Leidsch Dagblad Tl Leids station ontruimd na bommelding SETS verkopen? ie jaar cel nderjarige zaak-Joos Bom bestond uit een fietslampen een dynamo Olympische vlam ontstoken Leidsch Dagblad x GFt AT 13 uTT min vrijdag 26 MAART 2004 r H I IN I t n b OPGERICHT 1 MAART 1860 Hollands Venetië verdient een Ponte Rialto: winkels in Leidse Koornbrug Veel ophef rond baldadig ontwerp Tippen-urinoir' Ex-wethouder Roest vreest voor bankroet Leiderdorp Droog en rustig .|EjË! mrrroj zw Emanuelson na knieblessure terug in selectie FC Lisse nsburgers men afscheid n Juliana haag/rijnsburg - Anne- an Delft, Caroline van and en Nel Lagerwerf ijnsburg behoorden gis- tot de duizenden men- lie afscheid namen van es Juliana. Toen het 's morgens in Paleis tdeinde langs de baar was het nog vrij rustig. dat Nel Lagerwerf erkte: „De rij zou toch langer moeten zijn. Dit ient ze niet." Pas tegen liddag, toen het droog kwam de drukte op en ontstond een wacht- im één a anderhalf uur. olitie schatte het aantal sen uiteindelijk op 5500, evenveel als twee jaar len bij het afscheid van Claus. rouwen uit Rijnsburg rfden het overlijden van ia aanvankelijk heel an- dan de dood van Claus, lien van Egmond: n zat ik te snotteren." agerwerf: „Ja, net als na iod van Diana. Heb ik zitten janken. Nu gaat m iemand van 94, die mst heeft verdiend." Bij Paleis Noordeinde den echter alsnog de in. Zoals dat ook bij veel ren het geval was. Caro- ran Egmond: „Plotseling het je, zit je er midden- ie sfeer hè, precies het- als bij prins Claus." ia R5: [rijpt me meer aan 'r had gedacht' Explosieven niet aangetroffen rdam/anp - De rechtbank sterdam heeft vanmorgen '-jarige verdachte veroor- tot drie jaar celstraf. Vol le rechter is hij begonnen et geweld tegen Anja Joos oktober op het Gerard ein in de Amsterdamse )e 43-jarige vrouw werd rd geschopt dat ze korte er in het ziekenhuis over igen heeft een cruciale rol :ld door de trap te geven oor Joos op de grond viel. 9-jarige man kreeg acht- laanden celstraf opgelegd, chter acht hem schuldig st geven van twee schop- tos. Twee verdachten n vrijgesproken. Vier an- werden veroordeeld tot iffen van negen tot twaalf den. door Wilfred Simons/GPD-ANP leiden - Het NS-station Leiden Centraal is gisteravond tweeën half uur ontruimd geweest na een bommelding. Het Explosie ven Opruimings Commando (EOC) heeft een verdacht pakket je onderzocht en vastgesteld dat daar geen explosieven in zaten. Over een verband met twee an dere meldingen op dezelfde dag, in Amsterdam en Roosendaal, wil de politie niets kwijt. De bommelding kwam volgens woordvoerster Yvette Verboon van de politie binnen om 22.12 uur. De politie gaf meteen op dracht het station te ontrui men. Ook de Bargelaan, het naastgelegen viaduct en een deel van de Stationsweg wer den afgezet. Al snel na de mel ding arriveerde een team van het Explosieven Opruimings Commando. Om 22.30 uur werd alle treinverkeer stilge legd. Reizigers liepen daardoor een vertraging op van minimaal een uur. De Nederlandse Spoorwegen zetten bussen in om hen verder te vervoeren. Enkele honderden reizigers wa ren op het station toen het be vel tot ontruiming werd gege ven. De evacuatie verliep snel en vrijwel zonder incidenten, waarna het .EOC een eerste in spectie uitvoerde met behulp van een robot. De bommelding in Leiden was de derde op één dag. Om 13.15 uur gistermiddag ontving de politie ongeveer gelijktijdig twee telefoontjes met de mede deling dat er bommen waren geplaatst op de NS-stations van Roosendaal en Amsterdam CS. De ontruiming in Amsterdam, waar op dat moment grote drukte heerste, verliep vlekke loos en was binnen een half uur geklaard. Na onderzoek bleek het in beide gevallen om loos alarm te gaan. In een tweede telefoontje aan de politie, rond 15.30 uur, werd gemeld dat er een bom was in een internationale trein die op weg was van Amsterdam naar Brussel. In die trein zou ook een verdacht persoon zitten. Die trein is ter hoogte van Ouden bosch stilgezet. Alle passagiers werden gecontroleerd voordat zij met bussen naar Roosendaal werden vervoerd. De politie wil de gisteravond niet zeggen of er mensen zijn aangehouden. De bommeldingen veroorzaak ten grote vertraging in het trein verkeer rond Amsterdam en in het zuiden van het land. Rond Amsterdam kampten treinreizi gers de hele middag met vertra gingen. Niet alleen treinen ston den stil, ook bussen, trams, me tro's en veerboten moesten uit de buurt van het station blijven. Omdat in het station Roosen