Verdeeldheid over aanpak topinkomens ECONOMIE Ruim 100.000 banen weg door aanschaf machines 'HEMA zet in op luxe voeding, maar worst blijft' KLM in de clinch met OR over reorganisatie Microsoft accepteert de recordboete van Brussel Schonere wes verhogen productie in derde wereld DAF krijgt trucks niet aangesleept Bouwers oefenen zich in zelfkastijding nvluchten in 03 veiliger itreal - Het jaar 2003 kende ninste aantal dodelijke jtuigcrashes met lijnvluch- sinds 1945. Dat blijkt uit cij- van de Internationale Bur- Lichtvaartorganisatie (ICAO) artervluchten kregen daar- gen met meer dodelijke on- kken te maken. Er kwamen ;jaar 334 mensen om bij rashes van lijnvluchten. In vielen 791 doden bij der- crashes. Bij ongelukken chartervluchten, in totaal 12003, kwamen 362 men- om. Een jaar eerder stortten hartervluchten neer, waar- 01 inzittenden omkwamen. li en bonden iten akkoord ckt - Supermarktketen Aldi de vierhonderd filiaallei- in Nederland niet korten un salaris. Verder heeft de se prijsvechter toegezegd wartaal overleg te hebben de vakbond. Dat meldden Dienstenbond en FNV lgenoten gisteravond laat verleg met Aldi. De super- ctketen slaat hiermee een Dor kort onmogelijk geach- euwe weg in. Het concern nooit contact met bonden. 1 er binnen een week een ord. ministratie weg Staalbankiers lAAC - Staalbankiers draagt dministratie en ict-activi- 1 over aan automatiseerder ia. Het verkopen van een Vein het bedrijf maakt on- ïel uit van een ingrijpende anisatie bij Staalbankiers. iet contract tussen Staal- iers en Ordina is een be- van 16 miljoen per jaar ge- d. Verder treden 88 werk- irs van Staalbankiers in t bij Ordina. ell binnenkort er naar Libië' iaac - Shell is dicht bij de rtekening van een contract de exploratie van gas in Li- lat meldde het persbureau isteren. Dat zou beteke- at Shell voor het eerst 1992 weer voet aan de l krijgt in Libië. Het gaat 1 as AFP om exploratierech- in gas buiten de Libische 1 De Koninklijke/Shell was sinds de jaren vijftig in de opsporing en de ng van olie, totdat de pro- i in 1974 stopte. er duurzame deren besteld INCTON - De Amerikaanse anten van duurzame pro- n hebben in februari 2,7 nt meer orders binnenge- 'ti dan in de maand ervoor, jaee is de achteruitgang donderdag 25 maart 2004 utrecht/anp - Kleine en middelgrote bedrijven inves teren dit jaar massaal in machines. Zij willen op die manier met minder personeel toekomen. Onder meer hierdoor verdwijnen dit jaar 111.000 banen in de sec tor. Dat blijkt uit een enquête van TNS NIPO in op dracht van ondernemersorganisatie MKB-Nederland onder 4000 bedrijven. Begin vorig jaar liep 39 procent van de kleine en mid delgrote bedrijven met plannen rond om machines te kopen. Dat was eind vorige maand gestegen tot 46 pro cent. Zo verwacht 32 procent van de bedrijven de ko mende maanden in computers en software te investe ren. Dat is hoger dan de 27 procent in het topjaar 2000. Met de nieuwe machines denken de ondernemers dat de productiviteit per werknemer dit jaar zal toenemen met 1,6 procent. In 2003 steeg de productiviteit met 1 procent. „Ondernemers zijn verstandig bezig. De loon kosten zijn te hoog, dus doen zij arbeidsvervangende investeringen", aldus MKB-voorzitter Hermans giste ren. Vorig jaar verdwenen al 93.000 banen bij bedrijven met minder dan 250 werknemers. Kleine en middelgrote bedrijven zijn in Nederland ver antwoordelijk voor ongeveer 53 procent van alle ba nen. Dat komt neer op bijna vier miljoen arbeidsplaat- De enquête bevestigt het beeld dat bedrijven steeds positiever denken over de economie. Het verheugt Hermans dat ondernemingen voor het eerst ook opti mistischer zijn geworden over hun eigen toekomst. Volgens hem zijn vooral de vooruitzichten voor de in