Ook bij pensioenfondsen zorg over 'beloningsgolf ECONOMIE 'Een prijsafspraak is iets anders dan omkoping' Air Holland failliet verklaard Fortis doet alle GWK's van de hand Hengelstek voor sportvissers jr£~ r Berging van Tricolor voor Smit nagel aan doodskist Wereld vol onzekerheid (tel van veiling zinestations aag - De voor dit jaar condigde veiling van ben- ations langs snelwegen uitgesteld. Minister Zalm ciën) heeft dat gisteren Tweede Kamer geschre- en nieuwe wet, waarin de geregeld wordt, is niet I ldaar. In die wet wordt meer rekening gehouden et onderscheid tussen nestations en wegrestau- en met het nieuwe huur- De nieuwe veiling zal vinden drie maanden na kingtreding van de wet. erheid wil de komende ja- Ie 250 benzinestations snelwegen veilen. Doel is irkt beter toegankelijk te n voor nieuwkomers. De pen jaren vonden al twee vrijdag 26 maart 2oo4 I voor tunnel i-Sumatra ta - Indonesië wil de ei- n Java en Sumatra met nnel verbinden. Het pro- ordt mogelijk door Euro- ivesteerders gefinan- zo meldden Indonesische vandaag. De Nusantara tl wordt 33 kilometer lang iet 15 miljard dollar gaan Als de bouw volgend igint, kan de tunnel in II gebruik worden geno- let plan is geïnspireerd ie Kanaaltunnel, waar n auto's vervoeren. neon-topman )t direct op furt - De topman van In- h Schumache is gisteren umiddellijke ingang opge- De raad van commissa- benoemde zijn voorman ot plaatsvervanger. Kley malig medebestuurder iSF, 's werelds grootste econcem. De vakorgani- G Metall liet weten dat macher overhoop ligt e raad van commissaris- 'er de te volgen koers van ierneming. Anonieme annen beweren dat de ritiek heeft op zijn zelfin- ïen stijl van leidinggeven, dien zouden zij bezwaar n tegen het uitbesteden idrijfsonderdelen. eu-onderzoek ProRail bij I Activiteiten grotendeels overgenomen door Holland Exel it - Spoorbeheerder Pro- left mogelijk de milieu- schonden bij onderhoud it spoor. Het openbaar terie heeft in een straf- lijk onderzoek vestigin- Utrecht, Amsterdam, dam, Zwolle en Eindho- izocht. Het OM verdenkt il ervan dat zij het grint ssen de sporen ligt niet m de milieuwetgeving af in reinigt. ProRail zegt dat rden de opdracht geeft it werk volgens de milieu- uit te voeren. injaard in ictie ECB el - De directeur van de |se centrale bank Gonza- ramo gaat naar de directie p Europese Centrale Bank De Spanjaard vervult jen vacature in de zeskop- irectie. Paramo volgt zijn jenoot Eugenio Domingo s op, wiens periode bin- prt afloopt. Gonzales Péra- (ie voor de benoeming irrentie had van de Belg [Praet, wordt door de mi- ïis van financiën van de 11 EU-lidstaten voorgedra- Gonzales Paramo is een litstekende kandidaat", al- linister Zalm (financien) pn in Brussel. Irf Bijlsma jrgenomen ir/werkendam - De fail- cheepswerf Bijlsma in her is gekocht door psbouwer Veka Group in pndam. Bijlsma ging twee [1 geleden failliet waarna ïknemers op straat kwa- p staan. Versluis gaat in aer vijf mensen een vaste [betrekking geven. In to- erwacht hij aan veertig ïpn werk te kunnen bie- [ij krijgen echter geen vast iet. traging bij malat-zaak f- De rechtszaak in het Mat-schandaal in Italië l/ertraging opgelopen. Een pse rechter heeft een ver- fan de Italiaanse justitie ëzen om 32 verdachten berechten. Volgens Itali- media zal daardoor op begst begin 2005 met het ferproces worden begon- folgens de rechter is er floende bewijs om een roces te rechtvaardigen, pgers denken daar anders imdat zij beschikken over jringen van de hoofdrol- s, waaronder topman Bij het zuivelconcern is neer dan 10 miljard euro (deerd. amsterdam/gpd - Grote Neder landse pensioensfondsen delen de zorgen van vakbonden en sommige aandeelhouders over de forse beloning van topbe stuurders van grote Nederlandse bedrijven. Dat bleek gistermid dag op de aandeelhoudersverga dering van Philips. Namens de pensioenfondsen ABP en PGGM, grote beleggers in Philips, sprak woordvoerder Persijn van 'een zorgwekkende beloningsgolf. Hij richtte zijn kritiek niet zozeer op Philips, als wel op het