de wereld In een paar uur rond GESPREK VAN DE DAG Ook Idols-kijker geeft Alice op Bezorgde ouders Terschellingers brullerv overal wwwwrrhhrrool wordt duikersparadijs Brits oorlogsschip DAGELIJKS LEVEN Gustav, de BRITSE POSTDUIF in militaire dienst die op 6 juni 1944 het nieuws van de succesvolle GEALLIEERDE LANDING in-Normandië naar Engeland heeft gebracht, zal worden erkend als de grootste duif die ooit het Verenigd Koninkrijk heeft gediend. Ook komt er een special eerbetoon aan Gustav in het Imperial War Museum, dat een speciale tentoonstelling wijdt aan de 60ste verjaardag van de geallieerde landing op het Europese vasteland. Gustav bracht de bood schap over dat de eerste geallieerde troepen waren geland en dat er weinig Duit se tegenstand was. De duif had een wind van 48 kilometer per uur tegen. Ook was de zon, een belangrijk hulpmiddel bij de navigatie, slecht te zien. Gustav was meer dan vijf uur onderweg bij de tocht over het Kanaal. Na de Tweede We reldoorlog stierf Gustav een tamelijk onheroïsche dood. Hij werd per ongeluk door zijn eigenaar vertrapt bij het schoonmaken van de duiventil. Het is een strookje niemandsland van twee bij drie meter, de overloop tussen twee kamers op de bovenste verdieping van ons huis. Als ik hier sta, bevind ik me precies in het midden van tivee veldslagen. Aan m'n rechterkant vernietigt mijn dochter (12) op haar com puter een leger Orks of ander ongeregeld volk uit Mid den-Aarde, en aan de linkerkant bindt mijn zoon (7) op zijn pc de strijd aan met een groep vuurbrakende bionicles. Ik trek geen partij, ik grijp niet in. Ik ben hier als waarnemer. Waar ik op let? Dat de kreten van pijn en het gejammer in doodsnood niet overgaan in gepassioneerd gekreun. Uit een landelijk onderzoek van provider Planet Inter net blijkt dat acht op de tien Nederlandse ouders zich zorgen maken over wat hun kroost allemaal tegen komt op internet, vooral op seksueel gebied. Regel 1 van verantwoord computergebruik is dan ook: zet het apparaat-net als de televisie- in een gemeenschappe lijke ruimte, op een goed zichtbare plaats. Ik be schouw mezelf in m iddels als een ervaringsdeskundi ge, maar het komt toch elke keer weer als een schok als je er in de opvoeding volledig naast kleunt. De com puters voor het nageslacht staan bij ons op zolder. Na zeven jaar van struikelen over kinderspeelgoed dat in de kamer rondslingert en het aanhoren van het reper toire van Bassie en Adriaan op mijn geluidsinstallatie, koester ik nu de momenten dat ze zich vrijwilligno ta bene) terugtrekken in hun eigen kamer, om Joost mag weten wat uit te vreten. Vcw de keren dat ik omhoog loop en achter de dichte deur van de zolderkamer opeens het geluid van Fox Kidsdioor verstommen, weet ik dat mijn zoon zich hier niet toelegt op mathematische fysica, maar met zijn linkeroog computert en met zijn rechteroog naar de tv kijkt. „O, ik dacht dat je mama was", zegt hij dan opgelucht, als hij me ziet binnenkomen. Bij mijn dochter is de situatie niet wezenlijk anders. Zij zit met haar gezicht naar de computer en met haar achter hoofd naar een middagsoap. Bij haar volstaat het ge luid van de tv. Aan één voorwaarde van de opvoedkundige tips van www.planet.nl/mijnkindonline voldoe ik wel: ik weet hoe de computer werkt, wat downloaden is en hoe je moet MSN'en. Ik moet alleen meer werk maken van mijn toezichthoudende taak, dus sjok ik in mijn rol van waarnemer meerdere kereh per dag omhoog. Mijn dochter bezoch t in haar hele leven voornamelijk twee internetsites. Eerst www. harrypotteronline en nu www.lordoftherings.net. Zij heeft haar eigen inge bouwde pornofilter. Laatst