BUITENLAND 'Bush vond terrorisme belangrijk, niet urgent' Nieuwe NAVO grenst vanaf 2 april aan Rusland Mexico ziedend over oefening Britse miltairen in grotten Verdrag van Kanagawa moest in het Nederlands Spaans koningshuis rouwt met nabestaanden Bom gevonden op spoorlijn Parijs-Bazel Na het sleuteltje nu weer het scheermesje van Dutroux Dutroux 1.345.796 Slachtoffers Stalin krijgen een naam mrlingen uit Charles Taylor knnesburg - De huurlingen inlangs in Zimbabwe zijn ■ehouden, hadden het ge it op de Liberiaanse ex-pre nt Charles Taylor. Ze moes- ïem uit Nigeria ontvoeren verdragen aan het speciale voor oorlogsmisdaden in a Leone. Dat schrijft de I-Afrikaanse krant This Day. rlusconi krijgt ii mediawet e - De Italiaanse Tweede ler heeft alsnog ingestemd de omstreden mediawet iet mogelijk maakt dat een ooon meer dan twee natio- tv-zenders bezit. Berlusco- left drie commerciële zen- in handen en als premier t hij macht over de staats- !er RAI. Daardoor beheerst u al bijna 95 procent van aliaanse televisie. renslang voor tse tiener ikok - De 19-jarige Brit Mi- 1 Alan Connel is in Thai- tot levenslang veroordeeld drugssmokkel. Aanvanke- ras de uit Manchester af- stige jongeman ter dood ordeeld, maar die straf omgezet nadat hij had be- n te bekennen en mee te en met het gerechtelijk on- Dek. Connel werd in no- >er 2003 op de luchthaven iangkok gearresteerd met ecstasy-tabletten in zijn ;eindtas. verbod in deel sat Barrier Reef erra - Het Australische t Barrier Reef wordt het ste beschermde zeegebied ereld. Tegen eind juni een visverbod voor een- van het immense rif. Nu nog 4,5 procent. Toeris- jaarlijks goed voor een it van 2,6 miljard euro, wel toegestaan. itie in actie en nazimuziek iaden - De Duitse politie gisteren tal van invallen in en arrestaties verricht t kader van een campagne i de verspreiding van s-extremistische muziek temet. 342 mensen wor- erdacht. Het openbaar iterie vervolgt hen voor het itten tot haat en opruiing, ns justitie is muziek voor azistische en andere s-extremistische groepe- q een belangrijk medium un gedachtegoed aan de :e brengen en is internet ;est gebruikte manier om ïziek te verspreiden. derzoek naar in Mitterrand - De Franse justitie is een zoek begonnen naar wit- aktijken van de oudste van de Franse oud-presi- ■rangois Mitterrand. Er al een onderzoek tegen [Ihristophe Mitterrand in ind met illegale wapen- :1 in Angola. Mitterrand zou grote sommen con- eld hebben geïnvesteerd i visverwerkende fabriek uritanië. Dat geld zou af lig zijn van zakenvriend penhandelaar Pierre Fal- iada ruimt imvee ito - In Canada worden 10 kippen en kalkoenen nd. Dat is besloten nadat ntal boerderijen in het Columbia, waar vogel- oorkomt was gestegen ie tot vijf. iyo in 2007 de otste stad fork - In 2007 is Tokyo 5 miljoen inwoners de Ite stad van de wereld. Op itaat Bombay (23 miljoen) j3 New Delhi (21 miljoen), hde op de lijst zijn Mexi- jd (21 miljoen) en Sao (20 miljoen), gevolgd »Jew York op plaats 6. Nu dexico-stad nog op num- en New York op nummer blijkt uit prognoses van lenigde Naties. igua heeft iwe premier N's - Voor het eerst sinds ifhankelijkheid in 1981 le familie Bird in Antigua ibuda de verkiezingen in. Premier Lester Bird plaatsmaken voor Bald- lencer van de Verenigde jssieve Partij (PPU). De van Lester, Vere Bird, de onafhankelijkheids- ing tegen de Britse kolo- jverheerser. Zijn zoon [eplaagd door corruptie- Halen en beschuldigd van jle omgang met minder- cuetzalan del progreso/ap - Tussen Mexico en Groot- Brittannië ontwikkelt zich een diplomatieke rel over vijf Britse militairen die al meer dan een week met hun gids in een ondergelopen grot zitten opgesloten. Want volgens Mexico waren de Britten geen toeristen, maar hielden ze illegaal een militaire training in Mexico. De Mexicaanse president Vicente Fox droeg zijn minis ter van buitenlandse zaken gisteren op bij Londen te protesteren en om uitleg te vragen over wat de militai ren kwamen doen. Fox bood hulp aan om de mannen te redden, maar de Britten hebben de aangeboden hulp