totale beeld van de grote ondernemingen in Ne derland. „Onbegrijpelijk dat in deze eco nomisch moeilijke tijden zulke verhogingen gegeven worden. Wij begrijpen de maatschappe lijke onrust daarover. U bent bezig om maatschappelijk draagvlak te verliezen. Tijdens de vergadering ont stond een brede coalitie van grote beleggers, de Vereniging utrecht/anp - Fortis heeft een koper gevonden voor zijn grenswisselkantoren (GWK). Het Britse Travelex neemt GWK over voor 17,5 miljoen euro. Fortis wilde al enige tijd van GWK af. De Belgisch-Ne derlandse bankverzekeraar zet te de kantoren afgelopen zo mer in de etalage. GWK, opgericht in 1927, heeft ongeveer vijftig vestigingen op de grotere NS-stations, bij grensovergangen, op Schiphol en in grotere Nederlandse ste den. De kantoren houden zich bezig met valutawisseling, geldtransfers, geldautomaten en het verzilveren van cou pons. Directeur Van der Waal is blij met de overgang naar Travelex. „Het kan alleen maar goed zijn voor GWK om een aandeel houder te hebben die weet hoe de business in elkaar steekt en die bereid is in onze activitei ten te investeren." Het in Londen gevestigde Tra velex is het grootste gespeciali seerde wisselkantorenconcem ter wereld. Travelex heeft wereldwijd 650 kantoren, onder meer in be langrijke havens en op stations en luchthavens. In Europa is Travelex actief in België, Duits land, Frankrijk, Finland, Italië, Luxemburg, Tsjechië, Zwitser land en Groot-Brittannië. Unitever 'minder scheutig' voor top De top van Unilever heeft in 2003 fors ingeleverd door het weg vallen van bonussen. Topman Burgmans zag zijn inkomen met zo'n 37 procent dalen naar 1,8 miljoen. De beloning van zijn Britse collega FitzGerald werd meer dan gehalveerd tot 2,1 mil joen. Overigens is het basissalaris van beide topbestuurders in 2003 veel harder gestegen dan de inflatie. Burgmans kreeg er 8,2 procent bij en kwam uit op 1,3 miljoen euro. FitzGerald ging er 8,5 procent op vooruit tot 1,5 miljoen euro. Verder werd geld uit gekeerd wegens geleverde prestaties én vergoedingen voor huis vesting en autogebruik. van Effectenbezitters en de vak bond CNV, die eerder al in een open brief pijlen op de belo ningsstructuur bij Philips had afgeschoten. Toch werd de be loning van de Philips-top vast gesteld zoals was voorgesteld, omdat de critici veel te weinig aandelen vertegenwoordigden. Vorig jaar stegen de salarissen en bonussen van de Phiüpstop met 23 procent naar 3,8 miljoen euro. Topman Kleisterlee zag zijn vaste salaris alleen al met 18,5 procent stijgen naar 956.000 euro. CNV-woordvoer- der Bot herhaalde de kritiek uit de open brief. „Er ontstaat een steeds meer foute sfeer rond deze beloningen", vond hij. Di recteur De Vries van de VEB vond dat de raad van bestuur helemaal geen bonus verdien de, omdat Philips de afgelopen jaren niet gegroeid is en omdat het rendement onvoldoende was. .Alleen bij een bovenge middelde prestatie zou je extra mogen belonen. Dat is niet het geval. Dit is buitensporig." Het kwam hem op een beris ping van de geïrriteerde Klei sterlee te staan. „Dit is politieke taal. Geen aandeelhouderstaai. De aandeelhouders maken zich zorgen over de vraag of wij een goed team kunnen formeren dat kan concurreren met ande re ondernemingen. U bent met een Nederlandse politieke dis cussie bezig", aldus Kleisterlee, die erop wees dat de verdien sten in het verleden wel hoger waren. Volgens president-commissaris Van Wachem is geen sprake van Amerikaanse toestanden bij Philips. Het concern spiegelt zich volgens hem aan de sala rissen voor topbestuurders bij vergelijkbare Europese con cerns. Daarin neemt Philips een middenpositie in. haarlem/anp - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren de luchtvaartmaatschappij Air Holland failliet verklaard. Het bedrijf was al niet meer opera tioneel, nadat op 10 februari voorlopig uitstel van betaling was verleend. Directie en bewindvoerders zijn nu tot de conclusie gekomen dat Air Holland zijn schuldei sers niet kan betalen. De