SCHRIJVENDE LEZERS bannen voor de Rijn Gouwe Lijn kunnen maar beter worden vergeten Herinneringen aan Juliana egstgeests incident met hondenriem rdient excuses in plaats van aangifte rotest tegen Woutertje Pieterse-plan /estie van 'niet in mijn achtertuin' Commercieel Valkenburg is economisch onhaalbaar Niet de veilingklok maar de koningin als middelpunt )e huisfotograaf, de burgemeesters en de prinses Tafeldekken bij De Kaag 'Sterkte met de bevalling' Zo hartelijk, zo gewoon De oproep aan lezers van deze krant om hun herinneringen aan prinses Juliana op papier te zetten en in te sturen heeft een aantal ver rassende resultaten opgeleverd. Uit de reac ties selecteerden wij de leukste, waarmee een halve krantenpagina kon worden samenge steld. Wat in bijna alle herinneringen aan Juliana opvalt, is dat het ongedwongen karakter van de voormalige vorstin grote indruk maakte. Zo werd de destijds hoogzwangere burge meestersvrouw T. Smolders-Nieuwerkerk hoogstpersoonlijk door de koningin sterkte gewenst met de komende bevalling en zag L. Th. Righart van Gelder de prinses zelfs mee helpen met tafeldekken. Piet Broekhof uit Noordwijk is lyrisch over de prinses, met wie hij - mede dankzij de burge meesters Winkel en Bonnike - enkele hilari sche momenten beleefde. Verder stuurde Rijnsburger Jan van Zuylen een foto uit zijn privé-archief over een bezoek van de vorstin aan bloemenveiling Flora en beschrijven twee 'dikke' vijftigers uit Leiden hoe ze een halve eeuw geleden een bosje bloe men mochten aanbieden aan de toenmalige koningin. „Het was net mijn moeder op haar zondags." idse gemeenteraad zou voor de inwoners van de rand- trams. De bussen, die nu de in- overstappen op het station staand spoor Leiden-Utrecht. ten gebruik moeten maken. Onderzoek naar en plannen Herenstraat-Kanaalweg zuller mi a crppn crplH hpsrhik- opmppntpn Mpt Hp fnenmalipfi won er.s vanuit een ruime straal moet worden ODSelost. riidt de Hoe is dat moeeliik. od enkel (Voorbeeld: de hoeesnelheids- voor de RGL kunnen beter wor- moeten verdwijnen, om de idse gemeenteraad zou ipig geen geld beschik- noeten stellen voor on- :k ten behoeve van eerde- leg van een gedeelte van o Gouwe Lijn in de stad. i^imenten die in de zesti en golden voor het ver en van de blauwe en gele in de Leidse binnenstad opeens voor de RGL niet enmalige tramnet was derd en bussen zouden m exibeler zijn in te zetten, id zou aantrekkelijker en en beter bereikbaar zijn voor de inwoners van de rand gemeenten. Met de toenmalige tramlijnen werd maar een be perkt gebied bereikt, terwijl bussen flexibeler en over een beter spreidingsgebied inzet baar zouden zijn. En zo zijn er nog heel veel argu menten meer op te noemen, die indertijd tot het verdwijnen van het toenmalige tramnet hebben geleid. Eén ervan was dat het stadsbeeld zou verbete ren. De RGL die men nu wil laten rijden zal veel groter en langer zijn dan de de toenmalige trams. De bussen, die nu de in woners vanuit een ruime straal uit de buurgemeenten in het Leidse centrum aanleveren, zullen uit de Breestraat verdwij nen. Ook de bussen uit de nieu we wijken van Leiden - zoals de Merenwijk en Stevenshof en het uitgebreide Leiden Noord, Zuidwest en ook Leiderdorp - zullen uit de binnenstad ge weerd worden en dus verdwij nen. Het zal voor bewoners uit deze gebieden moeilijker zijn de bin nenstad met openbaar vervoer te bereiken. Wanneer alles met overstappen op het station moet worden opgelost, rijdt de RGL alleen in het stadsgebied vol bezet en daarbuiten zo goed als leeg. Overstappen maakt openbaar vervoer namelijk ab soluut niet aantrekkelijker. Zelfs de jarenlang gepromote fiets zou uit de Breestraat moe ten verdwijnen. Wie het voor el kaar krijgt de fiets te weren, is spekkoper. Het fietsje weren is namelijk nog nooit iemand ge lukt. Zelfs op de Haarlemmer straat en de Hoogstraat wordt op