Weg&Wiel Autobeurzen in trek: toekomst blijft klassiek HUISMA BMW 1-serie moet succes uitbouwen naar Golf-klasse Fiat geeft midi-mpv Multipla 'extreme makeover' KALENDER MAART 2004 t/m 31 Jubileumtentoonstelling 70 jaar Dinky Toys en 15 jaar Matchbox, Toy Gallery, Brummen. www.toygallery.nl www.dutchdinkysociety.club.tip.nl t/m 28 Wegwijs 2004, Jaarbeurshallen, Utrecht. 055 5390 490. www.wegwijs.nu 27 Modelspoorbeurs, Amstelveen College, Amstelveen. 029 9640 354. www.eurospoor.nl 27 Namac Modelautobeurs, Euretco Expo Center, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl www. euretcoexpocenternl 27 Motormarkt Hardenberg, Sportpark De Boshoek (rijksweg N340 Ommen-Emmen). 034 8445 375 of 065 1704 299. www.motormarkthardenberg.nl 27 Tentoonstelling Schiespoor- dag, Clubhuis Schiespoor, Westerkade 21, Schiedam, 018 0418 410. www.schiespoor.info 27-28 Landelijke modelspoor- dagen, Diverse locaties. www.nmf.nl 28 Modelautobeurs, Sporthal Stedenwijk, Almere-Stad. www.eurospoor.nl 28 Mini Weels Ruilbeurs, Alpheusdal, Filip Williostraat 22, Berchem-Antwerpen, 0032 3484 6347. 4 APRIL 2004 1-4 Techno Classica, Messe Essen, Duitsland. 045 5462 066. www.siha.de 2-4 Sports Car Spring Tourrally, Novotel, Maastricht. www. sportcarspringrally. nl 3 Volvo Oldtimermarkt, Westeinde 240, Berkhout. 3-4 Dutch Truck Grand Pri TT circuit, Assen. www.tt-assen.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.i Aankondiging onder verantwoord van de betreffende organisatie. D gever is niet verantwoordelijk vo gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel he melde telefoonnummer of ga n betreffende internetadres. (advertenties) 100% se meer dan 100 mod topkwaliteit in tweewi tweewieler b AUTO HEEMSKERK Leiden Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER 'Vetste' Zafira heet GM Juno breda - In Disney World Flo rida heeft GM een kindvrien delijke variant op de Opel Za fira gepresenteerd. Hij heet GM Juno en ziet er van bui ten hetzelfde uit als elke Zafi ra. Maar daarbij heeft hij een extra instaptreetje voor de kleinste reizigers, zes stoelen, monitoren waardoor ouders en kinderen elkaar voortdu rend kunnen zien, knopjes waarmee de kleine zelf licht en temperatuur kan regelen en ramen die verduisterd kunnen worden voor het middagdutje. Natuurlijk heeft de Juno spelcomputers en een dvd-speler met voor ie dere inzittende afzonderlijk geluid. Crossfire krijgt Mercedes-motor vianen - Chrysler heeft de in Duitsland gebouwde Crossfi re voorzien van een 6-cilinder Mercedes-motor met com pressor en 330 pk. Die SRT-6 komt vanaf het najaar te koop als coupé en open roadster. De aanduiding SRT staat voor straat- en racetechniek. De SRT-6 accelereert in ruim vijf seconden van stilstand naar 100 km/u. De 18-kleps V6 drijft via een 5-traps auto maat de achterwielen aan. door Annemiek Ruygrok Zilverglanzend staat de bolide op een draaiplateau in spotlights te schitteren. De motorkap ge opend, de ingenieus draaiende portieren omhoog, fotografen eromheen. „Kijk maar goed, want die zul je niet vaak op de weg zien", is het commentaar van een beursbezoeker. De Mer cedes Benz SLR McLaren kost dan ook ettelijke tonnen en stond als klassieker van de toekomst on der meer te pronk op de Retro- mobile in Parijs. De nu al legendarische Spyker, de uitdaging en uitgekomen droom van Maarten de Bruijn die de oude merknaam depo neerde en een 'nieuwe' Spyker met de hulp van entrepeneur Victor Muller ontwierp, was de trekpleister op de Interclassics in Maastricht. De Spyker C8 La- violette, kosten één miljoen eu ro, in aluminium en met de vliegtuigpropeller in het logo geldt als hommage aan een au to- en vliegtuigmerk uit lang vervlogen tijden. Eromheen een groot aantal lekkerbekkende heren en dames. Want recessie of niet, dure automerken verko pen nog steeds. Omdat ze bijzonder zijn, omdat ze toekomstige klassiekers zijn, omdat ze een hopelijk goede belegging zijn. De verwijde ringsbijdrage die de overheid opeist, is wat dit betreft een