gaf ze haar moeder een li terair verantwoord boek terug omdat er naar haar mening te veel in gevreeën werd. Daarna ging ze ver der in 'Operatie Ijsberg" van Clive Cussler. Verder is ze een groot liefhebber van MSN, hét middel voor vieze oude mannen om anoniem contact te leggen met jon ge meisjes. Als ik in mijn rol van waarnemer op een onbewaakt moment kijk naar haar contactpersonen, zie ik door het woud van schuilnamen het bos niet meer. Maar als ik reageer op oproepen van 'Poep in je hoofd', 'Tony Hawk rules' en 7 love basketbal', blijkt er MENSELIJK De Amerikaan Edward ZUBLER, die in 1959 als onderzoeker van Gene ral Electric de HALOGEENLAMP uitvond, is op 79-jarige leeftijd over leden aan de gevolgen van een hart aanval. Zublers eerste experimenten met halogeengas in verlichting date ren van kort nadat hij bij de lichtdi- visie van GE was gaan werken, in 1953. Halogeenlampen zijn duurza mer dan gewone peertjes. Ze wor den behalve in huishoudens ge bruikt in autoverlichting, studio's en theaters. Zubler heeft tal van paten ten op zijn naam. Hij is veelvuldig onderscheiden voor zijn werk met halogeen. Voetballer DAVID BECKHAM gaat waarschijnlijk een gastrol spelen in de nieuwste PINK PANTHER-film. Het is de bedoeling dat Beckham een voetballer gaat spelen. Of het doorgaat hangt ervan af of Beckham zich vrij kan maken voor de opna men, aldus woordvoerder Eric Cops van de Amerikaanse filmmaatschap pij MGM. De film, waarin niet alleen een diamant wordt gestolen maar ook een beroemde voetbalcoach wordt vermoord, moet in juli volgend jaar uitkomen. Foto: Reuters De BROERS Paul Seker (75) en Fred Seiker (88) dachten jarenlang van el kaar dat ze DOOD waren. Paul zocht niet meer naar Fred na het bericht van een Engelse vriendin dat Fred was overleden. Fred Seiker had al leen maar een gevoel dat Paul dood was. Maar afgelopen weekeinde heb ben ze elkaar, na 28 jaar, ontmoet. Paul, die zijn naam had laten veran deren van Seiker in Seker, zag zijn broer eind februari op tv, in een do cumentaire van National Geographic over de Birma-spoorlijn, waaraan Fred in de Tweede Wereldoorlog als krijgsgevangene heeft gewerkt. Al weken verkeerde ze in de gevaren zone, maar sinds zaterdagavond kan Alice definitief haar droom om Idols 2004 te winnen vergeten. De 18-jari- ge studente, die afkomstig is uit Zuid-Scharwoude en nu in Utrecht woont, werd tijdens de vierde fi naleronde van de talen tenjacht weggestemd. Deze keer zag ook de kijker geen heil meer in de kleine blondine. Van de jury heeft Alice het sowieso nooit moeten hebben: die gaf al weken aan dat ze 'het' niet in zich heeft om een idool te worden. Haar - -Jgfrfc Foto: CPD plaats bij de laat ste tien wist ze te bemachtigen door het winnen van de wildcardshow. Daarin had het publiek het voor het zeggen. En ondanks keiharde kritiek vanaf de ju rytafel, hield de kijker haar drie fina lerondes lang in de show. Maar haar bij vlagen behoorlijk valse vertolking van het nummer 'Heaven must be Kadé Bruin Bio-industrie: pluim wee missing an angel' tijdens de disco ronde leverde haar zaterdag de min ste stemmen van de zeven overge bleven kandidaten op. Juist deze keer ontzagen de juryle den Alice wat in hun commen taar, al klopte haar timing niet en zong ze het nummer vol gens hen te laag. Juryleden Eric van Tijn („Voor jouw doen goed gedaan") en Jer- ney Kaagman maakten niet te veel woorden vuil aan haar zangpres tatie. Kaagman roemde daaren tegen haar doorzettings vermogen en 'never-mind houding'. „Er is veel over je schreven toch sta je hier elke week weer en je doet het gewoon." Harde woorden vielen wel