REGIO 'Ik zoek naar rust, eenheid en verdieping! MAANDAG 29 MAART 2OO4 NAVRAAG Glazenwassers en schilders mogen per i juli geen ladders meer ge bruiken als het aan het kabinet ligt. Meters hoog boven de grond ba lanceren, is te gevaarlijk. 'De beroeps maken Voortaan moet het werk 77 7 veilig uitgevoerd worden nauwelijks bvokkctl met een hoogwerker (foto) of op een steiger. Een on uitvoerbare maatregel volgens de Leidse glazenwasser JOOP DEN DOPPER (58), die bovendien het aantal ongelukken met ladders nau welijks zal terugdringen. Hoe gevaarlijk is het werk op de ladder? „Laat ik het zo zeggen: ik doe dit werk nu sinds 1981 en heb in die periode één ongeluk gehad. En dat was niet mijn eigen schuld, rtiaar kwam omdat er iemand onhandig Onder mijn ladder doorreed. Wat die Cijfers betreft: de meeste ongelukken doen zich voor bij mensen die thuis op een Gamma-laddertje staan te klunge len. De mensen die voor hun beroep dag in dag uit op de ladder staan, ma ken nauwelijks brokken. Je hebt dan toch veel meer handigheid en vertrou wen. Bovendien sta ik altijd op mijn ei gen ladder, nooit die van een ander." Is een hoogwerker of steiger een werk baar alternatief voor de ladder? „Eigenlijk niet, nee. Allereerst omdat je met een hoogwerker of steiger op heel véél plekken niet kunt komen. In ach tertuintjes bijvoorbeeld. Of achter zo'n brSndpoort. Daarbij zijn de kosten zo hoög dat veel mensen de glazenwasser piet meer zullen laten komen. Ik kan më nog herinneren dat we een flat in de Morsch met zo'n hoogwerker gingen wassen. Kosten: 1600 gulden per dag alleen voor de apparatuur. Daar komt dan ook nog het loon van de twee glazenwassers bij." Een slecht plan dus, het verbieden van de ladder? „Dat kun je wel stellen. Vooral omdat er in het verleden al een he leboel veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Zo hebben veel hui zen al twee 'bevestigingspunten'. Een gecertificeerd bedrijf brengt dan twee ogen aan op het dak, waaraan de glazenwasser zijn eigen 'leeflijn' kan bevestigen. Net zoals een bergbeklimmer dat doet. Daarnaast zijn er aan veel panden al 'hangladders' bevestigd, waar je op bepaalde plekken een plateautje kunt uitklappen zodat je veel stabieler staat." Dus straks op de hoogiverker of niet? „Ik weet het niet. Ik denk dat hierover het laatste woord nog niet is gesproken. Een paar jaar geleden is er tussen de branchevereni ging en het ministerie van sociale zaken een convenant gesloten over veilig werken op de ladder. Dat is van kracht tot 2013, zodat er een ruime overgangsperiode is waarin iedereen de tijd heeft om zich aan de strengere eisen aan te passen. Niet alleen de glazen wassers, maar ook de eigenaren van panden. Want in dat opzicht loopt Nederland zwaar achter de feiten aan. In Duitsland heeft ie der gebouw al ramen die naar binnen zwaaien. Hier niet. Nu wor den uitsluitend de glazenwassers gepakt. Terwijl wij niet eens de ongelukken veroorzaken!" tekst: Rody van der Pols archieffoto: Loek Zuyderduin UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1904, Dinsdag 29 Maart KATWIJK - Van welingelichte zijde vernemen we, dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met het leggen van den kabel voor de ge- meente-telephoon, en dat de werkzaamheden alsdan met spoed zullen worden voortgezet, zoodat 1 Mei het net in exploitatie kan worden ge nomen. In verband met de intercommunale aansluiting zal ook het Rijks post- en telegraafkantoor inwendig verbouwd worden, waardoor ook het intercommunale net alsdan spoedig kan aangesloten worden. UIT DE RECHTZAAL - Tegen een ingezetene van Voorschoten werd door het Openbaar Ministerie veroordeeling verzocht, en wel van 10 of 2 dagen hechtenis, omdat hij te Voorschoten niet zijn herberg te elf uur 's avonds had gesloten. ANNO 1979, donderdag 29 maart LEIDEN - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Pacelli- school