Oegstgeester politici voorzichtig met Rijnfront REGIO ASC wil cijfers Overveerpolder Volkstuinders wijken voor huizen en kantoren bouwplan Mariënstaete Ik wil boer blijven, maar niet tegen elke prijs' Coalitie Warmond steunt 'De Baan is beste plek voor W armondse^markt' ratentoernooi Oegstgeest (Stgeest - Volleybalclub Ktgeest houdt woensdag- ind 28 april het jaarlijkse tentoernooi in de Apollohal. en en niet-leden kunnen straatteam samenstellen ten minste zes personen en men zich aanmelden voor gezelligheidstoernooi via w.volleybalcluboegstgeest- Deelname kost 10 euro per «elgoedactie vrijdag 26 maart 2oo4 R3 Na fiasco Poelgeest wil gemeenteraad een 'second opinion' Oegstgeest stgeest/voorschoten - =j)r een hulptransport naar 1 ïgarije zoekt de Oegstgeest- jana Valckx naar speelgoed jeld. Het speelgoed is be id voor kindertehuizen, het voor financiering van het sport. De vrachtwagen van nzamelingsactie 'Samen len, samen delen' vertrekt al in april, maar er is nog vol- nde ruimte. Inzamelpunten 'I e regio zijn bij Dana Valckx, leimanshof 104 in Oegst- 'l st (5126144) en in Voorscho- bij Janine ter Maat, Leidse- 393-B (5723533). Meer in- natie: www.samenspelensa- idelen.nl. inflict met cretaris was edrijfsongeval' tl ien aan den rijn - 'Een be songeval', noemt interim leentesecretaris Ig Camina- ïet arbeidsconflict waarmee gémeente Alphen aan den de kranten haalde. Eind tg jaar zegden burgemeester .vethouders het vertrouwen n gemeentesecretaris Marjo ma. De hoogste ambtenaar d naar huis gestuurd omdat lere samenwerking onmo- k zou zijn. Over de oorzaak het conflict heeft het colle- ,g looit opheldering willen ge- afgelopen maanden is ge- "j leerd om tot een 'minnelij- chikking' te komen, zo geeft woordvoerder van de ge- nte aan. Dat is niet gelukt, ma wordt per 1 april offici- ontslagen. Haar tijdelijke plger heeft het conflict on- ocht. Hij sprak met men- in en buiten de gemeente organisatie. Caminada ziet reuk als een 'incident'. Vol- hem hoeft er niets te ver ren aan de organisatie of ultuur in het stadhuis, ji duidelijk is dat Adema niet terugkomt, gaat de ge- nte op zoek naar een nieu- ecretaris. 'Betrokken, boeg- d van de organisatie, wijs, verslaafd aan het politieke zeer bewust van schar- ïinctie tussen college en nisatie, geen zandloper en korte-baanschaatser'. Een p uit de kenmerken die in voorlopige profielschets 1 de nieuwe gemeentesecre- v van Alphen staan. De on- lemingsraad brengt snel j es uit over die schets, waar- ik eigenschappen staan be geven die het college juist [Jr niet ziet. In de ogen van B Q]W profileert de hoogste ^tenaar zich als strategisch 0|seur van het college. na was vanmorgen niet be daar voor commentaar, zij n paar weken met vakantie. oegstgeest - De Oegstgeestse politici behandelen de cijfers van de ontwikkeling van Rijnfront, het gebied bij de A44, als porse lein. Gisteravond vroegen alle partijen om hulp van een onaf hankelijke deskundige. De les van Poelgeest, waar een miljoenentekort ontstond door dat volgens een onderzoeks commissie politici en ambtena ren hadden zitten slapen, ligt Oegstgeest nog vers in het ge heugen. Voor Rijnfront, een project ter waarde van 100 mil joen euro - een veelvoud van de gemeentelijke begroting - wil len de raadsleden daarom niets voor zoete koek slikken. „Er zijn in dit omvangrijke project zo veel knoppen waaraan je kunt draaien om het resultaat te be- invloeden", stelde raadslid Ou dendijk (LO) vast. Zo wees CDA'er De Blaeij erop dat de duur van het project alweer met twee jaar was verkort, terwijl tijdnood in Poelgeest juist zo veel ellende had veroorzaakt. Oudendijk: „In Poelgeest heeft de raad de controletaak niet naar behoren uitgevoerd. Deze