SPORT PSV blijft niets bespaard 4 er Leede kan hoofdprijs opnieuw vergeten 0 OM Geen excuses voor 'domme' Ian Thorpe "sistra A MAANDAG 29 MAART 2004 weede plaats !HC maakt zich e schande met Irie rode kaarten >uick Boys haalt rie punten op tij stug Capelle ive-uitzending nspireert LOHC ot grote zege ax niet verder at Litmanen terdam - Het contract van itmanen bij Ajax wordt verlengd. De Finse interna- d is dit seizoen door talrijke ;ures nauwelijks in actie imen en daarom ziet de nische staf van de Amster- se club geen heil in het ver en van de verbintenis, mee komt een einde aan veede periode van Litma- bij Ajax en wellicht aan de balcarrière van de Fin. De ;r zelf zou nog wel een jaar n blijven, maar dat is voor msterdamse club op dit rent geen optie. Met Ame- inse international John ien, die dit seizoen ook uldig door blessures wordt lagd, wordt nog gesproken. wichtheffer it jaar geschorst den - De wereldfederatie chtheffen IWF heeft de aarse olympisch kampioen bin Bojevski wegens mani- tie bij de dopingcontrole acht jaar geschorst. Twee genoten, Zlatan Vanev en :gi Markov, werden om de le reden geschorst voor tien maanden. Het trio le- e kort voor de WK in Van- er (november 2003) bij een ingscontrole in Bulgarije urinestalen in die bij nade- spectie van één persoon af- stig bleken te zijn. De straf iojevski viel veel hoger uit lat hij in 1995 ook al eens ■vals gespeeld bij een do- Jtest. •L door Arjen Vos eindhoven/sydney/gpd - Het is jammer voor de zwemsport, maar vooral ook dom van Ian Thorpe zelf. Jacco Verhaeren windt er geen doekjes om. De Philips-trainer vindt dat er wei nig excuses zijn voor Thorpes valse start op de 400 meter vrije slag die de Australische topfa voriet zijn olympische ticket op die afstand kost. „Hoe triest ook, dit is een waarschuwing voor elke topsporter", aldus Verhaeren. „Ook de besten van de wereld moeten altijd scherp zijn." Australië is erdoor in rep en roer, het is dé discussie op straat: de grote zwemkampioen Ian Thorpe maakte zaterdag tij dens de nationale kwalificatie wedstrijden in Sydney al tijdens de series op de 400 vrij een val se start en werd uit de strijd ge nomen. De wereldrecordhouder wan kelde even en viel voorover in het water. Even werd gesugge reerd dat Thorpe op het ver keerde been was gezet doordat hij 'iets' hoorde, maar uit een videoanalyse bleek daar niets van. Daarmee ging olympische deelname van Thorpe op de 400 meter vrij in rook op, om dat in Australië alleen de beste twee zwemmers van de trial- wedstrijden naar Athene wor den gestuurd. Pieter van den Hoogenband noemde de beslissing om Thor pe nu niet te sturen 'kinderach tig'. Zijn coach Verhaeren is het daar niet mee eens. „Regels zijn regels. Er kan geen uitzonde ring worden gemaakt. Als je dat nu voor Thorpe zou doen, voor wie doe je het dan de volgende keer ook? De sporter weet dat hij in die éne wedstrijd moet presteren. Dan mag hem dit niet gebeuren. Tijdens de Spe len zelf krijg je ook geen her kansing meer. Wat dat betreft is het niet verkeerd dat een top sporter wordt opgevoed met dt idee." Dat het Thorpe uitgerekend op de 400 meter vrij overkomt, vindt Verhaeren helemaal van de dolle. Op die afstand is Thorpe immers bijna niet te evenaren, en al helemaal niet in de series. Verhaeren: „Als het nou op de 100 meter zou ge beuren, waar hij wellicht de he te adem van enkele concurren ten in de nek voelt en daardoor vals start, kan ik me er nog iets bij voorstellen. Maar in de se ries van de 400 meter... nee, dat is niet slim." In Nederland wordt een ander kwalificatiesysteem gehanteerd, waarbij een zwemmer diverse gelegenheden krijgt om een olympische limiet te zwemmen en vormbehoud te tonen. Bondscoach André Cats vindt dat beter dan het Australische model: in één wedstrijd alles of niets. „Wat nu gebeurd is, is een nachtmerrie." Verhaeren oppert dat Australië zijn toppers in bescherming had kunnen nemen. „Bijvoor