Veto treft resolutie over moord Yassin BUITENLAND Opeens wilde ik niet meer Blair: Het is tijd om verder te gaan ig* :h Duitse 'link' bij aanslagen Madrid Nederland vraagt AZG campagne voor vrijlating Erkel te staken Speleogen bevrijd en aangehouden Hoop op snel akkoord EU-grondwet herleeft 's Werelds grootste graaiers ier macht voor iinier Italië - De Italiaanse senaat ingestemd met een die de pre- meer macht geeft en de meer zelfstandigheid, ervorming geeft elk van de regio's de exclusieve over zijn volksgezond- en onderwijs en over zijn i politie. De regeringsleider het recht ministers te be- hen en te ontslaan. Nu be kt de president ministers f goedkeuring van het par- Sit. Berlusconi heeft altijd (agd dat hij minder macht [dan de Britse premier of de Duitse bondskanse- jchröder. pdopname van der al-Oaeda l - De Arabische nieuws- [er al-Jazeera heeft gisteren landopname laten horen tweede man van het ter- netwerk al-Qaeda, Ayman De Egyptenaar tin de opname de Pakista- |p om de regering van pre- it Pervez Musharraf omver jrpen. Pakistaanse troepen m aan de Pakistaans-Af- ïise grens verbitterde ge- ten met enkele honderden Deden die ervan werden jicht een schuilplaats te èn aan al-Qaeda-strijders. belangrijkste doel van die jitie zou al-Zawahiri zijn, eldt als de ideoloog van al- ja en na Osama-bin-Laden llangrijkste man binnen de Instische organisatie. lan betaalt angarbeiders - Voor het eerst heeft een rechter bevolen dat de teen schadevergoeding j betalen aan Chinezen die de Tweede Wereldoor- dwangarbeiders moes- erken. Twaalf ex-dwang- iers krijgen samen 88 mil- (830.300 dollar) van de se regering en een bedrijf, jde rechtbank van Niigata. dige agent bekentenis 1holm - Het vijandig on- igen van een verdachte le- ónder resultaat op dan benadering, eft een Zweedse studie -ezen. Niet alleen ver- |en, maar ook slachtoffers isdrijven geven meer in- itie of bewijzen als zij op lelijke en medemenselijke 'orden ondervraagd. >scoprijs voor ge geestelijken - De Franse kardinaal Etchegaray en groot- Mustafa Ceric van Bos- terzegovina krijgen geza- jjk de Unesco-Vredesprijs {Dat heeft de VN-organisa- tr onderwijs en cultuur ïdgemaakt. De prijs is ver- [d naar de in 1993 overle- Iresident van Ivoorkust, Houphouët-Boigny. De religieuze leiders hebben Iderscheiding vooral te In aan hun inzet voor in- tfcgieuze dialoog, tolerantie ede, aldus de jury. bekend ien Jezusfilm >n - Een 21-jarige Ameri- lie in januari zijn zwange- lad vermoord, is naar de gestapt nadat hij de om- In film The Passion of the r had gezien. Dan Leach moord op zijn 19-jarige lin zo geënsceneerd dat zelfmoord leek. Volgens Dlitiewoordvoerster kreeg last van zijn geweten na en van de Jezusfilm. logordel ook jft honden pi fe -In de Amerikaanse lanta Fe worden autogor- ^1ok voor honden verplicht, aatregel is genomen, om- j de stad in de staat New _jo veel honden gewond glbij auto-ongelukken. In jcialiseerde winkels zijn ale hondenzitjes verkrijg- clzoeker steekt izelf in brand holm - Een 37-jarige man bldavië heeft zichzelf gis pin brand gestoken toen de dse politie hem wilde ragen aan hun collega's lurland Noorwegen. De S ernstig gewond. Hij had eden asiel aangevraagd, omdat hij dat al eerder edaan in Noorwegen, t hij terug naar dat land. luchthaven van Goteborg e hij een plastic fles te- chijn. „Iedereen dacht dat aats te drinken was", zei een Ivoerster van het zieken- Maar hij goot de vloeistof fles over zichzelf heen en ich in brand. Twee om- ers wisten het vuur met is te doven. jeruzalem/anp - Hussam Bilal Abdu zou met zijn 16 jaar een van de jongste Palestijnse zelf moordenaars zijn geweest, als hij zijn plannen woensdag had voortgezet. Toen hij bij zijn doel aankwam, een