Kamer wil partydrug op strenge lijst BINNENLAND 2 'Nederlandse politie is onbestuurbaar' Belastingdienst gaat bezuinigen op service Ervaring geeft doorslag bij benoeming De Vries Snuffelhonden bewijzen nut 'Anti-terreurtsaar' Gijs de Vries gepokt en gemazeld in Europa Remkes belegt crisisberaad Generale voor zeeleeuw in dood na ntelen tractor jijke - Een man uit het ie Blesdijke is gisteren over- q nadat hij onder zijn eigen or terecht was gekomen, heeft de politie Friesland indgemaakt. De man wilde zijn tractor een boom- ik verwijderen. Het voer- kantelde en de man kwam ider terecht. Hij overleed zijn verwondingen. ichten over kende collega iegen - Bij de Voedsel- en en Autoriteiten (VWA) zijn s 1 januari bijna driehon- I klachten binnengekomen roken op de werkplek. Sti- i, de organisatie die het ro- iran tabak poogt terug te ;en, vindt het aantal klach- leevallen en spreekt over weinig meldingen'. Sinds maand bezoeken contro- van de VWA onaangekon- bedrijven waarover een it is ingediend. Eerder al- schriftelijk gewaarschuwd. gelijke bom kt stalen pijp ile - De mogelijke bom in acht in de binnenstad van le blijkt een stalen pijp. De lente zocht sinds een aan- laanden naar een explosief ijdens de Tweede Wereld- ig in de gracht zou zijn be- Na onderzoek is een gro- alen pijp opgegraven. Ook n een oude heipaal naar n waaronder een stuk me at. De zoektocht wordt nu >Pt- ler-raad voor iddeneilanden varden - De Waddenge- ïten willen een Waddenei- inraad die een deel van de egdheden van de vijf ge- iteraden overneemt. Dat en veertig raadsleden en ig bestuurders van de ei- in gisteren aangegeven tij een symposium in Leeu- en. In het voorstel is opge- in dat elke fractie van de enteraden van Texel, Ter- ling, Vlieland, Ameland en rmonnikoog een lid aan euwe superraad levert. enslang voor ord op drietal osch - De rechtbank in Josch heeft gisteren een rige man tot levenslange igenisstraf veroordeeld de drievoudige moord in rabantse dorp Brande- op 26 februari vorig jaar. chtbank spreekt over een gewelddadige' dader en »oed getrainde schutter en nietsontziend karak- leen rol speelde dat de toffers neergeschoten wer- lij een (mislukte) drugs- net 80.000 xtc-tabletten. goslaaf nog tig dagen vast osch - Justitie mag een :hte Joegoslavische crimi- ïog dertig dagen in voorlo- ïechtenis houden, aldus idkamer van de rechtbank n Bosch. Het openbaar iterie verdenkt hem ervan ij heeft geprobeerd heroï- te voeren en wil hem oor vervolgen. De raadka- tting had plaats in de Ex- iveiligde Inrichting (EBI) ght, waar de man tot 19 t een straf uitzat. Ook hij onlangs in verband ge it met de geplande moord ag op de Amsterdamse of- van justitie Plooy. iter project hanasieartsen ht - Artsenorganisatie G breidt het project voor en consultatie aan artsen thanasie (SCEN) uit naar ïhuizen en verpleeghui- Iet SCEN-project bestond ir huisartsen die met eu- sieverzoeken te maken en. Het voorzag in de mo- heid om steun te zoeken eciaal daartoe opgeleide ;a's. Vorig jaar dreigde de G dat project op te heffen, tsenorganisatie kon het ens worden met staatsse- is Ross (volksgezondheid) le financiering. Jheidsduivel ert rijbewijs in rkerk - Een 24-jarige man itterdam is gisteravond jbewijs kwijtgeraakt om- j met 200 kilometer per ver de A16 reed. De auto- ist werd ter hoogte van rkerk door politiemensen :houden. Ze hadden de »evolgd. De politie consta- daarbij niet alleen dat hij el zo hard reed als toege- maar zagen ook hoe hij 50 kilometer per uur langs jlek snelde waar werk lieden werden uitgevoerd, loor was de maximum- ^eid teruggebracht tot 70 ■eter per uur. vrijdag 26 MAART 2004 Zorg PvdA over gebruik GHB harderwijk - De zeeleeuwen in het Dolfinarium in Harderwijk doen dezer dagen hun uiterste best om de nieuwe show onder de knie te krijgen. Morgen en zondag staan ze centraal in het eerste dierenweek- einde. Dit jaar worden vier van zulke manifestaties gehouden, waarbij telkens een diersoort centraal