BINNENLAND 2 Meevaller van 161 miljoen bij Betuwelijn 'Met achternaam verliest kind ook identiteit' Europese vorsten naar Delft Stemmig grijs en zwart in Staten Generaal 'Over dementie Juliana is te weinig gesproken' Werkkamers minister voor twee ton verplaatst 'Schaduwmacht knapt vuile werk regering op' etal bekent srval bejaarden elburg - De drie verdach- ie zondag zijn opgepakt in nd met de brute overval n bejaard echtpaar in weert, hebben bekend. De 19, 20 en 21 jaar oud, ko- uit Roemenië. De politie ihet drietal op na een gro- ekactie. Ze hadden in de t een man van 80 jaar en chtgenote van 69 jaar rallen. Daarbij werd de zwaar mishandeld. Hij is tieke toestand naar het iihuis gebracht. itto boert I achteruit ningen - Het huidige be- im de Nederlandse weide- s te beschermen sorteert Idoende effect. Dat stelde mingen Universiteit en Re- li gisteren naar aanleiding inderzoek. Zo is de grut- julatie tussen 1990 en ondanks overeenkomsten roeren met veertig procent gelopen. „De grutto it nog steeds snel in aantal rwijl soorten als watersnip mphaan vrijwel volledig !t agrarisch gebied zijn venen", aldus de onder- irs. Om de weidevogels te lermen zijn 'verdergaande regelen' als verhogen van ondwaterstand nodig. oedoverleg Ikquotum' i - Minister Veerman van iouw moet spoedoverleg n met landbouwministers st van Duitsland en Gay van Frankrijk over de kor- p het melkquotum. Dat de Nederlandse Melkvee- ers Vakbond (NMV). De deed deze oproep giste- )e Duitse minister heeft lande plannen' om een jdige korting van het quq- raor haar melkveehouders [te voeren. Een dergelijke kan grote gevolgen voor de jrlandse zuivelafzet in Uand hebben. gen over suur minister aag - Groenlinks wil op- ring van minister Van Ar- (ontwikkelingssamen- ig) over haar ingrijpen bij ad Internationale Samen- Qg dat door het ministerie uitgegeven. Van Ardenne n andere formule voor het in heeft de huidige hoofd- teur weggestuurd. Vol- ïroenLinks vraagt Van Ar- i de redactie om zelfcen- oe te passen. »e gewonden egeroefening aag - Bij een oefening van htmobiele brigade in de iwaard zijn twee militai- wond geraakt. De twee en vermoedelijk in aanra- ïet een wiel van een ok-transporthelikopter lie landde. Eén militair er observatie opgenomen ziekenhuis. Hij heeft een hersenschudding, maar is huis. De ander kon ter e aan een lichte verwon- rarden behandeld. mogelijk choten en - Een lijnbus van vervoerder Connexxion is ivond in Vaassen (Gelder- vermoedelijk beschoten ;n vuurwapen. Daardoor ruit gesneuveld. De bus- eur en de zes passagiers i ongedeerd. De politie 'etuigen van het incident, id acht uur plaatshad. handeling erwijzeres nd - De politie heeft een lar uit Helmond aange- n dat een 48-jarige on- zeres had mishandeld, ichtoffer is met een vond en een hersen- ling naar een ziekenhuis bracht. Een van de leer- van het slachtoffer meld- mderwijzeres dat een hem had geslagen. Toen uw de knaap daarop aan bemoeiden diens ouders mee. De moeder sloeg ooijuf en de vader schop- n haar hoofd. jaar cel geëist in Congolees dam - Tegen een 51-jari- golese oud-kolonel is n voor de rechtbank in lam vijfjaar cel geëist i misdaden tijdens het 1 van dictator Mobutu in Het is de eerste keer dat erland een buitenlandse hte op grond van het ïgsverdrag voor een ink komt. De man is vo- opgepakt in zijn woon- 'andeweer. Hij wordt tit van het ernstig mis- en van een douaneme ier en het diverse keren :hten van een vrouw. Dodenwacht 24 uur per dag De Eerste en Tweede Kamer en het voltallige kabinet herdachten gisteren in de Ridderzaal prinses Juliana. Foto: GPD/Evert-Jan Daniëls den haag/gpd - De Zweedse koning Carl Gus- taf en zijn vrouw koningin Silvia komen dinsdag naar de bijzetting van prinses Juliana. Dat heeft het Zweedse hof bekendge maakt. België stuurt ko ning Albert en koningin Paola, zo is gisteren in Brussel bevestigd. De woordvoerder van het Zarzuelepaleis in Madrid meldde dat koning Juan Carlos en koningin Sofia Spanje vertegenwoordi gen. Uit Denemarken rei zen koningin Margrethe en prins Henrik naar Delft, laat het kantoor van de hofmaarschalk weten. Wie van de overige Euro pese vorstenhuizen pre cies komen, maakt de Rijksvoorlichtingsdienst pas in het weekeinde be kend, want aan de meeste hoven moeten voor een reis naar Nederland nog agenda's worden omgezet of aangepast. Luxemburg, met het ver wante Huis van Nassau, zal ongetwijfeld zijn verte genwoordigd door groot hertog Henri en zijn vrouw Maria Teresa en wellicht ook de in 2000 te ruggetreden groothertog Jan. Diens vrouw, Jose phine-Charlotte, zal van wege haar ziekte niet ko men. