Dagblad Leidsch poeddebat ver ruzie olitie - OM SETS Tl verkopen? Leidsch Dagblad Slapen op strand in Katwijk kan volgend jaar Eerste honderden langs de baar Bang De vogel heeft geen water en het licht is aan O r ri I IN i C n 072-5196868 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV j Wij gaan zorgvukig om mei persoonsgegevens. In het cdoton vf Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mqn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad uagt xrgnr OPGERICHT 1 MAART 1860 De mode van de zomer van 2004 Kans op een bui crtWr n ,«MS ZATIIOAG 1,60 Amerikaans in stripvorm es van Hoore Tekenaar Dick Matena, (roman De Avonden van Reve zo succesvol in heeft omgezet, gaat jaar Kort Amerikaans Wolkers 'verstrippen'. Brij De Bezige Bij is nog iet de onderhandelingen feulenhoff, die de rechten deroman. a: „Bij De Avonden heb ik stonen gewerkt. In Kort a ik kleuren ge- veel groen en zo, oor- iren. Jan Wolkers is al op de hoogte van het plan. We hebben afgesproken samen door Leiden te gaan lopen, de plaats waar de roman speelt." Wolkers is zeer enthousiast over het idee. „Matena heeft De Avonden natuurlijk geniaal ge tekend. De sfeer ervan is prach tig weergegeven en hij heeft de integrale tekst gebruikt. Dat gaat hij ook bij Kort Amerikaans doen. Ik ben hier erg blij mee, ook omdat de film van Kort Ameri kaans toch een wat mindere film is geworden." COMMENTAAR DECORUM forsten nauwelijks meer latkundige rol hebben, tun symbolische beteke- 1 hoeder van een land, als JBr van een gemeenschap- ■olksgevoel. De afgelopen |s veelvuldig herdacht dat als koningin het beteke- f protocol in de geest van |d verving door informe- igangsvormen, en zo het 'gewoon' een royale bete- 5af. Maar de bevrijding i protocollaire keurslijf is tijbrief voor een gebrek "orum. De dis- Iver het 'rouw- fan het parle- etuigt daar he- *md kent geen (le rouw. Bij rlijden van een lid van de iijke familie wordt hof- ifgekondigd: een subtiel iheid dat aanduidt dat de j eerste instantie een fa- ngelegenheid is. Het tijjiensen wel de gelegen- igen op eigen wijze mee te iaï»et de droefheid van de Janden. De aanduiding e lana als 'moeder des va- ieboS' deed menigeen de af- (0i] dagen even terugden- Éhet overlijden van eigen den; een moment van ele bezinning in een ra tionele maatschappij. Het parle ment herdacht Juliana in de Ridderzaal, de plaats waar ze als koningin de Troonrede las. Dat was symbolisch en inhoudelijk een terechte keus. Bij het door Kamervoorzitter Weisglas afge kondigde 'rouwreces' - een ver- gaderloze periode van anderhal ve week - vallen tal van kantte keningen te plaatsen. Het is be tekenisloos, want de staatsin stellingen werken gewoon door. Dat een enkel republikeins Ka merlid, maar ook WD'er Zalm als minister van de Kroon, publiekelijk ventileert het rouw reces overdreven te vinden, getuigt van gebrek aan decorum. Die discussie had best kunnen wachten tot na de begrafenis. Al is het een hele verbetering vergeleken met de voorloper van dit kabinet, dat zichzelf op de vooravond van de bijzetting van prins Claus ten val bracht Nederland is, mede dankzij Juli ana, geen land van protocoL Maar gewoon fatsoen is kenne lijk moeilijker op te brengen dan voorgeschreven beleefdhe den. Peter de Vries door Anneiieke Slappendel katwijk - Op het Katwijkse strand ko men volgend jaar vakantiehuisjes. Bur gemeester en wethouders hebben beslo ten mee te werken aan de bouw van maximaal dertig stuks. Per strandvak mogen vijf huisjes komen, die van 1 april tot 1 oktober blijven staan. Omdat daarvoor het bestemmingsplan moet worden gewijzigd, gaat het deze zomer niet meer lukken. „Het grootste struikelblok was de brand veiligheid", zegt wethouder Slings, die de strandhuisjes er dit jaar al had willen hebben. „Maar het onderzoek hiernaar nam veel tijd in beslag." Voor er