staat. Foto: ANP/Vidiphoto den hjvag/anp - Een Kamer meerderheid van PvdA en CDA wil dat de partydrug GHB (gam- ma-hydroxy-butyraat) in de Opiumwet op de lijst van hard drugs komt. Nu staat de drug nog tussen hasj en weed op de lijst van softdrugs, die bij politie en openbaar ministerie een veel minder hoge prioriteit heeft in de opsporing en vervolging. PvdA-Tweede-Kamerlid Albay- rak maakt zich grote zorgen over het toenemend gebruik van GHB en de toegenomen il legale productie ervan. Ze wil daarom GHB verplaatsen naar lijst 1 in de Opiumwet, de lijst met harddrugs als heroïne, co caïne en xtc. Het CDA sluit zich aan bij het pleidooi van de PvdA. GHB is een narcosemiddel en een middel tegen slapeloos heid. In het uitgaansleven wordt het steeds meer als drug gebruikt en heeft de bijnaam 'party rape drug' gekregen. Ge bruikers van GHB kunnen in coma raken en in combinatie met alcohol kan het dodelijk zijn. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - De benoeming van oud-staatssecretaris van bin nenlandse zaken Gijs de Vries (WD) gisteren tot coördinator voor terreurbestrijding van de Europese Unie kwam niet als een verrassing; zijn naam zong al dagen in Brussel rond. Vol gens een tevreden premier Bal kenende is De Vries (48) uiterst geschikt voor de functie. „Hij heeft bestuurlijke kwaliteiten, hij heeft ervaring met het voor komen en bestrijden van ram pen, hij weet goed de weg in Europa en hij is zeer betrokken bij de Europese samenwer- king." De Vries krijgt de Spaanse EU- buitenlandcoördinator Javier Solana als directe baas en legt verantwoordelijkheid af aan de regeringsleiders. Volgens Sola na heeft vooral de coördinatie ervaring van De Vries op het ministerie van binnenlandse zaken bij de selectie de door slag gegeven. Hij moet de ter reurbestrijding van de verschil lende landen op elkaar afstem men en zorgen dat politie- en inlichtingendiensten goed sa menwerken. Solana zei gisteravond dat De Vries zowel de lidstaten als het Europees Parlement achter de Er zijn gevallen bekend van vrouwen die in het uitgaansle ven ongemerkt GHB kregen toegediend in hun glas drinken. Daarna raakten ze bewusteloos en werden ze seksueel mis bruikt. Albayrak kreeg recentelijk voor al uit Brabant verontruste be richten over gebruik van GHB in het uitgaansleven. Ze heeft minister Donner van justitie en Hoogervorst van volksgezond heid daarover schriftelijke vra gen gesteld. Een woordvoerder van Hooger vorst stelde in een reactie dat het gebruik van GHB in Neder land de afgelopen tijd niet is toegenomen, maar stabiel is ge bleven. Hij wijst er op dat GHB in juli 2002 is opgenomen in de Opiumwet, maar dat het toen niet noodzakelijk werd geacht om de drug op de harddrugs- lijst te zetten. Volgens deskundigen van het ministerie is dat nog steeds niet nodig. Burgemeesters kunnen op lo kaal niveau zelf beslissen meer aan preventie of opsporing te doen, aldus het ministerie. broek moet zitten om te zorgen dat zij hun bestaande afspraken op dit gebied nakomen. Boven dien moet hij nieuwe vormen van samenwerking opzetten, ook met landen buiten de Eu ropese Unie. In juni verwach ten de EU-chefs daarover een eerste rapportage van hem. Oud-premier Kok wordt voor zitter van een werkgroep die een grondige evaluatie moet maken van de zogeheten 'Lissa- bonstrategie'. Drie jaar geleden spraken de regeringsleiders in de Portugese hoofdstad af dat de EU in 2010 de meest succes volle kenniseconomie ter we reld moet zijn. Maar dat streven lijkt niet te lukken. De club van Kok moet in no vember met voorstellen komen om de economische groei weer aan te jagen. Volgend voorjaar praten de regeringsleiders op basis van die voorstellen over hoe het verder moet. De benoe ming van Kok geeft de werk groep extra politiek gewicht. Volgens Balkenende is Kok een logische keuze. Hij leidde vorig jaar ook al een groep experts die in opdracht van de regeringsleiders rappor teerde over de vraag waarom het Europese