afscheid Vredig Juliana IETS Leidsch Dagblad restaties dodelijke bietpartij Omkopen artsen komt nog vaak voor Steekpartij school Heerenveen G r n I IN I n G 072-5196868 KI Droog CJ rustig S 16/17° De lijkkoets met het lichaam van prinses Juliana rijdt over het Spui in Den Haag. In de Nieuwe Kerk in Delft is vanmiddag het stoffelijk overschot van prinses Juliana bijgezet. Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/cpd - Onder grote publie ke belangstelling is het lichaam van prinses Juliana vanochtend overge bracht van het paleis Noordeinde in Den Haag naar haar laatste rust plaats, de grafkelder van de Oranjes in de Nieuwe Kerk in Delft. In Den Haag stonden zo'n dertigduizend mensen langs de route. De vier dochters van prinses Juliana hadden zich vrijwel geheel in het wit gekleed, met een enkel zwart accent. Honderden mensen waren aanwezig toen de kist, bedekt met een vlag, op het plein voor het paleis in de lijk koets werd geladen. Die was zoals verwacht paars van kleur, net als bij de uitvaart van Claus. Speciaal voor Juliana was de koets voorzien van witte versiersels in de vorm van witte vitrage. De koets werd getrokken door een span van acht Friese paar den. De koets werd gevolgd door de bloe- menbrik in paars en wit, met daarop witte kransen van onder anderen de familie en de ministerraad. Als laat ste koets volgde de zwarte Galaberli- ne, met daarin de oudste zonen van Juliana's vier dochters: de prinsen Willem-Alexander, Carlos en Maurits en Bernardo Guillermo (zoon van Christina). Terwijl ze aan het publiek voorbij trokken, stonden hun gezich ten strak. Tijdens de rit stapvoets door Den Haag klonk voortdurend sober klokgelui. Langs de kanten stond een erewacht van duizenden militairen en veteranen. Slechts af en toe riep doorbrak iemand de stilte met een kreet. De lijkkoets werd vooraf gegaan door bereden ere-escortes van de Konink lijke Marechaussee en het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD). Na de koetsen volgde een ere-escorte van de cavalerie van de Koninklijke Landmacht. De koninklijke familie ontmoette in het stadhuis van Delft genodigden, onder wie leden van vijftien buiten landse vorstenhuizen. Prins Friso, de tweede zoon van koningin Beatrix, ontving de gasten in Delft. Ruim voor de aankomst van de lijkkoets in Delft hadden de vele koninklijk gas ten, onder aanvoering van de Spaan se koning Juan Carlos I, al hun plaats in de Nieuwe Kerk ingenomen. Prin ses Margarita, de dochter van prinses Irene was ook aanwezig. Eerder kreeg zij geen uitnodigingen voor het huwelijk van haar neef Willem- Alexander en de uitvaart van prins Claus. De prinses, die in onmin leeft met koningin Beatrix, had een bij zondere band met haar grootmoe der. Om veiligheidsredenen heeft de poli tie 's ochtends bewoners van huizen in Delft langs de route voor de stoet gemaand hun ramen te sluiten. Tij dens het passeren van de stoet was het verboden om uit de ramen te hangen. OPGERICHT 1 MAART 1860 Bertolucci maakt film over het revolutiejaar 1968 Dick Advocaat maakt van de nood een deugd Bonaventuracollege inleiden is weer een 'bruisende' school erdam/anp - De Amster- politie heeft zeven ver en aangehouden na on- jek naar de schietpartij in ferdam Zuidoost aan het 1 van dit jaar. Hierdoor een 34-jarige Colom- j en zijn 18-jarige vriendin et leven. Het motief van de ligt volgens de poli- sfeer van geld en ver- middelen, pen verdachten zijn aan- Jiden in Amsterdam en en hebben de leeftijd |7 tot 28 jaar. Tijdens het rzoek stuitte de politie op Zogenoemde dopelijn en ontvoering. Ürugslijn werd opgerold. ,1e ontvoering, waar de po- van op de hoogte was |cht, lijkt te zijn opgelost. 