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, vier jaar na Juliana op de troon gekomen, laat het bijwonen van begrafenis sen en huwelijken meest al over aan haar kinderen. Haar echtgenoot prins Philip lijkt dit keer echter een logischer keuze. willemstad/anp - De Antilli aanse premier Mirna Louisa- Godett woont dinsdag in de Nieuwe Kerk in Delft de uit vaartdienst van prinses Juliana bij. Ze doet dat namens de re gering en bevolking van de Ne- den haag/gpd - Sommige mi nisters controleren nog snel of hun gsm wel uitstaat, terwijl strijkers van het Residentieor kest de enorme ruimte al vullen met de weemoedige 'Elegy' van Edward Elgar. En achter hun rug staat een lege troon te mid den van witte rozen. Voor het laatst in 1979 sprak Juliana van af die plaats de Staten-Generaal toe, sindsdien haar dochter Beatrix. Maar deze dag lijkt die troon vooral te willen getuigen van de afwezige prinses. De Tweede- en Eerste Kamer kwamen gisteren in de Ridder zaal bijeen in een bijzondere derlandse Antillen. De premier vertrekt zaterdag naar Nederland en vliegt zon dag 4 april weer terug. Ook gouverneur Goedgedrag en sta- tenvoorzitter Lucia zullen de plechtigheid bijwonen. Louisa- vergadering van de Staten-Ge neraal ter herdenking van prin ses Juliana. Onder de genodig den, zonder uitzondering in stemmig grijs en zwart, het corps diplomatique, de oud premiers Wim Kok en Piet de Jong, provinciebestuurders, mi nisters van staat en topmensen uit bedrijfsleven en militaire kring. Het parlement schrapte alle openbare vergaderingen tot na de uitvaart volgende week dinsdag, behalve deze. Veel is al gezegd over Juliana en haar betekenis voor Nederland, maar het werd op deze dag voor de fine de fleur van de na- Godett verwacht in die week ook een gesprek te hebben met haar ambtsgenoot Balkenende. De leden van de Antilliaanse raad van ministers tekenden gisteren het condoleanceregis ter voor prinses Juliana. tie nog een keer herhaald. Weisglas en Timmerman bena drukten de grote betekenis die Juliana heeft gehad voor de de mocratie en het staatsbestel, premier Balkenende gaf vooral blijk van zijn waardering voor het morele appèl dat Juliana al decennia eerder dan hijzelf op het Nederlandse volk deed. De premier maakte daarbij veelvuldig gebruik van de kerst toespraken, die Juliana zelf schreef. „Ze geloofde in ver nieuwing en verandering. 'Waar leven is, is groei en actie', zei ze in 1954. Telkens weer riep ze mensen op om naar vermogen den haag/gpd - Alzheimer Ne derland en de Hersenstichting vinden het een gemiste kans dat de dementie van prinses Ju liana amper publiekelijk aan de orde is geweest. Wel respecte ren ze die wens van de konink lijk familie. „Maar wanneer be kende mensen openheid geven over hun ziekte, leidt dat tot meer begrip voor die ziekte in de samenleving." De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft nooit veel woorden gewijd aan de geestelijke toe stand van prinses Juliana. Wel liet prins Bernhard zich in de zomer van 2001 ontvallen dat het geheugen van zijn vrouw 'nul is' en dat zij familieleden soms niet herkende. Dankbaar greep Alzheimer Nederland die ontboezeming aan. „De open heid over de ziekte van prinses Juliana is een troost voor de honderdduizenden Nederlan ders die iemand met dementie in hun omgeving hebben", stel de de organisatie. Maar de RVD nuanceerde die stelling snel. „De prinses lijdt aan een ernstige vorm van ge