Chirac lijdt dramatische nederlaag BUITENLAND VN waarschuwen voor 'dode zones' in oceanen FBI-documenten over John Kerry gestolen Commissie '9/11' wil publieke getuigenis Rice Een proces is voor Jacques Vergès een kunstwerk Noodweer in Spanje Regerende islamitische AK-partij grote winnaar Wanhoop in straten van Nablus Rookverbod in Ierse pub dublin/ap - In Ierland is vandaag het strengste rook verbod ter wereld ingegaan. Pubs, restaurants, werk plekken zijn voortaan rook vrij. Een sigaretje opsteken kan de overtreder of de uit bater op een boete komen van 3000 euro. Eigenaren van bars en hotels vrezen dat Ieren wegblijven en toeristen niet begrijpen dat ze in Dublin geen sigaret mogen opsteken, maar in Amsterdam gewoon een joint mogen roken. Besnijden beschermt tegen HIV londen/ap -Onbesneden mannen hebben een bijna zeven keer zo grote kans om een HIV-besmetting op te lopen dan besneden mannen. Dat blijkt uit een onderzoek waarvan het Britse medische tijdschrift The Lancet verslag doet. Acht eer dere onderzoeken toonden ook al aan dat het besneden zijn de kans op besmetting met het aids-virus verkleint. De onder zoekers veronderstellen dat cellen in de voorhuid bijzonder vatbaar zijn voor besmetting met HIV. Voor het onderzoek werden 2.298 mannen gevolgd die onder behandeling stonden bij drie klinieken in Pune, India, en die aan het begin van het onderzoek niet met HIV waren besmet. Het verband tussen besnijdenis en een verminderde kans op HIV-besmetting werd al in 1987 voor het eerst gelegd. Links haalt bijna 50 procent door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Op de Elzas na zijn giste ren alle Franse regio's in linkse handen gekomen. De UMP van president Jacques Chirac leed in de tweede ronde van de regio nale verkiezingen een verplette rende nederlaag. Commentatoren van links en rechts waren unaniem in hun oordeel: er is een nieuwe poli tieke situatie ontstaan en Chi rac zal er niet aan ontkomen maatregelen te nemen. Verwacht wordt overi gens dat premier Jean- Pierre Raffarin, althans voorlopig, aanblijft. Wel worden wijzigin gen in zijn ministers ploeg als onontkoom baar beschouwd. De premier zelf zei dat de bezuinigingen door zullen gaan. „Ze zijn nodig omdat ze nood zakelijk zijn. Frankrijk moet sterker worden en concurrerender." Volgens Raffarin heb ben de kiezers de regeringspar tijen laten vallen omdat de her vormingen niet snel genoeg worden doorgevoerd. UMP en coalitiegenoot UDF kwamen landelijk niet verder dan 37 procent van de stem men terwijl de gecombineerde linkse lijsten (socialisten, groe nen en communisten) een sco re van 49,8 procent haalden. Het Front National eindigde op 13,2 procent. Minister van sociale zaken Francois Fillon noemde de thans ontstane situatie 'zeer ernstig'. „Twee jaar geleden", zo zei hij, „werd links afgestraft. Vandaag gebeurt dat met ons. Wij kunnen niet hervormen zonder steun van de bevolking. Maar momenteel hebben we een probleem met de bevol- king". Woordvoerders van de linkse oppositie verklaarden unaniem dat president Chirac initiatie ven moet nemen voor een an dere sociale politiek. Opvallend was dat ook partijvoorzitter Fran cois Bayrou van de kleinste regeringspartij UDF zich in die zin uit liet. „De UDF", zei hij, „heeft twee jaar lang gewaarschuwd dat het sociale element in de hervormingen te zwak aanwezig was". De pre sident moet daar ver anderingen in aan brengen, zo voegde hij daaraan toe. Ook Laurent Fabius, de tweede man van de socialisten, richtte zijn pijlen op de president. Hij noemde de uitslag 'zeer, zeer spectaculair' en vooral een ne derlaag voor 'de clan' die al ja renlang de gaullistische bewe ging in zijn greep heeft. De opkomst was voor Franse begrippen hoog: 65,5 procent. jeju/ap - Zogenoemde 'dode zones', zuurstofloze delen in