Israëlische controlepost, besloot hij de ex plosieven op zijn lijf toch niet te laten ontploffen. „Opeens wilde ik niet meer dood", zo verklaar de hij tijdens verhoor, aldus Is raëlische media. De jongen uit Nablus werd door oplettende Israëlische militairen staande gehouden. Hij kreeg uiteinde lijk van een robot een schaar aangereikt om zijn bomvest af te leggen. Beelden van de ang stige tiener gingen de hele we reld over. De Israëlische strijdkrachten zeiden eerder dat de jongen 14 jaar oud is, maar volgens Israë lische media bleek later dat hij 16 jaar is. In november vorig jaar blies een zestienjarige Pa lestijnse jongen zich op in de Westelijke Jordaanoever. Naar eigen zeggen had de jon gen zijn ouders of zijn familie niets verteld over de actie. Hij zou volgens Israëlische media zijn benaderd door leden van Tanzim, een organisatie die is gelieerd aan de Fatah-beweging va^ Yasser Arafat, die hem als martelaar de seksuele geneug ten voorhielden met 72 maag den. Voor zijn actie kreeg hij nog geen 20 euro, geld dat Hus sam aan zijn moeder wilde ge ven. Moeder Tamam zei gisteren te gen de krant Haaretz dat haar kind „gemanipuleerd en geëx ploiteerd" is. Volgens haar had de jongen 's ochtends gezegd naar school te gaan. Ze vertelde dat ze bezorgd werd toen bleek dat haar zoon niet op school was geweest die dag. „Degenen die hem overgehaald hebben dit te doen moeten worden ge straft, omdat het tegen ons ge loof is." Ze onderstreepte ook dat geld geen rol kan hebben gespeeld omdat het gezin relatief welge steld is. Ook van enige politieke activi teit is geen sprake, zei ze. De jongen, relatief klein van stuk, heeft zelf gezegd erg ge pest te worden op school. Hij zou door medescholieren steeds een „lelijke dwerg" wor den genoemd. De 16-jarige, die volgens familieleden niet goed kan leren, zei ook steeds meer onder de indruk te zijn geraakt van verhalen van zijn koranle raar over rivieren van honing en wijn en de maagden in het paradijs. „Ik wilde nu eens een hey zijn", aldus Hussam. Met de foto van haar zoon in haar hand praat Taman Abdu met ver slaggevers. Ze was stomverbaasd over d^geplande zelfmoordactie vahïiaar zoon Hussam. Foto: Reuters berlijn/madrid/anp-efe - De bomaanslagen van 11 maart in Madrid zijn mogelijk in Duits land voorbereid. Dat berichtte de Duitse zender n-tv gister avond op gezag van bronnen binnen de Duitse inlichtingen dienst. De Duitse autoriteiten zouden drie mannen die woensdag als verdachten zijn opgepakt, al eerder in het vizier hebben ge had in het westen van de bondsrepubliek, in het zoge noemde Rhein-Main-gebied. Ze hebben jarenlang legaal in Duitsland geleefd. De mannen om wie het hier draait hebben allen de Marokkaanse nationa liteit. Ze zouden bij de Duitse justitie gelden als gevaarlijke ji hads trijders. Het is overigens zeker niet de eerste keer dat Duitsland in ver band wordt gebracht met ter reurdaden van moslimextre misten. Een al-Qaedacel in Hamburg speelde met aanvoer der Mohammed Atta een hoofdrol in de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenig de Staten. In totaal zijn er nu negentien mensen gearresteerd in ver band met de aanslagen in Ma drid. De jongste twee arresta ties waren gisteren. In totaal zijn elf mensen formeel in voor arrest geplaatst. Een is er vrijge laten en de overigen moeten nog voorgeleid worden. door onze correspondent Bob Kroon genève - De Nederlandse rege ring heeft Artsen Zonder Gren zen met klem gevraagd zijn in ternationale mediacampagne voor de vrijlating van de in Da- gestan ontvoerde Arjan Erkel te staken. De publieke druk zou de 'stille diplomatie' van Bui tenlandse Zaken in de wielen rijden. In Genève spraken pre sident Eric Linder en directeur Thomas