imago mariniers BINNENLANDl Uitzending uitvaart mega-operatie 'Kinderbijslag aan inkomen koppelen' Drugsbezit Schaadt Waar rook is, is vuur Patiënten boos over no-claim Bommelder riskeert zeer pittige straf elle bus is nder veilig haag - De verkeersorgani- ;3VO reageerde gisteren al- linst blij dat vanaf mei vol- jjaar de maximumsnelheid rhet gros van de touring- en andere bussen op snel- en omhoog gaat van 80 100 kilometer per uur. is zelden veiliger,", zei Woordvoerster. Volgens mi Peijs is een hogere snel- voor de doorstro- g omdat het snelheidsver- auto's en bussen wordt. Bussen kunnen ook sneller vrachtwa- inhalen. rdachte kiest t hazenpad inter - Een 25-jarige gedeti- rde uit Deventer is gisteren napt. Hij was door de par- olitie afgeleverd bij een hiatrische zorginstelling een gesprek maar meldde niet meer bij het Huis van aring. De verdachte ging niet naar het gesprek. Hij ïog in voorarrest en moet 5 voorkomen bij de politie- ter wegens poging tot zwa- ishandeling en bedreiging. dragscode iligheid in mbo haag - Alle scholen voor delbaar beroepsonderwijs olwasseneneducatie (Bve) len personeel en leerlingen gedragscode voor veilig- en tegen geweld moeten ondertekenen. Voor de le- zou deze deel uit moeten en van de arbeidsovereen- st, voor de leerlingen van erplichte onderwijsover- omst. Dat is een van de re ten van een conferentie veiligheid op school die 'latform Veiligheid en ge in de Bve-sector donder- in Utrecht hield. :ht op tweede izen feller haag - De fiscus krijgt Is meer zicht op het bezit vakantiehuizen van Neder- ers in het buitenland, al Frankrijk en Portugal haffen royaal gegevens onroerend goed dat Ne- inders in eigendom heb- De FIOD, de fiscale opspo- 'idienst, verwacht dit jaar gegevens te krijgen over ide huizen in Engeland. tvoerder chter vast warden - De 31-jarige man choonebeek die maandag 2 tijd zijn 7-jarige dochter- it school heeft ontvoerd, is tien dagen in bewaring ge- De 52-jarige vrouw uit de- e plaats die de man verge- itijdens de ontvoering is elaten. Justitie verdenkt en van gijzeling. Volgens de 5 :teur van de school is de irige moeder van het ont- ide meisje al lange tijd op ucht voor de vader. tbreiding EU oriteit PvdA haag - De PvdA vindt dat teiding van de Europese de belangrijkste prioriteit unie moet blijven. Ieder pees land die dat wil moet e unie kunnen toetreden, e PvdA-leider Bos gisteren x n rede voor de Vereniging Buitenlandse Diplomaten, i ens Bos is verdere uitbrei- i in het belang van de vrede - ïiligheid van Europa en de 1 tegen het terrorisme, uwe scheidslijnen binnen ipa zijn onacceptabel", 1 hij zijn gehoor voor. dingentunnel lek in ons land terdam - Onder de Mahler- aan de Zuidas in Amster- is begonnen met het gra- van een tunnel. Niet voor gangers, metro of ander ser, maar voor de gas-, riciteits-, telecom- en wa adingen en de riolering, prhoud aan de leidingen en jeggen van nieuwe leidin- kan straks ondergronds ge ren. Wegopbrekingen zijn imee verleden tijd. De tun- krordt hoog genoeg om in te fi en 6,5 meter breed. De ngentunnel is uniek in Ne- md. mer boos op in der Hoeven haag - De Tweede Kamer jt ontsteld gereageerd op lieuws dat minister Van der Jren haar werkkamer voor S ton heeft laten verbou- net nadat het nieuwe van haar ministerie was lieverd. De minister vond ^rbouwing nodig omdat sj werkkamer en die van 2j staatssecretarissen en ytelijke top te ver uit elkaar 2i. Volgens Kamerleden t ze de peperdure verbou- j echter doorgedrukt omdat ïn mooier uitzicht wilde. vrijdag 26 maart 2004 hilversum/gpd - Tweederde van de Nederlanders vindt dat de kinderbijslag afhankelijk moet worden van het inkomen. Dat blijkt uit een onderzoek van Intomart in het tv-programma Netwerk. De kinderbijslag is nu voor ie dereen gelijk. De ouders van 3,5 miljoen kinderen krijgen samen 3,3 miljard euro per jaar. Uit het