Meer hypotheekfraude Terugkeer van milieupolitie hard nodig BINNENLAND 1 Vier mariniers op Aruba verdacht van cokebezit Kamermeerderheid voor modernisering artikel 23 OM: Belager van Pieper kan in herhaling vervallen Hennepplantages opgerold in Leeuwarden Justitie pakt veelplegers aan met speciale officier Een op de 400 Nederlanders bij eerste hulp voor geweld Lenteliof n Keukenhof Laat je verrasten terklaasverbod or de rechter nter - Een hulpsinterklaas eventer vecht het sinter verbod uit die stad aan de bestuursrechter. In De er komt Sinterklaas, in te- telling tot elders in het pas op 5 december aan. die tijd mag de goedheilig- zich niet in de stad verto- Hulpsinterklaas Wester- verzocht in november om een ontheffing daarop. ierzoek werd geweigerd de gemeente. ierij vervangt ten veerboot incen - Alle salonramen eerboot Oost Vlieland len vervangen, nadat eind lari twee passagiers ge- I raakten toen bij Vlieland n een raam kapot sloegen, •lijk worden ook de ramen eerboot de Midsland ver en. Per boot is rederij sen, die op Terschelling en ind vaart, ongeveer 50.000 kwijt. Doeksen ontkent dat ude' ramen ondeugdelijk rtin Hoogland •raven erdam - Martin Hoogland, an die in juni 1991 in Am- am de crimineel Klaas isma doodschoot, is gister- ag op begraafplaats Zorg- begraven. Hij werd vorige donderdag vlakbij het sta- 'an Hoorn geliquideerd, land (47) werd van zijn ;eschoten met een auto- ch vuurwapen. De dader e voet vandoor gegaan en teeds voortvluchtig. rktwerking cenhuizen later aac - De invoering van twerking bij ziekenhuizen t uitgesteld tot 1 januari Minister Hoogervorst van jezondheid vindt het on- twoord om de ziekenhui- pecialisten en zorgverze- s al per 1 juli, zoals het vas, te laten onderhande er prijzen voor verblijf en ideling van patiënten in ihuizen. Een van de grote inten is het bepalen van irtarief van de medisch listen. producent in reroordeeld urgh - Een 34-jarige Ne- ider is gisteren in de Ame- se staat Pennsylvania tot r en drie maanden gevan- traf veroordeeld wegens oduceren van xtc voor inde die meer dan 1 mil- ollar aan de verkoop van en verdiende. De man n mei vorig jaar gearres- Hij verstopte de door eproduceerde ecstasypil- [gens justitie in kaptafels ;eholde meubels, die van land naar de VS en Cana- den gestuurd. rwaardelijke f voor rechter M - De rechtbank in Arn- Jeeft vanmorgen een ilige vice-president van ttbank in Maastricht ver- :ld tot drie maanden lardelijke celstraf en een an 2500 euro. De 47-jari- heeft zich schuldig ge- aan bezit van kinderpor- aanklager had een veel straf geëist, namelijk maanden cel, waarvan gjanden voorwaardelijk. donderdag 25 maart 2oo4 pectie niet ruldig' Nabestaanden van 1001 aan borstkanker len actrice Sylvia Mille- ejjn niet zorgvuldig genoeg nje Inspectie voor de Ge- lidszorg geïnformeerd ;nbt publiceren van een on- ;vjk naar haar medische !t Heling. Dat schrijft minis- f bgervorst van volksge- i&id in antwoord op vra- de Partij van de Arbeid, ribectie heeft weliswaar 1(4er een brief naar de ehlige levenspartner van im verstuurd, maar ver ste controleren of die ook namen. >a| me maaltijd doktersrecept Mdam - Huisartsen van '^instellingen voor maat- gelijke opvang in Rotter- u kan vanaf apnl warme d|den voorschrijven aan 1 thuislozen. De initia- bers, de sociale dienst en 3>, willen met de proef de -gezondheid van de groep k%en. Voor het project ehduizend maaltijden be- r?kar gesteld. Huisartsen i^leegkundigen meten d B lengte en het gewicht daklozen. Ze beslissen extra voeding nodig is. ept kan een dakloze één Ir dag een warme maal- gen. den haag- oranjestad/anp - Nederlandse mariniers in den vreemde gedragen zich niet al tijd zoals het hoort. Terwijl op Aruba vier mariniers zijn gear resteerd wegens overtreding van de opiumwet, wil D66 van defensieminister Kamp weten wat er waar is van beschuldi gingen dat Nederlandse militai ren in Irak corrupt zijn. Het viertal op Aruba is vorige week woensdag al aangehou den, twee van hen zijn inmid dels weer vrijgelaten. In huizen en auto's van de mannen is co caïne