JULIANA Koninklijk eerbetoon vermengd met bijzondere herinneringen 'Achter elke zin zit langdurig onderzoek' ,e dienst door het 'regieoog' van De Roode Duitse Prins van Oranje niet uitgenodigd bij uitvaart UDC 953 maandag 29 MAART 2004 E KONINKLIJKE GRAFKELDERS den haag/anp - Ze wisf direct dat ze in haar loopbaan als journalist zo'n vraaggesprek nooit meer zou maken. Prinses Juliana gedroeg zich in 1987 in het televisiegesprek met Maar- tje van Weegen zo oprecht en gewoon, dat het medebepalend werd voor het beeld dat de mensen zich vormden over de prinses. Nu, zeventien jaar la ter, presenteert Van Weegen van NOS Actueel morgen de te levisieregistratie van de uitvaart van Juliana. Ze komt net terug van een af spraak met de stalmeester van het koninklijk huis. Hij is ver antwoordelijk voor al het rij dende materieel morgen; ook voor het vervoer van de gasten uit het buitenland. Het is een van de mensen die Van Weegen zelf spreekt om zich voor te be reiden op de uitzending, die duurt van 09.10 tot 14.00 uur. Zo heeft ze ook een uitvoerig voorbereidend gesprek gehad met de remonstrantse predi kante W. Hudig-Semeijns de Vries van Doesburgh die de uit vaartdienst leidt. „Het is een bijzondere vrouw. Ik verwacht veel van haar dinsdag. Het wordt een bijzondere dienst." De gesprekken zijn nodig om de uitzending goed te kunnen presenteren. „Ik moet de ge zichten van alle gasten herken nen, weten wat voor functiona rissen zich in de rouwstoet be vinden en waarom en op wat voor momenten ik de dienst in de kerk kan toelichten en wan neer niet. Feitelijk gaat aan elke zin die uitgesproken wordt langdurig onderzoek vooraf aldus Van Weegen. Dat onder zoek is vooral vervat in het ar chief dat NOS Actueel in de af gelopen jaren over Juliana heeft opgebouwd. „Dat is een continu proces van de redactie geweest Je wilt een zo compleet mogelijk beeld ge ven over het leven van prinses Juliana; haar niet alleen belich ten als staatshoofd, maar onder meer ook haar politieke beteke nis laten zien, haar persoonlijke leven en religie." Tussendoor zijn regelmatig inleidende tek sten aangepast en is er gezocht naar unieke beelden. „Ook bie den mensen beeldmateriaal aan dat nog niet eerder is ver toond." De laatste bijdrage maakten Van Weegen en de re dactie begin maart over de to neelvrienden van prinses Juli ana, drie vrouwen en een man. Van Weegen was zaterdag 20 maart in Spanje toen ze rond kwart over acht 's ochtends hoorde dat Juliana was overle den. De presentatrice vloog vrijwel direct terug naar Neder land om rond 17.00 uur een uit zending voor NOS Actueel te presenteren. Van de zogenaam de voorwaarschuwing die de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) aan de NOS zou hebben ge daan, is volgens haar niets waar. Net als de fabeltjes rond de monarchie, bestaan die er ook rond de verslaggeving over het koninklijk huis. „Het zijn van die geruchten en verhalen die maar niet de we reld uitgaan", vertelt Van Weegen. „Zo is het ook onzin dat een gesprek met een lid van het koninklijk huis vooraf hele maal wordt vastgelegd, als zou het een toneelstukje zijn van vragen en antwoorden. Dat is een hardnekkig misverstand. Ook het interview uit 1987 met prinses Juliana en prins Bern- hard was een gesprek waarin helemaal niet vaststond hoe het zou lopen. Ik had niet eens vra gen op papier. Op verzoek van het paar zou het een gesprek worden en geen interview. De RVD wist vooraf niet wat voor vragen ik zou stellen." Die ontmoeting in 1987 met Ju liana en Bernhard typeert ze als zeer bijzonder. „Iedereen zag de prinses toen zoals je haar nog nooit had gezien. Ze sprak erg vanuit haar hart, iemand die sterk associatief denkt." Dat Juliana vooral de laatste dagen als een gewone vrouw is gepor tretteerd, is volgens Van Weegen in overeenstemming met de werkelijkheid. „Dat ze graag gewoon wilde zijn was zeker niet