grondexploitatie is twee keer zo hoog en de risico's zijn na venant. Terwijl onze kennis van deze ingewikkelde materie nog steeds niet toereikend is." Frac tievoorzitter Klaver van PrO voegde toe: „We willen weten welke knoppen er zijn om het project te blijven sturen." Dat de cijfers van Rijnfront nu al nauwelijks boven nul uitko men, baart de Oegstgeestse raad zorgen. Daarom schakelen de politici een onafhankelijke expert in die bepaalde onderde len van de grondexploitatie moet controleren en aanbeve lingen mag doen over beheer sing van het project. Ouderen willen plekje in Rijnfront In Rijnfront moet voldoende plek komen voor oudere bewoners, vindt de Oegstgeestse senio renraad. Secretaris De Jong vreest dat er in de plannen niet genoeg ruimte is vrijgehouden voor bijvoorbeeld een wijkcentrum voor sociaal- culturele activiteiten en 'bewegen voor oude ren', gezondheidsvoorzieningen en de bijbeho rende parkeerruimte. „De 8.000 vierkante meter die voor niet-commerciële ruimte is gereser veerd in het plan, is niet voldoende om voor ou deren een passend leefmilieu te scheppen", zegt De Jong. „Een eenvoudige oplossing is om ouderen niet in Rijnfront te laten wonen. Maar dat miskent de waarde van de ontmoeting van verschillende leeftijdsgroepen. Bovendien wil ik gaarne verne men waar we de wassende stroom van vijftig plussers dan moeten onderbrengen." De Jong pleit verder voor de bouw van levensloopbe- stendige woningen in Rijnfront. Die woningen hoeven dan later niet voor veel geld te worden aangepast voor de oudere bewoners. Rijnfront is overigens alleen globaal ingetekend. De steden bouwkundige invulling - vrat voor huizen ko men er, waar lopen de wegen - komt pas deze zomer aan bod. oegstgeest - Voetbal- en cric ketvereniging ASC wil inzicht in de berekening die Deloitte voor de gemeente Oegstgeest maak te. Uit die berekening komt naar voren dat verhuizing van de sportclub van de Duiven voordestraat (voetbal) en sport park De Krogt (cricket) naar de Overveerpolder minimaal acht ton kost. De rekenmeesters van de 'good old' houden aan ver huizing en bebouwing van het voetbalveld namelijk wel geld over. Het voorstel om een onaf hankelijke derde naar de cijfers te laten kijken, dat een meer derheid van de gemeenteraad gisteravond aanvaardde, zit het bestuur van ASC niet lekker. Burgemeester en wethouders vinden dat echter de enige op lossing. Zij weigeren de cijfers van Deloitte openbaar te ma ken, omdat er straks eventueel met projectontwikkelaars on derhandeld moet worden over nieuwbouw aan de Duiven voordestraat. „Wij staan nog steeds achter de cijfers van Deloitte, die uitkomen op een verlies van 800.000 tot 1,5 mil joen euro", aldus wethouder Eegdeman. „ASC heeft een an dere berekening. Die cijfers wil ik naast elkaar leggen om te zien waar de verschillen zijn ontstaan. Maar om nog eens met ASC aan tafel te zitten, dat hebben we al gedaan. De club is eigenaar van de grond en probeert die positie terecht te gebruiken. Maar we willen niet alle cijfers van Deloitte aan ASC overhandigen." ASC wil die cijfers wel hebben en daarmee een samenwer kingsproject tussen de gemeen te en de sportclub opzetten om de Duivenvoordestraat te be bouwen. Dat scheelt volgens het bestuur veel geld, omdat zo commerciële projectontwikke laars buitenspel gezet worden. De sportclub ziet ook besparin gen in het laten varen van de eis om minimaal 30 procent van de nieuwbouw uit sociale woningbouw te laten bestaan. Maar dat kan absoluut niet, leg de Eegdeman uit: „Jammer voor ASC, maar dat is nu een maal regionaal afgesproken." Ondanks de mokkende sport bestuurders komt er een derde onderzoek naar de cijfers van ASC en Oegstgeest. Dat onder zoek gaat uit van