'Dit grijpt me meer aan dan ik dacht' REGIO Hoe deed zij dat nu met haar kinderen VRIJDAG 26 MAART 2004 NAVRAAG hema 'Frankrijk' bleek voor de Boekenweek een geslaagde Ten opzichte van vorig jaar verkocht de boekenbranche 5 pro cent meer. De boekenweek, je moet er omzet 5tecgzelfs 1 r 7 J 7 met 10 procent. if ook wat van maken peter van BLANKEN van handel Van der Meer in Noordwijk verkeert nog steeds in hoge- anse) sferen. het bij jullie ook storm? jker, dat mag je wel zeggen. We zaten met onze verkopen zelfs boven het landelijke gemiddelde. Maar we hadden dan ook tantal bijzondere activiteiten op touw gezet. Bij de Franse d met Geert Mak zat het helemaal afgeladen en ook bij Tho- Rosenboom (foto) en Yvonne Kroonenberg liep het prima. :en bus vol klanten sluiten we het komende weekeinde pas- af in Parijs. We gaan naar de mooie tentoonstelling van Hol te Meesters in het Institut Neerlandais. Je ziet, we hebben er reel aandacht aan besteed. Je moet er zelf ook wat van ma- verkocht in Noordwijk het beste? h ook 'In Europa' van Geert Mak. Wat dat aangaat ging het op met de verkoop in den lande. Inderdaad, met een prijs 19,90 euro bepaald niet het goedkoopste boek." Drie Rijnsburgse vrouwen nemen afscheid van Juliana. Eerst bloemen leggen en daarna in de rij voor een gang langs de baar. Buiten helpt een paraplu, binnen een zakdoek. Foto's: Dick Hogewoning veel boekenweekgeschenken over? t één. Terwijl we toch 20 procent meer geschenken hadden ilagen dan het jaar daarvoor. Afgelopen zaterdag hadden we ien zen' van nas Ro- oom op ank. ïur later nze sn iten we ir he- lee ver- n." :ral elijk. eg ijkpunten om daar iets aardigs omheen te organiseren, lebben we dan ook ruimschoots gedaan. Toneel, muziek, van alles wat. Ik heb zelf nog met mijn combo gespeeld. De ide Noordwijkse saxofonist Bob Rigter sloot ook nog aan." md jaar dan met het thema maar op zeker gaan - Enge- dia. Nee hoor, maakt mij niet uit. Elk jaar proberen we in de inweek het literaire aspect te combineren met wat aardige daar omheen. We vergaderen, we brainstormen en we gaan fir. De ene keer is het wat gemakkelijker dan de andere keer. we komen er altijd wel uit." Ad van Kaam foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 26 Maart N - Onder grote belangstelling verrichtte gisteren de deken van i n, M. A. Jansen, de plechtige inwijding van de nieuwe vleugel it St. Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht, waardoor de op- :apaciteit van deze inrichting met 76 bedden is uitgebreid en :ht op 398 bedden. Behalve voor deze uitbreiding heeft men de- uwbouw ook benut om de interne dienst en de medische ruimte :ajderniseren en uit te breiden, de gehele nieuwbouw, welke zich aan de zijde van de Hooi- uitstrekt, bevindt zich een groot souterain, waarin o.a. een les- voor de zusters en verpleegsters, een zit-eetkamer met keuken e werkmeisjes en een flinke ruimte voor de archieven van admi- tie, operatiekamer, röntgen-afdeling etc. Op de vierde etage - de schuine treft men 17 11' kleine kale rtjes - voor de saan, waarvan iere inrichting, behoort tot de jlerlijke ruimte, P herp afsteekt prachtige in- ig van de zie- ielingen. 1979, dag 26 maart ih/s in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te i uner 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA :lem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van itsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, ltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad M mjantoor i (tstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 1^5: Postbus 54,2300 AB Leiden. fax 071-5 356415 (tie fax 071-5 356 325 firichten fax 023-515° 567 I ejNTIEVERKOOP erl72-68i 3661 J°rid goed: 023-515° 543 ll: 075-681 3677 detailhandel: 071-5 356 300 bureaus kunnen