tot nog toe afgeslagen en wachten liever op de komst van gespecialiseerde duikers uit Groot-Brittan- nië. De Britten zitten vast in een grottencomplex bij Cuetzalan, een bergstadje nabij de ingang van het grot- tenstelsel van Alpazat, 180 kilometer ten noordoosten van Mexico-stad. De Britten, die behoren tot de Com bined Services van leger, marine en luchtmacht, zou den drie dagen in het veertien kilometer lange grotten- stelsel doorbrengen. Door zware regenval liep een deel van de grot onder water en raakten ze ingesloten, nu al meer dan een week. Fox en minister van binnenlandse zaken Santiago Cre el zeiden dat de diplomatieke twist er om gaat dat de Britten als toeristen het land zijn binnengekomen en misschien meer van plan waren dan slechts de bergen van Puebla in kaart te brengen. Niet nader genoemde regeringskringen waren volgens de krant Milenio be zorgd dat de Britten met speciale apparatuur speurden naar radon, een gas dat op de aanwezigheid van urani um kan duiden. De Britse zaakgelastigde Vijay Ranga- rajan zei dat iedere suggestie dat de mannen meer van plan waren op „louter fantasie" berust. Een woordvoerder van het Mexicaanse Instituut voor Migratie zei dat wetenschappelijke of exploratieteams speciale visa moeten hebben in Mexico en dat trainin gen van buitenlandse militaire eenheden op Mexicaan se bodem verboden zijn. De Britse ambassade en zes andere leden van het grottenonderzoeksteam konden niet goed uitleggen wat het doel van het verblijf was. „Het is een officiële militaire expeditie om avonturen- training te ondersteunen", zei Stephen Whitlock, een van de zes onderzoekers die zich buiten de grot bevin den. Hij voegde er haastig aan toe dat „het feit dat wij hier zijn als militairen" los moet worden gezien van het hoofddoel van hun tocht, namelijk het in kaart brengen van het grottenstelsel. Negentig meter onder de grond beiden de grotonderzoekers hun tijd, voor alsnog goed voorzien van proviand in een drooggeble- ven gedeelte van de grot. De afstand tot de uitgang van de grot is ongeveer honderd meter, maar de gang er naar toe is te smal voor iemand met conventionele duikuitrusting. Aanhoudende regen maakt het on waarschijnlijk dat het water snel gaat zakken. washington/ap - In Washington wordt voor het eerst de Ne derlandstalige versie van het Verdrag van Kanagawa tentoon- gestald, naast de drie andere officiële versies, in het Chinees, Japans en Engels. Het Verdrag van Kanagawa regelde in 1854 bepaalde rechten voor Amerikaanse schepen en hun opvaren den. Het was het eerste verdrag dat Japan met een westers land sloot na meer dan 200 jaar isolement, schrijft het Japanse persbureau Kyodo. Omdat niemand de taal van de tegenpartij sprak en er geen Engels-Japanse woordenboeken waren, werd de hulp van Nederlanders ingeroepen. De Japanners kenden de Hollanders goed; ze dreven al sinds de 17de eeuw handel met de VOC, de enige westerse contacten die ze onderhielden. Het verdrag is te zien in de US National Archives. Madrid - Koningin Sofia van Spanje troost nabestaanden van de slachtoffers van de aanslagen van twee weken geleden in Madrid. In aanwezigheid van de voltallige koninklijke familie is gistermiddag in de Madrileense kathedraal La Almudena de officiële rouwdienst ge houden voor de 189 slachtoffers van de aanslagen. De troost die de koninklijke familie de nabestaanden boden stond in schril contrast met ijzige ontvangst van ex-premier Aznar met zijn vrouw. De vader van een slachtoffer riep: „Meneer Aznar, ik stel u verantwoordelijk voor de dood van mijn zoon." Aznar heeft de invasie van Iral voluit gesteund. Verschillende familieleden wilden niet naar de kathedraal komen omdat ze niet samen met Aznar, premier Blair en minister Powell wilden rouwen die in hun ogen de veroorzakers zijn van de aanslagen. Regeringsleiders en leden van koninklijke huizen uit zo'n vijftig landen bezochten de rouwmis die werd geleid door de Madri leense kardinaal Rouco. Nederland werd vertegenwoordigd door mi nister Bot van buitenlandse zaken. Ook Jaap