Ophef rond baldadig urinoir GESPREK VAN DE DAG Schotten onthoofdeh lijk uit 17de eeuw Rookhut in trek ■i DAGELIJKS LEVEN O,PIE. MAN KEN IKWT IS" NlKS" VOOR. JOO... V/£EU- TE- AAP-0\G MENSELIJK De bekende Monty Python-film THE LIFE OF BRIAN komt OPNIEUW in de Amerikaanse bioscopen. De satirische fjlm over een vermeende messias moet tegenwicht bieden aan de con troverse rond 'The Passion of the Christ' van Mel Gibson. Advertenties zetten de twee films tegen elkaar af: Mel of Monty? The Passion of The Py thon? 'The Life of Brian', dit jaar pre cies 25 jaar oud, gaat over de jonge Brian van Nazareth. In de film krijgt hij het aan de stok met de Romeinen en wordt hij per abuis aangezien voor de messias en gekruisigd. De film ver oorzaakte 25 jaar geleden opschud ding. Voormalig Beatle George Harri son financierde een deel van 'Brian', nadat filmuitgever EMI zich uit het project had teruggetrokken. Distribu teur Rainbow wil mensen met het op nieuw uitbrengen van The Life of Bri an 'een keuze geven'. De vier overge bleven leden van Monty Python, John Cleese (foto), Terry Gilliam, Michael Palin en Terry Jones staan achter het idee en hebben toegezegd te helpen bij de promotie. Het is niet bekend of The Life of Brian ook in Europa op nieuw in de bioscopen komt. CHARLES DARWIN reisde in de ja ren '30 van de 19de eeuw de wereld rond met het onderzoeksschip HMS Beagle. Hij bezocht ook de Galapa- gos-ei landen en raakte er onder de indruk van de flora en fauna. Het viel hem op dat op verschillende ei landen nauwverwante soorten leef den, een bevinding die veel bijdroeg aan de ontwikkeling van zijn be roemde evolutietheorie. Een ACH TER-ACHTERKLEINDOCHTER van de beroemde natuurkundige heeft nu in Londen een oproep gedaan om bedreigde plantensoorten op de Ga- lapagos-eilanden te helpen bescher men. Botaniste Sarah Darwin is vi- ce-voorzitter van de Galapagos Con servation Trust, die de komende twee jaar zo'n 376.000 euro hoopt in te zamelen om natuurbescher mingsprojecten op de eilanden in de Stille Oceaan te kunnen financie ren. Een twintigtal unieke planten soorten worden er ernstig met uit sterving bedreigd. Een Britse BALLONVAARDER heeft naar eigen zeggen een nieuw HOOG TERECORD gevestigd. De 47-jarige avonturier, David Hempleman- Adams, bereikte dinsdag in de Ame rikaanse staat Colorado met zijn he teluchtballon een hoogte van onge veer 12.600 meter. Het vorige re cord stond met 11.620 meter op naam van de Breitling Orbiter. De prestatie van de Brit is des te op merkelijker omdat zijn ballon niet met een dichte cabine, maar met een open mandje is uitgerust, waar door hij tijdens zijn 3,5 uur durende trip tegen een ijzige kou moest vechten. Hij ademde door een zuur stofmasker. De precieze hoogte die Hempleman-Adams heeft bereikt, moet nog worden vastgesteld op ba sis van instrumenten die de lucht druk meten. Hollywood.werkt aan een nieuwe PINK PANTHER-bioscoopfilm over de stunteli ge inspecteur CLOUSEAU. Volgens The Hollywood Reporter zal Steve Martin de rol van de speurder op zich nemen. Kevin Kline zal vrijwel zeker Chief Inspector Dreyfus gestalte gaan geven. Andere rollen zijn er voor zangeres-actrice Beyoncé Knowles en Jean Reno. Steve Martin speelde onder meer in Father of the Bride, Parenthood en Three Amigos. Kline was eerder te zien in onder meer A Fish Cal led Wanda, Cry Freedom en French Kiss. De in 1980 overleden acteur Peter Sellers werd wereldberoemd doorzijn Clouseau-vertolkingen. De Japanse hogesnelheids- of KOGEL- TREIN Shinkansen van exploitant Central Japan Railway heeft het afge lopen boekjaar een nieuw PUNCTUA- LITEITSRECORD gevestigd. De ge middelde vertraging van alle treinen van Central Japan Railway, die de lijn Joel Rothman Waar is die goeie ouwe tijd toen de zwarte puntjes op ons voedsel nog peper was? Tokio-Osaka exploiteert, was 12 se