heugenverlies, die vaker voor komt bij mensen op hoge leef tijd." Begrijpelijk, maar toch ook jammer, vindt directeur Marc Wortmann van de organi satie. „Prins Bernhard maakte duidelijk dat iedereen de ziekte kan krijgen, van hoog tot laag. Ik ben geen arts, maar alles wijst erop dat prinses Juliana aan dementie leed. Mensen vinden het moeilijk om over hun geestelijke ziekte te praten. Wanneer bekende personen mee te doen. En om niet teleur gesteld af te haken bij tegensla gen. Wij zijn immers wezens van vallen en opstaan. Doorzet tingsvermogen was een deugd, die bij haar hoog stond aange schreven." De plechtige bijeenkomst werd besloten met een minuut stilte en het Wilhelmus door het Re sidentieorkest. Eenmaal buiten werd het politieke bedrijf - zij het informeel - vrijwel onmid dellijk hervat. Kamerleden van coalitie en linkse oppositie gin gen met elkaar in de clinch over de vraag of de vergadervrije pe riode niet al te lang duurt. daar open over zijn, doorbreek je dat taboe een beetje." Naar schatting telt Nederland 250.000 Alzheimerpatiënten. Alzheimer is de meest voorko mende vorm van dementie, de verzamelnaam voor circa zestig varianten van hersenaandoe- ningen. Van alle patiënten met dementie heeft tweederde ver schijnselen die duiden op Alz heimer: last van geheugenver lies, niet meer kunnen herken nen en achteruitgang van licha melijke vermogens. „We ver wachten dat over een jaar of twintig het aantal Alzheimerpa tiënten is verdubbeld", zegt Wortmann. „Aandacht is dus niet verkeerd." Dat zegt ook Riekie van Nies, adjunct-directeur van de Ne derlandse Hersenstichting. „Openheid haalt een ziekte als dementie uit de sfeer van schaamte. Ouderen voelen zich gesteund wanneer ze zien: hé, deze problemen spelen niet al leen bij mij." Toch benadrukt Van Nies dat de koninklijke fa milie zelf beslist wat ze wel en wat ze niet naar buiten brengt. Wel kent ze de voorbeelden van prominente patiënten als oud president Reagan van de VS, van wie is toegegeven dat hij aan Alzheimer lijdt. De aan dacht voor de ziekte is daarna in Amerika flink toegenomen. Dat is ook het geval in Zweden, waar koningin Sylvia meerdere malen kenbaar heeft gemaakt dat haar moeder Alice aan Alz heimer leed. Sylvia kreeg daar voor drie jaar geleden de eerste European Alzheimer Award. den haag/ANP - Militairen zul len de komende dagen 24 uur per dag een dodenwacht hou den in de kapel waar prinses Juliana ligt opgebaard. De chef defensiestaf en de bevelhebbers van de vier krijgsmachtdelen openden vanochtend om 09.00 uur de wacht in paleis Noord einde. Vanaf vandaag kunnen burgers de laatste eer betonen aan prinses Juliana. De dodenwacht zal tussen 09.00 en 23.00 uur bestaan uit vier hoofdofficieren, ter linker en rechterzijde van de baar. Tussen 23.00 en 09.00 uur wordt deze taak door de mare chaussee vervuld. In totaal ne men 96 militairen deel aan de dodenwacht. Sinds de overbrenging van het den haag/anp - Minister Peijs van verkeer en waterstaat is 161 miljoen euro goedkoper uit bij de bouw van de Betuwelijn, de goederenspoorlijn die de Rotter damse havenmet Duitsland ver bindt. Bij de aanbestedingen vo rig jaar heeft railbeheerder Pro- Rail dat bedrag bespaard bij aan bestedingen voor werken die waren begroot op 544 miljoen euro. De bewindsvrouw laat de Tweede Kamer nog in spanning wat ze met die meevaller gaat doen. De Kamer zal in mei in de voorjaarsnota geïnformeerd worden over wat er gebeurt met het geld, liet ze gisteren in een brief weten. De 161 miljoen euro is een rela tief klein bedrag op de totale geraamde kosten van ruim 4,5 miljard van de 160 kilometer lange spoorlijn, die eind 2006 klaar moet zijn. De meevaller staat ook los van de 'stroppen- pot' van een kleine miljard (985 den haag/gpd - Minister Van der Hoeven (CDA) heeft twee honderdduizend euro uitgege ven aan de verplaatsing van haar werkkamer en die van haar beide staatssecretarissen in het onlangs opgeleverde nieuwe kantoor van het minis terie van onderwijs in Den Haag. Volgens een