gevonden. Om hoeveel het gaat, wilde een woordvoer ster van het OM in het belang van het onderzoek niet zeggen. Het viertal werkt voor de Ko ninklijke Marine op Aruba, waar ongeveer 200 Nederlandse militairen zijn gestationeerd. „De twee mannen die weer op vrije voeten zijn, worden zo snel mogelijk naar Nederland gerepatrieerd", zei een voor lichter van de marine. Als ze schuldig zijn, worden ze vol gens hem ontslagen. Justitie liet weten meer arrestaties niet uit te sluiten. Volgens de Iraakse bouwer Ay- aad Hussin zouden Nederland se mariniers de Minister Kamp. Foto: ANP/Ed Oudenaarden maanden sieraden hebben aan genomen. Maar volgens een woordvoerder van de marine zijn de beschuldigingen onzin. den haag/gpd - Het aantal aan giften en meldingen van hypo theekfraude neemt toe. De stich ting Fraudebestrijding Hypothe ken kreeg vorig jaar ruim dui zend meldingen van hypotheek fraude, honderd meer dan in 2002. In 225 gevallen werd aan gifte gedaan van de fraude, 25 keer meer dan in 2002. De fraudeurs zijn niet alleen particulieren, maar ook crimi nele organisaties, financiële tussenpersonen en soms nota rissen. „De fraude loopt in de tientallen miljoenen euro's", al dus directeur Van Kesteren van de stichting Fraudebestrijding Hypotheken. Niet alle meldingen bij de stich ting betreffen daadwerkelijke hypotheekfraude. In de meeste gevallen blijft het bij een po ging. In dertig procent van de meldingen gaat het om een 'ge slaagde' fraude. Hypotheekfraude is een gevoe lig onderwerp voor banken en verzekeraars. Die vertellen niet graag dat zij zijn opgelicht of ze willen niemand op ideeën brengen. Het Verbond van Ver zekeraars zegt weinig meldin gen te krijgen van hypotheek fraude. Wel wordt fraude met valse inkomensgegevens om een hogere hypotheek te krij gen vaak 'herkend'. Een woord voerder zegt dat verzekeraars inzicht willen krijgen in sofi- nummers en loongegevens en de woongegevens van de ge meente om fraude tegen te gaan. Volgens notaris Van Heeswijk uit Rotterdam zien banken de fraude vaak over het hoofd. „Fraude met hypotheken vindt plaats met valse paspoorten, valse salarisstroken, valse werk geversverklaringen of valse taxaties. Bij de bank heeft men altijd haast. Daar komen zo'n 500 aanvragen per week bin nen, die moeten allemaal ver werkt worden en iedereen zit in een concurrentiestrijd", aldus Van Heeswijk. Banken moeten taxateurs en tussenpersonen kritisch onder de loep nemen, vindt Van Heeswijk, die jaarlijks honder den woningen veilt van mensen die de hypotheek niet meer (kunnen) betalen. „Je kunt je afvragen wat een taxateur uit Arnhem in Rotterdam doet. En een tussenpersoon kan wel een keer een malafide koper aan brengen, maar moet het ook niet te vaak doen." den haag/gpd - De Inspectie voor het Onderwijs moet kun nen optreden tegen scholen die onverdraagzaamheid doceren, leerlingen weren of op een an dere manier integratie tegen werken. Daarvoor moet het roemruchte artikel 23 van de grondwet over de vrijheid van onderwijs op de schop, stelt de PvdA. Dat betekent dat er een Kamermeerderheid is voor het moderniseren van het grond wetsartikel. WD en D66 menen ook dat artikel 23 aan revisie toe is. De PvdA vindt dat de vrijheid van onderwijs te vaak wordt aangegrepen door christelijke partijen en scholen om leerlin gen uit te sluiten of zich niet te houden aan algemeen geldende regels in het onderwijs. De on derwijsinspectie zou het recht moeten krijgen in te grijpen als integratie wordt tegengegaan. Nu kan dat nog niet omdat arti kel 23 dat tegenhoudt. PvdA-Kamerlid Hamer: „Wij willen niet tornen aan het recht om christelijke of islamitische scholen op te richten. Maar we willen het weren van kinderen tegengaan, zoals nu gebeurt op sommige christelijke scholen. We moeten de onverdraag zaamheid van het bijzonder on derwijs aanpakken." Het gaat de PvdA vooral om de opvatting dat onderwijs in ei gen kring bevorderend is voor emancipatie en integratie. De sociaal-democraten vinden dat in de praktijk blijkt dat vooral de islamitische scholen worden bevolkt door