Leidsch Dagblad [>nge leerkrachten 1 de wachtkamer SETS TÊ IKEA Delft verkopen? en?^ |)positie wil bouwstop in Leiderdorp Witte bloemenzee in Nieuwe Kerk Aanklacht tegen Sharon wegens corruptie weer een stap dichterbij Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 maandag 29 MAART 2004 b r H I N I t n b 072-5196868 f. In een paar uur de wereld rond met raketvliegtuig geen vacatures, maar tekort dreigt in 2007 Open dag Sterrewacht biedt bezoekers blik op het oneindige Ter Leede kan de hoofdprijs weer vergeten Kunst in de kerk te knutselachtig ag/anp - Jonge afgestu- leerkrachten van de pe- sche academie (pabo) komend jaar zonder komen. Het lerarenvak i m populariteit onder ten, maar door de slech- idsmarkt bij bedrijven nu naar verhouding veel reders' en 'zij-intreders' an in het onderwijs. Bo- n is het aantal open- e plekken op de scholen (elopen jaren fors ge- waardoor docenten die :n paar maanden hun op- afronden niet aan de komen. jisd wordt dat zij hier- oor het onderwijs verlo- jillen gaan. Dat kan het £nderwijs in 20Ó7 lelijk ;en omdat dan zich juist nijpend tekort aan ichten zal voordoen. De komende jaren wordt een uit tocht van 120.000 oudere do centen verwacht, waarvan de piek in 2007 ligt. Jonge docenten kunnen vooral in de grote steden moeilijker een baan vinden. Maar ook daar slaat de vergrijzing onder leerkrachten hard toe. Des kundigen willen voorkomen dat de afgestudeerden van de pedagogische academies hun heil gaan zoeken buiten het onderwijs, terwijl ze daar bin nenkort keihard nodig zijn. Nieuwe docenten zouden toch moeten worden aangenomen in het basisonderwijs, boven de normale sterkte. Dat zegt de in het onderwijs gespeciali seerde hoogleraar Mare Ver meulen vandaag In het Alge meen Dagblad. Hij heeft dit geadviseerd aan minister Van der Hoeven van onderwijs. Op deze manier blijven ze behou den voor de sector, die over een paar jaar weer mensen hard nodig heeft. Bovendien zou je ze kunnen gebruiken voor onderwijsvernieuwing, aldus Vermeulen. Hier is de afgelopen jaren he lemaal geen ruimte voor ge weest. Vermeulen: „Het zou ongelooflijk ongelukkig zijn als je nu mensen kwijtraakt, om dat het beeld ontstaat dat je in het onderwijs toch niet aan de bak komt." Ook voorzitter Leijnse van de HBO-raad pleit er voor om tij delijk meer leerkrachten in te zetten in het basisonderwijs. Leijnse wil afgestudeerden van de pedagogische academies in staat stellen een vervolgoplei ding te doen, zodat ze eventu eel in het voortgezet onderwijs voor de klas kunnen staan, want ook daar zijn ze hard no- anciële misrekening is geen incident' askia Stoelinga neke Dijke - De oppositie in dorp wil zo snel mogelijk inciën van alle grootscha- ouwprojecten onder de lemen. Als dat op korte n niet lukt, eist Burgerbe- Leiderdorp (BBL) zelfs louwstop van het cen- lan, het project rond het bad en het W4-plan. „Net tot alle cijfers boven wa- .i", aldus fractievoorzitter Staal. De WD en D66 :n zich achter dat plan. is klein dat WD en BBL binnenkort een college vormen met CDA, zoals oud wethouder Roest (CDA) advi seert. „Dat is zijn persoonlijke mening", zegt CDA-fractievoor- zitter Jan Stevers. „Zo ver zijn wij nog niet." Wel wil de partij goede financiële afspraken ma ken voor de komende twee jaar met collegepartijen PvdA en Groenlinks. „De opvolger van Roest heeft dit ook gezien en die wil weten: waar begin ik aan?" WD-fractievoorzitter Hugo Langenberg weet zeker dat de financiële misrekening van ex- wethouder Roest rond de (advertentie) Op dinsdag 30 maart is IKEA Delft open van 13-21 uur. mvrtO-21 uur Za 9-18 u 235 45 32 (0.10/min.) t%EA.nl IKEA COMMENTAAR 'jet a st tU CDA-Ieider Balkenende ree jaar geleden de slijtage alledaags fatsoen tot po- thema verhief, was een leling van instemming en neelach zijn deel. Instem- was er omdat de opgesto- Middelvinger van de buur- |',menigeen danig i zit. Hoongelach it maar weinigen villen onderwer- aan van staatswe- Jgekondigd mo- Een rap- ïat vandaag verschijnt van °\id van 's lands zielenknij- 10het Sociaal Cultureel Plan- 5u, bevestigt dat halfhartige ,nog eens. De missie van - enende strandt in het indi- "jisme. 