Corfu's schoonheid zit van binnen TOERISME De onstuimige groei van Hampshire-hotels Macht achter de schermen De mannen mochten buitens huis de schijn ophouden, maar binnen de vier muren van het eigen optrekje waren vrouwen vroeger onbetwist de baas. Een serie tentoonstellingen onder de titel Maids Mistresses die vanaf april tot november ge houden worden in zeven land huizen in de Engelse regio Yorkshire maakt dat maar al te duidelijk. De vrouwen drukten een grote stempel op het socia le, huishoudelijke en artistieke leven in de landhuizen. De tentoonstellingen zijn te vinden in Castle Howard (be kend als filmlocatie voor de tv- serie Brideshead Revisited), Brodsworth Hall (Doncaster), Burton Constable (East Riding of Yorkshire), Harewood House (Leeds), Lotherton Hall (Leeds), Nostell Priory (Wakefield) en Temple News am (Leeds) deel aan de tentoonstellingen. Meer informatie: VisitBritain, Stad houderskade 2, 1054 ES Am sterdam, tel. 020 6890 002, www.visitbritain.com/nl Goedkoop vliegen Low cost luchtvaartmaatschap pij V BIRD Airlines vliegt vanaf 3 april naar Fuerteventura, een van de Canarische eilanden. De bestemming wordt elke zater dag aangevlogen vanaf de thuisbasis Airport Niederrhein, bij Nijmegen. Corendom vliegt sinds 19 maart dagelijks met een eigen lijndienst vanaf Eind hoven Airport naar Istanbul. Het vertrek is 15.00 uur uit Ne derland, Vanuit Istanbul wordt om 12.00 uur vertrokken. Rome vanaf het water Altijd al een tripje over de rivier de Tiber in Rome willen ma ken? Met de Compagnia di Na- vigazione Ponte S. Angelo kan men langzaam dobberend tus sen de grootste monumenten en oudheden van de eeuwige stad de rivier afzakken en ge nieten van een reis terug in de tijd. Het gebied tussen de brug Ponte Due d'Aosta en het Ti- ber-eiland staat bekend als één van de meest pittoreske, histo rische en culturele delen van Rome. Er zijn twee soorten rondvaarten: een tocht van vijf kwartier voor 10 euro en een di nervaart van 2,5 uur voor 43 eu ro. Voor meer informatie, tel. 0039 6693 80264 of info@batellidiroma.it VRIJDAG 26 MAART 2004 Nieuw-Zeeland in the picture Nieuw-Zeeland is hot. Sinds het land locatie was voor de verfil ming van The Lord of the Rings-trilogie stromen de toe risten massaal toe. Zo groeide het aantal Nederlanders dat Nieuw-Zeeland bezocht in 2003 met zes procent tot bijna 26.700. Ons land is daarmee in Europa de derde toeristenleve rancier aan Nieuw-Zeeland, na het Verenigd Koninkrijk (258.500) en Duitsland (51.840). Voor meer informatie: www.newzealand.com. Noorwegens mooiste routes In de jaren tot 2012 zullen acht tien wegen in Noorwegen de status krijgen van nationale toeristische route. Het wegver keer in het land zal zo kunnen beschikken over 1850 kilometer aan bijzondere autoroutes. Op de betrokken trajecten kunnen de weggebruikers niet alleen genieten van bijzonder natuur schoon, maar ook gebruik ma ken van stopplaatsen bij bijzon dere uitzichtpunten en van par keerplaatsen die direct aanslui ten op wandelroutes. Langs de toeristische routes komen ook visstekken, servicestations en overnachtingsmogelijkheden. Vier trajecten mogen al het offi ciële bord met het 'Turistvei'- symbool voeren. Voor meer in formatie: www.turistveg.no. Veel waardering voor Continental Continental Airlines is als meest gewaardeerde lucht vaartmaatschappij geëindigd op de jaarlijkse lijst van Meest Gewaardeerde Bedrijven ter Wereld van het blad Fortune. De luchtvaartmaatschappij werd nummer 1 in verschillen de belangrijke categorieën, waaronder innovatie, getalen teerd personeel, management kwaliteiten, inzet van aanwezi ge vaardigheden, sociale ver antwoordelijkheid, waarde van de lange-termijninvesteringen en het wereldwijde karakter van de onderneming. Bovendien eindigde de maat schappij nummer 45 in de For tune top-50 van Meest Gewaar deerde Bedrijven ter wereld, waarin ondernemingen uit al lerlei bedrijfstakken zijn opge nomen. Ano Garouna, vanwaar we omhoog gaan naar de top a Agii Deka, de op een na hoi berg van