onderzoek blijkt dat 79 pro cent van de Nederlanders vindt dat kinderbijslag moet blijven. Voor de meeste voorstanders van aanpassing van de kinder bijslag ligt die grens bij twee keer modaal (58.962 euro bruto per jaar). Wie meer verdient kan volgens hen met minder kinderbijslag toe. Maar zeven tien procent van de onder vraagden vindt dat mensen die één keer modaal verdienen al geen kinderbijslag hoeven te krijgen. Het kabinet heeft overi gens geen plannen om te ko men met een kinderbijslag die afhangt van inkomen. De Tweede Kamer voelt er ook weinig voor. CDA en WD zijn ronduit tegen, de PvdA wil er alleen over denken als er een betere algemene tegemoetko ming in de kosten van kinderen tegenover staat. swartbroek - Donkere rookwolken stijgen op uit een pluimveebedrijf in het Limburgse Swartbroek. De brand heeft drie gebouwen van het bedrijf volledig verwoest. Hier was geen pluimvee aanwezig. Een woordvoerder van de brandweer meldde dat in een gebouw een vat met 2500 liter zwavelzuur stond. Bij de brand kwam asbest vrij. Foto: ANP hilversum/gpd - De live-uitzending van de NOS rond de uitvaart van prinses Juliana ko mende dinsdag zal in grote lijnen overeenko men met die van prins Claus in oktober 2002. „Maar we zien de klus niet als een ge makkelijke herhalingsoefening", zegt Lars Andersson, hoofd van NOS Actueel. „Het blijft een megaoperatie." De NOS brengt de plechtigheid, van de rit van de rouwkoets van paleis Noordeinde naar de Nieuwe Kerk in Delft tot en met de kerkdienst, 'ingetogen, maar ook journalis tiek' in beeld, aldus Andersson. „Wij heb ben als NOS te maken met de uitvaart als publieke gebeurtenis, aan de andere kant is het een familieaangelegenheid. De wensen en de opvattingen van het hof komen niet altijd overeen met die van de NOS. Maar als wij bijvoorbeeld Margarita in de kerk ontdekken, zullen we niet aarzelen dat te laten zien." De verschillen met de uitvaart van prins Claus zijn weliswaar klein, maar niet onbe duidend, zegt Andersson. „Zo mogen we de binnenkomst van de gasten in de kerk dit keer niet vastleggen met de camera's. Dat zou afbreuk doen aan het plechtige ka rakter van de dienst, meent de Rijksvoor lichtingsdienst. Dat is jammer, want veel kijkers vinden het leuk om te zien welke hoogwaardigheidsbekleders er allemaal zijn en hoe ze elkaar begroeten." Bij NOS Actueel is gediscussieerd over de vraag of de lange route van de rouwkoets wel opnieuw in zijn geheel in beeld ge bracht moet worden, inclusief de 'journa listiek minder interessante' delen door Rijs wijk en een deel van Delft. „We hebben be sloten om opnieuw de hele rit uit te zen den, zeker nu het de uitvaart van de oude koningin betreft." De uitzending van NOS Actueel begint dinsdagochtend om 9.10 uur. De centrale presentatie is in handen van Maartje van Weegen, die vanuit de mobiele studio in Delft met historicus Jan Bank en theoloog Jacobine Geel vooruit blikt op de kerk dienst. Er zal geschakeld worden met ver slaggevers die een indruk geven van de sfeer langs de route van de rouwkoets, die om even na half tien zal vertrekken bij pa leis Noordeinde. De kerkdienst in de Nieu we Kerk begint rond 12.30 uur en wordt met twaalf camera's, waarvan twee in de nok, vastgelegd. De bijzetting van de kist zal, net als bij de uitvaart van prins Claus, niet te zien zijn op tv. De plechtigheid in de koninklijke grafkelder is een strikte privé- aangelegenheid van de koninklijke familie. De NOS-uitzending zal rond 14.00 eindi gen. Voor de tv-uitzending van de uitvaart van de prinses zijn dinsdag 350 medewerkers in touw, onder wie vijftig journalisten. De tocht van de rouwkoets wordt in beeld ge bracht door zeventig camera's. Bij goed weer zal een helikopter zorgen voor over- zichtsbeelden. De tv-operatie kost bijna an derhalf miljoen euro. De NOS is zoals gebruikelijk de enige om roep die de