bebouwing van de Duivenvoordestraat (in- cusief sociale woningbouw en seniorenwoningen, zonder par keergarage), geen huizen op sportpark De Krogt en drieën half veld voor ASC in de Over veerpolder. Alleen Leefbaar Oegstgeest stemde tegen dat plan. LO vindt het onderzoek, dat 10.000 euro kost, te duur. Volkstuinder Van Velzen maakt de kluiten grond fijn. „Dan kan ik eerdaags gaan zaaien en poten." Foto: Hielco Kuipers 'Het liefst willen we in de Meerburgerpolder blijven' door Judy Nihof zoETERwouDE-RiJNDiJK - De volkstuin- ders in de Meerburgerpolder in Zoeter- woude-Rijndijk begrijpen er niets van. Waarom kunnen ze hun tuinen niet houden als er huizen en kantoren in de polder verrijzen? „De voetbalvelden van Meerburg worden wel ingepast. Dan kan er toch ook wel een stukje tuin bij?" Jacques van Velzen (65) is één van de ze ven volkstuinders die eind volgend jaar weg moeten uit de Meerburgerpolder. Hij is het daarmee helemaal niet eens, maar ziet zich ook geen actie voeren te gen dat besluit. „Ik ben niet zó protest achtig. Van de anderen heb ik ook niet gehoord dat ze willen protesteren. Het zou ook weinig helpen, denk ik." Het tuinseizoen is begonnen en dat be tekent dat Van Velzen het druk heeft. De inwoner van Zoeterwoude-Rijndijk houdt nu eenmaal van een grondige aanpak. Deze donderdagmiddag strooit hij kalk, voor de juiste zuurgraad van de grond. Daarna maakt hij met een ma chine de kluiten grond fijn. „Als dat ge daan is, ga ik harken. Dan kan ik eer daags gaan zaaien en poten." Het geluid op de achtergrond deert Van Velzen niet. Over de A4 raast het verkeer voor bij. „Ik ben aan het werk. Ik hoor het wel, maar ik let er niet op." Van Velzen beschikt nog over twee volkstuintjes. Beide raakt hij binnen af zienbare tijd kwijt. „Ik had een tuintje aan de Besjeslaan in Leiden, maar daar kreeg ik te horen dat ik weg moest. Toen kon ik hier in de Meerburgerpolder te recht. Even later liet de projectontwikke laar weten dat ik mijn tuin aan de Bes jeslaan voorlopig mocht houden. Er ging daar toch nog niets gebeuren. Dat is tien jaar geleden. Nou, toen had ik twee tui nen Maar ook aan de Besjeslaan kan ik niet lang meer blijven." In de Meerburgerpolder plantte Van Velzen appelbomen en bessenstruiken. Hij zette een hoge en een lage kas neer en bouwde een schuurtje. „Er was niets toen ik hier tien jaar geleden kwam. Ja: onkruid. Zoooo hoog." De hobbytuin der verbouwt verschillende soorten groenten, van wortels, snijbonen, sla, andijvie, radijs en tomaten tot postelein Alleen de penen zien er in de winkel mooier uit." Van Velzen heeft zijn volkstuin graag dicht bij huis. Een nieuwe tuin beginnen bij volkstuinvereniging Oud Raadwijk in Zoeterwoude-Dorp trekt hem vanwege de afstand op het eerste gezicht niet aan. Bovendien is het nog maar de vraag of hij daar terecht zou kunnen. Dat geldt ook voor de andere hobbytuinders. Al is hij wel van plan om eens een kijkje te gaan nemen bij Oud Raadwijk. „Weet je wat het is: het is zo ver weg. Met de bromfiets mag je niet over het Molen pad naar het dorp. Dan moet je dus he lemaal omrijden. Nee, het liefst willen we hier blijven." dieuwe WLTO-voorman pleit voor passende beloning boeren I Marieta Kroft se <(rswoude/regio - Toen Ge- iVan der Hulst 31 jaar gele gerd geboren, praatten de d^ieden al over het openhou- eri/an het Groene Hart. „Nog 3Zjls zijn ze er vol van. Maar '^jiesef dat het de boeren zijn vijoor die openheid zorgen, is ibnper", zegt de nieuwe voor- n van de WLTO-afdeling Rijn- rietlanden. „Onze inspannin- "yworden niet beloond. Daar- [jri stoppen steeds meer boe- 1 éHet is vijf voor twaalf." eiWoorden van de Hazers- g tienaar liegen er niet om. In lgber 2002 zijn ze ook al ge- '0 jen