oceanen, vormen een steeds grotere bedreiging voor het mi lieu. Voor de visstand is de toe name van het aantal dode zo nes een even groot gevaar als overvisserij. Dat stelt het Mi lieuprogramma van de Verenig de Naties (UNEP) in een van daag gepresenteerd rapport, ter gelegenheid van een milieutop in het Zuid-Koreaanse Jeju. De dode zones breiden zich wereldwijd steeds meer uit. Volgens het rapport zijn er nu honderdvijftig bekend, een ver dubbeling ten opzichte van 1990. Sommige beslaan een op pervlakte van zeventigduizend vierkante kilometer. De zones ontstaan door watervervuiling met stikstof, afkomstig van on der andere kunstmest en ande re industriële middelen. De stikstof stimuleert de groei van microscopische algen die zuur stof verbruiken wanneer zij af sterven en vergaan. De afvloeiing van stikstof naar zee moet drastisch worden in geperkt, stelt UNEP. Dat kan door te minderen in het gebruik van kunstmest, maar ook door meer bomen en gras te laten groeien langs bijvoorbeeld ri vieren zodat die de stikstof uit het water opzuigen. ,Als er niet snel actie wordt ondernomen om de oorsprong van het pro bleem aan te pakken, zal het snel escaleren", aldus UNEP- chef Klaus Töpfer. Milieuministers uit zo'n hon- derdvijfdg landen wonen de bijeenkomst in Jeju bij. De ko mende drie dagen wordt onder meer gesproken over drinkwa tertekorten in de wereld en de zorgwekkende toename van stof- en zandstormen. san francisco/anp - Uit een huis van een historicus in San Francisco zijn documenten van de Amerikaanse recherche over de Democratische presidentskandidaat John Kerry gesto len. In de documenten staat gedetailleerde informatie over de wijze waarop de FBI Vietnam-veteraan Kerry begin jaren ze ventig in de gaten hield. Historicus Gerald Nicosia zei tegen de tv-zender CNN dat hij veertien dozen met documenten had en dat er daarvan donderdag drie zijn gestolen. Hij vermoedt po litieke motieven achter de inbraak: er was geen ruit gebroken en camera's en andere dure spullen zijn niet meegenomen. Nicosia is auteur van een boek over de geschiedenis van Viet nam-veteranen. Door gebruik te maken van een wet op de vrijheid van informatie heeft hij de beschikking gekregen over ongeveer 20.000 FBI-documenten. Duidelijk is dat de FBI de politicus begin jaren zeventig is gaan volgen toen hij - de ge decoreerde Vietnamveteraan- zich in 1971 voor het Congres uitsprak tegen voortzetting van de oorlog. Overal waar Kerry ging, volgden agenten en informanten hem. De FBI legde de inhoud van zijn toespraken vast en nam foto's van hem en zijn medeactivisten. De verslagen gingen naar FBI-directeur J. Edgar Hoover en president Nixon. De documenten bevatten volgens de krant geen informatie of aanwijzingen dat Kerry de wet overtrad. In 1972 besloot de FBI het schaduwen van Kerry te stoppen, omdat „niets was gevon den wat hem met enige gewelddadige activiteit in verband bracht". positie in orgië weg Ji - De Nationale Beweging le Georgische president bsjvili heeft de oppositie levaagd bij de parlements- bzingen van gisteren, bsjvili, die getrouwd is met Nederlandse, heeft nu nog armslag om zijn hervor- «programma door te voe- *i de corruptie te bestrij- fiaakasjvili kwam aan de t[t nadat het volk eind vorig fn opstand kwam. De uit ban de verkiezingen van 2 ?