conden. Waar spoorwegdirecties in andere landen last hebben van grote problemen als gevolg van langdurige vertragingen, vindt de directie van Central Japan Railway het nog niet goed genoeg. ,,Wij zullen ons nog meer inspannen om de vertraging tot nul seconden terug te brengen, hoe wel de veiligheid onze eerste prioriteit is." De Shinkansen, die veertig jaar geleden voor het eerst reed, en die in verschillende Japanse regio's door ver schillende maatschappijen wordt ge ëxploiteerd, heeft de reputatie zeer punctueel te zijn. Zelfs bij de mini- maalste vertraging biedt de conduc teur uitvoerige excuses aan, die soms langer duren dan de vertraging. Foto: Archief Mijne koninklijke hoogmoed Koningin. Wie zou het niet willen zijn. Waarschijn lijk gaat elke koningin in spé wel door een fase dat ze geen erger lot kan bedenken dat het hare, maar ik als machteloos burgermeisje, met een paplepel ge voerd waar nota bene een sprookje in stond gegra veerd, heb romantische fantasieën genoeg om met het idee aan de haal te gaan. Koningin is een be staan dat tot de verbeelding spreekt en behalve dat ben ik niet vies van de schijnbare macht die daaraan kleeft. Nou is macht niet datgene waar het me alle maal om draait, maar als ik het als koningin dan toch voor het zeggen zou hebben is er wel het één en ander wat wat mij betreft voor verandering, verbete ring of afschaffing in aanmerking zou komen. Om te beginnen kan je het dan natuurlijk over we reldvrede gaan hebben. Maar dit is niet de eerste de beste missverkiezing waar ik kleumend in minutieus bikinietje met tranen in mijn ogen en een schijnhei lige parellach de jury probeer te imponeren. Scha ttig, maar zelfs een koningin weet dat hoogdravende din gen als vrede, op welke schaal dan ook, op verlang lijstjes thuishoren, die niets voor niets zo heten. Haalbare kaart zijn dingen als een betere gezond heidszorg, gratis openbaar vervoer, het ontmantelen van verkrachters en het herinvoeren van de dood straf, het verbeteren en goedkoper maken van huis vestiging, afschaffen van de bio-industrie en algehele ontwapening. Allemaal taken voor het kabinet, dat dan voor de verandering ook eens zinnig bezig is. De schatkist, die dan tenslotte mijn schatkist is, zal een totaal andere besteding krijgen. Pompen in zaken als een JointStrightFighter en andere gewelddadige hebbedingetjes zijn bij deze verbannen naar het rijk der jongensdromen. Ik heb andere dingen aan mijn hoofd. Een nieuw onderwijssysteem bijvoorbeeld. Niet dat studiehuisgezeur waar je in je meest recalci trante periode van je leven ineens mee geconfron teerd wordt, maar proefondervindelijk leren vanaf de kleuterschool. Zodat als je uiteindelijk op de uni versiteit terecht komt, je daar ook werkelijk wat van opsteekt en er daarna in de praktijk ook echt iets aan hebt. Onder andere plezier in je baan. Verder kan ik me als burgermeisje vreselijk opwin den over de macht van religie, als koningin is dat dus het eerste wat ik afschaf. Niet omclat ik als ko ninklijke oppergod die macht naar mezelf toe wil trekken, maar omdat we allemaal mensen zijn en religie te vaak een slechte inspiratiebron is voor ge brek aan tolerantie, terwijl het voortkomt uit dezelf de verbeeldingskracht om angst, wanhoop en bijge loofeen naam en een doel te kunnen geven. Niet zo handig. De dan dus overbodig geworden kerken, ka thedralen, moskeeën en andere gebouwen van gods verering kunnen we gebruiken als theehuizen, bio scopen en expositieruimte. Gratis, in ieder geval voorlopig, want met al het opgepotte geld van die in stellingen komen we een heel eind. Het is een begin. Zodra dat allemaal een beetje vlek keloos is verlopen, heb ik genoeg tijd voor andere dingen. Niet dat ik van plan ben lintjes te gaan knippen. En nu we het daar toch over hebben, dat gedoe met die ingestudeerde liedjes, door een fluiste rende