dustrie, de dienstverlening en de groothandel goed. In de horeca, toerisme en de detailhandel zijn de eer ste tekenen van herstel nog niet zichtbaar. Bedrijven in deze sectoren verwachten dit jaar ongeveer 90.000 ba nen te schrappen. „Consumenten blijven de hand op de knip houden", aldus Hermans. Grote billboard in de HEMA nieuwe stijl. Foto: GPD/Marco Hofste 17 procent die in januari ^geregistreerd vrijwel inge- L zo heeft het Amerikaan- rfiisterie van handel giste- fekendgemaakt. Duurzame Jren zijn producten die iar of langer meegaan. Cola haalt :er uit winkel 1 - Het Amerikaanse fris- jenconcern Coca-Cola ^besloten om de verdere luctie van zijn flessenwa- luropa uit te stellen. Het maakte zijn besluit gis- abekend nadat het vorige iet gewraakte Dasani-wa- ïroot-Brittannië uit de Is had gehaald omdat het bromaat zou bevatten, jljgeval van het Britse water :t om een geïsoleerd inci- Idus Coca-Cola. Niette- :eft het concern besloten Jpig niet verder te gaan (-£ verkoop ervan. Voedsel niet in Znode in België l - Biologisch voedsel it de mode in België. De van biologische brood, andere producten is in estagneerd, na vele jaren plosieve groei. De super mens Delhaize en Carre- ieldden dat de verkopen 2t-biologische producten gen. Ze vermoedden dat eet is weggeëbt van de Icrises, zoals gekkekoei- en dioxine in kip. non naar net injectièpen id - Farmaceutisch be- rganon heeft gisteren van erikaanse gezondheids- eit toestemming gekre- ti injectiepen met een a-klaar vruchtbaarheids- lerend hormoon op de te brengen. Onder de 5uregon Pen is deze an hormoontoediening b jaren verkrijgbaar in di- luropese landen, Canada tralië. Nu ook de toe ing binnen is voor de :aanse markt, betekent >r Organon een verster- -n de marktpositie. door Gerry van der Lit Amersfoort - Al van verre is dui delijk waar de babyspullen lig gen. De potjes, de kinderbadjes en de emmers staan uitgestald tot het plafond. Rompertjes er naast. Het damesondergoed? De frisse witte hemdjes en degelijke onderbroeken hangen in het ge lid. Hoog, tot aan het plafond. Dit is de nieuwe HEMA. Serviesgoed op drie meter hoogte? Klanten hoeven niet de ladder op om een bordje te pakken. Die staan gewoon op pak-hoogte. De uitstalling-tot- aan-het-plafond is bedoeld om de weg te wijzen. Servies is naast elkaar uitgestald, zodat de gehele collectie is te overzien. Niet bescheiden opgestapeld in kasten, maar pront. Bij de nieu we HEMA in Amersfoort liggen precies dezelfde spullen als in alle andere HEMA's van Neder land. Alleen zijn ze anders neergezet. Zodat meer artikelen zichtbaar zijn en mensen lekker worden gemaakt. De nieuwste HEMA van Neder land is vandaag geopend. Hier worden de nieuwste inzichten in consumentenwensen uitge probeerd. Het is voor het eerst dat een filiaal zo totaal is aange past, zegt de HEMA. Werkt het concept, dan worden de andere 265 filialen in Nederland ook zo ingericht. „We willen dat de klanten heb berig worden," verklaart Vin cent Bröring, manager eigen vestigingen Nederland bij de enorme wand met handdoeken in felle kleuren en in dikke sta pels. De vestiging is flexibel inge richt. Alle rekken zijn van me taal, ze staan op wieltjes, de in deling kan in een avond wor den veranderd. In de rekken hangen halfdoorzichtige kunst stof platen. Door er simpel een gekleurde plaat tussen te klem men, verandert de sfeer van de winkel in roze, paars, geel, groen, al naar gelang het sei zoen of de collectie. „Het nieuwe concept is helder, open, transparant", vertelt Bröring. „Zodat de klanten makkelijker zien wat er te koop is. Ruime looppaden, veel lucht." De Amersfoortse HEMA heeft als enige HEMA paskamers. Bh's kopen op de bonnefooi hoeft niet meer. Klantenonder- zoek wees namelijk uit dat ook HEMA-klanten toch graag kle ren willen passen. Er is een geldautomaat naast de klanten service. De fotoservice is veel groter geworden, met twee beeldschermen waarop men sen zelf hun digitale foto's kun nen overzetten naar een cd of laten afdrukken. Een van de belangrijkste veran deringen is de komst van de 'lekkere hapjes voor bij de bor rel' en het vertrek van de maal tijden. Exit boerenkool met worst, exit lasagne. Er liggen nu mini-quiches. De vele hapjes voor bij de borrel zijn nieuw, maar de HEMA-worst blijft. 