beeld door de winnaars van WK-goud rechtstreeks te kwali ficeren voor de Spelen. Maar het systeem op zich i: goed." Ian Thorpe valt van het startblok en verspeelt, op de 400 meter vrije slag, zijn startbewijs voor de Olympische Spelen. Foto: AP/Paul Seiser door Harry Arts Tilburg - In het buitenland heb ben ze het nog niet zo in de ga ten, in Nederland des te meer: PSV is momenteel voor iedere tegenstander te pakken. Cister- middag was Willem II aan de beurt om de Eindhovenaren over de knie te leggen: 3-1. Door de nederlaag, de vijfde al weer sinds de winterstop, be gint het er steeds meer op te lij ken dat PSV de tweede plaats gaat verspelen. Feyenoord is genaderd tot op een punt, en ook AZ ruikt Eindhovens bloed. Het mislopen van het vice- kampioenschap zou neerko men op een miljoenenstrop. Al leen de Champions League kan de club de middelen opleveren die nodig zijn om het onttakel de elftal te restaureren. PSV raakt na dit seizoen met Robben, Waterreus en waar schijnlijk ook Kezman en Van Bommel zijn beste spelers kwijt. De club heeft zich inmid dels versterkt met de Brazili aanse topverdediger Alex. Bo vendien hengelt Hiddink na drukkelijk naar de gunsten van Robin van Persie, het jonge ta lent dat bij Feyenoord in onge nade is gevallen. Hiddink moet de komende tijd de boer op voor een veel sco rende spits die ook nog eens mee kan voetballen. Vooral op dat laatste onderdeel ontbeert Vennegoor of Hesselink essen tiële kwaliteiten. Zijn doel- puntjes pakt Lange Jan nog wel mee, maar in de combinatie is hij volstrekt waardeloos. Voort durend springen hem ballen van de voet, op de eerste me ters is hij net zo traag als op de laatste en hij heeft de wend baarheid van een booreiland. De ploeg van trainer Guus Hid dink verbaasde afgelopen week vriend en vijand - alsmede zichzelf - door met een geha vende ploeg de kwartfinale van het toernooi om de UEFA Cup te bereiken. PSV kon gistermid dag in Tilburg echter geen ver volg geven aan de 3-0 zege op Auxerre. Bij voorbaat stond al vast dat het een moeilijke mis sie zou worden. De Eindhovenaren hadden al acht jaar niet meer gewonnen bij Willem II, met het B-elftal waarover Hiddink gisteren kon beschikken leek het helemaal een hels karwei te worden. Naast de geblesseerden Faber, Lucius, Ooijer, Robben, Rom- medahl en Vogel ontbraken Van Bommel, De Jong en Lee wegens een schorsing. Daar door moest de PSV-coach ju nior Otman Bakkal voor de leeuwen gooien. Later viel ook Jordi Hoogstrate nog in en be leefde ook de jonge back Mi chael Jakobsen zijn vuurdoop. Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn veel verbete ring komt in de benarde perso nele situatie. Volgende week te gen RKC zijn de drie geschors ten er weliswaar weer bij. Daar staat echter tegenover dat Hof land dan ontbreekt. De verde diger pakte gisteren twee gele kaarten en moet daarom in Waalwijk een wedstrijdje brom men. PSV kreeg voor rust via links back Bögelund en Bakkal nog wel aardige kansen, na de hervatting was het de thuisclub die het laken naar zich toetrok. Eerst opende Caluwé, na voor bereidend werk van Denne- boom, de score. Daarna sloeg de vlam pas echt in de pan. Hofland kreeg geel na een forse tackle op Denneboom, even la ter werd ook Kezman op de bon geslingerd. De Serviër protes teerde wat al te heftig na een vermeende handsbal in het Til- burgse strafschopgebied. Drie minuten later gooide de zwak leidende Wiedemeijer nog wat olie op het vuur door Hof land na een onbeduidende overtreding zijn tweede gele prent voor te houden zodat die van het veld moest. Ook Hid dink, die zijn vak had verlaten om! de gemoederen te sussen, moest vertrekken. Als klap op de vuurpijl kopte Hollands mannetje Van den Eede de aan sluitende vrije trap achter Wa terreus: 2-0. Tien minuten voor tijd kon in valler Vonlanthen na zwak in grijpen van drie Tilburgse ver dedigers nog wel iets terug doen, maar met tien man kwam het nimmer