achterstandsleer lingen en daarom allesbehalve bijdragen aan integratie. Het wetenschappelijk bureau van de PvdA stelt in een nog niet gepubliceerd advies dat er grondwettelijke eisen moeten komen om de integratie te be vorderen. Van het afschaffen van artikel 23 kan geen sprake zijn. Dat zou alleen maar pro blemen opleveren. Wel vindt het bureau dat de christelijke partijen het debat over het arti kel te lang hebben beheerst. De PvdA ziet liever dat pedagogi sche motieven een doorslagge vende rol krijgen bij het opzet ten van scholen. Bewoners kijken toe terwijl de politie de hennepplanten in een afvalwagen gooit. Foto: ANP/Jacob van Essen-Hoge Noorden haarlem/gpd - De kans is le vensgroot dat de man die in Aerdenhout een aanslag heeft gepleegd op Roel Pieper en diens vrouw in herhaling ver valt. Dat zeggen deskundigen die de afgelopen maanden over de verdachte hebben gerappor teerd. Het openbaar ministerie eiste gisteren voor de Haarlem se rechtbank TBS met dwang verpleging tegen de 43-jarige Amsterdammer. De verdachte moet volgens vijf psychologen en psychiaters volledig ontoerekeningsvatbaar worden verklaard. Hij lijdt nog steeds aan waandenkbeelden, zo bleek tijdens de zitting. Zo gelooft hij dat een organisatie - die hij 'de piramide' noemt - het al twaalf jaar op hem en zijn familie heeft gemunt. Vorig jaar mei raakte hij er van overtuigd dat Pieper die organisatie leid de. De Amsterdammer, toen nog medewerker bagageafhan deling op Schiphol, zag de ex- Philips topman op de luchtha ven telefoneren 'en toen viel het kwartje'. Achteraf, gaf de man toe, een afschuwelijke ver- Hij bereidde een voor. Om te voorkomen dal Piepers vrouw de plaats van haar man in 'de piramide' zou overnemen, moest ook zij ster ven. Daarna wilde hij het Aer- denhoutse landhuis in brand steken. Vermomd als comman do klom hij op 31 mei in alle vroegte over het hek. Roel Pieper, gewekt door het alarm, ging naar beneden. „Blijf binnen en waarschuw de poli tie", zei hij tegen zijn vrouw. Toch liep zij de tuin in, waar ze een hysterische man op zich zag afstuiven. Onophoudelijk stak de woesteling op haar in, waarbij de punt van het mes af brak op haar ruggengraat. Pas toen Pieper kwam toege sneld, staakte de indringer zijn aanval. leeuwarden/anp - De politie Friesland heeft vanmorgen een massale zoekactie gehouden naar hennepplantages in de Leeuwarder wijk De Wielenpol- le. Ongeveer honderd politie mensen doorzochten de wijk met 140 woningen. Aan het ein de van de ochtend had de poli tie zeven plantages opgerold en zes verdachten aangehouden. Een woordvoerder sluit niet uit dat er nog meer hennepkweke rijen worden ontdekt. Alle in- en uitvalswegen van de wijk waren afgesloten. Kinderen moesten hun schooltassen ope nen om te laten zien of ze spul len de wijk uitsmokkelen. Aanleiding voor de actie was een tip van energiebedrijf Es- sent. „Het bedrijf constateerde een extreem hoog energiever bruik in de wijk", aldus een po litiewoordvoerder. Een contro- levlucht met een helikopter be vestigde dat. Infraroodbeelden lieten een verhoogde concen tratie warmtebronnen in De Wielenpolle zien. Bewoners liepen verdwaasd in badjassen en op pantoffels over straat. Sommigen reageerden verbolgen op de omsingeling van de wijk. „Had dit niet an ders gekimd?", vraagt een buurtbewoner zich af. „Ze had den toch ook op een normale manier de kwekerijen op kun nen rollen. Essent heeft een lijst van verdachte woningen. Dan kun je toch gericht zoeken?" Essent wil niet zeggen hoeveel woningen op de lijst staan. Gemeente condoleert man met nog levende vrouw alteveer/gpd) - Johannes Brouwer geloofde zijn ogen niet toen hij vorige week een brief van de gemeente Stads kanaal opende. De 82-jarige inwoner van Alteveer werd gecondoleerd met het over lijden van zijn vrouw Alber- dina - die springlevend naast hem zat. „Een blunder, we zijn er nog kapot van", ver telt de 79-jarige mevrouw Brouwer. De brief was gestuurd door de afdeling sociale zaken van de gemeente en meldde: .Al lereerst betuigen wij onze deelneming met het overlij