KUNST CULTUUR Arbeidsvitaminen uit de jaren zeventig met 'Hold Tight' 'ygmalion' stelt teleur Kunst in de Kerk te knutselachtig Vuurwerk van slagen Elsschot had minnares Op reis met 'Made in Leiden' Schmidt-prijs voor Van Dongen Dean. Foto: Reuters jvan Jan an overleden iceles - Jan Berry, de helft iet Amerikaanse surfpop- lan Dean, is vrijdag op rige overleden aan een ïval. Jan Dean hadden jaren '60 in de Verenigde n een reeks hits, die han- :n over het tienerbestaan zuiden van Californië. iekendste nummer is [City", waarvan Berry de schreef met Beach Boy .Wilson. In 1966 liep Berry ain auto-ongeluk zwaar her- op, maar na een lang- herstel kon hij weer zin- ;n liedjes schrijven. :ger Hauer in iuwe Batman ijvwooD - Rutger Hauer '°t een rol in de nieuwe Bat- 'Batman Begins' is productie van Warner Bros. is in handen van de Engelsman Christopher Hauer gaat de rol van spelen, een corrupt indi- De film komt in de zomer js|!005 in de bioscopen, met mstian Bale als Batman en P-jer Michael Caine en Mor- in prominente ïling van 19de uwse meesters erdam - Veilinghuis Chris- 1 Amsterdam brengt op fcril 19e eeuwse schilderijen Ir de hamer. Bijzonder zijn "erken van Sir Lawrence Al- fadema, die in Nederland en worden aangeboden. I aquarel met de titel 'The Welcome: Amour Mater- moet 20.000 k 30.000 euro jengen. Ook komt er onder r werk van Andreas Schelf- Johan Bartold Jongkind aac Israels aan bod. Kijk- |n voor de veiling zijn van It en met 20 april van 10.00 6.00 uur. ïuw boek van us op komst - Op zijn 84ste verjaardag nei - verschijnt een nieuw van paus Johannes Paulus ;t boek, deels zelf geschre- in deels gedicteerd door de draagt de titel 'Alzatevi, amo' (Sta op, laat ons en gaat over de twintig 'oordat Johannes Paulus werd. De kerkvader, toen Carol Wojtyla geheten, was tijd bisschop in Polen, loek is een verzameling ïerinneringen en overden- 1. Johannes Paulus heeft ichillende boeken gepu- :rd, waaronder dichtbun- toneelstukken en essays. Kunst in de Kerk. Muziek, ppëzie en cabaret. Met Erik van Bruggen, Han Ruijgrok, Bernadette Gallis en Anselma Bueler. Gehoord: 28/3, Waalse Kerk, Leiden. Een cultureel programma als tegenwicht tegen de koopzon dagen. Een sympathiek idee, maar Kunst in de Kerk is een schoolvoorbeeld van een ge beuren waar je één keertje naar toe gaat. Omdat het net iets te knutselachtig is en het niveau van de meeste uitvoerenden nauwelijks meer dan dilettante rig- Het programma van afgelopen zondag werd bepaald door de Mauthausen Liederen van Mi- kis Theodorakis op teksten van zijn vriend Iacovos Kambanel- lis, overlevende van het vernie tigingskamp Mauthausen. Klaagliederen zijn het, overlo pend van extreem verlies en rouw, aangrijpend en hartver scheurend. Zangeres en zangpedagoge Ber nadette Gallis presenteerde haar cd en zong, begeleid door een combo, de vier liederen zo wel in het Grieks als in een ei gen Nederlandse vertaling. He laas zat Gallis zelf achter de vleugel en dat kwam de presen tatie niet ten goede. Het was beter geweest als ze zich had kunnen concentreren op de tekst en voordracht. Nu kabbel den de liederen voorbij, inge pakt in een veel te zwaar arran gement van eigen hand, waarin vooral de overdaad aan slag werk lelijk hinderde. Vooral na de pauze, toen Gallis de liede ren nog eens herhaalde in het Nederlands, vielen de stern- technische feilen op: het gebrek aan ademsteun, de onvaste no ten en het overmatige en onbe doelde vibrato. Een lichte toets zou worden aangebracht door gelegen heidscabaretière Anselma Bue ler. Zij presenteerde het typetje van de hedendaagse jonge, op gefokte vrouw en rondde haar optreden af met een veelbete kenend, maar tenenkrommend lied over een 'zelf-kicker'. Een stuk prettiger waren de bijdra gen van zondagsdichter Han Ruijgrok. Zijn