voor pu bliekslieveling JK die zijn uitverkoren nummer had 'verkracht' en 'een hele slechte performance' gaf. Onder groot protest van het publiek in stu dio 22 belandde JK naast Alice en de onberispelijke Maud op de drie be ruchte krukken voor de kandidaten met de minste stemmen. Er klonk een groot gejuich toen bleek dat van dit drietal Alice degene was die show moest verlaten. Op haar beurt zei ze, net als haar weggestemde voorgan gers Meike, Robin en Ron, door te willen gaan in de muziek, gpd v Het is een soort oerkreet en klinkt ongeveer als i wwwwrrhhrroooi! Die uiting van herkenning b% len Terschellingers elkaar toe bij elke ontmoetiif waar ook ter wereld. Het opmerkelijke gebruik f Wordt nu ook in wedstrijdverband beoefend. InL Midslander café De Stoep werd zaterdagavond eerste Schylger Brulcompetitie gehouden. j: Ruim veertig mannen en wouwen meldden ziet aan om de bijzondere begroetingskreet, op Terj schelling een 'bram' genoemd, zo oorspronlcelij, zo hard mogelijk ten gehore te brengen. Een viq koppige jury beoordeelde de originaliteit terwijl, decibelmeter het volume mat. „Wanneer je in li; York loopt en je ziet aan de overkant van de stra een Terschellinger lopen, dan geef je onmiddell, een brul. De ander zal altijd reageren met www( rhhrroooi!", aldus jurylid Ariën van Deelen. „Een Schylger brul is kort en heftig", doceert juf voorzitter Jaap Bos. „Je moet van onderen rustig beginnen en dan met een ruk naar boven. De d| bels komen aan het eind." Dan treden de 'bran mers' naar voren. Wedstrijdleider Willem Andrii Cupido -op het eiland Flang genoemd- levert c< mentaar bij de kreten. Daarbij past hij een ande Terschellinger gewoonte -het gebruik van bijna men- veelvuldig toe. Piechem wordt opgeroepe Die blijkt nog niet aanwezig. Dan Zon maar. Wwrrhhrrooooi! „Zonnig", stelt Flang. De junid binnen de'jury zijn niet onder de indruk van def prestaties van de deelnemers, hoewel er respect voor de dames in het gezelschap. Iepie van der i scoort 106 decibellen. Het kan veel harder, weet Flang. Van Kille Hek, 'de misthoorn van Midslaï heeft men hoge verwachtingen, maar het is Rob Mier die wordt gehuldigd als winnaar. Hij prodij ceerde een kreet van 116 decibel. Volgend jaar z hij de wisselbeker verdedigen en zo ontstaat er gelijk een traditie uit een traditie, gpd in alle gevallen een neefje of een klasgenootje achter schuil te gaan. Omdat mijn zoon met mij de computer op zolder deelt, weet ik veel van zijn surfgedrag. Zijn startpa gina is www.spele.nl, waar je allerlei spelletjes kunt doen die uit de oertijd van de computer lijken te stammen. Verder gaat hij wel eens naar de games-sectie van de sites van lego.com of foxkids.nl. Informatie neemt hij, voorzover ik weet, niet tot zich en hij is zich ook niet bewust van zijn eigen e-mailadres. Hoe hij zijn Inbox (ja, die controleer ik als waarne mer ook) vol krijgt met spam van Ameri kaanse bedrijven die hem een lening willen aansmeren, is mij dan ook een raadsel. Net als hoe hij erin slaagt om per ongeluk aller lei programma's te downloaden die spon taan opstarten, elke keer als ik zelf achter de computer plaatsneem. Bezorgde Amerikaanse ouders hebben zo hun eigen manier om hun kroost in de gaten te houden. De laatste, onbedoelde aanwinst van mijn zoon is een door hen ontwik kelde scanner die spontaan mijn harde schijf doorzoekt op de aanwezigheid van vieze plaatjes. Uw waarnemer wist zich geen raad om dat ding weer van zijn pc af te krijgen. Reageren? column@dickvanderplas.nl Een Nasa-vliegtuig brak zaterdag het snelheidsrecord. In twee uur naar opa en oma in Sydney zit er nog niet in, maar Nasa zou er meer en goedkopere ruimtemissies door kunnen uitvoeren, en het Pentagon heeft over enkele decennia wellicht een bommenwerper vliegen die acht keer de snelheid van het ge luid haalt. 