Porsche cadeau bij aankoop huis ECONOMIE 3 Op de A2 even naar het laatste journaal kijken Grootste hotel van Nederland op cruiseschip in Amsterdam Philips en Sony presenter boek op elektronisch papt Lacoste vecht rechtszaak uit over krokodillenlogj" Belgisch spoornet wordt opgedeeld brussel - De Belgische spoor wegmaatschappij NMBS wordt opgesplitst in een bedrijf dat de infrastructuur beheerst en een onderneming die de treinen laat rijden, meldde dagblad Le Soir zaterdag. Daarmee volgen de Belgen het voorbeeld van de NS. De splitsing is nodig om te kunnen voldoen aan Europese régels die meer concurrentie in hjet treinverkeer eisen. Infrabel en het treinbedrijf blijven voor lopig wel onder één holding vèdlen. De NMBS overweegt vérder zijn goederenpoot onder te brengen in een gezamenlijk bedrijf met de Duitsers en de Fransen. Duitse steun voor kandidaat bij IMF berlijn - Duitsland steunt de kandidatuur van de Fransman Jean Lemmierre voor het direc teurschap van het Internatio naal Monetair Fonds. Dat meldt het Duitse blad Der Spiegel op basis van „bronnen rond de re gering". De post is vacant om dat Horst Kohier ontslag heeft genomen om president van Duitsland te worden. Lemmier re is nu nog voorzitter van de Oost-Europabank. ING-groep helpt Afghaanse bank Amsterdam - In de Afghaanse hoofdstad Kabul is een nieuwe bank geopend die geleid wordt door ING-IGA, een onderdeel van de ING groep. De Afghanis tan International Bank kreeg verleden week een licentie en is de derde bank die dit jaar in Af ghanistan zijn deuren opent. De bank is het initiatief van een consortium van Afghaanse en Amerikaanse investeerders. De infrastructuur op bancair ter rein is in Afghanistan erg ge brekkig. De bank wil Afghanen die in het buitenland wonen helpen bij het overmaken van geld naar hun vaderland. De Bijenkorf in autohandel eindhoven - De Bijenkorf zal vanaf 30 maart, tijdens de Open Huis Weken, de nieuwe Citroen C3 X-TR te koop aanbieden. Het is niet voor de eerste keer dat de Bijenkorf een 'branche vreemd product' te koop aan biedt. In 2001 tijdens de Drie Dwaze Dagen stond een Lan- cia-model in het warenhuis te koop, in 2002 een Harley Da vidson en in 2003 een Citroën Pluriel. Klanten kunnen de auto bij de Bijenkorf alleen bestellen. Met dealers in de omgeving zijn afspraken gemaakt over het rij klaar maken en de service. Autobergers nog boos op Peijs den haag - De branchevereni ging van autobergers zegt mi nister Peijs (verkeer) fout zit met haar veronderstelling dat er per 1 april een nieuwe ber gingsregeling van kracht kan worden. Die regeling houdt in dat via een samenwerkingsver band van acht alarmcentrales van verzekeraars het bergen van gestande auto's op de snel wegen wordt verdeeld. De ber gingsbedrijven vrezen daardoor veel werk te verliezen. Volgens de branchevereniging beroept de minister zich op de mede dingingsautoriteit NMa, die voor de nieuwe regeling een ontheffing moet verlenen. Vol gens de vereniging is dat besluit niet voor 1 april te verwachten. Duitsers vrezen uitbreiding EU münchen - Bijna driekwart van de Duitsers verwacht dat de werkloosheid in Duitsland om hoog gaat en de lonen naar be neden wanneer de Europese Unie op 1 mei wordt uitgebreid met tien nieuwe leden. Zij gaan ervan uit dat er meer goedkope arbeidskrachten naar Duitsland komen. Dat blijkt uit een pei ling in opdracht van het week blad Fociis, dat vandaag ver scheen. Ruim 80 procent denkt dat steeds meer bedrijven ver huizen van Duitsland naar de nieuwe EU-leden. Wel gelooft 64 procent dat de uitbreiding nieuwe markten opent. Lagere bonus en winstdeling VW wolfsburg - Volkswagen ver laagt de bonussen die bestuur ders en werknemers krijgen. De bonus over 2003 voor bestuur ders gaat met 30 procent naar beneden. Voor andere werkne mers gaat de premie met onge veer 25 procent omlaag. De winstdeling gaat terug van 1550 naar 1150 euro. Eerder deze maand maakte het Duitse auto concern al bekend dat het tot eind 2005 nog