gebouwd kan worden moet niet alleen het bestemmingsplan gewijzigd worden, maar is ook overleg nodig met de eigenaar van de grond (Domeinen) en het Hoogheemraadschap van Rijn land. Die laatste geeft in het Waterke ringsbeheersplan 2002-2006 aan dat tij delijke strandbebouwing onder voor waarden is toegestaan. Daarnaast komt er een inspraakprocedure. Er zijn twee serieuze kandidaten voor de exploitatie: D. Groenewegen van Willy Zuid en G. Boezaard, eigenaar van de North Shore Beach Club. Groenewegen is enthousiast. „Ik ga meteen een bouw- aanvraag indienen en ga ervan uit dat ik ze volgend jaar op het strand heb." Nu is hij bezig om met industrieel vorm geefster Britt Bloem plannen te maken hoe de cabines 'zo slim en zo leuk mo gelijk' ingericht kunnen worden. De ge meente denkt aan een maximum opper vlakte van 35 vierkante meter, wat ge noeg zou moeten zijn voor een gezin ('ter vergelijking: een caravan in de noord- of zuidduinen heeft een gemid delde afmeting van 3 bij 10 meter'). Andere exploitanten lopen niet echt warm voor strandhuisjes, heeft Groene wegen gemerkt. „Zij kijken eerst de kat uit de boom. Vijf is eigenlijk ook te wei nig om de investeringen er uit te krijgen. En dan praat ik niet over een paar knik kers, maar duizenden of misschien wel honderdduizenden euro's. Want je moet een infrastructuur aan brengen met waterleiding, elektriciteit en dergelijke. Ik hoop dan ook dat alle dertig huisjes bij mij mogen staan, daar ga ik me hard voor maken." Die kan Groenewegen vervolgens allemaal moei teloos vullen. „We hebben al wachtlijs- Wijk afgezet op zoek naar hennep Leeuwarden - De Friese politie hield vanochtend een massale zoekactie naar hennepplanta ges in de Leeuwarder wijk De Wielenpolle. De hele wijk met 140 woningen werd omsingeld. Zo'n honderd politiemensen deden aan de actie mee. Inmid dels zijn zeven plantages opge rold en zes verdachten aange houden. Pagina Bmnenland 1 PSV met Bouma tegen Auxerre 5: Remkes moet snel optreden iAC/gpd - Minister Rem- binnenlandse zaken inmiddellijk orde op zaken in de openlijke ruzie tus- litie en het openbaar mi- t. Die eis legt D66-leider ittrich volgende week op een spoeddebat naar ing van de kritiek van de rdamse politiecommissaris op de hoogste baas van De Wijkerslooth. „Het is ptabel dat twee staatsor- zó over straat rollen", al- trich. beschuldigde De Wijker- vandaag in een interview ;een gevoel voor het poli- te hebben. „Er is niets s bindt. In de strijd tegen daad zou dat wel nodig ildus Kuiper in de Volks- Ook het CDA is zeer on- g met de aanval van Kui- amerlid Van Haersma- „Dit kan niet. Het is een jersoonüjke aanval. De moet het OM erkennen hoger gezag, maar blijk- ebben we hier een pro- WD'er Griffith wilde rgen vanwege de rouw- voor Juliana niet reage- kan de kritiek van Dit- ed plaatsen, maar ik ga iet op in." meent dat Kuiper en jkerslooth in het belang veiligheid en misdaad- ling de strijdbijl meteen begraven. „Politie en kunnen over zo'n be- onderwerp niet van verschillen. Ik wil dat minister Remkes één veilig heidsstrategie uitzet, waar zo wel het OM als de politietop vierkant achter staat. Die twee organen moeten in hun werk naadloos op elkaar kunnen aansluiten." Het OM reageerde vanochtend meteen al gepikeerd op de aan val van Kuiper. „Dit is onbe hoorlijk", aldus een woordvoer der. „De heer Kuiper speeli meer op de man dan op de bal. Dat zegt veel over de kracht van zijn argumenten." Kuiper nodigt De Wijkerslooth overigens in zijn interview wel uit tot een gesprek. Er is nooit goed contact geweest, stelt hij verbitterd vast. „Dat geldt voor de hele Nederlandse politie. Hij vindt wel steeds van alles over de politie. Het zou beter zijn als we met elkaar in gesprek waren." Eer der trok Kuiper ook al van leer tegen De Wijkerslooth. Het openbaar ministerie staart zich blind