officiële plechtigheden in beeld brengt. De commerciële zenders kunnen beeldmateriaal van de NOS afnemen. Ook buitenlandse tv-stations hebben al laten weten belangstelling te hebben voor de beelden. De Duitse zenders ARD en ZDF zenden de uitvaart rechtstreeks uit, de Vlaamse VRT komt met een samenvatting. De liefde van het volk voor Juliana blijkt groot te zijn. Ook onder jongeren. In Lelystad is een portret van de overleden prinses door een graffiti-artiest op een skatebaan 'geschilderd'. Foto: ANP Meer publiek bij afscheid Juliana «takelt politie in na anti-Julianapost den haag/anp - Voor Paleis Noordeinde in Den Haag had den zich vanmorgen rond 9.00 uur een paar honderd mensen verzameld om afscheid te ne men van prinses Juliana. Het is de tweede dag dat het publiek de laatste eer kan bewijzen aan de zaterdag overleden oud-vor stin. Volgens een woordvoerder van de politie was het vanmorgen veel drukker dan gisterochtend. Ongeveer 6500 mensen hebben tot nu toe afscheid genomen van prinses Juliana. Een politiewoordvoerder bere kende dat per uur vijfhonderd tot 750 mensen langs de baar lopen. De opkomst wijkt tot nu top niet veel af van die tijdens dé opbaring van prins Claus, anderhalf jaar geleden. De aan wezigen, veelal ouderen, moes ten een uur tot anderhalf uur in de rij wachten voordat ze langs het stoffelijk overschot van de prinses konden lopen voor een laatste groet. Het publiek kan nog tot en met zondag zijn rouwbeklag doen. Voordat de bezoekers langs de doodskist met daarop een Ne derlandse vlag wandelden, kun nen zij een condoleanceregister tekenen. Vervolgens komen zij in een hal in het paleis waar rouwkransen van hoogwaardig heidsbekleders liggen. Voor de ingang van de chapelle ardente staan twee grenadiers van het Garderegiment Grenadiers en Jagers. Er klinkt zachte piano muziek. De Rijksvoorlichtingsdienst schakelt de politie in om te achterhalen wie grove haat-e- mails heeft geplaatst op de si te www.condoleancepagi- na.nl. In de anonieme 'condo leances' wordt de overleden prinses voor alles en nog wat uitgemaakt. Kort nadat de RVD gisteravond van de haat- berichten vernam, zijn ze van de site verwijderd. De RVD neemt de zaak hoog op. Via de beveiligingsdienst van het koninklijk huis wordt het Korps Landelijke Politie diensten ingeschakeld. Daar zitten speciale internetrecher- cheurs die de mogelijkheid hebben de identiteit van de afzenders achterhalen. De site vf| yw.cohdoleancepagina.nl, onderdeel van het bedrijf Ilse Media in Amsterdam, komt waarschijnlijk met de schrik vrij. „We nemen het ze zeker kwalijk," aldus de RVD-zegs- man. „Het is de verantwoor delijkheid van de beheerder om ervoor te zorgen dat sites gefilterd worden op dit soort berichten." Ilse Media noch de beheerder van de site zelf was gisteravond bereikbaar voor commentaar. De afzenders van de haatbe- richten kunnen niet worden vervolgd voor majesteits schennis. Dat kan alleen als het beledigingen betreft van een nog zittend staatshoofd. Wel kunnen de afzenders eventueel strafrechtelijk ver volgd worden wegens smaad of laster. den haag/gpd - De arrestatie van vier Nederlandse mariniers op de Antillen wegens cocaïne bezit is de zoveelste smet op het blazoen van het elitekorps. „Het imago brokkelt snel af', zegt oud-marinier en generaal-ma- joor buiten dienst Cees Homan. Het viertal had cocaïne verstopt in hun auto's en huizen. Zes jaar geleden werden twee mari niers veroordeeld wegens drugssmokkel met een militair vliegtuig. Het vonnis was nog niet uitgesproken of het open baar ministerie pakte vervol gens weer twee mariniers op. Die hadden zichzelf verrijkt met de smokkel via postpakketten van coke en hasj naar Groot- Brittannië en Nederland. In de nieuwe zaak die deze week aan het licht kwam is nog onduidelijk of alleen gaat om cocaïnebezit, of dat de mari niers zich ook bezig hielden