Zwemmers zien harde arbeid beloond SPORT 2 Melisa Muller kampioene zonder clu Boogerd toont klaar te zijn voor Vlaanderens Mooiste Van Grunsven neemt ploeg op sleeptouw Harmes in vorm, Van Leeuwen ni Goud voor Arakawa Hockeysters in lastige groep Auckland - De Nederlandse hockeyvrouwen zijn bij de Olympische Spelen van Athene ingedeeld in een lastige groep. Zuid-Korea, Zuid-Affika, Au stralië en Duitsland zijn de te genstanders voor de formatie van bondscoach Mare Lam- mers, die de afgelopen dagen in Auckland toeschouwer was bij het olympisch kwalificatie toernooi. Hooman (38) pikt nog titeltje mee heerlen - Mirjam Hooman- Kloppenburg heeft tijdens de NK tafeltennis in Heerlen twee titels gewonnen. De inmiddels 38-jarige speelster, die na jaren weer haar opwachting op het NK maakte, was bij het vrou wen- en gemengddubbel de sterkste. De overwinningen zijn des te opmerkelijk, omdat ruim twee jaar geleden bij Hooman een tumor in haar dikke en dunne darm werd gevonden. Angad-Caur ziet seizoen mislukken st.petersburc - Het was haar laatste kans. Schermster Indra Angad-Gaur moest in Sint Pe- tersburg bij de laatste acht ko men om in de race te blijven voor de Olympische Spelen in Athene. Angad-Gaur kwam niet in de buurt van die klassering. De Italiaanse Di Francesca stopte de floretspecialiste al in de ronde van de laatste 32. Drie raceteams naar Le Mans le mans - Drie Nederlandse equipes mogen dit jaar autora cen in de 72e editie van de 24 uur van Le Mans. Een van hen is oudgediende Jan Lammers met de Dome Judd van Racing for Holland. Nieuw zijn twee Ferrari's van het Nederlandse Barron Connor Racing. John Bosch vormt dit jaar een team met de Amerikaan Danny Sulli van en de Italiaan Thomas Bia- gi. Mike Hezemans bestuurt de tweede Ferrari, met de Zwitser Jean-Denis Deletraz en de Fransman Ange Barde. Crocker zwemt Popov uit boeken east meadow - Ian Crocker heeft Aleksandr Popov uit de recordboeken gezwommen. De 21-jarige Amerikaan ontnam de Rus diens laatste wereldrecord. In East Meadow bij New York verbeterde Crocker tijdens de Amerikaanse studentenkampi oenschappen kortebaan het wereldrecord op de 100 meter vrije slag. Hij legde de afstand af in 46,25 seconden. Dat was 0,49 seconden sneller dan Pop ov tien jaar geleden. Franse rugbyers winnen toernooi parijs - Dankzij een benauwde zege (24-21) op wereldkampi oen rugby Engeland schreef Frankrijk zaterdag in Parijs het jaarlijkse zeslandentoernooi op zijn naam. De Fransen gaven de winst extra glans door er een grand slam van te maken; alle vijf wedstrijden leverden een overwinning op. Goud in Tallinn voor Gravenstijn tallinn - Deborah Gravenstijn heeft het A-toernooi van Tal linn op haar naam geschreven in de klasse tot 57 kilogram. De Rotterdamse judoka versloeg in de finale de Duitse vice-wereld- kampioene Yvonne Bönisch met een vol punt, ippon. Gra venstijn had een week eerder haar olympische startbewijs veiliggesteld door de derde plaats in Rome. Frangoise Harteveld deed goede zaken bij de zwaargewichten (+78 kg). Na haar derde plaats in Rome eindigde ze in Tallinn wederom op de derde plaats. Derde plek Van den Goorbergh phillip island - Jurgen van den Goorbergh is in Phillip Island in Australië op de derde plaats geëindigd in de tweede race om de wereldtitel in de Super sport-klasse. De 34-jarige mo torcoureur uit Breda