op vervolging, aldus Kui per. „Justitie denkt alleen maar in termen van opsporen. En bo vendien: als je naar het effect van de strategie van het OM kijkt, dan wordt Nederland daar niet veiliger van." Kuiper neemt binnenkort afscheid als hoofd commissaris van Amsterdam- Amstelland. Korpschef Weiten van de regiopolitie Groningen volgt hem op. In een afscheids- interview in het Dagblad van het Noorden van afgelopen za terdag gaf Weiten de aanzet met gelijksoortige kritiek op de procureur-generaal. Katwijker Martin van Leeuwen moet vertrekken bij Sparta den haag - Van de puntgaaf in grijstinten geklede Haagse heer tot de geheel in het leer gestoken motorduivel; van het keurig permanent tot de out-of-bed-look. Enkele honderden mensen, vooral wat ouder maar toch ook nogal eens wat jonger, maakten vanmorgen deel uit van de eerste groep belangstellenden die in Paleis Noordeinde in Den Haag langs de baar van prinses Juliana liep. De belangrijkste reden van hun komst: 'Ze was er altijd, ze was een rode draad, ze hoorde er zo bij'. Tot en met zondag heeft het publiek de kans om langs de baar te trekken en de condoleanceregisters te tekenen. Foto: ANP Stadsgehoorzaal klinkt oubollig; Concertgebouw is betere naam leiden - De Stadsgehoorzaal wil van naam veranderen. Volgens directeur Petra lin ger is de naam Stadsgehoor zaal 'oubollig' en heeft de zaal alles om zich te profile ren als een volwaardige con certzaal met een landelijke uitstraling. Unger stelt daar om voor de naam te veran deren van Stadsgehoorzaal in Concertgebouw Leiden. Unger zei een en ander gis teren tijdens een hoorzitting in het stadhuis over het Leidse cultuurbeleid. Om het toekomstige Concertgebouw Leiden op de kaart te zetten moeten ook grote symfo nieorkesten als het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het Residentie Orkest naar Leiden kunnen komen. Daar is meer geld voor no dig. De Stadsgehoorzaal ver keert wat het symfonische repertoire betreft nu in een achterstandspositie. Als de concertzaal ambitieuzer kan programmeren zouden mensen niet meer hoeven uit te wijken naar Amster dam of Den Haag. Schouwburgdirecteur Bart van Mossel en LAKtheater- directeur Roland Helmer willen dat Leiden een eigen theater- of dansgezelschap krijgt. Volgens Van Mossel ligt een enorme kans voor het grijpen. Befaamd thea termaker Paul Koek, voor malig artistiek directeur van Hollandia, zou met een nieuw te vormen theaterge zelschap Leiden als vesti gingsplaats willen kiezen, als de gemeente bereid is daar aan een bijdrage te leveren. Een kleine zaal bij de schouwburg is daarvoor on ontbeerlijk. Grootschalige amusements- producties (dans en musical) kunnen op den duur niet meer in de schouwburg wor den gepresenteerd. Gaan we dan een nieuw theater bou wen of sturen we het publiek naar steden in de omgeving, wil Van Mossel ook van de gemeente weten. Pagina R4: Schouwburg en LAK willen eigen theatergroep eindhoven - PSV-coach Guus Hiddink kan vanavond tijdens de tweede ontmoeting met Auxerre in de vierde ronde van de UEFA Cup beschikken over Wilfred Bouma. De centrale verdediger is op tijd genezen van de enkelblessure die hij af gelopen zaterdag opliep tijdens het duel met NAC. De gebles seerde Arjen Robben, Dennis Rommedahl, Johann Vogel, Theo Lucius, André Ooijer en Leandro ontbreken nog wel bij PSV, dat veertien dagen terug met 1-1 gelijkspeelde in Auxer re. Pagina Sport Levenslang eis dubbele moord Maastricht - Voor de rechtbank in Maastricht is vanochtend le venslange gevangenisstraf ge- eist tegen een 30-jarige man uit Sittard. Volgens de officier van justitie schoot hij op 12 juli vo rig jaar een echtpaar in hun woning in Sittard dood. Bij de schietpartij raakte de 9-jarige kleindochter van het echtpaar zwaargewond. Hij was in de woning aanwezig om een BMW van de man te kopen, maar