Corfu. Via boeren getjes en muildierenpaden wandelen we naar Sinarad Het pittoreske dorp heeft prachtige, met bloemen ve sierde oplopende straatjes. Anderhalf uur flink doorst; pen brengt ons naar Pelek; bekend om de Keizerstrooi hooggelegen plaats waar k< Wilhelm van Duitsland c zonsondergang gadesloeg i genoot van het uitzicht. Hi heeft via een kennis vervoe regeld naar ons beginpunt haar 4WD staat. We douch snel in het hotel, want onz magen rammelen. We kiez een restaurantje net buiter centrum van Kérkyra. De e naar gaat ons, naar goed G gebruik, voor naar de keuk om ons een keuze te laten ken uit een diversiteit aan 1 lijkheden. Doorkijkjes De derde wandeling op 'th Corfu Trail' is de zwaarste, maar onbetwist de mooistt Met Ira, de onvermoeibare hond van Hilary, voorop b1 nen we in de milde morgei1 aan een pittige tocht van p1 weg acht uur over het Pan tokrator Massief in het noc oosten. Vlakbij Nissaki ont wen zich op het voetpad la de kust vergezichten die je met de camera binnen hai reik - eenvoudig niet kunt ren. Cypressen en kronkel» olijfbomen vormen doorki naar de azuurblauwe zee de voorgrond omzomen rc en paarse orchideeën het a delpad. Probeer dat maar allemaal op één foto te krij Al snel verdwijnt het wand jack in de rugzak, want zoi stijgingspercentage warmt lichaam lekker op. Zoals O' op 'the Corfu Trail' verand het landschap snel. Een uil duurt de klim over het mul renpad voordat we boven I olijfbomengrens uitkomen Hier hebben zon en wind landschap compleet uitgel maar toch vind je tussen d sen prachtige bloemen, zo wilde anjers en doen geitel zich te goed aan het malse op de al lang niet meer voi kerbouw in gebruik zijnde rassen. Het in een vallei verborgei zantijnse dorp Oud-Perith tuigt van een rijk verleden, dorp is vrijwel verlaten en mige huizen zijn niet mee ruïnes, maar je ziet nog hc mooi en groot ze ooit zijn weest. Aan het schaduwrij plein in het midden van h dorp zijn twee herbergen, vooral 's zomers goede zal doen dankzij de toeristen per auto - het plaatsje in g getalen bezoeken. Wij laten ons ook verleide een geïmproviseerde lunc staande uit lokale quiches artisjokken in olijfolie/De kelijke maaltijd sterkt ons de lange afdaling naar Acl waar we eindelijk onze ve moeide voeten kunnen ve kwikken in de koele zee a; noordelijke eind van 'the Trail'. door Thom Olink Het begon met een simpele vraag: „Willen jullie op onze twee hotels passen?" De investeerders, die 'St. Nicolaasga' in Legemeer en "Water land' in Purmerend bezaten, hadden duidelijk vertrouwen in Etienne Ver kerk en Janneke Nijenhuis. Die sim pele vraag werd het begin van een in Hilversum kantoor houdende hotel- groep, die razendsnel groter groeit. „Wij werkten toen, in 2000, met veel plezier bij Golden Tulip. Janneke aan de commerciële kant, ik in de finan ciën. We hebben elkaar destijds aan gekeken en tegelijk geconstateerd, dat we méér wilden dan alleen op passen. We hadden en hebben zoveel ideeën. Uit die opvatting over de toe komst is de Hampshire-groep gebo ren. De naam hebben we zelfbe dacht. Die moest internationaal zijn, uit één woord bestaan, snel herkend worden, maar vooral warmte mee dragen", vertelt Etienne Verkerk. „En dat is gelukt, want veel mensen denken dat de naam allang bestaat", vult Janneke Nijenhuis in een voort durende pas de deux met haar zaken partner aan. De twee, gepokt en ge mazeld in de hotelwereld, hebben een raketstart gemaakt. In nauwelijks twee jaar tijd dragen nu 34 hotels, verspreid over alle provincies, het ge kroonde forenembleem van Hamp shire Hospitality&Leisure, zoals de volle naam luidt. „We voelen ons nooit te groot, maar de laatste tijd melden zich hotels bij ons aan. Dat zegt toch wel iets." „Uiteindelijk willen we uitkomen op zo'n zestig hotels binnen de groep. In Nederland, over de grens in Duits land en in België. We hebben van Hampshire-hotel De Bloemenbeek in Lutte. Foto: GPD/PR meet af aan gedacht dat er wel ruimte was voor nog een naam in de range van hotelgroepen en -ketens, ruimte