eens 2 miljard euro wil besparen, bovenop de 2 miljard die het al eerder had aangekondigd. Als onderdeel daarvan schrapt het 5000 ba nen via vervroegde uittreding en natuurlijk verloop. Er wer ken 335.000 mensen. j amsterdam/gpd - De SS Norway, voorheen de SS France, is niet het minste cruiseschip in de wereld. Sterker: totdat drie maanden gele den de Queen Mary II werd opgeleverd, gold de Norway als het langste cruiseschip ter we reld. Inmiddels slijt de boot zijn dagen in het Duitse Bremerhaven. Eigenaar Norwegian Cruise Lines - in weerwil van de naam een Amerikaans bedrijf - wil de 44 jaar oude Norway niet meer in de vaart ne men, maar wordt naar alternatieven gezocht. Paul Beek, ex-directeur van De Efteling denkt, in opdracht van een groep anonieme inves teerders, het schip voor circa 60 miljoen euro te kunnen kopen, op te knappen en in Am sterdam-Noord aan te meren als hotel annex cruisepretpark. Een 'totaalbeleving' met 1100 hutten, tien restaurants, vier zwembaden, winkels en een 900 stoelen tellend theater. Het semi art deco interieur - protserigheid is de norm in de cruisewereld - moet de belangrijkste trekker worden. „Als uitgaanscentrum en hotel wordt de Nor way het grootste van Nederland," zegt Beek. „Dit wordt geen hotel, dit wordt een beleve nis. Alles moet de bezoeker het cruisegevoel geven. Het interieur en de voorzieningenhou- den we daarom volledig op peil, inclusief het amusement." De kleinste hutten zullen volgens Beek als driesterrenhotelkamer worden verhuurd, zo als het er nu naar uitziet voor 75 euro per nacht. De buitenhutten, suites en royal suites zijn luxueuzer. De duurste hutten zullen 300 euro per nacht kosten. Voor het hele plan is particulier geld beschik baar, maar er zal ook geleend moeten wor den. Over de partijen achter het plan, wil de oud-Efteling-directeur het verder niet heb ben. Behalve Beek werken onder meer Jan Reuvers (oud-Disneyland Paris) en Joop Post mee. Reuvers is verantwoordelijk voor het ho telgedeelte, Post, statenlid in Noord-Holland, moet de overheidskant regelen, zoals vergun ningen. Als het aan Post ligt, komt de Norway na deze zomer naar Amsterdam, om te worden opge knapt bij scheepswerf Shipdock, pal naa gedroomde ligplaats. In april 2005 is het dan toegankelijk 'op basis van tijdelijke ploitatie. De enige negatieve kant, dat wil Post bes geven, is de verkeersstroom met bijbeho de parkeerproblemen. „Daarom willen met een draagvleugelboot 24 uur per da sen de Norway en Centraal varen." Beek Post taxeren de haalbaarheid van het hel project als hoog.„Alle signalen wijzen er dat niemand hier echt bezwaar zal make eindhoven/anp - Philips en So- bolletjes in een doorzi ny lanceren volgende maand in vloeistof. Philips heeft de Japan de elektronische boeken- sturing van deze 'elektro en krantenlezer Librié, een eer- inkt' ontwikkeld, ste consumentenproduct waar- De hoge resolutie van bij een compleet nieuwe beeld- pixels per inch levert een schermtechniek wordt gebruikt, op dat vergelijkbaar is m De teksten en afbeeldingen zijn printkwaliteit van een kr scherper dan op een computer- pagina, monitor, terwijl het scherm zelf In de Librié kunnen hond nog geen millimeter dik is. elektronische boeken of De techniek is ontwikkeld door kranten tegelijk worden E-Ink, dat ook in het project slagen, die met een usb-v participeert. De elektronicabe- ding vanuit een computer drijven verwachten dat veel van nen worden gedownloa de bezwaren tegen het lezen leen voor het verversen v van teksten vanaf computer- gina's is spanning nodig, schermen met de introductie door naar schatting 10.00 van Librié zijn ondervangen, gina's kunnen worden opg Het scherm heeft de grootte pen voordat de batterije van een boekenpagina en de vervanging toe zijn. tekst is anders dan met de be- Over het project zegt kende lcd-schermen vanuit elke woordvoerder van De Te hoek en ook bij schemer of fel aaf: „We zijn zeer gein daglicht goed te lezen. seerd. Het heeft absoluut Bij de