tot een echte inhaalrace. De genadeklap die Van den Eede in blessuretijd uitdeelde, was alleen leuk voor de juichende coulissen in Til burg: 3-1. WILLEM II: De Vlieger; Wau, Van Nieuwstadt, Mathijsen en Van Mossel veld; Mathijssen, Jaliens en Caluwé; Denneboom, Van den Eede en Ha- douir. PSV: Waterreus; Colin, Addo, Hofland en Bogelund (84. Jakobsen); Bakkal (63. Vonlanthen), Van der Schaaf (58. Hoogstrate), Bouma en Park; Venne goor of Hesselink en Kezman. FC Den Bosch test Tim Kluivers leiden - Tim Kluivers speelt ko- voor het eerste seizoen bij w mende donderdag een proef- Katwijk. Daarvoor kwam hij uit wedstrijd bij FC Den Bosch. Hij voor Voorschoten'97. Het is de doet mee in een wedstrijd van eerste keer dat er belangstelling het beloftenelftal tegen NAC. is van een profclub voor de De 23-jarige Kluivers speelt middenvelder van Katwijk. jnsburgse Boys licht titelkandidaat beentje Peter van der Hulst Raymond Kolder van Rijnsburgse Boys kijkt toe hoe Mark Jansen de bal controleert. De speler van Ter Leede stelde tegenstander Berry Charité in staat om de gelijkmaker aan te tekenen. Foto: Cees van Hoogdalem dat ze nog ergens voor speel den." Dat terwijl de middag zo mooi voor Ter Leede begon. Al in de tweede minuut nam Florencio Cornelia een voorzet van Robin Koers prachtig op de borst aan en schoot uit de draai raak. Het doelpunt en de grote kansen die Ter Leede kreeg via Mark Jansen en opnieuw Cornelia waren voor een deel het gevolg van de organisatorische wanor de bij Rijnsburgse Boys. Na één training expirimenteer- de trainer Ted Verdonkschot in Sassenheim met twee in plaats van de gebruikelijke drie spit sen. Het gevolg was dat spelers geregeld met de handen wijd gespreid aan hun coach vroe gen wat te doen. Op het mid denveld leek Rijnsburgse Boys vaker een gespreksgroep dan een voetbalploeg. „Je probeert wel eens wat, maar het pakte niet goed uit", reageerde Ver donkschot. Een gedwongen wissel - Alex Redel verving na 34 minuten de geblesseerde Jasper Ketting - bood de coach de gelegenheid om terug te grij pen op de vertrouwde speelstijl. Vlak na rust sorteerde dat ef fect. Berry Charité, die al eerder over het doel kopte, kreeg de bal zomaar door Jansen in de voeten geschoven. Hij kapte Carlo van Zeist uit en mikte met precisie op de verre hoek (1-1). Maanden worstelde de spits van Rijnsburgse Boys met zijn vorm en zaterdag liet hij alle frustratie van zijn lange lijf glij den. Na een mislukte kopbal van dichtbij, ging Charité na een klein uur spelen alleen op Waasdorp af. De doelman, die vlak daarvoor nog een kopbal van de spits onschadelijk maak te, vloerde de doorgebroken aanvaller en mocht van scheidsrechter Van Ewijk te recht inrukken. Freke bood de ingevallen doelman Vincent Quist vanaf elf meter geen kans en haalde met een boze blik zijn gram op Verdonkschot. „Ik vond dat hij in de eerste helft te apatisch speelde. Na rust ging het wel goed en dan mag hij van mij tien keer kwaad wor den", reageerde de trainer la chend. Na die achterstand bleef het door Lagendijk zo gehoopte slotoffensie van zijn ploeg uit. Cornelia, invaller Patrick Kalke- ma en Jurgen Faerber vonden doelman Lennert Hegie of de lat op hun weg. Charité mikte aan de andere kant nog op de paal. De spits groeide zo uit tot de grote man van het duel. „En dat' werd een keer tijd", aldus de voetballer die na een chroni sche voetblessure (hielspoor) kampte met een vormcrisis. „Ik liep de hele tijd tegen mezelf te voetballen, omdat het maar niet lukte. En dan komt het er op zo'n mooie zonnige middag iiit.j' Een blik op de ranglijst deed ook Verdonkschot glimlachen. Ten opzichte van koploper Quick Boys heeft zijn ploeg een verliespunt (zes) minder dan Ter Leede (zeven). Maar in te genstelling tot Lagendijk mag de trainer van Rijnsburgse Boys nog een beetje hopen. Zijn ploeg heeft met twee ontmoe tingen tegen Achilles Veen en eenj tegen BQoetinge een relatief