LEIDEN REGIO Bedrijfsleven staat niet in de rij voor Valkenburg De Stieltjesstraat is solidair en tegen Europa Diaconessenhuis brengt dermatologi onder bij poli Lisse 'GroenLinks verkwanselt sociale gezicht van Leidei HDC 972 vrijdag 26 MAART 2OO4 lisse/leiden - Een in Lisse werk zame huidarts van het Diaco nessenhuis verhuist waar schijnlijk naar de nieuwe 'bui tenpoli' bij het verzorgingshuis Berkhout. Voor de rest is het Leidse ziekenhuis terughou dend over deelname aan de vo rige week geopende polikliniek. De stichting Mariënstaete heeft, als eigenaar van de buitenpoli, gevraagd of het Diaconessen- huis specialisten naar Lisse wil sturen. Mariënstaete is samen met het Haarlemse Spaame Ziekenhuis verantwoordelijk voor de poli. „Maar wij voelen niet veel voor een buitenpoli", zegt directeur patiëntenzorg A. Lamping van het Diaconessen- huis. „Zet daar een specialist neer en binnen de kortste keren heb je een bloedonderzoek no dig of iets anders waarvoor je weer moet uitwijken naar het ziekenhuis. Wat dat 'betreft hebben wij een iets andere filo sofie dan het Spaarne Zieken huis, dat meer ziet in een bui tenpoli." De eventuele vestiging van een dermatoloog in de Lissese bui tenpoli staat volgens Lamping los van de discussie over het nut van een buitenpoli. „Wij hadden al een dermatoloog in Lisse, zoals we die ook hebben in Sassenheim en andere ge meenten. Dermatologen kun nen makkelijk op locatie wer ken, omdat ze alleen een kamer nodig hebben en vaak nau\ menwerken met huis art; De dermatoloog van het Di nessenhuis maakt nu geil van een ruimte in een gez heidscentrum in Lisse. ruimte is echter veroui Lamping; „We willen al gj me tijd verhuizen. En de i, we buitenpoli blijkt een schikte ruimte te hebben." Eerder lieten fysiotherap* en huisartsen weten niet di j nemen aan de buitenpoli Berkhout. Ook de thui haakte af, omdat de besch re ruimte te beperkt zou zij De nieuwe polikliniek is v bedoeld voor het verrichten onderzoeken. Ze beschikt een longarts, een gynaeci, en een orthopeed. De spet ten hebben in totaal de, schikking over twee 01' zoekskamers, twee behand. mers en een lab waar bloe prikt kan worden. Het Sp; Ziekenhuis sluit niet dat de toekomst uitbreiden ei kleine ingrepen in Lissen n lijk worden. Te denken var aan het aanbrengen en uit van hechtingen en het van echo's. De buitenpoli in de toekomst uitgroeie1 een 'transmuraal centrum huisartsen, fysiotherapeut! een 'infopunt zorg'. Daar nen mensen terecht me voorbeeld vragen over pleeghuizen of de thuiszor gen de minima inleveren half miljoen. Wie beseft d de vorige begroting al mee 1,25 miljoen op de minii bezuinigd? Ik kan mij nie inneren dat er door de f veel werk van is gemaal dat tegen te gaan." Smit z de afgelopen twee jaar litieke constante': „Afbraa een belangrijk deel van h< leid waarvoor GroenLink: in de zestien jaar daarvoo! succes hard gemaakt heeft lang tolereert de fractie nog?" Oud-raadslid Paul Duij verbaast zich hogelijk ove bezuinigingspakket. „Bep keuzes kan ik echt niet vol Duivensz, tevens lid van d delijke Partijraad voor G Links, heeft vrijwel dezelfc zwaren als Smit. Hij noem der nog het afschaffen v woonlastenregeling voor sen met een hoge huur. alleen een motie uit 200 GroenLinks om aan de 1 trekken als de minima achteruitgaan. Dit lijkt n termate mager voor een gepartij met een traditie vi ciaal beleid." Fractievoorzitter Gerard Hees zegt dat de fractie aan het bezuinigingspakk veranderen. „We onderki het gevoel, maar de eco sche