werkgelegen heidsbeleid niet werkt. Zijn rap portage werd destijds zeer goed ontvangen. door Frouke Houtman den haag - Met het gereedko men van het ontwerp voor de Europese Grondwet zat zijn werk als regeringsvertegenwoordiger bij de Europese Conventie erop. Maar veel tijd om te genieten van muziek, skiën of vogeltjes kijken, zijn favoriete bezigheden, was Gijs de Vries (48) niet ge gund. Als Europese 'anti-ter reurtsaar' slaat de WD'er op be kend terrein een nieuwe weg in. De liberaal draagt Europa al weer twintig jaar een warm hart toe. De interesse van De Vries voor politiek bleek al tijdens zijn studietijd. Hij studeerde politicologie in Leiden en be gon daar ook als gemeente raadslid voor de WD. In 1984 zette hij zijn eerste schreden in Brussel als europarlementariër voor de liberalen. Dat Europa hoog op zijn priori teitenlij stje staat bleek in 1994, toen hij bedankte voor de baan van staatssecretaris van defen sie in het eerste paarse kabinet. Hij achtte het werk als fractie voorzitter van de liberale partij en in het Europees Parlement op dat moment belangrijker. Vier jaar later maakte De Vries alsnog de overstap naar de na tionale politiek. In.het tweede paarse kabinet werd hij staats secretaris van binnenlandse za ken. In die hoedanigheid was hij onder meer verantwoorde lijk voor de invoering van C2000, het landelijke commu nicatiesysteem voor ambulan ce, brandweer en politie. Het kwam voor velen als een verrassing toen in het eerste ka binet-Balkenende niet De Vries maar diens onervaren collega Atzo Nicolaï de post staatsse cretaris van Europese Zaken kreeg. De Vries werd in de Tweede Kamer WD-woord- voerder Europese Zaken. Maar zijn carrière als Kamerlid was geen lang leven beschoren. Hij was nog maar net benoemd als lid van de parlementaire en quêtecommissie bouwfraude of de lokroep van Brussel klonk weer. Met het vertrek van D66- coryfee Hans van Mierlo kwam den haag/gpd - De bezuinigin gen bij de Belastingdienst tref fen vooral de belastingtelefoon. In drie van de tien gevallen zal de belastingplichtige tevergeefs proberen de belastingdienst aan de lijn te krijgen. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaarverslag van de dienst. De verminderde bereikbaarheid van de belastingtelefoon is een onverwachte tegenvaller. „We dachten dat er minder naar de Belastingdienst gebeld zou worden omdat we heel veel in formatie op onze site op inter net hebben staan. Maar er zijn mensen die ons na het lezen van die informatie bellen met de vraag of het allemaal wel klopt", aldus directeur-generaal Belastingdienst Thunissen. De economische teruggang ver taalde rich in een slechter be taalgedrag van bedrijven. Be drijven betaalden later omzet- en winstbelasting en sjoemel den ook vaker met de aangifte. Door gerichte controle wist de belastingdienst ruiml3 miljard euro aan verzwegen winst op te sporen. Thunissen wijt de correctie van de winstcijfers aan een slimme re manier van controleren. „We kijken vooral op basis van risi co-analyses. Als een bedrijf in eens geen BTW meer afdraagt of lang gaat talmen met zijn aangifte wordt er gericht gecon troleerd." Bij de Douane, onderdeel van de Belastingdienst, werd het af- amsterdam/anp - De Amster damse politie heeft woensdag bij een actie gericht op de straathandel in verdovende middelen in Zuidoost 28 men sen aangehouden. Een zogehe ten snuffelhond wees de ver dachten aan. De politie gebruikt die honden van het Korps Landelijke Poli tiediensten en de Douane sinds kort in de aangewezen veilig heidsrisicogebieden, de gebie den waar rij ook preventief mag fouilleren. De Duitse en de Me- chelse herder zijn niet agressief, de post van Nederlands rege ringsvertegenwoordiger bij de Europese Conventie vrij. Gijs de Vries aarzelde niet. En nu wordt hij dan chef ter reurbestrijding. In die functie valt hij direct onder politiek zwaargewicht Javier Solana, buitenlandcoördinator van de EU. Maar De Vries kennende gelopen jaar niet