den van uw echtgenote, me vrouw A. Brouwer-Pathuis. Gevolgd door de aankondi ging dat de taxipas van me vrouw Brouwer per 8 maart was ingetrokken. Maar de in de woning aangebrachte toi letvoorzieningen mochten blijven. Brouwer ontplofte bijna toen hij het epistel had gelezen. „Stel dat ze op reis was ge weest met vrienden, dan had ik er wel iets aan over kun nen houden. Als die brief 's ochtends vroeg was geko men, was ik naar het ge meentehuis gegaan, ik had ze wel kunnen smoren." De gemeente heeft de brief naar het verkeerde adres ge stuurd: er was een andere mevrouw Pathuis overleden. amsterdam/anp - Justitie ftl de grote steden zit veelplegers steeds meer op de huid. Am sterdam heeft een speciale offi cier van justitie voor de aanpak van veelplegers, in Rotterdam worden draaideurcriminelen zwaarder gestraft en ook Den Haag boekt succes met de ver volging van veelplegers. „Wij hebben één officier vrijge steld van zittingen zodat hij zich volledig op deze doelgroep kan richten", lichtte een woordvoerster van het open baar ministerie (OM) in Am sterdam toe. „Het gaat om har- dekernjongeren, verslaafden, criminele illegalen en niet-ver- slaafde veelplegers." Veelplegers veroorzaken veel overlast omdat ze grote hoe veelheden 'kleine' vergrijpen plegen. Justitie in Amsterdam wil van alle draaideurcrimine len een dossier aanleggen, zo dat bij een volgende misstap snel duidelijk is wat iedereen te doen staat. In Rotterdam krijgen veelple gers voortaan strengere straf fen. De rechtbank steunt de hardere aanpak die het open baar ministerie twee weken ge leden voorstelde, zo bleek bij de uitspraak gisteren tegen vier draaideurcriminelen Justitie vroeg dubbel zo zware straffen voor vergrijpen als win keldiefstal, auto-inbraak en he ling. Zij legde meerdere feiten tegelijkertijd aan de rechter voor. Aan de celstraf wordt hulpverlening gekoppeld. De rechtbank vond dubbele straffen iets te ver gaan. Justitie wilde bijvoorbeeld per winkel diefstal voortaan vier in plaats van twee weken cel. De recht bank vond drie voldoende. Het OM is niettemin tevreden. „Het gaat ons erom dat de veel pleger bereikbaar wordt voor hulpverlening en de kans krijgt zijn gedrag te veranderen", zei de Rotterdamse persofficier Den Hartigh. Ook Den Haag maakt vorderingen bij de aan pak van draaideurcriminelen, aldus de gemeente. Van de top- 500 van veelplegers in de stad zijn er sinds 2003 driehonderd voorgeleid aan de officier van justitie. Degenen die de rechter veroordeelt, komen gemiddeld vier maanden in de cel. Ondanks de voortgang is Den Haag nog niet tevreden. „Het aantal veelplegers dat terugvalt in crimineel gedrag is nog veel te hoog", aldus een woordvoer der. De komende jaren bestrijdt de gemeente de terugval onder meer met zorgprogramma's voor verslaafde veelplegers. door Yildiz Huinink en Angela de Jong den haag - Het was een aardige vondst deze week. Langs de A2 in het Zuid-Limburgse Eijsden trof de marechaussee 250 vaten ammoniak, ether en aceton aan; stoffen die worden gebruikt bij de productie van xtc. Een paar dagen eerder belandden dertien inwoners uit Hilversum in het ziekenhuis doordat ze fosfine en ethanol hadden ingeademd. De chemicaliën bleken in een huis vuilcontainer te zijn gedumpt. Voorbeelden van milieucrimi naliteit zijn er genoeg. Maar veroordelingen zijn er weinig. Adviesbureau DHV concludeer de in 2002 dat de aanpak van milieucriminaliteit faalt. Het openbaar ministerie stuurt nauwelijks aan bij de opsporing en vervolging, heeft er nauwe lijks interesse en deskundigheid voor en de politie heeft de han den vol aan andere zaken. Minister Donner (justitie) bracht het rapport pas deze week naar buiten, tegelijk met de aankondiging dat de milieu politie fors wordt uitgebreid. Alle politiekorpsen moeten vanaf 2005 een team formeren van specialisten die zich alleen met milieuzaken bezighouden. Ds&naast komen er zes over koepelende teams. Het gaat om De wegbezuinigde milieupolitie wordt weer van stal gehaald. Foto: CPD/Wietze Landman vijfhonderd specialisten die zich fulltime over