contact opnemen edf68i 3636 Irvice reifn (gratis) 5ti372 - 5196800 lai\ENTEN Rtbetaling (acceptgiro) l po (alleen aut. ine.) 1,70 p/j €216,90 H die ons een machtiging verstrekken dqitomatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of trek ik op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. De wasmachine: een ro de draad door mijn le ven. Elke dag stampt hij ritmisch op de planken ondergrond van de zol der. Afgelopen week was mijn dagelijks ritme zoek. Ik leg mijn hand even op het trillende blad, misschien helpt het. De basis van de stoornis ligt in het toch nog on verwacht overlijden van prinses Juliana. Slager Nozemans in de Leidse Professorenwijk maakt het bericht zaterdag even na tienen officieel in zijn winkel bekend. Ik kan nog net een Italiaanse rollade bestellen. Daarna door omstandigheden nergens meer aan toege komen. Als je op een bepaalde leeftijd komt, krijg je steeds meer gevoel bij het verleden. Je kunt ge beurtenissen beter plaat sen. De beelden van de oude koningin bij allerlei belangrijke zaken in bin nen- en buitenland, - voor- en naoorlogs, hou den mij aan de buis ge kluisterd. Niets wil ik missen. Zelfs een slecht achter elkaar geplakt fil misch inkijkje van een vermeend geheim leven boeit mij. Ik smul van de drie maanden durende huwelijksreis. Wat een vrouw! Hoe menselijk wordt een koningin na haar dood. Ik krijg steeds meer be grip voor haar uitspraken en spontane uitlatingen. Ze was niet ouderwets, daar vocht ze nu juist haar hele leven tegen. Na alle openbaringen ga ik me een beetje verwant met haar voelen. Veel meer dan tijdens haar le ven. Sinds vanmorgen ben ik zelfs zover dat ik koningin wil worden, ter wijl mijn week in niets daarop lijkt. Op zondag te vroeg wak ker. Geen rust om de krant te lezen en een rommelig ontbijt, omdat Theo vindt dat de kinde ren hun kamers moeten opruimen. Ben ik het overigens helemaal mee eens. Alleen heb ik geen zin in toestanden. Ka mers opruimen betekent: veel vuile was en veel vragen. „Mam, wat moet ik hiermee? Waar liggen de doekjes? Zijn er stof- zuigerzakken? Heb jij iets om de spiegel schoon te maken? Moet er chloor of antikal in de wasbak?" Terwijl ik meehelp, staat Theo al hun vrienden te woord die per telefoon vragen wat onze kinde ren van plan zijn. Op maandagmiddag - na een spectaculaire och tend met 'persalarm' na de vondst van een poe- derbrief bij de LOI - ge ven opruimen en stofzui gen in je eigen huis mij een miezerig gevoel. En als op dinsdag een mooi onderwerp voor een ver haal afketst, omdat de rijksvoorlichtingsdienst vindt dat een Leider- dorpse begrafenisonder nemer uit piëteit voor de nabestaanden niet mag vertellen wat zijn aandeel is in de begrafenis van de oude koningin, baal ik. Krijgt de overledene, overeenkomstig haar wens, nu wit op, in en rond de koets? Van welke bloemen hield ze en wat komt er allemaal kijken voor een staatsbegrafe nis? Mag de ondernemer binnenkort het predikaat koninklijk voor de naam van zijn onderneming zetten of bestaat dat niet meer? Dom, dat moet ik ook al lemaal niet willen weten. Het is veel beter om op mijn vrije woensdag de keuken te soppen en de kinderen te motiveren. Olivier moet auditie doen voor de muziekklas van Da Vinei College en is dus zenuwachtig. Fleur is bezig aan een werkstuk over Hong Kong en wil dat ik het lees voordat ze aan haar afronding be gint. Met Sam nog eysn alle problemen van de Nederlandse taal doorge nomen. Hij heeft toets- week en denkt dat zijn moeder de stof iri zijn hoofd kan stampen. Als hij drie uur later terug is, is het proefwerk natuur lijk heel erg moeilijk ge weest. De hele klas heeft dezelfde mening. Sam weet het zeker: zijn moe der had die tekst ook niet kunnen doorgronden. Daarna Olivier met gitaar afgezet in de