la chertje. Hoezo verwijdering? Deze auto's worden nooit tot pulp vermalen. Integendeel, ze worden gekoesterd tot het laat ste boutje. En als ze onverhoopt tot wrak worden getransfor meerd, is er altijd wel een auto- gek die ze van scratch af aan opknapt. Dat geldt overigens ook voor minder kostbare automobielen. Als ze maar klassiek, vintage of veteran zijn. Dat is ook de re den dat de beurzen waar zowel de echte klassiekers als de klas siekers van de toekomst te koop zijn gedijen als nooit tevoren. Het seizoen begint in januari en loopt tot en met september/ok tober. Daartussenin, ervoor en erna staan tal van kleine en gro te klassieke auto- en motor beurzen de liefhebber ten dien ste. Het hele jaar rond is er al tijd wel ergens een beurs (je) waar men voor onderdelen, ac cessoires of literatuur terecht kan. Beperken we ons tot de grote beurzen dan is de Techno Clas sica in Essen (1 t/m 4 april) met zijn 110.000 vierkante meter tentoonstellingsruimte in 17 hallen de grootste overdekte klassieke auto-onderdelenbeurs ter wereld en de internationale Autojumble van Beaulieu in Engeland (11 en 12 september), de grootste in de open lucht. Ligt in Essen de nadruk op luxe, Beaulieu is met 1800 stalletjes en honderdduizenden onder delen het mekka voor de zelf- sleutelende autoliefhebber. Compact is de Retromobile in Parijs (van 13 tot 22 februari ge houden). In slechts één, welis waar grote, hal van de Expo bij de Porte de Versailles is het die dagen een komen en gaan van autoliefhebbers. Vast gegeven: met onderdelen sjouwende mannen die met hun 'buit' huiswaarts keren. Setjes velgen, complete versnellingsbakken en radiatorgrillen verlaten het beursgebouw. Voor degenen die nooit zelf aan hun klassieke auto zullen sleu telen is een chique stand van veilinghuis Christie's ingericht, waar 'hebbedingetjes' als een 1967 Aston Martin DB6, Con vertible Volante (geschatte op brengst tussen de 150.000- 180.000 euro) en een Bentley 4 liter serie MR, een Derby Ben tley uit 1939 met een 'drop- head' coupé koetswerk van 'van Vooren', geschatte opbrengst tussen de 200.000 en 250.00 eu ro staan te wachten op een ko per. 's Avonds bij de veiling zal de Bentley 340.000 euro doen. Geen wonder dat er wel een glaasje champagne bij de ver koper afkan. Binnenband l fiets verdwijn amsterdam/gpd - Micheli11 gaat de fietsbinnenband tiu lijf. Waar auto- en motorb den al lang zonder binneibl band (tubeless) om de wit 's zitten wil Michelin in 200! met tubeless fietsbanden de markt komen. De banc worden eerst uitgeprobee n bij professionele wielerplt;c gen. De tubeless techniek 1 samen met wielenfabrikaj Mavic ontwikkeld. Behalv r de tubeless-band draait h om een wiel met een spec ontworpen velg, die de ba optimaal op zijn plaats h( en daardoor luchtdichthe garandeert. Een van de v delen van de tubeless teel niek is meer veiligheid. W een band zonder binnen band loopt niet plotseling leeg als er een lek is. Voor in de wielrennerij is dat b langrijk. Verder is de mon ge eenvoudiger en kan de band praktisch niet van d velg lopen. In de automo bielindustrie werden vooi het eerst banden zonder 1 nenband toegepast in 19! Bijzonder is ook de 'moderne' klassieker Peugeot 205 Tl6, waarvan slechts 200 stuks ge maakt zijn. Een koopje de Peu geot 'Bébé', ontworpen door Ettore Bugatti met koetswerk in de stijl van Henri Gauthier die voor 9000 euro van eigenaar verandert, terwijl de verwachte opbrengst tussen de 18.000 en 22.000 euro lag! En eenzelfde exemplaar in 1996 nog bij Brooks Auctioneers voor 20.000 pond van de hand ging. De Antwerp Classic Salon die begin maart in het Antwerpse Bouwcentrum werd gehouden, stond in het teken van 100 jaar Rolls-Royce. In een flink aantal hallen met 200 stands gingen hier 450 vintage en klassieke auto's in de verkoop. Nieuw was hier het aanbod van auto's onder de 10.000 euro, speciaal bedoeld om nieuwe (lees: jon ge) autoliefhebbers voor een (jong) klassieke auto enthousi ast te maken. Het Britse veilinghuis Coys