3 maar het goede nieuws uit soiidie van het SCP. Neder- weten voor zichzelf be- ,lan voorheen het onder- v d tussen goed en kwaad. In |verkeerde 56 procent van "Urgers in kennelijke staat horele verwarring en zei z meer te weten waar men pe is'. Inmiddels voelt men vaste grond onder de voe- en twijfelt nog 'maar' 41 int over wat mag en wat niet Vooral de opvattingen over zaken als belastingfraude, ge rommel met sociale uitkerin gen, het zwart betalen van de werkster of de verbouwing zon der btw-bon zijn strenger ge worden. Maar ook de strengere eigen moraal blijft een angstige individuele keuze. Want hoewel de anonieme kliklij nen als paddestoe len uit de grond schieten, voelt bijna niemand er voor langs die weg de bijstandsfraudeur aan te ge ven. En slechts een kleine meer derheid huldigt de stelling 're gels zijn regels'. Bijna overal el ders in Europa is de gehoor zaamheidsindex hoger. Zo wordt het nooit wat. Gedo gen heeft ergernis als keerzijde. Wie denkt zelf wel te kunnen be palen wanneer fatsoen op z'n plaats is, moet er niet gek van opkijken wanneer anderen die opvatting niet delen. Fatsoen begint niet bij een preek of een bezwaard gemoed, maar met heldere handhaving van heldere wetten. Peter de Vries Touwbaanschool geen incident is. „Laat wethouder Molken- boer nu maar eens glashard be weren dat die megalomane mil joenenprojecten zijn afgedekt." D66'er Aat van Gurp wil niets liever dan een pas op de plaats. „Het moet maar eens echt dui delijk worden hoe de vlag er voor staat." Zowel WD als BBL voelt zich gesteund door de taal die wet houder Roest zaterdag sprak in een interview met deze krant. BBL'er Staal: „Ook wij kunnen niet meer zien waar het geld vandaan wordt gehaald. Al ja ren hebben wij, net zoals de WD, heftig geageerd en om harde cijfers gevraagd. Altijd werden onze vragen door Mol- kenboer weggewuifd." Pagina R3: Molkenboer: Roest slaat de plank mis Rus bepleit meer invloed Nederlanders in Corus-top ijmuiden - Het manage ment van het Brits-Neder landse staalconcern Corns moet de invloed van het Nederlandse deel van de onderneming vergroten. Dat kan door meer Neder landers aan de top van het bedrijf aan te stellen. Alleen op die manier kan Corus uit het dal komen. Dat zegt gro ot- aandeelhouder Alisher Oesmanov vandaag in een interview met Het Financieele Dagblad. De Rus is met een belang van 12 procent de op één na grootste aandeelhouder van de staalondememing. „Het concern heeft een enorm groeipotentieel met het voormalige Hoogovens in huis. Dat bedrijf is we reldklasse op het gebied van hoogwaardig staal. Maar alle winst die daar wordt gemaakt, verdwijnt in een zwart gat", zegt Oes manov in de zakenkrant. Volgens de Russische on dernemer is het fusiepro duct Corus - in 1999 ont staan door samenvoeging van Hoogovens en British Steel - nog steeds geen suc ces. Aan Britse zijde wordt nog steeds verlies gemaakt. De Rus stelt dat het Britse bestuur nog altijd weigert gebruik te maken van de expertise van het (winstge vende) Nederlandse deel van het concern. delft - Duizenden belangstellenden trok ken in het weekeinde naar de Markt in Delft om een glimp op te vangen van de voorbereidingen op de uitvaart van prinses Juliana. De afgelopen dagen is in het hart van de Prinsenstad al veel werk verricht. Het plaveisel voor de kerk, dat voor opgra vingen was opgebroken, is teruggelegd, er zijn tenten opgezet voor pers en genodig den, tientallen kabels gelegd en het cen trum van de stad is opgepoetst. Vandaag wordt er nog uitgebreid gerepeteerd in de kerk, door militairen, maar ook door het or kest en het koor. Gisteren mochten foto grafen en cameraploegen opnamen maken van het bloemschikken in de Nieuwe Kerk, die door de duizenden witte rozen, fresia's en andere bloemen een bijzondere geur had. De decorateurs hebben sinds zaterdag, toen de eerste wagentjes met bloemen werden binnengebracht, hard doorge werkt. Wanneer het bloemschikken klaar is, kunnen de stoelen voor de hoge gasten worden neergezet. De koningin, haar zus sen en de overige leden van de koninklijke familie krijgen een plek recht tegenover de kansel in de Nieuwe Kerk. Voor de oude ge trouwen van prinses Juliana, zoals het pa leispersoneel van Soestdijk en de verzor gers van de prinses, zijn ereplaatsen inge ruimd aan weerskanten van de trap naar de grafkelder. Vanaf deze plaats zal het dragen van de kist naar de laatste rust plaats in de kelder voor hen goed zijn te volgen. Zie ook Pagina Juliana. Foto: GPD/Phil Nijhuis Peter Ustinov overleden geneve - De Britse acteur Peter Ustinov is de afgelopen nacht op 82-jarige leeftijd in een kli niek in Zwitserland overleden. Dit