had op zijn Yamaha ruim zes secon den achterstand op de Australi sche winnaar Josh Brookes.De tweede plaats ging naar de Au straliër Kevin Curtain. Jens Voigt wint in Frankrijk charleville-meziers - De Duit- ser Jens Voigt heeft het Criteri um International gewonnen. De renner van CSC schreef op de slotdag beide etappes op zijn naam. In de ochtend won hij de bergrit over 98,5 kilome ter, in de middag de tijdrit over 8,3 kilometer. De Spanjaard Gutierrez werd tweede, de Amerikaan Armstrong derde. maandag 29 maart 2004 'Wereldrecord' voor estafetteploeg in Eindhoven door Arjen Vos eindhoven - Officieel heet het geen wereldre cord, maar een 'wereldbeste tijd'. Omdat het een incourant zwemnummer is. De vreugde bij Mark Veens, Gijs Damen, Klaas Erik Zwering en Pieter van den Hoogenband was er gisteren tij dens de slotdag van de Dutch Open Swim Cup in Eindhoven niet minder om. Ze zwommen op de 4x50 meter vrije slag met 1 minuut 28,34 se conden de snelste tijd ooit. Tot gisteren stond die op naam van een Duits kwartet, gezwom men in 1991 in Perth. „Met je teammaten zo'n prestatie neerzetten, dat maakt al de trainingsarbeid waard", ju belde Van den Hoogenband. „Je weet dat er in een olympisch jaar sprongen worden ge maakt. Ik wil dan niet blijven stilstaan. Soms moet je tevreden zijn met kleine beetjes. Maar dit was een groot beetje." Voor Klaas Erik Zwering was het nieuwe offi cieuze wereldrecord een bekroning van een alleraardigst optreden tijdens het slotweek- einde in Eindhoven. Zaterdag voldeed hij op de 100 meter vrije slag in een tijd van 50,15 seconden aan de olympische limiet voor de estafette. Gisteren kwam daar zijn eerste we reldrecord ooit bij. Alle reden voor een vette grijns. „Ik ben zeer tevreden. Ik heb nu al wat moois laten zien, volgende week in Amster dam ga ik het afmaken." Pas zaterdag kreeg Zwering te horen dat niet Mitja Zastrow maar hij geselecteerd was voor de estafetteploeg die het wereldrecord zou aanvallen. „Dan wil je in je eigen stad natuur lijk een goeie tijd zwemmen. De sfeer hier gaf een extra impuls. Ik heb nog niet eerder be wezen dat ik goed ben op de 50 meter vrij. Maar nu wel, toch?" Jacco Verhaeren zag het vergenoegd aan. „Dit kunnen ze in hun zak steken", vond de coach. „Individueel hadden sommige zwem mers er dit weekeinde wat meer uit kunnen halen, dat wel. Op de 100 meter zullen ze toch onder de 50 seconden moeten zwem men om tijdens de Spelen goed voor de dag te kunnen komen. Maar goed, dit was in ieder geval een wereldestafette." Bondscoach André Cats wilde uit de prestatie van de estafetteploeg van gisteren geen con clusies trekken over de kansen van het kwar tet op de 4x100 vrij in Athene. „Vier keer hon derd is absoluut een andere discipline dan vier keer vijftig. Maar Mark Veens en Klaas Er ik Zwering zijn goed op weg op de honderd meter. We hebben ook zeker vier en wellicht vijf sterke honderdmeter-zwemmers nodig, met drie man zwem je geen estafette. We zijn er dus nog niet. Ieder volgt nu zijn eigen tra ject, het is te vroeg om al iets over onze kan sen in Athene te roepen. Na het NK, over drie weken, maken we de balans op." Cats keek 'gematigd tevreden' terug op het eerste deel van de Swim Cup. Volgende volgt in Amsterdam het tweede deel. daar kunnen olympische limieten gezw men worden, net als twee weken later tiji het NK. „Ik