gespeeld, dat was op recht." Zelf vindt Van Weegen dat door de uitzendingen de afgelopen dagen vooral de erkenning van Juliana als staatshoofd sterk is toegenomen. „Bij de formaties van kabinetten was ze soms baanbrekend, uiteraard binnen de regels van de constitutionele monarchie." kergrijs zeil gehulde lijkkoets, getrokken door een span van acht Friese paarden, hield tegen het vallen van de duisternis een 5Bijna net zo mooi als de echte uitvaart den haag/gpd - Honderden be langstellenden waren gister avond aan de voorkant van pa leis Noordeinde in Den Haag getuige van de generale repeti tie voor de uitvaart van prinses Juliana, morgen. „Dit is toch wel heel bijzonder. Het is bijna net zo mooi als de echte uit vaart", merkte een oudere toe schouwer op. Op dat moment stonden aan de achterkant van het paleis nog honderden men sen te wachten om van de laat ste gelegenheid gebruik te ma ken om langs de baar te defile ren. „We moeten kijken of er geen hindernissen of obstakels zijn onderweg. Je moet altijd oefe nen", verklaarde ceremonie meester Monod de Froideville eerder. De stoet met de in don- Isum/gpd - Miljoenen zullen de uitvaart van s Juliana morgen via de en. NOS-regisseur Jan de is verantwoordelijk voor !-uitzending. „Mijn doel bjdjkers thuis de indruk te dat ze erbij zijn in de nje Kerk." daarbij voor verrassin- )mt te staan, is vrijwel uit- cfen. De Roode werkt aan rjid van het al jaren gele- de NOS opgestelde f dossier', dat ook als lei- 'jjdiende voor de tv-uitzen- ï'jan de bijzetting van prins Zijn voornaamste taak dagen: „Met een de voorbereidingen voor de dienst en de inrichting van de kerk minutieus volgen." Er zijn slechts kleine bijsturin gen nodig ten opzichte van de dienst voor prins Claus, vertelt De Roode. „Dat was voor ons een leermoment, zodat we de camera's nu nog nauwkeuriger konden plaatsen. Zo hangt er nu een camera boven de entree van de kerk, waarmee we het binnendragen van de kist met een topshot in beeld brengen." De Roode is de afgelopen da gen nauwgezet op de hoogte gebracht van het verloop van de dienst en de muziek om de juiste beeldkeuzes te kunnen maken. „De vraag is steeds hoe nadrukkelijk je iets laat zien. Als de kist naar de grafkelder wordt gebracht, kun je ervoor kiezen om de dragers close in beeld te brengen, maar je kunt ook een wijds totaalshot maken en dan langzaam op de trap naar de grafkelder inzoomen. Ik kies voor het laatste, omdat de dra gers geen hoofdrol spelen. Het totaalshot van bovenaf met een camera in de nok van de kerk bewaren we bewust voor dat indrukwekkende moment." Daarnaast heeft de regisseur te maken met de voortschrijdende techniek. „De camera's worden steeds kleiner en zijn op af stand bestuurbaar. De leden van het koninklijk huis zijn daar bijzonder van gecharmeerd, omdat ze nauwelijks opvallen." Het moment waarop de familie achter de kist aanloopt naar de grafkelder in de Delftse kerk is emotioneel, ook voor de tv-kij- kers. Vrijwel iedereen zal zich de beelden van koningin Bea trix herinneren, die vlak voor de bijzetting van haar echtgenoot door verdriet overmand op de aim van prins Friso steunde. „Je brengt de familie op dat moment niet close in beeld", zegt De Roode. „Ik laat het wel zien, kies er op zo'n moment niet voor om op een bloemstuk in te zoemen. 'Waardig' is denk ik het goede woord voor de ma nier waarop wij de dienst in beeld brengen." ui rijj/gpd - De Prins van Oranje is niet cQodigd voor de uitvaart van prinses Prins Georg Friedrich van Pruisen alie zich op basis van zijn afstamming Frederik Hendrik ook kan tien van de titel 'prins van Oranje', iokoningin Beatrix wel een persoonlijke te condoléance gestuurd. Hij bewaart 'goede herinneringen' aan koningin Juliana. Sinds 1732 zijn er twee prinsen van Oranje, één in Nederland en één in het Pruisische koningshuis. Na de dood van de koning stadhouder Willem III in 1702 