de Hoop Scheffer was in Madrid als secretaris-generaal van de NAVO en EU-voorzitter Roma no Prodi. Een tiental koningshuizen was eveneens vertegenwoor digd. De nieuwe Spaanse premier José Luis Rodriguez Zapatero blijft erbij dat de Spaanse troepen eind dit jaar uit Irak zullen worden te ruggetrokken. Foto: EPA parijs/ap - Een medewerker van de Franse spoorwegen heeft gisteren een bom aange troffen onder de spoorlijn tus sen Parijs en het Zwitserse Ba zel. Dat heeft het ministerie van binnenlandse zaken gemeld. Het explosief was verpakt in een doorschijnend doosje van twintig bij twintig centimeter en voorzien van zeven ontste- kingsmechanismes. De bom werd gevonden in de buurt van de plaats Troyes in de regio Aube, ongeveer 170 ki lometer ten zuidoosten van Pa rijs. Premier Jean-Pierre Raf- farin bracht enkele uren na de vondst een gepland bezoek aan Troyes, waar hij campagne kwam voeren voor de tweede ronde van de lokale verkiezin gen die zondag in de regio wor den gehouden. Hij riep op tot kalmte. Volgens het ministerie van bin nenlandse zaken komt het ex plosief niet overeen met be schrijvingen van bommen van de mysterieuze groepering AZF. Die dreigt in brieven aan de re gering met aanslagen op het spoor en eist miljoenen aan los geld. Op 21 februari werd op aanwijzing van AZF een bom gevonden onder het spoor bij Limoges. Het is nog niet duidelijk hoe ge vaarlijk de bom is. De politie heeft hem voor onderzoek overgebracht naar een labora torium. Terreurspecialist Clarke getuigt voor commissie washington/anp -Gedurende de eerste acht maanden van de regering-Bush beschouwde het Witte Huis de dreiging van ter reur als een belangrijke kwestie, maar niet als een urgente. Dat zei Richard Clarke, die ja renlang adviseur van het Witte Huis was inzake terreurbestrij ding. Hij getuigde gisteren voor de onafhankelijke commissie die onderzoek doet naar de ter reurdreiging voorafgaand aan de aanslagen van september 2001. „Er was een proces gaande om al-Qaeda aan te pakken, maar hoewel ik voortdurend zei dat het een dringend probleem was, denk ik niet dat het ooit zo is behandeld", zei Clarke tegen de 'commissie 9/11', zoals die wordt genoemd. Clarke, die vorig jaar ontslag nam, vroeg de nabestaanden van de slachtoffers van 11 sep tember om vergiffenis. „We hebben ons uiterste best ge daan, maar dat doet er niet toe, Richard Clarke. Foto: EPA want we hebben gefaald", zei hij tegen de aanwezigen en de televisiekijkers. Maandag verscheen het boek 'Against All Enemies' van Clar ke, waarin hij de regering-Bush ervan beschuldigt de toene mende dreiging van al-Qaeda in de maanden voor 11 septem ber te hebben genegeerd. Directeur George Tenet van de CIA was het niet met Clarke eens. „De regeringen Clinton en Bush hebben de terroristi sche dreiging serieus genomen en er actief aan gewerkt Osama bin Ladens organisatie al-Qae da te ontwrichten" had Tenet eerder op de dag tegen de com missie gezegd. Ook de voormalige nationale veiligheidsadviseur Samuel Berger zei tegen de commissie dat de regering intensief bezig was met de strijd tegen al-Qae da. Toen de regering-Bush aan trad, zei hij tegen zijn opvolg ster Condoleezza Rice „dat ze meer tijd aan terrorisme en al- Qaeda zou spenderen dan aan elke andere kwestie". Osama bin Laden 'te pakken krijgen' en het tegenhouden van het al- Qaeda-netwerk was een van de hoogste prioriteiten van de re- gering-Clinton, zei Berger. Met toetreding van zeven ex-leden van het Warschau-pact is de koude oorlog echt voorbij door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Gevoel voor historie en theater kan de Amerikanen nooit worden ontzegd. Toen de mi nisters van buitenlandse zaken van de zeven nieuwe NAVO-landen hun opwachting maakten in het Witte Huis, werden zij door president Bush ontvangen in dezelfde zaal waar president Tru man in mei 1945 het einde van de Tweede We reldoorlog aankondigde. Voor het geval de bood schap nog niet helemaal duidelijk was, deed de persdienst van het Witte Huis er nog een schepje bovenop: „Het uitwissen