'Five, four, three, two, one - lau nch! launch! launch!' klinkt het vanuit de Nasa-controleruimte van het Dryden-onderzoekscen trum in Californië. Een Pegasus- raket spurt boven de Grote Oce aan op een hoogte van dertien ki lometer onder de rechtervleugel van een B-52 bommenwerper van de Nasa vandaan. Na een snelle klim naar dertig kilometer gebeurt het mirakel: de X-43A 'scramjet' maakt zich bij een snelheid van meer dan Mach 7 (Mach 1, de snelheid van het geluid, is op die hoogte 1062 kilometer per uur) los en raast elf seconden op eigen kracht door om zes minuten later voor de kust van Californië in zee te storten. In het Nasa-centrum gaat gejuich op. Het snelheidsrecord voor vliegtuigen ligt aan diggelen. Een paar duizend kilometer verderop zullen de generaals in Washing ton ook een gat in lucht hebben gesprongen. De wens van het Pentagon om een hypersonische onbemande bommenwerper in dienst te nemen die in een mum van tijd overal ter wereld doelwit ten kan bombarderen, is een stuk dichterbij gekomen. Straalvliegtuigen vliegen hard, maar raketten gaan nog veel har der (in de eindfase vliegt een raket 25.000 kilometer per uur). Hyper sonische snelheden, sneller dan vijf keer het geluid, waren tot af gelopen weekeinde alleen wegge legd voor raketten. Zij kunnen zo'n snelheid maken omdat ze vloeibare zuurstof meetorsen, waardoor de brandstof kan ont branden. Hoe hoger en sneller je wilt vliegen met raketten, des te meer zuurstof moet worden mee genomen. Het unieke van de X-43 scramjet (supersonic combustion ramjet) is dat zij net als een raket water stof verbrandt, maai' dat de zuur stof wordt opgezogen in de at mosfeer. En dus veel lichter is én goedkoper. Om zo ver te komen, moet het echter zes keer de snel heid van het geluid vliegen. En dus werd de X-43A zaterdag op de neus van een raket gezet die het vier meter lange en 1300 kilo zwa re toestelletje een zet kon geven. Uiteindelijk haalde de X-43A een snelheid van zeven keer die van het geluid, maar wetenschappers van Nasa houden er rekening meer dat bij de volgende test Mach 10 (bijna 12.000 kilometer per uur) wordt gehaald. Nasa-projectleider Joel Sitz was euforisch na het slagen van de test, die 250 miljoen dollar kostte en drie jaar geleden uitliep op een fiasco toen de raket uit zijn koers raakte en ontplofte. „Dit is de Heilige Graal van de luchtvaart", zei hij zonder met zijn ogen te knipperen. Het is wel te begrijpen waarom, want de hypersonische Topsnelheden Snelste vliegtuig: Nasa X-43A. Vloog op zaterdag 27 maart 2004 8000 kilometer per uur. Het SR-71 Blackbird spionage- vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht was recordhouder met een snelheid van 3418 km/uur. In 1999 uit dienst geno men. Snelste raketvliegtuig: De X-15. Een experimenteel bemand vliegtuig dat in 1967 meer dan 7100 kilometer per uur hard en 100 kilometer hoog vloog. Snelste passagiersvliegtuig: Con corde, was in dienst bij Air France en British Airways. Maximum snelheid: 2173 kilometer per uur. Uit dienst genomen in 2003. De Boeing 747-400 vliegt op lan ge afstanden 910 km/uur. Snelste trein: Franse TGV. Maxi mum snelheid: 515 km/uur. Snelste 'auto': De Britse Thrust SSC die in 1997 in de Amerikaan se staat Nevada de geluidsbarriè re doorbrak en 1225 km/uur. scramjet maakt het in theorie mogelijk om in een paar uur tijd de we reld rond te vliegen. De Concorde vloog in drie uur van Londen en Parijs