Leiderdorp moet ruim 2 miljoen euro bezuinigen Station Voorschoten foldert zich veiliger REGIO R3 Meerlagen bedrijventerrein, uniek in Alphen en Europa el geëist ruzie iet agenten Rechter: crematorium veroorzaakt verwarring Teylingen kiest voor 'kenniscentra' asloop laaswijk geest - Op maandag 12 - tweede paasdag - wordt 5t voor de 29ste keer lasHaaswijkloop gehou- Het parcours door de ivijk en De Morsebel is te i afstanden van 5,10,3 ij,6 kilometer .Voor de jeugd |een route over 2 kilometer. t aan de Klein Proffijt- iis om 12.00 uur voor de assenen, de jeugd begint alfuur eerder. Een kwar- foor de start is er een geza- Bijke warming-up. Deelna- tost 4 euro (2 euro voor de h van de organiserende pgroep Oegstgeest en tvereniging Haaswijk en llorsebel). Inschrijven kan multifunctioneel cen- A tussen 10.30 en 11.30 uur. geen besluit sr tennisbanen Ierwoude - De Zoeter- jdse politiek heeft gister- 1 geen besluit genomen jde uitbreiding van de ten- nen van ZTC op het ter- jvan zwembad Haasbroek, r dan burgemeester en louders vond CDA'er Klein ;bp van negen monumenta- nen geen argument om de teiding tegen te houden. Na Jhectische discussie besloot jzitter Dantuma dat B en W ins de volgende commissie- Jadering op 13 mei moeten jgen waarom ze de uitbrei- j van de club op het terrein Haasbroek niet zien zitten, -jennisclub wil uitbreiden ivee nieuwe banen om een e te maken aan de wacht man drie a vier jaar. lip voor jeugd bieb Oegstgeest tgeest - De bibliotheek aan loralaan in Oegstgeest heeft kort een JIP (jongerenin- atiepunt). De JIP is een zuil iformatie over werk, on tijs, gezondheid, seksuali- jverslaving, recht, wonen en j tijd voor jongeren van 12 jaar. De infozuil is een tiefvan de gemeente, de otheek en het Oegstgeester ;erenwerk. J haag/voorschoten - Hij jgde zijn vriendin met ko- le olie te overgieten en zet- jjaar daarna haar eigen wo- aan het Aletta Jacobs- jtsoen in Voorschoten uit. de politie ter plaatse ii, was de 20-jarige jonge- bezig de deuren te barrica- i. De politie had een zware ter aan hem. Er moest veel jsld aan te pas komen voor pij kon worden ingerekend. Amdat hij zich zo had verzet zijn aanhouding, moest tisteren in Den Haag te- tstaan. De aanklaagster g de rechtbank een celstraf 1 vijf maanden plus zeven nden voorwaardelijk op te en. voorval had plaats op 21 lember. De drugs- en drank- laafde verdachte was nog r net weg uit de psychiatri- opvang toen hij introk bij [vriendin. Op de bewuste pt had hij veel port gedron- Ook had hij speed ge kt. Geen wonder dat de jndin bang was voor brand- r toen ze hem zag stunte- 1 met de frituurpan. Maar n zij de frituur uitzette, werd woedend, waarna hij haar |en zette. Toen de politie )r binnen stormde, verzette !0-jarige zich tot het uiter- ]0p het laatst zagen de bei- igenten zich genoodzaakt r hun pepperspray te grij- j. Maar zelfs toen de jonge- i door het bijtspul in zijn door zijn knieën was ge- I konden de agenten hem »er overmeesteren. Eén van jgenten zou schoppen heb- gekregen. Hij diende daar- J gisteren bij de rechtbank schadeclaim tegen de ver ste in van 300 euro. (Verdachte had hem al zijn jises aangeboden tijdens de ng. Hij legde uit dat hij die pt na de ruzie bang was ge- ,]st om weer buiten te moe- slapen, net als vroeger eens 0tien graden onder nul. De lachte heeft een psychia- [Jh verleden. Hij hoort stem- 51 in zijn hoofd en denkt pa armaal begaafd te zijn. Vol- p een psychiater is hij 'ver- ujderd toerekeningsvatbaar'. ntier van