Nederland strenger over naleving regels BINNENLAND Uitstel militaire oefeningen door virus 'Benoeming De Vries en Kok toevalstreffers' Auto valt van viaduct op spoorbaan OM: Minister bij ambtsmisdrijf vervolgen Training in geweldloos verzet Fietstest in Vondelpark Bulgaarse connectie bij distributie valse euro's Vluchtelingenorganisaties: Asielrichtlijn beneden peil Meer wildweiden edelhert nd bedolven der balen hooi iidwijk - In een stal in het -Hollandse Brandwijk is •dagmiddag een 6-jarig jon- bedolven onder het hooi. kind was aan het spelen :n het kauwgras. Het hooi an schuiven en het slacht- tje kwam er qnder terecht, vader, op het moment van ingeluk aan het werk op de derij, vond zijn zoontje in het hooi. Reanimatie ambulancepersoneel ht niet meer baten. in komt om brand in huis üurg - Door een brand in ivoning in Oostburg in ws-Vlaanderen is de bewo- aterdag om het leven ge en. De politie vermoedt dat ian, van wie de leeftijd nog bekend is, met een bran ie sigaret op de bank in is gevallen. De brand 's morgens door buurtbe- ers ontdekt. De man is ver- li delijk door verstikking om even gekomen. tspaal met »vel verwijderd Moeilijk te vinden: flitspa- n ongeschonden staat. Ze len met spuitbussen be- t of simpelweg vernield, r een 55-jarige man uit pen maakte het in de nacht vrijdag op zaterdag wel erg in Ens. Hij trok met een rel een flitspaal uit de grond led ermee weg. De politie de achtervolging in. In :1e liet hij de paal vanaf een in een vaart vallen. Toen jn vlucht wilde vervolgen, een agent hem tot stoppen engen. ezeilers twee Handen vermist helder - Twee West-Friese eilers, Henk Hortensius en Bongers, zijn al ruim twee nden vermist. De Enkhui- lortensius en Bongers uit m vertrokken eind januari de tweemaster Illex II uit Afrika om het jacht naar luizen terug te varen, sdien is niets meer van hen omen. De Kustwacht in Helder heeft de scheep- t opgeroepen uit te kijken de Illex. Volgens de plan- moet de Illex rond 10 april luizen binnenvaren. irust in Alkmaar afloop AZ-Ajax tiAAR - Na afloop van de ■balwedstrijd tussen AZ en I (1-1) is het gisteren in de ïaarse binnenstad onrustig :est. Ajax-supporters maak- :ich schuldig aan kleine ielingen en ongeveer twin- ins gingen drie agenten in ;er te lijf. Een van de agen- :ag zich genoodzaakt een rschuwingsschot te lossen, is pepperspray gebruikt. Er totaal twaalf supporters ;ehouden. ficier heeft gale woning mond - De Roermondse ier van justitie Janssen, tot kort belast met alle grote dezaken in Limburg, heeft illegale woning. De officier, nomenteel werkt als hoofd- ier van justitie op Aruba, in het buitengebied van Odiliënberg een houten illegaal tot woonhuis ver- vd. De gemeente bevestigt iet gebouw tegen de regels woning is ingericht en een onderzoek ingesteld. mingbrand or waxinelicht hoven - Een waxinelichtje gistermorgen in Eindho- en grote woningbrand orzaakt. Volgens de politie d het brandende waxine- je op de grond naast het in de woning. Even na acht vatte het dekbed vlam, na het vuur snel om zich greep. De brandweer kon voorkomen dat het vuur sloeg naar een naastgele- pand. De bewoners van omliggende woningen sten hun huis verlaten. Beste sportletsel voetbalveld maandag 2g maart 2004 wijchen/anp - De bestuurder van een auto is gis teravond bij Wijchen van een viaduct gereden en vijf meter lager op de spoorbaan terechtgeko men. Het voertuig vloog in brand. De machinist van een trein die door een defecte bovenleiding toevallig stilstond op het traject heeft het vuur geblust. De brandweer heeft de bestuurder en een inzittende uit het wrak moeten bevrijden. Ze zijn met onbekend letsel opgenomen in een zie kenhuis. De slachtoffers zijn volgens een politiewoord voerder een 45-jarige inwoner van Lathum en een 35-jarige inwoner van Vaassen. Wie van hen de auto bestuurde, kon hij nog niet zeggen. De automobilist reed met 'zeer hoge snelheid' over de snelweg A50 tussen Den Bosch en Am- hem. Voorbij de bmg over de Maas verloor de bestuurder de macht over het stuur, kwam rechts in