kleuterklas, jostiband of tenenkrommend vrouwenkoor ten gehore gebracht... nee sorry, niet aan mij besteed. Ik zou de grondwet willen her schrijven in poëzie, ik zou van de vrijdag een extra vrije dag maken in het teken van liefde. Er van uit gaande dat eigenlijk iedereen het te druk heeft om zich bezig te kunnen houden met de mooiere dingen in het leven. Dan hebben we de zaterdag en zondag nog over voor boodschappen, auto wassen, sport, fa miliebezoek en meer van dat soort tijdrovende ver plichtingen. Met mijn verjaardag hebben we er met een een nationale feestdag bij, hoe meer feestjes, hoe beter, tenslotte. Ik kan nog eindeloos doorgaan. Jammer ge noeg, maar misschien tot opluchting van i len, ben en blijf ik een burgermeisje. Een burgermeisje in een land vol koninginnen en prinsessen, ook dat nog. Koningin Juli- ana trad afin het jaar dat ik mijn intrede I in de wereld deed. Zij is dus nooit mijn koningin geweest. Wat ik zie op de tele visie is een vriendelijke oude dame, waarvan iedereen zegt dat het een warm en hartelijk mens was. Wars van proto col en sterallures. Bescheiden, sober en misschien in zekere zin zelfs volgzaam. Wat blijft er over van een koningin, die zich niet als Hare Majesteit gedraagt? Een mens, dat blijkt. En misschien was ze daar om wel juist een echte koningin. De hoog ste titel dragen en toch dicht bij het volk blijven. Het lijkt me een onmogelijke op gave, ik zie er vanaf Laat dat dan mijn enigeen tegelijk meest zinvolle, konink lijke besluit zijn. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com Twee Schotse tieners staan in Edinburgh terecht omdat ze een 17de-eeuwse graf tombe hebben opengebro ken en een stoffelijk over schot hebben onthoofd. Met het afgehakte hoofd zouden ze orale seks heb ben nagedaan, meldde de krant The Scotsman giste ren. Het is voor het eerst in meer dan een eeuw dat in Schotland iemand wordt aangeklaagd wegens schen nis van een graftombe. De twee jongens (17 en 15 jaar oud) kwamen in juni vorig jaar met een groepje vrienden op de begraaf plaats Greyfriars in Edin burgh. Het tweetal brak het Mackenzie Mausoleum open, dat bekend staat om dat er een klopgeest zou rondwaren. Met een mes ontdeden ze een van de vier lichamen in de tombe va v zijn hoofd en namen dat mee naar hun vrienden. De twee branieschopper J hielden hun hand in het hoofd en lieten het 'prati gooiden het over en bed ven volgens hun vriende gesimuleerde orale seks met het eeuwenoude hoofd. „Je kon het gezicl zien, oren en zo", vertelt I de vriendin van de jongs verdachte in de getuigen bank. Het is onduidelijk van wi r het geschonden lijk was. Waarschijnlijk 'bloedige' j George Mackenzie, die stierf in 1691 en de Scho juridisch adviseur van dta Engelse koning Charles t was. De rechtszaak tegen de twee tieners is nog niet a gerond, anp j Er is veel vraag naar de rookhut, een als rookhok in te richten tuin huisje met afzuiginstallatie en ver warming. Volgens tuinhuisfabri kant Lugarde hebben zich dit jaar al tientallen scholen, gemeenten, bedrijven en zorginstellingen ge meld. De rookhut is bedoeld voor werk nemers, die door het rookverbod op de werkplek niet meer binnen mogen roken. Door buiten het ge bouw een tuinhuis te plaatsen, kunnen ze toch droog én warm hun sigaretje opsteken. Volgens woordvoerster Andrea Wuestman van Lugarde hebben niet alleen bedrijven en instellin gen, maar ook particulieren inte resse getoond voor het initiatief. „Het gaat waarschijnlijk om men sen die ook thuis geen sigaret mo gen opsteken en die een rookhut in de tuin zien als een comforta bel alternatief." Het rookverbod op de werkplek is sinds 1 januari van kracht. Veel moet opvangen, vernederend. Iets waar de Utrechtse geen moment bij had stilgestaan. Per dag krijgt ze inmiddels 100 tot 150 mail tjes, daaronder ook veel bestellingen. Leuk e voor haar, maar