daal ook een verkeersleidings- post van ProRail is gevestid, was er geen sein- en wisselbedie ning in het gebied Essen (BJ- Dordrecht en Vlissingen-Til- burg. Treinen tussen Roosen daal en Breda en van Roosen daal richting België en Bergen op Zoom begonnen pas om streeks 17.30 uur weer te rijden. Het treinverkeer naar Rotter dam kwam pas tegen 19.30 uur weer op gang. Het Explosieven Opruimings Commando stuurde omstreeks 23.30 uur een robot het station binnen, die het verdachte pakketje opspoorde. Met behulp van een röntgenopname kon het EOC vaststellen dat het pakketje geen explosieven bevatte, waarna een medewerker het kluisje opende. In de doos zaten een fietsdynamo en een lamp (linksonder). Meteen daarna begon de technische recherche aan een sporenonder zoek (rechtsonder). Foto's: Taco van der Eb "Verdacht pakketje' verstopt in kluisje bij perron acht door Bas Benneker leiden - Rode zwaailichten zetten het NS-station Leiden Centraal omstreeks 22.30 uur in een spookachtige gloed. Politieagenten sommeren treinreizi gers het station direct te verlaten. Van paniek is geen sprake, rustig en be heerst wandelen zeker honderd men sen in de richting van de uitgangen. Iemand van de snackbar is de frituur vergeten en even ontstaat er commotie als hij terug moet om het vet uit te zet ten. Niet lang daarna heeft de politie de di recte omgeving van het station afgezet. Het publiek blijft op afstand. Aan de achterkant van het station naderen rond 23.30 uur wagens van het EOC de ingang, waar brandweer en ambulan ces al klaar staan. Een man in militair tenue legt snoeren aan rond de schuif deuren, bedoeld voor de robot die als eerste naar binnen wordt gestuurd. Al snel wordt hij gevolgd door een man in donkere kledij, die enigszins aan een ruimtepak doet denken. Hij gaat alleen het station binnen, waar nog al tijd de stem van de omroeper klinkt: 'In opdracht van de politie en brand weer wordt u verzocht het station di rect te verlaten. Herhaling.' Twee keer komt de EOC'er terug. Hoe wel de voorlichter van de politie geen mededeling doet over de locatie van het verdachte pakketje, weet een agent te vertellen dat 'het kluisje al open is'. Uiteindelijk, rond 01.00 uur, verschijnt ook de robot tussen de schuifdeuren. Als het station wordt vrijgegeven, blijkt het bewuste pakketje inderdaad uit een kluis te komen. Op de trappen naar perron acht ligt een kartonnen doosje. Op de treden eronder pakpa pier, ernaast een fietslamp en een dy namo. Een van de kluizen langs de trap staat open en de recherche begint direct met het zoeken naar vingeraf drukken. Het lijkt erop dat het pakket je wel degelijk bedoeld is om er ver dacht uit te zien. Metaal aan de bin nenkant en draadjes aan de buiten kant. Toch zien de fietsonderdelen er na de afgelopen uren wat bevreem dend uit. „Het stelt niets voor", zegt een rechercheur met nauwelijks ver holen minachting. „Dat zagen we al op de röntgenfoto's van die robot. Maar je neemt natuurlijk geen enkel risico." COMMENTAAR met de top van het OM. Medio jaren negentig kwam het in de hoofdstad tot een vertrouwens breuk tussen hoofdcommissaris Nordholt en procureur-generaal Van Randwijck. De toenmalige IRT-affaire leidde tot een open lijke opstand van de politietop tegen minister Hirsch Ballin van justitie, verantwoordelijk voor het OM. Hij en veel andere betrokkenen moesten uiteindelijk het veld ruimen. Als minister Remkes niet onmiddellijk op treedt, krijgt ook hij - samen met minister Donner van justitie - een gezagsprobleem. Alleen een goed gesprek met Kuiper en De Wijkerslooth heeft weinig zin. Daarvoor is de ver trouwenscrisis te groot. Hardere maatregelen zijn nodig om het vertrouwen te herstellen. Korps chef Kuiper is voor de zoveelste keer zijn boekje te buiten ge gaan. De Wijkerslooth heeft al veel krediet verspeeld na het ge doe met officier van justitie Plooy en de Nederlandse mari nier in Irak. Het is tijd dat Rem kes en Donner laten zien wie de Hugo Schneider athene - De olympische vlam is gisteren ontsto ken. De Griekse actrice Thalia Prokopiou verrichtte in Olympia de officiële handeling. De fakkel maakt een tocht van 142 dagen over 78.000 kilometer en doet alle continenten aan. Het is de eerste keer dat Afrika en Zuid-Amerika in het reisschema zijn op genomen. Op 23 juni is Amsterdam aan de beurt. Kroonprins Willem-Alexander is benaderd om in het Olympisch Stadion 400 meter met de fakkel af te leggen. De vlam arriveert op 23 juni op Schiphol, vanwaar het