omstandigheden v\ niet mee en dan zullen o ciaal beleid en milieu ni spaard worden. We rr verdedigingslinies optri maar soms moet je ook tegen je zin accepteren." door Robbert Minkhorst leiden - Een aantal leden van GroenLinks in Leiden uit kritiek op de eigen partij wegens het 'verkwanselen van het sociale gezicht van de stad'. Volgens de critici gooit de partij 'beleid dat in zestien jaar is opgebouwd te grabbel'. De interne kritiek op de fractie en op het college waar GroenLinks deel van uit maakt komt niet geheel toeval lig op het moment dat de ge meente jaarlijks nog eens tien miljoen euro moet bezuinigen. 'Hoe lang tolereert de fractie dat nog?'. Twee prominente partijleden openen in de digitale nieuws brief van GroenLinks de aanval op de fractie. Historicus Cor Smit, oud-ambtenaar en be- stuursmedewefker van oud wethouder Jan Laurier, vindt de houding van de fractie slap. Smit bespeurt 'een constante afbraak' van sociale t thema's van GroenLinks en merkt dat 'minima sluitpost zijn'. „De krant stond er vol van: de be zuinigingsoperatie die het col lege wil uitvoeren. Dus kijk je reikhalzend uit naar de nieuws brief. De ongetwijfeld fatsoen lijke en kritische reactie zal daarin toch wel staan? Helaas." Smit verzet zich tegen de bezui nigingen op natuur- en milieu educatie, het al ingevoerde spuiten met gif tegen onkruid (ook een besparing) en het af schaffen van de hondenbelas ting. Met de kortingen op het minimabeleid is hij het even min eens. „Nog iets meer mo- AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tu 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Tijdens de wandeling van zondag 28 maart door het Heempark in Leiden is er speci ale aandacht voor de stinzen- planten en andere voorjaars- bloeiers. De wandeling begint om 14.00 uur bij de ingang van het park aan de Oegstgeester- weg. In buurthuis Op eigen Wieken aan het Valkenpad is zondag middag vanaf 13.30 een bingo middag voor 50-plussers. De kosten bedragen 3 euro voor drie spelrondes. In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den is zondag van 10.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt. Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag 31 maart met de I.V.N. Kindernatuurclub vanuit het Koetshuis in de Leid se Hout op zoek naar de lente. Met zijn allen gaan ze het voor jaar tegemoet in Oud Poelgeest. De kindernatuurclub is op de laatste woensdag van de maand, van 14.00 tot 16.00 uur voor één euro per keer. Infor matie bij Els Witte, 5213620 of Cobie van Rijn, 5221111. De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt op vrijdag 2 aprü een ruilavond voor verza melaars van postzegels, mark clips, telefoonkaarten, sigaren bandjes en nog veel meer. Ie dereen is welkom tussen 19.00 en 21.45 uur in buurthuis Spoortje aan de Bernhard Voor inlichtingen of tafeh huur kunt u bellen met 0i 5896925. De laatste lezing in de se 'Gods eeuwige heilsplan' prof. Ouweneel is vrijdag om 20.00 uur in het schot bouw aan het Lammensc park 1 in Leiden. Het ond werp is 'Geestelijke wapei ting', laatste gedeelte Efes Terre des Hommes orga seert op zaterdag 3 april e stekjesmarkt voor haar wi aan de Burgsteeg. De opb gaat naar het Cambodian men Crisis Center. Deze t satie verzorgt onder meei opvang van vrouwen en 1 ren die het slachtoffer zijl geweld, mensensmokkel prostitutie. De maandelijkse plante beurs van tuinvereniging Buiten wordt op zaterdag april gehouden van 11.00 13.00 uur tegenover het v gingsgebouw aan het Joo voornpad 