zou graag zien dat zwemmers in aantallen kansen denken, maar hun bereiken wanneer het haalbaar is", toond zich genuanceerd kritisch. „Dat sommige limiet hier niet zwommen omdat ze niet gerust waren, snap ik. Sommige and hadden nu al meer kunnen brengen." Tegelijkertijd beseft Cats dat hij de zwemij niet veel kwalijk kan nemen. „Ze kunne vier wedstrijden op rij limieten zwemij Dus maken ze keuzes. Ieder doet dat op| eigen manier." Ongekende weelde in dressuurland door Giel Hendrix den bosch/gpd - Het was alsof oude schaatstijden herleefden zaterdag in de Brabanthallen in Den Bosch. Een compleet Ne derlands erepodium bij de kwa lificatie om de wereldbeker dressuur. Een vertrouwd beeld, maar dan wel in een ander deel van onze sportwereld. Bovenaan, hoe kan het ook an- Zege Beerbaum De Duitser Ludger Beer baum heeft met Gotdfever de wereldbekerwedstrijd voor springruiters bij Indoor Brabant gewonnen. De nummer een van de wereld ranglijst toonde zich de bes te in de barrage, waarvoor zich zeven kandidaten had den geplaatst. Vrij onverwacht maakt springruiter Leopold van As ten nog een kans op kwalifi catie voor de finale van de wereldbeker, over een maand in Milaan, Dé natio naal kampioen werd met VDL Groep Think Twice vierde (en beste Nederlan der) bij de kwalificatie op In- door Brabant. Vooralsnog is slechts één Nederlander zeker van de eindstrijd, Eric van der Vleu ten. Drie zitten er op het vin- ketouw. Olympisch kampi oen Jeroen Dubbeldam, de aanstormende Wim Schro der en ineens Van Asten. De Limburger deed dit weekein de voor de eerste keer mee in de Europese toer, maar had nog wat punten staan van eerdere optredens (met een ander paard) in Florida. ders, weer Anky van Grunsven en naast haar twee leerlingen, Edward Gal (2e) en Arjen Teeuwissen. Met nog een vijfde (Marlies van Baaien) en negen de plaats (Sven Rothenberger). En met amper een half jaar voor de Olympische Spelen nog een drietal anderen in de wachtkamer. Dat kan alleen maar vrolijke gezichten opleve ren in dressuurland. En zo was het ook zaterdag, waar bondscoach Bert Rutten op gepaste afstand de verrich tingen en huldiging volgde. Een groot verschil met een half jaar geleden toen op het EK in Hickstead de Nederlandse dres- suurploeg niet eens op het po dium kwam. „Een luxe-pro bleem", zo ziet Rutten momen teel de situatie. „Maar dat is niet erg. Daar kun je wel uitko men. Het is heel iets anders dan wanneer je helemaal niets te kiezen hebt." Sjef Janssen, partner en trainer van de onaantastbare Anky van Grunsven, is zeer te spreken over de rol van Rutten, die een contract heeft tot na Athene. „Een ongekende situatie op dit moment. Bert kent het wereldje en kennelijk werkt zijn aanpak. Hoe dat op de Spelen uitpakt moeten we natuurlijk even af wachten, maar als het daar goed gaat moeten alle partijen om de tafel gaan zitten om Rut ten langer te binden." Dat Anky van Grunsven zo kort na het afscheid van Bonfire weer een paard (Salinero) van wereldklasse heeft, tekent de kwaliteiten van haar en Sjef Janssen. Na de wedstrijd, waar in de Erpse combinatie een score van 81.400 procent haal de, werd geconstateerd dat niet de zege van de Olympisch kam pioene, maar de derde plaats van haar leerling Arjen Teeuw issen de grootste verrassing Gestion Salinero lijkt verbaasd door de overwinning met de lachende Anky van