'De nieuwe HEMA moet de mensen lekker maken. Ze moeten heb berig worden.' De vraag naar DAF-trucks blijft stijgen. Foto: GPD/Ton de Hond door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM ligt in de clinch met de ondernemings raad over het schrappen van banen. De OR heeft de directie voor de rechter gedaagd omdat het bedrijf zich niet zou hou- den aan afspraken over de reor- ganisatie. De bedoeling is dat de partijen elkaar vanmiddag treffen bij de ondernemingska mer van het gerechtshof in Am sterdam. Volgens OR-voorzitter Delnoij lapt de KLM-leiding de wet op de ondernemingsraden aan haar laars. Aanleiding is een re organisatie op een afdeling voor vliegend personeel, waar bij volgens Delnoij in strijd met de afspraken werknemers over tollig zijn verklaard voordat af delingen in elkaar werden ge schoven. Mede als gevolg daar van zou een enorm hoge werk druk zijn ontstaan. Het gebeurt volgens de OR steeds vaker dat bezuinigings maatregelen niet conform de afspraken worden uitgevoerd. „Er gaat een hoop fout", aldus Delnoij. De KLM heeft volgens hem blijkbaar haast om de be zuinigingen door te voeren voor 1 april. Vanaf die datum moet over maatregelen op nieuw met de vakbonden wor den onderhandeld. Dit vanwe ge het samenvoegen van de KLM met Air France. De KLM is bezig met het schrappen van 4500 banen, waarmee op jaarbasis 650 mil joen euro moet worden be spaard. Honderden boventalli ge KLM-ers wacht waarschijn lijk gedwongen ontslag nadat zij nog een jaar op de loonlijst hebben gestaan. Volgens de OR zijn momenteel zo'n 250 werk nemers overtollig. De Geus: Grotere rol van OR den haag/anp - In het kabinet is een meningsverschil ontstaan over de aanpak van exorbitante beloningen voor topbestuurders van bedrijven. Minister De Geus (sociale zaken) wil een grotere rol voor de ondernemingsraad (OR), bijvoorbeeld door een ver plichting de OR vooraf in te lich ten over de beloning van een topbestuurder. De ministers Zalm (financiën) en Brinkhorst (economische zaken) zijn daar tegen, zo meld den ingewijden gisteren. Zij vrezen dat het voorstel slecht is voor het Nederlandse vesti gingsklimaat. Zij zien meer in een grotere invloed van de aan deelhouders van bedrijven, in lijn met de aanbevelingen van de commissie-Tabaksblat. Die commissie kwam vorig jaar met een gedragscode voor on dernemingen. Kern ervan is dat bedrijven meer openheid van zaken moeten geven en dat de macht van aandeelhouders wordt vergroot. Het kabinet heeft vorige maand de aanbe velingen van de commissie-Ta baksblat vrijwel helemaal over genomen. Een grotere rol voor de OR, in de Tweede Kamer eerder weieens geopperd, zag het kabinet nooit zitten. Exorbitante beloningen aan de top van bedrijven leiden al een aantal jaren tot beroering in sa menleving en politiek. Recent nog toen bleek dat topman Kist van bankverzekeraar ING een inkomenssprong van 60 pro cent heeft gemaakt. Naar aan leiding daarvan stuurde De Geus een brief aan werkgevers organisatie VNO-NCW met een oproep de enorme loonstijgin gen tegen te gaan. VNO-NCW-voorzitter Schraven stuurde de minister een brief teug, waarin hij de bewinds man verweet grote internatio nale ondernemingen het land uit te jagen. „Wij