voor een concept, dat wij aanhingen. Waarin de gast centraal staat, waar kwaliteit en redelijkheid in prijs hand in hand gaan en waar oog voor detail belangrijk is. En nu zal iedereen wel denken; dat zeggen er zo veel, maar ons resultaat bewijst ons gelijk." Etienne laat dan het woord weer aan de mededirecteur. „Wanneer je hart en ziel in je streven legt, als de mens het middelpunt blijft binnen je plan nen, dan lukt veel, zeker in de hotel wereld. Ondanks de druk die erop staat, ondanks de moeilijke tijden. De leden van de Hampshire-groep - ik vind het woord keten koud - zien de omzet stijgen, het resultaat verbete- Drie categorieën De Hampshire hotels zijn onder te verdelen in drie categorieën: hotels (4 sterren), Inns (3 sterren) en Hamp shire Classic Hotels. „Deze laatste groep bezat al zo'n enorm sterke identiteit en eigen karakter dat we daaraan niet moeten veranderen. Een hotel als De Wiemsel in het Twentse Ootmarsum, De Swaen in Oisterwijk, Groot Warnsbom nabij Arnhem of Apollofirst in Amsterdam staan als een monument". Waarom zou een eigenaar onderdeel moeten worden van en zijn lot ver binden aan de Hampshire-groep? Etienne Verkerk: „Wij kunnen weer drie groepen binnen de hotels, dus eigenlijk drie motivaties, onderschei den. Wij geven een licentie met aller lei diensten tegen een vaste prijs of we voeren mede het management en geven operationele ondersteuning of we nemen de algehele exploitatie over. De verhouding op dit moment is 30-3-1." „Bij die diensten moet men denken aan gezamenlijke advertentiecam pagnes, het gebruik kunnen maken van de verschillende boekingssyste men, het maken van websites en er voor zorgen dat een hotel op de goeie websites staat. Ook onderhandelen met touroperators, prijsvergelijkin gen enzovoorts." En foutloos legt Etienne het volgende stükje van de puzzel neer: „Voo: beeld: er was een hotel dat de st gebonden toeristische belasting kamerprijs doorberekende. Dat leek duur voor de gasten, maar het niet. Systeem veranderd en middellijk meer boekingen. Een der lid van de groep stond zich verkeerde website aan te prijzer men overlegd, verhuisd en hup, klanten wisten het ineens beter vinden." „Dertig tot veertig procent van i gasten boekt tegenwoordig via i net en die groei is niet meer te s ten, alle donkerkijkers ten spijt, veel individuele acties kunnen i door ons worden gebundeld, zc dat daarbij het hotelkarakter in vaar komt. De grootste krachtei Hampshire zijn de aard van hel de ligging, de kwaliteit van de o ving en de warmte die erin mot ten. Die herkent en voelt elke kl individueel of zakelijk." Tenslotte Janneke Nijenhuis in kantoor in Hilversum: „Een ste punt is ook dat we door alle pr< cies heen hotels hebben. Van h De Ville in Groningen, tot Chui In Temeuzen, van Auberge de in Wassenaar via het Malie Hot Utrecht tot Stad Munster in Wi wijk. Overal het groene emblee de gast garantie geeft voor pers ke aandacht en hulp bij alles, v zoeken naar divertissement tot inrichten van de vergaderzalen Tenslotte constateert het duo kerk-Nijenhuis, bijna unisono: wisten dat we met Hampshire1 hadden, maar dat het zo hard 5 gaan..." Voor meer informatie: www. Hampshire-hotels, com. Als de massa weg is of nog moet komen, onthult Corfu in alle rust zijn ware schoonheid. En die zit - zoals iedereen weet - van bin nen. Dus betreed je vol verwach ting 'the Corfu Trail' dwars door de binnenlanden van het meest noordelijke van de Griekse eilan den en wandel je door een adembenemend landschap dat geen uur hetzelfde is. door Ronald Vrugteman Oude vrouw verzamelt olijven die buiten het net zijn gevallen. De makkelijkst te organiseren manier om de route te wandelen is te kiezen voor een vasté uitvalsbasis, bijvoorbeeld een hotel in Kérkyra. Vandaar zijn er busverbindingen naar nagenoeg alle beginplaatsen van de dagroutes. Natuurlijk kun je ook 'the Cor fu Trail' van zuid naar noord (naar hetnoorden toe wordt het landschap steeds mooier) afleggen en onderweg overnachten. Op www.travelling.gr/corfutrail