justitie Degeling zei ;p rekening mee te hebben puden in haar strafeis. Na e| vrijlating zou de reclasse- j (dan moeten toezien op een (jjame in een gerechtelijk Jhiatrische kliniek. De ver- hte zei graag in zo'n kliniek gttllen worden opgenomen, jjrechtbank doet op 9 april braak. hggra p: - dinsdag 30 MAART 2004 door Janneke Dijke leiderdorp - Als er niets gedaan wordt, gaapt er volgend jaar in de Lei- derdorpse gemeentebegroting een gat van ruim 2miljoen euro. Dit structurele probleem kan nog verergeren als de gemeenteraad ervoor kiest de muziek school te sluiten. Dan is er eenmalig 1,1 miljoen euro nodig voor vertrekpre mies voor de muziekdocenten. De raadscommissie financiën brainstorm de gisteravond over de manieren waarop de gemeente kan bezuinigen. De politici spraken niet over het te kort dat is ontstaan door de over schrijding van het verbouwingsbud get voor de school aan de Touwbaan, waarop wethouder Roest gestruikeld is. Hiervoor is ruim 8 ton meer uitge geven dan beschikbaar was. Het is de verwachting dat de gemeente dit over een aantal jaar afschrijft, zoals meest al gebeurt bij investeringen in gebou wen die lange tijd meegaan. Op die manier valt de schade enigszins mee. De fracties wijdden ook nauwelijks woorden aan de constatering van oud-wethouder Roest dat Leiderdorp de grote projecten niet kan betalen. Volgens een voorstel van burgemees ter en wethouders kan Leiderdorp 1,4 miljoen euro besparen door in tal van zaken het mes te zetten en door meer geld binnen te halen. De gemeente kan onder meer beknibbelen op leer lingenvervoer en onkruidbestrijding. Daarnaast houdt Leiderdorp geld in de knip door het groenonderhoud niet meer uit te besteden en door minder aan onderhoud te doen. Ook kan er minder geld worden uitgege ven aan de lokale Leiderdorpse om roep. Voorzitter John Holsberg pro beerde de politici daarvan gisteren te weerhouden, maar de commissiele den wijdden geen woord aan RTV Leiderdorp. De gemeente wil niet alleen bezuini gen, maar ook meer geld binnenha len. Het eerste voorstel is om de on- roerendezaakbelasting (ozb) met 5 procent op te krikken. Dit levert 185.000 euro op. De verhoging van de bouwleges met 10 procent brengt jaarlijks een ton extra binnen. Diverse politici vragen zich af of daar niet meer te halen valt. „We hebben een aantal jaar geleden al gezegd dat de leges kostendekkend moeten zijn", aldus Groenlinkser Bos. Nu dekken de inkomsten 45 procent van de kos ten, straks 75 procent. Voorts stelt het college voor om 15 euro te berekenen als grofvuil bij ie mand thuis wordt opgehaald, en 5 euro te vragen als iemand zijn afval aanbiedt bij de milieustraat op de ge meentewerk. Sommigen, onder wie PvdA'er Hollands, hebben daar moei te mee. „Misschien krijg je dan nog meer zwerfafval. Bovendien bestaat de kans dat alle potten verf in de af valbak belanden." Een andere ma nier om geld te verdienen is door de korting op de afvalstoffenheffing te halveren. Dit levert de gemeente ruim 2 ton op. De fracties kwamen gisteravond ook met eigen ideeën. Zo willen enkele partijen te besparen op de salarissen van de ambtenaren. Op de voorstel len van het college gingen de meeste politici nogal gedetailleerd in, dit tot teleurstelling van gemeentesecretaris Schouten en BBL-fractievoorzitter Staal. „Ik had gehoopt dat u had ge zegd op welke terreinen u wat meer diepgang van ons wilt", zei Schouten. Staal is het daarmee eens. Volgens hem moeten de partijen duidelijk kie zen voor onderwerpen