waren er bij de Oranjes geen erfgenamen in rechte lijn meer. Willem III wees de Friese tak van zijn familie aan als opvolgers, maar daar nam de koning van Pruisen geen genoegen mee. Pas na eindeloos geruzie kwam er in 1732 een overeenkomst, waarin de overdracht van het prinsdom Orange in Zuid-Frankrijk en de titelkwestie geregeld werden. minuut of tien halt voor het pa leis. Het plaatsen van de kist werd hier niet geoefend. Dat gebeurt achter gesloten deuren, net als het repeteren van het lo pen met de last. Vanaf Noordeinde ging de Stoet verder via Rijswijk naar de Nieuwe Kerk in Delft. Bij het oefenen voor het paleis, waar het stoffelijk overschot van Juliana sinds woensdag ligt opgebaard, kon het stille pu bliek een paar kleine foutjes in het protocol waarnemen. Zo vergat een van de ruiters een maal binnen de paleishekken op het aangewezen moment te salueren. De chef van het mili taire huis van de koningin, lui tenant-generaal Blomjous van de cavalerie, en de stalmeester van de het hof, kolonel Wasse naar, die meerepeteerden, zul len er nog een keer op wijzen. De lijkkoets werd vooraf gegaan door bereden ere-escortes van de Koninklijke Marechaussee en het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD). Achter de lijk koets volgde de bloemenbrik, waarop morgen de belangrijk- Laat in de avond oefende gisteravond in Den Haag de rouwstoet voor de bijzetting van prinses Juliana. Foto: GPD/Phil Nijhuis ste kransen en bloemstukken liggen. De brik wordt getrokken door een tweespan Gelderse paarden. Daarachter kwam de galaberline. In deze koets zitten straks de oudste zonen van Juli ana's vier dochters: de prinsen Willem-Alexander, Carlos en Maurits en Bernardo Guillermo (zoon van Christina). In het licht van de lantaarns had de stoet iets extra sombers en plechtigs. Op het Buitenhof en de Hofweg kon meteen het daar gistermiddag pas weer aangebrachte asfalt worden ge test. Als ze daar maar niet doorheen zakken", merkte een werknemer van de HTM op. Juist dit stuk van de route was kort geleden helemaal openge broken. Met man en macht is de afgelopen dagen gewerkt om het wegdek weer tijdelijk te dichten. Ook in Delft waren noodverbanden nodig om de uitvaart mogelijk te maken. |ans Jacobs llandse vorstenhuizen zijn ruim verte- jordigd bij de uitvaart van prinses Juli- prschillende gasten zijn oud-collega's oud-koningin, velen bewaren bijzon- erinneringen aan het Nederlandse vor- nsen Bernhard en Philip maakten Üng vaak grapjes. Samen vormden ze kbond van prinsen-gemaal'. Dat ze a die titel eigenlijk niet hadden, ie geen verschil. Het ging erom dat ze Itgenoot van een regerend vorstin at schimmige en moeilijke positie be- Begin jaren zeventig werd de 'vak- uitgebreid met prins Henrik van De- Koning van Hispanje terug in Nieuwe Kerk nemarken, die even als zijn eerbiedwaardi ge collega's worstelde met zijn in staatkun dig opzicht niet bestaande positie. Philip (82) was jaloers op Bernhard (nu 92). De Britse pers liet de man van koningin Eli zabeth lang niet zo vrij als de Nederlandse media de echtgenoot van Juliana. De jonge, stoere zeeman Philip werd na de plotselin ge troonsbestijging van zijn vrouw in 1952 opeens 'opgesloten' binnen de hekken van Buckingham Palace. Zijn vrije leventje op de wereldzeeën, en niet te vergeten de zee- Prinses Sirindhorn heeft nog een fiets van Juliana (en van prinses Sirindhorn van Thai- :htten op toen Nederlandse ver- 'ers haar vroegen naar haar herin nen aan koningin Juliana. „Ze heeft (en fiets gegeven. Daar heb ik in de jsgangen op leren fietsen. Ik denk dat im nog heb, maar ik weet niet precies I'ie nu staat", zei de jóngste dochter Ie Thaise koning Bhumibol over het sbezoek dat Juliana en Bernhard en oudste dochter Beatrix in 1963 aan land brachten. dhorn, nu 48, was destijds acht jaar. In januari begeleidde zij koningin Beatrix en prins Willem-Alexander