aan de Damlaan hees burgemeester Vis gisterochtend onder luide toejuichingen van enkele honderden leerlingen de nieuwe schoolvlag. Foto: archief Leidsch op Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien da| plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te ma gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres; Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.; Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen niet: 075-6813636 LEZERSSERVICE ofioo -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro)' p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel; 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV Is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' acht vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan Ida Wiener (75) uit Katwijk. Ze is aanhan ger van het soefisme en lid van de enige soefi-tempel in Nederland, de Universel Murad Hassil in de Kat- wijkse duinen. door Floor Ligtvoet Bent u gelovig opgevoed? „Nee, mijn ouders waren agnosten. Pas tijdens de Tweede Wereldoorlog, ik was toen tien jaar oud, kwam ik erachter dat mijn ouders van joodse afkomst waren en ik dus ook. Die ontdekking was alleen maar beang stigend. In de oorlog zijn we als ge zin naar meerdere concentratiekam pen gestuurd. Uiteindelijk kwamen we in Theresienstadt terecht. Ach teraf gezien een geluk, we hebben het allemaal overleefd. Door de zionisten in het kamp werd druk op ons uitgeoefend om het po sitieve in het jodendom te zien. Ik heb mij daar altijd enorm tegen af gezet. Na de traumatische oorlogsja ren wilde ik absoluut niets meer met het joods zijn te maken hebben. Voor mij stond het jodendom gelijk aan het zionisme en dat wees ik af." Hoe kwam u met het soefisme in aanraking? „Een vriendin van mijn moeder was soefi. Zij heeft voor ons gezin in de oorlog heel veel betekend. Ze stuur de brieven en pakjes toen wij in Westerbork zaten. Ze was voor ons een houvast. Eenmaal terug in Am sterdam ging ik vaak met haar wan delen. Zij wist dat ik op zoek was Ida Wiener: „Het soefisme heeft diepe wortels. Het stamt af van een mystieke stroming uit de islam. Inmiddels is het niet meer specifiek islamitisch, het reikt over de grenzen van afzonderlijke godsdiensten heen." Foto: Dick Hogewoning naar de zin van het leven. Ik wilde een verklaring hebben voor alle na righeid. Toch liet ze mij zelf naar de antwoorden op mijn vragen zoeken. Ik ben in die tijd veel kerken in- en uitgelopen. Telkens kreeg ik te horen dat de mens nu eenmaal slecht was en dat het allemaal aan de duivel lag. De dominees en pastoors baseerden dat op de bijbel maar het zei me SCHRIJVENDE LEZERS niets. De vriendin van mijn moeder raadde mij toen aan naar een bijeen komst in Amsterdam te gaan waar de zoon van soefi-leider Hazrat In- ayat-Khan zou spreken." AANGENAAM Wat heeft u er van overtuigd soej worden? „Een jonge soefi stelde daar aan layat Inayat-Khan een vraag die 11 ook erg bezighield. Hij vroeg: 'W om is er zoveel pijn en verdriet ii wereld?' De man antwoordde: know, life is a symphony. 'Toen i dat hoorde, was het alsof ik door! bliksem werd geraakt. Ik had gel het gevoel: hier ben ik thuis. Het ven is ook echt een symfonie. Al 1 hoort bij elkaar, zowel de tromm als de fluiten. Het vormt één ge heel." Aan welke geloofsrituelen hoiuit zich? Viert u ook sabbat? „Ik bid en mediteer. Ik zoek dan naar rust, eenheid en verdieping Heel af en toe kom ik daarvoor n in de soefi-tempel. Vroeger ging vaak naar de universele erediens maar nu blijf ik meestal thuis en luister naar muziek. Als soefi hoi mij niet aan sabbat. Door het so me ben ik me wel steeds meer g; verdiepen in het jodendom. De 1 hoefte om naar een synagoge te gaan, heb ik nog steeds niet ma: men met een joodse groep vrien vier ik nu wel eens per maand sa bat." In het westerse soefisme spelen ru