Prins Bernhard al heel lang medisch wonder GESPREK VAN DE DAG Drietal strijkt vette winst op metroulette-voorspeller Oranje-zussen treden zelden gevieren naar buiten DONDERDAG 25 MAART 2OO4I DAGELIJKS LEVEN "IK mieter- IN/ P/W, P^~T ir wa aoED, MENSELIJK De bekende JAPANSE ACTRICE Makiko Esumi die de hoofdrol speelde in een re clamecampagne van de overheid waarin de Japanners worden opgeroepen hun bijdrage te leveren aan het nationale pensioenfonds, heeft zelf GEEN PREMIE voor haar oude dag afgedragen. Dat heeft het ministerie van sociale zaken, dat de campagne organiseerde, deze week erkend. Japan heeft grote moeite om zijn pen sioenstelsel in stand te houden. Terwijl de gemiddelde leeftijd van de Japanse be volking gestaag groeit en het aantal pensioengerechtigden toeneemt, zakken de inkomsten van het fonds. Om het stelsel te promoten bij de Japanners gaf de over heid de afgelopen maanden zo'n 380 miljoen yen (2,9 miljoen euro) uit aan een reclamecampagne met duizenden posters en een tv-spotje met de actrice. De Nederlandse ASTRONAUT André Kuipers blijft een DAG LANGER in de ruimte dan tot nu toe was ge pland. De verlenging, van 29 tot 30 april, is nodig om de huidige be manning van het internationale ruimtestation ISS meer tijd te geven lopende zaken over te dragen aan de nieuwe ploeg. Volgens de zegsman moet alleen de Russische ruimte vaartorganisatie Rosaviakosmos nog akkoord gaan. Kuipers vertrekt 19 april samen met de Rus Gennadi Padalka en de Amerikaan Michael Fincke in een Sojoez-raket naar het ISS om een reeks wetenschappelij ke experimenten uit te voeren. Zijn medereizigers vormen het komende half jaar de nieuwe bemanning van het ruimtelaboratorium. De Amerikaanse zangeres ARETHA FRANKLIN is gisteren ontslagen UIT HET ZIEKENHUIS in Detroit, waar ze zaterdag was opgenomen nadat ze bloed had opgehoest. Art sen hebben geconcludeerd dat dit waarschijnlijk het gevolg was van een allergische reactie op penicilli ne. Franklin, die vandaag 62 wordt, werd bij de uitgang van het zieken huis opgewacht door fans, die ze la chend toezwaaide. FAMKE JANSSEN gaat een rol vertol ken in de serie NIP/TUCK. Zij zal in twaalf afleveringen optreden als 'life coach' van Joely Richardson. Nip/Tuck gaat over het reilen en zei len van twee plastisch chirurgen in Miami die miljoenen verdienen aan hun cliënten. Op 22 juni start op het Amerikaanse kabelstation FX de tweede reeks afleveringen van de se rie. Janssen heeft eerder rollen ge speeld in de X-Men-films en in de Ja mes Bond-film GoldenEye. Foto: AP Het casino van het exclusieve Ritz hotel in Londen was afgelopen week het toneel een ware James Bond-scè- ne. Twee Servische mannen en een Hongaarse vrouw hebben volgens politie met een laserscanner in een mobiele telefoon en een computer kunnen voorspellen waar het balletje in het roulettespel precies zou vallen. Daarmee streken ze bijna twee mil joen euro op. Na een tip van het casinomanage- ment werd het drietal gearresteerd. Volgens Scotland Yard stond de scanner die de verdachten in hun mobiele telefoon hadden geïnstal leerd in verbinding met een micro computer. Deze berekende precies in welk vakje het balletje zou eindi gen. De valsspelers hadden net ge noeg tijd om in te zetten voordat de croupier 'no more bets' afkondigde. De politie onderzoekt de details nog, maar de Britse gokindustrie heeft de verdachtmaking nu al bestempeld als een broodje aap-verhaal. Zij meent dat het onmogelijk is de snel heid en cirkelingen van het balletje om te zetten in een rekensom dat als Grace Kelly Een gentleman is een man die zich van tijd tot tijd toont zoals hij altijd zou willen zijn uitkomst het juiste