en www.corfutrail.org zijn geor ganiseerde wandeltochten met overnachtingen te vinden. Olympic Airways verzorgt lijndiensten vanaf Schiphol, Brussel en Düsseldörf naar Athene en Thessaloniki, die dagelijks aan sluiting geven op binnenlandse vluchten naar Corfu, In het hoogseizoen zijn er wekelijks charters direct naar het eiland. Een andere mogelijkheid is per auto naar Italië te rijden en van uit onder meer Ancona, Brindisi en Venetië per boot naar Korfoe te varen. Voor meer informatie over Corfu: www.corfiionline.gr, www- .korfoe.net. Onderweg passeren we slaperige dorpjes in traditionele stijl. Maar soms verandert het land schap nóg sneller. 'It's a bloody shame. Look at that!', roept Hi lary Paipeti verontwaardigd uit. We kijken naar een helling be zaaid met boomtakken en daar tussen tientallen stronken van eeuwenoude olijfbomen, afge zaagd tot een meter boven de grond. Enkele minuten later pas dringt volledig het besef door van wat daar meer dal- waarts is verdwenen. Als we door een nog ongeschonden olijfbomenbos lopen. Voorzich tig, want onder de bomen en zelfs op het rotspad liggen net ten, die worden gebruikt voor het verzamelen van de olijven. De zwarte vruchten zijn klein en gerimpeld, onappetijtelijk ogend. Ze zijn dan ook uitslui tend bedoeld voor de winning van olie, naast het toerisme een belangrijk middel van bestaan voor de eilandbewoners. Het bladerdak maakt dat het schemert in het bos. De combi natie van schemer, rotsmassa's en grillig gevormde bomen zou een prima decor vormen voor een horrorfilm. Maar de echte horror is voor Hilary de illegale kap van de prachtige olijfbo men, waarmee een groot deel van Corfu is bedekt. Nog wel al thans. „Olijfbomenhout is kei hard; brandt dus lang en heet. Ideaal voor pizza-ovens. Het en wijsvinger over elkaar heen te wrijven aan wat ze bedoelt. „Hier wegen andere dan na- tuurbelangen zwaarder." Hilary - een Engelse die met een Griek getrouwd is geweest - heeft 'the Corfu Trail', die loopt van Arkoudillas in het uiterste zuiden van het eiland naar Agia Ekaterini, het noordelijkste puntje, uitgezet. Hoewel het ei land in de lengte nog geen 65 km meet, is de route, meande rend over Corfu, ongeveer 220 km. Want Hilary wil de wande laar uitvoerig laten zien waar om zij ooit verliefd werd op het grootste van de Ionische Eilan den. De route volgend passeer je sla perige dorpjes, met huizen ge verfd in die typische gele kleur, waar je soms even aan de kant moet om een oud vrouwtje op een ezel voorrang te verlenen en waar oude mannen onder de boom op het dorpsplein met elkaar praten. Je bent blij met je stevige wandelschoenen als je het bergachtige terrein ingaat en over rotsen klautert om uit eindelijk te worden getrakteerd op prachtige panorama's van de baaien aan de westkust of een uitzicht op het nabije Alba nië in het (noord-) oosten. En groen dat het er is, zó groen, in allerlei schakeringen. De drie wandelingen die we maken, nemen elk tussen de vijf en acht uur in beslag; het vertrekpunt is telkens ons hotel in hoofdstad Kérkyra (Corfu Stad). De tocht per auto naar het begin van de wandelroutes maakt duidelijk wat Corfu bete kent voor de meeste (Engelse) toeristen. Met name langs de westkust wemelt het van de ho tels, restaurants en barretjes, zeg maar het strandvermaak en alles wat daarmee annex is. De eerste wandeltocht in het zuiden van Asprokavos naar Lefkimmi is vrij makkelijk met als hoogtepunten het klooster van Arkoudillas en de prachtige stranden aan de zuidkust. De volgende dag gaan we de hoog te in. We lopen van Stavros naar Pelekas. We beklimmen de helling van Agii Deka richting Het olijfbomen- bos met zijn schemer, rotspar tijen en grillig gevormde eeu wenoude bomen zou als decor in een griezelfilm niet misstaan. Foto's: GPD/PR hout wordt in vrachtwagens ge laden en verscheept naar Italië. Het is een grote schande, maar zolang de overheid niets doet, gaat de kap gewoon door. Tja...". Hilary geeft door duim

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22