tijdens hun staatsbezoek aan Thailand. Tussendoor, als ze op de koninklijke gasten uit Neder land moest wachten, babbelde de prinses vrijuit met de pers. Sirindhorn, morgen ook in Delft, toonde zich nuchter, toegan kelijk en vol humor. Van de Nederlandse geschiedenis in Thai land wist ze minder dan zou moeten, be kende ze. Maar aan haar eigen bezoeken aan Nederland én aan Juliana bewaarde ze de beste herinneringen. Prins Philip. Foto: AP havens, was opeens voorbij, terwijl Bern- hard als handelsreiziger voor de staat volop van het leven kon genieten. Regelmatig kruisten ze eikaars pad. Bern- hard en Philip bijvoorbeeld waren beiden nauw betrokken bij het Wereld Natuur Fonds. Bernhard en Juliana waren in 1947 bij het huwelijk van het Britse kroonprinse lijk paar. In maart 1958 kwamen Elizabeth en Philip op staatsbezoek in Nederland, vier jaar later waren ze eregasten bij het zil veren huwelijk van Bernhard en Juliana. In 1972 volgde een tegenbezoek aan Groot- Brittannië. Op begrafenissen en huwelijken, maar ook op bijzondere verjaardagen werden de contacten aangehaald. Philip en Juliana zijn in 1996 voor het laatst samen gefoto grafeerd, al grappend op de vijftigste ver jaardag van Juliana's petekind koning Carl Gustaf van Zweden. Carl Gustaf deelde met Juliana zijn geboortedag: 30 april. Hij is één van de vier oud-collega's van koningin Juli ana die morgen in Delft aanwezig is bij de uitvaart. Om de bijzondere banden met de Oranjes te onderstrepen neemt Carl Gustaf behalve zijn vrouw Silvia ook kroonprinses Victoria mee, op haar beurt petekind van koningin Beatrix en al vaak genoemd als mogelijke peettante van prinses Amalia. Carl Gustaf bracht in 1976 een staatsbezoek aan Neder land, waarbij Juliana en Bernhard hem in de watten legden. Een bijzondere gast is groothertog Jean van Luxemburg (83), een andere oud-collega. Jean volgde in 2000 het voorbeeld van Juli ana en droeg de troon over aan zijn oudste zpon, Henri. De nauw aan elkaar verwante vorstenhuizen van Luxemburg (Huis Nas sau) en Nederland (Oranje-Nassau) zijn daarmee de enige twee die 'pensionering' van het staatshoofd hebben ingevoerd. De andere vorsten gaan door 'tot ze er bij neervallen', zoals de Deense koningin het eens plastisch uitdrukte. Alleen Liechten stein heeft een tussenvorm gevonden, waarbij de ook in Delft aanwezige Hans- Adam wel vorst blijft, maar het werk over draagt aan zijn zoon Alois. Jean was met zijn nu aan longkanker lij dende vrouw Joséphine-Charlotte aanwe zig bij de zilveren bruiloft van Juliana en Bernhard, het huwelijk van Beatrix in 1966, maar bijvoorbeeld ook bij de uitvaart van prins Claus. In 1967 kwam hij op staatsbe zoek, vier jaar later bracht koningin Juliana een tegenbezoek aan Luxemburg, dat tus sen 1815 en 1890 door haar familie werd De Deense koningin Margrethe kwam eveneens op staatsbezoek bij koningin Juli ana (in 1975). Ook zij is dus nog een oud collega, al was zij destijds net begonnen en dacht Juliana al na over een mogelijk einde van haar werkzaamheden. Margrethe en haar zussen Benedikte en Anne-Marie (in Delft als oud-koningin van Griekenland) zijn zeer goed bevriend met Beatrix en de verwachting is dat de Oranjes in mei een flinke afvaardiging sturen naar het huwelijk .van de Deense kroonprins Frederik en Mary Donaldson. Het laatste staatsbezoek uit de 32-jarige re geerperiode van Juliana betrof de komst van de Spaanse koning Juan Carlos en ko ningin Sofia in maart 1980 - ruim een maand voor het aftreden van Juliana. Ge zien de historie van Spanje en Nederland was het een uitzonderlijk bezoek, waar Juli ana erg naar uit had gekeken. Hoogtepunt was het bezoek van de in ^975 aangetreden Spaanse koning aan Delft, waar Juan Carlos een krans legde bij het graf van Willem de Zwijger in de Nieuwe Kerk. De Nederlandse 'vader des vaderlands' was immers ver moord in opdracht van de door Nederlan