Grunsven. Foto: ANP/Robin van Utrecht was. Na een periode van marte lende onzekerheid, waarin hij overwoog om Goliath als dres- suurpaard aan de kant te zet ten, klikte het ineens weer en danste dé combinatie in de kür op muziek naar de derde plaats. „Ik was best even emotioneel na de proef', gaf de in het Bel gische Vlimmeren wonende ruiter later toe. „Eigenlijk was ik door het dolle heen van geluk omdat dat echte gevoel einde lijk weer terug was. Ik weet nu weer dat we het nog kunnen, we tellen weer mee." De 'leading lady' van dit mo ment wordt niet meer zo snel euforisch. Zij heeft alles al min stens een keer meegemaakt; hoge pieken en zoals vorig jaar een diep dal waaraan maar geen einde leek te komen. Maar nu is het dan weer zover. Het gat waarin ze na de pensione ring van Bonfire dreigde te val len, is opgevuld. De proef van zaterdag was de beste die zij met Salinero ooit gelopen heeft. „Maar dat zegt niet zo heel veel", tempert Sjef Janssen, „het is ook pas de achtste keer dat hij die kür loopt. We zijn volgende week in de finale geen favoriet. Ik ben al blij met een plaats bij de eerste vijf. door Koen de Vries heerlen/gpd - Het is lang geleden dat een winnaar van het Nederlands kampioen schap tafeltennis een traantje plengde na dat de titel binnen was, maar gisteren ge beurde dat weer eens in sporthal de Va- renbeuk in Heerlen. De Amsterdamse Me lisa Muller zette de sluizen eens lekker open na haar verrassende zege (4-1) op topfavoriete Jelena Timina. Voor de vorige kampioenen, onder wie Muller vorig jaar, was het behalen van de titel een abc'tje. Leuk meegenomen, maar niet meer dan dat. Muller had nu echter alle reden om haar emoties te tonen. Ze voelt zich bij haar club Fürst Heerlen lelijk aan de kant gezet en gaat binnenkort door het leven als Nederlands kampioene zon der club. Komend seizoen strijkt het reizend circus van Herman Friskes in Heerlen neer en dan is er geen plaats voor het Amsterdam se schoffie, dat inmiddels 29 jaar is. Friskes won met zijn speelsters, onder wie de Chi nese wereldkampioene Ni Xia Lian en Bet- tine Vriesekoop, twee jaar geleden bij DTK uit Klazienaveen de Europa Cup en ver trekt aan het eind van dit seizoen noodge dwongen bij DOV uit Heerhugowaard. Nu gaat hij verder in Heerlen, maar hij wil niet dat Muller in zijn team komt. Zij is daarover woedend en haalde gisteren haar gram. „Ja, dit is wel een beetje wraak, vind ik. Deze titel betekent heel veel voor me. Ik heb mezelf een beetje verbaasd in de fina le. Ik speelde zo goed, ik steeg een beetje boven mezelf uit. Soms kon ik niet geloven dat ik de bal maar steeds op de tafel sloeg." Muller verbaasde niet alleen zichzelf. Ook de kenners keken de ogen uit tijdens de schitterende balwisselingen tegen de Rus sin met Nederlands paspoort Timina (34). Vroeger was Melisa Muller een hulpeloos wezentje wanneer ze oog in oog stond met een verdedigster. Nu niet meer. „Oefe baart kunst", was haar simpele verkla Ook de door haar zo verafschuwde Hi Friskes was verrast over de prestatie v Muller, maar was niet bereid om op z schreden terug te keren. „Ik kom met team naar Heerlen omdat ik mijn spe sters niet in de steek wil laten. Ik zorg ze aan het werk blijven. Dat is de enig den waarom er geen plaats is voor M< Muller. De posities zijn al bezet." Bij de mannen ging de gevestigde ord woon verder op