door elf burgemeesters vede Rijnstreek bij de vaste ofercommissie voor land je V. Van der Hulst: „Maar Is er vervolgens gebeurd? Ik dl het niet. De burgemees- Tsfiebben er door de publici- zogoede sier mee gemaakt, 6-1 het lijkt erop dat ze het er ,ublgens bij hebben laten zit- di (ieuwe voorman van de be langenorganisatie wil van alles doen om de overheden ervan te doordringen dat er iets moet gebeuren. Sinds 26 februari is hij de voorzitter van drié vorig jaar gefuseerde WLTO-afdelin- gen: Rijnwoude, Zoeterwoude- /Leiden en Leidschendam- /Stompwijk. De nieuwe afde ling Rijn- en Vlietlanden, be staat uit circa 300 leden, van wie 192 praktiserende melkvee houders, akkerbouwers, kwe kers, varkens- en kippenhou ders. „Het is goed voor je ont wikkeling", zegt hij ter verkla ring van zijn jawoord toen hij voor het voorzitterschap werd gevraagd. „Je kijkt verder dan alleen je bedrijf. Ik vind het bo vendien belangrijk dat de WL- TO er is. De sector moet een stem hebben. Een WLTO zon der voorzitter is geen goed sig naal." Toch doet hij het werk voorlopig voor een jaar. ,Als het goed loopt, wil ik langer blijven. Maar het moet geen taak van een beperkt aantal boeren zijn." Gerard van der Hulst heeft met zijn ouders een melkveehoude rij aan het Spookverlaat. Voor Hollandse begrippen is het be drijf met 115 melkkoeien, 1 mil joen liter quotum en 62 hectare land, groot. Toch ziet ook hij dat de marges minder worden. „De minimale beloning voor het produceren van melk en groenten die vervolgens als mu nitie in de supermarktoorlog worden gebruikt, is de grootste bedreiging. Dat kun je met landschapsbeheer of een twee de tak niet goed maken." Van der Hulst vertelt dat toen zijn vader dertig jaar was, er een grote emmer met geld klaar in Brussel klaarstond om de productie te stimuleren. „Nu staat er een ruif met geld voor de natuurontwikkeling. Er is kennelijk vraag naar natuur, dus pakken wij dat op. Maar als dank voor onze inzet worden we opgezadeld met strengere regels in bijvoorbeeld streek- en bestemmingplannen. Een teken aan de wand vindt de nieuwe voorzitter de 64 bezwa ren die onlangs bij de gemeente Rijnwoude zijn binnengeko men tegen het nieuwe bestem mingsplan buitengebied. „Het Groene Hart moet openblijven, de boeren moeten daarvoor zorgen. Maar tegelijkertijd leg gen de overheden ons zoveel beperkingen op dat het steeds door Judy Nihof warmond - De bouw van 63 luxe appartementen nabij het Warmondse verpleeghuis Ma- riënhaven is weer een stap dichterbij gekomen. Een raadsmeerderheid van CDA en Warmond Anders wil meewer ken aan de plannen. Zij kunnen er mee leven als het niet lukt om de dure appartementen al lemaal te verkopen aan mensen die in meer of minder mate zorg nodig hebben. De opposi tiepartijen WD en Progressief Warmond (PW) stemden gister avond tijdens een raadsverga dering tegen de plannen. Zij hamerden op de enkele ja ren geleden gemaakte afspraak dat de stichting Mariënstaete uitsluitend appartementen bouwt voor zorgbehoevenden. Het contract tussen de gemeen te en Mariënstaete biedt vol gens PW en WD daarvoor on voldoende garanties. PW en WD vrezen dat het uit eindelijk een gewone woonwijk wordt, van relatief jonge oude ren met twee of drie auto's die gaan zorgen voor parkeerpro blemen en verkeerschaos. PW voerde daarnaast aan dat een gewone woonwijk in strijd is met het bestemmingsplan, waarin staat dat het terrein is bedoeld voor zorgdoeleinden. Op de vraag van PW-raadslid Van Konijnenburg hoe de ge meente dit denkt op te lossen, kreeg hij van wethouder De Vroomen geen duidelijk ant woord. De wethouder denkt dat de overeenkomst met Mariënstae te voldoende waarborgen biedt dat de appartementen in han den komen van