was vorig jaar in Essen ook van de partij, maar laat het volgens de organisatie dit jaar afweten. Wellicht omdat toen een flink aantal peperdure auto's van de veiling werd teruggetrokken, omdat ze het beoogde bedrag niet haalden? Niettemin zullen ook dit jaar in Essen tal van au tomobielen van eigenaar veran deren. De nadruk hier ligt op de Duitse merken en als 'klassieker van de toekomst' zal BMW zijn mini-serie grootscheeps in hal 1 presenteren. In totaal zijn hier 2000 klassieke auto's te koop, presenteren 820 exposanten hun specialiteit op het gebied van tuning, accessoires, restau raties en onderdelen en zijn 130 clubs en automobielmusea ver tegenwoordigd. Voor de jeugd zijn er de stalletjes met auto modelletjes en oud speelgoed; de dames kunnen aan hun trekken komen in de stands met dure tassen, picknickman den of juwelen, sjaals en kle ding voor de open auto. Dat al les in stijl, natuurlijk. Wie de echte klassiekers van de toe komst in volle glorie wil bekij ken had begin maart naar de autosalon in Genève moeten gaan om zich te vergapen aan de meest revolutionaire ontwik kelingen. Maar met in het ach terhoofd dit motto: De toe komst blijft klassiek. Techno Classica Essen, 1 t/m 4 april (voorbezichtiging woens dag 31 maart, 15-21 uur); Mes- se Essen, Grugapark, Essen Duitsland; voorverkoop: 0049201 7244290; informatie: www.siha.de Een zeer kostbare klassieke Rolls-Royce, onderweg naar de Techno Classica, was woensdag even in Nederland. Het rijdende paleis is gebouwd in 1927 en werd in opdracht van de kóper in een luxueuze 'woonkamerstijl' uitgevoerd. Foto: ANP/Marcel van Hoorn door Peter Lodewijks De Duitse autobouwer BMW heeft vorig jaar een recordverkoop geboekt, on danks een lagere omzet. Dit laatste komt door de zwakte van de Ameri kaanse dollar ten opzichte van de euro. Voor 2004 is het concern wederom opti mistisch. De komst, in de herfst, van de i-serie speelt daarbij een grote rol. Het aantal verkochte auto's steeg met 4,5 procent tot 1,1 miljoen. De omzet daalde met 2,1 procent tot 41,5 miljard euro. Voor 2004 verwacht BMW nieu we verkooprecords. BMW spon garen bij de geslaagde introductie van de nieuwe 5-serie. Vanaf juli werden meer dan 70.000 exemplaren van dit nieuwe model verkocht. Daarmee kwam de verkoop van het hoofdmerk BMW op 928.151 exemplaren te liggen. Ook de afzet van de Mini steeg -met 22 procent- en kwam uit op 176.465 ver kochte auto's. Vorig jaar verkocht BMW van haar luxe paradepaardje Rolls-Royce 300 stuks. In het lopende jaar moeten dit er rond de duizend worden. BMW bespeurt een groeiende vraag in de autobranche. Het concern gaat er- De compacte BMW 1-serie heeft de motor voorin maar wordt aangedreven op de achterwielen. Foto: BMW vanuit dat van alle drie merken in 2004 meer exemplaren zullen worden ver kocht. Dit optimisme is niet alleen ge baseerd op conjuncturele ontwikkelin gen. BMW zegt ook veel te verwachten van de introductie van nieuwe model len, waaronder de compacte 1-serie. De naam zegt het al. De 1-serie brengt de 'kleine' auto weer terug bij het Bei erse merk. Maar wat is klein? Het com pacte 5-deursmodel is 25 centimeter korter dan de 3-serie en is een soort Golf in de stijl van de 5-serie. Een heel behoorlijke auto dus, maar klein voor een merk als BMW. De compacte BMW moet gaan mee doen in de klasse van handzame, spor tieve maar ook comfortabele automo bielen. Opmerkelijk daarbij is dat BMW heeft gekozen voor een afwij kend concept in deze klasse: motor voorin, gekoppeld aan achterwielaan drijving. Dit voor het merk zo kenmer kende aandrijvingsconcept vormt sa men met de lorachtige motoren een nieuw en uniek alternatief vanwege de rijeigenschappen die op deze manier het best tot hun recht komen, vindt de fabrikant. BMW verklaart de komst van de 1-se rie als volgt: de huidige modelreeksen zijn in de loop der jaren zodanig ge groeid, dat een nieuwe serie in de ba sis van het programma niet langer uit kon blijven. Het is dus niet zo dat er behoefte was aan