op de opspo ring en handhaving bezuinigd en dat bleek lonend. Zo werd er meer cocaïne onderschept en nam het aantal in beslag geno men wapens toe van 3.626 in 2002 naar 17.384 in 2003. Daar bij zat wel een partij van 9000 namaakwapens. Aan de opsporingstaken van Belastingdienst, douane en FIOD-ECD is afgelopen jaar niet gemorreld, hoewel ook rij door het kabinet een flinke be zuiniging opgelegd kregen. Wel heeft de dienstverlening eron der te lijden gehad, vooral om dat tijdelijke contracten werden beëindigd. Daarbovenop kwa men nog extra klachten door 250.000 te laat verzonden for mulieren over de voorlopige te ruggave en door in 70.000 ge vallen te laat geven van duide lijkheid aan belastingplichtigen over hun definitieve aangifte. Desondanks sprak staatssecre taris Wijn (financiën) gisteren tijdens een toelichting zijn te vredenheid uit over het werk van de Belastingdienst. Hij be nadrukte dat rijn dienst meer gedaan heeft tegen lagere kos ten. Hij wees ook op het geringe aantal zogenoemde integriteits- onderzoeken, onderzoeken naar mogelijke strafbare hande lingen van medewerkers van de Belastingdienst. In 2003 waren er 28 meldingen van in totaal 32 delicten. In de jaren ervoor lag het aantal delicten rond de vijf tig- maar gaan naast personen lig gen die drugs op zak hebben. Woensdag bleek het elke keer raak als de honden naast ie mand gingen liggen. De politie nam acht gram coca- ine, zestien xtc-pillen en een hoeveelheid softdrugs in be slag. De actie vond plaats in winkelcentrum Amsterdamse Poort en in de omgeving van de flat Dennerode. De politie heeft tegen alle ver dachten proces-verbaal opge maakt. Zeven mensen ritten nog vast. laat hij zich niet snel onder sneeuwen. Eind jaren negentig keerde hij zich openlijk tegen de euroscepsis van rijn toen malig politiek leider Frits Bolke- stein. En in 2002 uitte De Vries felle kritiek op het voorstel van Frankrijk en Groot-Brittannië om in Brussel een permanente EU-voorzitter aan te stellen. Gijs de Vries. Foto: ANP/Robert Vos Ruzie tussen openbaar ministerie en politie legt gezagscrisis bloot door Ferdi Schrooten den hjlag - Wat is wijsheid: een liquidatie voorkomen door verdachten te waarschu wen dat de politie ze 'in het snotje heeft' of alles op alles zetten om de verdachten te grazen te nemen? Nog een keuze: iede re patser in een opvallend dure bolide controleren of pas optreden bij een seri euze verdenking van verboden wapenbe zit of drugshandel? Voor de 'Amsterdamse' stroming in po litieland is die keuze niet zo moeilijk. Criminelen moet je helemaal gek maken om te voorkomen dat ze wat flikken. De tweede man van het Amsterdamse poli tiekorps, Joop van Riessen, betoogde het vorige maand nog tijdens een bijeen komst over criminaliteitsbestrijding. Zijn hartenkreet, die toen weinig aan dacht kreeg, leek geboren uit frustratie. Want twee jaar na het verschijnen van 'zijn' geesteskind, het richtinggevende rapport 'Misdaad laat zich tegenhou den', wil het maar niet lukken die tover formule te verbreiden in heel politie land. Want als het aan Van Riessen ligt, maar ook aan scheidend hoofdcommis saris Jelle Kuiper en de nu nog Groning se maar straks Amsterdamse korpschef Bernard Weiten, moet elke laptop een anti-diefstalchip krijgen en elke woning beveiligd rijn volgens het politiekeur merk. Tegenhouden werkt, prediken de voorstanders. De redenering daar achter is klip en klaar; elk delict dat niet ge- bftürt hoef je ook niet op te sporen. De Joan de Wijkerslooth en Jelle Kuiper staan lijnrecht tegenover elkaar. Archieffoto's/ANP baas van het OM, procureur-generaal Joan de Wijkerslooth, heeft daar kenne lijk geen boodschap aan. De politie mag best signaleren en adviseren op het ge bied van preventie, maar ze moet de uit voering aan burgers en instanties laten. Alle preventie gaat immers ten koste van de capaciteit voor opsporing. „Dan kan de politie wel in elk gat sprin gen", laat een woordvoerder van het OM