Zoveelste smet op blazoen met smokkel. Hangende het onderzoek wil het OM niet zeg gen hoeveel of anderszins me dedelingen doen. De tder zetten het mariniers korps opnieuw in een kwaad daglicht. Het blazoen van het korps was al geschonden na een aantal incidenten kort ach ter elkaar met mariniers in Irak. Eerst waren er twee mariniers die tijdens hun wacht in slaap vielen. Toen arresteerde justitie Erik O., die een Irakees zou hebben dood geschoten, en eergisteren kwam een Irakese bouwer met het verhaal naar buiten dat Nederlandse militai ren steekpenningen aannamen. Een beschuldiging die onmid dellijk werd ontkend door een woordvoerder van de marine. „Het imago brokkelt snel af," zegt Cees Homan, generaal- majoor der mariniers buiten dienst en zelf tot 1976 gelegerd op de Antillen. „Ik ben daar niet blij om. De marine was de laatste jaren goed bezig. Met geslaagde missies naar Afgha nistan en Kosovo hebben de mariniers het imago flink op kunnen poetsen." De militaire vakbond Acom vraagt zich af hoe het kan dat de incidenten zich opstapelen. De mariniers zijn volgens bondsvoorzitter Jan Kleian geen rouwdouwers die menen boven de wet staan. Kleian denkt dat de incidenten niet alleen plaats vonden omdat mariniers in Irak en de Antillen gelegerd waren en zijn. „Als daar land machtsoldaten hadden gezet was ongetwijfeld hetzelfde ge beurd," stelt Kleian. WD zwaar gepikeerd over reactie den haag/anp - De patiënten organisaties NCPF en de belan genorganisatie voor Chronisch Zieken en Gehandicapten (CG: Raad) hebben zware kritiek op de no-claimregeling voor zie kenfondspatiënten die minister Hoogervorst (Volksgezondheid) volgend jaar wil invoeren. Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet de plannen van Hoogervorst wel zitten, maar dan moet hij het plan wel aan passen. Mensen mogen een be zoek aan de huisarts niet in hun portemonnee voelen. Volgens die regeling moeten patiënten volgend jaar in totaal 63 euro meer premie betalen. In ruil daarvoor kunnen ze na een jaar aanspraak maken op een no-claimteruggaaf. Wie he lemaal geen gebruik maakt van de zorg krijgt 250 euro terug. Bij wie bijvoorbeeld naar de speci alist moet, wordt de doktersre kening van die teruggave afge trokken. Mensen die voor meer dan 250 euro aan zorg consu meren krijgen helemaal niets terug. Ziekenfondsen moeten die uitgaven allemaal bijhou den, de teruggaaf uitrekenen en terugstorten. De CG-Raad vindt dat Hooger vorst „gebakken lucht" ver koopt. Mensen met een slechte gezondheid gaan er meer op achteruit, dan mensen met een goede gezondheid. Veel chro nisch zieken en gehandicapten krijgen bij de nieuwe regeling nooit geld terug, maar betalen wel 63 euro per jaar meer aan premie, stelt de raad. De NCPF noemt dit „de wereld op zijn kop". Zieke mensen worden beboet en gezonde mensen worden beloond. Dat creërt volgens haar geen solidariteit. De WD reageert boos op die reactie. Ook de no-claimrege ling is uiterst solidair, stelt WD-Kamerlid Schippers. De PvdA vindt echter ook dat de regeling chronisch zieken en gehandicapten onevenredig hard treft. De sociaaldemocra ten pleiten daarom voor een maatregel waarbij zij meer wor den ontzien. De rekening van de huisarts wordt voor 25 procent afgetrok ken van de no-claimteruggaaf. D66 ziet daar geen bezwaar in. Een Kamermeerderheid van CDA, PvdA en de kleinere op positiepartijen stuurt er op aan om het huisartsenbezoek hele maal niet te korten op de bo nus. Zij wezen dat mensen uit angst voor verlies van die no- claimteruggave het bezoek aan de huisarts uitstellen. D66 steunt de minister en gaat ak koord met een aftrek van een kwart van de rekening. Vraagteken bij komst 4 Oranjes den haag/gpd -Van vier leden van de koninklijke familie staat nog niet vast of ze dinsdag aan wezig kunnen of zullen zijn bij de uitvaart van prinses Juliana. Prins Bernhard