|nber zou door de partij toenmalig president Sje- iadze zijn gemanipuleerd. ilosieven in skouse metro 3ou - De politie van Mos- leeft in een metro een tas jtaven van het explosief aangetroffen. De tas werd dag op het station Pros- Mira. Het metroverkeer ja de vondst een half uur ^md. Sinds een bomaan- n de metro op 6 februari tens eiste, is de politie van Issische hoofdstad extra Jjp dreigende aanslagen. jhanistan pakt 3]umteelt aan jl - Afghanistan begint je grootschalige vemieti- Jan papavervelden. Als J is de papaver - de grond- jjor opium en heroïne - in Jdelijke provincie Hel- jaan de beurt. Daama vol- rlandahar en Nangarhar. In mer zijn andere provin- an de beurt. Duitsland, j-Brittannië en de VS ge- Jiiljoenen aan subsidies t poeren om over te stappen jt verbouwen van andere jsen. Afghanistan is ver- pordelijk voor driekwart ie wereldwijde opiumpro e. De opbrengsten gaan ^jgsheren die in grote de- Jn Afghanistan nog steeds Icht hebben. rvoor homo's -Zanzibar hi salaam - Homoseksuali- tsbrdt bij wet verboden op ïanzaniaanse eiland Zanzi- cljr komt een gevangenis etan maximaal vijfjaar op jipi. Dat heeft de minister abnstitutionele zaken van lelmi-autonome eiland gis- k«ezegd. Volgens de minis- fflam Mwakanjuki, is tot de jijziging besloten omdat epolking van Zanzibar Dj meer in contact komt ujesterse culturen waar ho- irjcsualiteit wordt getole- tnamese «kocht dochter 10 Een rechtbank in Viet- jeeft twee Vietnamese :n veroordeeld tot cel van meer dan twintig jbor vrouwenhandel. De Jouw verkocht vier meisjes luwen, onder wie haar ei- ichter van 15, voor 30 eu- persoon aan de andere, naar China smokkelde daar doorverkocht aan ilhouders. itieagent iruikte baby - De Duitse politie heeft haar eigen agenten ge- :erd op verdenking van iel misbruik van zijn an- jaar oude pleegkind. iu de 41-jarige man kin- ,o hebben verspreid. :ft de politie van Berlijn, ie man werkte, bekendge- Het kind is in november ladopteerd door de :n diens gezin. iliaan doodde :ien jongens Janeiro - Een Braziliaan- pmonteur heeft bekend tussen 1991 en 2003 ze stienjongens heeft ge- De 39-jarige Francisco lagas kwam met zijn be- ttis, nadat de politie onder toer in zijn woning twee lij- mad gevonden. De man uit dordoost-Braziliaanse stad 11 lis de Maranhao is de tel di,Misschien heeft hij meer ïrtig jongens gedood", al- n agent die belast is met derzoek. Over de be- edenen van Das Chagas is aan verrast «s mie n Pa - Een orkaan die giste- jnjer het zuiden van de kust t kjazilië raasde, heeft dui- ph Brazilianen dakloos ge nu Er vielen twee doden en lujopvarenden van vissers- ezjworden vermist. De or- teRlie Catarina is genoemd, met windsnelheden tot hjometer per uur over de nsJi dit deel van de Atlanti- /e jceaan komen noooit isijke stormen voor; weten- jjepers konden niet konden ten wat de orkaan heeft zaakt. crawford/ ap - De druk op Condoleezza Rice, de machtige veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president George Bush, om te getuigen voor de onafhankelijke commissie die onderzoek doet naar de aanslagen van 11 september 2001 neemt toe. Verschillende commissieleden, ook uit het Republikeinse kamp, noemden het gis teren in televisie-interviews onverstandig dat het Witte Huis weigert haar publiekelijk door de commissie te laten horen. De rege ring van president Bush staat onder druk; het lijkt er steeds meer op dat Bush de drei ging van al-Qaeda heeft onderschat en zich - mogelijk ten onrechte - vooral op Irak heeft geconcentreerd. Rice is op 7 februari achter gesloten deuren door de commissie ondervraagd. Volgens het Witte Huis is het ondenkbaar dat zij in het openbaar getuigt omdat de scheiding der machten tussen Congres en president dan gevaar zou lo pen. Het Republikeinse commissielid Tho mas Kean, benoemd door Bush, vindt dat dat juridische argument terzijde kan wor den geschoven gezien de omvang van de tragedie van 11 september. Hij noemde het van belang dat het Amerikaanse publiek het verhaal van Rice hoort. Volgens com missielid John Lehman, ook een Republi kein, wordt de indruk gewekt dat Rice iets te verbergen heeft. „Als dat zo is, dan heb ben wij het in ieder geval niet gevonden. Dat maakt het zo absurd", zei hij op het nieuwsstation ABC. „Dit is een politieke blunder van de eerste orde." Rice zelf verscheen gisteren