Schade teler; mogelijk toch vergoe* LEIDEN REGIO Het Bonaventuracollege bruist weer De sterke verwantschap tussen Juliana en Huizinga Crucell maakt nieuw tuberculosevaccin dinsdag 30 maart 2004 Algemeen directeur Gerard Veerbeek: 'We zijn een degelijke school' door Eric-Jan Berendsen leiden - Ruim anderhalfjaar is Gerard Veerbeek (46) algemeen directeur van het Bonaventura college met vestigingen aan de Mariënpoelstraat, Burggraven- laan en Boerhaavelaan in Leiden en de Schooolbaan in Roelof- arendsveen. De scholengemeen schap heeft in totaal 2400 leer lingen die een opleiding gymna sium, atheneum, Havo of VMBO volgen. Veerbeek ziet de scho lengemeenschap beheerst groei en en prijst de betrokkenheid van de docenten bij de school. „D^t zorgt net voor dat beetje extra. Het Bona bruist." Dat was een jaar of 10 geleden wel even anders. Toen was er een grote fusie in het katholieke voortgezet onderwijs in Leiden en gingen het Bona, het Agnes College, scholengemeenschap De Leidse 't Gilde en de Johan nes de 23ste Mavo in Roélof- arendsveen samen op in één grote scholengemeenschap. De combinatie kende verschillende namen van Alverna tot Aquino College maar dat kwam de her kenbaarheid niet ten goede. „Dat was de meer federatieve fase", aldus Veerbeek. „Maar de scholengemeenschap moest meer één worden. Vergeet niet dat het Bona aan de Mariën poelstraat 76 jaar bestaat. Er zitten nu leerlingen op van wie ouders en grootouders hier ook leerling zijn geweest. We heb ben een stevige traditie en een achterban." Veerbeek trof bij zijn aantreden op 1 september 2002 een 'hele goéde school aan met enige achterstand in de organisatie en beheersing van gebouwen'. „De cultuur binnen de school is er goed. Er is sfeer en betrok- kehheid van leerlingen en do centen. Deze continuïteit is de dragende factor want het gaat wèl om het onderwijs. Daarom moeten wij onze prestaties te gen het licht houden. Wij den ken zelf dat we het goed doen maar dat niet alleen, we vragen het nu ook aan leerlingen en ouders en horen het van de on derwijsinspectie. Ookvergelij- Algemeen directeur Gerard Veerbeek van het Bonaventuracollege: „De cultuur binnen de school is goed. Er is sfeer en betrokkenheid van leerlingen en docenten." Foto: Henk Bouwman ken we de eindexamens en cij fers van onze leerlingen lande lijk met die van andere scholen. Waar nodig roepen we dan de docenten bij elkaar en bespre ken hoe het beter kan. We zijn een degelijke school. Niet altijd de eerste met onderwijsexperi menten maar zeker ook niet de laatste." Kleine groepen Het Bonaventura waakte over de omvang van de vestigingen. „Vierhonderd tot 800 leerlin gen", aldus Veerbeek. „Wij zor gen ervoor dat de lijn tussen docent en leerling niet te lang wordt. Daartoe werken wij met kernteams, kleine groepen van docenten die ieder voor zich verantwoordelijk zijn voor een beperkt aantal leerlingen bin nen die vestiging. Bijvoorbeeld Verenigde Naties aan Mariënpoelstraat In de vestiging van het Bonaventuracollege aan de Mariën poelstraat is op 2,3 en 4 april een zogeheten Model United Nations (MUN). Leerlingen in de leeftijd van 15-18 jaar van diverse scholen uit verschillende landen praten die dagen over onderwerpen die door de Verenigde Naties zijn gefor muleerd. De MUN is dus een simulatie van een bijeenkomst van de VN. De MUN van het Bona wordt volledig door de de brugklassen of de boven bouw VWO. Dat mogen nooit meer dan zo'n 150 leerlingen zijn met wie de docenten uit zo'n kernteam nauw verbonden zijn. Zo geven we extra aan dacht aan de leerlingen. Tevens verwachten we van docenten dat ze naast hun eigen vak ook de ontwikkelingen in het on derwijs bijhouden en dat wordt door ons gestimuleerd." „Heeft het Bona nog een katho lieke identiteit? Laat ik het zo zeggen. Je merkt er niet elke dag veel van maar als het er niet zou zijn dan zou het zeker op vallen. We geven uiteraard godsdienstlessen verplicht voor alle leerlingen en er is bijvoor beeld een kerstviering. Ook ver wachten wij van docenten iets van reflectie. Als kennisinstituut dragen wij niet alleen