naar New York, maar een vliegtuig met een scramjet doet er 30 minuten over. Onze eerste trip van minder dan twee uur naar opa en oma in Australië zullen we alleen zeker niet maken vóór 2025. Voor Nasa betekent de geslaagde test dat de geplaagde ruimtevaart organisatie op kortere termijn zicht krijgt op ruimtemissies die sneller kunnen worden uitge voerd en waarbij veel meer ladin gen -communicatiesatellieten bij voorbeeld- kunnen worden mee gevoerd. Ruimtereizen worden met nieuwe ruimteveren zelfs goedkoper dan wat de Russen de zer dagen vragen voor het gebruik van hun Sojoez-raketten. De Willie Wortels van het onder zoeksbureau van het Pentagon Darpa (Defense Advanced Re search Projects Agency) waren drie jaar geleden de eersten die een vrije vlucht van een scramjet testten. Dezelfde whizzkids zijn nu druk in de weer om de gene raals in het Pentagon te helpen aan een hypersonische onbeman de bommenwerper waarmee de Amerikaanse luchtmacht in twee uur tijd ieder doelwit op onze aardbol kan plat bombarderen. In 2025 in dienst, maar liever eerder. De hypersonische robotbommen werper -waarschijnlijk meer een soort hypersonische kruisraket- moet vanaf een vliegveld in de VS worden gelanceerd, via coördina ten naar zijn doelwitten vliegen, raketten lanceren, omkeren en een paar uur later weer landen, klaar voor een nieuwe missie. Het Pentagon is na de oorlogen in Joegoslavië, Afghanistan en Irak voortaan het wrak bezichtigen en gadeslaan wat de flora en fauna in zee met het 113 meter lange schip doen. Het idee voor het kunstmatige 'koraalrif stamt van twee Britse hobbyduikers. Foto: EPA 'yOOMGSMs,lk. WÊE-TPRECIES HÓEvIE MOE. 1Z MAHfL IK KAtv/ MA Nl£T// Martijn Delaere Een Brits oorlogsschip is het eerste kunstmatige duikersparadijs van Europa geworden. Het afgedankte fregat Scylla werd zater dag voor de kust van Cornwall (Zuidwest-Engeland) opgeblazen en tot zinken gebracht. Op 21 meter diepte kunnen duikers Hypersonische X-43 scramjet haalt meer dan zeven keer de snelheid van het namelijk tot de slotsom gekoi dat het nog steeds niet in staa - om snel en accuraat met zijn - vliegtuigen te opereren. In de woorden van Darpa moet een personische robotbommenw per 'Amerika bevrijden van d( hankelijkheid van buitenland bases zodat snel en definitief I worden gereageerd op daden 1 vijandelijke landen en terreur ganisaties'. Anders gezegd: je weet nooit over een paar jaar je vr ienden g vijanden zijn, en een luchtma i basis kun je niet van de ene 0 andere dag verplaatsen. Bove I dien moet je een gastland alti I om toestemming vragen vooi I bombardementsvluchten. Da f kan niet als je hard en razend i een precisieaanval op een om grondse bunker of een terrori 1 tenleider in een bergachtig ge wilt uitvoeren. ;- De Amerikanen maken in Afg g nistan en Irak ook al gebruik 1 - onbemande toestellen, maar - met raketten bewapende Pre< robotvliegtuigen zijn alleSbeh snel en heel kwetsbaar. Maar kunnen wel daar komen waar geen troepen kunnen komen waar jachtvliegtuigen niet 16 lang kunnen overvliegen. Om de nabije toekomst -nog voor de crème de la crème van de j gens van Darpa in gebruik gei men kan worden- wereldwijd missies met onbemande bom menwerpers te kunnen uitvoi oefent het Pentagon nu al me X-45. De eerste tests zijn uitgevoerc over een paar jaar moet het t( stel kunnen samenwerken m< gewone, bemande vliegtuigei Maar de onbemande robotvli tuigen kunnen ook alleen san werken om bijvoorbeeld de vi delijke luchtverdediging plat t leggen. Over vijf jaar inzetbaa bestuurd met de muis vanuit bunker in Amerika.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2