zaterdag nog volop gefietst. De RGL moet aansluiten op be staand spoor Leiden-Utrecht. Hoe is dat mogelijk, op enkel spoor, waarvoor voor verbete ring en uitbreiding nauwelijks geld is? De RGL aansluiten op een sterk verouderd en sto- ringsgevoelig spoorwegnet, waarop nauwelijks op tijd gere den kan worden, is we De energievoorziening is zo be perkt, dat er maar een beperkte hoeveelheid treinen per uur van het spoor gebruik kunnen maken. De huidige 1500 volt is onvoldoende voor de hoeveel heid treinen die van die trajec ten gebruik moeten maken. (Voorbeeld: de hogesnelheids lijn zal 5000 volt nodig hebben - en krijgen - om met de lange treinen de beoogde snelheid te bereiken.) De rail-infrastructuur deugt voor geen meter en niet alleen het eerder genoemde traject. Dit is een landelijk probleem, waarvoor nog geen duidelijke verbeterplannen zijn gemaakt. Ook voor de trajecten die voor zien zijn voor de RGL zijn voor de eerder genoemde trajecten nog geen plannen en nog geen geld gereserveerd. Onderzoek naar en plannen voor de RGL kunnen beter wor den vergeten. Onder bepaalde voorwaarden is het misschien mogelijk over 25 jaar een RGL aan te leggen en wél op be staand spoor. Een paar van die voorwaarden wil ik noemen. 1. De lijn Utrecht-Leiden moet ge heel dubbelsporig zijn uitge voerd, evenals Alphen-Gouda. 2. Vanaf Station Leiden Cen traal tot Lammenschans zal het gehele spoor ongelijkvloers moeten zijn uitgevoerd. De spoorwegovergangen Morsweg- Haagweg-Rijn- en Schiekade- Herenstraat-Kanaalweg zullen moeten verdwijnen, om de drukkere bezetting van het spoor mogelijk te maken. Er komt bij de Haagweg onder meer ruimte ook onder het spoor te parkeren. 3. De NS (Railinfra) zal het spoorwegnet qua rail-infrastructuur, elektri citeitsvoorzieningen, wegen en veiligheidsvoorzieningen ge heel gemoderniseerd moeten hebben. 4. Er zal het nodige ge spaard moeten worden. Th J. Valk, Leiden. wil ik even reageren op triek Nagerecht (LD waarin de zaak aan de wam van een vrouw uit geest die een aantal jon- met een hondenriem had en. Toevallig ken ik die e. vrouw had enkele jonge- op gewezen dat het om- rpen van een mobiel toi- 'aar voor anderen met leebracht. Hierop werd stig beledigd. Later werd erk afgestoken waarbij haar hond een brandwond op liep. Dat zij met een riem heeft ge slagen is fout. Dat mag niet. Maar waarom doet een oudere dame zoiets? Moeten we ons dat niet afvragen in plaats van een boete van 50 euro (voor waardelijk) op te leggen? Waar zijn de ouders van deze jongelui? Hebben zij geen aan gifte gedaan van het omver weipen van andermans spul len, met daarbij het in gevaar brengen van medeweggebrui kers? Hebben zij geen aangifte gedaan van het afsteken van vuurwerk op 24 oktober. Heb ben zij geen aangifte gedaan van het belagen en uitschelden van een oudere dame? Het zou de ouders sieren hun lieverds te dwingen hun excuses aan deze vrouw aan te bieden, in plaats van voorop te lopen bij het doen van aangifte, nota bene na veertien dagen. F. Stikkelorum, Oegstgeest. bactie op het bericht 'Handtekeningen te- tfoutertje Pieterse' (LD 25/3), waarin stond dat een deel van de Raadsherenbuurt fel It is tegen uitbreiding van de school in de Hout. i de argumenten van de tegenstanders is It bouwplan in strijd is met het bestem- splan. Maar bestemmingsplannen worden Voortdurend gewijzigd? Als dat niet zo was, zou Nederland er nu nog uit zien als honderden jaren geleden. De bevolking groeit, dus zullen er huizen, scholen enzovoort gebouwd moeten worden. Nee, volgens mij is dit puur een vorm van 'niet in mijn achtertuin'-argumentatie. J. Surewaard, Leiden. De luchtvaart is voor Nederland" veel belangrijker dan menigeen denkt. Juist daarom zijn talloze internationale bedrijven die veel werkgelegenheid genere ren in Nederland gevestigd. En daarmee dragen ze bij aan onze huidige welvaart. Keer