kennis en vaardigheden over, maar we hebben daarnaast ook een meer algemeen vormende en zelfs een beetje een opvoeden de rol. We zijn een open katho lieke school met respect voor elkaar." „We hebben niet echt het pre dikaat 'sportschool' of 'cultuur school' en kiezen daar ook niet voor. Als school maak je zo'n predikaat namelijk maar moei lijk waar. Toch is er wel degelijk veel oog voor juist zulke zaken. Zo werkt de vestiging Mariën poelstraat samen met de Hoge- Reünies Bona Het Bonaventuracollege houdt zaterdag vanaf 14.00 uur een aantal reünies. Een samenkomst is op de locatie aan de Mariënpoelstraat, een andere van' oud-leerlingen en docenten in het voormali ge Agnes College aan de Eij- merspoelstraat en de derde bijeenkomst is aan de Boer haavelaan. Daar zijn ex-leer lingen welkom van de Vak school voor Meisjes, LBO Noorderwiek, Don Bosco, Paulus Mavo, sg De Leidse en Het Gilde. Vanaf 20.00 uur is er een gezamenlijke disco voor alle reünisten in het voormalige Agnes Colle- school voor Kunsten in Den Haag, kennen wij jaarlijks mu sicals en bieden wij ook de kunstvakken aan als examen vak. De vestiging Burggraven- laan straalt degelijkheid uit. Daar bieden wij themabrug klassen aan op de terreinen sport, science, kunst en muziek. Roelofarendsveen is sterk ver bonden met het dorp en het onderwijs daar heeft een voor bereidend karakter. Van leerlin gen van het beroepsonderwijs ge. Zaterdag 17 april is er een reünie van het Bonaventura aan de Burggravenlaan (voorganger: Mavo Kijcken- borg). Aan de Eijmerspoel- straat houdt oud-docent Ruud van der Loos een foto show met meer dan 15.000 oude prentjes. Tijdens de re- unies op het Bonaventura aanstaande zaterdag en over twee weken op de Burggra venlaan zijn video's verkrijg baar met daarop opnamen van beide scholen in de ja ren zeventig en tachtig. In formatie: www.reuniecom- missie.nl of tel 0900- 7386437, aan de Boerhaavelaan hopen we dat zij doorstromen naar het ROC op basis van een goede sa menwerking en afstemming met dat vervolgonderwijs. Op het hele Bonaventura kennen wij coaching-uren. Daarin kan extra aandacht aan een bepaald vak worden gegeven of kunnen zaken worden aangeboden bo ven de 'gewone' lesstof. Zie het maar als verrijking, als extra ba gage voor leerlingen als ze hun diploma hebben gehaald." „Het gebouw aan de Mariën poelstraat wordt komend schooljaar volledig gereno veerd. Er komt dubbele begla zing, de school krijgt grotere lo kalen maar ook open en flexi bele werkruimtes en een grote re aula/kantine als hart. De ge meente draagt 3,7 miljoen euro bij en wij betalen uit eigen mid delen een half miljoen. De ves tiging in Roelofarendsveen is al flink opgeknapt en wordt bin nenkort voor 1,3 miljoen uitge breid vanwege het groeiend aantal leerlingen. De vestiging Burggravenlaan kent naast het monumentale gebouw al een nieuw gebouw. Van het oude deel knappen we het dak op. Dat zie je niet direct maar je merkt het wel als het regent. En ook van de vestiging Boerhaa velaan is het dak vernieuwd." „Natuurlijk zijn we ook hier ge schrokken van de moord op de leraar op het Terra College in Den Haag. Sommige docenten kenden hem persoonlijk. Een groot deel van de docenten was flink aangeslagen. Ik zeg niet dat er hier nooit iets gebeurt, maar de problematiek zoals op de scholen in de grote steden voorkomt, hebben we hier niet. Er wordt van het VMBO een ka rikatuur gemaakt en dat vind ik enorm jammer. Dat gaat me aan het hart." „De basis van veiligheid is dat de leerling zich op school goed voelt. Ik durf zonder meer te stellen dat we als Bonaventura een goed en veilige school aan bieden, ook voor wat betreft ons VMBO." „Bij de laatste onderwijstest van het weekblad Elsevier kwa men we als beste VWO van Lei den uit de bus. Natuurlijk zijn wij daar trots op. Ik heb niets tegen het Stedelijk Gymnasium maar als je daar zit en je komt er na een paar jaar achter dat je geen Grieks of Latijn meer wilt, of datje toch op een te hoog ni veau zit, moet je van school af. Dat geldt hier niet en dat is het grote voordeel van een scholen gemeenschap. We