poëzie staat dicht bij het dagelijkse leven, en een enkel beeld trekt ze in het bij zondere. Ze lenen zich alleen niet altijd voor voordracht - daarvoor zijn ze te associatief - of ze worden te onnadrukkelijk voorgelezen. Het beste deel van het pro gramma werd verzorgd door Erik van Bruggen, cantor-orga nist van de Waalse kerk, en aangezien Maarten 't Hart door •zijn hartritmestoornissen ver hinderd was, nam Van Bruggen ook de bijdragen op klavecim bel voor zijn rekening. Van Bruggen speelde een prelude en toccata's van Bach en Swee- linck en een voorname en sier lijke Passacaglia van Krieger. Maar de verhouding tussen pretentieus amateurisme en Kunst in de Kerk kwam daar door bij lange na niet in even wicht. Concert: 'Hold Tight, It's 70's Night'. Gezien: 28/3, Stadsgehoorzaal, Leiden. Stampende discoklassiekers. Vuige glam- rock. Felgekleurde glitterkleding die pijn doet aan je ogen. Een vrolijk publiek dat uit z'n dak gaat op meer dan dertig stuks arbeidsvitaminen uit de jaren zeventig. Het zijn de hoofdingrediënten van de Britse seventies-show 'Hold Tight, It's 70's Night' die momenteel door Neder land toert. Gisteravond streek het gezellige circus neer in de Stadsgehoorzaal. De band van negen muzikanten, waaronder twee zan gers en zangeressen, draaide voor een op vallend gemengd publiek een soort Top- pop van toen af. De show is nog geen twee tellen aan de gang, of de halve zaal klapt al mee op Queen's 'We will rock you'. De band geeft het goede voorbeeld tegen de achtergrond van een enorm glit tergordijn. Als de groep tien minuten later een ABBA-medley inzet, wagen de eerste danslustige dames zich op de vloer voor het podium. Ze kunnen hun lol op met de hits van Mud, Elton John, The Jackson Fi ve en The Three Degrees. En het is na tuurlijk lekker meeblèren op 'Tigerfeet', 'Don't go breaking my heart' en 'I want you back'. De vocalisten zijn in het gelukkige bezit van lenige stembanden. Het spel van de band is lekker los, al hadden sommige liedjes wat meer pit mogen hebben en staan de gitarist en de bassist er wat verlo ren bij. Dit wordt ruimschoots gecom penseerd door de frontmannen- en vrou wen. Hun danspasjes en kleding zijn be hoorlijk over the top. Knalpaarse hot pants, een felgroen glitterjasje, zwartleren lieslaarzen en de onvermijdelijke wijde pijpen, de muzikanten dragen het zonder schroom. Een flinterdun verhaaltje, geleend van de musical 'Grease', rijgt de liedjes aan el kaar: een jongen en een meisje - twee muurbloempjes die de krachtigste stem men hebben - maar niet tegen elkaar te zeggen hoe leuk ze elkaar vinden. Dit lukt pas nadat ze door hun vrienden in een hippe, hagelwitte disco-outfit zijn gehe sen. Hij als John Travolta in 'Saturday Night Fever', zij in een strak, glimmend stoeipakje k la Olivia Newton John in 'Grease'. De groep heeft trouwens niet alleen de looks en de music, maar ook de oerbritse humor uit de jaren zeventig overgeno men. Een snikkende zanger „Dit was al tijd mijn moeders favoriete nummer." Publiek: „Aaaaahhh." Zanger: „Ze is niet dood hoor, ze houdt er alleen niet meer van." Na de pauze verruilen steeds meer bezoe kers hun stoel voor de dansvloer. Reden voor de band meer gas te geven met on sterfelijke discostampers 'I will survive' en 'YMCA', de finale van een oergezellige, overdosis nostalgie. leiden - De naam klinkt al even ritmisch als de muziek die het gezelschap produceert: Osaka Dadada-dan Tenko. De Japanse slagwerkgroep trad zaterdag voor de derde keer in vijf jaar op in de Stadsgehoorzaal van Leiden en trakteerde het publiek op een vuurwerk van slagen en ritmes. De groep staat wereldwijd bekend om zijn strakke en complexe spel, dat een enorme fysieke inspanning vereist. Foto: Henk Bouwman den haag/gpd - „Want tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische be zwaren", zijn alom bekende regels uit het gedicht 'het hu welijk' van de Vlaamse schrij ver Willem Elsschot. Dat Els- schot, pseudoniem van de Antwerpse zakenman Alfons de Ridder (1882-1960), zich niet veel aantrok van wetten en bezwaren, blijkt uit het biografisch portret 'Willem Elsschot. Man van woorden'. Daarin schrijft journaliste Martine Cuyt dat de poëet ja renlang een verhouding had met dichteres Liane Bruylants .