steunen dan ook het argument van Zalm en Brinkhorst, dat we ons niet in de unieke positie moeten ma noeuvreren een slecht onder nemersklimaat te creëren", stelde een woordvoerder van VNO-NCW. Daarbij wees hij er op dat Nederland het enige land in de wereld zou worden waar een medezeggenschaps orgaan wat te zeggen heeft over de beloning van de bedrijfstop. De FNV wijst juist het argument van Zalm en Brinkhorst - dat het Nederlands vestigingskli maat verslechtert door een gro tere rol voor de OR - als onzin van de hand. Volgens CNV-voorzitter Terp stra van het CNV moeten 'de elite' van het bedrijfsleven en VNO-NCW zich 'inmiddels ka- potschamen dat ze de ontwik keling van de topinkomens nog steeds niet in de klauwen heb ben'. brussel/anp - Microsoft aan vaardt de torenhoge boete van Brussel, maar wil wel dat het Hof van Justitie in Luxemburg de juridische kanten van de zaak nader bekijkt. De Europe se Commissie maakte gisteren officieel bekend dat het Ameri kaanse softwarebedrijf 497 mil joen euro moet betalen omdat het zijn dominante positie op de markt heeft misbruikt. Het is de zwaarste straf die de Europese Commissie in haar strijd tegen kartels en markt- misbruik ooit heeft opgelegd aan één onderneming. Het on derzoek tegen Microsoft, de maker van Windows, heeft vijf jaar geduurd. Al langer klagen concurrenten dat het softwarebedrijf mis bruik maakt van de almacht van Windows door allerlei pro gramma's automatisch mee te leveren. In het onderzoek van de EU gaat het om Media Player, waarmee videobestandjes kun nen worden afgedraaid op de computer. In het oordeel van de commissie moet Microsoft niet alleen de boete betalen, maar moet het binnen negentig dagen op de Europese markt ook een Windows-versie zon der Media Player leveren aan pc-fabrikanten. amsterdam/gpd - Een groep van elf Nederlandse bedrijven uit de kledingindustrie gaat strenger letten op de arbeids omstandigheden in de buiten landse fabrieken waar hun kle ding wordt gemaakt. Zowel de fabrikanten als him toeleveranciers moeten vol doen aan de eisen van de inter nationale vakbondsorganisatie en aan de verklaringen van de rechten van de mens. Betere ar beidsomstandigheden leiden bovendien tot hogere producti viteit. De Nederlandse kledingfabri kanten, waaronder Gsus en Kwintet KLM, binden zich hier aan door zich aan te sluiten bij de organisatie Fairwear. Fair- wear, voorgezeten door oud- staatssecretaris Ybema, is vorig jaar opgericht om de vaak er- barmelijke arbeidsomstandig heden in de kledingindustrie aan te pakken. Kledingfabrikanten laten hun producten vanwege de lage lo nen veelal in het buitenland maken, zoals in Tunesië, Mace donië, India, Turkije, Polen of Thailand. In veel van die lan den zijn kinderarbeid en lange arbeidstijden aan de orde van de dag. Bedrijven willen daar best iets aan doen, maar het moet wel iets opleveren. Volgens een ver tegenwoordiger van Falcon, fa brikant van sportkleding, kan het bedrijf zich op deze manier ook onderscheiden. „Het is na tuurlijk heel fijn om 's avonds met een fijn gevoel naar huis te gaan, maar we willen ook dat bekend wordt wat we doen." Zo hoopt Falcon consumenten te trekken die waarde hechten aan 'eerlijk ondernemerschap.' Een andere fabrikant verwacht op deze manier ook de arbeids productiviteit te verbeteren. Als mensen schone we's heb ben, zijn ze minder vaak ziek." De arbeidsomstandigheden worden ter plaatse gecontro leerd door inspectieteams van Fairwear. Om de organisatie te betalen, dragen werkgevers en werknemers in de kledingbran- che via de CAO allemaal iets bij aan de kosten. Grote namen als C&A en VendexKBB hebben zich nog niet bij Fairwear ge meld. eindhoven/gpd - Voor de derde keer dit jaar heeft DAF Trucks bekend