flinterdunne beeldscher- aandacht". Plannen voor men liggen elektronisch gela- crete investeringen zijn e den minuscule witte en zwarte rigens nog niet. door Eric de Bie eemnes - Umts, het toverwoord van de meeste telecom bed rijven, is sinds deze maand in Neder land beschikbaar. Vodafone biedt een datakaart voor de lap top en zegt dat die in de hele Randstad, langs de snelweg A2 en enkele andere stedelijke ge bieden te gebruiken is. We na men de proef op de som en re den met de computer op schoot van Utrecht naar Maastricht. Onze proef begint op de par keerplaats van motel De Witte Bergen bij knooppunt Eemnes. De speciale telefoonkaart ('Mo bile Connect Card') is geplaatst en bij het type verbinding is 'voorkeur 3G' aangevinkt. 3G is een andere benaming voor umts (universal mobile tele communications system), ofte wel de derde generatie mobiele ^telefonie. Als we de A27 richting Utrecht opdraaien zieq we op onze lap top dat we verbinding hebben met het gprs-netwerk, zeg maar de 'oude' frequentie. Als het umts-signaal te zwak is, valt het Vodafone-programma daarop terug. Ter hoogte van Maar tensdijk zitten we voor het eerst op 3G. De snelheid van de ver binding schiet omhoog van 40 kilobits per seconde (kbps) naar 384 kbps. Vol verwachting gaan we aan de slag. Met deze snel heid moet het downloaden van muziek een fluitje van een cent zijn. Maar voordat we een ge schikte website hebben gevon den, valt de verbinding weg en loopt de computer zelfs vast. Met de eerste ergernis in het lijf draaien we net voorbij Houten een parkeerplaats op en starten de laptop opnieuw op. Even later rijden we op de A2 richting het zuiden. Volgens Vodafone ligt een groot deel van deze snelweg-onder de hui dige 'umts-deken'. Vooralsnog geeft de verbindingssoftware de voorkeur aan gprs. Pas bij,, Test umts geen onverdeeld succes Een Porsche(inzet) cadeau bij de koop van een dure woning aan de Maas in Rotterdam. Foto: GPD/Hulstkamp Makelaars den haag/gpd - Leslie de Ruiter, makelaar bij de Hulstkampgroep in Rotterdam, bod het afgelopen weekeinde de koper van een 598.000 euro kostend apparte ment een Porsche aan. Het was het laatste appartement in een serie van 24; de rest was al ver kocht. „We hebben goed ge draaid, dus kon het", aldus De Ruiter. De open dag werd door tiental len belangstellenden bezocht. De meesten waren geïnteres seerd in de duurste woning. En laat dat nou juist het apparte ment zijn waar de Porsche bij hoort. Een half uur voor de start stonden er al vijf stelletjes voor de deur. „En dat is toch wel bij zonder in deze prijsklasse," zegt De Ruiter. De Porsche is een extreem voorbeeld van hoe makelaars tegenwoordig de klant probe ren te verleiden. De huizen markt is weliswaar niet inge stort, maar huizen staan aan zienlijk langer te koop. De ko per heeft een veel grotere keu ze. En dus moet de makelaar weer zijn best doen. „Soms verzin je wel eens wat", zegt Jeroen Venema van Era Makelaardij Nebo in Assen. De Drentse hoofdstad heeft door de komst van een nieuwbouw wijk waar duizenden huizen zijn gebouwd, te maken met een overaanbod. Ook hij kent voorbeelden van makelaars die wel eens een auto cadeau geven bij de verkoop van een huis. Maar geen Porsches. Onlangs nog gooide een makelaar in de regio zijn eigen huis in de ver koop waarbij hij een Suzuki aanbood, vertelt Venema. Zelf gelooft hij niet zo in het stunten met auto's. Dat betekent niet dat Venema nooit eens iets extra's doet om een koper over de streep te trekken. „Een paar weken gele den heb ik een tuinontwerp la ten maken voor een lastig per ceel. Potentiële kopers kunnen zich moeilijk voorstellen hoe ze daar ooit en mooie tuin van kunnen maken. Met het ont werp probeer ik ze te overtui gen. De aanleg kan uiteindelijk een deel van de onderhandelin gen worden." Venema heeft zelf één keer overwogen een auto cadeau te geven bij een huis dat al ruim 2,5 jaar te koop stond. „Dat zou een leuke publiciteitsstunt zijn geweest." Hij is er echter