'rdonk scherpt ;blijfsregels 'galen aan ^haag/anp - Mensen die een Machtiging Voorlo- (MW), een soort vi- in Nederland een ver- l'ergunning willen aanvra- !j kunnen straks meteen somkeert maken. Dat re- jninister Verdonk (Vreem- "genzaken) in de Ulegalen- .flie zij in april uitbrengt, n woordvoerder heeft dat \ag gezegd naar aanleiding brandbrief van de ge kte Roermond over mis- van de regels. Vreemde- zouden gemakkelijk het 1 binnenkomen door een Ijfsvergunning aan te vra- werk, studie of gezins- ling. Zij weten dat ze kans- ;!zijn omdat ze geen MW jen, maar leggen wel 430 Ineer voor een sticker in waarmee ze de beslissing in Neder- pogen afwachten. JTweede-Kamerlid Wilders ek hierover opheldering aan en haar collega Rem- SjBinnenlandse Zaken). In irief vragen burgemeester van Roermond len onderzoek door de Al- ine Inlichtingen en Veilig- Ïidienst (AIVD). Wilders jt dat terroristen misbruik en maken van de „onge- Mjke laksheid" in Neder- 'oordvoerder van minister )nk zegt dat de stickers e en uitgegeven aan mensen l. en verblijfsvergunning wil- J tan vragen zonder dat zij 4W hebben. Zonder zo'n ïtiging kunnen zij geen ijfsvergunning krijgen, mogen zij wel in Neder- verblijven totdat de aan- officieel is afgewezen. COMMENTAAR JULIANA ^indrukwekkend ceremoni- koningin Juliana vanmid- uaar haar laatste rustplaats jelft gebracht De uitvaart ten staatshoofd waardig. De °mgheden hebben een grote achtergelaten, zeker op die met Juliana is :id. Neder- die haar kort Tweede Wereld- )g als staatshoofd aantreden, zul- iep geroerd zijn door de van koningin Juliana goed tot hun recht De keuze voor de Re monstrantse dominee Hudig was in tweeërlei opzicht ge waagd. Voor het eerst in de Oranjegeschiedenis ging een vrouw voor in een koninklijke uitvaartdienst; een fraai staaltje emancipatie. De breuk met de Nederlandse Hervormde traditie was een bewijs van de on dogmatische en oecu menische instelling van Juliana. Tijdens de uitvaartdienst was er voor elk wat wils. De katholie ken voelden zich wel thuis me het ontsteken van kaarsen. He Onze Vader, dat in het Suri naams werd gelezen, symboli seerde de veelkleurigheid van de Nederlandse samenleving. En het Dona nobis pacem kan met wat goede wil worden opgevat als een verwijzing naar de paci fistische denkbeelden van Juli ana, die haar als staatshoofd én begrafenis, die even stem- ds perfect verliep. 's jgduizend landgenoten heb- ,r Se afgelopen week afscheid rt/tnen van hun koningin. "Vandaag was er redelijk wat igstelling voor de koninklij- jtvaart. Behalve betrokken met de overledene zal ivsgierigheid daarbij ook ',ietol hebben gespeeld, want i 1962 is er in ons land geen hoofd meer ter aarde 4ld. Het fraaie lenteweer gaf echtgenote in grote problemen Jllekeurig inhoud aan het brachten. Niet voor niets nam ze if dat het leven na de dood iphoudt. 6 kerkdienst kwamen de ei- vinnigheid en vrijzinnigheid afscheid in het wit, de kleur van de vrede. Zij ruste in vrede. Hugo Schneider Klant laat zelden tanden zien den haag - Van de mensen die zich miskocht voelen, gaat één op de vijf terug naar de winkeL De helft van hen blijft daarna ontevreden, omdat geen goede oplossing van het conflict wordt gevonden. Slechts drie van de duizend ontevreden klantèn zoekt het hogerop. Dit blijkt uit een onderzoek in op dracht van het ministerie van economische zaken. Tal van bedrijfstakken kennen al een geschillencommissie waar on tevreden klanten terecht kun nen. Staatssecretaris Van Gen- nip wil dat dit in nog meer branches gaat gebeuren en dat de commissies beter gaan func tioneren. Miljoenen Britten aan de Prozac londen - Britse huisartsen schrijven antidepressiva voor aan zes miljoen patiënten, om dat er geen andere manieren zijn om hen van hun angsten af te helpen. Door een groot ge brek aan hulpverleners en the rapeuten, zien de huisartsen geen andere oplossing dan het uitschrijven van een receptje, bleek vandaag uit een onder zoek. Driekwart van de artsen schrijft meer recepten voor on der meer Prozac voor dan vijf jaar geleden. Verscheidene an tidepressiva, met name het middel Seroxat, kunnen ernsti ge bijwerkingen hebben. Zo kan het