aula van zijn toekomstige school. Ik krijg het sentimentele gevoel in een aflevering van Fame te zijn beland. Toen ik nog jong was mijn favoriete tv-pro- gramma. Meer dan hon derd kinderen in de aula van het Da Vinei willen gretig laten zien wat ze kunnen op het gebied van tekenen, muziek en toneel. Donderdag, aan het eind van de werkdag, nog naar de boekhandel voor een wiskundeboek. Onze 22-jarige dochter is bij verrassing even naar huis gekomen om de for mulieren van de sollicita tie door te nemen. Moet ze nu uit de studenten verzekering en hoe regel je het ziekenfonds? Heeft een spaarregeling in haar situatie zin? Theo en ik buigen on6 er over. Aan tafel neemt ze tot ver maak van Fleur en Sam haar lovers door. Van de een heeft ze een totaal verkeerde ansichtkaart gekregen en de ander houdt zich niet aan af spraken. Afserveren dus. Voorlop% geen bruiloft. Gelukkig. We proberen tegen beter weten in rust in de tent te krijgen. Dat lukt van geen kanten. Over elven gaan er nog steeds deuren open en presteert Sam het om een plaat op te zetten. Nee, geen cd, dvd, maar gewoon kras send vinyl. Het nachtrit me krijg ik daarna niet meer te pakken. En als ik weer opsta, blijft het le ven van onze oude ko ningin mij enorm intrige ren. Hoe deed zij dat nu met al haar kinderen? Saskia Stoelinga Reageren? s.stoelinga@? 'dc.nl Rijnsburgsen nemen afscheid van prinses Juliana Als ze tegen half elf donderdagmorgen de Toussaintkade langs de paleistuinen oplo- t' pen, valt de drukte erg mee. Of liever ge zegd tegen, bena drukken de Rijns burgsen in koor. J Nel Lagerwerf: JjH „Het zegt ken- jJSH nelijk de jon- geren niet l veel dert Van Eg- mond snel van mening: „O, dan ga ik ook." Jan Preenen Annelies van Delft, Carolien van Eg- mond en Nel Lagerwerf schieten plot seling vol. Op weg naar Den Haag hebben de drie Rijnsburgsen steeds benadrukt dat ze het overlijden van prinses Juliana anders hebben beleefd dan de dood van prins Claus. Wat af standelijker. Minder geëmotioneerd. „Dit is goed zo. Ze heeft haar rust ver diend. Een leeftijd van 94 bereiken is toch mooi. Met Claus lag het anders. Die was veel jonger", zo verwoordde Nel Lagerwerf de stemming van het drietal. Als ze donderdag in de tent aan de achterzijde van Paleis Noordeinde het condoleanceregister tekenen, komen echter onverwachte gevoe lens naar boven en kunnen ze hun ogen nauwelijks droog houden. Van Delft: „Even m'n neus snuiten. Dit grijpt me toch meer aan dan ik had gedacht. Het is de sfeer hè. De stil te." Of om met Van Egmond te spre ken, voor zover dat op dit moment gaat: „Ik dacht, ik ben bij prins Claus geweest, het zal nu toch wel anders zijn. Maar het was precies hetzelfde. Het overkwam me weer." En Lager werf: „De dood is altijd iets afschu welijks. Hoe oud iemand ook is." Van Delft: „Je wordt altijd ge mist." Dat ze er op de eerste dag van het condoleren bij zijn, spreekt voor zich. Ze hebben alledrie als het ware oranje bloed in de aderen, zo ko ningsgezind zijn ze. Anne lies van Delft en Nel La gerwerf zijn in Rijnsburg geboren en getogen en zijn door hun ouders bij de geboorte al aan gemeld bij de Oranje vereniging. Carolien van Egmond, die haar leven in Zee land is begonnen, is achttien jaar ge leden in Rijns burg komen wonen en door haar vriend bij de Oranjever eniging ge haald. „Die was voorzitter en zei, joh, doe ook eens wat. Later ben ik bestuurs lid geworden. Dat ging niet zo gemakkelijk. Er moest wel twee keer over wor den gestemd. Als vrouw kom je niet zomaar in het be stuur." Nu ze al elf jaar secretaris is, heeft ze even overwogen om zich in stijl te kleden en het officiële tenue van het bestuur van de Oranjever eniging aan te doen: grijze shawl, witte blouse, zwart colbert en grijze rok. „Waren we als bestuur