vakje geeft. Het rad is bovendien zo ontworpen dat de bal enigszins stuitert. Dat ver groot de 'ruis'. Maar het Ritzmanagement heeft alle video-opnamen die gemaakt zijn van het Oosteuropese trio grondig bestu deerd en is ervan overtuigd dat er technisch vernuft in het spel was. De drie wekten argwaan door vanuit het niets te verschijnen en binnen mum van tijd enorme bedragen binnen te slepen. De 32-jarige vrouw en de mannen van 33 en 38 ontvingen zo'n 450.000 euro in contanten en nog eens anderhalf miljoen in cheques. Scotland Yard zegt dat een 'aanzien lijk bedrag in beslag is genomen tij dens het onderzoek'. Zelfs al wordt bewezen dat het trio gebruik maakte van James Bond- achtige gadgets, dan zal de Britse rechter weinig kunnen doen. Het strafrecht voorziet niet in de vervol ging van dit soort valsspelers, het toepassen van externe invloeden in het casino blijkt nog niet officieel verboden. Esther Gotink Artsen in 1952: Nog hooguit 8 jaar te leven Prins Bernhard heeft het niet be grepen op begrafenissen. Bij een zieke vriend gaat de bejaarde prins liever persoonlijk langs voor een laatste goed gesprek. Bij de uit vaart laat hij zich dan vertegen woordigen door een adjudant. Die oplossing is voor alle betrokkenen het meest bevredigend. Maar het betekent niet dat de prins nooit naar een begrafenis gaat. In eigen familiekring en als lid van het Koninklijk Huis is Bernhard present geweest bij talrijke uit vaarten. Speculaties over de aan wezigheid van de prins bij de bij zetting van zijn schoonzoon prins Claus in oktober 2002 werden door het hof dan ook meteen de kop ingedrukt. Het enige criteri um voor de inmiddels 92-jarige broze Bernhard is zijn gezond heid. Bij de huwelijken van zijn kleinkinderen werd zijn komst daarom meestal niet van te voren aangekondigd. Op die manier kon de prins, indien hij niet fit was, zonder ophef wegblijven. Voor de uitvaart van prinses Juli ana volgende week dinsdag ligt het een beetje anders, omdat het gaat om de bijzetting van zijn echtgenote, met wie hij 67 jaar ge trouwd is geweest. De aanwezig- Prins Bernhard maandag terwijl hij door de galerij van de Baarnse vleugel van paleis Soestdijk liep. Foto: ANP heid van Bernhard daarbij is 'van zelfsprekend'. Maar zoals de Rijksvoorlichtingsdienst maandag liet weten, ook nu speelt de fysie ke conditie van de prins een be slissende rol. De prins, die het afgelopen week einde een paar keer werd gezien bij de deur van paleis Soestdijk, is erg 'aangedaan' door het overlij den van zijn vrouw en voelt zich niet lekker. Maar hij zal proberen er dinsdag bij te zijn. Bernhard is in feite een 'medisch wonder'. Het aantal operaties dat hij in zijn lange leven heeft onder gaan is niet meer te tellen. Er is bijna geen onderdeel van zijn li chaam dat niet is geopereerd of gerepareerd. Amerikaanse artsen die hem in 1952 onderzochten, gaven de prins nog hooguit acht jaar te leven. Bernhard heeft die voorspelling gelogenstraft, al was het met name de laatste jaren een paar keer kantjeboord. ,,Het is een samenkomst van alles: de wil om te leven, werk hebben dat plezier doet. Ik heb het genoe gen dat de kinderen en kleinkin deren de oude heer komen op zoeken, wat onder normale gezin nen relatief niet zoveel gebeurt. Ziekenhuis als stamkroeg De lijst met aandoeningen operaties die prins Bernhard zijn lange leven heeft gehad f ondergaan, leest als een med sche encyclopedie. Op 2-jarij leeftijd al werd Bernhard g troffen door het levensbed gende glottis oedeem. Van jongs af aan heeft hij ook pre blemen met zijn luchtwegen 1 verder staan er onder meer e gebroken nek, een schedelbi g sisfractuur, het verwijderen: galstenen, hartproblemen, staaroperaties, een hernia ei een tumor in de borst op ziji behandelkaart. ;f De prins kreeg in 1994 na ee zware darmoperatie een dul11 belzijdige longontsteking en 1 ter een zogenoemde shocklo:l Op dat moment werd voor i leven gevreesd. In mei 2000: werd opnieuw groot alarm ge slagen -de prins noemde hél1 Utrechtse ziekenhuis inmidi11 'mijn stamkroeg'- na 'neuro gische complicaties' die volg1 den op een nieuwe darmopj tie. Uit nader onderzoek ble dat een afgebroken stukje kunstgebit in de luchtpijp vv terechtgekomen. i Een jaar later kreeg de prins die op weg was naar Zuid-A 1 ka, andermaal last van zijn 2 luchtwegen. Hij werd in een2 ziekenhuis in Nairobi opgei: Verder werd de laatste jaren tweemaal toe -voor het laats november 2002- vocht verw 1 derd tussen zijn schedel ern hersenen. Enfin, dat vind ik ontzettend natuurlijk. Dus al die dingen men geven je genoeg om te zi gen: we gaan door. Maar één zal het toch gebeuren. Doodg heb je maar te accepteren," a de prins over zijn overleven. Hans Jacobs Koningin Beatrix en haar zussen kijken bij paleis Noordeinde hoe de kist met het stoffelijk overschot van hun moeder, prinses Juliana, naar binnen wordt gedragen. Foto: ANP/Robin Uti Beatrix, Irene, Margriet en Christi na begeleidden gisteren hun over leden moeder van paleis Soestdijk naar Den Haag. Het was een van de weinige keren dat de vier doch ters van prinses Juliana gezamen lijk naar buiten traden. Allen leiden een geheel eigen leven. De roddelbladen melden om de paar maanden dat de zussen Bea trix, Irene en Margriet ruzie heb ben. Beatrix zou Margriet op een zijspoor willen zetten, Irene zou bang zijn voor haar hooghartige zus. Christina blijft meestal buiten schot, omdat ze teruggetrokken in New York leeft. Hoe de vier doch ters van Juliana en Bernhard echt over elkaar denken en hoe ze met elkaar omgaan, blijft voor de bui tenwereld grotendeels verborgen. Samen aantreden, zoals gisteren bij de overbrenging van het stoffe lijk overschot van hun moeder naar paleis Noordeinde, gebéurt maar zelden. In feite was dat in 1962 voor het laatst bij de uitvaart van hun oma, koningin Wilhelmi- na. Daarna waren de vier zussen wel vaak samen maar dat was dan vanwege activiteiten of festivitei ten rond Juliana of een feest waarbij altijd één van hen op de voorgrond trad. Nu zijn de vier weer even gelijk, al heeft Beatrix als staatshoofd én hoofd van de familie een streepje voor. De positie van Beatrix (nu 66) was in het gezin van meet af aan an ders. Zij was immers de toekom stige erfopvolger, al zou ze die po sitie volgens de toen geldende re gels zijn kwijtgeraakt bij de ge boorte van een jongetje. De een jaar jongere Irene was eerste re serve. Zij stapte pas uit de scha duw van haar dominante zus toen ze besloot te trouwen met prins Carlos Hugo van Bourbon-Parma. Die maakte aanspraak op de troon van Spanje en Irene besloot hem in zijn missie te volgen. Dat betekende een breuk met Neder land, verlies van het lidmaatschap van het Koninklijk Huis, verande ring van geloof (ze is katholiek ge worden) en verhuizing naar het buitenland. Bij haar huwelijk op 29 april 1964 in Rome bleven de Oranjes zelfs weg. Irene sneed niet alle banden met de familie door. In de daarop vol gende jaren was ze met haar man aanwezig op de hoogtijdagen van de familie, inclusief het jaarlijkse défilé voor Juliana op Soestdijk. Haar vier kinderen werden in Nij megen geboren en toen haar hu welijk op de klippen liep, vestigde Irene zich in 1981 weer in Neder land. Carlos blijft overigens wel kom bij de Oranjes. Opnieuw maakte Irene een radi cale stap. Haar titel wilde ze niet meer gebruiken. Vroeger had ze al