ders in het Wilhelmus nog altijd 'geëerde koning van Hispanje'. Juan Carlos (66) is inmiddels ook op staatsbezoek geweest bij Beatrix. Er is nog een saillant detail. Precies veertig jaar geleden schudde het Huis van Oranje op zijn grondvesten toen prinses Irene de Spaanse troonpretendent Carlos Hugo van Bourbon-Parma - verklaard tegenstander en concurrent van Juan Carlos van Bórbon - als echtgenoot koos. Om politieke rede nen mocht de koninklijke familie het hu welijk in Rome niet bijwonen. Irene is in middels lang gescheiden, maar haar ex zit in de Nieuwe Kerk bij de familie. Onder het zelfde dak als de ook door hem erkende 'koning van Spanje'. Naam - Prins Willem IV -Prins Willem V Koning Willem I Koning Willem II Willem Alexander Frederik 06-11-1650 12-01-1759 27-05-1762 (Zoon van koning Willem II) - Willem Frederik Maurits - Willem Nicolaas Alexander (Zonen van koning Willem III). Prins Willem II Anna (gemalin van Willem IV) - George Willem Belgicus (oudste zoon van Karei Christiaan, Vorst van Nassau-Weilburg) - Wilhelmina Frederika Louise 22- (dochter van koning Willem I) Frederika Louise Wilhelmina 15- (dochter van prins Willem V, gemalin van de Erfprins van Brunswljk) Trap van kef K naar kelder Naam Frederika Sophia Wilhelmina (gemalin van prins Willem V) Frederika Louisa Wilhelmina (gemalin van koning Willem I) Anna Paulowna (gemalin van koning Willem II) Sterfdatum 09-06-1820.. In de loop dér jaren hebben de grafkelders diverse ver bouwingen ondergaan. De eerste verbouwing dateert uit 1752. De nieuwe grafkelder is in 1820 op initiatief van koning Willem I gerealiseerd. In 1923 volgde wederom een verbouwing, toen werd onder andere de toegang tot de kelders verbreed. Leden Huis van Oranje Nassau die niet in Delft zijn begraven: Philips Willem, de oudste zoon van prins Willem, werd in de St. Sulpicekerk te Diest begraven. Koning-stadhouder Willem III en zijn vrouw Mary Stuart hebben als koning en koningin van Engeland in de Londense Westminster Abbey hun laatste rustplaats. Bron: Nieuwe Kerk Delft GPD/Reinoud Sljtsma koninklijke grafkelders bevinden zich onder en achter het praalgraf van Hem van Oranje in de Nieuwe kerk te Delft. Verdeeld over de oude en nieuwe grafkelder bevinden zich 44 stoffelijke overschotten van len van het huis van Oranje Nassau in de Nieuwe Kerk. Nieuwe grafkelder Naam Sterfdatum 23 - Willem Alexander Karei 21-06-1884 (zoon van koning Willem ill) 24 - Willem Frederik Nicolaas Karei, 01 -11-1834 - Willem Frederik Nicolaas Albert 23-01 -1846 (zonen van Willem Frederik Karei) 25 - Louisa Augusta Wilhelmina 06-12-1870 Amalia (gemalin van prins Willem Frederik Karei) - Willem Frederik Karei 08-09-1881 (zoon van Koning Willem I) 26 - Willem Frederik Hendrik 13-01-1879 (zoon van koning Willem II) 27 - Willem George Frederik 06-01-1799 (zoon van prins Willem V) - Willem Alexander Ernst Casimir 22-10-1822 (zoon van koning Willem II) 28 - Amalia Maria da Gloria Augusta 01-05-1872 (gemalin van Willem Frederik Hendrik) 29 - Koningin-Regentes Adelheid 20-03-1934 Emma Wilhelmina Theresia, (2e gemalin van koning Willem III) 30 - Koning Willem III 23-11-1890 31 - Hendrik Wladimir Albrecht Ernst 03-07-1934 (Prins-gemaal van koningin Wilhelmina) 32 - Koningin Wilhelmina 28-11-1962 Naam Sterfdatum Prins Willem I 10-07-1584 Louise de Coligny 09-10-1620 (gemalin van prins Willem 1) Prins Maurits 23-04-1625 Prins Frederik Hendrik 14-03-1647 Isabella Charlotte (dochter 12-04-1642 van prins Frederik Hendrik) Elisabeth (dochter van 04-08-1630 prins Frederik Hendrik) - Catharine, Belgica 12-044648 (dochter van prins Willem 1) Amalia van Solms (gemalin 08-09-1675 van prins Frederik Hendrik) 10,11 Onbekende prinsen en prinsessen, onder, wie waarschijnlijk Henriëtte Amalia en Hendnk Lodewijk, dochter en zoon van prins Frederik Hendrik.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3