op keer stellen wij dat gro te belang op de proef door het creëren van bijna krankzinnige, meestal onuitvoerbare regelge ving gebaseerd op emotionele gevoelens ten opzichte van ge luid en veiligheid. Dit heeft al geleid tot dusdanige restricties voor het luchtverkeer dat de huidige regionale vliegvelden nauwelijks, dan wel helemaal geen economisch haalbare toe komst wordt geboden. In de nacht moeten ze dicht en de vertaalslag van geluidshin der naaf het toegestane aantal landingen en starts vertoont een zodanige droefheid dat geen luchthavendirecteur daar droge ogen bij kan houden. En met Schiphol en Rotterdam binnen een straal van vijftig ki lometer acht ik het dan ook niet haalbaar dat een milieueffect- rapportage, en de daaruit vol gende vaststelling van een bij behorende geluidszone, het mogelijk zou maken tot een economisch haalbaar voorstel voor Valkenburg te geraken. Nog afgezien van de infrastruc turele problemen die het in de lucht zou opleveren, zo dicht bij Schiphol. En dat is jammer, maar wel de realiteit. In de motiveÉng van Gedepu teerde Staten ter afwijzing van eventuele burgerluchtvaart op Valkenburg komt Lelystad ter spraken. De relevantie hiervan ontgaat mij volledig. Met de deskundigheid bij de provincie op luchtvaartgebied is het al decennia droevig gesteld en dat geldt - op Limburg na - voor al le andere provincies van Neder land. Nu de besluitvorming betref fende regionale luchtvaart en haar infrastructuur overgaat van het rijk naar de desbetref fende provincie valt nog verder te vrezen voor deze bij uitstek zo internationaal opererende bedrijfstak. P.S. Rhijnsburger, Hazerswoude-Rijndijk. urg - Daar is ze ineens, koningin Juliana. De bloe- ri 1961. Jan van Zuijlen zit op de tribune. Nu 61, maar kopers van veiling Flora zijn er helemaal beduusd toen een jongen van 18 jaar. Burgemeester Koomans en e koningin op de tribune. Waar normaal gespro- veilingdirecteur Kralt verwelkomen de koningin op haar klok het middelpunt van de belangstelling is, rondreis door de Bollenstreek. In Rijnsburg krijgt Juliana uliana alle aandacht naar zich toe. Het is 14 februa- een warme ontvangst. Langs de weg staan vele kinderen met vlaggetjes en feestmutsen te zwaaien. Het bezoek maakte op Jan van Zuijlen een onuitwisbare indruk, de foto beschouwt hij als een waardevol bezit. De Rijnsbur ger staat zelf ook op de foto: hij is op de bovenste rij de derde van links. i prinses Juliana persoon ogen ontmoeten op 18 )82 bij de officiële ope- 'an de paviljoenen De i ïorst en De Hoge Wei van I enmalige psychiatrisch I ïhuis Sancta Maria. Ik was tijd, naast mijn reguliere e, de 'huisfotograaf van ekenhuis. i bekend dat om haar lopende fotografen haar inden irriteren en aan flit- camera's had zij een uit- oken hekel. Het was dus nij heel spannend hoe zij jn aanwezigheid zou rea geren. Overeengekomen was dat de beroepsfotografen alleen aanwezig mochten zijn bij het planten van een tulpenboom, het officiële gedeelte van het bezoek van de prinses. Ik mocht mee bij haar bezoek aan de patiënten in de paviljoenen, als ik mij maar heel discreet en onopvallend gedroeg. Na het maken van een paar fo to's (met indirecte flits) vroeg zij: 'Wie is die meneer?'. De voorzitter van de Raad van Be stuur vertelde haar dat ik de 'huisfotograaf was. 'O', zei ze, 'dan is het goed'. Ik kreeg daar op van haar alle medewerking en ze lette goed op dat ik mijn werk kon doen. Toen één van de twee aanwezi ge burgemeesters - Sancta Ma ria ligt op het grondgebied van Noordwijk én Noordwijkerhout - steeds opvallend zijn best deed om toch vooral maar in beeld te komen (nee, we noe men geen namen!) en dat zelfs prinses Juliana opviel, zei ze: 'Gaat u toch eens een beetje aan de kant, zodat die meneer zijn werk kan doen!'