(1921). Cuyts boek is gebaseerd op gesprekken en dagboekaante keningen van mensen die Els schot persoonlijk hebben ge kend. In een interview vertelt Liane Bruylants haar dat ze van 1946 tot 1951 een relatie met de schrijver had. De twee zoeken regelmatig een hotel letje op. 'Hij is heel tevreden, maar mij beroert het niet', no teert de dichteres in haar dag boek. „De daad op zich was niet zo geweldig", herinnert ze zich. „Zijn leeftijd speelde hem parten. Ik zag het meer als een relatie van leraar tot leerling, als Tamour pédago- gique'." Bruylants verkeerde destijds in geldnood. De grote en dure flessen parfum die Elsschot haar schonk, verkocht ze door aan een kennisje. „Hij was niet krenterig. En we deden alles per taxi." Ook leende de schrijver haar geld en wandel de dikwijls met haar door de hoerenbuurt. Bruylants: „We dwaalden samen door het de cor van 'Het dwaallicht'." Uiteindelijk vond Bruylants het leeftijdsverschil van vier decennia te groot - ze begon ook 'iemand anders te zien' - en verbrak de relatie met Els schot. De verbolgen schrijver eiste via zijn advocaat de ge leende 8000 frank terug. Bruy lants heeft dat bedrag in ter mijnen 'tot de laatste frank' afbetaald. theater recensie Susanne Hammers telling: 'Pygmalion' van George Bernard Shaw Noord Nederlands Toneel. Vertaling: Viggo :i. Regie: Koos Terpstra. Spel: Lotje van Lunteren, Jrtijn de Rijk, Rogier in 't Hout e.a. Gezien: 27/3, iuwburg, Leiden. Nog te zien: 1/4, Stadstheater, Zoetermeer. —halion is de naam van de mythische bijlhouwer die verliefd wordt op het d dat hij zelf maakte. Shaw gaf die h aan zijn beroemde stuk waarin hij m< taalkundige een bloemenmeisje uit ;oot laat rapen om in drie maanden gen dame van haar te maken. Maar efd wordt deze Higgins bepaald niet. gebeurt pas bij Loewe en Lerner in de ical 'My Fair Lady'. Bij Shaw zelf blijft bestaan tussen de extravagante essor en het bloemenmeisje Eliza. Hij, zijn vriend Pickering, beschouwen als een experiment: zij gaat zich - menselijk - aan de heren hechten, rnaast gebruikt Shaw het stuk voor baatschappij- en taalkritiek. a_ o Waas hint in zijn nieuwe vertaling d I het Noord Nederlands Toneel naar Jgenstellingen tussen auto- en alloch- j, al wordt dat thema niet echt uitge- it, en met de echte gedateerdheden t hij niet af durven rekenen. De keu- bgelijkheden van Nederland in 2004 tiogal wat ruimer dan die in Engeland )12, en dat schuift het NNT lekker on- let tapijt. Zo zwabbert het stuk Jassen vondsten en misslagen. Het talige aspect wordt nogal tekort ge daan. Het Amsterdams van Eliza wordt beantwoord met een soort Polderlands, niet helemaal in de geest van Shaw. On bedoeld grappig is daarbij de visitescène, waarin Eliza in zuiver Wassenaars zoge naamd volkse frases als 'om de dooie dood niet' uit haar mond laat rollen. Mantelpakjestaai inmiddels, en helemaal goed dus van Eliza. Maar de belangrijkste reden waarom deze 'Pygmalion' teleur stelt, is dat de voorstel ling zo onvloeiend verloopt. Er is ge streefd naar een soort surrealisme, een half onwerkelijke sfeer, maar wat vooral opvalt zijn de scènes die van geen ophou den weten terwijl er niets noemenswaar digs voorvalt. De gevoelens van de perso nages moeten we maar aannemen, maar zien we nergens ontstaan. Hier wreekt zich waarschijnlijk ook dat de spelers niet echt