spiritualiteit en symboliek ook si le betrokkenheid, healing en de i nerlijke school een grote rol. Hoe geeft u daar invulling aan? „Ik heb mij jarenlang ingezet vo Humanitas en Vluchtelingenwe] ben ook actief in healings: het O] roepen van positieve energie in bed. Met die energie probeer ik kracht te geven aan een ziek per soon. De innerlijke school is me gericht op zelfontplooiing. Voor tenstaanders klinkt het soefisme misschien vaag en New Age-ach Ik zie dat toch anders. Het soefis heeft diepe wortels. Het stamt af een mystieke stroming uit de isl^ Inmiddels is het niet meer specil islamitisch, het soefisme reikt om de grenzen van afzonderlijke goi diensten heen." Soefi's lezen daarom de heilige gé schriften van joden, christenen, mieten, hindoeïsten en boeddhisi Wat vindt u de mooiste religieuzi tekst? „Er zijn verschrikkelijk veel moo' verheden. De figuur van Mozes h mij altijd geïnspireerd. Hij kreeg taak opgelegd maar achtte zichz er niet toe in staat. Met de hulp1 God kreeg hij het toch voor elka; In het echte leven moeten we so ook lastige klussen klaren waar a tegenop zien." Gelooft u in een hemel en een hei „Ik heb me daar nooit zo in verd Ik heb ook niet het idee dat het a belang is. Ik ben er niet mee opg groeid. Dat zal wel meespelen." Is het soefisme wel modern genot „Juist. Het soefisme is wars van ma's en wetten en gaat met de ti mee. Het bestrijdt de onverdraai zaamheid en biedt een tegenwic aan het negatieve in het leven. E ook nu nodig." Rijn Gouwe Lijn bezopen prestigeproject ZonderVdtl etl Van Y Zelfde In het LD van 16 maart geeft Jeanet- te Olivier onder de kop 'Rijn Gouwe Lijn: het monster van de Breestraat', in heldere bewoordingen haar me ning over dit plan. Ik ben het roe rend met haar eens en heb er maar drie lettergrepen voor: be-zo-pen! Vele jaren heb ik in Leiden gewoond en gewerkt en ik kom nog zeer regel matig in de binnenstad, dus ik meen mij een oordeel te mogen aanmati gen. De Rijn Gouwe Lijn is puur een prestigeproject van een aantal zoge naamde bestuurders. En ach, mevrouw Olivier, dat de heer Lenferink zich er niet tegen ver zet, moet u niet verbazen. Ook een burgemeestertje is niet geheel vrij van begrippen als prestige en ambi tie. Want mocht dit project toch ooit van de grond komen, dan deelt hij graqg mee in de loftuitingen van de voorstanders. Maak hondenbelasting kostendekkend Onlangs stond in de krant dat Lei den de hondenbelasting wil gaan af schaffen. Als argument werd gege ven dat de kosten om het verschul digde bedrag te innen hoger zouden zijn dan de inkomsten. Vreemd. Een paar jaar geleden moest de aan schafprijs van het paspoort en de identiteitskaart verhoogd worden om kostendekkend te kunnen zijn. Kwam er te weinig ozb binnen, dan werden ook de bedragen aangepast. Weliswaar de ene keer de tarieven en de andere keer het bedrag van de waarde van de onroerende zaak (dan valt het namelijk niet zo erg op). De aanvraag van een bouwvergunning moest ook kostendekkend zijn. Wellicht wordt het eens tijd dat ook de hondenbelasting kostendekkend wordt, in plaats van alle niet-hon- denbezitters mee te laten betalen. Vrij vertaald moet je dus gewoon meebetalen en daarbij tevens dage lijks de overlast van deze dieren on dervinden. Gemeente Leiden, pas uw slogan maar aan van: 'Niets lijkt op Leiden' in 'Leiden lijkt nergens op'. 