een kleine auto. Heel wat anders was dat in 1959, toen de echt kleine BMW 700 het toen noodlij dende bedrijf er bovenop hielp. De 1-serie vertoont overduidelijk de nieuwe familietrekken zoals jonge BMW's als de 5-serie, 6-serie en X3 die hebben: de strakke lijnen, afgewisseld met verrassende krommingen. BMW gaat vier 4-cilinder motoren leveren, twee benzineversies 1.6 liter 115 pk en 2.0 liter 150 pk en twee diesels: 1.8 liter 122 pk en 2.0 liter 163 pk. De meeste motoren worden gekoppeld aan een 6- versnellingsbak. Over de prijzen is nog niets bekend. door Peter Lodewijks Fiat heeft op de 74ste autoshow van Genève de nieuwe Multipla onthuld. De eigenaardige midi- mpv met zijn unieke 3+3 interi eur krijgt het familiegezicht dat we kennen van de andere Fiats. In de tweede helft van dit jaar staat de vernieuwde versie in de showroom. Toen de Multipla 5 jaar geleden op de markt kwam, was de kri tiek niet van de lucht. Hij werd de 'rijdende koffiepof ge noemd (overigens bedacht door Fiat zelf) en diverse keren uitgeroepen tot de 'lelijkste au to van Nederland'. De negatie ve geluiden zullen nu verstom men, want met die nieuwe neus knapt de Multipla een eind op. Zonder 'te gewoon' te worden, want de achterkant is nog steeds dezelfde met die naar buiten wijkende bovenkant en ook de unieke indeling van zit plaatsen is gebleven. De Multipla is gewoon een hele slimme auto die ook nog erg prettig in de omgang is. Het is de eerste en enige mpv met een lengte van minder dan vier me voor de vormgeving. Bij vrijwel alle auto's wordt de carrosserie boven de taillelijn smaller. Bij de Multipla is dat niet zo, omdat de hoofden van dé 'bui tenste' passagiers zich daar be vinden. Dus heeft Fiat de bo venkant even breed gemaakt als de rest van de auto. Dat levert aan de achterkant het naar bo ven breed uitlopende koffiepot- uiterlijk' op. Een afwijkend uiterlijk hoort bij een geheel nieuw autoconcept. Fiat liet daar ook aan de voor kant van de Multipla geen twij fel over bestaan. Een brede rand met lampen erin onder de voorruit en de 'aangeplakte' dolfijnneus eronder waren sty- lingdetails waar menigeen be hoorlijk aan moest wennen. Die veel bekritiseerde voorkant is nu dus rigoureus verbouwd. De 'extreme makeover' van de Multipla zal de verkoop van de ze ruimte-Fiat zeker goed doen. De (compacte) mpv's zijn im mers bijzonder populair en de wat minder gewaagde uitstra ling van de 'koffiepot' zal wel licht de nodige aarzelende klan ten over de streep trekken. Deze fraaie NSU TTS is gekozen tot miniatuurauto van het jaar 2003. Het is een model van Reveil, een vfin oorsprong Amerikaanse fabrikant van bouw dozen en modelauto's, opgericht in de jaren veer tig, sinds 1957 opererend vanuit Duitsland. De mooiste/leukste modelauto wordt elk jaar bepaald door de lezers van het Namac-blad 'Auto in minia tuur*. Voor het afgelopen jaar is dat dus de NSU TTS in de schaal 1:18 geworden. Fabrikant NSU maakte in 1958 een herstart i^.de autoproductie De Multipla, met aantrekkelijke nieuwe voorkant, blijft een prettige en hele slinime auto. Foto: Fiat ter waarin zes personen en hun bagage comfortabel kunnen worden ondergebracht. De grote truc schuilt hem in de manier waarop de zitplaatsen zijn verdeeld: in twee rijen van drie (3+3). Waar normaal extra interieurruimte gewonnen wordt door de auto langer te maken, zocht Fiat het in dfe breedte. Twee keer drie naast elkaar in plaats van drie keer twee achter elkaar. De gekozen stoelopstelling heeft nogal wat gevolgen gehad met de NSU Prinz die later '1000' ging heten NSU 1000 TTS en 1200 TT waren in hun tijd e snelheidsmonsters. De 1200 TT was gewoon dagelijks verkeer zeer bruikbaar, de 1000 TT! de zich op de circuits een geducht tegenstan voor andere snelle kleintjes als de Mini Coop Fiat 600 Abarth. In 1969 fuseerde NSU met I Union (Wanderer, Horch, Audi, DKW) tot Au Auto Union en acht jaar later was het gedaa de merknaam NSU. Foto: Namac

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20