de ingeslagen weg va afgelopen jaren. Trinko Keen en Dam Heister speelden hun zoveelste opeei gende finale, met Keen als verrassend winnaar (4-0). Hij kwam op vier titels ster staat op negen. Keen is bezig aan inhaalslag na een mislukt seizoen en tevreden als hij zich volgende week ii wigshafen met Danny Heister kwalifii voor het dubbelspel op de Olympisch Speler^ Beste wereldtijd Lornah Kiplagat in Parelloop brunssum/anp - Lornah Kipla gat heeft tijdens de Parelloop in Brunssum de snelste tijd ooit gelopen op de 5000 meter op de weg. Ze legde de afstand af in 14 minuten en 47 secon den. De oude toptijd stond op naam van de Engelse Paula Radcliffe die in 2003 bij wed strijden in Engeland vier se conden langzamer was en op 14.51 uitkwam. „Ik ben heel verrast met deze tijd, want ik heb de afgelopen vier dagen voornamelijk in bed gelegen", zei de 29-jarige Kip lagat na haar opzienbarende prestatie. De in Kenya geboren atlete kampt al enkele weken met een blessure aan een achillespees. „Na de WK veldlopen had ik weer veel last. Maar mijn fysio therapeut heeft me twee keer per dag behandeld en zei dat het geen kwaad kon om hier te starten." Kiplagat had een snelle laatste kilometer (2.48) nodig om het officieuze we reldrecord te lopen. „Het was moeilijk, omdat ik al weken niet op snelheid heb getraind", verklaarde ze. Na twee rustwe- ken begint ze aan de voorbe reiding op het olympisch sei zoen. In Brunssum kreeg ze steun van Luc Krotwaar, die als haas meeliep. De Eindhovenaar start volgende week zondag in Rotterdam op de marathon. De KNAU heeft bij sportkoepel NOCNSF een aanvraag voor hem ingediend voor een pres tatie waarmee hij zijn vormbe houd kan tonen om een olym pisch startbewijs te krijgen. Krotwaar bleef vorige week op de halve marathon in Den Haag mede door de zware storm net boven de vereiste tijd van 1.03.30. In december voldeed hij in Japan al aan de olympische limiet. madrid/anp - Suzanne Ha kan zich gaan opmaken vo Europese titelstrijd turnen, Laura van Leeuwen is hel lang niet zo ver. Zaterdaga bleek bij de tweede EK-kv catiewedstrijd van de N landse turnsters dat nati kampioene Harmes de vor rugkrijgt, maar dat brugsj liste Van Leeuwen moet vre De 17-jarige Haagse van Pi tria is door de afwezighei* Verona van de Leur (niet steld van enkelblessure) c gestopte Gabriëlla Wamm Harmes de internationaal 1 ervaren turnster in de EK-1 ficatiestrijd. Desondanks is bij de eerste plaatsingswec in Amersfoort (8,888) en dag in Madrid tegen S (8,450) nog niet in geslaag goede score te behalen. Op de meerkamp manife Van Leeuwen zich evenmi de nationale top, zodat ze kans op EK-deelname c april bij de laatste kwalifi wedstrijd in Keulen zal m grijpen op de brug. „Ze 1; de trainingen prachtige d zien", zag KNGU-topspori dinator Willem Veldman, in de wedstrijd is het niet g Zij zal in Keulen echt iets ten laten zien. Ze moet ge de oefening tonen die ze r heeft." Spanje won zaterdag de land met duidelijk verschi trio Gomez, Campos en M haalde een totaal van 11 Nederland, onderverdeel twee ploegen, kwam mi 'eerste' team tot 105,250. land 2 eindigde op 103,525 Harmes (18) is in het onei en groene Nederlandse ve betwist de kopvrouw. De ster van De Hazenkamp jnet kop en schouders haar landgenotes uit. M< totaal van 36,525 eindigde de interland in Spanje als achter Gomez (36,700) en