op het laatste moment of hij fit genoeg is om de bijzetting van zijn wouw bij te wonen. Hij voelt zich in elk geval beter dan eerder deze week. Pieter van Vollenhoven (64) is herstellende van een zware hernia operatie. De ko mende dagen zal moeten blij ken of hij de dienst kan uitzit ten. Een waagteken staat ook achter de naam van prinses Laurentien. Die is afgelopen zondag in het Bronovozieken- huis bevallen van haar tweede kind, graaf Claus-Casimir. Te vens is onduidelijk of prinses Margarita, die ruzie heeft met de koninklijke familie, welkom Echtpaar Baarn zou in België vermoord zijn baarn/gpd - Justitie houdt er rekening mee dat het echtpaar Müller uit Baam, dat vier jaar vermist was, in België is omge bracht. De 59-jarige verdachte in deze zaak heeft de man en wouw mogelijk doodgeschoten en lof gewurgd. De verdachte uit Baarn moet op vrijdag 2 april voor de rechter verschij nen. De voorlopige tenlasteleg ging maakt meer duidelijk over de wijze waarop Hans en Ria Müller van het leven zijn be roofd. De verdachte, die be heerder was van een kinder boerderij in Baarn, zou op één of op allebei de slachtoffers met een vuurwapen hebben ge schoten. Ook zou hij Hans en/of diens wouw mogelijk met de handen hebben gewurgd. den haag/gpd - Degenen die gisteren valse bommeldingen hebben gedaan, kunnen maxi maal twee of maximaal vier jaar celstraf krijgen. Dat is afhanke lijk van hoe de melding is ge daan. Op het doen van een tele fonische bommelding staat maximaal twee jaar cel of 11.250 euro boete. Wordt er schriftelijk gemeld en wordt daarbij geld geëist, dan is de maximumstraf vier jaar. De Nederlandse Spoorwegen hebben door de drie valse bom meldingen gisteren vele tien duizenden euro's schade gele den. Als de daders niet worden gevonden, draait de NS op voor de kosten. Worden de 'grap penmakers' gepakt, dan kan de NS een claim neerleggen. Alle politiekorpsen in Neder land beschikken over een pro tocol hoe te handelen bij bom meldingen. Een team van bom- verkenners bepaalt of de mel ding serieus is of dat het gaat om loos alarm. Als de 'bom- menteams' signalen hebben dat het om een serieuze - mel ding gaat, wordt de Explosieve Opruimingsdienst (EOD) inge schakeld. Door de steeds betere opspo ringsmethoden probeert de po litie zo min mogelijk tot ontrui ming over te gaan. Ontruiming is immers koren op de molen van de daders en zal weer meer nieuwe valse bommeldingen opleveren. (advertentie) hoogst persoonlijk -\r randstad techniek jij hebt kennis van techniek wij van mensen Lonneke Burghart 023 516 53 06 Gedempte Oude Gracht 20 Haarlem Lonneke Burghart 023 516 53 06 Gedempte Oude Gracht 20 Haarlem technische banenmarkt 27 maart Op 27 maart opent Randstad Techniek haar deuren voor (aspirant) technici. Van 10.00 tot 15.00 uur kun je vrijblijvend binnenlopen voor mooie banen in de techniek. Op vast contract of op projectbasis, maar altijd tegen prima arbeidsvoorwaarden en met goede begeleiding. Ook als je gewoon wilt kijken wat jouw loopbaanmogelijkheden zijn of informatie wilt over oplei dingen, ben je van harte welkom op onze Banenmarkt. Kom dus langs op onze vestiging in Haarlem. service technicus m/V Voor een dynamisch en toonaan gevend technisch bedrijf op het gebied van totaalbeveiliging zijn wij op zoek naar een service technicus. Na een gedegen opleidingstraject ga je storingen verhelpen en onderhoud verrichten aan detectieapparatuur op de luchthaven Schiphol. Ben je in het bezit van een mts/hts opleiding Elektronica, heb je bij voorkeur relevante werkervaring en rijbewijs B+E? Ben je daarnaast klantgericht en collegiaal, stressbestendig en bereid om in wisseldiensten te werken? Neem dan contact met ons op of stuur je cv en motivatie naar Lonneke.Burghart©nl.randstad.com i£ijk voor meer banen op wwvv.randstad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3