makkelijk programma voor de boeg. Ter, Leede krijgt het de komen de weken 2waarder, vooral ook omdat Waasdorp, Van Zeist en Rogier Koordes een schorsing tegemoet kunnen zien. Koordes mocht nog van geluk spreken dat hij geen rood van Ewijk kreeg, terwijl ook Bob Hoogka mer zich buitensporig gedroeg tegenover Freke. Ongetwijfeld frustraties over weer een mis lukte titelrace. TER LEEDE: Waasdorp; Faerber, Van Zeist, Hoogkamer, Lensink (79. Ham- di); Jansen, Rbii, Koordes; Baddaou (56. Quist), Cornelia, Koers (63. Kalke- ma). RIJNSBURGSE BOYS: Hegie; Star, Groot, Van Lochem, Van der Meij; Zin- hagel (86. Van der Vijver), Kolder, Nok, Freke; Charité, Ketting (34. Redel). De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wekelijks blikken Jan Siemerink, Ruud Bröring, Henk Angenent en een gastcolumnist terug op het sportweekeinde. Deze week zet Broring het besluit van de voetbalbond om ook standaardteams toe te staan op kunstgras te voetballen in de herhaling. A fgelopeïi week namen mijn L1 grote vrienden van de KNVB weer eens een besluit in hun ivoren torentje: de (top) amateurs mogen met ingang van het komende seizoen op een kunstgrasveld hun compe titieduels ajiverken. Mits er, geloof ik, lampen omheen staan? Er zijn al 80 clubs die zo'n 'matje' hebben en er gaan er nog velen Naast de kosten en de competitieverval sing (de ene club traint en speelt erop en de andere niet) is er ook nog zoiets als het ka pot maken van het voetballen op gras. Zaalvoetbal is iets heel anders, net zoals voetvolley, voetballen op het strand, voet ballen op een bevroren veld, voetballen op een veld van ko lengruis (nog niet zo lang gele den in het Ruhrgebied de ge woonste zaak van de wereld), voetballen op straat, voetbal len in een sporthal met een boarding eromheen, voetbal len in de sneeu w, voetballen met een strandbal, voetballen op je blote voeten, voetballen met vier tegen vier, voetballen zonder de buitenspelregel, voetballen met twee scheids rechters, voetballen op je klompen en voetballen op het ijs met schaatsen onder je klompen, of dus: voetballen op kunstgras. Het invoeren van één van deze vormen wordt niet serieus overwogen. Er wordt niet eens serieus over nagedacht, laat staan dat er via een enquête onder de clubs wordt gepeild hoe er over gedacht wordt. Maar voetballen op kunstgras? Geen probleem jongens! Nou ik (en ik denk velen met mij) vind dat wel een probleem, al is het alleen maar om nostal gische en speltechnische rede nen. Nostalgisch, omdat geur, gevoel en natuurlijk materiaal beter, mooier, aantrekkelijker (denk aan het opspattende krijt tijdens de penalty's van Neeskens) en puurder zijn. Speltechnisch, omdat op kunstgras de bal anders rolt, stuitert, versnelt, ver traagt en rea geert op ef fect. Boven dien heeft de wind op kunstgras meer invloed op de bal, omdat die hoger en va ker stuitert. Daarbij komt het verdwij nen van de sliding neemt het aantal spier blessures toe (zeker als je op twee verschillende ondergron den gaat spelen) en zullen de varianten 'droge enJof natte omstandigheden' minder spel- bepalend worden. Het voetbalspel zal voorspel baarder en dus saaier worden. Helaas wordt dit met een pen nenstreek even op een doorde weekse avond doorgedrukt en worden belangrijkere zaken als het aanpassen van de spel regels (zelfs naar Van Basten wordt niet geluisterd) of het aanpassen de winterstop (gooi januari en februari er toch uiti) doodgezwegen. Beste vrienden van de KNVB let op uw zaak maar vooral ook op de onze (onze: u weet wel die tien miljoen liefheb bers). Het enige pluspunt van een kunstgrasmat is dat we het wereldrecord achteruit passen gaan verbeteren want een bal letje rondspelen gaat hierop zelfs op je klompen nog wel lukken. Ruud Bröring uit Noordwijk is al jaren trainer in de top van het amateurvoetbal. Te genwoordig heeft hij FC Lisse onder zijn hoede.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17