kennen de leerling en de leerling kent ons. Als je eenmaal bij het Bonaven tura binnen bent, is er een goe de plek voor je." „Voor wat betreft de toekomst denk ik dat het Bona een beetje zal gaan groeien, maar ik wil niet boven in totaal 3000 leer lingen komen. Gemiddeld zo'n 700 leerlingen per vestiging zou keurig zijn. Ik maak me wel eens zorgen. Hoe blijven wij in de toekomst goede docenten vinden? Want een goede collega doet veel meer dan lesgeven. Die begeleidt ook leerlingen en doet actief mee aan tal van an dere activiteiten om het onder wijs heen. Want de drijvende kurk van het hele Bonaventura college blijft betrokkenheid en continuïteit." De tweejarige studie van ko ningin Juliana aan de Leidse universiteit werd in 1930 be kroond met een eredoctoraat. Erepromotor was de Leidse hoogleraar geschiedenis Johan Huizinga, die deze taak kreeg omdat hij op dat moment de caan was van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Over dit eredoctoraat is veel ge mopperd. Verdiende de prin ses dit eerbetoon wel? Huizin- gabiograaf Anton van der Lem oordeelt - achteraf - van wel. Hoewel koningin Wilhelmina de omgang met 'kritische geesten' niet zo op prijs stelde, stond zij het prinses Juliana in 1927 toe om te gaan studeren aan de Leidse universiteit. Juli ana wilde als 'gewone' student door het leven gaan en dat vond Wilhelmina gedeeltelijk goed. Haar dochter mocht lid worden van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten Leiden (WSL), maar ze mocht niet in een studentenhuis in de stad wonen. In plaats daarvan woonde zij in Villa 't Waelre in Katwijk. De universiteit had voor Juli ana een studieprogramma be dacht dat haar moest voorbe reiden op haar taak als konin gin. Ze kreeg onder meer oud vaderlands recht, volkeren recht, algemene geschiedenis, Nederlandse en Franse litera tuur. Juliana's belangrijkste docent was de Leidse histori cus Johan Huizinga. Ze volgde openbare en privaatcolleges bij hem. Daarnaast reed hij el ke veertien dagen naar 't Wael- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraatligt is het symbolische middelpunt van de stad. re om daar college te geven aan een dispuut van Juliana, met discussie achteraf. Wat er precies tussen Juliana en Huizinga omging, is niet bekend. Volgens de Leidse Huizinga-biograaf Anton van der Lem was hij daar terug houdend over. „Zelfs in brie ven aan zijn broer, die toch een strikt privé-karakter had den, zegt hij daar heel weinig over." Toch is het niet moeilijk om daar iets over aan de weet te komen. Huizinga en Juliana hadden strenge en zéér uitge sproken ethische opvattingen gemeen. Het is mogelijk dat Juliana die - althans voor een deel - in gesprekken met hem heeft verworven. Huizinga vond dat een samenleving pas beschaafd was als er een 'evenwicht was tussen mate- riële en geestelijke cultuur'. Een 'ethische graadmeter' is daarbij essentieel. „Een cul tuur kan hoog heten, al brengt zij geen techniek of geen beeldhouwkunst voort, maar niet, als zij de barmhartigheid mist", schrijft Huizinga in In de schaduwen van morgen uit 1935. In een hoge cultuur stre ven de burgers naar 'het heil van de gemeenschap'. Zij voe len een 'innerlijke plicht' tot dienstbetoon en tot zorg voor elkaar. Tijdens de toekenning klonk gemopper op het eredocto raat. Het gold als 'laffe vor- stenvleienj, de Leidsche Uni versiteit onwaardig'. Zelfs Juli ana was er 'veeleer verlegen dan verheugd' mee. Maar Hui- In de jaren '30 was het gebruikelijk dat promovendi een 'promotie plaat' kregen. Op deze tekening worden belangrijke momenten uit het leven van de jonge doctor uitgebeeld. Ook Juliana kreeg zo'n promotieplaat, op 31 januari 1930. De maker is onbekend. Onder meer haar handtekening in het zweetkamertje van het Academie gebouw en Villa 't Waelre zijn er op te Zien. Links boven staat de hoge brug voor het Academiegebouw, met de tekst: Voor menig sjeeskoetsier was dit een brug der zuchten, ziet hier een overgang, waarbij niets viel te duchten'. Afbeelding: gemeentearchief Leiden zinga had geen twijfel over de was. Achteraf valt