16 achter het h derpark. De Stichting tot instand ding van de begraafplaat; nesteeg Leiden stelt op z< 4 april tussen 13.00 en 16 uur de aula open voor pc De begraafplaats is elke c opend. De Kamer van Koophandel voor Rijnland denkt dat Valken burg kan uitgroeien tot 'vijfster- renluchthaven'. „Ik vermoed dat daar een markt voor is, maar dat zouden we uit moeten zoeken", zegt secretaris K. Broeksma. „Maar dan moet ik eerst weten wat de politiek wil." Als Valkenburg open blijft, kiest de Kamer van Koophandel voor activiteiten die aansluiten bij de militaire vluchten. „Vervoer van leden van het Koninklijk Huis, zoals je nu al hebt. Je zou dat kunnen uitbreiden met zakelij ke vluchten in het hoogste marktsegment. Ik denk dat be drijven als Martinair of de KLM daar ook wel in geïnteresseerd zijn. Luxe vervoer van perso neel uit de life science- hoek in Leiden, ruimtevaartbedrijven als Dutch Space en Esa/Estec, of voor gasten van hotels als Huis ter Duin. Je landt op Val kenburg en je bent binnen een kwartier waar je moet zijn." Zo'n 'excellente luchthaven' zou dan wel moeten beschik ken over hoogwaardige horeca, goede vergaderfaciliteiten en snel en comfortabel vervoer. Een keuze tussen sluiting of een 'doorstart' van Valkenburg wil Broeksma niet maken. „Al denk ik dat ik een sluiting maat schappelijk hoger waardeer dan een doorstart." Beide opties bieden volgens hem economi sche perspectieven. „Bij het openhouden van Valkenburg moeten we daarop inspelen. En dan denk ik dus niet dat we Zestienhoven moeten gaan na doen." In een volwaardige 'regionale luchthaven', zoals Lelystad en Rotterdam die hebben, ziet Broeksma niets. „Dan krijg je alleen maar meer van hetzelfde en daarvoor zit Valkenburg te dicht op Schiphol en Rotter dam. Bovendien sluit zo'n ont wikkeling niet aan op het mili tair gebruik." De KLM is net als Ryanair 'in principe' geïnteresseerd in de mogelijkheden die Valkenburg biedt. Luxe personenvervoer, zoals de Kamer van Koophan del voorstelt, zou een optie kunnen zijn. Dit vervoer vindt nu plaats vanaf Schiphol-Oost en is een nevenactiviteit van dochtermaatschappij KLM Ci tyhopper. „Den Haag en omge ving herbergen natuurlijk een heel diplomatiek circus", zegt woordvoerder B. Koster. „En de trend onder zakenlieden is dat ze zo snel mogelijk bij hun be stemming willen zijn. Point to point leizen, via secundaire air ports als Rotterdam. Maar goed, Valkenburg is natuurlijk geen secundaire airport, eerder een tertiaire of een quartaire." Bijkomend probleem is de lig ging van Valkenburg: „Vliegver keer doorkruist de aan- en uit vliegroutes van Rotterdam en Amsterdam. Dus dat zou je al lemaal moeten reorganiseren. Nee, zo'n plan is absoluut niet iets watje overnight kunt reali seren." „Dat bord is echter weggehaald door de politie. Nu hebben we dat bord maar aan het tuinhek vastgemaakt. Dat is op eigen grond en daar kan de politie niks aan doen. Overigens is er niemand die op de plek par keert behalve de familie Sas burg zelf. De buurt is solidair." Een bezwaar van de familie Sasburg tegen het intrekken van de vergunning vond vorig jaar geen genade bij de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. „En daarna was de zaak afgedaan, volgens de gemeente", zegt Pieck. „Maar wij leggen ons er niet bij neer. We hebben een lijst met handtekeningen overhandigd aan verkeerswethouder Hes- sing en doen een beroep op hem die beslissing ongedaan te maken." Pieck kan zich opwinden over het feit dat Leiden zich achter