ouderen die zorg nodig hebben. „We geven bepaald geen vrijbrief. Het wor den geen appartementen voor vlotte 55-plussers met een Fer rari." Volgens hem heeft Ma riënstaete al een wachtlijst van belangstellenden. „Het blijkt dat de aanwezigheid van zorg een belangrijk motief is om in één van de appartementen te willen wonen." De stichting Mariënstaete is al jaren bezig om luxe apparte menten van de grond te krijgen, omdat zij geld nodig heeft. Door de opbrengst van de ap partementen ontstaat financië le ruimte om zaken als renova tie of nieuwbouw te bekostigen. Vanwege de lange voorgeschie denis voelden de fracties van Warmond Anders en CDA niets voor het voorstel van WD- raadslid Van der Steur, die nog met tal van vragen zat, om in de volgende raadsvergadering weer op de overeenkomst tus sen gemeente en Mariënstaete terug te komen. „Het vorige college is al met een eerdere, vergelijkbare overeenkomst ak koord gegaan. Het past in dit stadium niet om er weer mee terug te gaan naar Mariënstae te.", aldus Warmond Anders- raadslid Van der Vooren. Gerard van der Hulst, de nieuwe voorzitter van de WLTO Rijn- en Vlietlanden: „We hebben de kennis, de motivatie en de capaciteit om het gebied vitaal te houden." Foto: Hielco Kuipers moeilijker wordt om boer te blijven." Namens de WLTO zit Van der Hulst in de gebiedscommissie Wijk en Wouden. In deze club zitten de wethouders van Rijn woude, Zoeterwoude, Leider dorp, Alphen aan den Rijn, Zoetermeer, Leidschendam en Leiden, de waterschappen en de provincie Zuid-Holland. Ge zamenlijk bedenken ze plannen om het Land van Wijk en Wou den, het groene gebied tussen de steden, groen te houden. Wijk en Wouden bestrijkt gro tendeels de WLTO-afdeling Rijn- en Vlietlanden. „Die com missie onder voorzitterschap van de Zoeterwoudse burge meester Havermans rammelt aan menig deur om het gebied een economisch perspectief te geven. Het probleem is dat pro vincies en gemeenten nogal eens hun eigen keuzes maken en dat wil het resultaat nog wel eens in de weg staan." De jonge ondernemer, vader van twee meisjes, wil graag met zijn collega's tot zijn 65ste boer blijven in het Groene Hart. „We hebben de kennis, de motivatie en de capaciteit om het gebied vitaal te houden. Maar ik ga niet door tot elke prijs. Als de consument liever in eigen land natte voeten haalt doordat de weide in moerassen veranderen en het voedsel liever uit Ameri ka haalt omdat het goedkoper is, dan stop ik ermee." warmond - De Baan is een veel betere plek voor de weekmarkt dan de gemeentehaven. Dat be toogde PW-raadslid Hans Goudsmit gisteravond tijdens de raadsvergadering. De vier kooplieden die nu nog elke za terdag met hun kramen op de kop van de Dorpsstraat staan, moeten daar weg vanwege de bouw van een supermarkt en appartementen. Ze zijn volgens Goudsmit echter ontevreden over de nieuwe stek die ze toe gewezen hebben gekregen. Burgemeester en wethouders boden de kooplieden een plek aan de gemeentehaven aan. Wethouder Van Klinken rea geerde verbaasd op de gesugge reerde onvrede. Toch is hij be reid opnieuw met de kooplie den te praten. In eerdere ge sprekken had hij juist begrepen dat zij de Baan niet zien zitten. „Die plek is door de markt kooplieden terzijde geschoven, omdat het te ver weg zou zijn van de reuring in de Dorps straat." Ook andere plekken, zoals de Meerrustlaan, vielen in die gesprekken af. Zo zouden de kramen op die plek de door gang te veel belemmeren. Op de gemeentehaven heeft de ge meente inmiddels een kast la ten aanbrengen om de markt kooplieden van elektriciteit te voorzien. Desondanks wil de wethouder het idee voor een markt op de Baan opnieuw met hen bespreken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15