volgens Van vraag of de eer terecht gegeven der Lem gemakkelijk vast te stellen hoe juist Huizinga's oordeel was. Barmhartigheid, zorg voor de naaste, plicht en dienstbetoon waren kern woorden voor Juliana's doen en laten als koningin. „Doordat zij haar hoge ethi sche opvattingen zo algemeen heeft uitgedragen, heeft zij in de geest van Huizinga geleefd en is zij een waardige promo venda geweest", vindt Van der Lem. „Zij heeft het eredocto raat gekregen 'op krediet', zo als Huizinga zijn Groningse hoogleraarschap in 1905 kreeg zonder dat hij nog veel bijzon ders had gepubliceerd. Ze heeft haar schuld beslist inge lost, onder meer met haar toe spraak over de wereldvrede in het Amerikaanse Congres in 1952. Daar is ten onrechte la cherig over gedaan. In ethisch opzicht is die toespraak een mijlpaal van de Nederlandse beschaving." Juliana en Huizinga bleven al tijd een sterke verwantschap behouden, aldus Van der Lem. In 1937 vroeg Juliana hem als getuige bij haar huwelijk met prins Bernhard. Hij stuurde gelukstelegrammen bij de ge boorte van Beatrix en Irene en onderhield wanne contacten met haar tot de Duitse bezet ting daar een eind aan maakte. Juliana hield van haar kant Huizinga ookinete. Zij had haar leven lang een foto van hem op haar bureau in paleis Soestdijk, pal naast die van Franklin D, Roosevelt. Wilfred Simons bollenstreek/den haag - Ze venenveertig bollentelers uit het duingebied tussen Zandvoort en Noordwijk maken toch kans op een schadevergoeding voor hun mislukte oogst in het teeltsei zoen '96/'97. De afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State heeft bepaald dat het provinciebestuur de eerder afge wezen verzoeken om schadever goeding opnieuw moet behan delen. De gezamenlijke hoogte van de claim bedraagt bijna drie miljoen euro. „Dit is een belangrijke stap in de goede richting", zegt M. Zandwijk, voorzitter van de vakgroep bloembollen van de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie). „We zijn er weliswaar nog niet, maar de verantwoordelijke partijen zijn aangewezen. Die moeten nu maar onderling uitvechten wie de hoofdverantwoordelijke is." In afwachting daarvan hebben de bollentelers alvast een mil joenenclaim neergelegd bij zo wel Gemeentewaterleidingen Amsterdam (GWA) als bij de provincies Noord- en Zuid-Hol land. De bollentelers stellen dat hun gewassen in dat seizoen onevenredig veel schade heb ben geleden door het gestegen grondwaterpeil. De verhoging van het grondwaterpeil wordt veroorzaakt door de jaarlijkse infiltratie van 70 miljoen kubie ke meter oppervlaktewater het duingebied. De provincet Zuid- en Noord-Holland gauti de gemeente Amsterdam da voor in 1992 een grondwat vergunning. Het provinciel 0 stuur van Zuid-Holland he0 altijd volgehouden dat als eiöl schade is opgetreden, dt hooguit is voorgekomen in e^R smalle strook van 125 me®s langs de duinvoet bij het O terkanaal. Gedeputeerde Staten schai zich achter een rapport van genieursbureau Grontmij wa in een aantal factoren staat 10 gesomd dat heeft geleid tot v JP hoging van de grondwat,IT stand. Zo is er in 1996/1997 v:el regen gevallen en functioned de plaatselijk het ontwaterii systeem niet goed. De provin ziet geen oorzakelijk verbaac tussen de schade aan de bol en de verleende infiltratiev gunning. F - afdeling bestuursrecïr spraak, waar de bollentelers augustus vorig jaar een rech>e zaak voerden, leest in rapp/a ten van de Grontmij en Tl dat de infiltratie gevolgen v( I de grondwaterstand kan h< ben tot op 3,5 kilometer afst; van de duinrand. Het rechtse lege wijst er ook op dat de p t< vincie Zuid-Holland geen wijs heeft geleverd dat de sells de door andere omstandigla den is veroorzaakt. leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Crucell ontwikkelt een nieuw vaccin tegen tuber culose. Het bedrijf doet dit sa men met de Amerikaanse Aeras Global TB Vaccine Foundation, die hiervoor onlangs bijna ze ventig miljoen euro kreeg van Microsoft-topman Bill Gates. Crucell krijgt, afhankelijk van het succes dat het bedrijf boekt bij de ontwikkeling, bijna 2,5 miljoen euro. Over