van overtuigd dat het niet werkt in het Noorden. „Noorderlingen zijn veel te nuchter. Het eerste wat ze denken is: oh, als ze dat soort cadeautjes kunnen geven dan is dat pand zeker veel te duur." Mensen beseffen vol gens hem ook wel dat ze het uiteindelijk zelf betalen. Want daar is de makelaar van over tuigd. „Het wordt natuurlijk in de prijs meegenomen." De Porsche is volgens De Ruiter bedoeld om de aandacht te trekken. „Wie niet wil kopen, trekje ook hiermee niet over de streep. Maar a}s je zes kopers hebt voor een markt van tien panden, is dit wel een middel om ze naar jouw pand te lok ken. En dat lukt ook. Sinds hij advertenties plaatste waarin de Porsche figureerde, is de internetpagina bezocht door 6000 mensen en hebben 400 mensen documentatie opge vraagd, een veelvoud van wat gebruikelijk is. Dit weekeinde is er open huis, en de makelaar verwacht dat er uiteindelijk tus sen kopers geloot moet wor den. Overigens is De Ruiter ook bereid de prijs van de Porsche gewoon in mindering te bren gen op de koopprijs, voor wie dat liever heeft. Volgens de Nederlandse Ver eniging van Makelaars, waarbij ruim 3600 makelaars zijn aan gesloten, komen makelaars te genwoordig soms met creatieve oplossingen om een huis aan te bieden, zoals het regelen van de verhuizing. De woordvoerster spreekt echter van incidenten. „Voor zover wij weten, komt het niet op grote schaal voor." Volgens haar is het een teken van een gezonde markt. Makelaar Reinout Kok uit Rot terdam vindt het weggeven van Porsches of wasmachines nega tieve reclame. „Het lijkt me een slecht teken als je zoiets moet doen. Eerlijk gezegd denk ik dat je de koper te laag inschat met dergelijke acties. Je moet een huis verkopen zoals het is. Bied dan een korting aan van 50.000 euro." Kok merkt wel dat ko pers tegenwoordig geprikkeld moeten worden in hun fanta sie. „Dat was drie jaar geleden niet nodig. Nu moet je ze laten zien dat een muurtje echt op knapt als je het wit verft. Dus laten we soms een pand op nieuw schilderen." De Ruiter heeft inmiddels een volgende actie in zijn hoofd. Hulstkamp is betrokken bij een project van woningen tussen de 1 en 2 miljoen euro. De koper zou over de streep moeten wor den getrokken met een gratis helikopter, een eigen landings plaats en kosteloze vlieglessen. PR-stunt? „Veel gekker wordt het niet. Reizen naar de maan staan niet op het programma." Verkooptijd loopt nog steeds op Het aantal dagen dat een woning te koop stijgt. Makelaarsver eniging NVM houdt het voor het vierde kwartaal van 2003 op een gemiddelde van. 82 dagen. Een kwartaal eerder waren dat er nog 58, en eind vorige eeuw nog maar 37. Vooral in het duurde re segment loopt de verkooptijd snel op. Een vrijstaand huis stond in het vierde kwartaal gemiddeld 146 dagen te koop, ter wijl dat een kwartaal eerder nog 114 dagen was. Aan de prijs valt het niet te merken. De gemiddelde prijs van zo'n woning steeg van het ene op het andere kwartaal van 342,000 naar 352.000 euro, aldus de NVM. Regionaal bestaan grote verschil len. In de regio Den Haag staan woningen gemiddeld 58 dagen te koop, maar in de regio Zutphen 93 dagen. In Den Haag is de gemiddelde verkoopprijs in het vierde kwartaal van 2003 193.000 euro (was 194.000 in het kwartaal ervoor) en in Zutphen 230.000 euro (was 239.000 euro). stemming. Als die tijd moeten we ons tevreden stellen met gprs. Voor de terugweg veran deren we het type verbinding. We willen nu 'alleen 3G' en dat blijkt te helpen. Vanuit Heerlen paldken we de A79 naar Maas tricht, waar het Nederlandse hoofdkantoor van Vodafone is gevestigd. Hoewel volgens het dekkingskaartje van Vodafone heel Zuid-Limburg al over umts beschikt, krijgen we pas bij Maastricht verbinding met het netwerk. Die blijft tot even voorbij Geleen bestaan, waarna we pas bij Eindhoven weer '3G' op de laptop zien verschijnen. We besluiten onze e-mail bin nen te halen en ditmaal ver loopt alles soepel. In één zucht zijn 27 berichten gedownload. Tijd voor wat 