de berm aan de verkeerde kant van de vang rails terecht en dook aan het eind van het talud met de neus van de auto op de spoorlijn tussen Nijmegen en Den Bosch. De rails zijn door de klap tientallen centimeters opgeschoven. Het treinverkeer op het traject lag door een defecte bovenleiding al stil. Treinver keer tussen Oss en Nijmegen was niet mogelijk. De railverkeersleiding heeft de schade in de loop van de nacht hersteld en het treinverkeer is van morgen begonnen met de normale dienstrege- ling. Onderzoek Sociaal- en Cultureel Planbureau den haag/gpd -Nederlanders zijn de afgelopen jaren strenger geworden over het naleven van regels, zeker als het op fraude aankomt. Het begrip voor belas tingfraude is tussen 1991 en 2003 sterk afgenomen. Afkeuring van zwartwerken is sterk toegeno men. Dat blijkt uit het onder zoek 'De moraal in de publieke opinie' van het Sociaal- en Cultu reel Planbureau (SCP), dat van daag verschijnt. Over belastingfraude wordt nu veel minder mild gedacht dan in de jaren negentig. Keurde in 1991 nog 46 procent van de Ne derlandse bevolking belasting fraude in het algemeen af, in 2002 was dat opgelopen tot 62 procent. Voor zichzelf zijn Ne derlanders ook strenger gewor den. In 2003 zei nog maar een kwart dat ze bepaalde inkom sten voor de belastingen zou den verzwijgen. In 1991 hadden bijna twee keer zoveel mensen daar helemaal geen moeite mee. Begrip voor uitkerings fraude blijft extreem laag: rond de 95 procent keurt het ten on rechte ontvangen van bijstand, WAO en WW af. De praktijkvoorbeelden in het rapport zijn verhelderend. In 1991 was nog één op de drie Nederlanders zelf bereid een werkster zwart te betalen als ze een uitkering heeft. Vorig jaar vond nog maar één op de vier dat acceptabel. Als anderen voor die keuze staan, vinden drie op de tien Nederlanders dat nu goed. In 1991 vonden vier op de tien Nederlanders het prima als iemand anders een uitkeringsgerechtigde zwart betaalde voor schoonmaak werk. Een keuken laten verbou wen door een aannemer die geen BTW betaalt vindt nu één op de vijf Nederlanders geen probleem, tegen één op de drie begin jaren negentig. Wel is opvallend dat Nederlan ders minder dan veel andere Europese volken vinden dat de wet onder alle omstandigheden moet worden gehandhaafd. Waar hier ruim de helft van de mensen (56 procent) het eens is met de stelling 'regels zijn re gels', ligt dat rond tweederde in Spanje (63 procent) en Noor wegen (67 procent). Nog be langrijker wordt absolute nale ving van de wet geacht in België (71 procent) en Duitsland (79 procent), tot negen op de tien inwoners van Portugal. Over afwijking van normen wordt in Nederland vooral makkelijker gedacht als het om softdrugs gaat. Daarentegen zijn Nederlanders juist weer re delijk streng als het gaat om bij voorbeeld smeergeld. Alleen Denen vinden nog vaker dan Nederlanders dat dit nooit mag. den haag/gpd - Bewindsleden die zich schuldig maken aan valsheid in geschrifte, oplich ting of corruptie moeten net als gewone burgers door het open baar ministerie (OM) kunnen worden vervolgd. Nu is de kans groot dat ministers en staatsse cretarissen die een ambtsmis drijf plegen, de dans ontsprin gen. Dat stelt de hoogste baas van het OM, procureur-generaal De Wijkerslooth. In een publicatie in het Nederlands Juristenblad pleit hij voor wijziging van de wet en zo nodig de Grondwet. De huidige regelgeving vormt volgens De Wijkerslooth een belemmering voor een succes volle vervolging van bewinds lieden. Nu mag alleen de procureur- generaal van de Hoge Raad, de aanklager bij het hoogste rechtscollege, een minister of staatssecretaris vervolgen en al leen nadat de regering of een meerderheid van de Tweede .Kamer daartoe opdracht heb ben gegeven. De Wijkerslooth waarschuwt voor een truc waarmee be windslieden bij vervolging als- Amsterdam - Op de koude vloer in het ijzige kra kersbolwerk Pakhuis Afrika, met uitzicht op het Amsterdamse IJ, zit een bont gezelschap. Ervaren linkse activisten, met een hoog gehalte legerkist- jes, piercings en fantasierijke haardrachten, ver strengeld met weinig opvallende 'gewone men sen'. Vandaag zijn het allemaal activisten, met hetzelfde doel: geweldloos verzet tegen de drei gende uitzetting van 26.000 vreemdelingen. Dat doe je niet zo maar, blijkt wel tijdens de training die inmiddels ook is gegeven in Haarlem en Delft. En de rest van de Nederland volgt. Er zijn in al aan meldingen uit IJmuiden, Utrecht en Groningen. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein Amsterdam - Medewerkers van de Fietsfabriek testten gisteren hun nieuwste ontwerp in het Amsterdamse Vondelpark. De hoge fiets is zeer geschikt voor reclamedoeleinden en circussen. Van het ontwerp zijn er tot nu toe twee verkocht, waarvan een aan een belangstellen de in Zuid-Korea. Voor de gewone fietser is het rijden op het speciale vervoermiddel een kunstje dat enige oefening behoeft, want stil staan voor het rode verkeerslicht is er niet bij. Foto-, ANP/Paul van Weel nog hun straf kunnen ontlopen. Ze moeten dan eerst een be kentenis afleggen voor een par lementaire enquêtecommissie. Die mag hen daartoe dwingen. In een strafproces mag die ge dwongen bekentenis echter niet tegen worden gebruikt te gen diezelfde bewindslieden, die dan als verdachte het recht hebben om te zwijgen. Bewindslieden kunnen zo via een omweg feitelijk immuniteit krijgen en maximaal drie jaar celstraf of een boete van zo'n 12.000 euro ontlopen. den haag/anp - Enkele honder den Nederlandse militairen zijn teruggeroepen van een oefe ning in Duitsland. Een aantal oefeningen in het zuiden van Duitsland is voorlopig uitge steld. Dit komt door de uitbraak van een besmettelijk oogvirus. Op het moment zijn dertig Ne derlandse militairen waar schijnlijk met het virus besmet. Ze hebben last van rode, bran dende ogen. Volgens een woordvoerder van de Land macht komen dagelijks meldin gen binnen van nieuwe geval len. De verwachting is dat de ziekte zich voorlopig verder zal uitbreiden. De woordvoerder benadrukt dat de uitbraak van het virus zich alleen voordoet in Zuid-Duitsland. Oefeningen die in het noorden van het land op stapel staan, gaan gewoon door. Het is, volgens de voorlichter, bij haar weten voor het eerst dat oefeningen moeten worden afgelast wegens een virusuit braak. Volgens de Landmacht is het virus ongevaarlijk. „Het is, zeg maar, net zo erg als een ver koudheid. Het is ook net zo be smettelijk." Het virus wordt ook via handen doorgegeven. De militairen die het virus lijken te hebben, krij gen het advies hun handen vaak te wassen, anderen geen hand te geven, en geen mobiele telefoons van anderen te ge bruiken. Het virus heet keratoconjuncti vitis. Er is onder meer een ge neeskundig bataljon terugge roepen uit Duitsland en militai ren van de pantser infanterie. Het gros van de kazernes in Zuid-Duitsland is door de vi rusuitbraak gesloten. De eerste meldingen van het virus deden zich ongeveer drie weken gele den voor. De Landmachtleiding wacht tot het virus is uitge woed. De oefeningen in het zui den worden daarna weer her- den haag/gpd - Bulgaarse mis dadigers werken nauw samen met een netwerk van Neder landse zware criminelen bij de grootschalige distributie van valse euro's in West-Europa. Tegen de Nederlanders, die re gelmatig naar Bulgarije zouden reizen om daar zaken te doen met de valsemunters, loopt in middels een strafrechtelijk on derzoek. Een hoge internationale politie functionaris in Nederland be vestigt het bestaan van de 'Hol landse connectie'. Het zou gaan om de productie en distributie van vele duizenden valse euro biljetten, die onder meer wor den gebruikt als betaalmiddel voor drugs en andere smokkel waar. Naar verluid is er een ver band tussen de valsemunterij en de liquidatie van de Bulgaar se misdaadbaas Konstantin Di- mitrov, afgelopen december op de Dam in Amsterdam. Kort er op arresteerde de politie de ver meende schutter, een 37-jarige man. Bulgarije is een van de landen waar de samenwerkende Euro pese politie en justitie de voor bije maanden illegale drukkerij