schuld bedraagt circa 30 miljoen euro. Tot de schuldeisers behoren naast onder meer leasemaat schappijen en de fiscus ook en kele honderden mensen die een vlucht hadden geboekt bij Air Holland voor later dit jaar. De kans dat zij hun geld terug krijgen is nihil. „We worden overstelpt met te lefoontjes. Heel vervelend voor die mensen", zei de tot curator benoemde P. Ingwersen. De ac tiviteiten van Air Holland wer den eerder al goeddeels overge nomen door de Amsterdamse zakenman E. de Vlieger. Zijn maatschappij Holland Exel voert al sinds eind vorig jaar de verre reizen naar bijvoorbeeld Mexico uit. Hierdoor werd de werkgelegenheid gered van 270 Rotterdam - In het Ahoy'-tentoonstellingscomplex in Rotterdam wordt voor de 36ste maal de hengelsportbeurs 'Visma' gehouden. Tot en met zondag kunnen de beoefenaars van deze vorm van openluchtrecreatie er kennis nemen van de nieuwste ontwikkelingen op visgebied, zoals hengels, werpmolens en aas. Verder wordt aandacht besteed aan visboten en speciale visreizen in binnen- en buitenland. Daarvoor hebben in drie hallen enkele tientallen exposanten hun stands ingericht. De beurs werd geopend door scheidsrechter Dick Jol, die in z'n vrije tijd ook een gepassioneerd karpervisser is. Foto: ANP/Robert Vos Oud-Stork-topman Hovers moet bouw nieuw gezicht geven door Koos van Wees utrecht - Zwart-geldcircuits, schaduwboekhoudingen, prijsaf spraken: de bouw lijkt door en door rot. Voormalig Stork-top- man Jan Hovers moet de bran che weer toekomst geven. De ex-topindustrieel heeft wel even bedenktijd gevraagd toen het kabinet hem vroeg het voorzit terschap van de Regieraad Bouw op zich te nemen. De opdracht een cultuuromslag in de bouw te bewerkstelligen, leek met de stroom berichten over fraude rende bouwbedrijven een onmo gelijke taak. Wat hem over de streep trok, was het besef dat er veel te winnen valt in een sector die tientallen jaren stil lijkt te hebben gestaan. Hovers en zijn Regieraad moe ten de bouw een nieuw gezicht geven. Niet makkelijk, in wat hij onderkoeld 'een turbulent kli maat' noemt. „Maar naarmate duidelijker wordt dat de bouw zich op een doodlopende weg bevindt, raakt iedereen steeds meer overtuigd van de nood zaak tot ingrijpen. Ingrijpende veranderingen komen meestal tot stand onder druk van een crisis". En die veranderingen zijn no dig. De oude wijze van werken heeft de ontwikkelingen in de bouw vrijwel tot stilstand ge bracht, constateert hij. Innova tie, nieuwe markten veroveren, kansen aangrijpen, alles wat Hovers in zijn carrière bij DSM, Oc£en Stork als leidraad han teerde, is in de bouw afwezig. Ex-Stork-topman Jan Hovers: „Bouwsector wordt gecriminaliseerd". Foto: GPD/Roland de Bruin „De noodzaak om te vernieu wen was er niet", constateert Hovers. „Alles werd immers keurig onderling verdeeld. Ie dereen kwam aan zijn trekken, was tevreden. De aanbesteding was goed georganiseerd. Toen de EU met allerlei mededin gingsregels kwam om dat te doorbreken, probeerde de over heid die zelfs af te weren. Prijs afspraken mochten niet, maar dan moest eerst duidelijk zijn dat wat je deed ook écht niet mocht. Een gedoogredenering die tekenend was voor de cul tuur van toen". Pas met de invoering van een nie">we mededingingswet en de korfist van kartelwaakhond NMa veranderde er iets, meent Hovers. Of eigenlijk: met het optreden van klokkenluiders die aantoonden dat die nieuwe regels werden overtreden. Hovers nuanceert de publieke verontwaardiging daarover. „Ik vind het nogal een stap om het meteen moreel te veroordelen als je je niet houdt aan een nieuwe mededingingswet. Als je 100 kilometer per uur rijdt op een weg waar dat gisteren nog mocht, maar waar nu maximaal 80 gereden mag worden, is dat een overtreding, geen mis daad". Anders ligt het met die andere misstanden. „Wat veroordeeld moet worden is de praktijk van het smeren en verteren, van omkoping. Daar is echt sprake van ontsporing, van frauduleus handelen. Maar in het maat schappelijk debat wordt over treding van de mededingingsre