Linde van AZG met een delegatie van Buitenlandse Zaken onder leiding van direc teur-generaal Peter van Wulff- ten Palthe. AZG heeft 'nota ge- nonjtón' van de Nederlandse bezworen, zei een woordvoer der. Volgens hem heeft AZG de publieke druk opgevoerd om dat er al maanden geen schot meer zat in de zaak.zei een woordvoerder. Daarom had AZG aan de bel getrokken bij VN-topmensen zoals secretaris generaal Kofi Annan en de Ho ge Commissaris voor de Vluch telingen Ruud Lubbers. „Tot ja nuari hebben we onze acties gecoördineerd met Den Haag", aldus de AZG-zegsman. „Ons aller doelstelling is de vrijlating van Arjan en het is niet onze bedoeling de Nederlandse au toriteiten daarbij tegen te wer ken." Palthe zei desgevraagd, dat het niet jfing om de diplomatieke stappen van AZG, die hij 'voor hun rekening' laat. Minister van buitenlandse zaken Ben Bot had zich vorige week in Genève in dezelfde bewoordingen uit gedrukt. Het voornaamste be zwaar van Den Haag - en trou wens ook van de familie van Er kel - is de 'megafoonsterkte' die AZG in zijn mediacampagne hanteert. „Wij zijn via diploma tieke kanalen voortdurend met de Russische autoriteiten in contact", aldus Palthe. „De zaak ligt politiek uiterst gevoelig en dit soort publiciteit heeft ge woon een averechtse werking." Artsen Zonder Grenzen zegt zich te zullen beraden over de Nederlandse verwijten, maar wil niet kwijt of, en in hoeverre het eraan tegemoet zal komen. cuetzalan del progreso/ap - Ze zijn uit de grot ten, maar nog niet uit de problemen. De zes Britten die gisteren werden gered na ruim een week in een gedeeltelijk ondergelopen grot in Mexico opgesloten te hebben gezeten, zijn met de zes overige leden van hun team aangehou den voor verhoor over het doel van hun expedi tie. De groep speleologen, die voornamelijk uit militairen bestaat, werd bij hun tocht in het grottenstelsel van Alpazat na een regenbui ver rast door opkomend water, dat de uitgang blok keerde. Wat bij de Mexicaanse autoriteiten arg waan wekte, was dat de Britten Mexicaanse hulp voor een reddingsoperatie afsloegen en duikspecialisten uit Groot-Brittannië lieten overkomen. Dat leidde in de Mexicaanse pers tot de wildste speculaties, onder andere dat de Britten stiekem naar uranium zochten. In een bijna zes uur durende operatie slaagden de Britse duikers en enkele Mexicaanse specialis ten erin de zes mannen uit de grot te halen. Volgens de Mexicaanse onderminister van bin nenlandse zaken Armando Salinas hadden de Britten geen spullen in de grot die er op wijzen dat ze zochten naar uranium. De Britten behoorden tot de zogenoemde Com bined Forces van land-, lucht- en zeemacht. De Mexicaanse regering vroeg de Britse rege ring gisteren in een diplomatieke nota om uit leg over het doel van hun expeditie. De defen sieattaché van de Britse ambassade in Mexico, lan Blair-Tilling, zei dat Britse militairen al twintig jaar zulke speurtochten houden in Mexico. ,,Dit is een expeditie waarin militairen zitten, maar het is geen militaire missie", zei hij. „Het is een groep grot-enthousiastelingen." Mexico stelt dat oefeningen van buitenlandse militairen op zijn grondgebied verboden zijn. Voor wetenschappelijke exploratie van grotten zijn speciale visa vereist. brussel/gpd - De hoop op een snel akkoord over de Europese grondwet herleeft. De rege ringsleiders hebben elkaar gis teravond in Brussel verzekerd dat het mogelijk moet zijn om het tijdens hun bijeenkomst van 17 juni eens te worden. „Ik ben hier ervan overtuigd dat hier uit te komen is", aldus pre mier Balkenende. De onderhandelingen over de grondwet liepen in december vast omdat Spanje en Polen niet bereid waren concessies te doen en omdat volgens de pre mier 'de sfeer er niet naar