en hebben opgerold. Van de ze ker twintig tot nu toe opgerolde drukkerijen lagen er zeven in Oost-Europa. Een daarvan is op 22 januari ontmanteld in de Bulgaarse badplaats Varna aan de Zwarte Zee. Daar zouden drie mannen zijn opgepakt we gens de productie van hon derdduizenden valse eurobrief jes. In 2003 zijn wereldwijd zo'n 550.000 valse eurobriefjes aan getroffen met een waarde van vele miljoenen euro's. Het biljet van vijftig wordt verreweg het meest vervalst. soesterberg/gpd - De huidige voorstellen voor een Europese richtlijn voor asielprocedures zijn 'beneden een aanvaard baar peil'. De Europese Com missie moet haar voorstel dan ook intrekken, stellen de geza menlijke Europese vluchtelin genorganisaties samen met Amnesty International en Hu- man Rights Watch in een brief aan Europees commissaris Vi- torino. De richtlijn komt morgen aan de orde tijdens de vergadering van de EU-ministers voor bin nenlandse zaken. De vluchte lingenorganisaties waren dit weekeinde in Soesterberg voor hun halfjaarlijkse conferentie. Volgens algemeen secretaris Baneke van de European Coun cil on Refugees and Exiles is de Europese harmonisatie van het asielbeleid mislukt. De mini mumnormen zijn te laag en bo vendien 'gekaapt door de lid staten die hun hogere normen naar beneden wilden bijstel len'. „De richtlijn is opgesteld als re actie op populistische angst voor een niet-bestaande stroom vluchtelingen naar EU-landen", zegt Daphné Bouteillet Paquet van Amnesty International. Ba neke betreurt de gang van za ken, want 'als er geen richtlijn is kunnen de landen nog slech tere regels aannemen'. Volgens de afspraak bij het Ver drag van Amsterdam hebben de EU-landen afgesproken dat vóór 1 mei 2004 Europese richt lijnen moeten zijn vastgesteld voor de eerste fase van de har monisatie. Het doel was het op stellen van Europese mini mumnormen voor de asielpro cedure en behandeling van vluchtelingen. Omdat 'niemand op vluchtelingen zat te wach ten' hebben de landen er 'mini male normen' apeldoorn/gpd - Op de Veluwe moeten meer wildweiden ko men en bestaande wildweiden moeten worden opgeknapt. Het levert het edelhert meer op dan dure ecologische zones naar natuurgebieden in Salland of Duitsland meent edelhertken ner Van den Hoorn in het tijd schrift Edelhert van de Vereni ging tot Behoud van het Veluw- se Hert. Van den Hoorn betwijfelt of edelherten ooit langs ecologi sche zones naar natuurgebie den als de Utrechtse Heuvelrug, de Sallandse Heuvelrug en de Duitse natuurgebieden Reichs- wald, Hohe Mark en Benthei- mer Wald trekken. Volgens hem wegen de hoge kosten van der gelijke ecologische zones niet op tegen de baten en kan het geld beter worden besteed aan het herstel van verwaarloosde wildweiden op de Veluwe en de uitbreiding van het aantal wei den. Met minder kosten zou den meer herten dan het ernsti ge tekort aan mineralen in hun voeding kunnen aanvullen, waarmee de overlevingskansen voor het hert op de Veluwe aanmerkelijk stijgen. Vergeten cadeautje oorzaak bomalarm Amsterdam CS door Erwin Tuil den haag - Het lijkt alsof Nederland de kunst van het lobbyen beter onder de knie heeft. Sinds anderhalfjaar is een ho ge ambtenaar op het ministerie van bin nenlandse zaken bezig met het diploma tiek inschieten van Nederlanders op inter nationale functies. De benoeming van oud-premier Wim Kok en oud-staatssecretaris Gijs de Vries voor Europese banen, werd dan ook door premier Balkenende gepresenteerd als een prestatie. Topfuncties, zo werd gezegd. En eind vorig jaar was Jaap de Hoop Scheffer al aangetreden als secre taris-generaal van de NAVO. Het lobby en gaat goed, lijkt de conclusie. Nederland doet het in elk geval serieuzer dafft in het verleden, vindt de Rotter- damse hoogleraar Rinus van Schende- len. Hij schreef een boek over het lobby en in Brussel en hij is er van overtuigd dat de speciale ambtenaar voor interna tionale functies zijn vruchten afwerpt. „Maar wat zeker scheelt is de komst van Ben Bot als minister van buitenlandse zaken. Hij heeft een eminent