vuur richting de Arena vertrekt. In to taal zal de fakkel ongeveer 48 kilometer op Neder lands grondgebied afleggen. Het Olympisch Stadi on is het eindpunt. Circa 120 fakkeldragers in de leeftijd van 14 jaar en ouder zijn betrokken bij de tocht. Bij de ontsteking gisteren waren vijf Neder landse scholieren van het Almende College in Sil- volde en het Eerste Christelijke Lyceum in Haarlem aanwezig. Dit gebeurde in het kader van het Euro pees Jaar voor Opvoeding door Sport. De Olympi sche Spelen in Athene beginnen op 13 augustus. Foto: EPA Aanwezigheid Margarita hij uitvaart onzeker den haag/gpd - De aanwezig heid van prinses Margarita bij de uitvaart van haar oma prin ses Juliana blijft waarschijnlijk tot het laatste moment onzeker. De Rijksvoorlichtingsdienst wil namens de koninklijke familie geen mededelingen doen over de met de Oranjes in onmin le vende prinses van Bourbon- Parma. „Het gaat om een privé- zaak van de familie", aldus een woordvoerder vanmorgen. Dagblad De Telegraaf meldde vandaag dat Margarita eerder in de week persoonlijk op Soest- dijk afscheid heeft genomen van de overleden Juliana. De RVD wil dat niet bevestigen. Margarita ontbrak woensdag toen de kleinkinderen van de oude koningin op het bordes verschenen voor de tocht van Juliana naar Den Haag. Prins Philip vertegenwoordigt dinsdag zijn echtgenote konin gin Elizabeth bij de uitvaart van prinses Juliana. De hoogbejaar de hertog van Edinburgh (82) is een generatiegenoot van de oud-koningin en vormde sa men met prins Bemhard jaren lang de uit twee personen be staande 'vakbond van prinsen- (advertentie) Herinneringen aan Juliana De toenmalige prinses en latere ko ningin Juliana woonde twee jaar in Katwijk, studeerde in Leiden en be zocht later nog enkele tientallen ke ren de Leidse regio. Hebt u bijzon dere herinneringen aan ontmoetin gen met de prinses of koestert u bij zondere gevoelens voor haar, zet die dan op papier en stuur ze - zo mo gelijk met een foto van die gebeur tenis - naar het Leidsch Dagblad. De mooiste en/of ontroerendste bijdra gen worden in de krant geplaatst Stuur uw reacties naar Redactie Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of e-mail ze naar redac- tie.ld@hdc.nL Inzendingen moeten uiterlijk maandag binnen zijn. Krantenbezorger oog en oor politie ouD-BEiJERLAND - De politie in de Hoeksche Waard heeft kran tenbezorgers ingeschakeld in de strijd tegen de misdaad. De bezorgers van de ochtendbla den op het eiland kregen van morgen bij hun stapel kranten een brief van de politie. Daarin wordt hun gevraagd in de vroe ge uren de ogen en oren van de politie te zijn. Als zij iets ver dachts horen of zien en dat melden, kan daar een waarde bon van vijf euro tegenover staan. Leidt een tip tot de aan houding van bijvoorbeeld een inbreker, dan kan het tipgeld zelfs oplopen tot honderd euro. Volgens politiewoordvoerder P. Homminga is er geen ander die een wijk zo goed kent als de krantenbezorger. „Zij voelen vaak intuïtief aan of iets wel of niet klopt omdat ze dagelijks op dezelfde tijd op dezelfde plek ken komen", zegt hij. Topfuncties EU Kok en De Vries brussel - Nederland heeft op de Europese top in Brussel giste ren twee functies in de wacht gesleept. Oud-staatssecretaris van binnenlandse zaken Gijs de Vries (WD) werd benoemd tot coördinator voor terreurbestrij ding van de Europese Unie. En vandaag zullen de regeringslei ders ex-premier Wim Kok vra gen om een prestigieuze werk groep te gaan leiden die zich moet buigen over maatregelen om de concurrentiekracht van Europa te vergroten. Pagina Binnenland 2 Deurenfabriek Bunschoten failliet bunschoten - De Deuren- en Kozijnenfabriek Bunschoten bv is failliet. Er werkten 150 men sen. Die komen mogelijk alle maal op straat te staan. Het be drijf is bekend onder de han delsnaam Polynorm Bruynzeel. Het faillissement werd gisteren uitgesproken bij de rechtbank Utrecht. De Nederlandse Kre dietbank trok vorige week de handen af van het bedrijf, an dere financiers trokken vervol gens ook hun kredieten in, al dus vakbond CNV. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam riMnv Postcode Telefoon Wij gaan zagwJdg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: met pasarsgegevens. In he« cotolon van de krart treft u re Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaSng is m^n banK^roummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad l'jAïtT.m uagbiac ■Ki'.iriim:

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1