grote zaken gaan buigen. De teams gaan samenwerken met de regionale korpsen, de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en de Inlichtingen- en Opspo ringsdienst van VROM. Die laatste heeft sterk op extra aan dacht voor milieucriminaliteit aangedrongen. Crijpinoloog Bob Hoogenboom noiSnt het ironisch dat eenzelf de organisatie een paar jaar ge leden nog is wegbezuinigd. Hij was in 1996 betrokken bij het 'kernteam milieu', dat na drie jaar werd ontmanteld toen the ma's als veiligheid en drugs alle prioriteit kregen. De meeste kennis en ervaring van de mi lieurecherche ging verloren. Hoogenboom kan de geringe interesse bij OM en politie wel verklaren. De overtredingen spraken het publiek weinig aan. „Een lijk spreekt nu eenmaal meer tot de verbeelding dan een giftige stof in de rivier. Mi lieuschade is veel minder tast baar. Maar het is zeker niet minder ernstig. Het brengt de volksgezondheid in gevaar." Volgens de criminoloog wordt het hóóg tijd dat eens structu reel geïnvesteerd wordt in de bestrijding van milieucriminali teit. „Zonder jarenlang opge bouwde expertise ben je ner- geng. Dit opsporen is zo moei lijk 'til tijdrovend. Het raakt be sturen en grote ondernemin gen, kringen waar justitie erbar melijk is ingevoerd en nauwe lijks inlichtingen over krijgt. De politie infiltreert in bordelen en kroegen, maar hiervoor moet je infiltreren bij eliteclubs als de Rotary." Ingewikkelde milieuzaken vra gen specialisten, beaamt Joop Kemperman van de KLPD. Hij is analist bij de Unit Milieucri minaliteit. De agenten krijgen volgens hem afwisselend te ma ken met fraude, valsheid in ge schrifte en allerlei internationa le regels. Milieucriminaliteit be perkt zich allang niet meer tot de grens. Daarbij komt dat het vaak veel tijd en moeite kost een milieudelict te ontdekken. Als iemand slachtoffer wordt van een beroving, doet hij aan gifte. Als een bedrijf illegaal af val loost, kan het slachtoffer - het milieu dus - niet zelf aangif te doen. Illegale lozingen zien we vaak niet en als we ze zien is het vaak te laat", schrijft Kem perman. Daarnaast is het strafrechtelijk vaak moeilijk bedrijven aan te pakken, deels vanwege de inge wikkelde wetgeving, maar ook omdat (overheids) instanties il legale milieuactiviteiten gedo gen. „Bedrijven beroepen zich dan op afspraken met de over heid over vuilstort. Dan kun je ze weinig maken", zegt een re chercheur die in de jaren ne gentig bij de opsporing van mi- lieud»minaliteit was betrokken. den haag/anp - Jaarlijks komt een op de vierhonderd Neder landers wegens geweld bij de spoedeisende hulp in een zie kenhuis terecht. Gemiddeld 191 personen sterven per jaar aan de gevolgen van geweld. Dat blijkt uit een overzicht uit het Letsel Informatie Systeem (US) van de Stichting Consument en Veiligheid. Het tijdschrift over samenleving en criminaliteitspreventie SEC, van het ministerie van justitie, publiceerde het overzicht giste ren. De cijfers zijn de afgelopen jaren redelijk constant, nadat het aantal slachtoffers van ge weld eind jaren tachtig, begin jaren negentig was toegeno men. Begin dit jaar bleek uit hetzelf de onderzoek al dat jaarlijks on geveer 460 leerlingen uit het voortgezet onderwijs door ge weld op school in het zieken huis belanden. Het merendeel van de slachtof fers van geweld is man, name lijk 71 procent. Driekwart van de slachtoffers is tussen 15 en 39 jaar oud. Zes procent is jon ger dan 14 jaar. Dat komt neer op 2400 kinderen. Voor zover bekend gebeurt een derde van het geweld met slachtoffers op straat, een kwart in uitgaansgelegenheden en een kwart in en om het huis. Scholen en winkels zijn elk goed voor 5 procent. De kosten vallen mee: hCT oplappen van slachtoffers kost gemiddeld 690 euro per patiënt. Voor de totale groep van zogeheten letselpati- enten is dat 1100 euro. (advertentie) Keukenhof Is nü geopend. Het Is lente! Kom genieten van de bloemenpracht, de kunst, de terrasjes, de tuinen. U zult versteld staan. Open tot en met 20 mei. www.keukenhof.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3