heeft een van zijn vrienden vanochtend meegedeeld. Sir Peter Ustinov speelde belangrij ke rollen in onder meer Sparta- cus, Death on the Nile en Lo gan's Run. Ook trad hij veel op in televisieprogramma's. Hij was ook ambassadeur van het VN-kinderfonds Unicef. Groot alarm na luchtig sms'je brussel - Een sms-bericht van een passagier aan zijn vriendin heeft er zaterdag voor gezorgd dat het vertrek van een vliegtuig van de luchthaven van Brussel urenlang werd opgehouden. In het bericht meldde de man gek scherend dat het vliegtuig, dat wegens een technisch manke ment niet op tijd aan zijn vlucht naar de Dominicaanse Repu bliek begon, was gekaapt. De vriendin van de man had niet door dat het een grap betrof en belde de politie, die de vlucht daarop tegenhield om een on derzoek uit te voeren. Zaterdag avond laat steeg het toestel als nog op, maar zonder de grap penmaker, die is aangehouden. Het is nog niet duidelijk of hij wordt vervolgd. Man vermoord in Den Haag den haag - In een woning aan liet Westeinde in Den Haag is vanmorgen een vermoorde man aangetroffen. Over de doodsoorzaak wil de politie nog geen mededelingen doen. Agenten vonden de man kort na negen uur in de hal van zijn huis. Hij was slechts gekleed in een onderbroek en lag op zijn rug. Acht jaar cel voor zanger Cantat vilnius - Een rechtbank in Li touwen heeft de zanger van de Franse rockgroep Noir Désir, Bertrand Cantat, tot acht jaar cel veroordeeld wegens dood slag. De rechters achten hem schuldig aan de dood van zijn vriendin, de actrice Marie Trin- tignant. Wel tekenden zij erbij aan dat Cantat de gevolgen van zijn daad niet had gewenst. De acteur gaat tegen de uitspraak in beroep, zo deelden zijn ad vocaten direct na voorlezing van het vonnis mee. Jomanda praat vanavond weer valkenburg - Het medium Jo manda verbreekt vanavond het stilzwijgen dat zij een halljaar heeft volgehouden 'als boete doening voor Nederland'. Tij dens een persconferentie in haar thuisbasis, het voormalige klooster Maria Vrede in Lim burg, zal ze een boodschap we reldkundig maken die haar tij dens haar stilteperiode is ge openbaard, aldus haar woord voerder. Linkse oppositie dringt aan op aftreden door Ad Bloemendaal tel aviv - In Israël is strafrechtelijke vervolging van Ariel Sharon weer een stap dichterbij geko men. Procureur-generaal Menachem Mazuz heeft gisteren het advies gekregen de premier voor de rechter te brengen, op beschuldiging van corruptie. Openbare aanklager Edna Arbel en haar staf menen dat er voldoende bewijs is voor een veroordeling. Mazuz zal de komende weken advies inwinnen en vervolgens een besluit ne men. Mocht Sharon officieel worden aange klaagd, dan zal hij vermoedelijk zijn functie moe ten neerleggen tot de rechtbank een uitspraak heeft gedaan. De beschuldigingen aan het adres van Sharon hebben betrekking op zijn nauwe banden met de 53-jarige zakenman David Appel, die achter de schermen een sleutelrol speelt in de Likoed. In januari al werd bekend dat Appel zich zelf voor de rechter zal moeten verantwoorden wegens omkopingspraktijken. Aan het eind van^de jaren i negentig zou hij hebben geprobeerd invloed te kopen door betalingen aan de familie Sharon. Zo zou hij hebben bijgedragen aan de verkiezing van vader Ariel tot partijleider. In ruil daarvoor zou een bestemmingsplan in de gemeente Lod zijn gewijzigd, zodat Appel er onroerend goed kon neerzetten. Maar de ernstigste beschuldiging betreft de 'Griekse eiland affaire'. Appel zou de Sharons voor zijn karretje hebben gespannen bij zijn po gingen een Grieks eiland te kopen, om er een va kantieoord in te richten. Ariel Sharon, destijds minister van buitenlandse zaken, zou een Griek se onderminister en hoge ambtenaren hebben gefêteerd. Het onderzoek tegen Sharon is geheel in de poli tieke sfeer getrokken. De linkse oppositie vindt dat de premier zich onmogelijk heeft gemaakt en er het beste aan zou doen nu al af te treden. Poli tici van de Likoed daarentegen zien het zoveelste bewijs dat Israëls rechterlijke macht is geïnfil treerd door links. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. _D»GV vm controle nabezocging) vra\ Plaats Postcode Telefoon Wq gaan zcxgvuttg c* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bqautomatischebetafrigsm*i HB Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dasblad JUagDiac T.vnrnT'i

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1