van Stalins kunstmatige scheidslijnen is niet alleen voor Europa, maar ook voor de Amerikanen van het grootste be lang." Het wordt een zeer bescheiden feestje, op 2 april in Brussel. Naast de vlaggen van de ne gentien huidige lidstaten gaan bij de hoofdin gang van het hoofdkwartier in Brussel nog zeven extra dundoeken aan de mast. En verder volgt er gewoon een werklunch van de ministers van bui tenlandse zaken, inclusief de Amerikaanse be windsman Powell. Het echte historische moment vond al anderhalf jaar geleden in Praag plaats, toen de NAVO-rege- ringsleiders het besluit namen om zeven nieuwe landen toe te laten. Tsjechië, Polen en Hongarije traden in 1997 al toe. De toetreding van Estland, Letland, Litouwen, Slowakije, Slovenië, Bulgarije en Roemenië op 2 april markeert het definitieve einde van het Europa van de koude oorlog. In militair opzicht wordt de NAVO door de ex pansie naar het oosten niet sterker. De voormali ge Oostbloklanden zitten nog allemaal met ver ouderd materieel uit de tijd van het Warschau pact, dat niet of nauwelijks inpasbaar is in de mi litaire organisatie. Bovendien geven ze naar NAVO-normen veel te weinig geld uit aan defen sie, en als ze geld uitgeven doen ze dat vaak aan verkeerde dingen zoals het moderniseren van Russische vliegtuigen. Maar daar gaat het allemaal niet om. De strategi sche ligging van de nieuwe landen is van beteke nis, inclusief het feit dat hun luchtruim voor de NAVO lees: de Amerikanen) toegankelijk is. En het allerbelangrijkst is het politieke signaal dat de scheidsmuren van na de Tweede Wereldoorlog definitief verdwijnen. Na de instorting van de Sovjet-Unie was het de westerse bondgenoten duidelijk dat de voormalige Oostbloklanden zo snel mogelijk in hun kamp getrokken moesten worden. Dat was de enige manier om instabiliteit in het hart van Europa te voorkomen. Die opera tie is bijna voltooid; van de zeven toetredende landen worden er per 1 mei ook vijf lid van de Europese Unie. Bulgarije en Roemenië hopen op een EU-lidmaatschap in 2007. Vijftien jaar na de val van de Berlijnse muur zijn alle voormalige Sovjetsatellieten opnieuw onderdak, en vormt al leen de westelijke Balkan nog een potentiële risi cofactor. Een van de grootste problemen rond de uitbrei ding is de relatie van de NAVO met Rusland. Dat land verandert op 2 april van een 'verre vriend' in een 'grote buur'. De Hoop Scheffers voorganger Lord Robertson is er trots op dat hij de afgelopen jaren een nieuwe samenwerkingsvorm tussen het bondgenootschap en Moskou van de grond heeft gekregen. Rusland praat daardoor over tal van onderwerpen op voet van gelijkheid met de NAVO mee. Maar Moskou heeft geen vetorecht als het gaat om de vraag welke landen toetreden. Dat blijft een gevoelig punt, vooral omdat de drie Baltische landen Estland, Letland en Litouwen lid worden - zeer tegen de zin van de Russen. „Rusland is NAVO-tientjeslid" schampert Rob de Wijk, defensie-expert bij het instituut voor bui tenlandse betrekkingen Clingendael. Hij heeft ook een verklaring waarom Moskou, zij het mor rend, uiteindelijk met de uitbreiding akkoord is gegaan. „De NAVO neemt besluiten met algeme ne stemmen, en wordt als politieke organisatie minder effectief naarmate er meer leden komen. Bovendien ondermijnt het wrakke militaire po tentieel van de nieuwe toetreders de Navo als mi litaire organisatie. Van zo'n NAVO heeft Rusland steeds minder te duchten." Brein achter aanslagen zit in Azië madrid/anp - Marokkaanse vei ligheidsfunctionarissen zien hun landgenoot Abdelkarim al- Mejjati, die zich schuilhoudt in Centraal-Azië, als het brein achter de aanslagen in Madrid. Dat heeft de Spaanse krant El Pais gemeld op gezag van bron nen bij Marokkaanse veilig heidsdiensten. Volgens de Ma rokkaanse veiligheidsdiensten bracht A-Mejjati kort voor de aanslagen van 11 maart een be zoek aan Madrid. Hij zou de schakel zijn tussen Jamal Zou- gam, een van de opgepakte ver dachten van de terreuracties, en de Jordaniër Abu Musab Zarqawi. Amerika beschouwt A-Zarqawi als de drijvende