was'. Inmiddels zijn de omstandighe den veranderd. In Spanje treedt een nieuwe premier aan die heeft laten weten snel tot over eenstemming te willen komen, en de Poolse regering wil niet in een isolement raken en is be reid tot concessies. Volgens Balkenende was de sfeer tussen de regeringsleiders 'totaal anders' dan tijdens het 'jammerlijk mislukte gesprek' in december. „Ik heb er een goed gevoel van overgehouden. Wij moeten euroscepsis geen hoop geven." Het Ierse EU-voorzitterschap gaat voorlopig door met het voeren van afzonderlijke ge sprekken met afzonderlijke lan den. Onderhandelingen tussen alle lidstaten zijn voorlopig niet voorzien. „We hebben geen werkschema, maar ik heb goe de hoop dat we in juni kunnen afronden", aldus de premier. Amerika houdt Israël uit de wind door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël is ingenomen met het veto dat Amerika afge lopen nacht heeft uitgesproken over een resolutie van de Veilig heidsraad, die de liquidatie van Hamas-leider Achmed Yassin veroordeelt. „De Veiligheidsraad zou een onvergeeflijke daad van hypo crisie hebben begaan als het een man had verdedigd wiens levenswerk bestond uit het ver woesten van vrede, een man die niets minder was dan een massamoordenaar," zei de Is raëlische VN-vertegenwoordi ger, Dan Gillerman. Van de EU- landen schaarden Frankrijk en Spanje zich achter de resolutie, samen met onder anderen Rus land en China. Engeland en Duitsland onthielden zich van stemming, net als Roemenië. In een verdediging van hun ve to zeiden de Amerikanen dat de resolutie melding had moeten maken van Harnas als een groep die verantwoordelijk is voor de uitvoering van zelf moordaanslagen tegen Israëli sche burgers. De VS maken zich wel 'zorgen' over de liquidatie. De verworpen tekst bevat naast een veroordeling van de moord op Yassin ook een veroordeling van „alle aanvallen op burgers en alle daden van geweld en verwoesting." In de Palestijnse gebieden is een dagbladadvertentie ver schenen, waarin 60 intellectue len en politici zich uitspreken tegen het wreken van Yassins li quidatie. Ze menen dat de Pa- lestijnen er beter aan doen de wapens neer te leggen en zich in him confrontatie met Israël te beperken tot vreedzame de monstraties. De advertentie staat in het veelgelezen dagblad Al-Ayam, dat doorgaans het Pa lestijnse Bestuur steunt. Onder de ondertekenaars zijn het in het westen bekende par lementslid dr. Hanan Ashrawi en Yasser Abed-Rabbo, co-au teur van het Initiatief van Genè ve. Ook de gouverneur van Na blus, Machmoud Aloul, en par lementslid Abbas Zaki, behoren tot de groep. De liquidatie van Yassin heeft gezorgd voor ongerustheid bij Arabische regeringen, die te maken hebben met islamisti- sche oppositie. Als gevolg daar van boycotte Egypte de herden king van het Camp David-vre- desverdrag met Israël, 25 jaar geleden. Ook de regering van Turkije, één van Israëls trouw ste bondgenoten, is in verle genheid gebracht door de moord op Yassin. Premier Tayip Erdogan liet doorsche meren dat zijn voor april ge plande bezoek aan Israël op losse schroeven staat. Hij ver telde het Turkse dagblad Hur- riyet dat Israël zich met de li quidatie heeft schuldig gemaakt aan een vorm van terrorisme. „Als we wede in het Midden- Oosten willen zal Israël deze houding moeten laten varen", zei hij. Erg hartelijk was het allemaal nog niet, maar het contact is gelegd: het Westen - in de persoon van Tony Blair - heeft de Libische leider Gaddafi in de armen gesloten. Foto: AP door onze correspondent Esther Gotink londen/tripoli - Meer dan de helft van de Britse bevolking kan het maar moeilijk ver kroppen: hun leider reisde na een emotio nele herdenkingsdienst van de bomaansla gen in Madrid, naar