ook lastig. Want ze heeft al leen nog maar prototypen. „Aan Branson, eigenaar van Virgin, heb ik ook een prototyj beloofd. Dat ruilt hij later om voor een echt1 exemplaar." Volgende maand begint ze met de productii in Azië. Het heeft een tijd geduurd voordat pisbak de goede kleur had. De meeste sani- tair-bakkers zeiden namelijk dat het rode gl1 zuur zou verkleuren bij temperaturen bovei j de 900 graden. En wc-potten moeten nu ee maal tot 1200 graden worden verhit. i Over drie, vier maanden kunnen de eerste j sexy urinoirs worden geleverd. Het ding ga; i 599 euro kosten. „Het loopt nu storm, zo'n i publiciteitsstunt had ik nooit zelf kunnen b denken." In Nederland waren de reacties op het lippt urinoir veel gematigder. De sanitairwereld kent de Utrechtse al wat langer en prijst ha< om de vernieuwende, speelse ontwerpen. "V; Schijndel haakt in op de trend om de badka mer op te waarderen tot verwen- en relax ruimte. Haar opzet was: accessoires hiervoi maken. „Zeg maar Alessi-spullen, maar dan voor de badkamer." Ze ergerde zich aan het sanitair, dat al eeu wen lang wit is. En aan de onzinnige pruil ai „Veel zeedieren en schelpen. Ik kwam zelfs wc-brillen met poezenopdruk tegen. Wat heeft dat allemaal met de badkamer te ma ken, vroeg ik me af 'Baldadig en woest' ging ze aan de slag m 'verhalen'. Ze maakte de serie Bathrooi Mania! Een wc in de vorm van een bloempot, twee handen die een st( je vasthouden als handdoekenre je, een badkuip in de vorm var een hangmat met een kokos noot als douchekop, een douchecabine in de vorm van een strandhuisje. Het gaat haar niet zozee om de geintjes, maar v om de verhalen in de badkamer. Het frisse begin van de ochten de helpende handje; wegdromen op een tropisch eiland, de i mergevoelens die w den opgeroepen tij dens het douchen. Ze is met deze ontwerpen b gonnen tijdens haar e index men aan de Hogeschool v( de Kunsten in Utrecht. En terwijl haar vader, architet Mart van Schijndel, op ste ven lag. „Ik heb hem erov( verteld. Hij vertelde aan ai deren door: Meike maakt sprookjes voor de badka mer." Hij had gelijk, gpd Meike van Schijndel en haar sexy urinoir 'Kisses Foto: GPD/Rianne den Balvert bedrijven hebben binnen een aparte rookruimte, maar een deel van de rokers is naar buiten ver bannen. Volgens Wuestman is het om diverse redenen onverstandig rokende werknemers in weer en wind buiten te laten staan. „Ze lo pen een groter risico om ziek te worden, een groep rokers voor de deur maakt op passanten geen goede indruk en het is voor be zoekers niet echt prettig als ze eerst rookwalmen moeten trotse- ren voor ze een pand kunnen be treden." Fabrikant Lugarde weet niet hoe veel rookhutten er op dit moment in Nederland staan. „Wij leveren tuinhuizen en geven informatie over de mogelijkheid er een rook hut van te maken. We plaatsen de afzuiginstallatie en kachel echter niet zelf. Het is daarom moeilijk te zeggen hoeveel tuinhuizen als rookhut in gebruik zijn", aldus de woordvoerster, gpd 'Het loopt nu storm, zo'n stunt had ik nooit zelf kunnen bedenken' Ze had het bedoeld als een balda dig ontwerp, het sexy urinoir Kis ses. Twee opengesperde rood aan gezette vrouwenlippen bij wijze van pisbak. Ontwerpster Meike van Schijndel van Bathroom Ma nia! had nooit verwacht dat er zo'n ophef over zou ontstaan toen luchtvaartmaatschappij Virgin op het New Yorkse vliegveld twee exemplaren wilde ophangen. De vrouwenbeweging heeft gedemonstreerd voor het stadhuis van New York, het vliegveld heeft geprotesteerd. CNN heeft er zendtijd aan gewijd. Kranten schreven erover. De Utrechtse: „Ik kreeg zelfs door een vriendin een artikel uit een Indiaas dagblad toegestuurd". Velen reageren boos door de associatie met plasseks en vrouwenmishandeling. Ze vinden de opengesperde vrouwenmond die de urine

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2