woordvoerder van de minister was Van der Hoe ven niet gelukkig met de plaats die oud-minister Hermans voor zichzelf in het nieuwe gebouw had gereserveerd. De afstand tussen de politieke leiding en de ambtelijke staf op de vijfde etage was volgens haar te groot. De bouw was al te ver gevor derd om de inrichting van het kantoor zonder bijkomende kosten te veranderen. De verhuizing in het departe ment loopt zo in de papieren omdat de werkkamers van Van der Hoeven en de staatssecreta rissen Nijs en Van der Laan van geluiddichte muren moeten worden voorzien. Ook moeten de plafonds worden aangepast in verband met de plaatsing van sprinklers. „Erg vervelend, maar het aanpassen van deze zaken vóór de verhuizing was stoffelijk overschot van prinses Juliana naar paleis Noordeinde staan tevens twee ereposten bij de rouwkapel in het paleis. Gre nadiers van het garderegiment Grenadiers en Jagers vervullen deze taak Naast de militairen van de koninklijke landmacht, vormt ook de koninklijke mare chaussee een erepost bij het paleis. De dodenwacht en de ereposten blijven tot en met maandag 29 maart, de dag voor de uitvaart van de prinses. Tot en met maandag staat bui ten bij paleis Noordeinde een fakkelwacht opgesteld. De fak- kelwacht bestaat uit 31 militai ren die bij het invallen van de duisternis de wacht houden. Elk krijgsmachtdeel vaardigt militairen af. 'We moeten voorzichtig zijn met incasseren' miljoen euro) die het ministerie hanteert voor de Betuwelijn én de HSL-flitstrein Amsterdam- Parijs. Wat dat betreft meldt minister Peijs 'positieve ontwik kelingen', waardoor deze zoge heten risicoreservering wellicht kan worden verlaagd. Met de nodige slagen om de arm valt de reservering nu een kleine 150 miljoen lager uit. Het echte voordeel is pas in te boe ken als medio dit jaar meer dui delijk is over enkele belangrijke risico's. „Op zich is het positief nieuws, maar we moeten voor zichtig zijn met incasseren", al dus een woordvoerder in Den Haag. nog veel duurder geweest, want dan was het ministerie twee maanden te laat opgeleverd", aldus een woordvoerder. Het nieuwe gebouw in Den Haag werd in oktober vorig jaar in ge bruik genomen. De 200.000 euro komt bovenop de normale inrichtingskosten van de drie werkkamers, waar voor 75.000 euro is uitgetrok ken. Tevens bleek dat er ook ex tra veiligheidsvoorzieningen ge troffen moesten worden. Daar mee is nog eens 75.000 euro ge moeid. „De normen voor de beveiliging van ministers zijn strenger geworden. In de oude situatie liep je vanuit de lift- ruimte zó de ministerskamer binnen", aldus een woordvoer der. Het ministerie van onderwijs was tot oktober vorig jaar ge vestigd in Zoetermeer, maar oud-minister Hermans vond de afstand tot het regeringscen trum te groot en besloot in 2000 naar Den Haag te verhuizen. Minister Van der Hoeven, des tijds nog Kamerlid, was het daar fundamenteel mee oneens vanwege de hoge kosten die de verhuizing met zich mee bracht. ...Hgf W,r IN K TW(M WflU. <jMT W8E oifég... Illustratie: Wim Stevenhagen Antilliaanse premier Godett bij uitvaart Juliana Onderzoek Kamerlid GroenLinks den haag/gpd - Nederland kent een schaduwmacht van een paar personen uit grote politie ke partijen die vaak worden ge vraagd om in onderzoekscom missies te gaan zitten. Er is geen openheid of parlementai re controle op het werk van die commissies. Dat zegt Groen- Links-kamerlid Wijnand Duy- vendak. Volgens Duyvendak bestaat er een gesloten netwerk van men sen die elkaar goed kennen en die nauwe banden hebben met het bedrijfsleven. Nummer een van die 'scha duwmacht' is volgens Duyven dak Hans Alders (PvdA, com missaris van de koningin in Groningen). Twee zou Roel in 't Veld, voormalig staatssecretaris van de PvdA zijn, en nummer drie Elco Brinkman, ex-minister erj£ ex-fractievoorzitter in de Tweede Kamer voor het CDA, die nu voorzitter is van de AVBB, de federatie van bouw verenigingen. Op nummer vier van de lijst staat volgens Duy vendak WD-politica Leemhuis- Stout, voormalig commissaris van de