geroepen: „Ik wil geen prinses zijn. Ik wil vrij zijn". Ze ging boe ken schrijven, gaf lezingen en col leges over nauwer contact tussen mens en natuur en werd door de media wat lacherig afgedaan als de 'prinses die met bomen en dol fijnen praat'. In haar werk heeft ze kortom maar weinig gemeen met haar als zakelijk en nuchter be kend staande oudste zus. Irene heeft zeker de toorn van Beatrix gewekt toen ze zich meng de in het kruisrakettendebat. Heel Nederland liep te hoop tegen de plaatsing van de vernietigingswa pens en Irene sprak tijdens een massademonstratie in oktober 1983 de betogers toe. „Onze kin deren kunnen zich niet met poli Beatrix, Margriet, Christina en Irene verlaten paleis Soetsdijk. Foto: AP tiek inlaten want dan brengen ze het staatshoofd in problemen", vonden Juliana en Bernhard, maar dat was precies wat Irene deed. Irene kwam vorig jaar ongewild weer in beeld toen haar dochter Margarita uit de school klapte over de verhoudingen binnen de Oranjefamilie. Margarita vertelde onder meer dat er binnen de fa milie een duidelijke hiërarchie be staat. Eerst Beatrix en haar kroost, daarna volgt 'Apeldoorn' (Mar griet Co) en op verdere afstand de kinderen van Christina met een zwevende positie voor de Bourbon-Parma's. „Ik hoop dat Irene dit kan oplossen", zei Bea trix over de perikelen rond Marga rita. Margriet (nu 61) had van meet af aan een wat lastige positie in het koninklijk gezin, zo vertelde Bern hard in een toespraak bij haar huwwlijk in 1967. Ze was duidelijk ouder dan Christina, maar voor Beatrix en Irene was ze te jong als speelkameraadje. Het leven van de prinses met het imago van 'brave dochter' kreeg door het hu welijk van Irene een onverwachte wending. Opeens was zij de 're servekoningin', een taak die zij se rieus nam. Dat woog mee bij de keuze van huwelijkspartner. Als Pieter van Vollenhoven niet acceptabel was geweest, dan had ze hem laten schieten omdat de 'familieplicht' voor ging. Juliana was echter wel verguld met de 'eerste burger aan het hof. Margriet en Pieter kregen te maken met veel verzet binnen de rest van de familie en de hof houding. Met name Beatrix zou het allemaal maar niks hebben gevonden, zo meldde de biograaf van Van Vollenhoven. Margriet, die met de geboorte van ieder kleinkind van Beatrix vd van de troon komt te staan, h echter een eigen plaats verov en ook haar eigen werk (vooij 'Internationale Rode Kruis) ge den. Ze draait volop mee in fl 'koninklijke bedrijf, al kome haar kinderen alleen in beeld Koninginnedag. Die achteraf tie van de Van Vollenhoven-d zou volgens ingewijden nog eens tot spanningen tussen d zusjes leiden. Christina (57) ten slotte is he tenbeentje van de familie. In jeugd zou ze 'lief maar lastig1 geweest. In karakter en eigen nigheid lijkt ze volgens ingev erg op Beatrix. Met Margriet Irene deelt ze een hang naar mystieke. De met een ernstig suele handicap geboren Chri ontvluchtte al op jonge leefti Nederland, op zoek naar an( miteit, zelfstandigheid en ee: zikale loopbaan. In 1975 trouwde ze, zonder t stemming van het parlemen Utrecht met de Cubaanse be ling Jorge Guillermo. Daarm verspeelde ze, bewust, haar I maatschap van het Koninklij Huis. Aanvankelijk bleef het in New York wonen en werk maar daarna vestigde Christ zich een aantal jaren op De ten in Wassenaar (in wat nu woning van Willem-Alexand Maxima is). Toen haar huwelijk in 1996 strandde, keerde Christina ti naar de Verenigde Staten. Cl na gebruikt haar 'koninklijke connectie alleen nog wanne een cd aan de man moet wo gebracht. Haar kinderen, die titels hebben, blijven geheel ten beeld. Hans Jacobs

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2