die ze belang rijk vinden, in plaats van overal een beetje op te beknibbelen. Zijn partij( wil in elk geval niet dat de ozb stijgt. De suggesties van de fracties worden verwerkt in de perspectiefhota, de voorloper van de begroting voor, 2005. De raadscommissie financiën bespreekt deze nota op 10 mei, de raad buigt zich er op 25 mei over. Casper Steinebach van de Voorschotense SP riep gisteravond treinreizigers op te protesteren tegen de sluiting van het loket op de achtergrond. Aan de andere zijde vroeg de po litie om actie tegen de golf fietsendiefstallen op het station. Foto: Henk Bouwman 'We betalen meer geld voor minder service' voorschoten - De politie en de SP folderden gisteravond om het hardst om het reizen met de trein vanaf Voorschoten veiliger en gemakkelijker te maken. De politie is de golf van fietsendief stallen zat, de SP wil dat het lo ket openblijft. De treinreizigers namen het papier geduldig aan, maar raakten nog niet in pa niek: 'Ja, natuurlijk zet ik mijn fiets op slot' en 'De kaartjes zijn wel een beetje duur voor zo weinig service'. De politie is met de gemeente Voorschoten, de NS en de Fiet sersbond een campagne be gonnen om de fietsendiefstal op het station een halt toe te roepen. Tussen de stoppende treinen door is het stationnetje vrijwel verlaten en kunnen die ven ongestoord hun gang gaan. Daarom voorzagen agentes de reizigers gisteravond voor de tweede keer van een briefje met tips om hun rijwiel te houden. Zoals het gebruik van twee slo ten en melding maken van ver dachte personen in de stalling. Op maandag 5 april en donder dag 8 april kunnen eigenaren gratis hun postcode in de fiets laten graveren. De SP zag in de sluiting van het loket op station Voorschoten een aanleiding voor de eerste actie van de politieke partij in het dorp. „Vooral ouderen vin den het vervelend. Zij voelen zich minder veilig en hebben soms moeite met de automa ten", zegt SP'er Casper Steine bach. „De meeste jongeren vin den de tarieven te hoog." Dat blijkt inderdaad uit een snelle rondgang over het perron. De jeugd gebruikt net zo gemakke lijk een kaartjesautomaat - hoe wel er veel geklaagd wordt over het feit dat er geen bankbiljet ten in de gele zuil gaan. Oude ren vinden een station zonder lokettist onpersoonlijk en on veilig: „We betalen meer geld voor minder service." De sluiting van het loket in Voorschoten is al lange tijd ge leden in gang gezet; de slui tingstijden werden steeds ver der vervroegd, zodat het kan toortje vandaag en morgen maar tot elf uur 's ochtends open is, voor het donderdag definitief dicht blijft. alphen aan den riin - De PC Hooft Groep (PC) die het nieu we Alphense crematorium be heert, mag niet langer de naam 'Crematorium en Uitvaartcen trum Alphen aan den Rijn' ge bruiken. Vanmorgen deed de rechtbank uitspraak in het kort geding dat door concurrent Uitvaartcentrum Alphen aan den Rijn tegen PC was aange spannen. De rechter heeft een dwangsom opgelegd van 10.000 euro voor elke dag dat de uit- vaartgroep de naam gebruikt. Uitvaartbedrijf Monuta en Kra mer Begrafenissen, die Uit vaartcentrum Alphen aan den Rijn exploiteren, hebben ge wonnen. De twee ondernemin gen bouwden ruim twee jaar geleden een afscheidscentrum naast de Salvatorikerk. Ze doopten het: Uitvaartcentrum Alphen aan den Rijn. Begin de ze maand werd bij de Oosterbe graafplaats een crematorium en uitvaartcentrum geopend, dat ook de naam Alphen aan den Rijn meekreeg. Onaanvaard baar vond de maatschap van het