. U begrijpt dat ze vanaf dat moment mijn hart had gestolen. Ze had een écht heel warme belangstelling voor de patiënten, waarmee ze in een huiskamer een kopje thee dronk. Een leuke anekdote is nog het volgende. De prinses werd op het terrein rondgereden in 'De Gouden Koets', het voertuig waarmee normaal de patiënten van de paviljoenen naar de di verse therapie- en ontspan ningsgebouwen werden ver voerd. Ook de beide burge meesters - Bonnike van Noord wijk en Winkel van Noordwij kerhout - zaten in het voertuig. Bij het passeren van de ge meentegrens op het terrein deed de ene burgemeester zijn ambtsketen af en de andere de zijne om. Hier bleek duidelijk haar afkeer van hét protocollai re gebeuren, ze liet duidelijk in woord en gebaar merken dat ze niets moest hebben van die 'poppenkast'. Voor mij is ze altijd het bewijs geweest dat je je niet 'majesteit' hoeft te laten noemen om een héél groot mens te zijn. Ik ge denk haar met diep respect. Piet Broekhof, Noordwijk. Mijn ouders waren in de jaren 1924 tot en met 1932 beheerder van Sociëteit De Kaag van wa tersportvereniging De Kaag in Warmond. In de studententijd van prinses Juliana is zij daar ook enige keren met medestu denten geweest en heeft zij daar meegeholpen om de tafels te dekken. Mijn vader gaf haar gewoon, tot grote hilariteit van de medestudenten, een stapel tje borden in haar handen om op de tafels uit te zetten. LTh. Righart van Gelder, Leiden. Aan koningin Juliana bewaar ik één heel bijzondere herinne ring. Op 15 februari 1961 bracht zij een werkbezoek aan de Bol lenstreek. Mijn man was des tijds burgemeester van de ge meente Voorhout. Gelukkig kon ik deze hoogtijdag nog meema ken. Drie weken later werd on ze dochter Beatrix geboren. In de namiddag van die 15de februari nam de koningin op het bordes van Treslong in Hil- legom afscheid van haar gast heren en hun dames. Zij liep de hoge trap af naar de gereed staande hofauto, bedacht zich en kwam weer naar boven. Dit tot grote verbazing van het ge zelschap. Hoezo protocol? Zij kwam rechtstreeks naar mij toe, gaf mij een hand en een schouder klopje en zei zachtjes: 'Sterkte hoor, met de aanstaande beval ling'. Toen aanvaardde zij echt de thuisreis. Dit was koningin Juliana: dé moeder des vaderlands. T. Smolders-Nieuwerkerk, Leiderdorp. Net als de kleine Wil van Leeu wen mocht ook Wimmie Nagte- gaal op vrijdag 21 mei 1954 een bos bloemen aanbieden aan de koningin, die op werkbe zoek was in Leiden. Van de dag zelf weet Nagtegaal - inmiddels Willem - weinig meer. „Het was mooi weer, ik vond het reuze spannend en de koningin een erg aardige, gewone vrouw", is alles wat hem nog te binnen schiet. Maar een foto van hét moment en een oorkonde die hij later kreeg, koestert hij. Op 21 mei 1954 bracht konin gin Juliana een werkbezoek aan Leiden en omstreken. Zo be zocht zij ook speeltuinvereni ging 'Ons Eiland' aan de Korte- naerstraat in Leiden. Ik was uitverkoren - zo voelde dat echt voor mij - om de ko ningin bloemen aan te bieden. Het waren Oranje Nassau-ro- zen. Ik droeg een Biedemeier- jurk in de kleuren van de vlag van de speeltuin. Ik was 12 jaar oud en dacht aan de koningin als aan een dame in een mooie, feestelijke jurk en een prachtige hoed of kroontje. Wat schetst m'n verbazing toen er een grote open auto voor de ingang van de speeltuin reed en er een me vrouw uitstapte (die eenzelfde bos oranje rozen achter op de open kap van de auto legde) in een grijs mantelpak en bontsto la. Ik dacht: 't is net mijn moe der op haar zondags, maar dan met een stola. Zo eenvoudig en zo gewoon. De koningin liep op me af en ik gaf haar de bloemen en verwel komde haar met enkele woor den op de speeltuin. Ze vond de bloemen prachtig en infor meerde wie die mooie jurk had gemaakt. Heel spontaan en hartelijk. Zo zal ik haar ook blij ven herinneren: hartelijk, ge woon: een moeder op haar zondags. Wil N. den Heeten-van Leeuwen, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17