pos (36,575). De tweede P landse, Loes Linders, 35,775. Harmes is bovendien de met een olympische non op zak. Bij het EK toe vormbehoud met een plek eerste zestien, voor de rest klassering in de top-8 noc aan de eisen te voldoen. Cambridge wi de 'Boatrace' londen - Het universiteit: van Cambridge heeft c Theems de traditionele 'B ce' gewonnen. In de 150st tie was Cambridge een sterker over de 6,7 kiloi Het verschil was enkele le Oxford protesteerde noj gens een botsing in de vangsfase. Dat werd afgev Voor Cambrigde was h eerste zege sinds 2001 1 78ste in totaal. Oxford st« 71 overwinningen. Slechi keer, in 1877, eindigde h faamde duel onbeslist. dortmund/anp/rtr - Shizuka Arakawa heeft het goud veroverd bij de wereldkampioenschappen kunstrijden op de schaats in het Duitse Dortmund. De sierlijke Japanse kreeg de hoogste waardering voor haar vrije kür. De zilveren medaille ging naar de Amerikaanse Sasha Cohen, die vrijdag nog de verplichte oefening had gewonnen. De onttroonde kampioene Michelle Kwan uit Amerika moest genoegen nemen met brons. Arakawa toonde 8000 toeschouwers een smette loze vrije oefening. De 22-jarige kunstrijdster uit Tokio maakte geen fouten in haar programma, waarin zeer moeilijke sprongcombinaties zaten. Foto: AP/Frank Augstejn door Harm Vonk alsemberg - In de E3 prijs Vlaanderen maakte Michael Boogerd zaterdag deel uit van een mis lukte ontsnapping, gisteren werd de 31-jarige renner in de sprint geklopt tijdens de Brabantse Pijl. Ook al drukte Rabobank (en met name Boo gerd) een stempel op het Vlaams Wielerweekein de, de formatie bleef verstoken van zeges. Geen probleem, leek de kopman - ondanks zeges van Tom Boonen en Luca Paolini, beiden Quickstep - te willen zeggen. „Ik wilde hier knallen, dat heb ik gedaan." Voor de Ronde van Vlaanderen, ko mende zondag, voelt Boogerd zich klaar. Zaterdag had Boogerd zich ten doel gesteld om 'gewoon stom te rijden'. De Nederlander zag de Ideine Ronde van Vlaanderen als een ideale test voor de grote krachtproef. Kort voor de finish in Harelbeke werden hij, Dave Bruylandts en Stijn Devolder teruggepakt door het afsprintende pe loton, waarna de Belg Boonen zegevierde. In de Brabantse Pijl, waar de Hagenaar in 2001 en vorig jaar won, wilde hij 'een goede finale' rij den. Dat lukte deels: Boogerd maakte met Mare Lotz deel uit van een kopgroep van zes, maar raakte in de laatste beldimming van de Alsem berg Luca Paolini niet kwijt. In de sprint was de Italiaan de snelste. Geen schande, vond Boo gerd. „Paolini wint zelfs massasprints." Woensdag legt Michael Boogerd met zijn ploeg genoten nog een lange training af. Op het par koers van de Ronde van Vlaanderen bereiden de oranjehemden zich voor op 'Vlaanderens Mooi ste'. En dan moet Boogerd klaar zijn voor zijn tweede editie. Vorig jaar reed hij pas zijn eerste Ronde van Vlaanderen. Jarenlang reed hij zich in de Ronde van het Baskenland in vorm voor zijn lievelingskoers: Luik-Bastenaken-Luik. Pas toen de wereldwielerbond UCI 'Luik' op de ka lender naar voren haalde, paste ook Vlaanderen in Boogerds programma. Hij debuteerde op de negende plaats. Dat kan zondag beter, leek Boo gerd te willen zeggen. „Vorig jaar was ik ziek éan het worden. Nu hoop ik deze vorm door te trek ken. Dit weekeinde heb ik veel vertrouwen ge kregen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18