Europese regels en richtlijnen verschuilt, zoals hij dat om schrijft. „Het woord zegt het al: richtlijnen. Is de gemeente dan zo harteloos dat zij invalide mensen in de kou laat staan? Alles wórdt maar onder de noemer Europa aangepast. Waar is het menselijke gezicht van de gemeente gebleven?" Vólgens een woordvoerster van de gemeente heeft het allemaal niets met Europese regels te maken. En nog minder met een klacht van een straatbewo ner. „Op 20 mei 2001 is er aan meneer Sasburg op eigen ver zoek een parkeerkaart voor ge handicapten afgegeven voor een passagier. Vervolgens is op 10 april 2002 besloten om de gereserveerde parkeerplaats voor een gehandicapte in de Het bord dat aangeeft dat er een parkeerplaats is voor invaliden* hangt in de Stieltjesstraat aan de af scheiding tussen stoep en tuin, omdat A. Sasburg ruzie heeft met de gemeente over een parkeerver- gunning voor gehandicapten. Foto: Hielco Kuipers Stieltjesstraat op te heffen. Me neer is namelijk passagier en een auto die hem ophaalt of wegbrengt kan daar voor de deur even stoppen zodat hij kan in- of uitstappen. Dat kan zonder dat het gevaarlijke ver keerssituaties oplevert. Ten slotte is er op 11 december 2002 afwijzend besloten op het verzoek van zijn vrouw om een parkeerkaart voor gehandicap ten. Zij kan namelijk meer dan 100 meter lopen en dat is het criterium." Fitnessbon Nederlanders worden te dik omdat ze te weinig bewegen en dat is erg ongezond. Trainen in een fitnesscentrum zou een stap in de goede richting zijn. Daarom heeft een aantal sport scholen in Nederland de han den ineengeslagen om mensen over de drempel te trekken en de Fitnessbon geïntroduceerd. Deze bon biedt de gebruiker de mogelijkheid om 4 weken te trainen bij de aangesloten cen tra voor 29 euro. Het idee ach ter de actie is dat als mensen eenmaal in een fitnesscentrum zijn, zij ervaren hoe goed het voelt om sportief bezig te zijn en blijven trainen. In Leiden en omgeving doen drie fitnesscen tra mee aan de actie. Fun Fit ness aan de Merendonk in de Merenwijk, Pro Life Factory in de Warmondse Veerpolder en Sportschool Van Houdt aan de Luykendreef in Leiderdorp. Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is tiet symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen valkenburg - Het bedrijfsleven staat niet direct te trappelen om commerciële vluchten te begin nen vanaf vliegkamp Valken burg. Vooralsnog biedt geen en kele mogelijkheid een duidelijk, toekomstperspectief. „Zo'n lap asfalt zegt me niets." Een korte verkenning aan de vooravond van het Kamerdebat over de toe komst van Valkenburg. De Ierse luchtvaartmaatschap pij Ryanair is 'in principe' geïn teresseerd in lijnvluchten vanaf Valkenburg, maar heeft nog geen idee of dit ook haalbaar is. „Ik denk dat iedereen het er over eens is dat een potentiële markt in theorie aanwezig is", zegt Benelux-woordvoerder David Gering. „Maar voor de rest weten we niets. Je zult bij voorbeeld moeten onderzoeken of we binnen 25 minuten een turn around kunnen maken." Ook qua landingsrechten heeft Ryanair geen idee wat mogelijk is op Valkenburg. „En verder hebben we een zo goed moge lijke autoverhuur nodig, bij voorkeur met Hertz. En een shuttledienst naar het dichtst bijzijnde treinstation of cen trum van een stad. Maar dat le vert waarschijnlijk geen proble men op." Ryanair heeft onlangs enkele verbindingen van regionale luchthavens stopgezet, vanwe ge tegenvallende resultaten. Per 28 april vervalt de verbinding tussen Groningen (Eelde) en Londen Stansted. In december trok het bedrijf de vluchten tus sen Stansted en Maastricht in. In Nederland is Ryanair nu al leen nog actief in Eindhoven, waarvandaan twee dagelijkse vluchten naar Stansted en een naar Barcelona/Gerona moge lijk zijn. Gering: „Die besluiten hebben geen consequenties voor interesse in andere lucht havens. Ryanair groeit flink; we zijn continu bezig om te peilen waar we kunnen uitbreiden. We hebben alleen niet genoeg toe stellen. Misschien dat we in de toekomst wel weer in Gronin gen terugkeren." De directeur van bloemenvei ling Flora Holland uit Rijns burg, J. de Mol, ziet niet direct de meerwaarde van een bloe- mentransport via 'Airport Val kenburg'. „Schiphol ligt niet veel verder dan Valkenburg. Of je nou tien minuten langer 'moet rijden, dat maakt niet veel uit." Op het vliegkamp zouden volgens De Mol nieuwe facili teiten moeten komen, zoals koelcellen. „Die plaat asfalt zegt mij niets, het gaat om de facili teiten die een luchthaven heeft. Schiphol heeft die faciliteiten en Valkenburg niet. Pas als die er zijn kun je kijken of je via Valkenburg goedkoper kunt werken. Verder kan ik er weinig over zeggen: ik ben geen lucht- De Kamer van Koophandel ziet niet veel in een commercieel Vliegveld Valkenburg'. Daarvoor zit de luchthaven te dicht terdam. Foto: Frans Roomer p Schiphol en Rot- vaartdeskundige. Volgens de op Schiphol geves tigde luchtvrachtexpediteur Van der Put bv is Valkenburg ongeschikt voor het transport van bloemen uit de Bollen streek. „Een Boeing 747 kan niet landen op Valkenburg, daarvoor is de landingsbaan te kort", zegt M. van der Put. Klei nere vliegtuigen worden vol gens haar niet ingezet voor der gelijk vrachtverkeer. „Eerder grotere vliegtuigen." Een week of drie geleden kreeg Van der Put bezoek van 'twee heren' die haar kwamen vragen naar de mogelijkheden van transporten via Valkenburg. „Dat gesprek was snel klaar. Het kan niet. De heren stonden zo weer buiten." Van der Put weet niet namens wie de heren op bezoek kwa men. mijnheer als mevrouw Sasburg heeft klachten waardoor een invalidenparkeerkaart gerecht vaardigd is. Waarom zou er an ders al in 1986 een zijn afgege ven? Die mensen worden er niet jonger op en hebben ja renlang een invalidenparkeer plaats voor hun deur gehad. Maar vorig jaar haalde de ge meente plotseling het bord weg dat langs de stoep bij de parkeerplaats stond. Boven dien wil Leiden nu ook het wit te kruis weghalen dat in het wegdek is gemarkeerd. Bela chelijk. Als dat gebeurt, kalken wij een wit kruis op de straat." Voor het weggehaalde invali- denbord heeft de buurt ook al een oplossing gevonden. „In eerste instantie hebben we zelf een bord aan een lantaarnpaal opgehangen", aldus Pieck. Een deel van de bewoners van de Stieltjesstraat is boos op de 'harteloze' gemeente. Vorig jaar trok Leiden de in 1986 af gegeven invaiidenparkeerver- gunning van de familie Sasburg plotseling in. Waarom? De buurt denkt dat een klacht van één straatbewoner de aanlei ding is en dat de gemeente zich vervolgens verbergt achter Eu ropese regels en richtlijnen. Volgens de bewoners is het in trekken van de vergunning een eenzijdig besluit van de ge meente en is er sprake van on behoorlijk bestuur. De vergun ning moet daarom zo snel mo gelijk weer aan de familie, man en vrouw, worden afgegeven. Leo Pieck, de woordvoerder van de buurt, heeft geen goed woord over voor de handelwij ze van de gemeente, „Zowel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14