gebruik ervan leiden tot agressie en zelfmoordneigin gen, bleek onlangs. Britse politie t terroristen pakt 1 londen - De Britse politie heeft vandaag in de strijd tegen het terrorisme een aantal arresta ties en huiszoekingen verricht De aanhoudingen hadden plaats in Londen en het zuid oosten van Engeland. De actie is nog niet afgerond. Een poli tiewoordvoerder kon berichten van de media niet bevestigen dat er materiaal zou zijn gevon den om bommen mee te ma- Bush en Kerry nek-aan-nek heerenveen/anp - Bij een steek partij op een school voor prak tijkonderwijs in Heerenveen is vanochtend een 17-jarige leer ling zwaargewond geraakt. De dader is aangehouden, meldt de politie Friesland. Het slacht offer is overgebracht naar het ziekenhuis De Tjongerschans in Heerenveen. De omgeving van de school is inmiddels afgezet. Volgens directeur P. de Jong van De Compagnie gebeurde het voorval tijdens de pauze op het schoolplein. „We zitten nog tussen de bloedspatten", aldus de directeur. „Veel leerlingen waren getuige van het voorval. Straks komt slachtofferhulp hier op school. We gaan dan in ventariseren wie behoefte heeft aan hulp. We zijn allemaal ge schokt. Dit hebben we nooit meegemaakt", aldus De Jong. De 150 leerlingen worden voor lopig niet naar huis gestuurd. (advertentie) Bedrijven zetten aan tot voorschrijven medicijnen utrecht/anp - Bij het Meldpunt Beïnvloeding Farmaceutische Industrie, een kliklijn die in december vorig jaar werd opge richt, zijn inmiddels 25 klachten binnengekomen van artsen en apothekers. Bedrijven willen artsen aanzetten tot het voor schrijven van hun medicijnen door hen allerlei voordelen aan te bieden. De afgelopen week waren er drie meldingen over zogeheten promotiebij eenkomsten. Artsen worden uitgenodigd om te spreken over hun werk, maar tijdens de bijeenkomst blijkt het te gaan om een zeer luxe diner. Drie keer werd melding ge maakt van rechtstteeks geld betalen door een bedrijf, één keer van het aanbieden van digitale camera's. Apothekers hebben bij het digitale meldpunt hun verbazing uit gesproken over het voorschrijfgedrag van sommige artsen. Ook komen er meldingen binnen over websites op internet, die zo genaamd objectief voorlichten over medicijnen, maar een dek mantel zouden zijn van bedrijven die in feite de eigen produc ten promoten. Een soortgelijke klacht kwam ook binnen over een tv-programma. Hoewel het digitale meldpunt de mogelijkheid biedt om ano niem te klikken, wordt daarvan nauwelijks gebruik gemaakt. Di recteur Coolen heeft daarom de indruk dat bedrijven in hun concurrentiestrijd het meldpunt niet misbruiken om elkaar zwart te maken. www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad De Compagnie is een school voor praktijkonderwijs en geen vmbo-school. De leerlingen zijn tussen de 12 en 18 jaar oud. P Washington - De beschuldi ging van laksheid in de strijd te gen terrorisme, die voormalig adviseur Clarke tegen George Bush heeft geuit, heeft weinig invloed op de populariteit van de Amerikaanse president. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerde peiling. In een enquête van het Pew Research Center zei 46 procent van de onder vraagden bij de verkiezingen in november op Bush te zullen stemmen en 47 procent op Ker ry. Bij de vorige peiling, half maart, stond Kerry nog voor op Bush met 52 tegen 43 procent. De huidige president wordt door 53 procent van de Ameri kanen nog steeds het best in staat geacht het land tegen eventuele terroristische aansla gen te beschermen. Slechts 29 procent denkt dat Kerry dat be ter zou doen. i ontvang de krant eerst 2 weken gratis. .□mov Plaats (Lvm controle nabezotging) n met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rtotmabe aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling O €19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau &j automatische betafing s mfi Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1