur om spande circa zestig jaar. Hij werd begin jaren vijftig van de vorige eeuw bekend door zijn karakterrollen in grote Holly- woodfilms. Zo speelde hij de krankzinnige keizer Nero in 'Quo Vadis' en de sadistische slavenhandelaar in 'Spartacus' van Stanley Kubrick (1959). Voor deze laatste vertolking sleepte hij zijn eerste Oscar in de wacht. In 1964 won hij zijn tweede voor zijn rol in 'Topka- pi'. Later werd hij vooral be kend als de wat knullige Belgi sche detective Hercule Poirot. De Poirot-serie (met name 'Death on the Nile') liep ge smeerd „omdat James Bond er nog niet was." Ustinov werd een gevierd acteur en regisseur, bevriend met sterren als Charlie Chaplin, Audrey Hepburn en Vanessa Redgrave, kind aan huis bij regeringsleiders van Margaret Thatcher tot Mikhael Gorbatsjov. Zijn laatste filmrol was die van de Saksische keur vorst Frederik de Wijze in 'Lu ther' (2003). Ustinov was 00k niet te beroerd om in tv-se te verschijnen. Hij won er 1 Emmy Awards mee. Hij mocht zich sinds 1990 Peter Ustinov noemen, toe door koningin Elisabeth II geridderd voor zijn ontzag kende staat van dienst in d showbusiness. Maar Ustini was ook sociaal bewogen. 1 1968 werd hij goodwill-am sadeur voor Unicef, het kii fonds van de Verenigde Na Hij deed ook onderzoek na vooroordeelsvorming. Van tici in het algemeen was P( Ustinov nooit erg onder de druk, maar hij had wel grol waardering voor VN t Annan, en de vriendschap wederzijds. „Toen de Amei nen Boutros Ghali er uit h< den gewerkt, dachten ze in nan een opvolger te hebbe vonden die ze konden ring ren. Hij leek een zachtmoe zwart lammetje, rechtstree weg naar de slachtbank. M net als Mandela en Desmo Tutu verrees Annan uit dat teisterde Afrika als een wer leider met visie en enorme kracht." Ustinov zat nimmer verleg om een kwinkslag waarin 1 zichzelf niet zelden op de 1 nam. „Comedy is gewoon 1 grappige manier van ernsti zijn", zei Ustinov, vader va vier kinderen („Niet slecht bedenkt dat ik geen katholi ben"). En over de eindighe van het leven: „Kinderen zl de enige manier van onstei lijkheid waar we zeker van zijn." Peter Kuijt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22