gels en fraude op één grote hoop gegooid". „Het gevolg is dat de sector als geheel wordt gecriminaliseerd. Maar we hebben het over 85.000 bedrijven. Wat speelt bij de aanbesteding, het maken van afspraken wie de klus krijgt en het geven van vergoedingen, dat zijn er maar een paar. Heel veel gaat helemaal niet via aan besteding", zegt Hovers. Het^.niet alleen de bouw die moet veranderen, benadrukt hij, maar ook de andere kant, die van de opdrachtgevers..Al les werd bepaald op de laagste prijs. Kwaliteit, innovatie, het speelde geen rol. De bouwer die bij een aanbesteding met iets slims kwam aanzetten, werd gediskwalificeerd. Dat was oneerlijke concurrentie, die kreeg juridische procedures aan de broek van zowel zijn colle ga's als de opdrachtgever. En zo hield iedereen elkaar in een verstikkende omklemming". Dat moet anders, vindt Hovers. De Regieraad kent daarom naast de bouwers ook vertegen woordigers van opdrachtgevers als overheid, Shell en Vereni ging Eigen Huis. Hovers: „De bouw moet naar een volgende fase. Bouwers en opdrachtge vers moeten met elkaar in con claaf vóórdat het contract gete kend wordt. Nu gebeurt dat als de klus vergeven is. Er moet ruimte komen voor vernieu wing, nieuwe technieken. Bij Stork richtten we ons op een paar deelmarkten waarin we wereldkampioen wilden wor den. Zo moet het bij de bouw ook. Wie vernieuwt, wordt we reldkampioen. Dat zal een heel andere ordening geven. Dat is goed", concludeert hij. In mei komt de Regieraad met een actieplan voor haar aanpak, die maximaal vier jaar in beslag mag nemen. Hovers is ervan overtuigd dat de cultuuromslag mogelijk is. „Je moet iets niet te snel om schrijven als een mission-im possible. Het kan ook niet, een bouwsector die niet functio neert. Een land als Nederland heeft een eigen bouwsector no dig. Er zullen weerstanden overw onnen moeten worden, maar het zal lukken". De toestellen van Air Holland op de luchthaven Schiphol in 1999. Foto: ANP/Marcel Antonisse van de 300 werknemers van Air Holland. Een maand geleden konden ook de resterende derig mede werkers overstappen doordat Holland Exel de rechten, de vergunningen en infrastrcutuur overnam om te vliegen op de Nederlandse Antillen. „In feite heeft Air Holland een doorstart gemaakt in Holland Exel", al dus Ingwersen. Aan Air Holland, midden jaren tachtig opgericht als charter maatschappij, kleeft een lange geschiedenis van vallen en op staan vast. De onderneming ging in 1991 voor het eerst fail liet. Ook in de jaren daama kwam het sterk afgeslankte Air Holland, met wisselende eige naren, geregeld in grote finan ciële problemen. In 2002 kon de onderneming ternauwer nood een faillissement afwen den. amsterdam/gpd - De berging van het Noorse autoschip Tri color, dat eind 2002 zonk in Het Kanaal, wordt voor bergingsbe drijf Smit geen visitekaartje. Op de opruiming van het bijna 200 meter lange wrak, waarvoor de verzekeraars 40 miljoen euro op tafel legden en dat dit voorjaar wordt afgerond, legt de Rotter damse berger miljoenen toe. De berging had veel last van slecht weer, waardoor grote vertraging is opgelopen. Ook is het wrak door het slechte weer zó zwaar beschadigd, dat de berging moest worden aange past. Het is een flinke smet op de cijfers over 2003: een ver dubbeling van de nettowinst tot 27 miljoen euro. Dat was vooral te danken aan het aanbesteden van tal van grote hijsprojecten. Op een omzet van bijna 140 miljoen euro behaalde de be trokken divisie een resultaat van bijna 15 miljoen euro. „Voor de eerste helft van 2004 is ons balboekje ook vol, maar later in het jaar kunnen we nog wel wat werk gebruiken", aldus topman Vree. Goed verging het Smit in 2003 ook met alle havensleepdien sten. Met een kleinere omzet werd meer winst gemaakt. Pijn leed Smit vorig jaar met aller hande terminalactiviteiten. Maar bij een 30 procent hogere omzet bij de bergingen werd slechts 1,5 miljoen euro meer verdiend. Groei moet als eerste komen van havensleepdiensten. In een stuk of tien havens hoopt Smit op