gemaakt de productie te zullen verhogen. Bovendien moet een eerder aangekondig de verhoging van de productie worden vervroegd. In totaal maakt DAF vanaf 3 mei 191 vrachtauto's per dag, waarvan 130 in Eindhoven. Er moeten 150 extra personeelsle den worden aangenomen. De eerste verhoging werd in ja nuari aangekondigd, toen in Eindhoven de productie van 115 naar 120 ging en in het Brit se Leyland van 56 naar 58. De tvj^éde verhoging naar 125 trucks per maand werd vorige maand aangekondigd, met als ingangsdatum 1 mei. Nu meldt DAF dat deze laatste productieverhoging wordt ver vroegd naar 19 april en dat per 3 mei de nieuwe verhoging in gaat. De snelle stijging van de vraag naar trucks creëert nieuwe werkgelegenheid. In totaal neemt DAF dit jaar 340 nieuwe mensen aan. Die extra werkgelegenheid is er vooral in de Eindhovense as semblagefabriek en in de moto- renfabriek. Ook in het Belgische Westerlo, waar assen en cabi ne* worden gemaakt, zullen nitér mensen aan de slag gaan. De hogere productie heeft ook de nodige gevolgen voor toele veranciers en de hele logistieke activiteit rondom de productie. Dagelijks rijden tientallen vrachtauto's vanaf het fabrieks terrein in Eindhoven met on derdelen naar Westerlo in Bel gië. Nadat de onderdelen daar zijn verwerkt tot assen en cabi nes gaan ze weer terug. Ze komen bij de assemblagefa briek precies op tijd aan om aan te sluiten op de lopende band en verwerkt te worden. Doorgaans vertrekken de afge bouwde en geteste trucks nog de j^lfde dag vanaf het fabrieks terrein naar de afnemers. door Koos van Wees Rotterdam - Een oefening in zelfkastijding was het gisteren op het jaarcongres van de Nederlandse bouwers, verzameld in de AVBB. De bouwfraude heeft bij de onder nemers een diep schuldbesef doen postvat ten. Al zijn er die het nog niet helemaal be grijpen. „Ze moeten eens ophouden met moddergooien." „De bouwers van Nederland erkennen hun fouten", zei AVBB-voorzitter Elco Brink man gisteren onder instemmend gemom pel. Het was een opmerking in een reeks die moet bewijzen dat er nu toch echt iets gaat veranderen in de bouwwereld. Géén prijsafspraken meer, geen cultuur van 'smeren en fêteren', weg met de hoog moed, de blik op de toekomst. Brinkman wil een streep onder het verleden. Zelfs als dat verleden minder erg is dan de buiten wereld wil doen geloven. Want, zo hield de voorzitter zijn leden ook voor, er mogen dan wel prijsafspraken zijn gemaakt, tot prijsopdrijving heeft dat niet geleid. Als er al een hogere aanneemsom uitkwam, dan was dat 'om continuïteit van werk en werkgelegenheid overeind te hou den en althans enige innovatie mogelijk te maken', aldus Brinkman. „Het geld is in bouwwerken gaan zitten, en niet in stieke me bankrekeningen of de zakken van bou wers." Maar behalve dit terzijde ('ik praat het ver leden niet goed') werden op het congres met de titel'De bouw verandert' weinig kanttekeningen geplaatst bjj de fraude, al hebben 'honderden' bedrijVen gehoor ge geven aan de oproep hun overtredingen te melden bij kartelwaakhond NMa. Volgens Brinkman is daar geen enkele overtreding bij die dateert van na de parlementaire en quête naar de bouwfraude. De bouwers die denken dat het allemaal nog wel meevalt, kregen gisteren voorgele zen uit een door de AVBB opgesteld boekje over de reputatie van de bouw. Daarin ko men communicatiedeskundigen aan het woord die de bouwers kenmerken als 'pri ma netwerkers, in zichzelf gekeerd, en klantonvriendelijk. „De knop moet om", klonk het daarom veelvuldig. En een op het podium genode bouwer zei al de goede dingen. „We moe ten beter communiceren met de buiten wacht." f h: „We moeten ons afvrager* hoe heeft dit t unnen gebeuren?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9