de man die mede ver antwoordelijk was voor de grootste ter reurdaad op eigen Britse bodem: de Loc- kerbiebom in 1988. Blair was zich terdege bewust van deze controversiële stap, van daar zijn lauwe handdruk, maar hij ver klaarde dat zijn ontmoeting met Gaddafi nodig is om meer invloed te krijgen op het roerige Midden-Oosten en Irak, en boven al op de internationale strijd tegen terro risme. Daags voor zijn historische ontmoe ting in Tripoli verklaarde Blair dat hij Libië 'een hand van wiendschap' wilde toeste ken als beloning voor de lef alle vernieti gingswapens op te geven. Critici wagen zich echter af waarom Irak vorig jaar werd aangevallen terwijl daar nog steeds geen massa vernietigingswapens zijn gevonden, en het wapenrijke Libië wegkomt met een paar gesprekken, een handtekening en hoog bezoek van de Britse premier. Vol gens Blair is het grote verschil Gaddafi's bereidheid om verboden wapens de rug toe te keren. Saddam Hoessein deed het tegenovergestelde voorkomen. Daar bo venop heeft de Libische dictator schuld bekend in de Lockerbieramp en de nabe staanden van de slachtoffers compensatie betaald. De man verdient een pluim, aldus Blair. Decennia lang is de Britten voorge houden dat Libië staatsvijand nummer één was. De gevaarlijke natie was verantwoor delijk voor wapenleveranties aan de anti- Britse guerillamacht IRA in Noord-Ierland. Ook schoot Libië in 1984 de jonge politie agente Yvonne Fletcher dood vanuit het raam van hun Londense ambassade. En in 1988 stortte Pan Am vlucht 103 op Locker bie, waarbij 270 mensen omkwamen. Het kostte jarenlange kwellingen en miljoenen ponden voordat deze aanslag werd ontra feld. Blair onderstreepte dat zijn bezoek geenszins was bedoeld om de gruwelda den te vergeten. „Laten we landen die be reid zijn terrorisme en vernietigingswa pens af te zweren een hand van wiend schap toesteken. Het betekent niet dat we de pijn van het verleden moeten vergeten, maar dat we onderkennen dat het tijd is om verder te gaan." Conservatief leider Michael Howard bries te dat vriendschap met Gaddafi niet rijmt met de strijd tegen terrorisme. Al helemaal niet omdat het onderzoek naar Fletchers dood altijd is gefrustreerd. Blair ziet het echter als zijn missie om de zielen te win nen van personen die door zijn eigen kie zers nota bene het meest worden gehaat. Dat heeft zich al eens bewezen in de ver sterkte relaties met Gerry Adams en Martin McGuinness (Sinn Fein) die beiden wor den verweten Brits bloed aan de handen te hebben. Schoorvoetend maakt Noord-Ier land progressie. Blair lijkt hetzelfde voor ogen te hebben bij Gaddafi. Hij wil de man hervormen die door Reagan ooit werd be stempeld als 'de dolle hond van het Mid den-Oosten'. Zie ook pagina Beurs londen - De Indonesische ex-president Soeharto staat op i met stip op de lijst van meest corrupte staatshoofden uit de geschiedenis. De lijst is gisteren in Londen gepubliceerd door Transparency International, een onafhankelijke organisatie die zich bezighoudt met corruptiebestrijding. Op 2 staat ex-president Ferdinand Marcos van de Filipijnen. Mobu tu Sese Soko, de voormalig sterke man van Zaïre (nu Democratische Republiek Congo) staat op 3; de Niogerinaanse dictator Sani Abacha op 4, terwijl ex-president Milosevic van Joegoslavië op nummer 5 prijkt. Overigens hebben geen van de mannen in de top 5 hun pensioen in weelde gehaald: Suharto, Marcos, Mobutu en Milosevic werden afgezet en vervolgd; dictator Abacha stierf in 1998 - in het harnas - aan een hartaanval. Foto's: AP/Reuters/EPA 1: Suharto (1967-1998): 15 - 35 miljard dollar 4: Abacha (1993-1998): 2 - 5 miljard dollar 3: Mobutu (1965-1997): 5 miljard dollar

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7