in het pro gramma 60 Minutes van CBS. Zij zei te be grijpen dat het voor de nabestaanden van de slachtoffers teleurstellend is dat zij niet publiekelijk onder ede kan getuigen. Naar eigen zeggen zou zij niets liever willen dan dat wel doen. Zij bood aan de nabestaan den persoonlijk te ontmoeten. De voorma lige terreurdeskundige van het Witte Huis Richard Clarke liet gisteren ook van zich horen in de Amerikaanse nieuwsmedia. Te gen NBC TV zei hij dat de regering van Bill Clinton voor 11 september meer had ge daan om al-Qaeda aan te pakken dan de regering-Bush. Die deed in de woorden van Clarke helemaal niets tegen de terreurdrei ging. Volgens hem is daar genoeg bewijs materiaal voor, zoals e-maüs tussen hem en Rice uit die periode en zijn getuigenis voor een Congrescommissie twee jaar gele den. Dat materiaal wordt door het Witte Huis echter niet vrijgegeven. Richard Clarke toont het bedank briefje dat hij kreeg van George Bush na zijn vertrek als terroris- me-expert. Nu brengt hij Bush in problemen door te beweren dat de president nauwelijks oog had voor al-Oaeda. Foto: Reuters Taliban-leider mullah Omar zwaargewond islamabad/anp-dpa - De hoog ste leider van de Taliban, mul lah Mohammed Omar is zwaar gewond geraakt bij een bom bardement op Afghanistan dat de Verenigde Staten eerder de ze maand hebben uitgevoerd. Dat heeft het Pakistaanse dag blad Ausaf in de editie van van morgen gemeld. De krant - die goede contacten heeft met al-Qaeda - citeerde dr. Jabbar Aziz, die zei dat de aanval op de verblijfplaats van Omar in de zuidelijke provincie Zabul de Taliban-leider zware verwondingen aan zijn benen en de linkerhelft van zijn li chaam had bezorgd. Hij is nu buiten levensgevaar, maar zal zich nog zeker twee maanden vrijwel niet kunnen bewegen, vertelde de arts. Mullah Omar en zijn naaste medewerkers zijn op de vlucht sinds de internationale coalitie onder leiding van de VS de Tali ban verdreef. Franse topadvocaat gevraagd om Saddam Hussein te verdedigen rincon - Twee vissers proberen hun boot in veiligheid te brengen in het zuiden van Spanje. Zware regen val heeft daar voor enorme overlast gezorgd. Foto: AP 4 A, istanbul/gpd - De lokale ver kiezingen in Turkije zijn giste ren gewonnen door de regeren de islamitische AK-partij van premier Tayyip Erdogan. Bij ongeregeldheden op verkie zingsdag vielen in het Koerdi sche oosten van het land acht doden. Erdogan sprak gister avond tegelijk zijn vreugde uit over de uitslag en zijn verdriet over de dodelijke incidenten, waarbij ook nog eens honderd Turken gewond raakten. De AK-partij won landelijk 40 pro cent van de stemmen. In Istan bul en de hoofdstad Ankara won de islamitische partij de burgemeestersverkiezingen met groot verschil. De Republikein se Volkspartij eindigde met 14 procent op een tweede plaats. „Het volk heeft gesproken", zei een verheugde Erdogan na af loop. „Er werd gezegd dat de AK-partij bij de landelijke ver kiezingen van 17 maanden te rug slechts een uitweg was voor de kiezers. Het volk heeft laten zien, dat we echt nodig zijn." De islamitische AK behaalde op 3 november 2002 een absolute meerderheid in het parlement. Sindsdien probeert Erdogan zich te ontdoen van de twijfels over zijn partij, die wordt ge wantrouwd wegens haar mos lim-fundamentalistische wor tels. Sceptici geloven dat de AK- partij een verborgen agenda heeft en Erdogan zijn ware ge zicht nog moet laten zien. nablus - Door verdriet overmand loopt Maher Walweel met zijn ze venjarige zoon Khaled in de armen door het vluchtelingenkamp Ba lata bij Nablus, op de westelijke Jordaanoever. De jongen was even daarvoor doodgeschoten, toen hij vanuit zijn huis naar buiten stond te kijken. Naar het zich laat aanzien is hij door Palestijns geweervuur gedood. In Balata raakten Palestijnse strijders zaterdag