uitvaartcentrum aan de Ambonstraat dat. Kramer en- Monuta spanden een kort gekv ding aan, dat vorige week dien de. Na Crematorium en Uitvaart-r centrum Zaanstad en Cremato rium en Uitvaartcentrum Hoorn was de naam Crematori um en Uitvaartcentrum Alphen aan den Rijn een logische keuze voor PC. De uitvaartgroep liet tijdens de zitting blijken dat de-: toevoeging van het woord 'ere-; matorium' genoeg was om geen verwarring te veroorzat: ken. De rechter is daarvan niet over- tuigd geraakt, blijkt uit zijn von-; nis. Net als Kramer en Monuta: vreest hij dat het voor rouwen den onduidelijk wordt waar ze in Alphen moeten zijn. regio - Voorhout, Sassenheim en Warmond gaan zogeheten kenniscentra inrichten. Bij de drie gemeentehuizen worden afdelingen met ambtenaren met kennis over een specifiek terrein gevormd. Zij werken vervolgens voor de drie ge meenten. De kenniscentra val len onder directe verantwoor delijkheid van de plaatselijke wethouder met de betreffende portefeuille. Dat staat in het 'hoofdlijnenak koord' dat vanavond wordt be sproken in het Voorhoutse ge meentehuis. Het akkoord moet de basis vormen voor de sa menwerking tussen de drie ge meenten. Die moeten van de provincie in de komende jaren intensief samenwerken Een fusie, zoals de provincie eerder wilde, hebben de drie gemeen teraden in januari afgewezen na referenda in Warmond en Voorhout en een enquête onder de Sassenheimse bevolking. Vervolgens is een werkgroep gevormd die verregaande sa menwerking moest voorberei den. Inmiddels ligt het hoofdlij nenakkoord op tafel waarover op 15 april de drie gemeentera den, al dan niet gezamenlijk, een beslissing over nemen. Een paar dagen later is er overleg met het provinciebestuur. Behalve de vorming van de kenniscentra door de samen voeging van de ambtelijke afde lingen, wordt gedacht over de vorming van een gezamenlijke raadsvergadering. Jaarlijks wor den speerpunten en prioritei ten vastgesteld voor een geza menlijk werkprogramma. De drie gemeenteraden nemen uit eindelijk een beslissing. Overi gens blijven de drie raden ook apart vergaderen. Dat gaat dan over puur lokale zaken, maar ook over de samenwerking. In het hoofdlijnenakkoord wordt de verwachting uitgesproken dat deze vergaderingen steeds minder plaatshebben omdat veel beslissingen met meerdere gemeenten te maken hebben. De drie colleges van wethou ders en burgemeesters blijveir bestaan. Ook daar wordt een overlegorgaan voor gemaakt. Het is de bedoeling dat, als de raden op 15 april hun handte kening onder het convenant zetten, in april volgend jaar de eerste kenniscentra worden in gericht. In 2010 moet het hele proces zijn afgerond. 'Waarom geen ijsbaan op het dak?' door Fred van Rooij alphen aan den rijn - Op de begane grond transportbedrijven, daarboven is er ruimte voor traditionele bedrijven. Op een andere etage is nog plaats voor Ikea-achtige bedrij ven. Op het dak kunnen zo'n twintig voetbal velden worden aangelegd of misschien wel een schaatsbaan. Het meerlagen bedrijven terrein op Gouwesluis Oost begint vaste vor men aan te nemen. Is dit plan wel uitvoer baar? „Absoluut", zegt makelaar Wim van der Ziel van Koppes Makelaardij. En als het eenmaal feit is, is het complex uniek in Nederland en Europa. Wat dat be treft loopt Alphen aan den Rijn voorop met de ontwikkeling van een meerlagen bedrij venterrein. Op een gebied van slechts zes hectare groot zou een aantal complete be drijventerreinen moeten worden gestapeld. „We gaan uit van zes