gegaan, dan had ik me wel zo gekleed. Nu niet. Daarom heb ik maar voor ge wone kleren gekozen. Juliana zou trouwens ook zelf hebben gezegd: doe maar gewoon. Die instelling van de oud-vorstin be heerst grotendeels de gesprekken als het oranjetrio om negen uur met de auto uit Rijnsburg vertrekt, bij het Transferium in Leiden overstapt op de gratis bus naar het Centraal Sta tion in Den Haag en daar de even eens kostenloze pendelbus pakt naar Paleis Noordeinde. Nel Lagerwerf: „Dat gewone van Juliana heeft me altijd erg aangesproken. Giste ren zag ik nog een reportage van haar. Ging ze kijken naar gerenoveerde hui zen in Rotterdam. En waar stapte ze naar binnen? Bij iemand, van wie het huis nog niet was op geknapt. Kij ken hoe het daar was. Zo was ze. Ze ging ge woon haar eigen gang." De andere twee vallen haar bij: „Ja, ze leefde met iedereen mee en was altijd erg sociaal." En dus leven ze nu met Juliana mee. En met de nabestaanden. Carolien van Egmond: „Het ontroert als je Beatrix op het bordes van Soestdijk ziet staan met die trillende lippen. Ze moet straks toch weer alleen te rug in haar huis. Je mag dan veel mensen om je heen hebben, op een gegeven moment ben je toch weer alleen." Nel Lagerwerf is zo betrokken bij het koninklijk huis dat ze zich vrijdag nacht schuldig voelde toen bij haar thuis nog de vlag uithing: „Ik was vijftig geworden en we hadden er gens anders feest gevierd. Toen we om twee uur terugkwamen, schrok ik. Snel binnenhalen, zei ik. Een paar uur later hing die vlag er weer. Ditmaal half- dat Juliana is overleden. De rij zou toch veel langer moeten zijn. Dit verdient ze niet." Halverwege de Toussaintkade lopen ze in de armen van het NOS-Jour- naal. Of ze een uurtje mogen wor den gevolgd? Geen punt. Wie zijn ze? „We komen uit Rijnsburg en zijn van de grootste Oranjevereniging van Nederland. Het afgelopen weekein de werd op de televisie gezegd dat Katwijk de grootste zou zijn, maar dat klopt niet." Wat doet het hen? „Heel veel. Juliana was altijd een moederfiguur, die heel dicht bij het volk stond." Die mening zetten ze even later ook in het condoleanceregister. Nel La gerwerf: „Lieve prinses Juliana. Har telijk bedankt voor wat u voor ons en voor ons volk hebt gedaan. "Annelies van Delft:Ontroerd hoorde ik van uw overlijden. Rust nu maar uit. U heeft het verdiend.En Carolien van Egmond: Dank voor alles dat u voor ons land hebt betekend. Rust nu maar in vrede. Daarna vinden ze in de paleistuin een 'mooi plaatsje' voor hun bloe men: een bos witte gerbera's en een mix van gele rozen en witte chrysan ten. Annelies van Delft: „Het liefst hadden we het helemaal bij wit ge houden, de lievelingskleur van Juli ana, maar dat is niet helemaal ge lukt. Maar zo is het toch ook mooi?" Ontroerd en veel emotioneler dan ze hadden verwacht, bestijgen ze de trappen van het paleis, vergapen ze zich aan de vele kransen en staan ze ten slotte bij de baar. Een paar se conden, omdat ze al gauw een teken krijgen dat er nog meer wachtenden zijn. Maar het lijkt veel langer, zegt Carolien van Egmond even later. „Je denkt op zo'n moment nergens meer aan. Alleen aan haar. Ik vond het heel mooi. Met een heel apart muziekje erbij. Bij Claus had je dat niet. Daardoor vond ik het nu completer." Aangeslagen verlaten ze het paleis, daarbij niet uitsluitend dat ze hier op korte termijn weer terugkeren. Ook al laat Carolien van Egmond in eer ste instantie weten dat zij nog niet weet of ze aanwezig zal 1 als prins Bemhard overlijdt. „Ik heb niet zoveel met hem." Als de andere twee laten weten dat zij wél Annelies van Delft, Carolien van Egmond en Nel Lagerwerf (van links naar rechts) tekenen het condoleanceregister voor prinses Juliana in Paleis Noordeinde. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17