koningin in Zuid-Hol land. Volgens Duyvendak is het een soort traditie van kabinet en ministers om bij een moeilijke kwestie een adviescommissie in het leven te roepen. Die moet volgens hem het vuile werk op knappen als er een ramp is ge beurd of als er meningsver schillen moeten worden weg Hij heeft vastgesteld dat sinds 1995 88 keer een commissie werd ingesteld, zo maakte hij gisteravond wereldkundig via het tv-programma Barend en VagDorp. door Alex Bogers en Angela de Jong den haag - De ouders van Sylvia zijn sinds enkele maanden uit elkaar. Wat er precies is misgegaan, houdt ze voor zich. Wel schrijft ze op ouders.nl dat ze 'nog weinig' met haar vader te maken wil heb ben. Daarom wil ze de achternaam van haar moeder aannemen. „Kan dat zo maar? En hoe werkt dat?" Sylvia is 18 jaar. Wettelijk staat haar niets in de weg haar achternaam te ver anderen, behalve dan 226,89 euro plus bijkomende kosten voor advocaat en rechtbank. Voor een minderjarige lag dat altijd moeilijker. Per 1 april krijgen kinderen van twaalf jaar en ouder de be slissende stem over hun achternaam als de ouders er samen niet uitkomen. Maar alleen als één van de ouders het gezag over het kind heeft, en niet allebei. Het klinkt sympathiek, maar de nieuwe situatie is zeker niet altijd goed voor het kind, benadrukt Ed Spruijt, hoofddocent kinder- en jeugdstudies aan de Universi teit Utrecht. „Een van de ouders kan me'A enige druk op een naamswijziging Kinderen krijgen vanaf 1 april meer zeg genschap over hun achternaam. Archieffoto: GPD/Jeroen Poortvliet aansturen. Het kind zal toch loyaal zijn aan de ouder bij wie het woont." Vorig jaar kwamen bij het ministerie van justitie 2897 verzoeken binnen om de achternaam te mogen wijzigen. In 505 gevallen ging het om jongeren tussen de 12 en 18 jaar, in 903 gevallen om kinde ren jonger dan 12. Gemiddeld wordt tachtig tot negentig procent van die ver zoeken toegewezen. Een van de ouders moet het verzoek indienen. Dat veran dert ook in de nieuwe situatie niet. De redenen om de achternaam te willen veranderen lopen uiteen. Soms wil het kind niet meer de naam van de vader dragen omdat die hem of haar seksueel heeft misbruikt. Een andere reden is dat de vader een bekende crimineel is of dat de naam raar is. De grootste categorie vormen echter kinderen die hun vaders al lang niet meer gezien hebben. Volgens Frank van Haaren, voorzitter van stichting Dwaze Vaders, is de 'wraakzucht' van een van de ouders - veelal de moeder - een veel voorkomen de drijfveer voor naamswijziging bij kin deren. Hij pleit er daarom voor de leef tijd om de naam te kunnen wijzigen juist te verhogen. Naar 21 of 25 jaar bij voorbeeld. Dan zijn kinderen minder gevoelig voor wraakzucht en kunnen ze ook beter de gevolgen overzien. „Een kind van twaalf èeeft de geestelijke vermogens niet om dergelijke vergaande beslissingen te nemen", zegt hij fel. „Terwijl je hem wel een deel van zijn identiteit, zijn achtergrond afneemt. Ik heb al zo vaak meegemaakt dat kinderen als ze ouder worden spüt krijgen en op zoek gaan naar hun vwtels. Program ma's als Spoorloos varen er wel bij." Volgens het ministerie van justitie is een kind van twaalf wel degelijk mondig ge noeg om een dergelijke beslissing te ne men. Vanaf die leeftijd mag het immers ook kiezen bij wie van de ouders het na een scheiding wil wonen. Andere reden voor de wetswijziging is dat deze de druk bij de Raad voor de Kinderbescher ming moet verlichten. Tot nu toe had die een adviserende rol bij deze zaken. 'Dwaze vader' Van Haaren wijst er nog op dat een nieuwe achternaam niet al leen ingrijpend is voor het kind. Ook va ders lijden eronder. „Bij sommigen laait de vechtlust op als ze horen dat hun kind hum achternaam verliest. Ze heb ben iets van: verdorie, ik laat mijn kind zijn identiteit niet ontnemen. Maar an deren klappen helemaal in elkaar. Ik heb al wat rouwkaarten gekregen. Dan was die naamswijziging net de druppel na een echtscheiding."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5