weten. Justitie staat daarin niet al leen. Hoofdcommissaris Peter Vogel zang van Utrecht betoogde vorige maand nog dat de politie weer boeven moet gaan vangen. Preventie is geen kerntaak meer, vindt hij. Er woedt dus een richtingenstrijd in op sporingsland. En de onderling commu nicatie is povertjes. Het lijkt e^p dat een aantal politiebonzen zich probeert te onttrekken aan het gezag van het OM, dat formeel de politie bij strafrechtzaken moet aansturen. Want behalve de dis cussie over wel of niet tegenhouden is er ook mot over de recherche. Het OM wil die organiseren naar thema's, zoals mi lieu en fraude. De politie kan in zo'n keurslijf niet meer efficiënt en flexibel werken, waarschuwt de Amsterdamse korpschef Kuiper. Hij heeft van rijn burgemeester Cohen al zijn excuses moeten aanbieden voor zijn verwijt aan De Wijkerslooth dat die geen gevoel heeft voor politiewerk en boven dien amper contact heeft met de politie korpsen. Van Riessen is het echter van harte met Kuiper eens: wat hem betreft mag 'de beleidsfabrifeft' die het OM nu is wel eens wat operationeler denken. Volgens hoogleraar strafrecht Jan Naeyé toont de ruzie vooral de moeilijk te be teugelen wirwar in opsporingsland. De politie is immers verdeeld onder 25 re giokorpsen en één landelijk korps, die elk tot op grote hoogte vasthouden aan hun autonomie. Neem het hoofdstede lijke korps. Dat klaagt dan wel dat ande re korpsen het 'tegenhouden' niet of maar mondjesmaat overnemen, maar ondertussen onttrekt de 'Republiek Am sterdam', zoals het hoofdstedelijk korps wel eens smalend wordt genoemd, zich aan het initiatief om gezamenlijk politie auto's in te kopen en zo de prijs te druk ken. Naeyé: „Eigenlijk wordt hier maar weer eens verwoord dat de Nederlandse politie onbestuurbaar is." den haag/gpd - Minister Remkes van binnenlandse zaken heeft een crisisberaad belegd met de raad van hoofdcommissarissen en de top van het openbaar minis terie (OM) over de ruzie tus sen politie en justitie. De be doeling was dat de vergade ring nog zou plaatsvinden voor het spoeddebat dat de Tweede Kamer woensdag over deze kwestie houdt, maar dat lukt niet. De minister heeft de Am sterdamse burgemeester Cohen gisterochtend direct laten weten dat hij 'niet erg gelukkig' is met dè opmer kingen van de Amsterdamse politiechef Kuiper. Die had in een interview gezegd dat de topman van het OM, pro cureur-generaal De Wijker slooth, geen gevoel heeft voor politiewerk. Na een ge sprek met Cohen zei Kuiper vervolgens dat rijn opmer kingen niet persoonlijk wa ren bedoeld. Remkes wil het conflict snel uit de wereld hebben en heeft daarom een crisisbe raad belegd. Daarvoor rijn de raad van hoofdcommis sarissen, de korpsbeheer ders (burgemeesters) en het college van procureurs-ge neraal uitgenodigd. Ook jus titieminister Donner en Remkes rijn daarbij aanwe zig. Omdat Donner begin week niet in Ne derland is, wordt de verga dering na woensdag gehou den. De Tweede Kamer wijdt die dag een spoeddebat aan de ruzie. De fracties maken zich grote zorgen. „Het is onacceptabel dat twee staatsorganen zó over straat rollen", aldus D66-leider Dittrich, die het debat aan vroeg. Hij vindt dat Kuiper en De Wijkerslooth in het belang van de veiligheid de strijdbijl meteen moeten be graven. Ook het CDA is zeer onge lukkig met de aanval van Kuiper. Kamerlid Van Haersma BuMa: „Dit kan niet. Het is een bijna per soonlijke aanval. De politie moet het OM erkennen als een hoger gezag, maar blijk baar hebben we hier een probleem." PvdA-Kamerlid Wolfsen waarschuwt dat aan de ruzie een serieus probleem ten grondslag ligt. „Het lijkt een herenruzie, maar het is een uiting van een fundamenteel conflict over het beleid. De politie is blijkbaar ongeluk kig met de prestatiecontrac ten die haar rijn opgedron gen. Het kan niet anders of Remkes moet daarvan gewe ten hebben, maar in de Tweede Kamer is alle kritiek tot nu toe weggewuifd."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5