'zwaarder' werk. We hebben vandaag geen tijd gehad om tv te kijken en zijn benieuwd naar het laatste nieuws. Via de website van de NOS vragen we het laatste Jour naal op. Binnen een minuut klinkt de begintune. De beelden zijn een beetje schokkerig, Philip Lacoste presenteert een nieuwe geurlijn met het 'eigen' dillenlogo. Foto: EPA/Frank May De umts-kaart van Vodafone. Foto: knooppunt Deil pikken we weer een umts-signaal op. Dat 'stui vertje wisselen' gaat vervolgens gedurende de rest van de reis door. Vooral ter hoogte van ge luidsschermen neemt de sterk te van het umts-signaal fors af. De software heeft overigens moeite met deze omschakelin gen, want op de ringweg vap T P Wachten op goede toestellen In Nederland is Vodafone het enige telecombedrijf dat umts* aanbiedt. KPN en T-Mobile beginnen in de loop van dit jaar! Orange twijfelt nog, maar zal gezien de visie van het moede/ drijf ook volgen. Telfort houdt de umts-licentie nog even in la. De eerste producten zijn voor de zakelijke markt. De coirf ment zal nog zeker tot het eind 2004 moeten wachten. Dat k< vooral door problemen met de mobieltjes die voor umts ge-I1 schikt zijn. Motorola, Siemens en Nokia bieden ze al aan, m< bij de eerste versies waren de batterijen binnen een paar uui< leeg. Op de technologiebeurs CeBitt in Hannover waren dezN maand al verbeterde modellen te zien. Vooral via de mobiel^ lefoon zal het gebruik van umts voor verschillen zorgen. Do< de hoge snelheid zijn makkelijker videobeelden binnen te h? len. Telecombedrijven kunnen daardoor hun mobiele dienst die ze nu al aanbieden via platforms als i-mode (KPN), live (Vodafone) en T-zones (T-Mobile), flink uitbreiden, Umts is'] (nog) niet goedkoop. Het binnenhalen van een videofilmpje1 kost al snel tien euro. I1 shanghai/anp - Het Franse kle dingmerk Lacoste lijkt onlos makelijk verbonden met zijn overbekende handelsmerk: het groene krokodilletje. Lijkt, want een rechter in de Chinese stad Shanghai heeft Lacoste verbo den het logo daar nog langer te gebruiken. De Lacoste-truitjes zijn over de hele wereld bekend, niet alleen door de krokodil maar mis schien nog wel meer door de handel in nagemaakte exem plaren. Nu heeft een Chinese rechter bepaald dat het Lacoste zelf is dat de poloshirts na maakt. De rechter deed uitspraak in een zaak waarin de Franse kle dingfabrikant en een bedrijf uit Singapore tegenover elkaar stonden. Dat bedrijf maakt net als Lacoste poloshirts en naait er ook een krokodil op. De vraag was nu welke onderne ming dat in China mag doen. De rechter besliste in heP na deel van de Fransen. Lacoste moet van de rechi s het openbaar zijn verontsbr digingen aanbieden en hön drijf uit Singapore een sclrl vergoeding van 1 dollar bejai De Franse kledingfabrtn heeft besloten de uitspraabn te vechten in hoger beroem hoopt het bedrijf te voorkive dat het marktaandeel in (Sa kwijtraakt. rij: Het bedrijf uit Singaporera Crocodile International. D|r dememing zegt het hane: merk al sinds 1947 te gebrjes en meent dat Lacoste helej niet het recht heeft dat ol doen. Lacoste spreekt d»| gen. Het bedrijf vroeg in 1T Shanghai een registratief voor zijn eigen cosmetic De aanvraag voor die regisl - loopt echter nog en daar de de het geschil in feite on[e twee bedrijven voeren eldtti de wereld vergelijkbare jpc sche gevechten. |o lu GPD/Phil Nijhuis Eindhoven is het verbindings programma compleet van slag en vraagt constant om het plaatsen van de 'connect card'. Die is echter nog steeds goed geïnstalleerd. Nadat we compu ter voor de tweede keer hebben gestart, vervolgen we onze weg. Bij Geleen nemen we de afslag richting Heerlen, onze eindbe- maar scherp en zonder hape ringen. Het downloaden van muziek lukt daarna ook zonder al te grote problemen. Tot aan knooppunt Eemnes blijven we contact houden met het umts- netwerk. Het wel gen in sterkte, maar met juiste software (minimaa net Explorer 5.01) vormt geen probleem.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6