hij heeft altijd ontkend de moor den te hebben gepleegd. Tony Blair praat in Libië met Gaddafi tripoli - De Britse premier Blair is vanochtend aangekomen in Tripoli voor een historische ontmoeting met de Libische lei der Gaddafi. Britse functiona rissen meldden dat Blair een ontmoeting van circa anderhalf uur zal hebben in een tradione- le bedoeïenentent vlak buiten de hoofdstad Tripoli. Het ging om het eerste bezoek van een Britse premier sinds het land in 1951 onafhankelijk werd. Schroder laakt grootverdieners Berlijn - De Duitse bondskan selier Schroder heeft vandaag fel uitgehaald naar de miljoe nensalarissen die managers bij grote bedrijven verdienen. „Dat mag dan wettelijk zijn toege staan, het is niet ethisch en fat soenlijk", aldus Schroder. Vol gens de bondskanselier zijn er in Duitsland 'enkele honderden top verdieners' die miljoenen binnenhalen, zo zei hij in een regeringsverklaring in het Duit se parlement. Pagina Economie nablus - Nog maar veertien jaar oud is hij, de zwakbegaafde Hus- sam Bilal Abdu. Maar de Palestijnse jongen had wel een gordel met acht kilo explosieven om zijn middel. Volgens een militaire woord voerder moest hij zichzelf opblazen bij de wegversperring bij Nablus of in een nabijgelegen militair kampement. Maar toen de soldaten hem in de gaten kregen, durfde hii niet meer. De Aksa-brigade van Yasser Arafats Fatah-beweging maakte later bekend Abdu te hebben gestuurd. De militie zou hem honderd shekel (achttien euro) hebben betaald, bestemd voor diens moeder. Foto: Reuters. Hoe Estrella na dood moeder werd gered rotterdam/gpd - Het gaat rede lijk goed met de zes maanden oude baby Estrella, die dagen lang in haar bedje naast haar overleden moeder Femmy Faulborn (37) heeft gelegen. Es trella ligt nog in het Sophia Kin derziekenhuis. Behalve ver schijnselen van uitdroging had zij luieruitslag en eczeem. Sinds vrijdagavond had Estrella niet meer gegeten of gedron ken. Buren hadden de baby op zondag nog wel horen huilen. „Maar ja, iedere baby huilt wel eens." Dinsdag werd er wel alarm geslagen door buren, waarna de politie een ruitje in tikte en het levenloze lichaam van de moeder ontdekte. De vrouw, Femmy Faulborn, is een natuurlijke dood gestorven, mogelijk als gevolg van haar ziektes. Ze leed aan epilepsie en had suikerziekte. Buurvrouw en vriendin Joke Hietbrink was degene die dins dag de politie belde nadat een andere buurvrouw had gezien dat de vogel in de woonkamer geen water meer had. Boven dien brandden de lichten nog, overdag, en lagen er wat spul len in de huiskamer. „Dat was niks voor haar", zegt Hietbrink. „Ik heb haar sleutel, omdat ik voor de vogel zorgde als zij wegging. Maar met die sleutel kon ik niet naar binnen. De deur was van binnenuit geslo ten." Faulborn had zichzelf vrij dag nog ziek gemeld op haar werk. De vader van Estrella stierf voordat zij werd geboren. De zwaarlijvige man had gekozen voor een maagverkleining om af te vallen en later echt met zijn kind te kunnen spelen. Maar tijdens de ingreep traden complicaties op. Hij overleed korte tijd later in het zieken huis. Op ramen in het huis van Fem my Faulborn staan teksten als 'Wij geloven in Jezus Christus' en 'Alleen Jezus brengt vrede'. Waar het kindje later ook te recht komt, haar pleegouders zullen in ieder geval christelijk moeten zijn, zegt Hietbrink. „Ik weet zeker dat Femmy dat zo gewild zou hebben. Eerst zal de Raad van de Kin derbescherming zich echter over het kind ontfermen. Een van de andere buren hoopt dat 'heel Rotterdam' meeleeft met het jonge kindje en als blijk daarvan een knuffelbeestje naar haar toebrengt. Hietbrink vindt het goed als dat soort acties spontaan van de grond komen, al heeft ze er zelf weinig mee. „Het kindje merkt daar zelf na tuurlijk helemaal niks van."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1