korte termijn plaatselijke sleepbedrijven over te nemen of er samenwerking mee aan te gaan. Enkele Chinese havens zijn daarbij in beeld. BEURS IN ZICHT De wereld verandert in snel tempo. Het optimisme van de jaren negentig maakt plaats voor grote bezorgdheid. Ver worvenheden worden weer in geleverd, tegenstellingen wor den groter, zorgen over baan en inkomen staan hoog op de agenda en de samenleving ver hardt zienderogen. De financiële wereld heeft dui delijk last van deze veranderin gen. Het meest in het oog springen de 'geopolitieke ver houdingen'. Dit is een eufemis me voor de wereldwijde politie ke spanningen. Beurscommen- taren maken er bijna dagelijks melding van. Ont wikkelingen in Irak, Afghanistan, Palesti na en Madrid vullen de krantenkoppen. Maar ook het ver trouwen in bestuur ders en onderne mingen wordt steeds vaker op de proef gesteld. Jaar rekeningen worden uitgesteld, schanda len komen aan het licht, beloningen van topbestuurders leiden tot de contro verse en wie weet welke gere puteerde onderneming voor de volgende tegenvaller zorgt. De wereld huilt. Wie is er nog te vertrouwen? Waar zijn de goede omgangsvormen? Hoe kunnen we in vredesnaam samenleven? Het is niet eenvoudig om in de ze omgeving een succesvol be leggingsbeleid te voeren. Meer dan gemiddeld moet de beleg ger rekening houden met risi co's en onvoorziene tegenval lers. De laatste weken vallen ook de economische ontwikke lingen terug. Amerikanen ma ken zich zorgen over de duur zaamheid van.een herstel zon der nieuwe banen. Europeanen hebben hun eigen elfde maart gekregen. Alleen de Aziatische regio ontwikkelt zich sterk. Zelfs Japan. De wester§e effectenbeurzen hebben de laatste weken een veer moeten laten. De winsten van het begin van het jaar zijn over het algemeen weer ingele verd. Er zijn zeker nog wel aan delen die duidelijk hoger note ren dan op 31 december van het vorige jaar. Onder de Am sterdamse hoofdfondsen beho ren G;;tronies, Wolters Kluwer, Ahold, Buhrmann en Fortis tot de grotere stijgers. Ook de on roerend goed beleggingsfond sen hebben het in het eerste kwartaal uitstekend gedaan. Daar staan echter fikse koers dalingen tegenover voor aande len als Aegon, TPG, VNU, Ko ninklijke Olie en ASML. Beleggers zoeken, met name voor hun spaarpotten voor de oude dag, naar veilige beleg gingsvormen. Er is steeds meer twijfel, al dan niet gefundeerd, of aandelen op langere termijn een hogere opbrengst genere ren dan obligaties. Daardoor is de vraag naar obligaties recent flink toegenomen. Met als ge volg dat het rende ment op 10-jaars Nederlandse staats leningen inmiddels is gedaald beneden de 4 procent. Dat is ontzettend laag, en het is een duidelijke aanwijzing voor het risicomijdende ge drag van heden- Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem Met aandelen heb je minder zeker heid. In het tweede kwartaal keren veel ondernemingen di vidend uit op hun beursgeno teerde aandelen. Verschillende hoofdfondsen aan het Damrak, zoals Koninklijke Olie, ING en ABN Amro, bieden een divi dendrendement dat duidelijk hoger ligt dan het 'veilige' ren dement op 10-jaars Nederland se staatsleningen. Kennelijk zijn de dividenden op aandelen in de ogen van bdeggers minder veilig. Dat is op zichzelf zeker waar. Immers, iedere onderneming beslist ieder jaar opnieuw of, en zo ja hoeveel, dividend er zal worden uitgekeerd. Flinke te genvallers in de bedrijfsvoering kunnen ertoe leiden dat toe komstige dividenden worden verlaagd of zelfs niet worden uitgekeerd. De belegger neemt dus een risico, als hij een beleg gingsbeslissing baseert op het huidige dividendrendement. Het lijkt er echter op dat de slinger van de klok opnieuw doorschiet, ditmaal aan de 'vei lige' kant. Dat biedt mogelijk heden voor beleggers die bereid zijn om juist wel gecalculeerde risico's te nemen. Het zou his torisch gezien een mirakel zijn als zij daar op langere tem .jn niet voor worden beloond. ÓÜMUWf Cffc? KARPER *i6M6ei

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9