kracht achter het gewapende verzet tegen de coalitietroepen in Irak. aarlen/anp - Het stelt nauwe- lijks wat voor en de Belgische justitie haalt haar schouders er over op. Maar het gaat over Dutroux, dus het is een schan daal: het wegwerpscheermesje dat werd aangetroffen in de ar restantenwagen waarmee Dutroux dagelijks de 300 meter van de gevangenis in Aarlen naar de rechtbank aflegt. Justitie sloot gisteravond elk verband tussen het scheermes je en het proces-Dutroux uit. Er komt geen intern onderzoek naar het incident. Een 'non- event' volgens de woordvoerder van de rechtbank: „Er zijn tus sendoor ook andere mensen met deze wagen vervoerd. Wel licht hebben die het mesje in het voertuig achtergelaten." Het scheermesje is maandag ochtend bij het schoonmaken Proces gevonden, voordat Dutroux in de boevenwagen stapte. De vondst werd gisteravond be kendgemaakt. Vorige week woensdag ontstond grote op schudding toen in een pak zout in een kast op de gang bij de cel van de kindermoordenaar een sleuteltje werd aangetroffen dat op de handboeien paste. Eerder was er al de nodige commotie over de deuren van de boeven- wagen, die openvlogen bij het wegrijden. De juryleden, rechters en advo caten in het proces Dutroux ga«m binnenkort met de bus naar het huis van Dutroux in Marcinelle, waar hij zijn gru- welkelder had ingericht. Ook andere plaatsen staan op de nominatie voor een bezoek, on dermeer het huis in Sars-la- Buissière, waar Juloie en Mélis- sa begraven werden en de plaats bij Luik waar de twee meisjes ontvoerd werden. Dutroux zelfheeft gevraagd dat de 'kinderkooi' in de kelder in Marcinelle in oude staat wordt gerestaureerd. Dus compleet met bed, dekentjes, kast en tv- toestel. Dat geeft een beter beeld tijdens de bezoeken van de rechters en jury, vindt hij. Door de ongeplande uitstapjes ontstaat waarschijnlijk vertra ging in de rechtszaak tegen Dutroux. Het proces, dat 1 maart is begonnen, duurt waar schijnlijk tot in juni moskou/AP - Russische men senrechtenorganisaties hebben een lijst gepubliceerd met de namen van ruim een miljoen mensen die onder sovjetdicta tor Jozef Stalin bij zuiveringen zijn vervolgd of vermoord. De 1.345.796 namen, waarbij enkele biografische gegevens staan vermeld, staan op een cd- rom. In totaal zijn onder Stalin ongeveer twintig miljoen men sen geëxecuteerd, gevangenge zet of gedeporteerd. Naar schatting ruim tien miljoen van hen zijn omgekomen bij de zui veringen, maar over veruit de meesten van hen hebben de mensenrechtengroepen geen gegevens. Mensenrechtenacti vist Arseni Roginski zei dat de lijst bedoeld is om mensen te helpen bij het zoeken naar ver miste verwanten. Daarnaast is de lijst echter vooral 'een waar schuwing aan de maatschappij en Ce autoriteiten over wat ge- Een buste van Jozef Stalin in het Museum van het Communisme in Praag. Voor veel Russen is de dictator nog altijd een held. Foto: AP beurt in een land waar de ge meenschap de macht niet con troleert'. De cd-rom bevat on der andere de namen van men sen die op de zogeheten 'lijsten vanCialin' stonden, ongeveer 44.000 personen die op per soonlijk bevel van Stalin wer den berecht wegens veronder stelde politieke misdaden. De meesten van hen werden ge- exeiFiteerd. Volgens Aleksander Jakovlev, voorzitter van een presidentiële commissie vomde rehabilitatie van slachtofferkan de onder drukking uit het verleden, ver geet een groot aantal Russen de terreur onder Stalin maar liever, terwijl een ander deel er niet van op de hoogte is of niet ge looft dat de terreur heeft plaats gevonden. Uit een recent opinieonderzoek bleek dat 45 procent van de Russen vindt dat Stalin een overwegend positieve rol in de Russische geschiedenis heeft gespeeld. Na de huidige presi dent Vladimir Poetin werd Sta lin het meest genoemd als suc cesvolste Russische leider sinds de revolutie van 1917. De opstellers van de lijst kregen overigens geen financiële steun van de regering-Poetin. Ook kregen ze geen toegang tot overheidsarchieven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7