zeven tien jaar moet het nieuwe vaccin op de markt zijn. Het onderzoek van Crucell en Aeras is gericht op het verbete ren van het enige beschikbare middel, het Bacillus Calmette- Guérin-vaccin. Crucell zet daar voor zijn AdVac-technologie in, een onschuldig verkoudheids- virus dat in staat is om het menselijke immuunsysteem te foppen. Door genen van een tu- berculosebacterie in het ver- koudheidsvirus te brengen, 'denkt' het immuunsysteem dat er een tuberculosebesmetting is opgetreden, waarna het chaam antistoffen gaat make l> Tuberculose is de laatste jai uitgegroeid tot één a meest voorkomende infecl ziekten ter wereld. Die toenai is onder meer het gevolg van groei van het aantal aids-] tiënten, die erg kwetsbaar b ken voor de ziekte. Ook spe een rol dat het bestaande v cin gemiddeld tien jaar scherming biedt. Kinderen 2a daardoor goed beschern maar bij volwassenen kan berculose toch weer toesla? Ten slotte zijn sommige tl1 bacteriestammen de afgelop „twintig jaar resistent geword tegen antibiotica. Dragers zo'n multiresistente bacil kd nen mensen in hun omgevi1 gemakkelijker besmetten, handeling is uiterst kostbaar bovendien is de kans op suci l beperkt. Eenderde deel van wereldbevolking is inmiddjf slachtoffer en jaarlijks eist ziekte twee miljoen levens. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tusser1 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In de Heemtuin in Leiderdorp begint zondag om 15.00 uur een excursie over wat er zoal komt kijken bij het beheer en de seizoensgebonden ver schijnselen in de tuin. Boven dien kunnen jong en oud tus sen 15.00 en 17.00 uur in de Heemtuin een speurtocht ma ken op het 'kikker- en egelpad'. Onder leiding van een natuur- gids van IVN is er zondag een excursie over het landgoed Huys te Warmont. De wande ling begint om 14.00 uur bij de ingang aan de Herenweg 139 in Warmond. Naar aanleiding van de nieu we tentoonstelling in bezoe kerscentrum 't Reigersbos over kikkers en padden begint zon dag om 14.00 uur bij het bezoe kerscentrum in polderpark Cro- nesteyn in Leiden een excursie naar een aantal slootjes om te kijken of er kikkers, padden en eitjes in te vinden zijn. Aanmel ding vooraf: vrijdag en zaterdag tussen 19.00 en 20.00 uur, tele foon 5418948. Voor ouders met drukke kin deren van 4 tot 12 jaar begint woensdag 7 april een cursus, die wordt gegeven in het Ge zondheidscentrum Florijn, Flo rijn 10 in Leiderdorp. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten om de veertien dagen op woensdag van 20.00 tot 22.00 uur. Voor informatie en aan melding contact opnemen met de afdeling Jeugdgezondheids zorg GGD Zuid-Holland Noord: tel. 5163342. Voor ouders van wie de kinde ren geen contact meer willen, is er woensdag 14 april een lan( lijke contactdag in Soest waai1 met lotgenoten gepraat kan worden. Deze bijeenkomst is 1 van 11.00 tot 16.00 uur in ge- 1 bouw 'De Rank', Soesterberg!1 straat 18. Spreker is René Diekstra, psycholoog en autei van het boek 'Als leven pijn doet'. Opgave tel. 040-283782' e-mailen kan ook: le.verbiestf planet.nl Morgen vanaf 9.00 uur is er voor wouwen in buurthuis O Eigen Wieken aan het Valken pad 3-5 in de Merenwijk in L< den een 'Koffie Ontmoeting Merenwijk-ochtend. Het ther is 'Kostbaar en bruikbaar'. He KOM-team wil op interkerkel ke basis het gesprek over allei lei levens- en geloofsvragen s muieren. Voor 50-plussers is er maan dag 5 april een bingo in buurt huis Op Eigen Wieken aan he Valkenpad 5 in Leiden. Aan vang 14.00 uur, kosten 3 euro Voor mensen met en zondej theater ervaring begint donde dag 8 april een theatercursus, verzorgd door het Mirakel Thl ater. De cursus wordt tot en met 6 mei elke donderdag vat 20.00 tot 22.30 uur gegeven in het gebouw van de Template Stichting aan de Cobetstraat 1 in Leiden. Kosten 48 euro. De cursus biedt de mogelijkheid inzicht te krijgen in de natuui lijke energieën en principes v de mens. Meer informatie: www.template.nl. Opgeven te 5140152 van 19.30 tot 22.30 u of per e-mail: email@ template.nl.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14