netwerk. De premier mag zich gelukkig prijzen." Door zijn vele jaren in Brussel kent Bot de spelletjes om de knikkers als geen an der. En precies daaraan schortte het in het verleden. Nederland was te druk bezig met de baantjes en te weinig met het 'spel'. Het resulteerde in een lange lijst van politici die net niet benoemd wer den: oud-premier Lubbers en oud-mi nister Ruding bij de Europese Unie, oud-minister Pronk bij de VN, oud-mi nister Braks bij de Wereldvoedselorgani satie. Maar de benoemingen van Kok en De Vries waren niet te danken aan het lob byen, meent de hoogleraar. Hij vindt daarvoor bevestiging bij PvdA-Kamerlid Frans Timmermans, oud-diplomaat en goed ingevoerd in Brussel. „Het zijn geen hoofdprijzen die Kok en De Vries hebben gekregen. Balkenende heeft ge luk gehad en dat hoort ook bij het vak. Maar Kok zit er tijdelijk en De Vries is ei genlijk tweede keus. Laten we wel we zen, De Vries zat in feite werkeloos thuis. De WD en het kabinet wisten niet wat ze met hem aan moesten." Timmermans ziet de toekomst somber der in dan Van Schendelen. „Nederland geldt langzamerhand als een Euroscep tisch land en dat krijgt zelden topfunc ties. Natuurlijk is een hoge functie ach ter de schermen goed, maar een top functie telt politiek zwaarder." Timmer mans en zijn WD-c^llega Hans van Baaien willen Balkenende daarover woensdag onderhouden. „Hij moet het benoemingsbeleid maar eens toelich ten", meent deWD'er. „Balkenende wacht, wacht en wacht. Maar ondertus sen heeft Nederland voor de Europese Grondwet nog niets binnengehaald." De echte proeve van effectief lobbyen moet nog komen, vinden Van Schende len en de Kamerleden, namelijk de por tefeuille van de nieuwe Europees com missaris. Bovendien moeten meer ta lentvolle ambtenaren in het Europese midden- en hoger kader komen. Dat is de kweekvijver voor topfuncties en le vert invloed achter de schermen op. „Dit waren toevalstreffers", zegt Van Baaien. „Het is ze van harte gegund, maar het zijn geen topfuncties en het is niet het resultaat van voorwerk uit Den Haag." amsterdam/gpd - Het cadeau dat de 61-jarige Marijke Start uit Haren zaterdag voor haar zoon had meegenomen naar Amsterdam, heeft daar op het station voor commotie gezorgd. Op zoek naar verkooppunt van een strippenkaart vergat Start het pak in de hal van Amster dam Centraal. Toen ze zich dat enkele minuten later realiseer de en terugsnelde, was de poli tie al volop bezig met de ontrui ming van de hal: bomalarm. Start had na aankomst niet kunnen ontdekken waar ze een strippenkaart moest kopen. Bij een automaat zette ze haar pak op de grond, zag dat 't niet de goeie automaat was en keek zoekend om zich heen. Twee agenten verderop vertelden haar dat ze buiten het station moést zijn. Ze liep naar buiten, kocht een strippenkaart en wilde naar haar tram gaan, toen ze zich realiseerde dat het cadeau nog binnenstond. „Ik kwam bij de hoofdingang terug en zag dat de hal al grotendeels leeg was, een groep agenten stuurde alle me weg. En daar stond mijn pakket, met een onschul dig Unicef-papiertje erom. Ik dacht nog in een flits, wat aar dig, ze passen er op. Stom hè!" Start liep naar een van de poli tiemannen toe om besmuikt te vertellen dat het pak van haar was. „Die man zei: 'Nou me vrouw, u heeft wel voor een hoop ophef sezorgd'. Voor de rest reageeiÉb hij erg aardig. Ik had me natuurlijk niet gereali seerd dat er ook een demon stratie was en dat ze net een bommelding hadden gehad." Ze raapte haar pak op en wilde haar weg vervolgen. „Werd ik op m'n schouder ge tikt. Of ik toch maar even wilde meekomen naar de comman dant van die eenheid. Die nam me vervolgens mee naar achter een pilaar en begon me daar toch te foeteren. Hij moest m'n gegevens hebben. 'Dit kan u een gigantische boete opleve ren! Ik leg het voor aan de offi cier van justitie!', riep hij." Zwaar onder de indmk klemde ze het cadeau bij de tramhalte en later in de tram krampachtig tussen haar knieën. Geen bom maar een lamp.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5