een vaste rol hebben, maar zich elke avond weer op een ander personage moe ten storten. Dat maakt 'Pygmalion' droger dan prettig is. Martijn de Rijk als Higgins overtuigt niet als een taaimonster, wél als het egoïsti sche beest dat geen moment twijfel heeft laten bestaan over zijn bedoelingen. Lotje van Lunteren maakt niet echt werk van Eliza. Ze demonstreert de verandering van het bloemenmeisje in een dame voor al met veelbetekenende blikken. Het ge geven dat haar professor echt alleen maar geïnteresseerd is in zijn project en niet in haar persoon, maakt haar boos, maar waarom hij meer voor haar zou moeten voelen, maakt ze niet duid 'ijk. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Amsterdam - Cabaretière Lenette van Dongen en de zanger/componist Spinvis hebben gisteren de Annie M.G. Schmidt-prijs 2003 gewonnen voor het lied 'Voor ik vergeet'. Marisa van Eyle, die Annie speelt in het toneelstuk 'Annie M.G., de dochter Het bekroonde lied is geschreven door Spinvis. De onderscheiding voor het beste theaterlied is een initiatief van de auteursrechtenorganisatie Buma en het Amsterdams Kleinkunst Festival. De prijs bestaat uit een bronzen borstbeeld van Annie van de dominee', reikte de prijs in Amsterdam uit. /$\.G. Schmidt en 3500 euro. Foto: At^ Zonder de reiskoorts van enkele dap pere waaghalzen zag de wereld er heel anders uit. Dan dachten we nog steeds dat de aarde plat was. Dat de kosmos een vergiet was waarbij je door de gaat jes (de sterren) een glimp kunt opvan gen van het goddelijke licht. En ook dachten we dat er in Australië 'tegen voeters' wonen die op hun handen lo pen in plaats van op hun voeten. Logisch dat voor veel mensen reizen een dankbare bron van inspiratie bete kent. 'Reizen' is ook zo'n beetje de ro de draad van het muziektheaterfestival 'Made in Leiden'. Zo schreef Egbert Kemner het muziekstuk 'Abu Simbel' na een busreis van Aswan naar de be roemde tempel van Abu Simbel in Egypte. Het Jeugd Symfonie Orkest Rijnstreek opent hiermee het afwisse lende avondprogramma van het Leidse muziektheaterfestival in het LAKthea- ter. In de voorstelling van Theatergroep Domino dalen we af naar de onderwe reld. 'Diep' is de muzikale bewerking van de mythe 'Orpheus en Euridice'. Een moeilijk stuk, dit klassieke verhaal. Zeker voor de spelers van Domino die allemaal een verstandelijke handicap hebben. Ze lijken niet altijd te beseffen wat ze spelen. Daarom blijft de 'inner lijke tocht' van Orpheus tamelijk on zichtbaar. Andere scènes worden juist met veel plezier en overtuigingskracht gespeeld. Een succes is de dronke- mansdans na de bruiloft van Orpheus en Euridice. Wel is het jammer dat 'Diep' de humor mist van de voorstel ling 'Flat' die Domino vorig jaar tijdens 'Made in Leiden' speelde. Deze korte, soms absurdistische scènes liggen de spelers waarschijnlijk nader aan het hart. Na dit mythologische stuk volgt het Ensemble Schoon %elder Schitterend met lichte muziek van Annie M.G. Schmidt. Soms klassiek gezongen, soms jazzy. Hierbij passeren gekke huis-tuin-en-keuken-belevenissen de revue - zoals in 'het Fluitketeltje' of 'Dikkertje Dap', maar ook een opwin dend vakantiereisje wordt bezongen. In het kinderprogramma eerder op de middag pakken we onze koffers met 'Babar op huwelijksreis' en 'En de boom die wordt...' van Theater Pop- ject. Deze voorstelling begint op een piepklein eilandje met de eerste drie aardbewoners die de wereld spelen derwijs inrichten. Alleen 'Ssssst!' van Kindertheater Splinter is met zijn ver haal over een prinses een vreemde eend in de bijt. Raar is dat niet, want het lijkt er niet op dat 'Made in Leiden' bewust voor een reisthema heeft geko zen. Toch zou dat de samenhang van het festival kunnen vergroten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13