slaags met Is raëlische soldaten die in het kamp zochten naar een Palestijn die be trokken zou zijn bij de smokkel van explosieven. De nieuwe leider van de radicale beweging Harnas op de Gazastrook, Abdel Aziz al- Rantissi, heeft gisteren de Amerikaanse president Bush bestempeld als „vijand van de islam". De Verenigde Staten en Bush hebben „de oorlog aan Allah verklaard, net zoals de Israëlische premier Sharon", aldus Rantissi in een toespraak voor studenten aan de universiteit van Gaza. Foto: AP door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Miljoenen mensen over de hele wereld kunnen zijn bloed wel drinken maar maitre Vergès wordt er niet warm of koud van. „Een advocaat moet ieder een verdedigen. Wat moet men denken van een dokter die zich wél zorgen maakt om patiënten met een griepje maar niet om mensen die aan syfilis lij den? Dat is geen dokter", is zijn stan- daardantwoord als hem wordt gevraagd wat hem beweegt om massamoorde naars te verdedigen. Het lijstje van de Parijse advocaat is een bloemlezing van de overtreffende trap van 'het Boze' in de mens. De Franse ge- stapo-chef BQaus Barbie prijkt erop, net als de internationale terrorist Carlos. Zelfs Hitier, mocht hij nog leven, zou door de 80-jarige Jacques Vergès zijn verdedigd. Vergès zegt dit weekeinde door de neef van Saddam te zijn benaderd om de ver dreven Irakese president te verdedigen. Hij zou zich eind december al hebben aangeboden toen hij in Bagdad de fami lie van Tariq Aziz bezocht, een van Sad dams trouwste paladijnen die ook door Vergès zal worden verdedigd. Mocht het tot een proces tegen Saddam Hussein komen, dan beschouwt Vergès dat als de kroon op zijn omstreden werk: de verdediging van het absolute kwaad tegen het eenheidsfront van moralisten. En dat in het volle licht van de schijn werpers. Hij ziet daar geen enkele tegenstelling in. Een strafproces is voor hem een 'kunstwerk'. .Alleen tegenover de recht bank te staan en de daad een zin geven, dat is stof voor een roman, voor een tra gedie. Je voegt elementen samen en ver telt een verhaal. Jeanne d'Arc zou zon der proces vergeten zijn en alleen maar een idioot schaapsherderinnetje zijn ge bleven. Door haar verdediging werd ze een heilige." Die op de brandstapel aan haar einde kwam, dat wel. Maar voor Vergès is dat een acceptabele consequentie. Hij ver gelijkt zichzelf graag met de advocaten uit de tijd van de Franse Revolutie, Ro bespierre, Saint-Just en Danton. Allen stierven onder de guillotine en Vergès heeft meermalen minzaam opgemerkt dat hij in andere tijden evenmin tachtig jaar geworden zou zijn. Vergès werd in Thailand geboren als buitenechtelijke zoon van een Franse vader en een Vietnamese moeder. In de Tweede Wereldoorlog sloot hij zich aan bij de Vrije Franse Troepen van generaal De Gaulle en in 1945 werd hij lid van de communistische partij. Het was de tijd van de geheime bijeenkomsten en de plotselinge koerswijzigingen, de wereld van afvalligen, vijanden van het volk en verraders, waarin woorden het gewicht van daden hadden en verkeerde zinnen de dood konden betekenen. Vergès ont dekte dat wie goed zijn mond kon roe ren, de macht had. Een goed pleidooi, zo concludeerde hij, is vergelijkbaar met een roman of een theaterstuk. Hij koos definitief voor de toga. En maakte van begin af aan duidelijk wie zijn voorkeur hadden. Of het nu bom- mengooiers in Algerije waren, advocaten van de Rote Armee Faktion, Gestapo- chef Klaus Barbie, internationaal terro rist Carlos, Rode Khmer-topman Khieu Samphan of de Servische dictator Slobo- I Jacques Vergès. Foto: EPA dan Milosevic - allen konden rekenen op de steun en sympathie van maitre Vergès. Om het geld, zegt hij, hoeft hij het nog steeds niet te doen: ,*,Dat heb ik genoeg."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7