lagen." Puur ruimte winst volgens Van der Ziel. Hij kwam op het idee al rijdend langs de verschillende bedrijventerreinen in Nederland. „Indu striële gebieden zijn ruimteverslinders die veel grond opslokken." Daarnaast moeten we ons afvragen of we het hele Groene Hart maar moeten volbouwen. „De ruimte is schaars." De oplossing van Van der Ziel is simpelweg de hoogte in met die terreinen. Het voordeel: kwetsbare gebieden in de re gio kunnen worden gespaard, en verouder de bedrijventerreinen, zoals de Alphense Rijnhaven, hoeven niet te worden aange past aan de moderne eisen. „Die vrijgeko men ruimte kan op een andere manier worden gebruikt." In principe is bij de inrichting van de bo ven elkaar liggende terreinen alles moge lijk, zegt Van der Ziel. „Het is zelfs denk baar dat er bovenop bollenkwekers ko men." Maar ook woningen zouden boven op of in een tussenlaag geplaatst kunnen worden. Ideeën heeft Van der Ziel genoeg. „Waarom geen ijsbaan op het dak?" Ruim te is er in elk geval genoeg en komt er ooit ruimtegebrek dan kan er een tweede gesta peld terrein naast gebouwd worden. „Die ruimte is daarvoor al." Eind 2002 heeft de regiegroep, waar onder andere de Vereniging van Ondernemers in Alphen (VOA), de gemeente, Kamer van Koophandel en provincie zitting hebben, een beginselplan aangeboden aan de pro vincie. „Binnen een jaar was dat plan opge nomen in het streekplan van de provincie. Uniek dat het in zo'n korte tijd gebeurde." De gemeente heeft ondertussen al een op tie genomen op de benodigde - nu nog agrarische - gronden. De plek voor het bedrijventerrein is niet ook zomaar gekozen. Dicht bij de nieuwe rijksweg 11 en aan het water. Met de komst van de Overslag Terminal Alphen (OTA) is de verwezenlijking van het plan alleen maar dichterbij gekomen. Ook de Van Uden Groep, die de terminal bouwt, ziet mogelijkheden in het plan. „Ze willen graag met ons samenwerken." Samen proberen ze de plannen op elkaar af te stemmen, zo dat beide ontwikkelingen elkaar versterken. Van der Ziel beseft wel dat de OTA al tien stappen voorop ligt. „Die plannen zijn al concreet." Enthousiasme is er dus alom. Subsidies van de lokale overheid zijn al ontvangen om het idee verder uit te werken en over vier vijf jaar kan het complex er staan als het aan Van der Ziel ligt. „Maar regeren is ook vooruitzien", zegt hij. Daarmee doelt hij op de infrastructuur. „Die besluiten moeten nu al genomen worden." Met de aanleg van de containerhaven kan meteen ook de infrastructuur van het meerlagen bedrijventerrein worden meegenomen. Daarmee moeten gemeente en provincie nu al beginnen. Zonder goede aan- en af- voerwëgen heeft het plan geen kans van slagen. „De gemeente heeft nu een extern bureau in de arm genomen dat de financië le haalbaarheid gaat onderzoeken." Daarna kan wat de makelaar betreft de bal harder gaan rollen. In juni of juli geeft dat bureau uitsluitsel en pas dan kunnen er eindelijk tekeningen worden gemaakt, zo dat het project smoel krijgt. Er is veel geld nodig om het gigantische complex te bou wen, maar het mag niet te duur worden voor de ondernemers. Zaak is het om be drijven te stimuleren om zich op de nieuwe bedrijventerreinen te vestigen. „Het moet voor ondernemers natuurlijk wel meer waarde hebben, zo'n bedrijventerrein. Dus moeten we het aantrekkelijk maken." Een impressie van het toekomstige meerlaags bedrijventerrein in Alphen aan den Rijn. IllustratieKoppes Makelaardij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15