'Als niet-hondenbezitter moetje in Leiden straks meebetalen en daarbij tevens dagelijks de overlast van deze dieren ondervinden'. Foto: GPD Sinds dé tijd van Napoleon hebben we in Nederland vaste achternamen. Dat wil niet zeggen dat de mensen voor die tijd geen achternamen hadden. Al in de elfde en twaalfde eeuw komen er achterna men in onze streken voor. Het was echter niet ver plicht om een achternaam te hebben en als je er een had, mocht je hem ook zo maar veranderen als je dat wilde. Je kon dus de ene keer kiezen voor de naam van je vader en de andere keer voor de plaats waar je woonde, je beroep of een bijnaam. Zo konden Pieter Willemsen, Pieter van Warmond, Pieter Koop- mans en Pieter Witvoet heel goed een en dezelfde persoon zijn. In 1795 bepaalde Napole on dat iedereen een vaste achternaam moest kiezen en dat die achternaam zonder officiële toestem ming niet veranderd mocht worden. Dat kwam natuurlijk de overzichte lijkheid wel ten goede. Op het moment dat Napo leon dit voorschreef, hoor de het grootste deel van Nederland nog tot de Ba- taafsche Republiek, die niet onder de Franse wet geving viel. België en de provincie Limburg ston den toen al wel onder di rect Frans regime en hier begon men dus al meteen in 1795 met de registratie van achternamen. Omdat er op dat moment nog geen vaste spellingre gels waren, kon iedereen zijn achternaam toen nog spellen zoals hij wilde. Pas in 1810 werd het Noord- Nederlandse grondgebied officieel bij het Franse rijk gevoegd en begon men ook daar de voorkomende achternamen vast te leg gen. Op deze achternamen waren de in 1803 opgestel de officiële spellingregels van toepassing. Namen die in 1795 nog konden worden opgeschreven als Aenghenent, Craeybeckx en Vandenboemgaerde wer den dus genoteerd als An- genent, Kraaibeks en Van de Boomgaard. Veel families hadden zoals gezegd al lang een min of meer vaste achternaam en lieten die gewoon vastleg gen, tot grote vreugde van alle stamboomonderzoe kers. Anderen lieten netjes hun beroepsnaam, her- komstnaam, bijnaam of patroniem registreren. Maar er waren ook men sen die het allemaal wat minder serieus opvatten en dachten dat de ver plichte naamsregistratie wel gelijk met de Fransen zou verdwijnen. Zij kozen daarom achternamen als Kloot, Kolder, Naaktgebo ren en Poepjes en het heeft een aantal van hun naza ten nog een hoop geld ge kost om daar verandering in aan te brengen. Een aantal typische ach ternamen is ook ontstaan door ambtenaren die niet werden betaald om zelf na te denken, maar die klak keloos noteerden wat er werd gezegd. Veel achter namen bestaan bijvoor beeld uit het voorzetsel van gevolgd door een plaatsnaam: Van Amster dam, Van Leiden, Van Val kenburg. In een groot deel van Nederland werd een achternaam daarom ook wel een van genoemd. De ambtenaar van de burger lijke stand die je achter naam moest noteren kon dus vragen: 'Hoe is uw van?' oftewel 'Hoe is je achternaam?; hoe heet je?'. Als je nog geen achter naam had, kon je dan iets zeggen als: 'Ik ben zonder vanën in een aantal van die gevallen heeft de be treffende ambtenaar ver volgens Zondervan als achternaam ingevuld. Mensen die Zondervatl he ten, hebben dus een ach ternaam die eigenlijk 'zon der achternaam' betekent. Ook de achternamen Van 't Zelfde en Vaneenennaam zijn vermoedelijk op een dergelijke manier ont staan. Waarschijnlijk heb ben de mensen die onder deze naam werden geregi streerd oorspronkelijk een heel gebruikelijke achter naam gehad, bijvoorbeeld een beroepsnaam als Smid of Bakker of een veelvoor komend patroniem als Pieters of Jansen. Het is goed mogelijk dat ze in de rij stonden om die naam te laten vastleggen en dqt de persoon die voor ze a: beurt was dezelfde ac naam bleek te hebber de betreffende ambtei die naam dan had ger teerd en vervolgens a; deze mensen vroeg h( heetten, konden ze iei zeggen als: '(Ikheet) zelfde' of 'Ik ben van naam wat allebei bel kent 'Ik heb dezelfde ternaam (als degene c net aan de beurt was) de ambtenaar dat dar woon opschreef, was officiële registratie eei en kon de zo ontstane achternaam niet zom meer worden verande Reacties en tips voor a rubriek kunt u sturen de redactie van deze k postbus 54, 2300ABL den, onder vermeldin\ de rubrieksnaam 'Aar, naam'. E-mailen naai auteur kan ook: schoc heim@inl.nl Tanneke Schoonheim

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10